PDA

Pogledaj punu verziju : Početnik



Aginor
26.05.14., 05:43
Pozdrav svima,

Oduvek su me zanimale tarantule i čitao sam dosta o njima, ali nikada nisam posedovao jednu niti sam video da ih iko poseduje kod nas, jer je to, složićete se, nekako "underground" hobi, dakle slabo rasprostranjen sa malim "lobijem" uživalaca hobija, pa sam konačno rešio da se i ja nekada priključim i saznam tačno neke stvari pre nego što se upustim u tako nešto. Sva živa bića su velika odgovornost, jer zavise od nas, i želeo bih da znam svaki detalj.
E sad, informacije koje znam su sledeće:
- Arborealne tarantule (pošto mi se one čine najzanimljivijima) žive na određenoj visini, na drveću, tako da je poželjno bar 40-50cm visine
- Potrebno je čanče s vodom, biljke, treset
- Potrebno je održavati vlažnost vazduha unutar terarijuma
Zanima me nekoliko stvari:
1. Da li je bitno koje drvo/panj se koristi, ili je samo bitno da bude čvrsto kako bi tarantula mogla da stoji na njemu?
2. Da li je bitan izbor biljaka, čitao sam takođe da ne smeju biti prskane, i koje su to biljke?
3. Kako održavati vlažnost, da li je dovoljno samo imati to čanče, "fajtati" podlogu s vremena na vreme, i koja podloga je najidealnija?
4. Preporuka za početnika? Najviše mi se sviđa A. Versicolor, ali ne znam koliko je zahtevna tačno ni da li je ima kod nas
5. Pošto se tarantule hrane živom hranom, čitao sam takođe da se toj živoj hrani dodaju određeni minerali bez kojih tarantula ne bi mogla da opstane, kako se to radi?
6. Koliko često tarantuja ujeda i pušta dlake kada se pažljivo rukuje njome?

Hvala unapred na odgovorima, i ako mislite da je još nešto bitno, slobodno dodajte, jer ne ulazim u ovo bez detaljnih i pouzdanih informacija.
Takođe, nisam primetio da postoji neki kompletan "vodič" za tarantule za početnike, ni na ovom ni na drugim sajtovima, pa bih zamolio nekoga da mi prosledi link ukoliko tako nešto postoji. Takođe se izvinjavam na dugom postu, i možda su neka pitanja suviše glupa, ali sam totalni početnik, samo sam čitao i video ono što mi je dostupno. (:

Dule
26.05.14., 07:00
Dobrodosao! :)Moze ter da bude i 30cm visine ako je neka od manjih arborealnih tarantula
Bitno je da nije neko zimzeleno drvo,zbog smole
Biljke nisu obavezne,a ako nemas odgovarajuce osvetljenje nece ti ni trajati dugo.U mraku mogu da opstanu mahovina i paprat,koliko je meni poznato.
Najidealniji kokosov treset ili kakav vec nadjes treset u zoo shopovima.Moze da posluzi i zemlja za cvece ali je mnogo losija po pitanju zadrzavanja vlage i morao bi da je prvo ispeces u rerni ili mikrotalasnoj.Kvasis podlogu i zidove terarijuma.Posuda sa vodom obavezna.
Versicolor je najosetljiviji rod,ne preporucujem pocetnicima,ima je kod nas.
Postoje supstrati,ali koliko sam citao vise se koriste kod hranjenje gustera nego tarantula.
Sto se tice ujedanja i bacanja dlaka,zavisi od jedinke do jedinke,ali uglavnom se pre odlucuju za bezanje nego za napad,dok je bacanje dlacica cesci slucaj.Nemaju sve tarantule iritirajuce dlacice.
Nadam se da sam bio od pomoci,ako ima ko sta,nek doda ili me ispravi... :)
.

