PDA

Pogledaj punu verziju : Koja je ovo zmija



kondor
16.07.14., 22:35
Na sred seoskog puta se pritajila kada sam naisao. Cesto sam ovu vrstu vidjao i ranije ali po meni se razlikuje od Sarke kojoj su rombovi tamni
http://www.dodaj.rs/f/3b/zI/XwplVaB/img0677a.jpg
http://www.dodaj.rs/t/Q/Zt/nCjHocw/img0678a.jpg (http://www.dodaj.rs/?Q/Zt/nCjHocw/img0678a.jpg)

Dendzo
17.07.14., 09:25
U pitanju je smukulja (Coronella austriaca) koja je potpuno bezopasna zmija, ali mnoge ljude podseca na sarku.

kondor
17.07.14., 21:54
Mislio sam da je smukulja i smuk isto...

Dendzo
17.07.14., 22:00
Nije isto. Mada i smukulja pripada familiji smukova (Colubridae). U nekim delovima balkanskog poluostrva ovu zmiju nazivaju smuk gladis, a negde i cuvarkuca. Takodje znam da u Sumadiji, a verovatno i u ostatku Srbije, svaku neotrovnu zmiju, izuzev belouski nazivaju smukulja. Mozda si zbog toga mislio da je smuk i smukulja isto!

Danijela91
19.07.14., 17:40
U Šumadiji, tačnije, koriste naziv "smukara" :) .. u Pomoravlju takođe... pa kad probam da objasnim šta je smuk a šta smukulja, dođem do zaključka da je njima to sve "smukara" :)

Stenly
19.07.14., 23:06
Hajde da napišem na ovoj temi, ali nemam fotku.
Danas videh zmiju u centru Kragujevca skoro, tj nalazila se kod spomenika Jovanu Ristiću kod mostova koji vode ka naselju Bresnica. U onom travnjaku, tj trotoaru, pa je otišla u travnjak, a izgledalo je kao da dolazi sa ulice i da se vraća ka reci.
S obzirom da je Lepenica na nekih 50m odatle, verovatno se je u toku dana izvukla iz vode pa zalutala. Inače trava oko spomenika je mala, ko svaki travjak ispred zgrada, ali posmatrao sam je pažljivo kada je ušla nije se mogla primetiti više.

Bila je oko 60-tak cm i braon boje cela.

Po Vašim iskustvima koja bi to mogla biti ?

To se desilo oko 19.30h, da li će uspeti da stigne do reke danas ili ujtru, zna samo ona. Krivo mi je što u tom momentu nisam imao čime da je ufotkam.

Danijela91
20.07.14., 09:59
"...braon cela..." po ovome najverovatnije ribarica. Ali niko ti na osnovu ovoga sto si napisao ne moze reci sa sigurnoscu. Smukulje mogu biti tako braonkaste, ali imaju sare. Neotrovnica je u svakom slucaju. Kragujevac je bezbedan :)

Stenly
21.07.14., 18:05
Koliko znam u srb su samo poskok i šarka otrovnice. Takve ne bi trebalo ni za je 1% mogućnosti da budu prirodno u gradu, sem da ih je neko doneo!

Da ovo je smuk ili nešto slično...zanimljivo je bilo videti je kako ide skoro pa po pešačkom prelazu...naravno nisam dozvolio da je niko dira i "obezbedih" joj prolaz do travnjaka, nadam se da je nakon njega se spustila u reku !

nenad
21.07.14., 20:18
Moguće i eskulapov smuk, oni su česti. A stvarno ne znam ko bi i zašto doneo otrovnice u grad. Stalno postoji ta paranoja da je neko doneo otrovnice i oslobodio ih negde gde one ne žive inače. U realnosti, to se ne dešava.

Danijela91
22.07.14., 09:48
Mene je ovo "braonkasta" navelo da pomislim na ove dve koje sam gore navela. Kada opisuju smuka uvek me pitaju "a koja je to crna zmija" :D

Danijela91
22.07.14., 09:52
A ne znam gde sam procitala braonkasta, pise lepo braon :)

kondor
01.08.14., 21:09
https://www.youtube.com/watch?v=QzIdw77iqXw#t=156

Nije bas za ovu temu ali eto upade, zbog onog do koje se visine moze sresti sto ova reporterka rece do 1000 metara a mene interesuje smuk do koje nadmorske visine moze da se sretne,obzirom da sam ga video u vlaznoj i hladnoj sumi na oko 900 m nv.
(https://www.youtube.com/watch?v=QzIdw77iqXw#t=156)

Dimitrije011
02.08.14., 00:18
Moze se sresti do 1000 i nesto,nema pravila.

