PDA

Pogledaj punu verziju : terarijum



mel3k
29.09.13., 20:28
Pozdrav svima

novi sam ovdje pa nemojte zamjeriti ako pitam glupe stvari , citam vec neko vrijeme forum al opet nije mi baš sve jasno oko veličine terarijuma

razmišljam da nabavim neku tarantulu , vrste ne znam po imenima / niti znam koje su dostupne kod nas u BiH
ali krenem čitati da se malo informišem i vidim da ih držite u kutijicama nekim i slično što mi neide nikako u glavu zašto držati u kutijici i određivati
neku veličinu terarijuma spram veličine tarantule kad njih niko ne ograničava u prirodi malo me to zbunjuje ..

ja sam to planirao držati u 120*50*50 jer bi htjeo da je vidim kako hoda , jednostavno da vidim kretanje hranjenje i da mi na neki način taj terarij uljepša dio kuće a ne da držim u kutijicu 10 x 10 kao da je krijem od nekog :S ...

na netu sam našao u prodaji Grammostola Rosea pa me interesuje dali je otrovna tj možel me ubiti ili nešto slično i nebi je uzimao ako mora zivjeti u kutijicama nekim .

loshme10
29.09.13., 20:39
U 120x50x50 mozes da drzis 8 odraslih tarantula, mozda cak i 16 ako nekako uspes da ga prepolovis po visini! :D Salu na stranu, prvo treba da odlucis koju T ces da uzmes, jer razlicite vrste zahtevaju razlicite dimenzije terarijuma. Ako uzmes neku terestrijalnu, bice ti dovoljno maximalno 40x30x30cm(a vrv i manje), a ako uzmes arborealnu, dovoljno ti je 25x25x35cm...

mel3k
29.09.13., 20:47
već imam 120x50x50
bavim se akvaristikom pa imam tog materijala

SoulReaper
29.09.13., 20:54
Добродошо на форум :)

Постоји више разлога због чега људи постављају "стандард" за величину тераријума а ја бих издвојио:

Први,
Док је тарантула мала неће моћи да нађе храну уколико је ставиш у велики тераријум нити ћеш ти моћи да пратиш да ли је појела или није. Толико о томе.

И други,
Када тарантула порасте истражиће тераријум, наћи скровиште (које си јој ти направио или ће га сама некако направити) и углавном ће проводити време око њега. Неће много да се шетка. Тарантуле и у природи углавном прелазе веће раздаљине само уколико се ради о полно зрелим мужјацима који траже женке.

Оно што треба да знаш везано за тарантуле јесте то да нису попут хрчкова и сличних љубимаца који се чувају у тераријумима и који трчкарају по цео дан. Преко дана ће углавном проводити време стајаћи у једном месту или плести паучину (зависно од врсте) а увече ће бити мало активнија.

Што се тиче отрова. Отров нити једне тарантуле није смртоносан за човека. Чак шта више, већина њих су крајње безопасне (попут убода пчеле) тако да што се тога тиче не мораш да бринеш. G. rosea спада у слабо отровне врсте тј. у најнеотровније :)
Овде можеш прочитати мало више о најзаступљенијим врстама у свету тераристике:
http://www.teraristika.org/content.php/14-rodovi-i-vrste
Тако ћеш најбоље сазнати која Т има какав карактер и одлучити се за ону која ти се највише свиђа :)

Верујем да ће искуснији чланови имати шта да додају на ово што сам ти написао

Поздрав

loshme10
29.09.13., 21:15
Mislim da ti je najbolja varijanta da prodas taj terarijum od 120x50x50 i za te pare kupis tarantulu, terarijum koji joj odgovara i da ti ostane jos para(naravno ako kupis neku cescu vrstu, ne bas neku egzotiku).

Ili da jednostavno umesto tarantule uzmes nekog gustera ili zmiju, ako si bas vezan za taj veliki terarijum :D

mel3k
29.09.13., 22:05
to bi bio taj akvarium kojeg bi pretvorio u terarium i nebi ga prodao jer sam ga ja pravio i ulozio sam puno u to , ako nebudem našao neku veću koja bi se primjetila unutra ili
aktivniju tarantulu onda ću odustati od njih

4974

hvala svima na odgovorima :)

loshme10
29.09.13., 22:35
Tu apsolutno ne bi trebalo da drzis ni jednu tarantulu. Msm mozes recimo da uzmes odraslu T. blondi ili ako si finansijski ogranicen odraslu L. parahybanu od 25cm i da je drzis tu, ali cak i njoj je to preveliko.

