PDA

Pogledaj punu verziju : Pitanja u vezi Axolotl-a



qwe
09.08.13., 11:48
Imam tri pitanja u vezi Axolotl-a:
1. Koja je najbolja hrana za Axolotl-e?
2. Da li bi mogao da za njihov akvarijum koristim vodu iz cesme ali u koju sam sipao preparate za tretiranje vode(eliminisanje hlora, teskih metala i ostalih stetnih materija)?
3. Kako da hladim vodu u akvarijumu na velikim vrucinama?

Dendzo
09.08.13., 14:49
Najbolja hrana za aksolotle jeste ziva hrana, mada hoce da jedu i mrtvu hranu koja se prilikom filtriranja vode pomera. Ono od hrane sto bi mogao davati, a da je dostupno na nasem trzistu su dafnije, enhitreje i grindali. Barem ja znam za toliko. Moguce da neki uzgajivaci ribica imaju jos neke vrste zive hrane tipa bloodworms, blackworms itd.
Sto se koriscenja preciscene vode sa cesme tice ne znam, ali mozda ce ti neko ko ih je drzao bolje objasniti. Uglavnom nepreciscena nikako. Mislim da je najbolje koristiti izvornu vodu, ili kisnicu. Ja sam naprimer kad sam odgajao larve dazdevnjaka koristio vodu sa Hajducke cesme i larve su bile ok.
Kad je u pitanju hladjenje mislim da je najbolja opcija ubacivanje flasica hladne vode u akvarijum, ali mozda ima i nekih drugih metoda. Nadam se da ce se javiti neko drugi ko ih je drzao.

qwe
09.08.13., 15:28
Hvala ti na odgovorima Denzdo.Ja sam vec trazio odgovor na prvo pitanje ali na internetu ima 100 razlicitih misljenja i prilicno sam se zbunio.Od prilike ispada kao da su blood worm-ovi i black worm-ovi najbolja hrana ali to uopste nije opste misljenje.
Prvo sam mislio da sipam kupovnu flasiranu vodu ali sam mislio da je ovaj nacin jeftiniji a i bolji.Ipak nisam 100% siguran pa mislim da je bolje da se obratim iskusnima u vezi ovog pitanja.
I za hladjenje sam trazio po internetu i takodje ima nekih 100 odgovora pa nisam znao sta je najbolje.Neki su govorili da je to sa flasom hladne vode lose jer naglo spusti temperaturu i to moze da bude stresno za zivotinje a neki kazu da je to dobar nacin pa ne znam kome da verujem.

qwe
09.08.13., 15:52
Sada sam nasao neku sera hranu sa dehidriranim tubiflex crvima - black woorm-ima.Mozda bi to bilo uredu.

Dendzo
09.08.13., 15:53
Nema na cemu!
Pa misljenja su podeljena sto se hrane tice. Na internetu i po knjigama pisu razlicite stvari. I ja sam negde nasao da su bloodworms najbolji, mada negde ih osporavaju. Kao sto negde pise da su whiteworms (enhitreje i grindali) mnogo kaloricni i da ih ne treba mnogo davati jer zivotinja doslovno moze da pukne. Mada larvice dazdevnjaka koje sam gajio su jele po petnaest enhitreja dnevno i nista im nije bilo. Aksolotli su jos veci.
Sve to zavisi. Zato je najbolje da misljenje da neko ko je uzgajao ove zivotinje.

qwe
09.08.13., 16:11
Da i ja sam procitao da su white worms-i previse masni i kaloricni ali ja mislim da bi mogao da ih dajem ponekad.Ipak su vodozemci mnogo izdrzljive zivotinje tako da cisto sumljam da brinu o holesterolu :D.

carcharias
09.08.13., 18:39
Da se i ja ukljucim,jer drzim doticne organizme 3 godine/od mladunaca.Sad su maticne velicine....
Prvo da se izvinim gospodinu DENDZI, ali ovo sto je napisao samo moze da odmogne mladom teraristi QWE u uzgajanju axolotla....
-prvo u vodu ne idu nikakvi aditivi,vec cista hladna cesmovaca sa hlorom koji ima antibakterijsko i antimikoticko dejstvo na kozu i skrge axolotla a uopste im ne smeta/pozeljno im je sto cesce menjati vodu...
-drugo hrana,nije tacno da mora da hvataju granu u pokretu/jedu i staticnu hranu....Oni su svastojedi,ali jedu najvise mesnatu hranu,moze to da bude i mrtva riba/u prirodi...Dok su mali i u velikoj kolicini u akvarijumima i posudama kidaju jedni drugima udove i rep I TO JEDU!!! izmedju ostalog,bez obzira da li su siti ili ne ali zadivljujuca pojava da im se za 20tak dana otkinut ud ili rep kompletno regenerise!!!
-trece NIKAKVA KISNICA ne dolazi u obzir.Kisnica je voda koja je meka a to ubija axolotle.Voda mora da bude tvrda i da ima dosta krecnjaka/mozes da ubacis parce sige u nju..Ne trpe vodu sa PH ispod 7/to ti je kiselost.U jace kiseloj vodi/ispod PH6 bukvalno pocinju da se raspadaju i uginuce je sigurno,ukoliko im ne zveknes brzo cesmovacu/za dan se oporave.
-cetvrto Nikakva dafnija,enhitreja i grindali....dafnije do nedelju dana zivota dok su larve moze,grindali i enhitreje brzo se raspadnu i zakisele i usmrde vodu i dan posle svakog hranjenja moras da menjas kompletnu vodu....
Blackworms? koji blackworms?whiteworms se koriste za reptile,a ne za njih....
Ja ih hranim zivim tubifexom,bloodwormsima,zaledjenim ociscenim junecim srcem i od suve hrane tetra diskusom.
-peto preko 30 stepeni je mucenje za njih/najbolja temperatura je oko 15 do 20 stepeni...Ja ih drzim u prostoriji gde mi je klima,pa tako ne prelazi 25 stepeni......
Eto to je par saveta iz mog licnog iskustva........