Nelle333
26.05.14., 07:11
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/5294-Teme-sa-naj%C4%8De%C5%A1%C4%87e-postavljanim-pitanjima

Alem2001
26.05.14., 09:21
Pozdrav i tebi.
I ja se mogu nazvati početnikom jer jošnemam tarantulu ali ću je veromatno kupiti na kraju školske godine.Ali pratim forum nekih 5-6 meseci pa ti mogu odgovoriti na neka pitanja.
1.Što veći terarijum to boljeli nemoraš preterivati jer se tarantula onda ne oseća bezbedno.
2. I 3. Veoma je bitan izbor biljaka i panjeva.Znači nema četinara i oraha a za biljke nisam siguran.
4.Potrebna je posuda sa vodom i povremeno prskati terarijum.Po mom mišljenu najbolji je kokosov treset ali je to tvoj izbor.
5.Ako si odgovoran i spreman za takvog ljubimca možeš uzeti bilo koju T,ali se samo prethodno informiši!
6.Za tarantule nisu potrebni nikakvi dodaci u ishrani to se dodaje gušterima i vodozemcima.Tarantulu hraniš na svakih nedelju dana,ali se nemoj brinuti ukoliko nejede i po par meseci jer mogu preživeti i do godinu dana bez hrane.
7.Ukoliko ti znaš da rukuješ sa njom nikada te neće napasti pogledaj na youtub-u neke snimke ukoliko zanš engleski.
Samo se još informiši o životnim ciklusima tarantule kaošto je presvlačenje da nebi pomislio da je mrtva.
I još da dodam da ti ####lje da uzmeš ženku jer mogu da žive i do 25 godina a mužijaci u najboljim slučajevima 5 godina.I nezaboravi da je svaki ljubimac velka odgovornost;)

nikoli_ca
26.05.14., 10:07
Ako znaš engleski ovo bi moglo jako da ti pomogne http://people.ucalgary.ca/~schultz/stansrant.html
Ovaj čovek je pisao Tarantula keepers guide, knjigu koju svi preporučuju kao najbolje štivo za početnike. Suštinu imaš na ovom sajtu gore. Pročitaj sve što nađeš tamo.
Dobrodošao, samo polako, razmisli o svemu a onda pitaj ljude na forumu koji su uvek spremni da pomognu.

hey-ho
26.05.14., 11:08
Na sve ti je uglavnom odgovoreno i slažem se da za A. versicolor i ostale vrste tog roda treba malo više pažnje u smislu određene vlažnosti vazduha ali istovremeno i dobre provetrnosti pa ako budeš hteo da je kupiš, izaberi neku ženkicu osrednje veličine. Možeš i slinga veličine 2-3 cm da kupiš ali se nemoj iznenaditi ako ti ugine posle par meseci :) Avikularije imaju iritirajuće dlačice ali ih ne otresaju nego ih utrljavaju u neprijatelja tako da sa time nećeš imati problema osim ako ih uzimaš u ruke.
Tekst sa nekim osnovnim informacijama imaš i na Miloševom sajtu:
http://www.petreptilez.rs/pdf%5CTarantule.pdf

Aginor
26.05.14., 17:54
Ljudi, hvala svima na odgovorima!

Još samo jedna stvar, koju nisam mogao da nađem, nije da sam lenj ali nemam trenutno mnogo vremena pa sam nešto možda i propustio dok sam tražio:
Kako čistiti terarijum? Da li je potrebno da se "usisava" nekako s vremena na vreme, od izmeta i slično? I na koliko vremena je potrebno potpuno promeniti zemlju ili deo zemlje i da li je uopšte potrebno, ili samo košuljica i ostaci hrane treba da se pažljivo vade iz terarijuma?

Edit:
Koje biljke držite u terarijumima, da su prilagodljive na malo slabije osvetljenje (zbog same tarantule) i na povećanu vlažnost, sem mahovine?

