PDA

Pogledaj punu verziju : blic pitanja



smajo122
12.05.14., 11:35
Na jednom sam forumu naletio na ovakvu temu,znaci kratka pitanja zbog kojih se ne isplati praviti temu a nema te gdje pitati jer bi smetali u drugim temama,


evo ja cu poceti prvi
koliko vremena provedete hraneci,cisteci.. vase ljubimce?

Bojan Stojkovski
12.05.14., 14:48
reko bih da to zavisi od higijenskih navika individualca, ja sam naletio na razne likove koje drze gomilu zivotinja (vecinom skupi i retki) a prostorija smrdi neopisivo... dok sam video i ekstremno odgovornih likova (ovde bih pomenuo Igora Velevskog) gde se ne ni oseca miris ni smrad a vidi se da je redovno cisteno. Ja licno bih se stavio negde ispod igora za neku nijansu, recimo zmiju cistim posle svakog "idenja" temeljno, dok paukove umem i da zapostavim malo vise. police brisem kad se brise prasina opsto po celu kucu dok kofu lateralisa nemogu da se nakanim da ocistim pa nikako :D

kad smo kod pitanja postavio bih i ja svoje, koliko cesto hraniti slingove oko 1cm ?

ZolleRu
12.05.14., 16:19
Jednom, dva puta nedeljno, ja hranim na 3-5 dana :)

Bojan Stojkovski
12.05.14., 20:18
####te slingove su mi manje od 1 cm, nemam tolko male lateralise :/

hey-ho
12.05.14., 22:02
Ali verovatno imaš makaze :lol:

ZolleRu
13.05.14., 07:08
Bas tako :) imas makazice neke stare koje koristis samo za to i ne razmisljas, i ja hranim slingove od 0.7-o.8 cm sa vecim lateralisom il ga secnes na pola ili ga skratis za glavu :D

FlyKiwiFly
13.05.14., 23:00
Posude sa fobasima/tenebrijama/a. domestica/ redovno cistim/proveravam kao i ter za tarantule (posto samo tarantule cuvam za sada) po tom pitanju sam uvek ekstreman, jer je to soba i u kojoj provodim najvise vremena kada sam kuci i soba u kojoj spavam koliko zbog mirisa budji, koliko zbog sebe toliko pa i vise i zbog zivuljki i nikada nisam imao bilo kakvih problema po tom pitanju. A sto se tice hranjenja slingova generalno im dajes hranu 2 puta nedeljno (sasvim komotno) pa ce jesti koliko zele, cvrci se dosta brzo razmnozavaju a malci im budu po 2mm - 3mm idealni za slingove ali opet nema potrebe se muciti, ja vecom tenebrijom nahranim 3 malca od par presvlacenja.

Bojan Stojkovski
14.05.14., 00:25
cu im secem glave :)

Alem2001
16.05.14., 21:49
Evo mojeg:
Koje sve vrste škorpija su zastupljene u Srbiji?

hey-ho
18.05.14., 21:14
Euscorpius germanus, E. italicus, E hadzii. Sve iz ovog roda su dosta sitne i liče jedna na drugu.

smajo122
23.05.14., 23:39
Zanima me sljedece,postoji li neka agencija koja bi iz Srbije dostavila u Bosnu paket,ili neki drugi nacin da se iz srbije nesto kupi i doveze kod nas,jbt pa nije moguce da je oliko neizvodljivo ipak smo mi susjedi ne kontam to nikako

loshme10
24.05.14., 08:03
Nije problem da se posalje paket, problem je sto je zabranjeno slati zivotinje preko granice...

Alem2001
24.05.14., 09:23
Kao što loshme10 kaže nije problem preneti stvari kao na primer odeću,tehniku,igračke......Ali ti trebaju specijalni papiri za prenos bilo čega živog bilo to životinje,biljke gljive.........

smajo122
24.05.14., 20:28
Aha znaci to se onda ni ne isplati raditi?

Alem2001
24.05.14., 21:05
Šta bi ti hteo da preneseš?

smajo122
24.05.14., 22:00
Za sad nista ozbiljno ali za neko vrijeme sam mislio uci ozbiljno u svijet zivotinja pa sam mislio narucit razne zivotinje

Alem2001
01.06.14., 14:53
Koliko dugo žive jemenski kameleoni?

hey-ho
01.06.14., 15:30
Ženke 4-5 godina a mužjaci koju godinu duže.

Alem2001
01.06.14., 15:44
Hvala hey-ho.

smajo122
01.06.14., 23:27
u posudi za vodu od tarantule se uvjek pojavljuju neke bjele bajice jako jako sitne i ima ih mnogo,par puta istresam ciniju operem i vratim oni opet tu,promjenem cinijcu opet tu,tarantula mi se cudo ponasa jer sam mislio da ce se presvlaciti ali jos nista,bila se zatvorila pa evo otvorila je kucicu ali opet ne izlazi iz nje vec 2-3 mjeseca mozda joj smetaju te bubice ne razumjem

Alem2001
02.06.14., 11:46
Moguće je da su se pojavile grinje,samo dobro osuši terarijum i sve će biti u redu;)

smajo122
04.06.14., 14:43
moguce jer mi je ta strana kostanto vlazna,isusit cu je pa cemo vidjet,hvala

Alem2001
04.06.14., 15:17
Nema na čemu.Javi šta bude.

hey-ho
04.06.14., 16:49
Izvadi posudicu i ostavi taj deo treseta da se osuši par nedelja, neće tarantuli ništa faliti.

Alem2001
05.06.14., 17:54
Koliko dugo žive b.agame

smajo122
08.06.14., 15:12
U zatocenistvu od 5 do 8 god

pitanje:L.Parahybana 15+ cm po mojoj procjeni sprema se za presvlacenje nije jela vec 3 mjeseca uvjek je u kucici,zadnji dio je 2 puta veci nego prednji i prije 5 dana izade iz kucice ja kontam hoce mozda da jede i ubacim joj srednju dubiju i ona pobjegne u kucicu a dubija se zakopa i prevrci treset i ne nadjem je terarijum je prilicno velik 50x50 i bojim se da ce ako se pocne presvlaciti da je dubija nece #####avati,jel to moguce?? Koliko dugo tarantule nece jesti poslije transporta ja evo vec 4 dana nudim niti jedna nece

Alem2001
08.06.14., 15:37
Hvala.

Ostavi u terarijumu parče nekog voća,dubija će prići da jede i ti je onda uhvati.

Aginor
08.06.14., 18:57
Koliko dugo tarantule nece jesti poslije transporta ja evo vec 4 dana nudim niti jedna nece

Evo moja 2 slinga posle 4-5 dana prihvataju hranu, mada verujem da to sve zavisi od količine stresa koju je T doživela prilikom transporta.

stanacev123
08.06.14., 21:13
Da li slingovima C.cyaneopubenscens treba kvasiti zemljiste? I koliko puta nedeljno?

hey-ho
08.06.14., 21:52
Da, svim slingovima se isto kvasi tj. održava 1/3 treseta vlažnim.

borotasinisa
13.06.14., 18:37
Kako busite rupe na plastikama za paukove ili sta god? Da li postoji lepsi i efikasniji nacin od zagrejevanja sila i bockanja? Tako sam ja do sada radio, zagrejavao silo upaljacem nakon svake probusene rupe.. Pored toga sto mi treba dosta vremena, rupice budu ruzne i zagaravljene malo..

Sto se tice cyano-a ja sam slingu sipao po malo vodice u jednu tacku i to je to, kasnije sam samo stavio cep jer sam na vise mesta procitao da im preterana vlaga moze smetati odnosno da mu ne treba vlaziti kao, na primer, juznoamerickim vrstama koje zive u prasumama, sto bi bilo oko 1/3... Verovatno su to nijanse koje ne prave veliku razliku, cim je covek iznad mog posta napisao 1/3, a ovo moja preterana opreznost da potrefim sto pribliznije uslove prirodnom stanistu ali eto...

oo7
13.06.14., 18:48
Ja sam busio busilicom sa malom burgijom...

Pitanje: Da li smem pulchru da ostavim mesec dana na temperaturi od oko 29c (preko dana, u proseku...) bez vode? Ostavicu ja vecu posudu sa vodom al kapiram da ce to brzo ispariti...