I imas jos jednu opciju, ali ne verujem da bi pristao na to :D A to je da uzmes 10-20 jedinki od vrsta koje mogu da se drze komunalno, pa da ih drzis zajedno! :D

Drug i ja smo parili M. balfouri i dobili kokon, sada cekamo da vidimo sta ce biti od toga, pa ako uspe sigurno cu jedno 10 komada ostaviti sebi i drzacu ih komunalno u terarijumu 70x35x30cm...

mel3k
29.09.13., 23:06
puno je to xD nisu nimalo jeftini preko 50 do 80 € jedna i zamisli da uzimam 10 ili 20 takvih , nemam ih gdje kupiti niti imam toliko novca :D

ovdje blizu mene sam našao ove vrste

Acanthoscurria Geniculata ,
Aphonopelma seemani ,
Grammostola rosea red color ,
Lasiodora parahybania

hey-ho
29.09.13., 23:30
Mislim da bi taj terarijum mogao fino da se sredi i da u njemu držiš jednu tarantulu pod sledećim uslovima:
- da treset bude bar do 1/3 terarijuma a na nekim mestima čak i do polovine da se tarantula ne bi povredila pri padu.
- da posadiš puno živih biljaka (kad već imaš neonku, što da ne) kojima odgovara veća vlaga i to bi izgledalo otprilike ovako:
http://s1.hubimg.com/u/3401020_f496.jpg
- da ubaciš neki poveći panj ispod kojeg bi tarantula mogla da prokopa sebi skrovište
- da izabereš tarantulu (mladu ili subadultnu ženku) kojoj odgovara prašumski habitat i koja je krupnijeg rasta, kako bi se utisak prevelikog terarijuma malo ublažio. Od vrsta dostupnih kod nas predlažem Lasiodora parahybana, Lasiodora striatipes, Acanthoscurria geniculata, Pamphobeteus sp platyomma, Pamphobeteus sp. machalla, Xenesthis immanis.
- da obezbediš poklopac koji bi celom ili skoro celom dužinom imao metalnu mrežicu

Stvari koje ti se kod ovakvog terarijuma hoće ili neće svideti su:
- moraš da zalivaš biljke (što i nije tako teško)
- akcenat nije na tarantuli već na biljkama jer će više dolaziti do izražaja ali je i to u redu ako prihvatiš činjenicu da tarantule nisu naročito aktivne životinje
- možda u toku dana nećeš često viđati tarantulu jer će biti skrivena negde ispod panja a sve varira od jedinke do jedinke a to je takođe u redu ako bi bio zadovoljan lepo uređenim biljnim terarijumom sa znanjem da je tarantula tu negde i da ćeš je videti kada ona to bude želela a ne ti.

:)

loshme10
29.09.13., 23:57
puno je to xD nisu nimalo jeftini preko 50 do 80 € jedna i zamisli da uzimam 10 ili 20 takvih , nemam ih gdje kupiti niti imam toliko novca :D


Pala im je cena jako, sada su oko 15e po komadu, naravno slingovi su u pitanju... ;) A i kada bi uzimao 10+, dobio bi popust :p

oo7
30.09.13., 00:34
Mislim da ti je najbolje da podelis akvarijum na bar 2 dela i kupis dve tarantule...

vladimir
30.09.13., 00:40
lep akvarijum predlog uzmi bradatu agamu prevelik za 1 tarantulu pa i za 10 bi bilo taman

SoulReaper
30.09.13., 00:58
lep akvarijum predlog uzmi bradatu agamu prevelik za 1 tarantulu pa i za 10 bi bilo taman
+1 за брадату агаму

marko
30.09.13., 10:28
+1 za lepo sređen terarijum (da ne kažem vivarijum) + L.parahybana ili T.blondi.

BillyTheDummy
30.09.13., 13:47
Meni je malo krivo sto ti tarantulu kupujes koliko vidim kao ukras i da ti "ulepsa" deo kuce...

mel3k
30.09.13., 14:40
mislim da će biti nešto kao što je hey-yo predložio , ako je već kupujem i držim u kući zašto i taj terarijum nebi izgledao ljepo ?

staroj kad sam rekao šta želim kupiti malo je falo da dobije infrakt , počela je teško disati i oči su joj bile
krvave , nisam očekivao da će tako reagovati , ne znam šta je sa ovim ljudima danas , koliko god volim gledati
ove programe discovery,national geographic i sl. isto toliko ih sad i nevolim jer su im usadili uglavu da je to sve
otrovno i da te vrste skoro pogledom mogu ubiti nekoga ... :S