PDA

Pogledaj punu verziju : Patuljasti majmuni kao kućni ljubimci?!



wazzup
20.05.13., 11:39
Zdravo svima... U zadnje vreme video sam jedno 50 oglasa u kojima ljudi traze majmuna (iskljucivo patuljaste) da kupe ili na poklon. E sad, mene zbunjuje to da li su stvarno majmuni toliko "popularni" kao kucni ljubimci kod nas i da li ih uopste ljudi drze privatno (ne u zoo vrtu)?

loshme10
20.05.13., 11:47
Ma to su lazni oglasi, verovatno prevare.

wazzup
20.05.13., 11:58
Mislis? Vrlo su cesti takvi oglasi, samo malo pogledaj Zoo Berzu i videces, i svi su na istu foru: "Trazim marmozeta na poklon", zatim "Poklanjam marmozeta", itd..

loshme10
20.05.13., 13:33
Moguce je da neko trazi na poklon, ali da poklanja, to tesko :D

Satyr
20.05.13., 15:00
patuljasti majmuni po evropi koštaju oko 1000€, kod nas bi samo mogli da koštaju više minimum, 50% više
prema tome, verodostojnost oglasa je nikakva

Dendzo
20.05.13., 15:26
Loshme ja bas mislim da ce pre neko da ih pokloni, nego sto ce ih traziti. U razvijenijim Evropskim zemljama i Americi gde se majmuni vise cuvaju, jedan od najcescih scenarija je to sto ih ljudi kupe posto misle da je lako brinuti se o njima. Nakon par dana, ili meseci shvate da to nisu kucni ljubimci za njih i onda obicno gledaju da ih poklone.

loshme10
20.05.13., 16:46
Dendzo - u pravu si za taj scenario, ali kod nas to ne pije vodu jer ko ce da kupi majmuna za 1000-2000e ili vise, pa da ga posle pokloni? To se desava sa burmancima kad narastu, ali ja nisam ni cuo ni video da neko u Srbiji ima majmuna za ljubimca, a kamoli da poklanja...

hey-ho
20.05.13., 16:53
Mislim da je to sa poklanjanjem majmuna ili bilo cega drugog sto inace vredi 50+ evra najcesce prevara, u smislu da taj sto poklanja trazi da uplatis postarinu i onda ti naravno ne posalje zivotinju :)

Dendzo
20.05.13., 17:21
Znas kako ja mislim. Onaj ko u nasim uslovima ima da da 2000e za majmuna, najverovatnije nece zaliti ni ako tih 2000e posle pokloni nekome. Sto se drzanja tice nemam pojma kakvo je stanje danas, ali s obzirom da su ih neki ljudi za koje ja znam imali i pre deset godina (u pitanju su bili makakiji), mislim da ih sad ima jos vise. Inace zacudio bi se sta sve drze ljudi kao kucne ljubimce!
Evo navescu samo jedan primer. Dok sam stazirao na fakultetu propisivao sam lekove za bengalskog tigra koji nije ni iz zoo vrta, niti iz mini zoo vrta, vec je privatno vlasnistvo (kucni ljubimac).

wazzup
04.06.13., 13:04
Cuo sam da je jedna porodica u Novom Sadu dobila tigra na cuvanje, e sad da li je to tacno nr znam, ali vidjao sam i na tv-u da ljudi drze servale, ocelote, pa cak i jaguare kao kucne ljubimce

Nikhanter
04.06.13., 17:18
Cuo sam da je jedna porodica u Novom Sadu dobila tigra na cuvanje, e sad da li je to tacno nr znam, ali vidjao sam i na tv-u da ljudi drze servale, ocelote, pa cak i jaguare kao kucne ljubimce
Da ali ne u Srbiji. Sto se tice tigrova bilo ih je na cuvanju do odredjenog uzrasta i to u N.S. i ZR. bar sto ja znam. Inace je zabranjeno drzanje opasnih zivotinja u Srbiji a kako su poceli sa zabranama zabranice i muve po kucama! Bas danas sam gledao kako ljudi u U.S. drze tigrove i ostale velike macke. Procenjuje se da ih ima od 5000 do 10000 u Americi a u prirodi jedva 3200 sa tendencijom smanjenja brojnog stanja. Licno smatram da treba dozvoliti drzanje svih vrsta zivotinja uz propisane uslove drzanja i dozvole jer bi na taj nacin bio spasen veliki broj vrsta od izumiranja a i ekonomski momenat je sve prisutan.