Shelby gt500
13.06.14., 19:12
pretpostavka da je more ili neki sličan trip,zar nemaš nekoga koga bi zaposlio da koji put navlaži,ako sam dobro informisan upravo one u rodu su najzahtjevnije što se tiče procenta vlažnosti

hey-ho
13.06.14., 19:24
Kako busite rupe na plastikama za paukove ili sta god? Da li postoji lepsi i efikasniji nacin od zagrejevanja sila i bockanja? Tako sam ja do sada radio, zagrejavao silo upaljacem nakon svake probusene rupe.. Pored toga sto mi treba dosta vremena, rupice budu ruzne i zagaravljene malo..

Sto se tice cyano-a ja sam slingu sipao po malo vodice u jednu tacku i to je to, kasnije sam samo stavio cep jer sam na vise mesta procitao da im preterana vlaga moze smetati odnosno da mu ne treba vlaziti kao, na primer, juznoamerickim vrstama koje zive u prasumama, sto bi bilo oko 1/3... Verovatno su to nijanse koje ne prave veliku razliku, cim je covek iznad mog posta napisao 1/3, a ovo moja preterana opreznost da potrefim sto pribliznije uslove prirodnom stanistu ali eto...

Ja busim vadicepom koji ima jako ostar vrh i lepo ispadnu rupe. To sto sam rekao 1/3 za sve slingove ne znaci i za sve odrasle :) slingovi nemaju razvijen vostani sloj na kutikuli pa brze gube vlagu a zadobijaju ga kako rastu, pustinjske vrste u vecoj a prasumske u manjoj meri.

hey-ho
13.06.14., 19:32
Ja sam busio busilicom sa malom burgijom...

Pitanje: Da li smem pulchru da ostavim mesec dana na temperaturi od oko 29c (preko dana, u proseku...) bez vode? Ostavicu ja vecu posudu sa vodom al kapiram da ce to brzo ispariti...

Ako je odrasla ostavi je slobodno. Sve moje odrasle tarantule ukljucujuci i blondi su redovno bez vode i po par meseci i nista im ne fali posto im je stomak normalne velicine. Ako ti je tarantula mrsava jer je sveze presvucena onda bi bilo pozeljno da ima vode kad vec nema sta da jede.

smajo122
13.06.14., 20:10
Ja sam busio busilicom sa malom burgijom...

Pitanje: Da li smem pulchru da ostavim mesec dana na temperaturi od oko 29c (preko dana, u proseku...) bez vode? Ostavicu ja vecu posudu sa vodom al kapiram da ce to brzo ispariti...

pokusaj neku foru da ti polako voda nakapava u terarijum ako ostajes na duze vrijeme,ne mogu se sjetiti foru koju mi je drug objasnio kada sam isao na more ali nisam se htio zaje*avat sa tim nego samo komsinici rekao da mi 2 puta dode nafajta i naspe vode

oo7
15.06.14., 17:20
Nije mrsava, ostavicu je onda, a i pokusacu da napravim neku pojilicu...

Pitanje:
Sad naleteh na neki link, pa me zanima sledece: Cist vermikulit kao podloga za tarantule argumenti za i protiv?

Alem2001
15.06.14., 17:40
Ja sam protiv.Jer je previše krupan i oštar i T bi s mogla povrediti.

hey-ho
15.06.14., 20:48
Ostar? Da li uopste znas sta je vermikulit? :)
Vidjao sam na arachnoboards da neki drze i dobar je u smislu da se nece, ubudjat a moze dugo drzati vlagu, samo sto ne izgleda bas prirodno. Najbolje da ga mesas sa kokosovim tresetom.

oo7
15.06.14., 22:33
Meni lepo deluje zbog kontrasta... Mozda budem probao... :)

hey-ho
16.06.14., 00:07
Evo ti odmah i primer za uređenje terarijuma :p

http://i242.photobucket.com/albums/ff159/nicinico/DSC03854-1.jpg

oo7
16.06.14., 01:28
E ovo je definicija za "ne izgleda bas prirodno" :D

Alem2001
16.06.14., 07:56
Terarijum lepo izgleda.Samo bih mu sklonio podlogu i dekoraciju pa dodao treset,neki panj i malo paprati:D

borotasinisa
16.06.14., 10:18
Hahahaha, fale mu samo slavina i keramicke plocice...

Alem2001
16.06.14., 11:08
Mogla bi i tuš-kabina ili kada i kupatilo za tarantule bi bilo savršeno:D

oo7
24.06.14., 21:09
Tarantula mi je upravo pojela bubu fobasa (koji je zaostao u tresetu, verovao sam da ce uginuti a on se pre svih svojih rodjaka pretvorio u bubu!) da li ce joj to nesto stetiti? Nemam vremena sada da trazim, pominjao se neki smrad koji oni ispustaju ili tako nesto?

hey-ho
24.06.14., 22:05
Ako ga je pojela neće joj ništa biti. Taj miris što ispuštaju obično odvraća guštere ali sam primetio da povremeno deluje i na tarantule.

smajo122
25.06.14., 17:21
Danas mi dosle 2 folije grijaca i jedan postavim ispod kutije dubija ali mi se pravi kondenzacija po cijeloj kutiji, kako se rijesiti kondenzacije, poklopac ne smijem skinuti jer mi onda izlaze pa imam problema jos vecih

ZolleRu
25.06.14., 17:28
To je zbog ventilacije, nije dovoljno.. Ili se potrudi da dosta povecas ventilaciju, ili grejac postavi ispod jedne polovine kutije..

hey-ho
25.06.14., 17:33
Nabavi drugu kutiju po čijim se zidovima ne mogu penjati. Ja ih držim u velikoj plastičnoj kutiji bez poklopca i nema kondenzacije i neprijatnih mirisa.

Alem2001
25.06.14., 18:12
Iseči poklopac i stavi mrežicu za komarce.

smajo122
25.06.14., 20:02
Mislim da se ne prenju neg iskacu jer vcinom pronadjem muzijake tako da sad u koloniji imam mozda 5 muzijaka, isjecen je poklopac vjerovatno nije dovoljno evo slike

http://i90.photobucket.com/albums/k254/smajo122/udaLarge_zps2c04d394.jpg (http://s90.photobucket.com/user/smajo122/media/udaLarge_zps2c04d394.jpg.html)

http://i90.photobucket.com/albums/k254/smajo122/posLarge_zpsed9429bb.jpg (http://s90.photobucket.com/user/smajo122/media/posLarge_zpsed9429bb.jpg.html)

hey-ho
25.06.14., 20:59
Ok je tako a što se kartona od jaja tiče, savetujem ti da ih držiš uspravno, tako će biti još bolja ventilacija a i tebi će biti lakše da vadiš bube.

smajo122
25.06.14., 21:03
Da da vidis to bi bilo dosta bolje jer bi i temperatura prolazila direkt izmedju kartona i ravnomjerno girjala, valjda kad ih uspravim nece biti kondenzacije hvala :icon_salut:

oo7
25.06.14., 23:46
Znaci muzjaci ipak mogu da lete, ovo deluje poprilicno visoko za penjanje...

Inace, ja sam se uverio da su veoma pametne, mozda se penju jedna na drugu... Imao sam jednu avanturu kada su mi bezale kroz rupu za vazduh (o kojoj cu mozda nekada pisati kad me ne bude mrzelo)...

smajo122
26.06.14., 00:05
ne mogu da lete ali ali skoce i malo zamase krilima taman da ispadne vani,ali stvarno su pametni kroz dosta situacija sam se uvjerio da su bas gotivna bica :D

oo7
26.06.14., 01:58
Da se ne lazemo - gotivni nisu uopste :) Kroz kakve sam samo traume prosao kada sam video jednu odbeglu na podu...

