PDA

Pogledaj punu verziju : C. cyaneopubescens izgleda lose



Ixodes
31.08.13., 20:44
Pozdrav drustvo,
imamo je od januara, presvlacila se uredno svakog meseca. Jela kao zmaj, bila zivahna, plela kao luda, sve do sad. Pre nekih mesec i po se zavukla u skloniste da se presvuce i izasla je tek pre nedelju dana. To bi trebalo da joj je 7.presvlacenje. Izgleda potpuno slogirano, nikad takva nije bila posle presvlacenja. Sva je umrtvljena, noge su joj potpuno, ne znam kako da kazem, slogirane nekako, kad pokusa da se pokrene, odize ih neartikulisano i drhtavo, kao da se lepe za podlogu. Po ceo dan je na istom mestu, samo malo promeni polozaj. Evo slike u kom je polozaju vec 7 dana, pa ako neko moze samo da me utesi da ce sve biti ok. :)
4924

loshme10
31.08.13., 21:09
Jel si siguran da je ziva? Izgleda mi kao da je uginula... :/

Ixodes
31.08.13., 21:25
Ajao...ako tako izgleda onda sigurno nije dobro. :(
Ziva je i dalje, kad sam je slikala mlatnula je par puta nogama, kao da bi negde otisla, al ne moze. :(
Ne mogu da verujem, a bas sam se vezala, imala je najbolje uslove, znaci u sobu nije smelo usisivacem da se udje, da se ne bi uznemirila.

hey-ho
31.08.13., 21:40
Na kutiji od margarina izbuši 4-5 rupa prečnika oko 0,5 cm sa bočnih strana i desetak rupa na poklopcu. Na dno kutije stavi ubrus papir dobro natopljen vodom i na njega stavi tarantulu. Poklopi kutiju i nemoj je puno uznemiravati tj. proveravaj maksimum 2-3 puta na dan da li je živa.
Postoji šansa da je izgubila dosta tečnosti prilikom presvlačenja pa joj ovo može pomoći. Postaraj se da je što pre tamo prebaciš.

Ixodes
31.08.13., 21:47
Hvala na savetu, evo krecem odmah. Javljam dal je prezivela.

hey-ho
31.08.13., 22:05
Evo kako bi trebalo da izgleda:
http://people.ucalgary.ca/~schultz/ICU10.jpg

Ako je već slabo pokretna slobodno je uzmi prstima za prozomu između 2 para nogu i tako je prebaci - najbrže je a nju će najmanje stresirati.
Da sam na tvom mestu, stavio bih iznad te kutije i lampu sa slabijom sijalicom (oko 40 W) koja bi podigla temperaturu za par stepeni i tako tarantuli malo ubrzala metabolizam. Svetlost bi takođe umanjila šanse da se pojavi buđ ali za to ne moraš toliko da brineš jer su papirni ubrusi sterilni i nisu baš najbolja podloga za razvijanje buđi.

hey-ho
31.08.13., 22:11
Inače, kakva ti je to podloga što liči na koru od krempite?

Ixodes
31.08.13., 22:30
Ahah, to je krecnjacki kamen, inace je podloga kokosov treset.
4925

Inace, citam sad na jednom sajtu simptome dehidratacije:
Loss of this pressurisation will result in inability to straighten limbs, reduced and jerky movements and eventually death. Other signs include:

- Shrinking/shrivelling of the Opisthoma (abdomen)
- Caving in of the carapace
- Thinning of the femurs
- General lethargy
- Partial or complete death curl in extreme cases of dehydration

Kao da su opisali mog pauka. Stavila sam ga u posudicu, videcemo dal ce se izvuci.

oo7
31.08.13., 22:36
Skloni taj kaktus sa bodljama iz terarijuma ;)

I slobodno usisavaj sobu :)

hey-ho
31.08.13., 22:37
Da, to može da se desi ako izgubi dosta tečnosti a ova metoda što sam ti napisao bi trebala da joj pomogne u rehidraciji pa tako i oporavku. Ne garantujem da će ovo pomoći ali ne postoji ništa drugo što bi mogla da uradiš.

hey-ho
31.08.13., 22:43
Taj kaktus je ok pošto su mu bodlje meke i nisu opasne za tarantulu. Pretpostavljam da je posađen zajedno sa saksijom jer bi u suprotnom trebala dosta da kvasiš treset da bi ovaj nešto upio (pošto se visoko nalazi) što ovoj tarantuli ne odgovara. Ako zalivaš kaktuse sipanjem vode samo u saksiju a tarantuli povremeno dosipavaš u neku posadicu onda nema nikakvih problema, bitno je da većina treseta bude suva.