Dendzo
09.08.13., 19:56
Ja sam lepo napisao da bi bilo pozeljno misljenje nekoga ko ih uzgaja tako da nemas sta da se izvinjavas. Sigurno je da ti bolje znas jer ih uzgajas. Ja sam samo naveo coveku ono sto pise po sajtovima i knjigama za odgajanje vodozemaca, a i nesto iz mog iskustva sa drugim vodozemcima.
Samo da napomenem sto se hrane tice da su blackworms manji rodjaci kisnih glista, a whiteworms su enhitreje i grindali. I to uopste nije hrana za gmizavce, vec za vodozemce i ribice. Takodje tubifex je nosilac raznoraznih bakterija i gljivica i prema misljenju mnogih strucnjaka nije pozeljan za ishranu vodozemaca. Takodje cinjenicu sa cesmovacom prvi put cujem. No izgleda da se teorija i praksa definitivno kose u mnogim slucajevima. Pozdrav!

stsasa
09.08.13., 20:12
Da, iznete informacije o živoj hrani su u najmanju ruku pogrešne (akvaristika je ipak veći korisnik iste pa se ima više tačnih informacija i ličnog iskustva). Ostalo ne mogu da komentarišem jer nemam lišnog iskustva. Znam samo da enitreju i grendale amerikanci koriste za davždevnjake kao osnovnu hranu. Kao i kod svega zavisi čime se hrani pa ako se hrani hlebom i jogurtom grendal i enitreja će sigurno biti masni i loša hrana. Hranio sam ribe osetljive na gojenje enitrejama hranjenim mačiom hranom i kvalitetniom hranom za ribe i živele su maksimalno koliko piše na internetu da im je životni vek. Kod riba hlor iz vode nije tako dobar za kožu i škrge pa mi je ova informacija o hloru u ovom slušaju interesantna.
Lično iskustvo koje je podeljeno je za svaku pohvalu.

Dendzo
09.08.13., 20:28
Licno iskustvo se nikome ne moze osporiti, a i covek kaze da ih uspesno gaji vec tri godine. Samo jos da dodam da tubifex moze biti nosilac gljivice Batrachochytrium dendrobatidis (http://en.wikipedia.org/wiki/Batrachochytrium_dendrobatidis) a oni koji se razumeju u vodozemce znaju koliko je opasan patogen u pitanju.

qwe
09.08.13., 21:03
Prvo da se zahvalim svima sjajni ste :).
Carcharias bas si me iznenadio sa odgovorima ali verujem ti cim uspevas da ih gajis 3 godine znaci da ima nesto u tome.Najcudnije mi je bilo sto kazes da ih drzis u cesmovaci nisam imao pojma da je to dobro.Ali mi odgovara lakse je nego da stalno nesto filtriram(mislim na one filtere koji otklanjaju hlor iz cesmovace) ili da kupujem flasiranu vodu.Ovo da jedu jedni drugima udove sam znao ali to moze delimicno da se spreci ako ih odvajas u razlicite posude po velicini.Resio si mi problem sa hranom tako da sada znam sta da im dajem.Dendzo tubifex se pre hranjenja isciscava na neke nacine koje ja ne znam napamet ali mozes da procitas na akvaristickim forumima kako se to radi.

Rekao sam samo tri pitanja ali me zanima jos nesto.Nadam se da vas necu ugusiti.
Carcharias ta zaledjena juneca srca kupujes u mesari ili gde(nemoras bas da kazes ime prodavnice ali da li je pet shop ili tako nesto)?
I da li su to cela srca pa ih ti seckas ili su to neki sitni komadici?
Da li bi bilo uredu da ih hranim sa dve vrste hrane a ne sa cetri kao Carcharias (junecim srcima i tetra diskusom)?
Od zive hrane mi je lako da nabavim mealworm-ove pa jel mogu i time da ih hranim?
Ja u sobi nemam klimu pa jel mogu da stavim neki ventilator iznad akvarijuma?

carcharias
10.08.13., 02:05
Sad si postavio jos 5 pitanja....
Moze na P.P. a ne ovde?

qwe
10.08.13., 09:08
Vazi.Izvini ako sam dosadan ali mi bas trebaju informacije.