Aginor
26.06.14., 20:47
Šta raditi sa starim košuljicama paukova? Znam da ih mnogi kače na stiropor ili čuvaju nekako, ali me zanima koliko dugo to može da stoji, kada će krenuti da se raspada i da li će uopšte?

hey-ho
26.06.14., 20:53
Neće se raspadati same od sebe jedino što će biti prašnjave a ne možeš ih tako lako očistiti a da se ne izlome. Čuvaj ih u kutijama nekim pa kad sakupiš dovoljno možeš ih razapeti na stiropor, staviti ram i staklo sa prednje strane.

smajo122
26.06.14., 21:49
E trazim vec pola sata al nikako da nadjem razlike izmedju muzijaka i zenke leopard gekona,
koliko zivijedno a koliko drugo
prednosti i nedostatci i sve sto znate

Aginor
02.07.14., 06:44
Jel u redu hraniti slingove svaki dan, eventualno svaki drugi, kako bi se brže presvukli, pa onda smanjivati tempo kako budu rasli?

GaMeR
02.07.14., 08:37
Pa sve dok hoce da jedu hrani ih, ali im tako smanjujes zivotni vek takodje tu ulazi i vlaga i temperatura ( pored ishrane tu su i drugi faktori koji uticu na rast i razvoj T ), medjutim sto ti brze budu rasli to ce manje ziveti :)

Aginor
02.07.14., 16:57
Pa pitanje je da li je u redu hraniti ih češće kad su mali, da bi brže porasli, a kada malo porastu da smanjim tempo, kako bi sporije rasli? Ne znam da li je to moguće uopšte, ili će im metabolizam ostati ubrzan i kada porastu?

ZolleRu
02.07.14., 17:44
Da moze tako. Ali nije bas najbolje svaki dan ali svaki drugi treci bi bilo bolje.. I imaj u vidu da sigurno nece jesti svaki dan.. Bice dana kada ce i odbijati hranu.. A metabolizam ce im usporiti kada duze vreme proredis hranjenje i drzis ih na nizoj temperaturi..

Aginor
02.07.14., 18:08
Hranio sam ih svaki drugi, treći, ali reko' da probam dan za danom, i jeli su. Pa dobro, nastaviću svaki drugi, treći, hvala na odgovorima. (:

oo7
06.07.14., 23:04
Jeste li upoznali neku osobu koja kada prvi put vidi terarijum sa tarantulom ne cukne u staklo ne bi li se ova pomerila? :D

mel3k
07.07.14., 00:34
Jeste li upoznali neku osobu koja kada prvi put vidi terarijum sa tarantulom ne cukne u staklo ne bi li se ova pomerila? :D

moja stara obilazi terarij 1 m :)

Aginor
09.07.14., 01:40
Sutra mi dolazi N.chromatus sling manji od 1cm, predlog za hranu? Imam kod sebe lateralise možda 1cm i malo veće, možda da im sečem glave? Ili da nađem tenebrije negde pa da i njih sečem ako su prevelike?

ZolleRu
09.07.14., 07:09
Moj savet lateralisi.. Veceg lateralisa sveze ubijenog ubacis u kutijicu i nemas brige :)

Nenad Stankovic
09.07.14., 15:59
Pre svega pozdrav za sve spajdermene i ostale clanove foruma. :) Nov sam na forumu, sto ne znaci da nista ne znam(u teoriji) jer sam sve procitao o cemu ste pisali na istom :P Od skora planiram da kupim jednog pauka pa me muci jedno pitanje a to je miris. Samo u jednoj temi sam procitao o mirisu pauka neko je napisao nit smrdi nit mirise pa me zanima je l to znaci da oni nemaju nikakav miris? Jer u mom kraju to može da se kaze i kad nesto nema miris ili kad malo mirise ili smrducka :P I da sto se tice pauka, kad oni da kazem idu u Wc je l se to oseca i koliko to mora da se cisti?

Dule
09.07.14., 16:12
Ne smrde uopste.Ni oni,ni izmet.

oo7
09.07.14., 16:15
Ne smrdi uopste... Samo vadis ostatke hrane (jer oni mogu da se usmrde ako stoje) i nema nikakvih problema...

Sto se kenjanja tice :D ne moras cistiti s tim sto ponekad zamaze staklo pa bude ruzno :)

Edit: Dule bio brzi, ali je moj post opsirniji :P

Nenad Stankovic
09.07.14., 16:40
To ciscenje stakla moze sa malo alkohola i gazice? :) Ne znam da li to moze lose da utice na pauka.. I da kakvo je stanje sto se tice hrane za tarantule po Nisu?

Aginor
09.07.14., 16:51
Staklo možeš čistiti običnom vodom, izmet mu je tečan i lako se skida. (:

ZolleRu
09.07.14., 18:28
Samo vlazna krpa i sve se obrise lako, nikakvi alkoholi i ostale hemije.. A sto se tice hrane, mislim da je Zarko iz Nisa pa se njemu javi.. :)

Nenad Stankovic
10.07.14., 23:50
A sto se tice hrane, mislim da je Zarko iz Nisa pa se njemu javi.. :)

Da li taj zarko ima veze sa sajtom gekko gecko? :D

ZolleRu
10.07.14., 23:57
Da, tacno tako.. :)

Aginor
11.07.14., 03:19
Stigli N.chromatus (0.8cm) i L.parahybana (2-3cm) slingovi. Nigde nisam mogao da nađem vlažnost za njih, jel da im bude sve vreme mokra cela podloga ili kako?

Dule
11.07.14., 06:51
Neka im trecina podloge bude vlazna,tako da oni sami mogu da biraju sta im vise odgovara. Cep sa vodom jos uvek ne mores da stavljas,piju vodu sa treseta.

borotasinisa
11.07.14., 12:25
Ako se malo pretera sa vlazenjem treseta oseti se miris po celoj sobi, ja ga licno volim i ne smeta mi...

Aginor
19.07.14., 02:57
Imam maleckog N.chromatus slinga, nema ni 1cm, jel uobičajeno ponašanje da se penje na vrh kutije i da pokušava da "proturi" noge kroz rupicu za vazduh? Do sada je uvek bio ukopan ili je trčao po tresetu, nije se nijednom popeo na zid posude, naročito ne na sam vrh i da pokušava da prođe kroz rupicu. Možda mu nije dobra ventilacija?

ZolleRu
19.07.14., 08:34
To je normalno ide po kutijici istrazuje, nejverovatnije je da je samo radoznao jer ne verujem da mu nesto fali.. Umeju da se popnu na stranice i poklopac ako im vlaga smeta i ako je prevelika, ali ni to nije nikakav problem.. Samo obezbedi kutijicu sa rupicama kroz koje ne moze proci i nemas brige.. :)

Aginor
04.08.14., 02:40
Pošto mi je versi porastao, prebacujem ga u novo stanište (kutiju za štapiće za uši :D ). Našao sam jedan lep panj bio je dosta truo ali sam uspeo da isečem jedan mali delić, oko 6-7cm visine. Držao sam ga potopljenog u asepsolu oko sat vremena, zatim sam ga oprao, pa sam držao u rerni na 150-200 stepeni oko sat vremena. Ovo bi trebalo potpuno da očisti i isuši koru, međutim, i dalje se oseća baš jak miris te kore iz rerne, čak nam se i kuća cela osećala na to, od tog malog parčeta. Hoće li smetati tarantuli, i dalje se oseća prilično to parče? Da napomenem da nije četinar, orah je.

hey-ho
04.08.14., 10:05
Nemoj stavljati nikakvu koru u tako malu kutijicu sa slabom ventilacijom, jako brzo ce se ubudjati. To ces staviti kad budes imao terarijum. I kora oraha nije bas najbolji ozbor, osim ako ce stalno biti na suvom.

Aginor
04.08.14., 10:49
Visina kutije je 8cm inače, kao i prečnik, samo što je okrugla tj u obliku valjka. Mislio sam da mu stavim nešto prirodnije kao npr to malo parče kore, al probaću neku veštačku biljčicu ili tako nešto. Kora ima mnogo jak miris, soba mi se oseća na to, ne znam zašto.

