PDA

Pogledaj punu verziju : A. versicolor slingovi



Aginor
07.06.14., 06:59
Uzeo sam A. versicolor slingove, 2 komada, oba su oko 1cm (veličina tela), uprkos tekstovima koji govore da su osetljivi. Znam, ali ipak pokušavam da im pružim najbolje uslove koje mogu, tako da, imam nekoliko nedoumica:

1. Dobio sam ih u 2 male PLITKE okrugle posudice prečnika 7cm, a visine 3cm. Da li da ih stresiram i prebacujem u nešto dublje, sa predmetom na koji će da se penju, pošto su arborealni? Ili da sačekam još jedno, dva presvlačenja pa onda?
2. Podloga je kokos, i svaka 3 dana kvasim tačno polovinu podloge. Jel to u redu, ili treba celu, ili da kvasim i "zidove" posude?
3. Na koliko se tačno hrane, to nisam nigde mogao da nađem, a pretpostavka mi je 2x nedeljno? Pre 3 dana je jedan sling jeo nekog crva, i sada sam mu ubacio lateralisa od 1cm, i samo ga pušta da šeta po posudi već satima, a sling se popeo skroz gore i ne mrda, ili ako se pomeri, samo prođe pored bube. Da je vadim ujutru i koji bi bio razlog što ne hvata bubu? Ne izgleda mi kao da je pred presvlačenje, jeo je pre 3 dana, mogu da probam da izbacim ovu pa da mu dam manju? Edit: Izbacio sam lateralisa posle 7-8 sati, i evo već sling ide okolo, plete mrežu itd, tako da se verovatno plašio, probaću nešto manje da mu ubacim.
4. Drugi sling je ispleo mrežu skroz u krug oko posude i miruje tačno u jednom mestu na mreži već 2 dana, i ne pomera se. Kada ga malo uzdrmam, on se pomeri s mesta, ali se vrati na to isto mesto posle nekog vremena. Jel on možda pred presvlačenje ili mu nešto ne odgovara? Nije "ćelav", nije potamneo, sve izgleda u redu.

Da, još da napomenem da rupice za vazduh imaju i na poklopcu, i malo ispod poklopca na zidovima, i u podnožju posudica, tako da verujem da je to dobro.
Pretražio sam internet i ovaj forum, ali nisam baš našao odgovore na ova pitanja, izvinjavam se ako već postoje negde odgovori, ali sam stvarno zabrinut i voleo bih da slingovima bude što bolje kod mene.

hey-ho
07.06.14., 11:51
1. Dok su tako male, to što su arborealne ne znači ništa posebno tako da osim ako nema dovoljno prostora za presvlaenje, ne moraš da ih premeštaš.
2. Dosta je kvasiti samo podlogu i pazi da ne preteraš. Podloga iz koje prstima možeš cediti vodu je previše vlažna.
3. 1-2 puta nedeljno je sasvim ok i kao što si sad video, neće da jedu bubu ako je veća od njih pa se plaše ali ako nemaš manjih buba, možeš tu veću zgnječiti pa je tako ubaciti ili je preseći makazama pa nahraniti oba slinga.
4. To je u redu što je stalno na jednom mestu, tamo mu se najviše sviđa. Retko ćeš kod njih viđati ćelav abdomen tako da ćeš morati na osnovu odbijanja hrane da proceniš da li je presvlačenje blizu. Kada je opistozoma oko 2 puta veća od prozome to ti je sigurno dovoljno za presvlačenje pa ih ne moraš više hraniti.

Alem2001
07.06.14., 14:13
1,2,4 Već si dobio odgovor.
3.Mislim da slingove,(a tako svi i kažu) do 5 cm treba hraniti na svaka 3 dana. Moj predlog je da ubacuješ Većubijene lateralise ili bilo koje druge insekte pa će ga pauk kasnije pojesti: D

GaMeR
07.06.14., 21:36
Alem2001 Sto ih cesce bude hranio to ce brze da se presvlace i rastu ali im tako skracuje i zivotni vek pa je po mom misljenju bolje da ih hrani 2 puta nedeljno kao sto kaze hey-ho, btw kad im ubacis fobasa, latera, dubiu i ako je ne pojede ili napadne u prvih 4-5 minuta onda je bolje izvadi da se ne ubudja, ako je odmah ne pojede tesko da ce je jesti kasnije! :)

Alem2001
07.06.14., 21:50
Pa na svaka 3-4 dana i jeste dvaput nedeljno,kada tarantula bude 5 do 10cm jednom nedeljno,a kada pređe 10cm jednom u 15 dana i tako će tarantula biti zdrava a iživeće dugo.

FlyKiwiFly
07.06.14., 22:58
Ja ih licno hranim svakih 5 dana i cak i tada se desava da odbijaju (pogotovo avicularie) da jedu kao sto je vec receno ako nemas u planu da je prodajes ili slicno onda je to sasvim zadovoljavajuce, ipak im zelimo dug zivotni vek :) Najbitnije za sada ti je kontrola vlage, ovisno o ventilaciji posude (koja je iz datog dobra) zavisi i na koliko se vremenski treba kvasiti treset, mada ja arborealnim uvek na zidove posude ili malo na mrezicu prsnem.

