PDA

Pogledaj punu verziju : Patuljasti afrički jež i paraziti na koži?



Melita Keller
28.04.14., 12:42
Pre oko desetak dana postala sam ponosni vlasnik ježa koji je tek odvojen od majke.Kada smo preuzimali ježića u radnji u koju ga je dostavio odgajivač lično , pregledala sam ježića tražeći sve naznake bolesti koj su mi pale na pamet ali ih nije bilo.Ježića smo dopremili kući, smestili ga u veli akvarijum ispunjen piljevinoma a kao kućicu dobio je vunenu kapu da ga što bolje greje jer je ipak mali.Pre par dana na koži ježa sam primetila sitne crne do žute boje bubice.Toliko su sitne da ne mogu ni definisati kako izgledaju, mile između bodlja ali ne i na stomaku.Kapa u kojoj spava je bila prepuna tih buba odmah sam je bacila a ježića sam okupala mlakom čistom vodom. Posle kupanja broj bubica se drastično smanjio ali sam sutradan primetila da se koža dosta peruta i da ima po koju sitnu krasticu među bodljama.Brine me ponajviše to što sam na inostranim sajtovima našla info da su u pitanju neke grinje tipične samo za ježeve i da se ti paraziti moraju tretirati inače će otpasti dlaka i iglice.Takođe ne mogu naći info nigde da li su te grinje prenosive na ljude pošto j moj sin uzrasta 5 god zadužen za hranjenje i održavanje akvarijuma pa je pored mene u čestom kontaktu sa bebcem.U kući nemamo drugog ljubimca tako da predpostavljam da je mališa parazite pokupio još u odgajivačnici.Pozvala sam jednog veterinara koji mi je odgovorio da nezna ništa oko tog "pomodarskog ljubimca"?Ako iko nešto zna neka mi se javi što pre, koji proizvodom tretirati, saveti, kod koga odneti životinjicu na pregled u pitanju je NS?Hvala unapred

Bojan Stojkovski
28.04.14., 15:10
stom je NS odma se obrati KIMU. to je NS EXOTICS shop, potrazi na facebooku ces da ga nadjes lako. ako nezna ON, onda zna nekoga sto sigurna zna mnogo toga :)

Dendzo
28.04.14., 15:42
Najverovatnije je u pitanju grinja Caparinia koja je karakteristicna za jezeve. Ukoliko je ona potrebno je jeza tretirati kako ne bi otpale bodlje. Najbolji lek za to je ivermektin i to lokalno. Terapija ide ovako. U insulinski spric se uvuce jedan podeok ivermektina, a ostalih 9 podeljaka fizioloski rastvor. Kada se to navuce iz sprica se istisne nekoliko kapi na sredinu ledja izmedju bodlji, i to se lepo utrlja stapicem za usi. Takodje potrebno je ukloniti i dezinfikovati sve moguce predmete koji su mogli doci u kontakt sa jezom i na kojima su se mogle pojaviti grinje.

Melita Keller
28.04.14., 16:56
Hvala puno na odgovoru, u međuvremenu sam uspela doći i do odgovora od odgajivača on je preporučio Avisan sprej, mada su mi u poljoprivrednoj apoteci rekli da se uglavnom koristi kod ptica za tretiranje vaši i još nekih ptičijih parazita,pa nisam uzela očekujući odgovor i na ovom forumu, koji sam i dobila pa ću uz konsultacije kupovinu obavidi ujutru. Hvala puno još jednom!

Dendzo
28.04.14., 17:31
Avisan je koliko ja znam piretrinski preparat. Pokusaj. Znam da u sustini kod svih grinja malih ljubimaca solidne rezultate daju piretrini, ali ivermektin je majka za sve. Sama odluci. Mada ivermektin ces tesko nabaviti, jer samo veterinari raspolazu njim. Avisan je dostupniji. Srecno :)

Melita Keller
29.04.14., 09:01
:) pokušaću sa Avisanom, pa javljam rezultate jer verujem da dosta vlasnika ovog prelepog ljubimca ima sličan problem pošto sam primetila da svi ježići koje prodaju po zoo radnjama vrve od bubica :(

Melita Keller
03.05.14., 12:16
Mozda je jos rano ali moram da se pohvalim da na jezicu nista ne mili.Danas je peti dan od kako sam ga naprskala Avisanom, dezinfikovala akvarijum sa istim, posula piljevinu koja je bila u zamrzivacu 24 h i sve deluje savrseno.Jezic nije reagovao na cudan nacin kako neki opisuju da se desava kod ptica tretiranih sa tim sprejem, malo je kijao ,nutkala sam ga svezom vodom da bi isprao nosic i grlo posto verujem da je sprej i tamo zavrsio kolko god sam se trudila da budem pazljiva.Tako da eto dobrog nacina da se resite nepozeljnih gostiju na vasem ljubimcu.Pozdrav!

Dendzo
03.05.14., 13:01
Drago mi je da je jezicu bolje. To kijanje ne mora da znaci da je uopste posledica avisana. Jezevi znaju nekada kada su uznemireni da ispoljavaju odbrambeni oblik ponasanja koji se manifestuje kao kijanje, ili sistanje :-) Sto se ptica tice znam za dosta slucajeva kod tigrica, zeba i nimfica koje su se ponasale kao da su pijane nakon tretiranja Avisanom, ali su prezivljavale.