Aginor
09.08.14., 19:11
Opet ja sa pitanjima. :')

Mali N.chromatus koji je bio 0.8cm je bukvalno NABACAO POLA ZEMLJE u jedan deo kutijice i u to se ukopao, i nedelju dana kasnije se presvukao unutra. E sad, prošlo je već nedelju dana od tada, možda i više, ali on ne izlazi, a zatrpao se. Da li je u redu da mu malo otvorim rupu i ubacim nešto ubijeno ili da čekam da izađe, da se iskopa?

hey-ho
09.08.14., 19:30
Ubaci samo živu bubicu da šeta i posmatraj da li će se pauk sam otkopati da bi je ulovio :)

Aginor
09.08.14., 19:41
Uf, sad imam samo lateralise koji su dosta veći od njega, njih sam mu ubijene ubacivao stalno i jeo ih je najopuštenije, al probaću i ovako da mu ubacim nešto da šeta kad nađem nešto odgovarajuće...

borotasinisa
09.08.14., 21:37
Preseci lateralisa na pola i ubaci onaj deo sa glavom, setace samo tako...

Aginor
10.08.14., 22:20
Apdejt za N.chromatusa:

Ubacio sam mu bubu-invalida unutra, šetala je ceo dan, čak je i zakopala još više chromatusa. Onda sam chromatusu otvorio pećinicu, isterao ga napolje slamkom, bubu ubio, i evo sad je jede. (:

borotasinisa
11.08.14., 01:21
Ja paukove ne hranim ako su ustekani do god ne izadju napolje i do god ne vidim da su u "modu" za lov. Bile to kod malih stekera nogice koje vire iz rupe ili kod cyana kad se nalazi na mrezi... U svakom slucaju bi ovaj tvoj izasao za koji dan ili proturio nogice cim je sad jeo. Nisu oni zivotinje za kljukanje i nije ih potrebno ni na koji nacin forsirati (osim u ekstremnim slucajevima). Nemoj pogresno da me shvatis, nije ovo nista lose sto si uradio jer je proslo dosta vremena od presvlacenja samo nema potrebe za tim..

Aginor
11.08.14., 01:52
Pa da, shvatam ja sve to, ali baš zato što je toliko prošlo od presvlačenja a toliko je mali (sad ima možda 1cm), čudno mi je da nije hteo da jede, a ubacivao sam mu. Sad se ne vraća u rupu, samo ide okolo. Da znam onda za ubuduće da ga ne diram koliko god bio unutra. :D

borotasinisa
11.08.14., 11:25
Nista mu ne fali kad je unutra, tesko da ce mu se neka bubica u prirodi uvuci u opletenu i zakopanu rupu..

Aginor
11.08.14., 12:30
Problem je što nisam očekivao da će da bude baš toliki kopač, evo i sad se ukopao u plitak treset, mislio sam da će više da bude na površini. Ali dobro, sad kad znam, da se navikavam. Nadam se samo da kad poraste da će više biti napolju. Hvala puno na odgovorima. :)

borotasinisa
11.08.14., 14:07
Bice sigurno, to je normalno za male terestrijalne paukove, videces velike razlike u ponasanju sa narednim presvlacenjima..

borotasinisa
19.08.14., 14:51
Zasto sve arborealne vrste (ili vecina) imaju ono zelenkasto podrucje ispod nogu, na krajevima..? Jel im dodatno pomaze pri penjanju na neki nacin ili sta? Bas me zanima vec duze vreme...

Nenad Stankovic
19.08.14., 15:14
Kucam poruku pola h da bi me izbacilo sa foruma i obrisalo poruku :mad: E ovako konacno sam se odlucio da uzmem tarantulu i bas sam naleteo na novo leglo c. cyaneopubescens( T koju sam i trazio) :) Za nekih 10-ak dana bih trebao da se dogovorim sa clanom foruma oko slanja placanja itd.. Nego mene interesuje sledeca stvar a to je hranjenje. Procitao sam da dosta vas uzgaja bube kod kuce neki kupuju i da je dubia jako zahvalna sto se gajenja tice a i jako je hranjiva. Mene zanima sta da radim sto se tice ove bube, da li da uzgajam neku malu koloniju ili da kupujem periodicno kad nestane (imajte u obzir da mi stize mala T)? Kad se kupuju da li mogu da kupim male bube ili mora velike pa da cekam male? I gde kupujete dubije i cvrcke po nisu u nekom pet shopu ili? Iiii jos samo jedno pitanje a to je kalcijum i multivitamini, dajete to tarantulama? :confused::halo:

borotasinisa
19.08.14., 16:56
Dubije su velike, uzmi 50 komada malih lateralisa, mogu se naruciti po velicini a sto se tice hranjivosti to ti je isto. Pogledaj u podforumu "ponude" i "oglasi". Nema potrebe da osnivas koloniju jer ti ih cyaneo nece pojesti duzi vremenski period, jeftini su a i prljace ti vise ako ih je puno.. Imas lepljivu temu o drzanju lateralisa i ostalih insekata u podforumu "ziva hrana". Sto se tice vitamina i ostalih suplemenata, tarantulama se ne daju.

hey-ho
19.08.14., 17:57
Zasto sve arborealne vrste (ili vecina) imaju ono zelenkasto podrucje ispod nogu, na krajevima..? Jel im dodatno pomaze pri penjanju na neki nacin ili sta? Bas me zanima vec duze vreme...

Nije samo kod arborealnih slučaj, sve tarantule imaju tarzalne skopule sačinjene od jako sitnih i finih dlačica zarad lakšeg prihvatanja plena i boljeg prianjanja uz glatke vertikalne površine. Dlačice same po sebi nemaju boju ali se u zavisnosti od ugla odbijene svetlosti mogu videti sve boje, kao kad gledaš dugu :)

hey-ho
19.08.14., 17:59
Kucam poruku pola h da bi me izbacilo sa foruma i obrisalo poruku :mad: E ovako konacno sam se odlucio da uzmem tarantulu i bas sam naleteo na novo leglo c. cyaneopubescens( T koju sam i trazio) :) Za nekih 10-ak dana bih trebao da se dogovorim sa clanom foruma oko slanja placanja itd.. Nego mene interesuje sledeca stvar a to je hranjenje. Procitao sam da dosta vas uzgaja bube kod kuce neki kupuju i da je dubia jako zahvalna sto se gajenja tice a i jako je hranjiva. Mene zanima sta da radim sto se tice ove bube, da li da uzgajam neku malu koloniju ili da kupujem periodicno kad nestane (imajte u obzir da mi stize mala T)? Kad se kupuju da li mogu da kupim male bube ili mora velike pa da cekam male? I gde kupujete dubije i cvrcke po nisu u nekom pet shopu ili? Iiii jos samo jedno pitanje a to je kalcijum i multivitamini, dajete to tarantulama? :confused::halo:

Osim lateralisa, dobra je ideja da uzmeš i 50-ak larvi tenebrija. Lateralise držiš u kutiji sa poklopcem i ubačenim kartonima za jaja a tenebrije u kutiji/tegli sa mekinjama.

Nenad Stankovic
19.08.14., 18:06
Citao sam o uzgoju insekta ali sam bas lateralis preskocio :D Inace crve ne znam da li da gajim za njih sam pak procitao da su masni dosta, mozda kupim neki za zimu :D Tako cu i da uradim 50 malih lateralisa u zatvorenoj kutiji sa mrezicom, karton, voce, hrana za macke, vlaga i tako, pa kad nestane kupim novu turu :)

Alem2001
25.08.14., 12:07
Da li je tacno da B.emilia moze da zivi i 40 godina?

borotasinisa
25.08.14., 13:53
Preko 20 je sigurno, do trideset moguce a za 40 sam cuo samo price...