Jedna od a. versicolor slingova nakon sto sam morao mrezicu da joj srusim da izvucem ostatke hrane, nije ponovo plela mrezu i svaki put je gledala kada otvorim posudu samo da pobegne ali sam malo preuredio posudu i eno je miruje u istom mestu na mrezici kao i uvek tako da je to pozitivna stvar :D

GaMeR
07.06.14., 23:42
Alem2001 Ne moras bas toliko precizno da odredjujes kolika ce tarantula koliko cesto da jede ;) Evo npr ja svoju L.Parahybanu od 18cm+ hranim na svakih 7-8 dana kad god hoce da jede, ako odbija prodje jos par dana pa pojede... Tako da mislim da ne postoji nikakva 'sema' koliko cesto treba hraniti tarantulu u odnosu na velicinu tela :P

Aginor
08.06.14., 07:50
Hvala na odgovorima, probaću danas da ih nahranim sitnijim plenom, nadam se da će jesti. Ovaj što stoji u mestu i dalje stoji tu, samo se povremeno okreće u krug, ali na istom mestu, a ovaj drugi koliko sam primetio ne plete mrežu, samo šeta u krug po zidu posude, bez prestanka, ceo dan. Evo i dalje.

Nadam se da će sve biti u redu, jednog od ta dva uskoro dajem devojci pa ću joj sve objasniti šta i kako. :D

Alem2001
08.06.14., 11:11
Ovu šemu sam našao na i ternetu i mislio da je ispravna.Ali sve zavisi od jedinke do jedinke i od same vrste T.

borotasinisa
08.06.14., 13:08
I taj drugi ce da se smiri cim isplete mrezicu i usteka se, sad istrazuje malo..

Aginor
08.06.14., 19:15
On i dalje šeta u krug. Dakle već 2-3 dana samo u krug ide. Mrežu ima, neku staru, iskidanu, ali novu ne pravi, ali ne prestaje da šeta.

Edit:

Evo opet ista priča, sad sam mu ubacio mnogo manji plen, i ponovo prolazi pored njega, čak se nekad i dodirnu, on i dalje šeta u krug.

Alem2001
08.06.14., 19:33
Verovatno je pod strsom.Prebaci ga u neku manju posudicu gde će se osećati sigurno i nemoj ga previše uznemiravati.

Aginor
08.06.14., 19:41
Ova je prilično mala, jedino što je plitka. Možda da ga pustim još 2-3-4 dana, da mu ne diram uopšte kutijicu, da ga ne hranim, ne vlažim, pa da vidim kako će se ponašati.

Edit:
Uhvatio ga je! Možda sam bio previše nervozan povodom prvog uspešnog hranjenja, ali je stvarno delovalo kao da je T nezainteresovana, radila je isto što i poslednja 2-3 dana, i samo je odjednom skočila i zgrabila lateralisa. Sad sam mnogo srećan. :D

Alem2001
08.06.14., 20:10
Čestitam:icon_cheers:

ZolleRu
08.06.14., 23:29
To sto seta po kutijici u krug danima to je sasvim normalno, krece se seta istrazuje, znaci super ne fali joj nista.. Nema tu sta da te brine, oni su mali da bi bas uvek skakali odmah na plen, tako da ako taj jedan jede to je super, a taj sto miruje u mestu i slabo se pomera ce verovatno da se presvlaci ako mu je dupe 2-3x vece od glave, povecaj mu vlaznost i nemoj ga dirati.. I sada ih nemoj ni prebacivati u druge kutije dok se bar po 1 ne presvuku, onda moze u neku malo dublju kutijicu.. :) :)

Aginor
09.06.14., 01:23
Ta što miruje je napravila tunel od mreže i tu sedi već danima, ne pomera se. Evo i slike, znači tunel ide skroz u krug, i on samo stoji tu, tačno na tom mestu. Povećaću mu vlagu pa ćemo videti šta će biti.

5266

Aginor
09.06.14., 19:08
Mali apdejt:

I ovaj što stoji u mestu je počeo da se kreće i da trči u krug, i bilo je sve u redu. Danas sam odlučio da im dolijem još malo vode, vodu dolivam slamčicom (ubacim malo vode u nju, zapušim drugi kraj, i samo provučem u kutiju i pustim). Otvorio sam samo malo bio kutijicu, toliko da može da prođe slamčica, i čim sam ubacio slamčicu, pametnjaković se provukao kroz rupu i izašao iz kutije i krenuo da trči po stolu na kojem je ogroman nered. Malo je reći da sam se u**ao. Trebalo mi je 5min da ga uhvatim, trčao je po stolu, a kada sam ga konačno naveo da mi stane na ruku, spao je sa nje i pao na pod, sa pola metra visine. ):
Pao je na noge, i tako je stajao, valjda od stresa, ali sam uspeo da ga uzmem u ruke i da ga vratim nekako u kutijicu. Morala je cela mreža da mu se iskida, a napravio je tunel preko cele kutije, u krug, i mnogo mi je žao sad. Evo ga, opet samo stoji u mestu, nadam se da će biti okej i da se moj prvi kontakt s tarantulom neće završiti tragično. ):

hey-ho
09.06.14., 19:26
Eto, imao si avanturu :) Nabavi špric sa iglom pa tako dodavaj vodu u buduće.