Dule
26.05.14., 19:48
Ja ne cistim svoje terove,samo vadim ostatke hrane da se ne budjaju i kosuljice.

hey-ho
26.05.14., 20:31
Kod terestrijalnih vrsta samo vadiš ostatke hrane a izmet će se stopiti sa podlogom dok kod arborealnih redovno trebaš čistiti staklo od izmeta koji je inače dosta koncentrovan pa je bolja varijanta sastrugati ga lenjirom nego razmazivati vlažnom krpom.
Čišćenje komplet podloge je poželjno ukoliko ima puno sitnih ostataka hrane, nakupljenih tokom dužeg vremena, zatim ako ti se u tresetu razviju bilo kakve gljivice ili se jednostavno nakupi kamenca od polivanja treseta česmovačom. Ovo treće je čisto iz estetskih razloga. Pre čišćenja, tarantulu možeš poklopiti čašom i ostaviti je u uglu terarijuma ili je zajedno sa čašom izvaditi napolje.
Od biljaka koje ne zahtevaju puno svetla su ti najbolje razne vrste paprati koje ne rastu velike ili sobne puzavice.

GaMeR
26.05.14., 23:23
Dobro dosao! Prvo i osnovno koje uvek pisem pocetnicima je da ne uzimate bez preke potrebe velike terarijume( pod to podrazumevan ako ces da uzimas malu tarantulu apsolutno ti i ne treba ter ) jednostavno koristis bilo kakvu plasticnu kutijicu, kokosov treset kao podlogu ti je najjeftinije da uzmes u Hidroponici nego po shopovima! Biljke nisu neka bitna 'stavka', to je sve stvar ukusa. Ja ti ne preporucujem da tarantulu uopste uzimas u ruke, mozda si vec procitao ali evo da napisem da to za nju predstavlja stres a i kod opreznog 'hendlanja' moze doci do ujeda i odbacivanja iritirajucih dlacica tako da bezbedno rukovanje(a pogotovo kao pocetnik) pada u vodu! Ovo je neko moje misljenje, radi kako ti mislis da je ispravno, najpre mislim kod drzanja tarantula po rukama :) poz

oo7
27.05.14., 00:18
Tarantule nisu predvidjene za rukovanje kako ti kazes :)

Moje iskustvo:
Meni na primer smetaju dlacice, kada sam stavljao pulchru na ruku iako nije tresla dlacice, nedelju dana posle toga su me svrbeli dlanovi... :)

GaMeR
27.05.14., 15:13
Nedelju dana kazes? Trebao si brzo da trcis i uplatis loto tiket i lagano kupis onu tarantulu od "par hiljada evra" :D
A sto se tice rukovanja i nije neki osecaj dok su male, a ako ti je bas toliko stalo do toga odes na nekoj livadi nadjes lycosu i onda shvatis da je isto tako i sa tarantulom :P

Aginor
27.05.14., 15:43
Hvala vam još jednom svima na odgovorima, retko ko odgovara tako opširno početnicima u bilo kom hobiju. (:

Što se famoznog rukovanja tiče, nisam ni imao nameru da uzimam i uznemiravam tarantulu bilo kada bez preke potrebe, ali bih čisto hteo da znam šta mogu da očekujem ako do toga dođe - premeštanje u drugi terarijum, beg iz terarijuma i slično.
Inače, zaključio sam da je najbolje koristiti destilovanu vodu, i za prskanje i za posudicu? Ili odstajala česmovača (nekoliko dana)?
Za biljke ću se onda snaći, ako već može bilo koja niska paprat i mahovina.

GaMeR
27.05.14., 19:43
Mahovina ti je po meni najbolja opcija! Ja je licno koristim dosta dugo, veoma je prilagodljiva a opstaje duze vreme u terarijumu! Neko moje zapazenje je da potraje mozda 3-4 +/- meseca dok ne krene da se susi da postane onako zuckasta. Mislim da moze da traje i duze samo sve zavisi od grejnog tela u terarijumu, ja npr koristim sijalicu pa ona veoma brzo isusi mahovinu i zato mi tako 'kratko' i opstaje!