Alem2001
25.08.14., 16:04
Na arachnoboards-u sam procitao da albopilosum i emilia zive i po 40 god.

smajo122
26.08.14., 02:49
Od koje zmije nastupa najbrza smrt?(baz antivenoma)

hey-ho
26.08.14., 12:00
Od koje zmije nastupa najbrza smrt?(baz antivenoma)

Verovatno od anakonde ili mrežastog pitona :lol: a što se otrovnica tiče, možda neka morska zmija npr. Hydrophis belcheri.

maliduduk
26.08.14., 13:42
pa ako kaze bez ''antivenoma'' veoravtno misli na otrovnice jer ti protiv otrov bas nece pomoci protiv pitona ili anakonde.. a smrt najverovatnije najbrze nastupa od crne mambe, ili nekog tajpana ili kako je i hey ho rekao moguce od morskih otrovnica, ali cekam da se javi neko strucniji jer i mene zanima.. i takodje izvinjavam se sto upadam ali koja je po vasem misljenju najotrovnija ili te ciji je otrov u istoj kolicini najjaci

smajo122
26.08.14., 17:16
Da mislio sam na otrovnice,i otprilike koliko ti ostane vremena poslije ujeda
a sto se tice zmije koja ima najjaci otrov msm da je kopneni taipan najotrovniji na kopnu, a belcherova morska da je u globalu najotrovnija pisu da je par miligrama dovoljno da ubiju masu ljudi al to je samo moje misljenje sigurno ce se javiti neko iskusniji i reci kako i sta :)

Dendzo
26.08.14., 18:04
S obzirom da je Belcerova morska zmija najotrovnija na svetu smrt bi svakako najpre nastupila od njenog ujeda. Ipak to ce biti izvodljivo pre u laboratorijskim uslovima, s obzirom da je ujed te zmije vrlo redak. Ako cemo gledati realan zivot i maniti se kolicine koja je dovoljna da ubije coveka i raznoraznih drugih ispitivanja i bla bla prica smrt najbrze nastupa od crne mambe. Prema mom misljenju to je najsmrtonosnija zmija danasnjice. Tajpan jeste otrovniji, kao i braon zmije ali ujedi su retki (svega desetak ujeda tokom poslednjih sto godina, par smrtnih) i obicno stradaju herpetolozi. Crna mamba kao zmija za koju je poznato da napada coveka bez da ju je isti ugrozio, da je najbrza zmija na svetu i da na kratke staze stize coveka bez problema, i da sva ujedena deca ispod 14 godina umiru i uz primljen protivotrov prema mom misljenju zasluzuje titulu zmije za koju je Smajo pitao. Cekamo jos misljenja. Nenade javi se :-)

hey-ho
27.08.14., 01:58
Ja spomenuh morske zmije jer je kod njih otrov evoluirao tako da deluje i parališe/ubija za što kraće vreme, kako žrtva ne bi daleko pobegla jer ipak je nakon ujeda neuporedivo teže pronaći plen u moru nego na kopnu. Pored crne mambe, ja bih ovde spomenuo i Gabonsku viperu, iako njeni ujedi nisu tako česti.

Alem2001
27.08.14., 16:23
Da li ovaj morf lg stvarno postoji http://www.leopardgecko.com/projects?

smajo122
27.08.14., 22:23
pisali su ljudi da postoji ali valjda da se nemoze razmnozavati i da miaju kraci zivotni vijek

Nenad Stankovic
02.09.14., 16:05
Ljudi gde da nadjem po Nisu pincetu tu negde oko 25-30 cm a da ne preteruju sa cenom? o.O Mislim na kraju cu pre da izadjem u kineski restoran da se najedem uzmem stapice i njime da se pomazem oko bubica a jeftinije da prodjem :D

hey-ho
02.09.14., 17:33
http://www.kupujemprodajem.com/Pinceta-Velika-25-cm-15056829-oglas.htm?filter_id=291594 :)

Ovo je super cena za takvu pincetu jer su generalno dosta skupe.

Nenad Stankovic
02.09.14., 17:41
Iznervirao sam se dok sam gledao cene i napravio od stapica ovo.. Mada mislim da je ovo ok cena i iz Nisa je tako da ne placam postarinu.. Hvala :)https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10643214_10204647606820035_2072558314_n.jpg?oh=4ef 2c8d44533e794b87e5241bbfc6bd2&oe=5407FE07&__gda__=1409819606_52631c888cf3ba7a52701dd299345e8 4

smajo122
02.09.14., 18:31
Pitaj nekod da ti pokloni,ja sam imao dvije pincete jednu uzeo iz skole ali nije valjala nisam mogao uhvatiti fino insekte pa sam vratio a trenutnu sam pitao svog zubara da mi pokloni jer oni toga imaju puno

hey-ho
02.09.14., 20:52
Iznervirao sam se dok sam gledao cene i napravio od stapica ovo.. Mada mislim da je ovo ok cena i iz Nisa je tako da ne placam postarinu.. Hvala :)https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10643214_10204647606820035_2072558314_n.jpg?oh=4ef 2c8d44533e794b87e5241bbfc6bd2&oe=5407FE07&__gda__=1409819606_52631c888cf3ba7a52701dd299345e8 4

Tesko da ces sa tim stapicima, moci da hvatas bubasvabe :)

Nema na cemu :) Kad nabavis pincetu javi kako radi :)

Nenad Stankovic
03.09.14., 00:37
Vazi javljam cim je pokupim :) Imam jos jednu pitanje, posto za koj dan stize prva t i cuvacu je u jednoj vecoj tegli sa izbusenim poklopcem. Hteo bih da joj ubacim par grancica sa nekog drveta cisto da moze da se pentra( tegla nije visoka vise je siroka tako da nece da se povredi) i da plete ako plete dok je tako mala :) Kako da ih dezinfikujem, u rernu na 200 stepeni? :D I da je l' vi odredjujete vlaznost tako sto ako je nakvaseno pola podloge to je 50% vlaznosti ili? :D To mi nije bas najjasnije :)

hey-ho
03.09.14., 11:50
Nije dobra ideja da stavljaš grančice u posudu na kojoj nemaš bočnu ventilaciju jer će se brzo ubuđati. Možda eventualno kad bi imao mrežicu preko celog poklopca.. Bolje ti je da kupiš plastičnu teglu u plastikarnici na kojoj ćeš moći da izbušiš i rupe sa strane a ako već hoćeš da stavljaš nešto u teglu/kutiju onda stavi plastičnu biljku.

ZolleRu
03.09.14., 15:10
Sto se tice cene za pincetu to je odlicna cena i bolje uzmi tu pincetu, sto kaze Nikola tesko ces ti barati sa tim stapicima.. Ja sam stavljao grancice bez ikakve dezinfikacije, samo obrati paznju na vlagu i sto bolja vent zbog budji.. Vlaznost mere meraci vlaznosti vazduha. Nema to veze ako je 50% podloge mokro da je tolika vlaznost 50%, ne, to zavisi od ventilacije na kutiji/terarijumu, sto veca ventilacija manje se zadrzava vlaga u vazduhu.. Kad uzmes pauka pola podloge mu nakvasi a pola drzi suvo i to je to, da moze sam da bira gde ce, i ti nemas sta da brines..

Nenad Stankovic
03.09.14., 19:03
Videcu kako cu sto se tice te biljke, uzeo sam gbb trebala bi za koj dan da stigne tako da nije potrebna velika vlaga za nju.. Inace sam danas bio i kupio pincetu.. Super je velika dugacka milina za rukovanje, hvala za to hey ho :D

hey-ho
03.09.14., 21:01
Nema na čemu ;) Za cyaneo uopšte ne treba velika vlaga, tako da možeš stavljati grančice ako budeš imao dovoljno rupica na kutiji, i sa strane i odozgo, mada snaći će se ona i bez grančica, samo da krene sa pletenjem mreže :)

Nenad Stankovic
05.09.14., 19:15
E ovako cisto da se pohvalim stigla je moja prva T i jako sam srecan :D :) Zahvaljujem se NS-exotics na saradnji :) I odmah jedno pitanjce. Razmisljao sam da pomesam kokosov trest sa peskom(kvarcni zuckasti), koj odnos peska i tresta da stavim da dobije finu boju a da ostane dobra podloga za pauka? :)

ZolleRu
05.09.14., 21:03
Super je malisa, bas je lep..Po meni je mozda najbolje da ne stavljas pesak, ili tek tek malo.. Za finu boju podloge a dobru i cvrstu, mozes dobiti mesanjem zute zemlje sa tresetom, ili samo zuta zemlja, i dobices svetliju podlogu..

