PDA

Pogledaj punu verziju : Problem sa B.Dubia!



GaMeR
09.04.13., 15:04
Pozdrav imam jedan problem kupio sam oko 20-tak dubia i poprilicno su velike ( bukvalno velicina palca ). E sad tacnije kupila mi ih je tetka u Beogradu i kod nje su presedele mozda 2 dana, pre nego sto mi ih je donela kuci uzeo sam neku plasticnu kutiju ubacio unutra one kartone za jaja i stavio im po celoj toj kutijici hranu za pilice (to je jedino sto sam imao, rekli su mi da mogu da izdrze 15 dana bez hrane ali nisam hteo da rizikujem jer ko zna koliko su presedele kod njih ) malo kasnije tog dana ubacio sam im jednu krisku jabuke i ostavio tako. Sutra sam otvorio onu kutijicu da izbacim jabuku, koju su delimicno pojele, i primetio sam da su se 2 "osusile". Ne znam kako da objasnim, samo je ostao njihov skelet a stomak tj taj njihov trup je bio skroz prazan, ne razumem sta se desilo za samo jednu noc :(
P.S Ovo mi je prvi put da cuvam dubije tako da ce mi svi saveti biti dobrodosli... POMAGAJTE

stsasa
09.04.13., 15:17
Da se nije presvukla? Ako je prazna kosuljica samo se presvukla a ne crkla. Ako primetis bele (svetlije) dubije to je to. Nadam se da kutija ima rupe za ventilaciju. Nabavi suvu hranu za macke da ti dubije budu kvalitetnija hrana za zivotinje.

GaMeR
09.04.13., 15:29
Pa danas sam planirao da kupam te granule ;) Naravno da ima rupe nisam ih kupio da ih ubijam :P Ne znam sad cu bas da pogledam da vidim ima li belih tj svetlijih. Ali izgleda da ste bili u pravu evo sad sam krenuo da pisem pa evo brisem haha nasao sam slike na internetu ovako izgledaju i te moje "kosuljice" http://i44.photobucket.com/albums/f21/MPsoldier187/dubia%20colony%2001/IMG_3740.jpg

GaMeR
09.04.13., 15:47
Evo nasao sam jos 3 kosuljice i gledao sam ali samo 1 bela dubia, hvala ti stsasa.
Bar sad ne mislim da su mrtve :D
http://oi48.tinypic.com/2nvtnbo.jpg

hey-ho
09.04.13., 17:05
Ove na prvoj slici, osim onog skroz levo, mi deluju kao mrtve dubie a na drugoj su košuljice. Mislim da nije teško razlikovati ova dva, košuljice su lagane i imaju pukotinu na leđima a mrtve se osuše i postanu lako lomljive a druge dubie ih najčešće pojedu.

oo7
09.04.13., 17:19
Ja moje hranim samo povrcem, je l im je neophodna suva hrana?

hey-ho
09.04.13., 17:32
Ja moje hranim samo povrcem, je l im je neophodna suva hrana?

Naravno da je potrebna :)
Povrće se daje jer iz njega dobijaju neophodnu vlagu, šećer i vitamine. Iz hrane na bazi mesa dobijaju proteine i masti tako da bi pored povrća trebao da im daješ i nešto poput granula za mačke, pse, ćurke.. Ja sam davao i hranu za ribice, ona je takođe dosta dobra samo što je malo skuplja.
Nabavi neku najjeftiniju hranu za mačke, ona je dobra jer sadrži manje kalcijuma od neke skuplje hrane.

