PDA

Pogledaj punu verziju : Izdvojeno iz teme Gmizavci Srbije i Crne Gore - slike



Proka
22.11.12., 15:07
Svaka cast na vremenu i trudu!

Sandokan
22.11.12., 17:11
Ali uopste neznam kako se svi one razlikuju meni su svi isti:|.... gde si naiso na slepica:rolleyes: ako moze odg.....inace:mademyday::mademyday::th_bow:

nenad
22.11.12., 17:19
Hvala Proko ;) Slepića ima svuda, po celoj zemlji, praktično sam ih svuda viđao. U šumama recimo, Avala, Topčider, Košutnjak, Zvezdarska šuma...

nenad
22.11.12., 18:27
I to bi bilo to :D Ovih dana postaviću i slike nekih crnogorskih vrsta koje u Srbiji ne žive.

Dendzo
22.11.12., 19:36
Zaista lepo! Slike su ti ekstra :D Svaka cast!

Proka
22.11.12., 20:49
Šteta što lacerte zahtevaju poveći terarijum, tako bih gajio jedan par trilineata.
PS Sve fotke si ispucao ili? Zaista prelepe fotografije.

nenad
22.11.12., 21:02
Hvala, ovo što sam postavio su sve vrste gmizavaca u Srbiji (osim grčke kornjače ;) ), izvukao sam neke svoje slike i postavio ih ovde, jer sam odavno hteo da na forumu postoji galerija svih naših vrsta. Dodaću kasnije još par CG vrsta koje u SR ne žive, a jako su interesantne.

popke
22.11.12., 21:39
May the Force be with you :) Hvala tebi ;)

Dendzo
22.11.12., 23:01
Izvinjavam se sto moram da se ubacim usred svega, ali samo da napomenem da su im mladunci mnogo zanimljivi. Budu sarenkasti, nekako sivo-crnkasti. Mislio sam na blavora, posto sad ubaci gekona pa da ne ispadne da sam mislio za gekona!

nenad
22.11.12., 23:42
Dosta od mene do proleća :D Tad sam planirao da napravim fotke i CG vrsta koje nisam slikao ranije, pa ću ih postaviti ovde. Inače, malopre sam dodao još par slika kod poskoka, šarke, i šargana, bilo je jače od mene. :D Ako neko ima neka pitanja ili komentar u vezi sa ovim vrstama, slobodno nek napiše.

Dendzo
22.11.12., 23:59
Jos jednom alal vera. Pojma nisam imao da u Crnoj Gori ima onako plavih gustera. Evo od mene jedno pitanje. Interesuje me koji je lokalitet dobar za pronalazenje poskoka, a da je najblizi Beogradu? Zeleo bih da uslikam to cudoviste u prirodi!

hey-ho
23.11.12., 00:03
Konačno, ovako nešto postoji na forumu! Svaka čast Nenade za trud, i super napravljene fotografije. Lepo je znati koji sve gmizavci žive kod nas i videti kako izgledaju pa bi ovo za ubuduće moglo poslužiti kao dobra pomoć svima koji bi da identifikuju vrstu koju su videli u prirodi. :)

nenad
23.11.12., 01:18
Hvala još jednom, što se tiče plavih guštera, da, oxycephale izgledaju još bolje uživo. Na nekim lokalitetima su baš česti gušteri, i možeš da vidiš veliki broj primeraka. Lokalitet za poskoka najbliži Beogradu, pa Valjevo, rekao bih. Mi tamo često idemo, par puta godišnje, mada ti preporučujem da ideš u aprilu/maju ako hoćeš sigurno da nađeš poskoke, uz reku Gradac, u okolini Degurićke pećine, recimo. ;) Jedna zanimljivost, poskoci su otkriveni po prvi put i u Vojvodini pre par godina. U pitanju je jedno od sela uz rumunsku granicu, u blizini Vršca. Nisam tamo bio, a i u pitanju su sigurno jako male populacije.
Hey-ho, to mi je bila namera, da ljudi mogu na našem forumu da se informišu o tome koje vrste žive u ovim krajevima. Ostalo mi je da slikam još par CG vrsta gmizavaca, što ću nadam se, uspeti sledeće godine. Početna ideja mi je bila da u ovu temu stavim i vodozemce, ali to bi onda bilo previše, a i ne verujem da postoji dovoljno interesovanje za vodozemcima na forumu, retko ko ih uzgaja ovde.