Dendzo
02.08.14., 08:53
Klip je mnogo dobar sto se opisa vrste tice, ali greska je da se moze sresti samo do 1000 metara nadmorske visine. Moze se on naci i na vrhovima planina koje su po 2000 do 3000 metara visoke. Takodje mislim da se i smukovi mogu naci na visokim planinama tako da je tesko dati odgovor na tvoje pitanje.

Dimitrije011
02.08.14., 09:01
Ove godine ima više smukova na Goču nego prošle i to na visinama od 1100m i vise.

nenad
02.08.14., 09:48
Ja sam poskoka nalazio i na 2000 m nadmorske visine, a što se smukova tiče, i njih ima na velikim visinama, ali to zavisi i od vrste, nisu svi isti.

kondor
05.08.14., 22:35
Sve ove vase tvrdnje potvrdjuju i starosedeoci mesta u kojima sam bio, pa kroz pricu otvaraju i temu u koje doba dana? I interesantno, u svako doba dana i noci samo je aktivnost varijabilna zavisno od temperature

nenad
05.08.14., 23:13
To je već malo preterivanje. Meštanima ne možeš baš verovati kad ti daju informacije o zmijama, jer u većini slučajeva ne daju tačne informacije. Smukove noću baš i nećeš naći, a što se tiče poskoka, oni mogu da budu aktivni i tokom noći u najtoplijim danima, ali mislim da ih je retko ko uopšte noću viđao.

Dendzo
06.08.14., 00:19
Jedine zmije koje sam nocu sretao bile su ribarice i belouske i to svega par komada u zivotu. Ali da pitas moje komsije oni svake noci srecu zmije za koje se posle ispostavi da su bili slepici. Dakle, kao sto Nenad kaze mestanima se ne moze verovati. Takodje, potpuno se slazem sa Nenadom oko poskoka. Moj otac je proveo skoro pet decenija zivota u mestu gde je sve vrvelo od poskoka i upravo kada sam ga pitao da li ih je ikad sretao nocu odgovor je bio negativan. Samo jednom ga je video kasno uvece kada se macka tukla sa njim ispred kuce. Takodje, ja ih samo pamtim tokom dana.

Nikhanter
06.08.14., 14:49
Nisam za ove moje godine života nikad sreo zmiju noću. Ne tvrdim da nisu aktivne jer njima mrak definitivno ne smeta da bi lovile i kretale se verujem da su u pitanju noćne temperatue pre nego mrak. Nameće se još jedno pitanje kako i videti zmiju po mraku? Nisam nikad video, pod farovima auta, zmiju da prelazi put noću! A gledao sam lovce na zmije sa Floride kako hvataju burmance noću ali to je neka druga priča!

Dendzo
06.08.14., 14:56
Samo sam jednu video na Adi kad sam se vracao sa neke zurke. Mladunac belouske koji je prelazio put oko 4 sata ujutru. Ostale zmije sam sretao tokom prvomajskih kampovanja u okolini Gornjeg Milanovca, tacnije u mestu Savinac.

nenad
06.08.14., 17:27
4h ujutru ne može baš da se svrsta u noć, ako je leto u pitanju. Mnoge zmije su aktivne noću, ali od zmija sa ovih podneblja to je samo pržac - Telescopus fallax, koji živi na jugu Crne Gore. Mogu se sresti i danju, ali ih ja danju nisam viđao, nego samo noću. Takođe mogu biti aktivne u sumrak ili u svitanje, kao što je slučaj sa još nekim zmijama.

kondor
09.08.14., 22:34
Tacno je da pod farovima auta i traktora nisam video nikada zmiju, ali davno jednom smo lovili ribu (krali) ustvari ja sam nosio jak reflektor i u momentu sam ga okrenuo ka obali potoka gde sam video smuka kako se zavlaci pod veliki kamen negde oko jedan sat nocu. I nikada vise...