Nenad Stankovic
06.09.14., 11:33
A gde da nadjem tu zutu zemlju :D

borotasinisa
07.09.14., 13:49
Imas u Somboru kod kanala:cool:

Nenad Stankovic
07.09.14., 15:00
Hahahah znaci to se random uzima :D

ZolleRu
07.09.14., 15:26
Da uzima se random iz iskopina, suma, parkova itd.. :) Treba da je zuta kad se osusi i da je cvrsta.. Kao glina.. A imas i kod nas u Rumi na Borkovackom jezeru :D :D

hey-ho
08.09.14., 00:49
Imaš u temi "Terarijum za Monocentropus balfouri" sliku kako izgleda mesto gde možeš naći žutu zemlju :)

Nenad Stankovic
09.09.14., 16:49
Jos neka pitanjca :) Inace narucio sam malo buba da imam za pocetak dobio sam dubie i lateralise.. Sto se tice hranjenja i vode.. Da li njima hrana treba da bude svakog trenutka dostupna ili da im stavljam periodicno na par dana? Vodu im uvek sipam u cepic od malog vinjaka 0.1 i navlazim polovinu tresta valjda je to tako ok.. Bubice su dosta mirne preko dana uglavnom su sakrivene dok nocu uglavnom krkaju i setkaju se i to je ok? :) A dubie jako retko vidjam i skoro sam razmrdao kartone vidim sve su pod trestom zakopane i tu miruju nzm sta da im radim i da li je to normalno ponasanje za njh? Psecu hranu planiram da dam ali nzm koju, jel to u granulama da kupim? One granule ne mirisu lepo a znam za neke kao koskice izgledaju koje lepo mirisu mozda mogu i to? I jos jedno :D pauka koliko cesto da hranim imajte u obzir da je on mali mozda jedan cm a da ga hranim lateralisima koji su milimetar do dva milimetra? :)

Aginor
09.09.14., 17:12
Porašće ti lateralisi veoma brzo, bube su ti po opisu skroz u redu. Najbolje da im staviš mlevenu plazmu, mekinje ili 2-3 granule za mačke, uz obavezni izvor vode u vidu parčeta jabuke, kruške itd. Hrana ne bi trebalo uvek da bude dostupna tvom pauku jer će ga samo uznemiravati. Ja mojima dajem nekako po "osećaju". Kada se tek presvuku (imam slingove) umem i 3-4 dana uzastopno da ih hranim ako procenim da bi jeli pa onda malo o'ladim, recimo jednom-dva puta nedeljno, sve do premolta.

Nenad Stankovic
09.09.14., 17:49
Ovo za dostupnost hrane se odnosilo na bubice, da li njima uvek da bude dostupna ili da bacim pa kad pojednu nema jedan dan :D A kod pauka bi bilo ok na 3-4 dana po jedna bubica od 2mm? :)

hey-ho
09.09.14., 17:55
Te koskice nisu osnovna hrana nego poslastica za pse tako da uzmi granule u manjem pakovanju. Ja sam uzimao granule za macke u pakovanju od pola kile a mozes davati i hranu za curke ako nadjes na prodaju u manjim kolicinama. Ako kod buba imas kartone od jaja onda ti ne treba treset. Ti lateralisi su bas mali, bolje bi bilo da su malo veci ali porasce uskoro. Hrani ga na 3-4 dana a sto se vode tice, kvasi 1/3 podloge dok je mali i smanjuj kako raste. Na kraju mozes samo spricati na mrezu koju isplete na svakih nedelju dana i to mu je dovoljno.

ZolleRu
09.09.14., 17:57
Treset ti kod buba ne treba nikakav... Apsolutno je bespotreban.. Ocisti to i bube ubaci u kutiju samo sa kartonima od jaja.. Hranu za pse/macke treba da kupis bas granule, a ne psece slatkice i to, znaci kupis kvalitetnije granule za pse ili macke, ili oboje pa izmesas, sameljes i stavis u npr poklopac od tegle, znaci posudicu neku.. Voce ili povrceim dajes u tim merama da za dan ili dva pojedu sve a hranis ih na svakih 4-5 dana.. Bubama posuda sa vodom kao i treset ne treba. Pauka hrani na svaka 2-3-4 dana kako god, ili sa malom zivom bubom ili sa vecom sveze ubijenom bubom.. :)

Nenad Stankovic
20.09.14., 16:52
Nego kako ide taj proces oko presvlacenja? Msm koliko dugo tarantula ne jede pre presvlacenja? :) Posto ova moja ima mozda 1cm malo vise jela je na 2-3-4 dana a sad evo nece vec nedelju i jace :) Bacim bubu ona ili pridje, ujede i povuce se ili se odmah povuce..

Nelle333
20.09.14., 19:48
Moj smithi nije jeo po mesec dana, a imao je 1-2cm

borotasinisa
21.09.14., 01:31
Samo se opusti, nije gladna, nudi otprilike na svaki peti dan, lakse je tebi i njima. Ako je krkas kad god hoce da jede (svaki dan, svaki drugi) normalno je da napravi pauzu u ishrani a i kad ne krkas uostalom..

borotasinisa
25.09.14., 00:41
Da li je istina da kraljevske kobre imaju veci kapacitet pluca od ljudi?

Nenad Stankovic
02.10.14., 22:31
Evo ne znam boga mi :D Inace danas sam se zamajavao i hteo da napravim za B.smithi skloniste neko posto vidim da se krije ispod jedne grancie koju sam mu ubacio cesto :) Napravio sam ga od cackalica lepka i tresta pa me zanima je l mogu to da stavim unutra kad se lepo osusi za dan dva nebitno ili da ne stavljam zbog tog lepka?

evo kako izgleda
5364

hey-ho
02.10.14., 23:08
Ako si koristio OHO lepak moraš sačekati da se dobro osuši i ispare svi mirisi (možeš ga nakon sušenja potapati u vodu i sušiti par puta za redom) a ako je lepak za drvo, dovoljno je da sačekaš pola sata i možeš da ga staviš u terarijum.

Nenad Stankovic
03.10.14., 00:26
Oho lepak je tako da cu da ga susim par dana..

smajo122
05.10.14., 00:19
Zasto tarantule odbijaju hranu kada se trebaju presvuci?

Alem2001
04.11.14., 20:41
Koje je vrste ova tarantula?
http://i1153.photobucket.com/albums/p516/jasam13/6437b5b7430446516bbed60dffa8f4ba67a3b709_zps45a2a6 3a.jpg

ZolleRu
04.11.14., 21:40
To je Pterinopelma sazimai :)

Alem2001
05.11.14., 08:15
Hvala na odgovoru!

Kasi
02.12.14., 12:38
Pozdrav.
Imam jedno pitanje u vezi sa jednom živuljkom koju sam slikao prilikom odlaska Kragujevac u selo Komarice.Više čak i stručnih osoba nije znalo da mi kaže o kojoj se životinji radi ili mutantu?
Veličine je oko 10cm.Ima oči kao mala ptica,kljun kao mali vrabac ili lasta,rogić na vrhu glave okrenut ka napred,telo je kao kod gusenice samo sa mnogo izraženijim prstenovima i tvrdom "kožom" ,dok ispod ima noge kao gusenica.
Unapred hvala...53835384

hey-ho
02.12.14., 15:35
To je gusenica nekog noćnog leptira. To što si identifikovao kao oči su šare koje upravo tome i služe - da bi neprijatelj pomislio da je glava sa te strane a ona je sa druge strane.
Da li je živa? Ako nije onda je tvrda jer se osušila a ako jeste onda je verovatno u nekom procesu ulutkavanja.

ZolleRu
28.12.14., 22:36
Jel zna neko koja je ovo vrsta parazita ili sta su vec.. Po jednu dve bubice sam primetio samo na kosuljicama dve zenke parahybane koje su se presvukle pre 2 i tri dana.. Bubice su braonkaste boje, skoro i da se ne vide golim okom, imaju oko 1 mm neke i manje.. Kroz dobru lupu sam uspeo bolje da ih vidim, a i uslikam..
http://i1289.photobucket.com/albums/b509/Zolle2/IMG_3227_zps6f067994.jpg
http://i1289.photobucket.com/albums/b509/Zolle2/IMG_3228_zps26f0aaf0.jpg
http://i1289.photobucket.com/albums/b509/Zolle2/IMG_3232_zpsa985b578.jpg
http://i1289.photobucket.com/albums/b509/Zolle2/IMG_3233_zps89c87bcd.jpg

hey-ho
28.12.14., 23:30
Ovo je neki krpelj.