Aginor
10.06.14., 04:31
Apdejt:

Drugo uspešno hranjenje, prvo hranjenje druge tarantule, koja nije htela da jede. Mala je, trebalo joj je čitavih 20 minuta da uhvati malog lateralisa, bio je mnogo brz za nju a sve vreme ga je jurila, ali sam je pustio da završi posao, i uspela je! Sada ga verovatno sa slašću vari. :D BTW, to je ona što je trčala po stolu i što je pala s pola metra danas.

Ovo će biti po svemu sudeći kao mali "dnevnik" mojih tarantula, a uskoro samo jedne tarantule, kada jednu od ove dve budem dao devojci. Mada ko zna, vidim kako su ostali teraristi završili, od jedne do sto jedne tarantule, ko zna, možda se nekad broj i poveća. Pošto sam početnik, biće tu dosta pitanja, nedoumica i slično, nadam se da će biti dobrih ljudi koji će odgovarati kao i do sada. (:

GaMeR
10.06.14., 17:15
Aginor Ako je pala na tepih ili nesto slicno ne bi trebalo da se povredi a u svakom slucaju su male pa se teze povredjuju, medjutim pazi kad poraste kad joj abdomen postane veci, tad su mnogo vece sanse da i sa manje visine ne prezivi!
A veruj mi navucices se, kad tad, na jos ;)

Aginor
11.06.14., 00:20
Pala je na parket, sa pola metra visine. I "dočekala" se na noge i samo je tu stajala kako je pala, dok je nisam poterao na ruku. Ubrzo posle toga je jela, krenula da istražuje kutiju, isplela novu mrežu koju sam prethodno pokidao, tako da je sve okej. Evo i dalje šeta u krug.

Nego što su tupave mnogo, spadaju obe sa poklopca, tako mi je i sa ruke ispala. :D

hey-ho
11.06.14., 00:25
Možda to nije spadanje, hoće Avikularije i da skaču ponekad ;)

Aginor
11.06.14., 00:30
Ma ove idu naopačke po ravnom poklopcu, i samo se "okliznu" ili tako nešto i padnu, i posle se koprcaju da se okrenu na noge. :')

Aginor
14.06.14., 14:02
PRVO PRESVLAČENJE JE U TOKU

Uzbuđen sam samo tako, javljam utiske. :D

Koliko dugo da ga ne hranim posle toga, i koliko dugo da ne otvaram i slično, da ga ne stresiram?

Alem2001
14.06.14., 14:23
ČESTITAM!

Nemoj je hraniti oko nedelju dana posle presvlačenja dokle ne očvrsne.Nemoj je uznemiravati dokle neočvrsne jer jem tada previše meka i mogla bi da se povredi dokle beži od tebe!

borotasinisa
14.06.14., 16:33
Slingove mozes i nakon 5 dana, nisu oni toliko osetljivi da se sunjas oko kutijice kad prolazis, mozes gledati, sipati vode itd... Ako su se lepo ustekale u posudicama i znas da nece bezati mozes otvarati slobodno samo ih ne diraj...

versicolor
14.06.14., 17:34
52695270

Pozdrav!Jel ok ovako ventilacija za A.versicolor?

hey-ho
14.06.14., 21:16
Meni deluje ok. Sa cime si busio pleksiglas? Jesi imao bas burgiju za njega?

smajo122
14.06.14., 23:23
bolje da si to izreao i puko mrezice nego tako da se patis sa tim rupicama a i cudno izgleda

borotasinisa
15.06.14., 00:47
Super izgleda, idealno bi bilo da je dijagonalno ali nema veze.... Svaka cast

versicolor
15.06.14., 10:25
hvala!!ej,pa nisam imao neku spec burgiju.obicna(nova),ali je busilica stona,tako da sam podesio malo vecu brzinu,i bas se lako busi.samo bez zapinjanja..Smaju cudno izgleda :) jeste neobicno,ali nisam se patio nista.mislim da bi bila veca #####ancija secenje,pa mrezica.ovo sam odradio meni i ortaku za 15min.e sada,da sam se malo vise raspitivao,uradio bih dijagonalno.nadam se da ce i ovako biti ok.za sada nemam problema..

hey-ho
15.06.14., 11:31
Ne postoji obična burgija :) Okači sliku burgije ako možeš. Ja sam imao loša iskustva sa burgijom za drvo jer je pucao pleksiglas pa bih voleo da vidim kako izgleda ta tvoja.

