PDA

Pogledaj punu verziju : Tarantule pitanja od jednog pocetnika molim za odgovore



jovica rep
24.01.14., 15:40
Bavio sam se raznim zivotinjama od pasa pa do kraba i morskih puževa,ali nikada tarantulama.Hteo bih da počnem i za početak sam se odlučio za acanthoscurria geniculatapa imam pitanja:
-dali je dobra za pocetnike
-sta jede(znam da su bube i crvi ali mislim koje vrste)
-koliko je otrovna(molim poredjenje kao pcela,osa,strsljen itd)
-koliko cu je cesto vidjati
-koliki joj je terarijum potreban
-koliko da bude zemlje u njemu
-smeta li joj po koja biljka u terarijumu
-po kom delu tela je najbolje maziti
-dali je agresivna
-moze li se drzati
-kolika joj temperatura treba
-koliko je cesto hraniti
-sta se radi za ljusturom jel je jede kao rak ili je izbacim
-dali joj se vise svidja da joj ugradim svetlo ili ne

loshme10
24.01.14., 16:03
-dobra je za pocetnike(to je bila i moja prva T)
-od zohara najcesce u ponudi imas B. lateralis i B. dubia, a od crva Z. morio i T. molitor, s tim da mislim da su zohari bolji
-otrov spada u slabije medju tarantulama, otprilike kao pcelinji, mozda malo jaci
-dok je mala(ako uzmes skroz malu), mozda ces je slabo vidjati jer se skriva(kao i svaka druga vrsta), ali kad poraste vidjaces je stalno
-terarijum treba da bude proporcionalno srazmeran tarantuli(za odraslu ti je dovoljno 35x30x25cm recimo, a sto je manja treba ti i manji ter)
-recimo 5cm treseta
-mozes da imas biljke, ali pazi koje, da ne bude neka otrovna ili da se ne povredi na nju
-tarantule se ne maze, svako uznemiravanje i uzimanje u ruke je za nju veliki stres
-agresivna nije, ali alava na hranu jeste, pa to neki tumace kao agresivnost
-vec sam ti odgovorio za drzanje po rukama, znaci moze ali nije preporucljivo
-temperatura treba da bude recimo izmedju 22 i 28 stepeni
-dok je mala hranis je jednom na 4-5 dana pa posle sve redje, a odraslu mozes jednom u 15 dana komotno, s tim da mogu da izdrze mnogo duze bez hrane
-ne jede kosuljicu, nju ti izvadis kad se presvuce
-svetlo se tarantulama ne stavlja u terarijum i uopste im nije potrebno

Pozdrav i dobrodosao! ;)

hey-ho
24.01.14., 16:07
Živa hrana uključuje:
- Blaptica dubia
- Blatta lateralis
- Acheta domestica
- Gryllus bimaculatus
- Tenebrio molitor (samo larve)
- Zophobas morio (samo larve)

Tarantule nisu za maženje isto kao i ribice, tako da to otpiši.
Hranjenje na svakih 3-4 dana dok su male i na svakih nedelju dana dok su velike.
Ljušturu vadiš iz kutije ali tek nekoliko dana nakon presvlačenja jer je tada tarantula jako plašljiva i ranjiva pa da ti ne bi istrčala iz kutije. Kasnije kad im protumačiš ponašanje moći ćeš i odmah po presvlačenju da je izvadiš, čim se tarantula odmakne od nje.
Svetlo možeš da joj obezbediš, bilo neonka ili sijalica ali ga obavezno gasiš noću i uz to da tarantula ima skrovište u koje će moći da se sakrije kad god poželi jer su noćne životinje pa preferiraju mračnije okruženje.