Dendzo
23.11.12., 09:24
Hvala na informaciji :D E jos me interesuje koliko blizu smes da mu priblizis fotoaparat da bi ga uslikao lepo. Pretpostavljam ne blize od 40 do 50 cm :confused:

PicVajZ
23.11.12., 09:58
Svaka cast na trudu. Ovo je fenomenalno. Hvala ti!

nenad
23.11.12., 10:50
Nema na čemu ;) Što se tiče prilaženja poskoku, pa da, gledaj da bude razdaljina sa koje te ne može dohvatiti. Ja se toga baš i ne pridržavam, pa tako s vremena na vreme pustim poskoka i šarku da mi se šetaju po rukama slobodno, bez rukavica. To je glupost za koju kad-tad platiš cenu :D Ne preporučujem. Inače, vipere mnogo bolje poziraju od smukova. Skloniš je sa mesta gde si je našao na mesto gde ima što manje trave ili bilo čega što bi ti smetalo za slikanje, i odakle nema baš neko mesto na koje bi ti zbrisala lako, staviš rukavicu na jednu ruku da je pomeraš ako beži, i slobodnom rukom slikaš. Vrlo brzo se umire, mada znaju da budu baš agresivni pa gledaj da ne priđeš previše. Šarka je inače dosta agresivnija čak.

vladimir
23.11.12., 18:23
de ima da se vidi u srbiji taj nas gekon kucni , jako je lep dali neko njega ima u terarijumu

nenad
23.11.12., 18:31
Kućni gekon u Srbiji može da se vidi u Crnoj Gori na moru :D To nije srpska vrsta, ali kočijev gekon jeste, npr. Ne znam za Apatin, ali u Novom Sadu ga ima. S druge strane kućnog gekona možeš da tražiš u CG na moru, praktično bilo gde, po zidovima kuća noću, gde lovi plen.

Danijela91
26.11.12., 22:11
Imam ja komentar :D svaka čast!

Aksont
27.11.12., 17:20
Jedva doceko da dodjem na komp da vidim (preko fona se vide samo barse kornjace..) :D Svaka cast:21n:
Mnogo naucio :icon_study:

nenad
28.11.12., 19:18
Hvala, drago mi je.

smajo122
04.01.13., 21:34
sve cestitke stvarno preljepe slike
koliko si vremenski bio na terenu msm dana i koliko cesto naides na zivotinju
i da kazem da ti se divim stvarno bestt#

nenad
05.01.13., 02:36
Hvala :) Ovo su slike sa raznih terena, a tereni obično traju jedan dan, ako ne idem daleko, a ako idem dalje onda više dana, logično ;) U principu ne ostajem duže od 10-15 dana, jer ne volim svoje životinje duže da ostavljam. I tako poslednjih 9 godina. Što se nalaženja životinja tiče, koliko često, ne znam da ti kažem, jer ne znam na koju si životinju mislio ;) A pronaći sve vrste je jako teško, treba dosta vremena, ili baš precizne informacije, koje uglavnom niko neće da ti da. Većina naših biologa bi pre umrla nego da ti otkrije tačne lokalitete, tako da na nešto naletiš sam, ili iz literature zaključiš gde bi čega moglo da bude, nešto čuješ od onih koji su voljni da daju informacije, nešto ti kažu stranci koji su ovde bili na terenu, i kad to sve spojiš, imaš tačne podatke gde šta živi, ali i onda za neke vrste ti treba dosta sreće da ih nađeš.

makicom
07.01.13., 09:27
Svaka čast za uloženi trud :th_clap:

nenad
07.01.13., 18:08
Hvala, hvala ;)

smajo122
10.01.13., 20:52
koliko je opasan sarkin ugriz,kao kod poskoka ili slabi

nenad
10.01.13., 22:07
Slabiji dosta. Mene je ujela mlada šarka za prst, jednim zubom, bolelo je dosta i oticalo, ali je sutradan već počelo da prolazi.

smajo122
11.01.13., 01:32
znaci nije potreban protuotrov u slucaju ugriza

nenad
11.01.13., 02:58
Zavisi od situacije, to lekari procene. Nije baš opasna po život, ali obično se prima serum kod ozbiljinijih ujeda.

smajo122
11.01.13., 15:42
hvala pitao sam zato jer kod mene ih ima na hiljade a mama mi je alergicna,pa nemogu ih nositi,dirati,jedva je pristala da kupim T,hvala za informacijeee

nenad
11.01.13., 19:39
Kući svakako nemoj da ih donosiš. Šarke izuzetno loše podnose zarobljeništvo i često odbijaju hranu. Pored toga što su i u tvojoj zemlji verovatno zaštićene, pa ih treba ostaviti gde im je mesto. A drugo, iako nema jak otrov kao poskok, ipak je otrovna životinja, i obično dosta agresivna, tako da nije za igranje.