ZolleRu
29.12.14., 15:01
Cenis da je krpelj? Koji bi mogao biti, kako se on mogao pojaviti? Ja stvarno nemam predstavu, dal su dosle na kosuljice dok je bila odbacena kosuljica ili ih je pauk skinuo sa kosuljicom zajedno ako su bile na paukovima. Na paukovima ne mogu da vidim najbolje, po tresetu ih ne vidim, nema ih valjda.. Nesmem da turim glavu u kutiju da pogledam lupom :D :D

Danijela91
29.12.14., 16:31
Koji bi mogao biti, teško ćeš odrediti bez binokulara i ključa za određivanje vrsta :)

Dendzo
29.12.14., 20:39
U pitanju nisu nikakvi krpelji. U pitanju su grinje (engleski mite). E sad da li su paraziti ili komensali to ne znam.

I da. Sigurno su jaja istih vec bila prisutna u tresetu, ili nekom drugom delu dekoracije.

ZolleRu
29.12.14., 21:17
O pa hvala na odgovorima. Mogu li oni prouzrokovati neku stetu? Znas li Dendzo sta rade, cime se hrane, jel smetaju zivotinjama? Jedini nacin da ih istrebim je kontam da jedino zamenim treset? Posto u kutijama nema dekoracije sam je treset, koji je u tim kutijama vec 3-4 meseca a sad sam ih tek primetio..

Shelby gt500
29.12.14., 23:40
ja sam imao problem sa grinjama i tarantulama, jedva se riješio ,najviše je bilo oko usta. nisam mjenjao treset jer ne dolazim lako do treseta no sam ga malo termički obradio, tarantule su malo bile na suvljem neko vrijeme i da čistio sam ih vazelinom od tih govana

borotasinisa
30.12.14., 16:00
Kako si cistio? Stapicem za usi?

Dendzo
30.12.14., 22:42
O pa hvala na odgovorima. Mogu li oni prouzrokovati neku stetu? Znas li Dendzo sta rade, cime se hrane, jel smetaju zivotinjama? Jedini nacin da ih istrebim je kontam da jedino zamenim treset? Posto u kutijama nema dekoracije sam je treset, koji je u tim kutijama vec 3-4 meseca a sad sam ih tek primetio..

Kao sto sam ti napisao ne znam da li su paraziti, ili komensali. Ne razumem se u paukove, ali kao odlican poznavalac parazitologije i zaljubljenik u istu samo sam zeleo da skrenem paznju na to da u pitanju nisu nikakvi krpelji.

Alem2001
06.02.15., 15:46
Da li neko može da mi kaže kako se zove ona zmija što liči na glistu,živi pod zemljom i hrani se mravima?r

hey-ho
06.02.15., 16:08
Leptotyphlops spp.

Alem2001
06.02.15., 16:14
Nisam mislio na ovu već na onu koja izgleda baš isto kao glista ali je puno veća i može da se nadje kod nas.

Hvala u svakom slučaju.

hey-ho
06.02.15., 17:15
Typhlops vermicularis?

borotasinisa
06.02.15., 17:37
Mene zanima zasto se ta vrsta nigde ne spominje kad se govori o zmijama u Srbiji?

Alem2001
06.02.15., 17:55
Typhlops vermicularis?
Vrlo slična ali mislim da nema oči.

Dendzo
06.02.15., 18:07
Ne pominje se zato sto i ne zivi u Srbiji. Ima je u Crnoj Gori, Bugarskoj, Makedoniji, Grckoj, navodno Hrvatskoj itd. Aleme sve zmije imaju oci. Evo ti link http://en.balcanica.info/1-49-1 pa pogledaj. To je ta zmija na koju mislis, jer na Balkanu ne zivi nijedna slicna vrsta.

Alem2001
06.02.15., 18:20
Ne pominje se zato sto i ne zivi u Srbiji. Ima je u Crnoj Gori, Bugarskoj, Makedoniji, Grckoj, navodno Hrvatskoj itd. Aleme sve zmije imaju oci. Evo ti link http://en.balcanica.info/1-49-1 pa pogledaj. To je ta zmija na koju mislis, jer na Balkanu ne zivi nijedna slicna vrsta.

Ja sam uveren da sam je video pre godinu-dve u jednoj šumi.

Hvala vam svima.

Alem2001
06.02.15., 18:28
Vrlo slična ali mislim da nema oči.
Malo sam gledao slike i mislim da je bila baš Typhlops vermicularis,ali je bila malim delom u rupi pa verovatno nisam video glavu.

Dendzo
06.02.15., 19:06
To si sigurno video slepica (Anguis fragilis), beznogog gustera. Ova zmija ne zivi kod nas, a i ne naseljava sume.

Nenad Stankovic
08.02.15., 17:35
Meni je potrebna pomoć tačnije savet.. Pošto narednog meseca idem na skijanje i 10 dana neću biti kući šta da radim što se tiče tarantulica i buba? Imam dva slinga b.smithi i c.cyaneopubescens, sto se tiče hrane baciću im po jednu bubicu pred polazak tako da neće biti problema, ono što me brine je voda.. Jesu obe vrste pustinjske ali da nije mnogo da 10 dana ostanu bez vode(naravno sipaću pred polazak).. I sto se tiče bubica šta sa njima da radim što se tiče vode i hrane?

hey-ho
08.02.15., 17:56
Ako im je abdomen veći od prozome nemaš nikakve brige da ih ostaviš bez hrane i vode na mesec dana. Nakapaj malo vode na treset pred polazak a bubu nemoj ostavljati nego je izvadi ako je odmah ne pojedu, mada ako su već jeli par puta od presvlačenja, bolje da ne ostavljaš bubu da ne bi slučajno uginula i ubuđala se od vlažnog treseta.

borotasinisa
08.02.15., 18:03
Bubicama ostavis malo voca (koliko si siguran da mogu pojesti) i suve hrane (za kerove, pilice..), cep sa vodom i to je to.. Mada im nista nece faliti svakako (mogu bez glave da zive nedeljama..) Za paukove se ne brini, nece im nista faliti da se ne vratis mesec dana... Malo im sipaj vodice u jedan cosak i to je to.. Ako su u vecoj posudici mozes staviti cep ali je potpuno nepotrebno..

Nenad Stankovic
08.02.15., 18:09
Da da uvek vadim bube kad nece da jedu :) vlaga me najvise brinula, hvala na odgovorima :)

Alem2001
08.02.15., 18:21
Da li fobasi i teneberije mogu da žive zajedno u istoj kutiji?

Nenad Stankovic
10.02.15., 01:13
Jos jedna stvarcica, za slinga tarantule a.versicolor, koliko bi taj sling mogao bez vode s' obzirom da mu treba veća vlaga.. Pitam pošto imam nameru da ga nabavim u skorije vreme pa da znam šta da radim da li da ga ostavljam 10 dana bez vode ili ne :)

ZolleRu
10.02.15., 15:48
A koliki je sling u pitanju? Ako je bas mali onda samo dobro navlazis treset da bude bas mokar a ako je malo veci ubaci neki cep sa vodom i dobro navlazi treset, i mislim da nece biti nikakvih problema tako da mozes slobodno da ga ostavis deset dana, samo pazi na temperaturu..

hey-ho
10.02.15., 16:09
... i ventilaciju :)

Alem2001
10.02.15., 21:44
Da li je C. dyscolus blue isto što i C. sp blue vietnam?

hey-ho
10.02.15., 23:10
Nije jer je Chilobrachys dyscolus određen do nivoa vrste a varijetet je "blue" dok je Chilobrachys sp blue vietnam za sada opisan samo do nivoa roda a nastavak "blue vietnam" mu dođe kao neki otprilike opis kako izgleda i gde je pronađen.

borotasinisa
10.02.15., 23:12
Jeste, ali moram ukucati bar 10 karaktera.

borotasinisa
10.02.15., 23:15
Izgleda nije, hahaha, bio sam u zabludi, mada u hobiju tesko da ce dileri praviti razliku i ako prave verovatno lupetaju gluposti..

hey-ho
11.02.15., 00:11
Upravo tako. Neko ko se baš ozbiljno ne bavi tarantulama neće primetiti razliku između različitih vrsta istog roda i neretko se dešava da teraristi sami smisle naziv svojoj tarantuli (jer BAŠ liči na tu vrstu kada se gleda sa pola metra razdaljine) i ako je razmnože pod tim nazivom prodaju i mlade... ko će da zna da to stvarno nije ta vrsta..?! :) Zbog toga je i nastao problem sa Pamphobeteus rodom kod kojeg ima baš dosta jedinki u hobiju sa sp. nastavkom.
Što se sličnosti tiče, uzmi za primer Aphonopelma bicoloratum i Brachypelma boehmei koje su različiti rodovi a na prvi pogled, pa čak i na drugi deluju vrlo slično.
Dakle sve što ima "sp." nastavak još uvek nije opisano kao vrsta jer niko to nije detaljno proučavao. Cyriopagopus sp. blue je pre bio naziv za tarantulu koja je kasnije opisana kao Lampropelma violaceopes tako da kad kupujete tarantulu sa sp. nastavkom, često ne znate šta tačno kupujete.

borotasinisa
11.02.15., 00:35
Da, ali desi se da u medjuvremenu bude opisana vrsta ili se pokaze da vec postoji a ime sa ''sp.'' nastavkom nastavi da kruzi paralelno sa ovim... Mislio sam da je to i ovde slucaj..