Ostale informacije možeš naći ovde:
http://www.teraristika.org/content.php/32-Acanthoscurria-geniculata

jovica rep
24.01.14., 17:04
imam jos pitanja u kolikim se količinama daju te bube,moguli se drzati u istoj posudi i imali neko link sa kojeg bi ih narucio

imam jos pitanja u kolikim se količinama daju te bube,moguli se drzati u istoj posudi i imali neko link sa kojeg bi ih narucio

i da jel ona plete mrežu,ako ne kako onda pravi skloniste
:D

a kakve su tarantule Lasiodora Parahybana,Nhandu Chromatus i Chilobrachys huahin(mislim za pocetnike)

GaMeR
24.01.14., 20:30
Pre svega dobrodosao na forum! Imas Previse pitanja mozda si trebao da malo razlistas sajt dobio bi vise odgovora nego sto si zatrazio.. Ali dobro, eto moja prva je Lasiodora Parahybana i jede kao luda i raste kao luda po meni je sasvim ok za pocetnike,
-jede bube kao sto si rekao ( b.dubia, zoophobas morio, lateralise...),
-kazu da je otrovna mada nisam imao prilike da vidim koliko je 'strasan' njen otrov zapravo,
-mozda kad je mala voli da se ukopava ali sam je vecinom video kako seta terom ( a ume i da pozira haha )
-moze i neka kutija dok je jos mala a kasnije ces da napravis ter u zavisnosti od velicine T
-s' obzirom na to da terestrijalna vrsta hoce da se ukopava, mada se kod mene nije cesto ukopavala pa sam joj stavio treset 2cm, moze i vise ako se ipak ukopava..
-Ne, mislim da nijednoj T ne smetaju biljke, mozda joj naprotiv i prijaju :)
-Kao sto rece hey-ho isto kao i ribice, iskljucivo su za posmatranje!
-Neki kazu da ova vrsta jeste agresivna ( na hranu kako sam primetio jeste ), ali kad rukom pridjes da promenis vodu ili sl. uopste i ne registruje cak se ponekad i uplasi... Toliko o toj agresivnosti!
-Ako pod drzanje podrazumevas drzanje u rukama, to se nikako ne preporucuje, moze biti lose kako po tebe tako i po tebe i po T jer ako te ujede a ti je refleksivno ispustis, uginuce zbog pada a ti ces biti ujeden( cisto sam naveo primer).
-Sobna temperature, da ne ide preko 27-28C i da ne pada ispod 20C, je sasvim ok!
-Kad su male hranis ih na 3-4 do 5 dana kad porastu mozes malo da proredis!
-"Ljusturu" ili kako se to kod T zove kosuljica izvadis iz tera posle presvlacenja,sacekaj dan-dva da T malo ocvrsne pa joj izbaci kosuljicu, sta ces posle da radis sa njom to je na tebi.
-Tarantuli uopste ne treba svetlo, ali s' obzirom da je ti neces vidjati mozes da ubacis neku neonku ili sijalicu koju ces povremeno da gasis!

oo7
24.01.14., 21:50
Dobro dosao. Moram da ti kazem da si trebao bar ovu temu da procitas:
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/5294-Teme-sa-najčešće-postavljanim-pitanjima

Ne znam da li znas ali retko na kojem forumu ces naci ovoliko ljudi koji se spremni da odgovore na ovkava pitanja, vecina bi ti (ovako kao ja :D) napisala: "sve imas na forumu, koristi pretragu"...

Geniculata ti je odlican izbor za pocetak, po mom misljenju - najbolji :)

jovica rep
24.01.14., 22:56
Nešto me je veoma zainteresovanlo u vezi te "agresivnosti" pauka.dali bi možda moglo da tarantuli padne napamet da se popne na pincetu kojom je hranim i ujede me i koliko ustvari taj ujed boli (može li progristi farmerice) primetio sam da ima poveliki zube.

Dule
24.01.14., 23:08
Moze da se popne uz pincetu,krece se ka mestu gde oseca vibracije a to su u ovom slucaju tvoji prsti.Ujed boli u zavisnosti koja je tarantula i koliko otrova ispusti.Moze da probije farmerice.