versicolor
15.06.14., 12:06
kad kazem obicna,mislim na onu za metal :) imam i neke za prohrom,za drvo..koristio sam burgiju za metal debljine 2,5mm i to ti to :) samo sam uzeo novu naravno.nastelovao sam malo vecu brzinu,i lagano pritiskao.mozda koristis rucnu.malo teze je sa njom.probao sam.ovo je stona busilica,neka manja,i ima radni stocic.mnogo je lakse.

oo7
15.06.14., 17:44
Gde kupujete pleksiglas i kolko kosta?

versicolor
15.06.14., 20:30
ja ga kupujem u staklarskoj radnji.s'tim sto moram da narucim,pa za dan dva dobijem.sve na meru koja mi treba.bolje opremljene radnje za to imaju sigurno.mislim da je 4500 ili 5000 din kvadrat.jako je skup...ali sa njim radim samo dve stranice tera,tako da nije puno.

oo7
15.06.14., 23:39
To je bas preskupo... Nasao sam na netu neke sajtove od kojih vecina nema cenovnike, ali jedan je imao i bilo je oko 1500-2000 kvadrat, 2.5-3mm debljine...

versicolor
16.06.14., 09:34
moguce da je ta debljina malo jeftinija.ja uzimam 5mm.raspitaj se svuda,pa uzmi gde je najjeftinije.

Aginor
16.06.14., 13:36
Ljudi, ovako,
Sling mi je izgleda pred presvlačenje, dosta mu je velik stomak, al sam mu ubacio jako malog lateralisa čisto da vidim hoće li da jede. Sling je ispleo mrežu skroz gore pri vrhu kutijice, kao tepih, samo ima male rupice sa strane, i lateralis je ispao kroz te rupice sa strane i šeta po dnu, a T ga ne traži uopšte. Da li da ga ostavim tako pošto je ona uvek gore, ili da ipak cepam mrežu i pokušam da ga izbacim napolje? :/

SoulReaper
16.06.14., 13:50
Па сад, питање је да ли је пред пресвлачењем или си га само добро нахранио па неће да једе. Ако отварање кутијице захтева уништавање тог склоништа а он је пред пресвлачењем, мислим да не би требало да га дираш. Остави га неко време тако па види шта ће да се деси.

Aginor
16.06.14., 13:57
Otvorio sam mu malo, da dolijem vode ako je pred presvlačenje, malo sam mu poderao mrežicu, ali samo mali deo. T se ne pomera, videćemo. :/

Inače, zaboravio sam da dodam da je sling zapravo napao lateralisa jednom, ali mu je ovaj pobegao, i od tada ga ni ne traži uopšte. To je bilo pre oko 12 sati.

Alem2001
16.06.14., 14:15
Pošto je lateralise u pitanju neće smetati slingu.Ako je T pocrneo abdomen onda je pred presvlačenje.

borotasinisa
16.06.14., 14:52
Nece mu nista smetati osim tebe, ne mora znaciti da je pauk napao lateralisa sa namerom da ga jede, ako je pred presvlacenje desava se da ga samo otera..

Alem2001, ne pocrni svim vrstama abdomen pred presvlacenje.. Pogledaj da li se abdomen presijava, kao balon, kao da ce da pukne...

Aginor
18.06.14., 15:35
Hmmm, lateralis je i dalje u posudi, ovo je treći dan, šeta okolo, sling ga ne primećuje, ili se možda plaši pošto se ne pomera uglavnom. Možda je pred presvlačenje, možda je uplašen, ne znam, jedino da čekam da ugine lateralis pa da ga izvadim...

Aginor
18.06.14., 17:35
Jako bitna stvar. Čini mi se da se hvata nešto kao "buđ" u kutijici, jako jako sitne kao grupisane "peteljke", sa žućkasto-zelenim vrhovima, i to na jednom delu mreže, nigde drugde nema. Šta da radim? :/

Alem2001
18.06.14., 20:27
T se neće plašiti insekta,samo stoji.T mogu da se ne pomeraju danima.
Brzo ga prebaci u drugu posudu jer će buđ odmah ubiti tarantulu!!!

hey-ho
18.06.14., 21:02
Ajd uslikaj tu buđ.

borotasinisa
19.06.14., 05:11
Lateralisi, kao i svi njemu bliski insekti su mnogo, ali mnogo izdrzljivi i nece ih tako lako ubiti nedostatak hrane.. Pauku ne mogu da naprave stetu, a sto se tice budji, nije to nikakav veliki problem, nece ti ubiti pakuka, postoje procedure koje se rade u takvim slucajevima, kolega iznad te je zamolio da uslikas i kad to uradis reci ce ti kako da isusis terarijum ili da to nije nista strasno... Alem2001 molim te suzdrzi se od takvih, iz nesigurnih izvora naucenih izformacija u komentarima... Govorim ovo dobronamerno, u smislu da budes malo oprezniji kad dajes konacne savete koji nisu zasnovani na iskustvu i strucnijem znanju...