Ixodes
31.08.13., 22:43
E kaktus je sklonjen odavno, ali je imao kao plisane bodlje, ona je stalno blejala na njemu.
Ma bukvalno joj titramo, merimo temperaturu, hodamo polako oko terarijuma, uvek je imala cep sa vodom, hranimo raznovrsno lateralise i fobase da bi jela zdravo. Ovo je prvi put da sam je pipnula stapicem da udje u kutiju, unezverila se totalno.

Ixodes
31.08.13., 22:49
Aha, izvinjavam se, nisam videla post iznad. Umesto kaktusa stoje sad suve suplje stabljike, pokusaj imitacije pustinjskih kserofita. Vodila sam racuna da ne kvasim previse, jer znam da joj smeta. Jedan od razloga zasto je kaktus izbacen je jer ga je bilo bukvalno nemoguce kvasiti sa podizanjem poklopca, morala je i mrezica iz drugog dela da se skida. A onda bi ona pohisterisala i pocela kao ludak da trci, bilo je suvise stresno i za mene i za nju. :)

Ixodes
02.09.13., 22:12
Uginula. :(

hey-ho
02.09.13., 23:07
Eh, šteta.. Izgleda da onda nije dehidracija bila u pitanju već nešto ozbiljnije. U većem broju slučajeva se ne zna uzrok uginuća i to se dešava čak i kad je tarantula imala idealne uslove tako da nemoj da misliš da si ti nešto zgrešila.
Jesi bar znala kojeg je pola?

Ove vrsta je kod nas česta u ponudi pa možeš nabaviti novog slinga ili mlađu ženku a ovu što je uginula, ako želiš, možeš da sačuvaš - razapneš je na stiropor tako što ukrštanjem 2 čiode oko zglobova postaviš noge u željeni položaj a potom je ostaviš na promaji 2-3 nedelje da se dobro osuši.

Ixodes
02.09.13., 23:19
Hvala na savetima i dobroj volji u svakom slucaju.

Nisam znala kog je pola, cekala sam da poraste jos, pa da pitam.
Biolog sam, nije bilo nikakve dileme da ce tarantula nakon smrti zavrsiti u zbirci. Razapeta je vec nekoliko sati. Bila sam u nedoumici sta da radim sa opistozomom, da li da pustim da se osusi, bojala sam se da se ne usmrdi. Tako da sam uzela zilet i sa ventralne strane napravila rez, ocistila sve unutra, napunila vatom i zalepila oho lepkom. Samo sam se zeznula, radila sam bez rukavica, unistile su me iritirajuce dlacice, pojescu se od svraba.
:icon_salut:

hey-ho
02.09.13., 23:34
Nema na čemu.
Super ako si uspela tako da je prepariraš, pošto je kutikula na opistozomi dosta tanka i lako se kida. Osušila bi se ona i da si je samo tako ostavila ali bi trebalo mnogo više vremena i abdomen bi se možda malo izobličio.

loshme10
03.09.13., 01:07
Rekoh ja da mi izgleda kao da je gotovo... :( ###, sta da se radi, uzimaj novu i ispocetka. ;)

Ixodes
03.09.13., 12:18
Verovatno cu uzeti novu za koju godinu, uskoro idem van zemlje, pa ne bih da moram da je poklanjam. :)
E da, poklanjam i njen terarijum, 30x30x20, bilo kome ko je voljan da dodje po njega na Novi Beograd.

Ixodes
03.09.13., 17:03
Terarijum poklonjen!