PDA

Pogledaj punu verziju : Vise pitanja



stevan96
03.10.13., 22:43
Pozdrav svima..Pre par nedelja sam uhvatio one male zute mrave(oni sitni jako) njih sam kasnie i pustio posto je isti taj dan letelo nesto vece...Cini mi se da sam uhvatio Lasius myops-e i Formica cinerea,od lasiusa imam oko 15 kraljica uglavnom po 2 u epruveti.Formica imam 5 kraljica u 4 epruvete...E sad mene zanima kako da ih drzim i kad da ih stavim u hibernaciju.Ove sezone sam se ,,uvalio,, u mravlji svet sa L.nigerima(5 kraljica) oni vec imaju po oko 15-20 radnika pa se pitanje vezano za hibermnaciju odnosi i na njih.I da kada da ih izvadim iz hibernacije.
Ne znam da li je ok da napisem ali ajde...nigere drzim kako sam procitao ovde i malo po osecaju tj 2 puta nedeljno im dajem po malu dubiju,1 nedeljno hidriram i odma i ocistim smece sto se nakupi u epruveti,na mirnom su mestu bez previse svtla.da li je to ok? Mislim da jeste posto dosta dobro napreduje kolinija.Kad budem imao vremena uslikacu kralice da strucnjaci vide sta su..I da kad da ocekuem da mi kraljice poloze jaja posto koliko vidim nemam ni edno(d nove dve vrste)...


http://aramel.free.fr/Lasius-flavus-myops-Reine.jpg to su ti lasiusi totalno sam se zbunio..negde pise da su lavusi a negde myopsi.

DigiNS
06.10.13., 19:53
Stavis u hibernaciju pred pocetak novembra,kad krene bas ono hladno vreme,videces i sam po aktivnostima mrava. A izvadis ih na hibernaciju cim vidis napolju da trckaraju mravi,tako sam ja radio,tako je najrealnije. Dobro drzis nigere,i treba da stalno cistis jer se hrana jako brzo ubudja kod njih. Okej je sve. Sumnjam da ce poloziti jaja ove sto si uhvatio jer je uskoro pocetak hibernacije pa do proleca ces verovatno cekati. To na slici je Lasius flavus

stevan96
10.10.13., 16:26
Hvala na odgovoru :D malopre sam ih hranio i hidrirao.Jedina stvar koja mi jos nije jasna je kako da drzim Flavuse i Formice,malopre kad sam im sipao vode na vatu sve kralice su otisle tamo i pile vodu,i da ne znam da li je ok da ih hranim rastopljenim secerom.

DigiNS
11.10.13., 21:16
Isto hranis flavuse kao i formice, secer rastopljen u vodi 3:7 secer voda razmera. Ne puno da ih hranis posto su same

stevan96
17.08.15., 16:38
Pozdrav!Da li moze neko da mi pomogne oko identifikacije vrste?Ovo je najbolje sto sam mogao da ih uslikam....http://i102.photobucket.com/albums/m119/Stevand96/DSCI0269_zpsyijqjrit.jpg

DigiNS
20.12.15., 18:13
Stevo to sto ti imas je Camponotus spp. ne znam koja vrsta tacno posto se ne vidi najbolje :)