PDA

Pogledaj punu verziju : Mala T - problem kod presvlacenja



GaMeR
17.01.15., 22:34
Pozdrav,
Moja mala parahybana, otprilike 2-3cm se presvlaci vec mozda 24h, u onom lezecem polozaju stoji i mrda po malo ali ne vidim napretka u presvlacenju, a u posudici je sa vlaznim ubrusom i na toplom mestu :/

hey-ho
17.01.15., 22:53
Da li ti je posuda otvorena?

GaMeR
17.01.15., 22:59
Nije, ali ima rupica i odozgo i sa strane? A i ne primecujem veliku vlagu.

DJ Aca LiveStyle
17.01.15., 23:15
Probaj da malo povecas vlagu... Cudno je da se presvlaci 24h... nesto tu nije ok...

GaMeR
17.01.15., 23:52
Pa zato sam i postovao ovo, zato sto nesto ne stima. Vlagu ima i previse cini mi se, jer je na mokrom ubrusu u maloj posudici. Odjavio se hey-ho nije odgovorio zasto ali ja sam skinuo i poklopac sa kutijice i stavio u jednu jos vecu ( cisto da ne zbrise ako se presvuce ) mada se plasim da ne ugine tako, evo pre par minuta dok sam skidao poklopac mrdala je nogicama :/

borotasinisa
18.01.15., 01:00
Nema sta da skidas poklopac, treba da bude sto vlaznije.. Jel uspela bar nesto da izvuce?

hey-ho
18.01.15., 01:03
Za poklopac sam pitao jer ti vlažna podloga ništa ne znači ako si otvorio kutiju da je gledaš tokom presvlačenja. Ja na moje terarijume, koji imaju mrežicu odozgo, često stavim najlonsku foliju prilikom presvlačenja paukove i ponekad sijalicu, kako bi se vlaga što više povećala. Čim se pauk presvuče, odmah sve to sklanjam. Za tu tvoju je čudno da se na toj veličini tako dugo presvlači pa ako je počela da se izvlači i stala, teško da će preživeti ali ako karapaks još nije pukao moguće da se sa tim bori i da na kraju ispadne kako treba.

GaMeR
18.01.15., 12:02
Ma poklopac je bio sve vreme na kutijici, a kao sto sam rekao vlaga joj nije 'falila' jer je bila u plasticnoj kutijici sa mokrim ubrusom. Krenula je da se presvlaci pre 2 dana oko 11 sati uvece a evo i ovog jutra u istom polozaju karapaks nije pukao, bar se to ne vidi, a mislim da nogice vise i ne pomera. Kad sam skinuo poklopac juce prebacio sam polako onu njenu malu kutijicu u jednu vecu i napravila bas se napravila vlaga i bocno i odozgo, pa zato kazem ne verujem da je zbog vlage. Sigurno je nesto drugo u pitanju ali za sad su joj izgledi losi, deluje mi kao da ce uginuti tako.

hey-ho
18.01.15., 14:23
Pa.. ako do sada nije ništa uradila, moguće da nema više snage i da će uginuti, ako već nije :/

ZolleRu
18.01.15., 14:25
Ne bih da te skenjavam ali tu nesto 100% nije u redu.. I ne bih da dajem prevremene zakljucke jer sve je moguce ali cini mi se da na zalost to nece izaci na dobro, jer sam i sam imao ranije slicnih situacija, i to bas sa parahybanama.. Prvo ona ako je 2-3 cm znaci bas mala, njen ceo proces od okretanja na ledja kroz skidanje i vracanje na noce ne bi trebao da potraje duze od 2-4 sata, a samo skidanje kosuljice duze od pola sata, sat.. E sad koliko sam razumeo ona je i pre presvlacenja bila u nekom karantinu kad zivi u posudi sa ubrusom, to moras reci zasto je tako? Da li si pomerao kutiju ili cackao cim se okrenula na ledja, ili si mozda uzimao kutiju kad jos nisi primetio da se tek okrenula na ledja? Da li su joj noge rasirene ili skupljene iznad nje ako je na ledjima? U sustini ako je skroz vlazno i bio poklopac sve vreme, ne verujem da ista ti sam mozes pomoci, jedino da je poklopis zbog vlaznosti vazduha u kutijici i da je stavis na sto toplije mesto, ne uznemiravas i da je posmatras i da nam javis kako se to sve zavrsilo...

