PDA

Pogledaj punu verziju : bufo viridis???



Pejaguja
06.11.14., 22:51
Zanima me nesto vise o zabi bufo viridis.Terarium,osvetljene ...Hvala unapred

Satyr
06.11.14., 23:55
ona je zaštićena vrsta kod nas, pa ni samo gajenje nije legalno, bolje bi bilo da se odlučiš za neku egzotičnu vrstu...

Dendzo
08.11.14., 22:10
Ja sam protiv uzimanja zivotinja iz prirode, ali te u slucaju krastaca podrzavam. Jedna zelena krastaca, manje vise. Ionako u naseljenim mestima zavrsi pregazena, ubijena od strane ljudi, ili kucnih ljubimaca. Imas na internetu dosta clanaka, a dobar sajt je frogforum pa pogledaj. Ja sam prosle godine dosao u situaciju da iz podruma zgrade gde je bilo groblje zelenih krastaca izvucem jednu zivu, ali dehidriranu. Odneo sam je kuci i drzao sedam dana pri cemu se oporavila i potpuno rehidrirala, ali je odbijala da jede i na kraju sam je pustio. Bio sam voljan da je zadrzim, ali nije islo. Inace drzao sam je u terarijumu od 50 litara, imala je posudu sa vodom iznad koje je bila lampa (tu je provodila veci deo svog vremena), hrana su bili kisne gliste, mokrice i fobasi, ali ni da ih okusi. Kretala je na fobase, ali su je ujedali pa je odustajala.
Satyre lepo je sto stitis domacu faunu (stitim je i ja, nemoj me pogresno razumeti), ali mislim da decko ima pravo da proba. I da. Najvise me nerviraju price ljudi "Nabavi neku egzoticnu vrstu". A gde molim te? Zar i to nije krivicno delo? Mozda cak i vece od uzimanja zelene krastace iz prirode? Ja bi prvi nabavio orijentalnog mukaca, krastacu secerne trske, mozda i pakmena, ali gde? Niko ih ne uzgaja kod nas, a donosenje iz inostranstva je sverc (dakle krivicno delo).

Dendzo
08.11.14., 22:17
Ne zelim da se moje recenice pogresno protumace, ali sad cu navesti jedan primer. Kod moje devojke u Zemunu pre par godina je bilo gomila zelenih krastaca u dvoristu, da bi se sve to svelo na jednu koju vidja s vremena na vreme. A o broju leseva koje je ona nasla u svojoj ulici, a i ja kada dolazim kod nje i da ne pricam. I jos da se osvrnem na biologe, (pogotovo herpetologe) u nasoj zemlji koji bi trebalo da stite zivotinje koje zakon stiti. Na zalost mali broj njih je stvarno posvecen zastiti. Ostali su tip ljudi kojima gmizavci i vodozemci sluze za iskoriscavanje i pisanje glupavih radova koji nemaju veze s vezom. Uzdravlje svima!

Satyr
08.11.14., 22:44
Fora je u tome što može da postavi oglas za neku egzotičnu vrstu u sekciji potražnja i neko će već da se javi. Nisam baš pristalica toga da se priča o tome kako taj neko životinju nabavi, ali ako ta životinja nije na CITESu, on može potpuno legalno da je drži ili prodaje

Dendzo
08.11.14., 23:37
Ali koliko ja znam ni zelena krastaca nije na CITESu. Decko onda moze da se brani cinjenicom "Nabavio sam je u Rumuniji" i prica zavrsena. Ko ce dokazati da je iz Srbije. Boli ga uvo sto je kod nas zasticena.

Satyr
08.11.14., 23:46
Ja mislim da ne može, jer je bufo viridis na listi zaštićenih vrsta kod nas i za nju nije bitno to kako je nabavljena
egzotične vrste nisu na listama, a samim tim ne podležu inspekciji
stvar je samo u tome koji je latinski naziv u pitanju, a ne kako je nabavljena

edit:
ne mora da znači da sam ja u pravu, samo tako tumačim zakone kod nas

Dendzo
08.11.14., 23:57
Ja mislim da moze, al dobro. Poenta svega je da se jedna krastaca uzeta iz prirode nece ni osetiti. Razlicita prica je sa nekim drugim vrstama.

hey-ho
09.11.14., 00:24
Ako i bude uzimao iz prirode neka uzme na proleće, čisto da im ne poremeti zimsko mirovanje. I da, pre uzimanja neophodno je prvo napraviti adekvatan akvarijum samo teško da će putem foruma dobiti dovoljno korisnih informacija jer mislim da ih niko nije ozbiljnije gajio.