ZolleRu
09.04.13., 17:33
moze po koja i sama da ugine od starosti, tako da ne brini zbog tvojih uslova koje im pruzas, obezbedi im normalne uslove i sve ce biti bez problema, svakako vodi racuna i menjaj hranu kad se osusi ili pojedu i neces imati problema.. najbolje je da uzmes u jedan cep od tegle i unutra izmrvis granule za pse ili macke i to da im uvek bude dostupno ali vodi racuna o vlaznosti u kutiji i da ti se granule ne ubudjaju, a redovno menjaj voce i povrce i ne bih trebalo biti problema.. pozz

oo7
09.04.13., 17:41
Naravno da je potrebna :)
Povrće se daje jer iz njega dobijaju neophodnu vlagu, šećer i vitamine. Iz hrane na bazi mesa dobijaju proteine i masti tako da bi pored povrća trebao da im daješ i nešto poput granula za mačke, pse, ćurke.. Ja sam davao i hranu za ribice, ona je takođe dosta dobra samo što je malo skuplja.
Nabavi neku najjeftiniju hranu za mačke, ona je dobra jer sadrži manje kalcijuma od neke skuplje hrane.

Lol, ja vidim nesto tarantula nece da ih jede :D

Ubacicu im prezle, to je kolko sam citao ok dok ne kupim hranu za macke...

hey-ho
09.04.13., 18:05
Nemoj ubacivati prezle, iz toga će dobiti samo skrob i ništa drugo. Ne moraš da žuriš, mogu dubie dosta dugo da opstanu samo na povrću, čak mnogo duže nego samo na suvoj hrani ali su hranljiviji obrok za tarantulu ili neku drugu životinju ukoliko su se pre toga dobro najele granula i nekog voća ili povrća.

Kurshlus
09.04.13., 21:43
To na slici nisu uginule Dubie vec njihove kosuljice

marko_pa
09.04.13., 22:21
Prva sa leva je kosuljica a ostale izgledaju kao mrtva buba.

GaMeR
09.04.13., 23:29
Ljudi prvu sliku sam nasao na internetu da bih Vam pokazao kako otrpilike moje izgledaju jer mi je bilo tesko da objasnim drugu sliku sam ja slikao tj to su moje dubije na drugoj slici u drugom postu, skontao sam da su se presvukle zato sto sam nasao jednu belu :D
Imam 2 pitanja: 1. Da li im treba ubacivati voce svaki dan ? ( ja koristim jabuke i pomorandze )
2. Pitanje za hey-ho: Da li koristis lisnatu hranu ili onu kao granulice ?
I jos da Vas zamolim da mi objasnite proces parenja:) Razmisljao sam da isecem donji deo kutije skroz i da zalepim mrezu odozdo pa da stavim jos jednu kutijicu tako da kad mi se razmoze mali propadnu u donjoj kutijici a velike mi ostanu gore ( otvor sam mislio da stavim oko 5x5mm ili bi mozda trebalo manje ? )

hey-ho
09.04.13., 23:39
Ne treba voće svaki dan nego svaki 3-4 dan i to u umerenim količinama. Ako su se sve najele i voća je još ostalo onda znači da si puno dao i sledeći put daj manje.
Ako mislis na hranu za ribice, koristio sam i lisnatu i granule, svejedno je, ali ti je mnogo jeftinije da uzmeš hranu za mačke na merenje ili u manjim pakovanjima koje možeš naći na pijaci.
Hrana za ćurke se uglavnom prodaje na velike količine tako da je dobra stvar ako poznaješ nekoga ko ih gaji jer ti može dati malo :)

Ne trebap se uopšte cimati oko parenja dubia, sve ide samo od sebe a taj sistem sa mrežom ne bi funkcionisao jer bi mlade bubašvabe bile zakačene za kartone od jaja.

stsasa
09.04.13., 23:49
Za dubije ti ne treba posebna nauka. Podnose i suvlje uslove. Ako im budes davao povrce imace dovoljno vlage. Kutije od jaja, pustis ih malo da obave nuzdu i imas sve sto ti treba za rast kolonije. Samo se sporo mnoze u odnosu na lateralise i super crve(bar je takvo moje iskustvo).

GaMeR
10.04.13., 00:10
Hvala svima na pomoci. Ako mi treba jos nesto pitacu u ovoj temi da ne otvaram novu :) Pozdrav

Muffy
13.04.13., 00:12
Iz mog iskustva se dubie sporo razmnozavaju, a jos sporije rastu...ali su dosta hranljive i umeju biti dobar zalogaj cak i za vece tarantule tako da su bas dobra hrana. :)