Aginor
21.06.14., 01:54
Rešio sam problem sa slingom koji neće da jede, da podelim čitavo iskustvo ispočetka:

Hranio se normalno, svaki treći-četvrti dan, i jednom kada sam mu ubacio krenuo je na lateralisa ali mu je ovaj pobegao, i od tada deluje kao da ga buba ni ne zanima. Pleo je mrežu po ceo dan i noć, sve dok se nije potpuno zatvorio mrežom, nije imao odakle da izađe iz nje, pa čak i da je primetio lateralisa koji se šetka po dnu. Praktično je zarobio samog sebe. Prošlo je bilo 4-5 dana otkako je lateralis unutra, i šeta normalno okolo. Danas sam pokušao da mu ubacim još jednog i to tačno na mrežu, ali čim sam ga ubacio je propao kroz jednu malu rupicu u mreži. Onda sam morao da uradim nešto grozno, pokidao sam mu jedan deo mreže, jako mi je bilo žao da to uradim, ali je upalilo! Sling je izašao iz skrovišta koje je sebi napravio i, doduše kroz par sati (oko 5-6), uhvatio jednog od dva lateralisa koji su šetali okolo. Sada je drugi ovde, valjda će i njega uhvatiti kroz par dana, kad bude bio gladan. Mada možda će uskoro presvlačenje, ogroman mu je stomak sad posle jela. :D

Što se tiče one buđi što sam rekao, izgleda su u pitanju jako sitne gljive, i to samo na jednom malom mestu su grupisane. Da se bakćem oko toga ili će biti sve u redu i isušiće se same? Ne mogu da slikam, nemam nikakav aparat kući, ili bar ne dobar koji bi uhvatio nešto tako sitno.

borotasinisa
21.06.14., 02:43
Nije moguce da sam sebe zarobi i da ne moze da izadje a i sam si rekao dalje u postu da je lateralis ispao iz rupice.. On oseti sve vibracije, pogotovo od strane ''nervoznih'' lateralisa samo nije dovoljno zainteresovan. Sto se tice gljivica odnosno budji, ne znam nista iz iskustva ali mislim da u slucaju gljivica ne bi smetalo da odstranis mehanicki taj deo iako ne verujem da mogu ozbuljnije ugroziti tarantulu.. regulisi vlaznost i ventilaciju u svakom slucaju..

mel3k
21.06.14., 11:07
baš sam htjeo da postavim temu i pitam al eto cinilo mi se kao glupo pitanje .. ista situacija i kod mene terarij je mali 20 x 20 i vidim da nema gdje izaci jednostavno kao loptica 5 cm širine opleteno na sve strane ..

Aginor
21.06.14., 14:56
Ne znam koliko je to moguće ali znam šta sam video, pokušavao je da izađe par puta i da se "provuče" kroz te rupice u mreži ali bi se svaki put zaglavio i vratio nazad. I to je trajalo sve dok nisam pokidao deo mreže, onda je izašao.

ZolleRu
21.06.14., 15:19
Ne znam sta bih rekao ali to mi deluje kao da ti zidas kucu iznutra, i zazidas vrata da ne mozes izaci pa ako ti neko jednog dana srusi kucu izaci ces.., :) Salim se.. :) To da je ona cekala da joj ti srusis deo mreze da bi izasla to je apsolutna glupost, sama je sebi napravila kako joj odgovara a time sto si srusio deo mreze si samo pokvario ono sto je ona danima plela.. Pauk je to, ona je to isplela ona to treba i da s#### kad joj ne bude odgovaralo.. :) Gledaj da joj sto manje kvaris paucinu i uznemiravas je jer ces time samo odlagati presvlacenje.. A budj koja ti se pojavljuje je sasvim normalna pojava i cesto se pojavljuje na ostatcima hrane koji su na vlaznom tresetu, samo izbaci tu budj zajedno sa malim delom treseta gde se pojavila, povecaj ventilaciju i uzivaj :)

hey-ho
21.06.14., 15:25
Nije nikako moguće. Tarantula će kao i svi drugi pauci često pojesti deo mreže koji im smeta (neki vid reciklaže) tako da nemaš razloga za brigu.

mel3k
21.06.14., 16:23
uđem sad da vidim jel ko šta pisao na ovu temu i kad sam vidjeo da pište da nije moguće odlučim da rastavim terarij da bi to slikao sa svake strane i uzmem taj mini terarij i počnem da rastavljam kad imam šta vidjeti ona se presvukla unutra i razvalila mrezu na jednoj strani ... jel možda to radi da bi bila sigurna da je ništa neće dirati dok se presvlači ?

ZolleRu
21.06.14., 18:23
pa da, bas zbog toga.. pogotovo slingovi, i moja je tako pravila jastucice od paucine dok je bila mala, sad su svuda tuneli pa se pred presvlacenje zatvori u manji deo tunela.. :)

hey-ho
21.06.14., 18:26
Da, upravo zbog toga. U nekim slučajevima, unutar te mreže, tarantula pre presvlačenja otrese gomilu iritirajućih dlačica kao dodatnu zaštitu.

versicolor
21.06.14., 19:08
Nastavite :) super mi dodje svaka informacija.imam slinga,pa me sve zanima :) pogotovo za to unistavanje paucine.otvaram poklopac kad treba,i tako joj sklonim neke delove paucine.ali moram sta da radim.voli da plete uz poklopac :) e da,moja je nekako izgubila nogu..tj.ruku da kazem.nemam pojma zasto.ne curi nista,i ponasa se normalno.iako znam da ce joj izrasti,ja se brinem nekako :) razloga za to je sigurno puno ne znam.ako imate neki savet ili bilo sta.