Stenly
14.12.14., 20:26
Šta sam propustio još letos htedoh da Vam napišem, tj nije letos, slagah jesenas. Zašto? Negde oko 10tog septembra vozih bicikl na putu Majdanpek-Bor, i negde baš podno planine Stol na putu ispred sela Tanda vidim zgaženu zmiju. Naravno vratih se kako sam je prošao odmah da vidim koja je, jer mi se učini da nije jedna od onih koje često viđam. I bi po mom mišljenju Poskok. Šaru je imao cik/cak a unutra nekako žute-braon boje i rog na glavi. E sad, pročitao sam negde da ima jedne slične zmije koju narod pomeša sa Poskokom baš zbog sličnih spoljnih karakteristika pa moguće i da pogrešim, jer se ne razumem. Inače, tu nije velika nadmorska visina, oko 400, ali je planina Stol gore, i kamenjar je. Ali zmije srećem mnogo, jer vozim drumski bicikl i na putu ih srećem od aprila do nekada i novembra. Uglavnom smukove i ribarice.

Kada sam video ovu zmiju, ufotkao sam je samo da bih Vam posalo i da mi kažete koja je, ali za baksuza, upadne mi telefon u kofu pune vode i rikne. Više mi je krivo za tu fotku nego za telefon.

A apropo priče o zmijama po noći. Verovali ili ne, tih istih dana, dakle kraj avgusta/početak septembra u Donjem Milanovcu baš kod benziske pumpe u 21.30h, dakle veče i po mraku iz pravca plaže (jer pored benzinske pumpe je odmah ulica i plaža dunavska) ide zmija po putu, bukvano ne zna gde ide, ide ka gradu.

Naravno, videvši to, uzeh odmah jedan štap, imao sam vremena i da ga pronađem jer je ova tumarala po putu polako, pa njime je usmerih i podignuh i vratih u travu da se vrati ka plaži. Naravno, kada sam približio štap, odmah je krenula da sikće i da se brani, da ujeda po asvaltu.

Fotografija te zmije je ova (nije auterntična skinuo sam je negde sa FB, ali je ova zmija bila 100%).

Inače, zašto sam apsolutno siguran da je ova. Zato što sam celo leto samo baš ove zmije sretao na putu duž cele dunavske obale Milanovca i Kladova. Nije bio dan da je nije bilo na putu, nažalost zgaženih, a kada god sam neku video uvek sam stao i aute upozoravao da je zmija da je ne pregaze, odnosno uvek sam stajao ispred nje biciklom kako bi prošla. Ne znam zašto, ali živo biće je pa ne mogu da je pustim a da znam da kada se vratim da je vidim pregaženu.

To je ova zmija (koja je to vrsta, bilo ih je baš mnogo ove godine):

http://www.dodaj.rs/f/A/Ix/4dq9r6Je/zmija.jpg

Alem2001
14.12.14., 20:42
Mislim da nije smuk jer nevidim rog na glavi.Verovatno je smuklija.

Stenly
14.12.14., 21:00
Alem, nisi druže dobro čitao tekst. Ova sa slike je ona zmija iz Milanovca i ona koje sam najviše sretao letos i jesenas po putevima!
A sa rogićem, nemam fotku!

popke
14.12.14., 22:03
..kao prvo smukovi nemaju rog na glavi :) bar ne ovi nasi smukovi :) a kao drugo i smukulja je vrsta smuka.. ovo je ribarica koje dosta ima u dunavu inace. ;)

Stenly
14.12.14., 22:36
..kao prvo smukovi nemaju rog na glavi :)

Pa Popke druze majkumu ni ti nisi čitao:p. Nije ni napisano da smukovi imaju rog. Pogledaj moj post iznad. OK, za ovu sa fotke pretpostavih da je ribarica dunavska.

Kada plivam po dunavu srećem ih i ništa, uopšte nisu agresivne. Ovako po suvom jesu (ako ih diraš naravno). Gde one zime, i koliko su u vodi godišnje, ili dnevno ulaze/izleze u vodu leti? To su narodski kao "vodene" zmije jel?