GaMeR
18.01.15., 15:03
Epa ovako, ja mislim da joj je par nogu bilo podvuceno ispod tela pa sam je zato prebacio u 'karantin' tj. u posudicu sa ubrusom. I da pored te male parahybane su mi i ostale tarantule pa dok sam ih, da kazem, pomerao kako bih nakvasio ubrus primetio sam da je bila okrenuta i da je zapocela presvlacenje, ali je sve to bilo manje od minuta tako da sam nju dodatno odvojio i smestio na toplijem mestu, a to je bilo nocu oko 11h i legao sam da spavam u nadi da ce se presvuci i da cu moci da je vratim u prvobitan terarijum. Ali eto nesto se iskomplikovalo verovatno joj nesto nije odgovaralo jer je pocela da podvija noge pre presvlacenja. Ali sve u svemu sta je tu je, sad sam joj malo dunuo kroz rupice i jos mrda, ali ne znam da li ce uspeti...

ZolleRu
18.01.15., 15:25
Onda ce naj pre biti da je ona sama imala neke probleme koji su zapoceli i pre presvlacenja ako je podvijala noge.. Najverovatnije nedostatak vode ili nesto slicno.. Jel ista pocela da skida kosuljicu ili je onakva ko i pre presvlacenja? Jel mrda onako pomalo ono grci se kao da se sprema da odbaci staru kosuljicu ili mlatara nogicama? Nemam pojma u svakom slucaju ne smes da je diras, pa sad kako bude bude.. Kad je pauk na ledjima sa kutijicom se mora bas bas nezno i polako nikako ne sme pauk da se uplasi.. Ostavi je tako za sad pa ako se nesto promeni javi.. Nek je sa srecom!

GaMeR
18.01.15., 15:58
Ista je kao i pre presvlacenja, kao sto sam rekao ne vidim napredak i cini mi se da samo mlatara nogicama... A sad kad je gledam pada mi i na pamet da se slucajno okrenula na ledja pa da ne moze da se prevrne. Evo videa pa pogledaj
http://tinypic.com/r/2rrxok6/8

hey-ho
18.01.15., 17:42
Čudni su mi ti pokreti, možda i nemaju veze sa presvlačenjem.. Ne možeš sada ništa uraditi osim da je ostaviš u toj posudi i na toplom mestu sve dok se ne presvuče ili sama vrati u redovan položaj. Tvoja pretpostavlka pada u vodu jer svaka zdrava tarantula može da se okrene u normalan položaj, nisu kao kornjače :)

GaMeR
18.01.15., 18:02
Mozda bi se i okrenula da je 'zdrava' ali kazem ti bila mi je nesto pokunjena ovih par dana i podvijala je noge pa mi je zato sinula ta ideja. Nista mi drugo ne pada na pamet jer evo je vec 2-3 dan u tom polozaju i mrdne samo ponekad :\

ZolleRu
18.01.15., 22:11
Meni ovo ne lici da ima veze sa presvlacenjem.. A ni ne izgleda mi debelo za presvlacenje cini mi se da tu nesto drugo nije u redu... E sad da li se slucajno okrenula na ledja ili namerno to niko ne zna, ali ako je zdrava mora da moze da se okrene sama na noge, a cim je i dalje ovako nije dobro.. Ovakvi nagli i kratkotrajni trzaji nogicama ukazuju da ce pre biti neki sindrom ili neka bolest u pitanju, jer mislim i da je na nogama verovatno ne bih mogla ni da hoda pravilno.. Uglavnom cini mi se na zalost da presvlacenje nije u pitanju... Nista jbga, sta ces, moras je ostaviti tako dok god sama nesto ne uradi, nek je na toplom i povremeno malo nakvasi pa cemo videti kroz koji dan ako pozivi sta ce se desiti... Javi ako bude nekih promena..

GaMeR
19.01.15., 00:48
Prvo je podvukla noge a kasnije mi je delovalo kao da se oporavlja polako, jer je 'setala' po kutijici, pa mi malo cudno jer joj nije bio crn abdomen i ubedjen sam da ne bi trebalo da se presvuce jer je inace ne bi stresirao premestanjem...
Jedino bih probao da joj prinesem neki stapic pa da ona proba sama ili uz moju pomoc da se podigne jer mi tuzno da je gledam ovako kako se 'muci', sta mislite o ovome? Ili da je ipak ostavim tako?

borotasinisa
19.01.15., 01:18
Kad ''izleze'' 1768 komada malih ne mogu svi da valjaju... Bar je kao vrsta i vise nego dostupna sto se tice cene i mogucnosti nabavke... Meni sve ovo jako lose izgleda, stavi klip na arachnoboards, mozda je neko imao iskustva a i tamo uvek ima budnih...