Aginor
23.06.14., 17:34
Evo, sad sam mu stavio jednu kapljicu na mrežu, kupio sam špric, i čim sam je stavio i zatvorio poklopac sling je dotrčao i stao na tu kapljicu, valjda je pio, i posle nekog vremena se sklonio. (:

Onaj drugi lateralis se ne kreće, ili se slabo kreće, i skroz je ispod zemlje i mreže, ne izlazi odatle, valjda moram da sačekam da ugine. :/

GaMeR
23.06.14., 17:40
Aginor samo nemoj da ti predugo ostane tu da se ne ubudja! :)

hey-ho
23.06.14., 17:42
Pa kad već imaš špric, nabavi i iglu pa da možeš dodavati vodu bez otvaranja poklopca :)

borotasinisa
23.06.14., 19:25
Nacekaces se dok lateralis ne crkne i dok se ne ubudja.. Oni su prilicno ''hardcore''...

Aginor
24.06.14., 17:02
Ljudi, kako da rešim problem s pečurkicama, il štagod da je ovo? Dakle hvata se samo na mreži i krenulo je da se širi, kao jako sitne dlačice sa zelenkasto-žućkastim sitnim vrhovima, veličine vrha igle? :/ Ne mogu da slikam, ali je izuzetno sitno, i hvata se po ivicama mreže, u krug.

Baš je gustu mrežu napravio, a žao mi da mu je sečem opet. Jedino ako mu to ne smeta, da ne diram, a po svemu sudeći samo što se nije presvukao.

ZolleRu
24.06.14., 18:33
To se bar kod mene uvek pojavljuje samo na ostatcima hrane, tj bube.. Ja samo izbacim to zeleno sa malko treseta gde se pojavilo, i naredan period ne kvasim tu gde se pojavilo da ne bi nastavilo da se siri. I pustim par dana da se osusi treset i nemam nikakvih problema.. Tako da ako ikako mozes skini to i izbaci da joj sto manje sj*bes paucinu.. E sad, ako ce se presvuci za dan dva onda nemoj dirati da ga ne plasis i ne stresiras :)

Aginor
25.06.14., 09:18
I konačno se presvukao. :D

Videću da mu za 2-3 dana uklonim one gljivice/buđ, štagod da je, da ga ne diram sad kad je sveže presvučen i uplašen.

ZolleRu
25.06.14., 09:21
Eto, super! :) Jel porastao? Sutra lagano otvori kutijicu i izbaci to polako..

Aginor
25.06.14., 09:25
Ne vidim baš najbolje jer je skupljen skroz i dalje pored košuljice, ali čini mi se da su mu noge dosta duže i malo deblje. :D

Aginor
26.06.14., 22:40
Počeo je da se kreće, baš je DOSTA veći u odnosu na ranije!

Buđ neću izbacivati jer je bukvalno zalepljena za jako gustu mrežu, nego ću da čekam još dan-dva pa ću da ga premestim u kutijicu koja ide u visinu, ova je skroz plitka.

Aginor
28.06.14., 06:29
Ipak ću ga ostaviti u istoj kutijici do sledećeg presvlačenja. Danas sam ga pustio da stoji malo na stolu dok mu očistim komplet kutijicu i dok sam stavio novu zemlju, posle ga vratio. Dok sam stavljao kutijicu na policu je uspela nekako da mi ispadne i sva zemlja je zatrpala pauka kad je pala kutijica. Zamalo srce da mi stane! Kada sam uzeo kutijicu i okrenuo je, pauk se samo iskopao iz zemlje i popeo se na vrh, tri minuta kasnije je već počeo da plete mrežu i sada je okej. Situacija je bila prilično ozbiljna jer se presvukao pre 2-3 dana, ali žilav je on dosta izgleda. :D

Alem2001
28.06.14., 11:01
U toj siuaciji ja bih umro:D

Aginor
04.07.14., 05:36
Od kada sam mu promenio zemlju i očistio sve, nije napravio ni milimetar mreže, dakle već nedelju dana, samo stoji po zidovima kutije. Čak se nekada spušta na treset dole, kao da je terestrijalna vrsta, i tu bude neko vreme. Jel mu fali nešto ili je okej? Normalno jede, ima vode, pije...

SoulReaper
04.07.14., 15:14
Брате, много се цимаш, ако смем да приметим :) Углавном беспотребно ;) Кад "осмотри" околину и пронађе место на коме жели да направи склониште, направиће га. И то вероватно између поклопца и бочног зида кутијице ако му ниси убацио неке гранчице. Сам Бог зна што до сада није направио и шта чека тако да, не секирај се.