Dendzo
14.12.14., 23:32
Alem je napisao da smukovi imaju rog. Da se izvuci iz konteksta. Tako da Popke je u pravu. Takodje, u pravu je i za vrstu zmije. U pitanju je ribarica. Po mom misljenju najbezazlenija zmija Srbije. Kazem zbog toga sto me nikad nije ujela. Samo zna da sikce. Slicna je i belouska koja me je jednom ipak ujela. Ali prvi mehanizam odbrane je bezanje, a ako ne uspe onda siktanje, izbacivanje smrada iz kloake i na kraju izigravanje smrti. Zimuju po zidinama uz reke, u rupama, tresetu, bunarima itd. Svuda gde mogu da se sakriju i da prezive zimu. U vodi su dosta cesto s obzirom da se vecinom hrane ribom. Kad nisu u vodi onda su veoma blizu nje. Takodje nekada znaju da se nadju i dalje od vode, ali vrlo retko. Uglavnom mislim da su zavisnije od vode, nego belouske.

Stenly
15.12.14., 02:18
Hvala Dendzo na odgovoru. Ma OK, nije bitno ko je u pravu, vec da nam svima sve bude jasno o onome sto pitamo ;)

Eto, ove ribarice ovog leta sam video na milion. Na žalost dosta i pregažene. A najviše sam viđao pre ove godine smukove koji liče na ove zmije koju ti držiš u rukama na svom avataru. Jel to "klasičan" domaći smuk? Oni po putevima umeju da budu dosta veliki i debeli i moćno izgledaju, onako misliš da je neka ne daj Bože zmija, a ono ništa u suštini. Jel se nazivaju i smukulje ili je to neka druga vrsta?

Mnogo se loše snalaze na asvaltu, klize, užas dok prođe. Dok, Poskok, koga sam video početkom juna na putu, uh, prešao je put mnogo veštije i to skoro sa podignutom glavom svo vreme. Kao da je gledao da li će auto da naiđe. Tačno se vidi razlika opasne zmije i ovih smukova koji prema njima deluju smotano.

Alem2001
15.12.14., 06:09
Mislim da nije smuk jer nevidim rog na glavi.Verovatno je smuklija.
Mislio sam na poskoka ali sam slucajno napisao smuk.

nenad
15.12.14., 17:49
Auu, koji nesporazumi :) Što se tiče brkanja poskoka sa drugim zmijama, ako i dođe do zabune, tu je rog na glavi, koji jedino poskok u ovom delu Evrope ima ;) Evo ti jedan klipić za lakše raspoznavanje...
https://www.youtube.com/watch?v=Cl7KVan6gZA

p.s. (slažem se sa Dendžom da je ribarica zavisnija od vode od belouške, belouške nekad možeš naći baš daleko od vode)

Stenly
15.12.14., 21:30
Onda je Poskok bio 100%. Rog je bio 100%. Šta li će on na toliko niskoj nv samo on zna. Tu na putu je oko 400m nv. Pitam se, jer je mnogo od kamenjara otišao.

nenad
17.12.14., 00:21
Poskok ne živi samo na velikim nadmorskim visinama, nije toliki probirač. Nalazio sam ih i na 2000 m nadmorske visine, ali i na morskoj plaži. Takođe može biti daleko od kamenjara, pa čak i u močvari.

Stenly
28.12.14., 04:56
Leti obično vodim računa oko česmi koje su u šumama. Vole zmije tu da stanu, hlade se. Jednom tik iznad česme kada sam hteo da napunm balon. Tačno da me klepne za glavu. Zmije ne reaguju na zvuk samo na vibracije, jel tako? A ima i neka fora sa odećom, neka ih privlači neka ne. Bio je i kli oko toga sa biciklistima, kao pali su, i privukla je pažnju uvek na one koji su obučeni u nekom odelu nekog posebnog materijala, ne znam ali tako neka priča. Ne mogu da nađem na y
youtube.

borotasinisa
28.12.14., 10:17
I zvukovi su talasi koji proizvode vibracije odredjenog intenziteta, naravno u vecini slucajeva veoma slabog da bi izazvali ikakve reakcije (npr. kada pricamo). Ovo sa odecom mi zvuci kao budalastina ali javice se strucniji. Ne mogu da zamislim osobinu tkanine koja bi ih mogla privlaciti, mozda tkanina koja zadrzava toplotu privlaci paznju Viperida sa senzorima za toplotu:DLupam gluposti sad vec..