Dendzo
04.06.13., 18:32
[QUOTE Licno smatram da treba dozvoliti drzanje svih vrsta zivotinja uz propisane uslove drzanja i dozvole jer bi na taj nacin bio spasen veliki broj vrsta od izumiranja a i ekonomski momenat je sve prisutan.[/QUOTE]

Ne bih se tu slozio sa tobom. Veliki broj vrsta je i blizu izumiranja zahvaljujuci otudjivanju iz prirode. Zar nije okrutno drzati tigra, koji u prirodi ima teritoriju od 10 km u precniku, u kavezu? Divlje macke naprimer u domove sirom sveta dolaze tako sto im lovci ubiju majke. Zatim ih jos kao male prodaju idiotima koji ne znaju sta ce od para i od hirova. Nazalost samo 20% tih zivotinja u zatocenistvu uspe da dozivi starost, a vecina postane i sterilna. Je li to ocuvanje vrsta? Nije. Eto. Naveo sam samo primer divljih macaka, a veruj mi da ima jos mnogo zivotinjskih vrsta koje smo unistili drzanjem u zatocenistvu. Plus zbog debila koji bi zeleli tigrove, leoparde, vukove, lisice i druge zivotinje na ulicama sirom sveta je sve vise pasa i macaka lutalica.
Naravno ovo ne znaci da se ne slazem sa drzanjem nekih vrsta zivotinja u zatocenistvu.

Satyr
04.06.13., 20:23
@dendzo
što se tiče uzimanja životinja iz prirode, 99% ljudi sa foruma je protiv
ako izuzmemo to, u Češkoj je zakon po pitanju životinja veoma liberalan i tamo se može naći dosta uzgajivača divljih mačaka svih vrsta, kengura, lame sam čak video za prodaju, pa dalje, otrovne zmije, varani, krokodili...
Ja sam za takav zakon, da bude veoma liberalan, ali isto tako i veoma strog, da ne može bilo ko da drži divlju mačku ili otrovnu zmiju i naravno da sve životinje potiču od odgajivača, a ne iz prirode

Nikhanter
04.06.13., 23:28
Denzo sve si iskrivio! Nisam rekao iz prirode(i sam sam protiv takvog nacina) i rekao sam uz propisane uslove sto znaci one minimalne a dovoljne za lagodan zivot u zarobljenistvu i mogucnost reprodukcije. Postoje mnogi primeri gde su pojedine vrste spasene od izumiranja zahvaljujuci primercima iz zoovrtova i privatnih kolekcija. Jedan od primera je Zubr ili ti evropski bizon. Loptasti piton je na CITES listi sto znaci da je ugrozen u prirodi i sad zamisli da i izumre u prirodi da li bi to znacilo da je nestao i kao vrsta? Naravno da ne bi, u uzgoju ih ima na 'milione'! Denzo, Denzo, pa divlje macke mislim na one velike poput tigrova i leoparda, lavova i jaguara nisu ugrozene zato sto im je neko ubio majku vec zbog gubitka stanista na prvom mestu i zbog krvolova zbog trgovine njihovim organima sa azijatima koji ih koriste u nadri lekarstvu sto je slucaj i sa nosorozima. Inace problem velikih macaka u zatocenistvu je i hiper produkcija pa se veoma cesto sterilisu jer treba tolke mace nahraniti(pitaj Vuka)! Znaci liberalizacija drzanja svih vrsta(projekat "Nojeva Barka") a dozvole onima koji ispunjavaju uslove za drzanje odredjenih vrsta i redovan inspekcijski nadzor.

