PDA

Pogledaj punu verziju : najmanja kornjaca u teraristici



janamarijanov
28.12.13., 19:40
Koja je najmanja kornjaca koja moze da se kupi i uzgaja?

Dendzo
28.12.13., 20:07
Pa u nasim uslovima bice da su to crvenouha (Trachemys scripta elegans) i sumska (Testudo hermanni). Realno to su najmanje vrste koje se mogu naci kod nas, mada kada se pogleda da mogu porasti do 30 cm to i nije bas malo. Mozda negde u prodaji moze da se nadje i grcka kornjaca (Testudo graeca) koja je desetak centimetara manja. Inace najmanja kornjaca kucni ljubimac, a koja se u razvijenom svetu dosta cuva, je ovaj malisa http://en.wikipedia.org/wiki/Sternotherus_odoratus. U pitanju je mosusna kornjaca. Mislim da su najblize zemlje gde ona moze da se nabavi Hrvatska, Madjarska i Slovenija.

janamarijanov
28.12.13., 20:13
ja sam razmisljala da uzmem tu crvenouhu ali cujem da mi treba akvaterarijum od 250l sto je po meni mnogo

a za sumsku nisam nista citala

Dendzo
28.12.13., 20:26
Pa znas kako. Ne treba akvarijum od 250l. Za odraslu, pa cak i za par je dovoljan terarijum od minimum 100l. Par malih se moze komotno drzati u akvarijumu do 50l. Ipak koliko ce vremena ostati male zavisi od uslova drzanja. Ako se lose drze moze proci i pet godina a da ne porastu nista, ili samo malo, dok ukoliko se drze u dobrim uslovima vec za godinu dana mogu udvostruciti duzinu.
Sto se drzanja crvenouhih i sumskih kornjaca tice iscitaj lepo podforum kornjace, jer mislim da smo dosta pisali o tome. Pozdrav!

ser persi
28.12.13., 20:29
ja sam isto cuo za nju da treba 250l

CockardA
06.03.14., 01:56
Jel su mogle bar nekad kod nas da se nabave mosusne kornjace ?