Alem2001
27.05.14., 20:43
Mahovina je svakako najbolja jer ostale biljke brzo prerastu terarijum,pa neki listovi počinju da se suše i terarijum izgleda kao da ga je atomska bomba pogodila;)

oo7
28.05.14., 14:13
Nedelju dana kazes? Trebao si brzo da trcis i uplatis loto tiket i lagano kupis onu tarantulu od "par hiljada evra" :D
A sto se tice rukovanja i nije neki osecaj dok su male, a ako ti je bas toliko stalo do toga odes na nekoj livadi nadjes lycosu i onda shvatis da je isto tako i sa tarantulom :P

Hm, iako ti to predstavljas kao srecu u nesreci, ipak mislim da sam redak slucaj kome u toj meri smetaju dlacice... Cuo sam da ljudi imaju tih problema nakon godina i godina hendlanja, al meni je to bio prvi put :)


Hvala vam još jednom svima na odgovorima, retko ko odgovara tako opširno početnicima u bilo kom hobiju. (:

Što se famoznog rukovanja tiče, nisam ni imao nameru da uzimam i uznemiravam tarantulu bilo kada bez preke potrebe, ali bih čisto hteo da znam šta mogu da očekujem ako do toga dođe - premeštanje u drugi terarijum, beg iz terarijuma i slično.
Inače, zaključio sam da je najbolje koristiti destilovanu vodu, i za prskanje i za posudicu? Ili odstajala česmovača (nekoliko dana)?
Za biljke ću se onda snaći, ako već može bilo koja niska paprat i mahovina.

Preke potrebe nikada nece biti, uvek mozes koristiti neko pomagalo (najbolje presecenu flasu) da samo lagano poklopis tarantulu i prebacis je gde hoces...

loshme10
28.05.14., 16:06
Cuo sam da ljudi imaju tih problema nakon godina i godina hendlanja, al meni je to bio prvi put :)

Nema to veze nikakve. Ja sam imao reakciju na dlacice kada me je prvi put zaprasila parahybana, dok sam joj vadio ostatke hrane. Od tada je proslo dosta vremena da me ni jedna nije zaprasila posto ih ne hendlujem, a onda me je pre 15-ak dana dok sam je pakovao za slanje zaprasila zenka B. auratum, i to tako da je sibnula dlacice u vazduh, i one su se nekako nasle na mom licu(celo, levi kapak i obraz). To je bio haos, mislio sam da cu da poludim koliko me je svrbelo! Levo oko mi se od iritacije zatvorilo do pola, iako me nije pogodila direktno u oko. I to sve od T cije dlacice spadaju medju najbezopasnije. Zamisli da ti se to desi sa nekom Theraphosom... :D

oo7
28.05.14., 17:54
Nema to veze nikakve. Ja sam imao reakciju na dlacice kada me je prvi put zaprasila parahybana, dok sam joj vadio ostatke hrane. Od tada je proslo dosta vremena da me ni jedna nije zaprasila posto ih ne hendlujem, a onda me je pre 15-ak dana dok sam je pakovao za slanje zaprasila zenka B. auratum, i to tako da je sibnula dlacice u vazduh, i one su se nekako nasle na mom licu(celo, levi kapak i obraz). To je bio haos, mislio sam da cu da poludim koliko me je svrbelo! Levo oko mi se od iritacije zatvorilo do pola, iako me nije pogodila direktno u oko. I to sve od T cije dlacice spadaju medju najbezopasnije. Zamisli da ti se to desi sa nekom Theraphosom... :D

Auuu, ipak je trebalo da uplatim taj loto :D Hehe...

Nisi me razumeo, mislio sam na pricu da ljudi koji nemaju veliku reakciju vremenom postanu previse osetljivi...