Dendzo
05.06.13., 00:09
Velike macke se sigurno ne gaje dovoljno dugo kao zmije, gusteri, misevi, pacovi itd. Kod odgajivaca se sigurno nisu pojavile legalno, a to kako su oni izmuvali da to bude legalno nemam pojma. Naprimer krajem proslog veka su dva coveka iz nase zemlje svercovali na crno velike macke upravo za rusko, cesko i druga trzista. No da ne sirim pricu dalje, posto verovatno nismo na istim talasnim duzinama.
Satyre pomenuo si lame. Pa lama nije divlja zivotinja i njena prodaja je ista kao prodaja domace krave. Nikhanter, sto se tice ocuvanja u zatocenistvu za mene ti je to isto kao da je zivotinja izumrla. #### je ti u zatocenistvu, kad je ne mozes videti u prirodi. A sto se liberalnog trzista tice najbolji primer za to vam je Florida gde su danas burmanski piton, africki piton, nilski monitor, savana monitor i drugi glavni krivci za nestajanje mnogih autohtonih vrsta.
Za kraj zelim da kazem da sam protiv drzanja svih velikih sisara, pa makar oni bili rodjeni u zatocenistvu. To je moj stav i niko ga ne moze promeniti. Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, nije mi bila namera. Necu se vise javljati u ovoj temi. Pozdrav!

Nikhanter
05.06.13., 02:04
Ne budi na kraj srca i naravno da nisi nikog uvredio samo diskutujemo i uporedjujemo misljenja. A kao stariji te uveravam da sa godinama se menja i svest i stavovi. Eto ja sam nekada bio okoreli lovac na trofeje sto se sada iz korena promenulo. Sada mi je strasno da nekoj zivotinji oduzmem zivot samo da bi njen trofej visio na mom zidu. Takvo shvatanje sam prevazisao i mislim da je primitivno. Cak idem i toliko duboko u svest da mi postaje strasno to sto gajimo pa ubijamo tj. koljemo zivotinje da bi ih jeli. Cesto sam pomisljao da postanem vegetarijanac ali mi ne ide to ne mogu da promenim. Zato pricaj sa nama i diskutuj ne ljuti se pogotovu sto si mlad covek i obrazovan pa mozemo dosta toga nauciti od tebe a po nesto i ti od nas pa makar lama i bila divlja!

wazzup
05.06.13., 10:09
Ja iskreno podržavam gajenje velikih mačaka, varana, krokodila, aligatora, itd...ali samo pod uslovom da životinja nije iz divljine i da ne moze svaka budala kojoj je dosadno da kupi npr. tigra i da se ne brine lepo o njemu, već da tigar služi čisto da bi se za vlasnika govorilo da je kul sto ima tigra za ljubimca. Ja sam za to da se životinje gaje u cilju ponovnog nastanjivanja ugroženih vrsta na njihova stanista u prirodi

nenad
05.06.13., 12:23
Ja se u ovom slučaju u potpunosti slažem sa Dendzom. Postoje mnogi ljudi koji bi voleli da nama zabrane čuvanje zmija recimo. A onda mi kažemo - ako ti možeš da čuvaš psa, mačku, hrčka, mogu i ja zmije. Tako isto neko kaže - ako ti možeš da čuvaš zmije, mogu i ja tigrove ;) Međutim, smatram da neka granica mora da se postavi. Znam tek par ljudi koji su (zasad) rešili da zadrže svoje burmance. Svako gleda da ih se reši. Zato nemam ništa protiv zabrane čuvanja ovih zmija, jer smatram da je to za njihovo dobro.

"Ja iskreno podržavam gajenje velikih mačaka, varana, krokodila, aligatora, itd...ali samo pod uslovom da životinja nije iz divljine i da ne moze svaka budala kojoj je dosadno da kupi npr. tigra", ovo zvuči ok, ali Wazzup, zaboravljaš da najčešće te životinje jesu iz divljine i da baš takvi ljudi kupuju ovakve životinje. Prvo, postoje brojne "odgajivačnice" po Africi i Aziji na primer, koje su samo da kažemo prihvatilišta za životinje donešene iz prirode. Tu drže recimo prikupljene loptaste pitone, u ko zna kakvim uslovima. Te odgajivačnice ti legalno izdaju CITES papire za te životinje, iako te životinje nisu rođene u zarobljeništvu. Ali to je Afrika, ko to pa proverava. Jedva čekaju da se reše zmija. Pa u CG je ministar izjavio da dok je živ neće zmija, vuk i medved biti zaštićeni u CG. A zamisli tek kako je u Africi :D Kad su pretresali na aerodromu jednu takvu pošiljku egzota, i našli nekoliko zmija koje nisu bile na spisku, hteli su da ih vrate u tu afričku zemlju, ali nadležna ustanova te zemlje nije htela ni da čuje za to :D