ZolleRu
19.01.15., 16:21
Kazem ti ja ni meni ne lici na presvlacenje bar ovako odozdo kako moze da se vidi.. Ne znam sta bih ti rekao probaj na svoju odgovornost.. Ako ces probati onda samo blago prisloni stapic neki blizu njenih vrhova nogu i ne mrdaj pa ako sama pokusa da se uhvati za to ili popenje onda je pusti a ako ne, samo skloni to zatvori i ne diraj nista, pa da vidimo sta ce se desiti.. Sta se danas desava, jel mrda nogama?

GaMeR
19.01.15., 19:29
Prineo sam joj stapic malopre i pocela je da mrda ( ili bolje reci da mlati ) nogama onako 'ushiceno' i polako uz moju pomoc se okrenula zauzela normalan stav i krenula da seta okolo i gledao sam je par minuta i u nekim trenucima onako brzo pocne da trza nogice ( kao kad tarantula krene da otresa dlacice ) i nastavila je da se penje i posle par minuta opet pala na ledja pa sam morao opet da joj pomazem ali ovog puta poklopac isekao i zatvorio kutijicu tako da ne moze opet da se popne bocno na kutijicu, pa se i nadam da nece vise da se okrece... Inace reaguje na dodir i stoji normalno jedino sto ima te trzaje nogu ne znam od cega je to. Ali na toplom i vlaznom je pa cu videti sta ce biti dalje.

P.S. borotasinisa hvala za sajt, registrovao sam se tu noc kad si i postovao ali i dalje cekam da mi 'potvrde' registraciju jer ne mogu jos uvek da napravim temu ili bilo kakav post.
Hvala jos jednom svima!

borotasinisa
19.01.15., 19:59
Nema na cemu, ako budes imao problema ili te bude mrzelo, mogu i ja postaviti (uz tvoje dopustenje). Bas me zanimaju misljenja...

GaMeR
19.01.15., 20:13
Postavi slobodno ako imas vremena, imas link a uskoro cu i slike da postavim i mozda jos neki video, razmisljao sam da te pitam ali nisi bio tu pa sam odustao.

borotasinisa
19.01.15., 20:58
Postavio sam, evo linka: http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?271399-Unusual-sling-behavior-(please-help)&p=2348386#post2348386

GaMeR
19.01.15., 20:58
Evo par slika kako je sada naizgled je skroz normalna ali mi i dalje ima one cudne trzaje posebno sa pedipalpama
54195420
A ovo 'crno' sa strane je mesto na kome je 'pala' pa su joj ostale dlacice slepljene od vlage.
I hvala za taj post :)

hey-ho
19.01.15., 22:07
Možda je ona takva bila otkako se izlegla ali ti sve do sada nisi primetio. Što reče borotasinisa, imaš ove vrstu uvek u ponudi kod nas po vrlo povoljnim cenama pa se nadam da te to teši i da se nisi previše vezao za ovu svoju :)

GaMeR
19.01.15., 22:47
Ovu sam kupio, mada pre nego sto su stigle bilo je poprilicno hladno a 'vozile' su se do mene 2 dana i nekoliko sati tako da su blago receno smrzle na putu, takodje su i ostale u losem stanju, ali sad sta je tu je, ne verujem da mnogo toga mogu da promenim. Ako se oporave super ako se i ne oporave sta da se radi..... Znam da nije moja krivica a ni krivica prodavca, jednostavno se trudim da im pruzim najbolje uslove za sad uz nadu da ce se sve dobro zavrsiti.

Aginor
20.01.15., 02:30
Parahybana koja je kod mene je malo veća od tvoje (oko 5-6cm raspon nogu), i presvlačila se oko 6 sati, zapravo je 6 sati ležala nepomično, a poslednjih 15min se presvukla. To je bilo pre nekoliko dana. Pre nego što se obrnula na leđa da se presvuče je takođe mlatila nogama, kao da otresa nešto, i jako mi je bilo čudno to, ali sada kada vidim da je i kod tebe slično, možda to radi kada hoće da se presvuče? Inače, više nema te pokrete nogama nakon presvlačenja, skroz je okej.
I još jedna stvar, isprskao sam ceo treset bio (NIKAKO po pauku!), a kutiju sam stavio blizu radijatora i pokrio sam je da bi zadržavala vlagu.