Btw, dobro je i kad ti se tako nesto desi (ako nije bas bas strasno), sledeci put ces sigurno vise paziti ;) A i ja od sada :D

hey-ho
28.05.14., 23:26
Nema to veze nikakve. Ja sam imao reakciju na dlacice kada me je prvi put zaprasila parahybana, dok sam joj vadio ostatke hrane. Od tada je proslo dosta vremena da me ni jedna nije zaprasila posto ih ne hendlujem, a onda me je pre 15-ak dana dok sam je pakovao za slanje zaprasila zenka B. auratum, i to tako da je sibnula dlacice u vazduh, i one su se nekako nasle na mom licu(celo, levi kapak i obraz). To je bio haos, mislio sam da cu da poludim koliko me je svrbelo! Levo oko mi se od iritacije zatvorilo do pola, iako me nije pogodila direktno u oko. I to sve od T cije dlacice spadaju medju najbezopasnije. Zamisli da ti se to desi sa nekom Theraphosom... :D

Pa šta ti radiš kad vidiš da tarantula otresa dlačice? Stojiš i čekaš da ti dolete do lica? :D
Kad već spominješ Theraphose, moj mužjak je prekjuče par puta tresao dlačice kad sam pokušavao da ga uhvatim u kutiju i prebacim kod ženke i svaki put sam se sklonio 3 metra i čekao da se slegnu tako da srećom nije bilo nikakvih problema :) Inače, nisu dlačice Brachypelmi uopšte naivne, rekao bih da su u rangu sa parahybanom s tim što ih ima manje ;)


Nisi me razumeo, mislio sam na pricu da ljudi koji nemaju veliku reakciju vremenom postanu previse osetljivi...

To da, jer se razvije alergijska reakcija.

borotasinisa
29.05.14., 00:32
svaki put sam se sklonio 3 metra i čekao da se slegnu tako da srećom nije bilo nikakvih problema :)
Evo ga, krenulo o dlacicama, mada poucno i iz prve ruke. Izvinjavam se adminima, neka brisu nakon odgovora ali moram da pitam, sta se desava sa tim ''slegnulim'' dlacicama? Meni nisu bezali paukovi, niti sam ih dirao pa nemam pojma. Razumem da sa stola obrises ali sta kad se uvuku u tepih ili nesto slicno? Citao sam da ne gube ''dejstvo'' nesto posebno tokom vremena...

hey-ho
29.05.14., 03:05
Ništa, gaziš po njima :) Najvažnije je zaštiti sluzokožu očiju i nosa nakon što ih tarantula otrese a kasnije ako vidiš gde su dlačice sletele (što je gotovo nemoguće), obrišeš ih a ako ne onda se nadaš da nećeš doći u kontakt sa njima. Ove iritirajuće dlačice, za razliku od onih na koprivi, nemaju u sebi otrov već su same po sebi iritant tako da ne postoji dejstvo koje mogu da izgube :). Perastog su oblika pa se lako zabadaju u kožu i svakim češanjem one ulaze sve dublje. Dlačice u organizmu mogu ostati i par meseci jer se jako teško rastvaraju pa zamisli samo koliko je to bolno i neugodno ako ti dospeju u oči, a ne možeš nikako da ih izvadiš.

Aginor
29.05.14., 05:19
Mislim da ću se pored svega opredeliti za A. versicolor. Informisao sam se na stotinu mesta o njima, i tek ću, i mislim da ću biti spreman.

Još jedna stvar, nisam ni 1% upućen u prodajna mesta egzotičnih životinja, neke kontakte, iz Beograda ili koji šalju za Beograd, pa ako bi neko mogao da mi prosledi neke u inboks? Ne znam da li je ovo protiv pravila foruma, ako jeste, izvinjavam se, obrišite mi post.

oo7
29.05.14., 15:03
Prodajnih mesta u BG-u nema... Osim Pet centra koji je PRESKUP

Uglavnom svi salju autobusima... Evo nekih sajtova:

http://www.nsexotics.net - nick na forumu kimo, on dolazi jednom nedeljno u BG
http://tarantule.webs.com

Ili postavi ovde oglas potraznje pa ce ti se neko vec javiti...

Aginor
01.06.14., 16:39
Kimo-a sam pokušao da kontaktiram na 2 načina još pre nekoliko dana, preko maila i FB profila, i sada na forumu sam pokušao kad ste mi dali nick, i vidim da mu je pun inbox. :/

oo7
01.06.14., 17:18
Imas i broj telefona na sajtu, ali uvek odgovara i na FB-u... Evo sada je bas postavlja neke slike... :)