Što se tiče ljudi koji kupuju velike mačke, postoje i oni koji im se stvarno posvete, ali mislim da je veći broj onih koji ih kupuju iz fore, da bi se pravili važni. Kupe životinju da bi delovali opasno u svom krugu čovekolikih majmuna, ili da bi je nosali po žurkama i naplaćivali slikanje, pa kad crkne, kupe novu. Ne treba brkati teoriju i praksu, možda je u nekoj Češkoj npr, sve to lepo regulisano, ali ovo je Srbija, ovde su klincima idoli mahom Kristijan Golubović i ostali pištoljaši, pa setite se samo Ćande, bivšeg Karleušinog tipa, kog su upucali, a koji je u svom kafiću na Miljakovcu, držao pumu u kavezu. A otkud mu puma? Misliš da je rekao - hmm, pume su ugrožene, hajde da ih čuvamo, obezbedimo im sve, razmnožimo, pa posle mladunce odgajimo da bi ih vratili u prirodu, i povećamo broj puma. Ne, pre će biti da mu je onaj izblajhani morski krastavac od Karleuše tražio pumu za rođendan ili tako nešto, pa se baja dokazivao.
A setite se i ovog slučaja recimo http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/166/Tigar-odgrizao-ruku-zeni-koja-ga-je-hranila

Nikhanter
05.06.13., 17:11
Ocemo li napadati drzanje zivotinja za koje nemamo i sami ambicije da ih drzimo ili cemo biti malo i demokrate pa ispostovati i ono sto drugi voli. Da li ljudi stradaju samo od tigrova drzanih u zatocenistvu ili se to desava i sa vlasnicima otrovnica? Najopasnija domaca zivotinja je konj i najvise ima povreda i smrtnih slucajeva upravo od konja pa opet se masvno gaji i koristi u razne svrhe i nikom ne pada na pamet da uvede bilo kakvu restrikciju po pitanju istih! I jos jednom napominjem da sam za drzanje bilo koje zivotinje ali uz proisane uslove drzanja za svaku vrstu ponaosob bez kojih ne bi mogla biti ni dobijena dozvola i naravno sve to iz vestackog odgoja. I za kraj jos jedan primer u korist drzanja u zatocenistvu; Londonski zoovrt poseduje poslednja dva primerka neke ribe sa Madagaskara i trazi od privatnih kolekcionara ko ima zenku posto su njihova oba primerka muzjaci, radi pokusaja mrescenja i eventualnog ponovnog naseljavanja u prirodu.

wazzup
05.06.13., 17:22
A da ih recimo niko nije gajio u zatocenistvu malo sutra bi i mogli da se nadaju njihovom razmnozavanju.

stsasa
05.06.13., 17:56
Ja sam isreno protiv toga da se divlje opasne životinje drže po principu obezbedim im minimum i bog me veselio. Iskreno ne bi mirno spavao kada bi neki komšija nabavio tigra. Za mnoge stvari treba znanja, novca i ljubavi. U ovoj državi svest o potrebi međusobnog pomaganja već odavno samo tinja. Kada rešimo pitanje pasa i mačaka lutalica (bez trovanja i lovaca) onda se može početi pričati i o "Višim ciljevima zaštite biodiverziteta na planeti". Još mi ozvanja u ušima svojevremene pametne ideje jednog udruženja za zaštitu životinja o puštanju medveda na Frušku goru jer su tu živeli pre 1000 godina. Istina nikada mi nije bilo jasno zašto je život neke biljke manje važan od života neke životinje kada se već spominje ishrana. Mislim da je sve to ljudska glupost koja svoj razum uzdiže iznad zakona prirode koji su i nas oblikovali kao svesno a ponekad i razumno stvopenje.
Kada sam ja bio dete ptica je bilo mnogo viša. Lasta je bilo baš dosta. Moj predlog je da se zabrani prskanje insekata kako bi se laste vratile. Za tigove neka se brinu u Sibiru, Indiji.... Imamo mi ovde o čemu da brinemo, a verovatno i nekog odbeglog ljubimca da istrebimo.

nenad
05.06.13., 17:57
Ja sam hteo da stavim akcenat na to da većina ljudi ne može da obezbedi uslove za čuvanje ovih životinja. I naravno da treba zakonom regulisati čuvanje i izdavanje dozvola, ali koji se to tačno zakon kod nas poštuje? Kad neko ima pare da podmaže koga treba, može da popije pivo sa inspektorom kad mu dođe u obilazak.