DJ Aca LiveStyle
20.01.15., 11:43
Cemu tolika vlaga??? Pa isprskati ceo treset, nikako ne moze da bude dobro... Meni su se sve tarantule normalno presvlacile a vlaga je normalno odrzavana... Cemu tarantula na potpuno mokrom ubrusu? Vlazan ubrus se primenjuje, skoro sam video na fejsu, gde je P.Metalica pocela da podvlaci noge, i covek je morao iz terarijuma da je premesti u manju plasticnu posudu. Sva sreca pa se nekako izlecila... Mislim da ova tarantula ima neku manu, jer ko sto rece neko od 1000kom, naravno da i takvih ima... Meni je nedavno crko mali bolfouri... 4cm raspon... Nema razloga, jednostavno je crko... I to je prva tarantula koja mi je uginula....

borotasinisa
20.01.15., 11:57
Podici malo vlagu tokom presvlacenja moze samo da pomogne, mada se slazem da sa konstantno odrzavanom vlagom shodno prema vrsti nema potrebe za intervencijom... To je dublja rasprava, da li cemo spasavati na milion nacina jedinke koje su slabe i koje bi uginule u prirodi ili ne.. Pogledajte poslednji post u ovoj temi na Arachnoboards-u, sta je lik napravio da pomogne slingu prilikom presvlacenja:D

Alem2001
20.01.15., 12:06
Kako se zove tema i u kom podforumu je smeštena?

borotasinisa
20.01.15., 13:24
Procitaj temu... Imas link..

hey-ho
20.01.15., 13:34
Podici malo vlagu tokom presvlacenja moze samo da pomogne, mada se slazem da sa konstantno odrzavanom vlagom shodno prema vrsti nema potrebe za intervencijom... To je dublja rasprava, da li cemo spasavati na milion nacina jedinke koje su slabe i koje bi uginule u prirodi ili ne.. Pogledajte poslednji post u ovoj temi na Arachnoboards-u, sta je lik napravio da pomogne slingu prilikom presvlacenja:D

Ne mogu baš da zamislim sliku toga što je uradio. Ajd objasni ako možeš :)


Kako se zove tema i u kom podforumu je smeštena?

Pročitaj nekad celu temu, ne samo poslednji post :)

GaMeR
20.01.15., 14:04
Uskoro postavljam i video da vidite kako se cima i dok je u normalnom polozaju i kako se krece.

Alem2001
20.01.15., 14:27
Pročitaj nekad celu temu, ne samo poslednji post :)
Pratim celu temu od pocetka ali nisam video post sa linkom.

borotasinisa
20.01.15., 18:59
Ne mogu baš da zamislim sliku toga što je uradio. Ajd objasni ako možeš :)

Hahahahahaa, ne mogu ni ja, lose je objasnio, nije napomenuo gde se tarantula nalazi, mada je jasno da se potrudio covek.. Imam tri verzije u glavi ali mislim da je u toj plasticnoj casici bila tarantula, da je on probusio rupicu na dnu gde je ona (mozda je stavio na nju posle), obesio to iznad vece posude u kojoj je rasirio vatu (da bude mekano kao mreza).. Ideja je da gravitacija vuce pauka iz kosuljice pa da isti padne u vatu:DHahahaha onako presvucen hahaha...


Uskoro postavljam i video da vidite kako se cima i dok je u normalnom polozaju i kako se krece.

Ako se cima i u tom polozaju moguce da je DKS odnosno "dyskinetic syndrome", moguce je i da se pocela presvlaciti iako ima sindrom, ja licno nemam nikakvog iskustva sa tim a ni teoretske potkovanosti... Ima dobrih tema o tome, nedavno sam gledao neku G.rose-u koja se potpuno oporavila nakon nekog vremena...

hey-ho
20.01.15., 19:58
Kako god da je, sumnjam da gravitacija posebno utiče na pauka teškog 1 gram :D I to što kaže da nije obavezno da ima crnu fleku pre presvlačenja treba razjasniti. Potamnjivanje abdomena pred presvlačenja (što neki zovu crna fleka) je uzrok pojavljivanja iritirajućih dlačica na novoj kutikuli koja se vidi kroz staru, providnu, tako da je moguće da pauk nema ništa crno dok je skroz mali, ali kad poraste na 2-3 cm trebao bi da ima dosta dlačica koje bi se oslikavale pred svako presvlačenje i to se može videti samo ako je pauk pre presvlačenja otresao dlačice sa stare košuljice. Nadam se da sam dobro objasnio :) I kod onih iz Starog sveta se može videti promena boje na celoj kutikuli pre presvlačenja ali malo teže, mada to sada nije tema.