Alem2001
11.02.15., 06:14
Hvala vam ljudi.
Ja sam moju kupio kao Chilobrachys sp blue vietnam.Izgleda da ću je od sada zvati mystery tarantula:D.

Alem2001
19.02.15., 15:00
Kako malu T vraćate u terarijum kada vam je u ruci?Meni se već dva puta desilo da mi se albopilosum od 1cm pri otvaranju terarijuma popne na ruku.Svaki put sam se namučio dok sam je vratio u terarijum zato što beži od svega što joj pridje.

Dule
19.02.15., 16:27
Stavi ruku u ter i pipkaj je nekom cetkicom po zadnjem delu dok ne sidje.

Alem2001
19.02.15., 17:18
Ok.
Hvala ti!

borotasinisa
02.03.15., 14:46
Zasto postoji toliko mnogo tarantula plave boje ili sa plavim delovima tela u odnosu na ostatak spektra? Do sada sam dobijao samo neprecizne, hipoteticke odgovore...

Alem2001
12.03.15., 11:23
U jednom terarijumu mi se pojavljuju neke sitne bubice u vlažnim delovima.Nekoliko puta sam isušivao terarijum i one bi nestale,ali čim okvasim podlogu one se opet pojave.Da li neko zna kako da ih se rešim?
http://i1153.photobucket.com/albums/p516/jasam13/IMAG0542_zpsup0zvzd0.png

ZolleRu
12.03.15., 14:54
Sve sto mozes da uradis to je da zamenis celu podlogu i dekoraciju unutra (drvo lisce itd), sto se tice nekog konkretnog resenja manje vise ga nema.. Znaci ili da zamenis zemlju i to ili dugotrajnije isusivanje terarjuma uz povremeno orosavanje zidova zbog pauka :)

hey-ho
12.03.15., 16:24
Meni to liči na mokrice tako da ih i ne moraš vaditi, one su korisne :)

Dendzo
12.03.15., 17:17
Meni liče na zglavkare iz grupe Collembola tzv. Springtails. Kako god i oni su korisni, a za neke manje paukove dobra hrana!

Alem2001
12.03.15., 18:47
Nisu mokrice 100%
Najviše mi liče springtails-e koje je Dendzo naveo.Znači ništa da nediram?

Aginor
29.04.15., 12:03
Imam P.cambridgei, jako malu, ima možda 4mm, problem je što se juče presvukla skroz, a košuljica joj je i dalje zakačena za telo, konkretno za abdomen!! Živa je i dalje, normalno se kreće i sve, i vuče tu košuljicu za sobom... Zanima me hoće li preživeti i jel mogu ja da uradim nešto da bi se ta košuljica odvojila skroz?

borotasinisa
29.04.15., 12:52
Prvo probaj da dignes temperaturu i vlagu u celoj posudi a ako to ne uspe mozes probati ovako nesto:

wmrJ4FkrJwM (https://www.youtube.com/watch?v=wmrJ4FkrJwM)

Mada, jos je mali i sve se odvija brzo, sto znaci da ako prva opcija ne urodi plodom ubrzo odma pokusavaj sa drugim opcijama.. Nije to neki veliki problem...

Aginor
29.04.15., 13:09
Neće ga povrediti ako mu "otkinem" košuljicu kao u klipu?

ZolleRu
29.04.15., 15:36
Mozes da probas da bas dobro dobro naprskas fajtalicom pauka i cim uhvatis za kosuljicu kad krene da bezi otpasce stara, ali je to rizicno.. Mozda bolje nemoj ti cepati sa njega kosuljicu mekani su i lako mozes da zacepis i zdrav sloj na abdomenu.. Ovaj njegov koliko mi lici cyaneo je 5x veci od tvog cambridgeia to kazem zato sto trenutno znam koliki su i kakvi.. Najbolje je da fajtalicom bas dobro naprskas celu kutijicu i paucinu i njega slobodno lagano, i sam ce je skinuti.. U krajnjem slucaju i da ostane tako mislim da mu nece biti nista, brzo ce se opet presvlaciti.. Ja sam imao isti slucaj ne mogu da se setim sa kojim paukom bio je malo veci od tvog, i vremenom je malo raskidao staru kosuljicu a ostatak vukao sa sobom dok se nije ponovo presvukao :) Imam 4 komada cambridgea bas kao i tvoj, bili su 1 pres oko 4-5 mm i svi su se pre neki dan super presvukli sad su dva pres oko 1.2.-1.4 cm :) Baci i ti neku sliku tvog da vidimo kako to izgleda..

1 pres
http://i1289.photobucket.com/albums/b509/Zolle2/1_zpsbsxk3eid.jpg

jedan od malisana nakon presvlacenja - 2 pres
http://i1289.photobucket.com/albums/b509/Zolle2/2_zpsh7gy8szu.jpg
http://i1289.photobucket.com/albums/b509/Zolle2/3_zpsvbkgknj4.jpg

Aginor
29.04.15., 17:48
Mislim da je uginuo, baš velika šteta... :(

ZolleRu
29.04.15., 20:33
E, ###.. Stvarno steta, zao mi je :(

Aginor
30.04.15., 00:00
Definitivno uginula. :/

Za par dana treba da radim dezinsekciju, puna mi je kuća buba rusa, šta raditi s ostalim paukovima? Mislim, svakako imam gde da ih odnesem, ali posle koliko sigurno mogu da ih vratim? ? ?

ZolleRu
30.04.15., 14:25
E steta.. Nisu skupi ima Kimo sad malih 1 pres i lepo uzmi ponovo al sad ko covek odvoj hiljadu dinara i uzmi 4-5 komada i ne razmisljas, imaces i vise zenki i svega :) Sto se tice dezinsekcije nemam pojma nikad to nisam radio kod sebe, ali kad je uradis najbolje je da sacekas par dana pa vrati paukove gajbi, ako imas gde sa njima onda ih ostavi nedelju dana pa ih vrni kuci i nece biti nikakvih problema..

Alem2001
12.05.15., 20:10
Zanima me koliko su plastični kartoni za jaja pogodni za držanje kod insekata?Čini mi se da su praktičniji od kartonskih zato što ih je moguće oprati kada se isprljaju.

Nenad Stankovic
24.01.16., 19:30
5732
Pozdrav, doslo je vreme da se razmislja o terarijumu.. Ne znam da li je muzjak ili zenka ali bih svakako da napravim terarijum :) Pa me zanima koje dimenzije vi uzimate Da ne bude ni preveliko ni premalo? :)

loshme10
25.01.16., 07:45
Za cyaneo ti je ok 30x20x20cm.

stanivukm
05.02.16., 14:49
Kvarcni pesak kao podloga? Da ili ne?
Negde čitam da ne treba nikako da se stavlja, da je oštar.. a negde da ga ljudi stavljaju i da nemaju problema.. zanima me vaše mišljenje. Hvala unapred

loshme10
08.02.16., 13:41
Za tarantule ti je najbolji kokosov treset. Nemoj pesak da stavljas.

stanivukm
08.02.16., 22:13
Hvala na odgovoru