ZolleRu
25.01.14., 01:00
Moze da joj padne na pamet, naravno ali retko se to desava pogotovo kod parahybane ili geniculate, agresivne su uglavnom na plen ili pincetu, a umeju i vodu da napadnu ako su u blizini kad dosipas vodu u posudu.. kupis pincetu od 25-30 cm, i nemas brige oko takvih stvari.. odrasli primerci bi mogli da probiju farmerke a i imaju velike zube, otrov nije opasan ali je ujed bolan :)

ZolleRu
25.01.14., 01:17
Dobrodosao :) Imas sve ovde www.teraristika.org :D Trazi, citaj, ima tema i od pre 6-7 godina :D :D :)

jovica rep
25.01.14., 09:01
Sta bi moglo da se desi ako bi me ujela acanthoscurria geniculatapa.:confused:

Dule
25.01.14., 09:05
Kazu,bol kao kad te ujede osa ili pcela.Jedino ako si alergican moze doci do komplikacija.U svetu nije zabelezen ni jedan smrtni slucaj usled ujeda tarantule. Jovice,ni jedan iskusni terarista ti nece preporuciti drzanje tarantule po rukama.To je ljubimac za gledanje,ne za igranje. Srecno! :)

GaMeR
25.01.14., 09:08
Covece postavio si 5 tema u roku od 24h... Sto jednostavno ne postavljas pitanja u jednoj temi!
Ujed je verovatno bolan ali ne verujem da bi nesto moglo da ti se 'desi', mozda neki otok ili sl. kao i kod pcele, e sad zavisi kako ce organizam da podnese taj otrov ( mozda osim bola neces da imas nekih 'posledica' ), od coveka do coveka je drugacije od zavisnosti organizma, imuniteta!

EDIT: To je Acanthoscurria Geniculata!!! Verujem da je greska u pisanju ali veoma bode OCI!

Dule
25.01.14., 09:10
A,da,veca je sansa da pazaris iritirajuce dlake,a kad se to desi pozeleces da te je ugrizla! :)

GaMeR
25.01.14., 09:13
kad se to desi pozeleces da te je ugrizla! :)
HAHAHHAHAHA :th_ROTFLMAO:
Da se nadovezem, pazi da ti NIKAKO IRITANTNE DLACICE NE UPADNU U OKO!!!
Imaces gadnih problema! ( ako se naravno odlucis da je hendlas )

Geni
25.01.14., 16:34
Spojene sve teme u jednu a najbolje da počneš od onoga što ti je 007 rekao - http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/5294-Teme-sa-naj%C4%8De%C5%A1%C4%87e-postavljanim-pitanjima

jovica rep
25.01.14., 18:01
Sta su ustvari iritirajuće dlake i kako mi reagujemo na njih:icon_cheers:

loshme10
25.01.14., 18:33
Lepo ti je Geni okacio gde mozes da nadjes odgovore na sva pocetnicka pitanja. Potrudi se malo, nemoj svako pitanje da postavljas bez da trazis odgovor na forumu...

Geni
25.01.14., 18:55
Npr: http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/10241-iritirajuce-dlake

jovica rep
25.01.14., 19:13
mnogo se izvinjavam obećavam da to vise necu raditi potacu samo stvari koje ne pronadjem

jovica rep
25.01.14., 21:54
imam jedno pitanje kog ovde 90odsto nema.
Ja imam samo 13 godina tako da ne zivim sam vec sa mamom,babom i dedom.
Moje pitanje je kako da ubedim mamu da mi dozvoli da drzim tarantulu.

ona to ne dozvoljava zbog:
-kaze da ce pobeci i ujesti nas noću
-boji je se
-jer sam alergičan na komarce(ujedale su me pcele i ose)
-jer sam alergican na grinje
-jer se gadi na nju samu

ako neko ima iskustva ili savet molim pomoc

Imam neka nova pitanja u vezi tarantula i ako neko zna temu sa odgovorima neka pošalje link ja nisam našao:
-šta jede beba A.geniculatapa
-Koliko dugo može biti u posudi 20×20×15 umesto u teru:confused:

hey-ho
25.01.14., 23:23
Da će pobeći to je sigurno ukoliko ne zatvoriš dobro kutiju ali da će nekog ujesti nakon što pobegne to nema šanse. Osim toga što nema apsolutno nikakav razlog da te nakon što pobegne onako usput ujede, tarantula se oseća nesigurno kada nije na svojoj teritoriji (što je kutijica) pa će se sklupčati negde ili bežati ako se nečega uplaši. Kaži da je nećeš uzimati u ruke već je kupuješ da bi je gledao.