ZolleRu
04.07.14., 16:24
Slazem se sa SoulReaper-om, opusti se covece :) :D Sve je to u redu.. Ako ima dobru vlagu i ventilaciju ne fali mu nista, bio on na zemlji ili na poklopcu.. A mrezu nece ni plesti sve do par dana pred presvlacenje.. Mozda malo sad vremenom ali nista posebno.. Kad pocne da se sprema za presvlacenje tad ce mnogo vise da oplete po kutijici.. :)

Aginor
04.07.14., 18:04
E, slažem se i ja sa vama dvojicom. :D

Al' eto, prva tarantula, pa još versi koji je kao vrlo osetljiv... U svakom slučaju hvala na odgovorima, nekako imam više sigurnosti iz dana u dan. :D

BaTja Futer
05.07.14., 16:20
Cao svima ja sam novi baja u teraristici i iamm isto 2 versicolor xD hvala sto ste ovako dobro odgovrali na pitanja Aginora xD covek me postedeo pisanja XD inace imam pauke mesec dana i prekjuce sam kupio jos 3 i sad ih ima peeeet nanananan xD :th_ROTFLMAO:

Aginor
13.07.14., 01:55
Ovaj što nije pleo je tek sad počeo da plete, dakle sledeće presvlačenje uskoro! :D

ZolleRu
13.07.14., 14:48
Ero kao sto i rekoh, ako mu je velik stomak i ako je prestao da jde to je onda to, presvlacenje uskoro :)

Aginor
26.09.14., 00:49
Neko je porastao i bio raspoložen za slikanje. :)

5360

Aginor
20.01.15., 02:20
Dižem ovu temu iz mrtvih i dajem mali apdejt:

Pauk je prilično porastao, i svakim presvlačenjem su mu noge sve duže, a telo tu i tamo, tako da mu je sada raspon nogu oko 7cm. I dalje ga držim u istoj kutiji za štapiće za uši, uskoro ću ga premestiti u nešto veće. Slike takođe uskoro, kada bude bio raspoložen za slikanje.

Imam i jedno interesantno zapažanje koje nisam do sada nigde pročitao niti sam video kod ostalih paukova (trenutno ih imam 4, dva pauka od devojke su kod mene jer ona nije u Bg-u neko vreme). Imam slingove: Chromatusa, Parahybane, i 2 Versi-ja. Ovaj moj Versi reaguje na cepanje papira, gužvanje kese od čipsa i pucketanje prstima. I samo on. Paukovi su udaljeni na oko metar od mene kada sedim za računarom, i obično žvaćem nešto, pišem nešto za fakultet, itd, pa sam tako i primetio, Versi potpuno poludi i trči u krug po kutiji kada krenem da uzmem nešto iz kesice čipsa/smokija, kada gužvam i cepam papir, a pucnuo sam mu prstima nekoliko puta čisto da vidim da li će reagovati na to, i zaista reaguje. U sobi takođe imam prilično jake zvučnike, i na glasnu muziku nijedan od paukova nije nikada reagovao.

hey-ho
20.01.15., 13:19
Zanimljivo zapažanje :) pokušaj to sa čipsom kad budeš nabavio još neku arborealnu vrstu, kod mene se tako nešto dešavalo sa P. metallica, ona je jedina arborealna koju imam.

Dule
20.01.15., 14:15
Moja prva H.maculata je bila isto tako hipersenzitivna.U stvari jos gora.Kod otvaranja vrata pri ulasku u kucu,ona je hvatala maglu.Tako da sam je za 3godine,koliko je zivela, video par puta van mreze a uglavnom samo vidim opistomu kako nestaje u rupi jer ne mogu brze da dodjem od vrata do terarijuma.:)

ZolleRu
20.01.15., 16:25
Hehe ako trckara u krug kad se plasi toga ti kad joj pustis muziku ona ko na ringispilu po kutiji :D Salim se, a to sam i ja primetio isto arborealne su nekako plasljivije.. Isti slucaj kao hey-ho imam i ja sa P.metallicom, Zvuk i bilo kakvo pomeranje u sobi i odmah pocne 100 na sat da leti po kutiji u krug, a A.versi, P.irminia, i H.maculata normalne :D

Aginor
20.01.15., 17:04
Meni je najzanimljivije što taj jedan Versi reaguje samo na tačno određene zvukove, ne reaguje na najglasnije pojačanu muziku, ne reaguje na konstantno kucanje tastature koja je, uzgred, veoma stara i glasna, ne reaguje na pevanje, na dranje, isključivo na papir, kesice, i pucketanje prstima. Valjda mu ta FREKVENCIJA ne odgovara. :D

Aginor
07.04.15., 15:29
Mogu li paukovi da povraćaju, izbacuju vodu na usta i slično? Pre 2 dana sam prebacio jednog versicolora u novu posudu, sad ima oko 7cm raspon nogu, sinoć sam mu ubacio lateralisa, jeo ga je tokom noći. Sada, na mestu na kom stoji, na zidu posude, ima veliku kapljicu vode preko usta, i sigurno izlazi iz njega, pošto je taj deo posude skroz suv. Treba li da budem zabrinut, nisam to video nikad do sad? Skroz je providno to što izbacuje, kao voda.

hey-ho
07.04.15., 16:39
Ja sam viđao kod mojih i nije im se ništa desilo pa sam pretpostavio da je to normalno. Jednom sam video i geniculatu kako žvaće treset a zatim ga pljuje nakon što ju je buba fobasa poprskala onim mirisom.

