PDA

Pogledaj punu verziju : crvenouhe kornjace



mico 43
27.12.13., 21:12
da li neko moze da mi kaze sta treba da kupim za crvenouhu kornjacu i kolika je ukupna cena. Hvala unapred

koca019
27.12.13., 22:28
treba ti akvarijum minimum 50l za pocetak,jako brzo rastu ako ih dobro hranis,mesto potpuno suvo u akvarijumu gde ce da izlaze,grejac obavezno,svetlo se podrazumeva,ja nikad nisam imao onu UV sijalicu,a narasle su mi 20cm i jos rastu,ali mozes i to da nabavis,sto se tice filtera,preporucio bih ti spoljni filter kao sto ide kod ribica,jer prljaju vodu katastrofalno puno,onda hrana sto raznovrsnija,oni racici su im ko nam sto je cips,tako da od toga nece da rastu...uglavnom to je to,ako treba nesto pitaj...

janamarijanov
28.12.13., 11:53
pozdrav ja sam nova ovde i interesuje me akvarijum od 50l kolike su mu dimenzije i da li je to dovoljno kad odrastu

Dendzo
28.12.13., 13:08
Takodje, ukoliko ne koristis UV sijalicu mazi im oklope i posipaj im hranu uljanim AD kapima. Ishrana mora biti sto raznovrsnija od malena. Govedja dzigerica, govedje srce, pilece belo meso, riba itd. Na gamarus racice kao osnovnu hranu zaboravi, mada mozes ih davati kao poslasticu. Moja preporuka ti je da, ukoliko imas mogucnosti, kornjace od aprila do oktobra drzis na otvorenom kako bi bile izlozene Suncu. Dakle neka posuda sa vodom, jedan kamen za suncanje i neka pecinica kao zaklon i to je to. Sunce ce ih uciniti mnogo zdravijima i jacima. Takodje kako bi se voda redje prljala preporucujem ti hranjenje u posebnoj posudi posto kornjace vrlo brzo nakon hranjenja kake i piske.
Za janamarijanov - akvarijum od 50 litara je mali za odrasle kornjace.

Harpagon
18.01.14., 00:16
E pa terarij od 50 litara za pocetak nije los ali ti savjetujem da kupis odma veci manje cete kostat jer ne moras kupovat iznova kad naraste (samo nemoj onaj plasticni sa palmicom u sredini jer je koban za kornjace) , grijac je potreban zimi , a terba ti UVB /UVA lampa radi vitamina D koji dobijaju suncanje lil ce im suprotno omeksati oklop i uginuti ,naravno i filter (vanjski) , a sto se ishrane tice one su omnivori pa im mozes davati meso (ne mljeveno ,masno ili zacinjeno ili svinjsko) , jedu voce , povrce ( samo neke zato izguglaj da nebi naskodila kornjaci) , insekte ,zive ribe i filete( ne morsku ribu) ,ličinke ,gliste a racice koristi samo kao poslasticu :) nadam se da sam pomogao :)

chworak
27.02.14., 18:52
Zdravo , novi sam na forumu i zelio bih postaviti par pitanja u vezi rasvjete, gdje se mogu kupiti UV lampe za terarijum sa crvenouhom kornjacom i kojja je cijena ?

