PDA

Pogledaj punu verziju : smrt odraslih/velikih taranula



rassa
04.08.13., 16:10
nedavno mi je crkla zenka A.geniculate koju imam 5god, pa me zanima koji su moguci razlozi da tako zenka crkne odjednom, dal je starost ili se jednostavno desi? da li ima veze raznovrsnost ishrane nesto s tim?
dok je bila mala hranio sam je dosta, al tu kad je imala 10+cm sam poceo redje, 3-4x mesecno

inace lose se presvukla, a i mesec pre presvlacenja je bila sva nikakva, polumrtva nekako

http://i.imgur.com/FK9LXXKl.jpg

korisnik
05.08.13., 16:01
Kažeš da je pre presvlačenja bila slaba i da se loše presvukla. Kako loše? Fali koja noga ili šta drugo? Kakav je abdomen? Koliko je bila velika? Na slici (ako uporedim sa olovkom i pincetom) tvoja A.geniculata bi trebalo da bude veća sobzirom na starost koju si pomenuo... Da li si siguran da je to bila ženka? Ako je to bio mužjak-onda nije ništa čudno da je uginuo posle 5 godina..
Bolesti tarantula ionako ne poznajemo. Kada uginu-možemo samo da nagađamo zbog čega. Da li su uslovi bili adekvatni (vlaga,temperatura...) ?

loshme10
05.08.13., 17:12
Ovo na slici je zenka, prilicno sam siguran, vidi se. I mene zanima sta si mislio pod tim da se lose presvukla? ###, kao sto korisnik rece, desava se i mi tu nazalost nista ne mozemo da uradimo...

Geni
06.08.13., 09:58
Bilo je već par tema o ovome, uglavnom može da bude bilo šta. Moja neka teorija je sledeća: tarantule imaju organe za disanje bez pokretnih delova. Prilično primitivan sistem i ima nekoliko teorija da se između tih "book lung-ova" (neka neki biolog kaže našu reč za to), vremanom skupljaju spore koje otežavaju razmenu kiseonika. Uzrok je ustajao vazduh naravno.

Ja uglavnom kada je neka tarantula letargična, stavim je u novi terarijum sa dobrom ventilacijom i novim tresetom do sledećeg presvlačenja i pazim da ne vlažim previše. Nakon par ženki koje su mi uginule, primenjujem ovaj metod.

Naravno, uzroci mogu biti razni, ne zna se dovoljno o njihovim bolsetima da bi se preciznije utvrdilo šta se dešava.

rassa
07.08.13., 01:06
ima preko 15cm, zenka
nekako je bila ko uspavana, kao da je polako umirala a presvacenje doslo, nije ni krevetac napravila lepo, tek malo mreze ispod, par nogu je bilo zaglavljeno u toku presvlacenja, a neke su kao sto se vidi na slici tanke, izgleda slicno wet molt-u, samo ne znam sto je onda pred presvlacenje bila tako polumrtva

@geni
da li si primetio da li taj metod radi?


da li se zna zvanicno kako raznovsrna ishrana utice na zivot?

Geni
12.08.13., 09:29
Pa živnu, ali ko će da kaže da bi uginule da ih nisam premestio? Premalo je podataka da bi izvlačio neke zaključke.

A o ishrani? Nigde nisam našao ikakve dokaze da raznovrsna ishrana ima ikakav uticaj na tarantule. pod uslovom da im hrana ima sve što im je potrebno, nema nikakve potrebe da im se varira. Tarantule se niti navikavaju na ukus niti na pokrete jedne vrste hrane.

loshme10
13.08.13., 23:12
Mislim da je i o ovome bilo price vise puta. I niko ne moze da me ubedi da je bolje da se hrani T recimo dubiama, fobasima i tenebrijama nego samo dubiama...

oo7
14.08.13., 00:32
Meni je pravo cudo da toliko ima uzgajivaca (mislim na sve, ne samo na nas :D) i da nikom nije palo na pamet da napravi neki eksperiment...

loshme10
14.08.13., 01:39
Zasto bi to neko radio? Postoje tabele sa hranljivim vrednostima insekata kojim hranimo T, tu se sve lepo vidi. E sada, na vlasniku je da izabere da li ce da daje svojim ljubimcima najbolju hranu(ali za to i da izdvoji najvise novca), ili ce da "gadja" neki najbolji odnos cena-kvalitet...

oo7
14.08.13., 01:47
Pa zarad nauke :D Da vidimo da li raznovrsna hrana ima nekog uticaja... I da li su npr fobasi zbog vise masnoca od npr dubija stvarno losija hrana...

loshme10
14.08.13., 02:14
Po meni jesu. I uvek bih pre hranio T samo dubiama nego i fobasima i tenebrijama...

Geni
14.08.13., 08:18
Naravno da su ljudi eksperimentisali. Niko nikada nije dobio realnu potvrdu da raznovrsna ishrana ima pozitivan uticaj na tarantule. Bilo je stavova da su tarantule "življe" ali kako to izmeriti? Niko nije, koliko sam ja pratio, dobio različite rezultate što se tiče brzine rasta ili veličine pri primeni različitih načina ishrane.

filipj97
16.08.13., 14:27
Ja sam geniculatu do nekih 7cm raspona nogu hranio samo tenebrijama, napredovala je veoma brzo, kasnije sam prešao na lateralise, a zatim na dubije i fobase i nisam primećivao razliku. Između 2 presvlačenja na nekoj veličini sam joj davao isključivo fobase, pa nakon što se presvuče, dubije i ništa to nije povoljnije uticalo na rast.
Uvek hranu za ljubimce hranim, po mom mišljenju, kvalitetno. Mekinje pomešam sa nekoliko vrsta žitarica i to dajem kao osnovnu hranu, a kao izvor vode najčešće šargarepu i jabuku.