U svakom slučaju, bolje je da prvo kupiš tarantulu pa je onda lagano ubeđuješ jer ćeš razbiti njene predrasude o ovim životinjama kada vidi tako malu i bezopasnu tarantulu. Ako ti je uzme i baci u kantu, onda budi jako tužan pa se možda predomisli.

hey-ho
25.01.14., 23:27
A kako si tražio? Šta kucaš u pretragu?

Velike tarantule jedu odrasle insekte a male tarantule jedu mlade insekte ili iseckane odrasle.
Može biti oko 6 meseci do godinu dana.

oo7
25.01.14., 23:40
Crni hey-ho kakvi su ti ovo saveti? :D

Pokusaj da ubedis majku da se malo raspita o tarantulama, reci joj neka malo potrazi po internetu ili je dovedi ovde neka u temi kaze sta je brine i mi cemo pomoci... Nemoj joj dozvoliti da te samo otkaci, budi uporan (citaj dosadan) verujem da ti to nece pasti tesko...

Nikako nemoj krisom kupovati tarantulu, jos si mlad, bice vremena i za to, za sada sve u dogovoru sa porodicom, oni su ti najbolji prijatelji!

Losmi018
26.01.14., 10:00
Nastavnici biologije pricaj svakog dana kako volis tarantule, pricaj joj kako ti mama ne daje da cuvas, i na kraju ce ona naterati tvoju majku da ti dozvoli. Tako je bilo kod mene pre par godina, posle prve, svaku kupis bez njenog znanja ali ti nista nece reci. :)

Shelby gt500
26.01.14., 10:34
Mislim da je stvarno najbolje da samo jednu temu otvoriš i tu lupiš kviz miliunaš sa 10k pitanja :) treba oživit malo forum ali ne otvarat teme za sve moguće,iščitaj postojeće a već ih ima malo more pa šta ne bude jasno u toj temi miliunaš pitaj...

GaMeR
26.01.14., 11:02
I kod mene se nisu svi slagali da kupim T, ali moj predlog ti je da nagovoris nekog od ukucana da te podrzi pa se sa njim dogovoris oko cuvanja, gde ce T sedeti ( mislim na kom mestu ) da ne bode oci tvojoj majci ili ko se vec gadi od tarantula.. Ista situacija je bila i kod mene svi se nesto plase i kazu da im je to odvratno ja se dogovorim sa ocem on se slozi kupimo mi T i posle nekog vremena mozda nekih mesec ili dva svi su okej, majka ladovina kao da tarantula i ne postoji! Vremenom ce i tvoja skontati da tu nema neke opasnosti ako si oprezan i navici ce se veruj mi :)
Poz i srecno!


Mislim da je stvarno najbolje da samo jednu temu otvoriš i tu lupiš kviz miliunaš sa 10k pitanja :) treba oživit malo forum ali ne otvarat teme za sve moguće,iščitaj postojeće a već ih ima malo more pa šta ne bude jasno u toj temi miliunaš pitaj...

Vec sam mu napomenuo u nekoj od proslih 2-3 tema, odgovorio mi je da u jednoj temi ne dobija dovoljno odgovora dok se ovako svi ukljucuju pa dobija odgovre brzoo....
P.S. GENICULATA!!! Nije GeniculataPA, zar moram da te ispravljam u svakoj temi :bash:

ZolleRu
26.01.14., 12:10
Svaka tarantulapa od rodjenja jede insekte.. Do 2-3 cm najlakse jede mrtav plen, a posle moze i zive tek rodjene bube da jede.. U toj kutiji moze biti do god dana.. :)

jovica rep
26.01.14., 13:05
To za biologiju je dobra ideja pošto mi razredna predaje biologiju i još sam joj i miljenik.Ja ću svakako sve probati mada sam je dosad skroz smirio jer joj 24h čitam i pričam o tarantulama

Izvinjavam se zbog greške smorio a ne smirio

Shelby gt500
26.01.14., 14:08
Moje iskustvo sa slingovima je da ne jedu mrtav plijen,džaba im sitnit tenebrije i šta znam neće da pipnu tako da mikro tenebrije i udri ješće sigurno.