smajo122
11.01.13., 20:07
a dali bi mogao neku vrstu zmije uzeti dok je jako malena i navici je na kucne uslove tako da nemora hibernirati,kao naprimjer bjelouska(natrix natrix) izvini sto dosadujem

DigiNS
11.01.13., 21:04
a dali bi mogao neku vrstu zmije uzeti dok je jako malena i navici je na kucne uslove tako da nemora hibernirati,kao naprimjer bjelouska(natrix natrix) izvini sto dosadujem
Ni jedna zmija iz prirode se ne moze pripitomiti,za belousku bi ti bio potreban ogroman prostor,jer je plivac. U svakom slucaju nemoj nista uzimati iz prirode,nazalost tako je kako je,postoje vrste koje podsecaju na belousku pa mozes njih drzati,kanadske ribarice mislim da se zovu,kontaktiraj kima

nenad
12.01.13., 00:05
Naše zmije moraju da hiberniraju. Možeš da kupiš zmiju za 20ak eura. To stvarno nije mnogo. I biće lepša od belouške i neće imati stomak pun parazita kao belouška, i biće naviknutija na terarijum, itd.

smajo122
12.01.13., 15:13
hvala.........

Celav
10.02.13., 13:19
Svaka cast za trud. Sad sam tek video slike :) Koji fotoaparat koristis?

nenad
10.02.13., 14:23
Hvala ;) Većina ovih slika je slikana prozjumerom Fuji s6500.

smajo122
11.02.13., 22:28
a dali ti uhvatis gustere pa ih slikas ili kad ih vidis,jer su izuzetno brzi,posto na proljece idem u svoj prvi izlet,nebi volio da mi svi gusteri pobjegnu,kako ih uhvatis sa nekom mrezicom ili kako??

nenad
11.02.13., 23:01
I jedno i drugo, kako kad. Hvatanje zavisi od situacije.

Dragan Gacic
10.03.13., 21:39
super Nenade sto postavi ovu temu.. ove godine ne zaboravi da me zoves na tereneeeeeeee :D

nenad
10.03.13., 23:23
Ih sad, uvek te zovem, a to što retko imaš vremena, šta da ti radim :)

Dragan Gacic
11.03.13., 00:04
sad ne radim vise na poslu...samo privatno kuci, tako da ce biti i malkoooo vise vremenaaaaa :D

N. Lemljic
12.03.13., 17:16
Na koje od nasih zmija bih mogao da naidjem u Deliblatskoj Pescari?

nenad
12.03.13., 18:07
Na ove naše uobičajene smukove, ali bih ti više preporučio Vršački breg, ako već ideš u peščaru. Nije puno daleko, a ima više vrsta.

N. Lemljic
12.03.13., 20:32
Blizu je meni sve.. Zivim u Kovinu, tako da mi je blizu i Pescara, Breg i Dunav.. :)

nenad
13.03.13., 10:03
E, pa čim otopli malo, tokom aprila i maja idi na Breg, pa tamo traži zmije ;) Ja sam tamo nalazio Natrixe, eskulapove smukove, koronele i šarke.

Dragan Gacic
15.03.13., 22:11
u prevodu, nesa je svud nalazio sve, ee ako budes 10% njega uspeo si... ja i ortak se izlomismo na bregu da nadjemo sarku, a nesa se vraca sa futrolom fotoaparata u kojoj je sarka, i jos nas zeza...tako da vodi ga da on nadje, veruj mi lakse je :D

nenad
15.03.13., 22:52
Kad me već hvališ, ne zaboravi da dodaš da sam je našao po mirisu ;)

Dragan Gacic
21.03.13., 22:55
Kad me već hvališ, ne zaboravi da dodaš da sam je našao po mirisu ;)


e jeste vala :D i u to me je ubedjivao pola sata i jos me terao da je mirisem :D ali nesa je nas coek, pa mu nista nije na zameriti, cak ni to sto sa njim po terenim cesto covek mirise na kako on kaze zbadj :D

nenad
22.03.13., 01:41
Obeležila je mirisom teritoriju, ništa nisam izmislio. A ne sećam se da ste vi mirisali na žbađ, s obzirom na to da niste hteli da ulazite u baru. ;)

Dragan Gacic
22.03.13., 21:51
nisam ni rekao da jesi, samo ja nisam imao to iskustvo..sledeci put idemo i u zbadj :D