Vuchko
01.03.14., 11:58
Akvarijum od 50 l je nista , pogotovo ako imas 2 kornjace, to kad poraste - njima nikad dovoljno prostora za plivanje . Ja sam imao 2 Crvenouhe kornjace godinu ipo dana , drzao sam ih u akvarijumu od 150 l (sto je takodje malo, al sta cu sto je dzaba i Bogu je drago), moras im napraviti mesto gde mogu izaci i suncati se jer ne smeju biti u vodi non-stop jer onda moze doci do pojavljivanja gljivica i raznih infekcija. Ako pravis rucno sve to gledaj da ti kopneni deo bude odmah pored vode tako da one mogu samo skliznuti u vodu sa ivice kopna ako se osete ugrozeno, njima ne treba nista vece od 30/30 cm kopna za sucnanje jer one ne idu daleko od vode, neces nikad videti crvenouhu kornjacu da se sunca daleko od vode, uvek ce stajati na ivici kopna u slucaju da se izlozi opasnosti ona odmah skace u vodu gde se oseca mnogo sigurnije . UVA/UVB lapma je VRLO bitna ako ih drzis u zatvorenoj prostoriji gde nema dotoka suncevih zraka (direktne sunceve svetlosti , ali ne preko prozora jer svako staklo unistava te UVA/UVB zrake koji su u stvari i potrebni kornjaci za normalan razvoj) . Grejac za vodu zimi je obavezan i voda treba da im bude na temperaturi od 26-30 stepeni Celzijusa, to sve odredjujes od zavisnosti koja je temperatura van vode (na delu za suncanje), gledaj da ta razlika ne prelazi vise od 10 stepeni max. Temperatura kopnenog dela bi trebala da je oko 36-37 stepeni jer su to reptili i potrebna im je toplota da bi mogli da svare hranu . Sto se tice filtriranja, ISKLJUCIVO VANJSKI FILTER jer UZASNO prljaju vodu i unutrasnji filter ti nece nista mnogo pomoci ako imas veci akvarijum. Ja sam na primer sam rucno pravio vanjski filter, imas na youtube-u dosta video klipova koji ti pokazuju kako mozes za 20-30e da napravis profi filter koji bi inace kostao mnogo vise od 20-30e ... Akvarijum sam takodje sam pravio, imao sam neko staklo debljine 6mm i samo sam ga odneo kod staklorezca da mi isece potrebne dimenzije i da ON zalepi to staklo sa NJEGOVIM silikonom, jer naravno ima vise iskustva i sigurnije je da to uradi majstor nego ti , zar ne ? :) Moje kornjace su bile jako bolesne, ja sam ih uzeo iz jedne fontane iz trznog centra , tamo ih je bilo 30-tak, od najmanje do najvece moguce . Ja sam izabrao 2, muzjaka i zenku, zenka je bila toliko bolesna da je imala sve moguce infekcije, upale, ostecenje oklopa, kostiju, itd... Izlecio sam joj sve sam osim upale pluca, ali sam posle godinu ipo dana odlucio da ih odnesem kod jednog drugara koji ima iskopano jezerce u dvoristu, tako da im je sada banja tamo, mnooogooo im je lepse i bolje i prirodnije nego u akvarijumu, cak sta vise imaju konstatan dotok sunceve svetlosti, a i u prirodi su tako reci, jer je sve oko njih zelenilo . :) Nadam se da sam pomogao, ako mogu jos nekako bilo bi mi drago... :) Pozdrav

Vucko


Takodje, ukoliko ne koristis UV sijalicu mazi im oklope i posipaj im hranu uljanim AD kapima. Ishrana mora biti sto raznovrsnija od malena. Govedja dzigerica, govedje srce, pilece belo meso, riba itd. Na gamarus racice kao osnovnu hranu zaboravi, mada mozes ih davati kao poslasticu. Moja preporuka ti je da, ukoliko imas mogucnosti, kornjace od aprila do oktobra drzis na otvorenom kako bi bile izlozene Suncu. Dakle neka posuda sa vodom, jedan kamen za suncanje i neka pecinica kao zaklon i to je to. Sunce ce ih uciniti mnogo zdravijima i jacima. Takodje kako bi se voda redje prljala preporucujem ti hranjenje u posebnoj posudi posto kornjace vrlo brzo nakon hranjenja kake i piske.
Za janamarijanov - akvarijum od 50 litara je mali za odrasle kornjace.
Totalno se slazem sa Dendzoom . Govedja dzigerica i sve to sto je nabrojao sadrzi dosta proteina koji su prekopotrebni kornjacama (reptilima uopsteno) da bi rasle . Ali gledaj da im obavezno nabavis UV lampu, nije im potrebna ako imaju direkan dotok sunceve svetlosti ( znaci ne preko stakla) , ako im pravis neki kavezcic za sucanje na terasi ili ako ih stavljas u dvoriste, gledaj da kvadratici u mrezici koju koristis za ogradu budu razmaka najmanje 5cm jer ces tada biti sigurna da nece ubiti te sunceve zrake, jer cak i mrezica ciji su kvadratici sirine 1-2 mm ubijaju UV zrake .