PDA

Pogledaj punu verziju : prepariranje



smajo122
14.06.13., 13:59
Dobio sam od nastavnika kutijcu za prepariranje insekata,ali ne znam kako preparirati insekte,ako je ko pravio da mi objasni detalje i sl.

hey-ho
14.06.13., 14:37
Pretpostavljam da misliš na kutiju u koju se stavljaju insekti nabodeni na čiodu. Sve osim leptira, nakon držanja otprilike 2 sata u 70% alkoholu samo probodeš čiodom i zabodeš u stiropor tako da im noge dodiruju podlogu a onda drugim čiodama učvrstiš noge na više mesta kako bi se osušile u željenom položaju. Tvrdokrilce bodeš kroz bazu desnog krila, skakavce, muve, pčele, bumbare i ose kroz sredinu grudnog regiona a stenice kroz trougao koji se nalazi između krila. Kod skakavaca, zadnji par nogu saviješ u zglobu da se ne bi lomile. Što se tiče leptira malo je komplikovanije, treba ti raspinjać, nešto poput ovog http://www.leptiri.co.rs/Dnevni/Slike/Razapinjac.gif da bi se krila osušila i ravnom položaju a potom ih zabodeš za stiropor kao i sve ostale insekte. Kod leptira je možda veći problem sačuvati ih nakon lovljenja pa do dolaska kući a da im se krila ne oštete. Trebaš ih nositi u presavijenom papiru. Ne može se ovo baš objasniti preko foruma, morao bi neko lično da ti pokaže ili da nađeš na netu neko uputstvo sa slikama. Uglavnom, za početak je bitno da konzerviraš insekta držanjem u alkoholu, što znači da nakon lovljenja sve osim leptira odmah ubacuješ u alkohol a leptire ubijaš pritiskanjem grudnog regiona oalcem i kažiprstom a potom ih stavljaš u presavijen paoir.

Dendzo
14.06.13., 14:49
Ja sam se nekad bavio time. Jos u osnovnoj. Mada sam samo skupljao leptire i tvrdokrilce. Ostalo me nije interesovalo. Imao sam u kolekciji oko tridesetak razlicitih tvrdokrilaca i jedno pedesetak vrsta leptira. Na kraju sam ih poklonio jednom coveku kojeg je to interesovalo, jer su meni kad sam prestao tim da se bavim skupljali prasinu.
Kakva je to kutijica pojma nemam, ali ja sam radio ovako. Uhvatim leptira u mrezicu, zatim ga stavim u teglu. Nakon toga u teglu naspricam otrova za muve, komarce itd. Nakon kraceg vremena leptir bude mrtav. Zatim mrtvog leptira probadam iglom i stavljam na stiropor. Rasirim mu krila iglama i preko stavim mikroskopske plocice (imao sam onaj deciji mikroskop pa sa njim i gomilu plocica). Onda sam cekao da prodje dan do dva kako bi krila ostala u rasirenom polozaju. Zavrsni deo je bilo prskanje lakom za kosu kako bi se uklonio miris otrova i kako bi leptir ujedno sijao. Sto se tvrdokrilaca tice njih nisam ubijao vec sam na stiropor kacio mrtve jedinke bilo sto sam ja nalazio, ili sto su mi drugi nalazili. I da, stiropor sam drzao u drvenoj kutiji sa staklenim poklopcem, kako ne bi padala prasina po njemu, ili se eventualno pojavile neke grinje i gluposti. Nadam se da sam ti pomogao koliko toliko. Pozdrav :)

I da. Evo nadjoh sad knjizicu koju sam tad koristio. Ne mogu da verujem da je jos imam :D Zove se Upoznajmo insekte. Napisao je Dr Radosav Sekulic. Izdao je Zavod za udzbenike 1992, pa pokusaj da je nadjes negde.

smajo122
14.06.13., 15:16
Momci bas vam hvala,kao i uvjek pomogli ste mi al bas puno,Dendzo pokusat cu pronaci tu knjigu ili je skinuti sa interneta, hvala jos jednom :icon_cheers:

markoidvor
14.06.13., 22:41
http://www.cassavabiz.org/production/proddocs/INSE-SCR.PDF
Ovde možeš pročitati sve o hvatanju, ubijanju i prepariranju insekata.
Pozdrav

smajo122
15.06.13., 01:09
hvala drug,znamia me dali se oni usmrde ili raspanu nakon odredenog vremena ili imaju neki trikovi kako to izbjeci POZDRAV :D