GaMeR
20.01.15., 23:03
Taman kad sam hteo da je snimam zatekao sam je opet u lezecem polozaju, ali sam primetio da se ne okrece na ledja iz ' zelje' vec krene da se penje sto vise moze i onda padne, kao da bezi od necega i onda padne jer je slaba i ne moze da se drzi.Bar je to neka moja teorija jer je zateknem kako se drzi blizu poklopca a potom na ledja, danas nije bila nesto aktivna ali se i dalje penjala pa sam hteo da je snimim da vidite te trzaje i to je bilo u jutarnjim casovima kad sam poklopac vratio na prvobitnu visinu jer je T vec bila zakacena nogicama za poklopac pa da je ne guram nazad. Btw sad cu da je ostavim i nedelju dana ako treba kao sto kazu na arachnoboardsu pa sta bude i ako mi sve ovo ne deluje kao presvlacenje.

borotasinisa
21.01.15., 00:23
Pogledaj da li kretanje lici na DKS sindrom, imas mnogo klipova na youtube-u, koliko znam iz posrednog iskustva (gledanja klipova) kretanje moze da varira od potpuno neartikulisanog do ne preterano nespretnog odnosno sa samo malo trzaja nogicama...

GaMeR
21.01.15., 00:53
Gledao sam neke klipove sad, vecinom su velike tarantule i stvarno preterani trzaji ali nasao sam neki video sa slingom ( G rosea u pitanju ) i deluje mi slicno kao i kod moje parahybane, sad se prevrnula pa nisam imao prilike da snimim video ali cekacu da se 'presvuce' ako se uopste i presvuce pa cu sigurno da snimim kako se krece. Ali mi je i ovo logicno, znaci nekako se popne do vrha i pocne da mlati nogama i padne pa ne moze da ustane, sad ne znam koliko je bilo pametno sto sam je prvi put podigao ( ako je i bilo presvlacenje u pitanju ) ali definitivno ima 'necega' a nisam bas 100% siguran da je to to :) Cim postoje tako velike T sa tim sindromom nadam se da ce moci da zivi sa tim. Pisacu u ovoj temi sta je ispalo.

borotasinisa
21.01.15., 01:44
Bilo je i slucajeva oporavka, kako ti opisujes (jos ako je u pitanju DKS, sto znaci da se ne radi o "normalnoj" tarantuli) lako je moguce da nije u pitanju presvlacenje i da ne moze da se okrene.. Ja vise nisam pametan i nemam pojma sta bih trebalo uraditi... Citaj vise o DKS pa razmisli..

GaMeR
21.01.15., 14:21
Citao sam bas dosta o DKS i izgleda da taj sindrom izaziva dehidratacija, pored insekticida, duvanskog dima u prostoriji, bakterija i ostalog... Po meni najlogicnije zvuci ta dehidratacija i temperatura koja je opala prilikom transportam pa cu sad iskoristiti priliku dok je okrenuta na ledja da joj dam nekoliko kapljica vode kod helicera i nadam se da ce se oporaviti jer ako se ne oporavi najverovatnije ce uginuti pa me verovatno nista ne kosta da probam da joj pomognem.

ZolleRu
21.01.15., 15:51
Ja sam ti odmah rekao a i dalje to mislim da sad nece biti presvlacenja, i da je u pitanju neki od sindroma.. Svasta je to moglo da izazove a verovatno je sve to aktivirao taj transport.. Ako su se smrzavale skoro ti dana sigurno je i to imalo neke veze svim ovim sad.. A da li si joj nudio hranu? Jel jela od kako je kod tebe? I jel taj ko ti je prodao nije nista rekao da je primetio nesto u njenom ponasanju, moguce je da je ona to ispoljavala i ranije isto ili u manjoj meri..

GaMeR
21.01.15., 16:11
Pa kod mene je mozda nekih nedelju dana, medjutim cim su pristigle sve tarantule bile su veoma slabe, jedva su stojale na nogama i zato sam ih odmah stavio u posudicama sa mokrim ubrusom i na toplom mestu, neke su se oporavile medjutim pored ove parahybane jos 2 su nepomicne ali i dalje zive. Nisam joj ni nudio hranu zbog ovoga a i jos cekam da ocvrsnu, cak i ove koje su se oporavile odbijaju hranu. A u transportu su bile oko 2 dana na minusu tako da su se smrzle zestoko, cudio sam se sto su uopste i zive, a probacu ovu parahybanu da hidriram i ocekujem da ce se oporaviti sto pre, samo me mnogo nervira to sto pada na ledja, ne znam da li da je podizem konstantno ili da je pustim tako da lezi, jedino me to brine.

ZolleRu
27.01.15., 22:34
Sta se desava sa paukom? Kakva je situacija??