PDA

Pogledaj punu verziju : Grejanje cele prostorije



loshme10
27.03.13., 02:58
E ovako: u buducnosti(nadam se sto blizoj) planiram da napravim sobicu samo za zivotinje, otprilike 6-7m2, nista veliko. E sada, da ne bih za svaki terarijum pravio poseban grejac, kako je najbolje da se odrzava konstantna temperatura u sobi? Znaci da bude konstantno recimo 27C preko dana i 22C preko noci. Pritom je bitno da to funkcionise automatski, tj. da ne moram ja da menjam(ukljucujem/iskljucujem/pojacavam/smanjujem) i nezavisno od grejanja u ostatku stana, da bih mogao da ostavim zivuljke same kad odem negde na nekoliko dana(pritom da grejanje radi samo kod njih) i da budem siguran da ce sve biti OK... Razmisljao sam o nekoj kombinaciji povezivanja uljanog radijatora ili najmanje TA peci na digitalni termostat, ali bih da cujem misljenja nekog ko se razume u ove stvari, jer bas i nisam neki expert... :p

homer
27.03.13., 08:08
Pozdrav!

moje misljenje ti je da se vise skoncentrises na resavanje izolacije,i ventilacije,jer grejanje mozes brzo i ekonomicno da resis na vise nacina, samo je problem ventilacija,ako je prevelika grejes suvisno,ako nije dovoljna onda ustedis na grejanju ali imas problem sa ventilacijom.

Danas automatizacija nije nikakav problem jer je na trzistu dostupno mnogo jednostavnih resenja.

nadam se da sam pomogao :)

IamWhoIam
27.03.13., 09:36
Ja sam napravio manji prostor i imam malih problema sa ventilacijom, koje cu resiti ugradjivanjem obicnog ventilatora cim bude malo iznad 0 stepeni. Inace je prostorija u stanu. Sto se tice grejanja imam norveski radijator sa termostatom i to je sasvim dovoljno. Ali problem ce biti leto - moram da ugradim klimu i problem je u tome sto se zivotinje osecaju. Razmisljao sam o precistacu vazduha-jonizatoru, a njega cu uzetio ovih dana da vidim hoce li biti neke promene. Ima li neko iskustva sa uklanjanjem mirisa? Drzim gustere i zmije trenutno.
P.S. Uljani radijator nikako, jer moze da se zapali kad nisi tu, tako su bar mene savetovali. Ta pec mozda dobro resenje ali ISUSUJE VAZDUH, narocito u tako malom prostoru.

homer
27.03.13., 09:49
Sa klimom budite jako pazljivi,jer mozete vecu stetu napraviti nego korist. A sto se tice mirisa,njih treba spreciti a ne prikrivati :)

loshme10
27.03.13., 11:49
Pa zar ventilacija moze da bude toliki problem? Nisam napisao, ali imam samo tarantule i ne verujem da cu uzimati nesto drugo, tako da mirisi nece biti problem. @Homer, jel mislis da bi mogao da imam problem sa ventilacijom cak i ako budem drzao samo T, a ne budem imao prozor u toj sobici? Pitam zato sto znam da njima uglavom ne treba neka preterano dobra ventilacija(osim Avicularia), pa sam mislio da bi otvaranje vrata nekoliko puta na dan resilo taj problem. Eventualno da se ubaci neki ozonizator-jonizator-preciscavac vazduha, kako ih vec zovu... A sto se tice izolacije, to bih resio ovako: posto nemam takvu sobicu gotovu u stanu, planiram da pregradim jedan deo velike sobe duplim rigips plocama, a izmedju njih da stavim staklenu vunu i stiropor. Nadam se da bi to bilo ok? P.S. Hvala na savetima ;) I da, ne znam zasto bi se ugradjivala klima za hladjenje preko leta? Pa nece valjda biti preko 35C unutra kad je najtoplije? A i uvek mogu da se ostave odskrinuta vrata od sobe jer se stan regularno hladi klimom. Ne verujem da bi tarantulama moglo nesto da se desi jer je pretoplo napolju preko leta...