Aginor
09.04.15., 02:39
Jel ovo na slici buđ? 3 dana je prošlo i izgleda se već nahvatalo, kora drveta je u pitanju. Odstajala je celu noć u razvodnjenom asepsolu, a onda je pečeno na 250C.

5506

hey-ho
09.04.15., 16:03
Mislim da jeste.

Aginor
19.04.15., 23:14
Ovaj versicolor ima oko 6cm raspon nogu, možda čak i veći, znači nije ni mali, nije ni veliki. (: Čudno mi je što već 2 dana na dnu terarijuma, ide okolo, pije vodu itd, ali nikako da se popne na bilo šta, do sada je uvek bio gore za ovih godinu i nešto koliko ga imam. Jel mu fali nešto ili je normalno da tako s vremena na vreme budu dole? Takođe je odmah pojeo lateralisa čim je ovaj pao pored njega. Nedavno sam mu promenio kutiju pa se sve tripujem da nije u tome problem, i u ovoj kori što imam...

ZolleRu
20.04.15., 00:04
Ne fali mu nista tu mu trenutno najvise odgovara i tu boravi ima vremena popece se.. Ako je aktivan i jede kao sto kazes onda je sve okej :)

Aginor
11.01.16., 23:01
Evo mali apdejt. Imao sam dosta problema poslednjih nekoliko meseci i oko prskanja stana, i oko finansija, i oko svega, te versi oko 6 meseci nije hranjen uopšte. Konačno sam uzeo lateralise pa sam krenuo da ga powerfeed-ujem :D Već je narastao dosta, počeo da plete, znači presvlačenje će po mojoj nekoj proceni za oko nedelju-dve, posle još jednog, eventualno dva, hranjenja. Evo i slike, nema šanse da ga ikako spreda uhvatim jer je stalno među lišćem:

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t34.0-12/12511530_1095967510445974_1685878153_n.jpg?oh=0375 fd064f7ae61578475f3b10a5a10a&oe=569595FD

hey-ho
12.01.16., 07:19
Kad ga budeš prebacivao u neku drugu posudu, ubaci biljke zelene boje, lepše će se slagati uz pauka :)

Aginor
05.03.16., 19:42
Još jedan mali apdejt, uskoro presvlačenje. Ubacio sam mu lateralisa pre 2-3 dana i mislio sam samo da ne može da ga nađe, pošto se već dešavalo, međutim, sinoć sam primetio da udara nogama o zid posude i pokušava da otera bubu, dakle to je to.

5758
5759

Aginor
05.03.16., 19:49
I još jedna stvar, napravio sam DIY hvataljku za bube za arborealne posude i tegle. :D Zalepio sam kašičicu za merenje na kineski štapić, i odmah sam uhvatio bubu koja je smetala pauku da se presvuče.

5760

Aginor
14.03.16., 18:17
Juče se presvukao, ogromna razlika u boji je u pitanju:

5765576657675768

loshme10
15.03.16., 08:59
A zasto mislis da se presvukaO? Zasto se nije presvukLA? :)

ZolleRu
15.03.16., 13:28
Fino napreduje :) Imeni po zadnjoj slici deluje kao da se presvukLA :D

loshme10
15.03.16., 14:50
Pa zato i kazem da je LA :p Ovo je 90+% zenka ;)

Aginor
15.03.16., 16:35
Joj pa sad ste mi ulepšali dan! :icon_cheers:

Ima oko 7cm raspon nogu, mislio sam da ne može i dalje da se utvrdi pol, a košuljica je zavučena među lišćem i u mreži.

loshme10
15.03.16., 17:39
Da prostis - vidi joj se medju nogama :D Ako je uhvatis da piski cuceci, onda si 100% siguran :th_ROTFLMAO:

Aginor
15.03.16., 17:49
Da prostis - vidi joj se medju nogama :D Ako je uhvatis da piski cuceci, onda si 100% siguran :th_ROTFLMAO:

Ili joj prosto ubacim lateralisa, pa ako je pojeo-muško je, a ako je pojela-žensko je. :D

ZolleRu
16.03.16., 13:36
Skontao sam ja odmah Loshme na sta ti mislis :) Zato me i povuklo da pogledam onu zadnju sliku malo bolje :D HAahah sto kaze Loshme vidi joj se medju nogama haha :D Eto Aginore od nas 2 imas i potvrdu da je curica, tako da uzivaj versi ti je izrasla u divnu devojku :D