PDA

Pogledaj punu verziju : Ok, sta sad? N. Chromatus



P3xY
04.08.13., 16:34
Ovako, ovaj chromatus je kod mene 4-5 meseci. Pre 3 meseca se presvukao, i cini mi se da ce opet za koji dan. Raspon nogu 7-8cm. Bio je jako stidljiv u pocetku, nisam ga uznemiravao (cesto :D ) znam da mu to smeta, ali delovalo je da voli da se seta van terarijuma. Uzimao sam ga 2-3 puta i to je sve. Nudio sam mu hranu svaki dan, ali je jeo na 6-7 dana, Pre par dana postao toliko halapljiv, za 2 dana 4 puta jeo (sad je na dijeti, ne nudim mu hranu svaki dan). I tu nastaje 'problem'. Postaje previse agresivan, napada sve sto mrdne. Cim otvorim terarijum da pokvasim treset ili mu sipam vodu zauzima napadacki stav. Napada pincetu, spric (kojim mu dodajem vodu)... Ma sve sto mrdne. Voaa, lep prizor, drago mi je sto je tako. Nego cinijicu s vodom puni tresetom, i kontam da ne bi bilo lose da je ocistim ponekad, al ko da spusti ruke tamo? :D + Trebalo bi odraditi neke izmene u terarijumu (Hteo sam da dodam neke grancice i ukrase), mozda ga i posle presvlacenja prebacim u veci. Kako? Dva puta sam izbegao ujed za dlaku :D Da cekam da se smiri?? Kako sada izgleda, verovatno nece nikad...

hey-ho
04.08.13., 19:05
To je tipično ponašanje za N. chromatus-a te veličine i nema veze sa time koliko često ga hraniš. Dok su mali mirniji su ali se to promeni kada porastu. Činijicu za vodu ne moraš svaki put da otkopavaš osim ako si baš viđao da hoće da pije vodu iz nje. Uglavnom neophodnu količinu vode izvuče iz plena kojim je hraniš a činijica sa dostupnom vodom bi eventualno trebala biti prisutna nakon presvlačenja. Kada čistiš terarijum dovoljno je da ga poklopiš čašom a prilikom prebacivanja ispod čaše podmetneš papir i tako da preneseš.

P3xY
04.08.13., 20:28
Dap. Tako sam i mislio. Hvala!

korisnik
04.08.13., 22:08
Šta je potrebno pauku ? -Potreban mu je terarijum odgovarajuće veličine i odgovarajućeg oblika , dovoljno treseta , posuda sa vodom , sklonište. Kad sve to središ-održavaj vlagu i temperaturu (vlaga i temperatura zavise od vrste pauka). Posle toga ga hraniš toliko koliko je potrebno sa živom hranom odgovarajuće veličine. Lično sam protiv toga da se pauk hrani mrtvom hranom (komadići crva i ubijene bubice). Zašto? Pa pauk je predator i on mora od malih nogu da lovi plen.
Pored svega ovoga-pauku je potreban mir i povremeno čišćenje terarijuma.
Zašto sve ovo pišem (kad većina to zna) ? Pa zato da konačno na kraju zaključim sa : pauku netrebaju razni ukrasi, kamenje,ukrasne biljke i ne znam šta još.. Napravite terarijum u kojem će biti dovoljno prostora da ga hvatate sa posudicom kad ga premestate ili kad čistite.. Kad previše natrpate terarijum-imate ovakav problem. Ne možete pauka da uhvatite zbog drugih nepotrebnih dodataka u terarijumu. Normalno-ovo važi za manje iskusne u ovom hobiju.
Ja kad hoću da parim neku ženku-sredim terarijum tako da kasnije imam prostora da bez problema izvadim kokon. Agresivne vrste kod mene nemaju natrpan terarijum samo iz tog razloga-da imam prostora da ih hvatam i premestam.

P3xY
05.08.13., 12:39
Da. Da. Znam, svestan sam ja svega toga. I ako sam nov u svemu tome, o Tarantulama citam i ucim vec 7-8 godina, samo nisam smeo da se odlucim na taj korak zbog stalnih selidbi... :/ Sada sam se, nadam se, skrasio, i evo nas... Znam da mu nije potrebno nista, ali eto, hteo sam samo grancicu da dodam, i mozda koji kamen u vlaznom delu terarijuma, gde obicno provodi dobar deo vremena (zbog presvlacenja). Inace ima samo cinijicu za vodu i deo slomljene glinane saksije kao ulaz u lavirint tunela koje je napravio... U svakom slucaju, hvala na izdvojenom vremenu i odgovoru.