PDA

Pogledaj punu verziju : Vrsta ili podvrsta?



Nikhanter
16.02.14., 20:50
Potrebna mi je mala pomoc oko stručnog naziva pitona. Da li je Python curtus curtus, Python curtus breitenstein i Python curtus brongersmai jedna vrsta sa tri podvrste ili su tri vrste posebno? Stalno nailazim na različite nazive ovih zmija tako da ih negde pišu i kao Python breitenstein, Python brongersmai i Python cuirtus. Pa ko zna nek malo pojasni!

Satyr
16.02.14., 23:35
Ja mislim da ide ovako:
Genus:Python
Species: Curtus
Subspecies: Curtus ili Brongersmai ili Breintensteini
subspecies bi po pravilu trebao da zavisi od lokaliteta

Nikhanter
17.02.14., 12:23
Mislim da je tako bilo a da su sad klasifikovani kao vrste ali nisam siguran pa tragam za odgovorom nekog kompetentnog lica sa foruma posto vidim da nas ima raznih profila tipa biolog, veterinar i sl.

nenad
17.02.14., 16:07
Postoje brojni slučajevi u kojima se naučni krugovi ne slažu u potpunosti. Mislim da je ovo jedan od tih, neko će ih opisivati kao posebnu vrstu, a neko kao podvrstu. Dosta toga se podigne na nivo vrsta, a posle par godina vrati u vrstu iz koje je izvučeno. Isto važi i za menjanje imena rodova. Danas se zovu ovako, sutra onako, a prekosutra se može desiti da se opet zovu ovako ;) Taksonomija nije egzaktna nauka, taxonomija je više stvar izbora :) Taxonomi ne mogu da se dogovore ni koliko familija zmija ima, pa ima više različitih teorija. A često se dešava i da teraristi izvuku ime podvrste i proglase je novom vrstom :) Tako imaš Lampropeltis sinaloe, Lampropletis nigrita i slično, i na našem i na stranim forumima, a to su samo nepravilno napisana imena, odnosno latinski nazivi koji imaju ime roda i podvrste, ali ne i ime vrste u sebi :)

Nikhanter
17.02.14., 21:18
Postavio sam ovo pitanje da bi u stvari dobio ogovor na drugo pitanje a to je koliko rod Python ima vrsta!? Zapelo je eto kod cutusa dok je kod ostalih stvar jednostavnija.