PDA

Pogledaj punu verziju : Presvlacenje



petrovic
27.02.15., 22:35
Pozdrav narode,jutros mi se presvukla tarantula A.Geniculata je u pitanju,vec peto ili sesto presvlacenje, a jos uvek lezi na ledjima nije stala na noge, pogledam dal ziva i to a mrdne noge po malo. Nije mi se nikad tako desavalo,malo bude pa stane na noge,a kosuljicu je celu izbacila sve normalno odmah sam izvadio kosuljicu. Da li neko zna sta ce biti ili u cemu je problem ako ga ima uopste.

hey-ho
28.02.15., 00:10
Ovo je jedan od trenutaka u kojem ne možeš gotovo ništa da uradiš već samo da čekaš. Ako je previše izgubila vode možda bi valjalo da joj špricom kapneš koju kap kod usta. Napravi sliku sa vidimo kako uzgleda.

petrovic
28.02.15., 00:18
e dobro je na svu srecu ustala je :) malo na stranu bila i sad ustala,kao i pre proteze noge mrda ali dobro je :) a da pitam,kako da napravim vecu vlagu kada se presvlaci sledeci put i to. Ja kvasim treset cesto,ali cini mi se da je dosta otvoren deo za vazduh a malo pokvaseno tako da nema dovoljno vlage tu. Sada sam stavio jednu najlonsku kesu na mrezicu da bi bilo jos vise zatvoreno mada sumnjam da je to pomoglo nesto u stvaranju jos vece vlage.

hey-ho
28.02.15., 00:52
Kada dođem u situaciju da je tarantula već duže vreme na leđima a uslovi mi deluju neadekvatni za presvlačenje onda uradim sledeće:
1. Lagano skinem poklopac da se tarantula ne bi uplašila
2. U deo terarijuma najudaljeniji od pauka naspem čašu ili dve vode (u zavisnosti koliko je velik terarijum), takođe lagano
3. Vratim poklopac i preko njega stavim providnu foliju ili celofan
4. Iznad terarijuma stavim stonu lampu sa sijalicom jačine 40 W ili 60 W (u drugom slučaju lampa se malo dalje nalazi)
5. Gledam kako se posle nekog vremena tarantula počinje mrdati i izvlačiti iz košuljice

Da je dovoljno velika vlaga, možeš lako priemetiti po kondenzovanju pare na staklima terarijuma. U zavisnosti od veličine, tarantulama je potrebno duže vreme za presvlačenje. Kako tarantula raste, vremenski period od okretanja na leđa do početka presvlačenja se mnogo povećava tj. svaki put se udvostručava dok se period izvlačenja iz skeleta ne povećava mnogo.

petrovic
28.02.15., 02:30
ok hvala ti druze,imacu u vidu kako i sta treba,pa kad se malo oporavi slikacu terarijum pa cu bas postaviti ovde u temi,mada planiram jos da nesto ubacim unutra nekako mi deluje mnogo prazno, on je velicine 35x35x25 otprilike,ja sam ga pravio,ali vlaga na staklima nema uopste one kapljice tako da je vlaga sigorno dosta mala.

hey-ho
28.02.15., 22:26
Nema na čemu. Ovo za kondenzovanje vlage sam mislio samo ako su ispunjeni uslovi 2. 3. i 4., inače je neće biti na stranicama terarijuma i nije potrebno da tolika bude u normalnim okolnostima već samo kad zapne presvlačenje.

petrovic
06.03.15., 02:54
evo i slika pre presvlacenja, ocecao sam da cu staviti,a bice za neki dan i sada kakva je posle presvacenja. Hranjena je do sada iskljucivo tenebrijama i jednom supercrvima,mada znam da to nije bas toliko prakticno ali planiram promeniti hranu u buduce :)

http://i59.tinypic.com/2h34m5z.jpg

terarijum sam malo izmenio,izbacio taj panj sto se nalazi tarantula na njemu, i stavio drugu koru od drveta, slike ce biti za nedelju dana otprilike sa njom i sa novim terarijumom pa ce te mi reci kako je sredjen i predloge i to :)

ZolleRu
06.03.15., 16:16
Lepa je.. Hranis je samo tenebrijama, nju toliku? Sto pre menjaj hranu.. Ne moze jesti samo mast, treba joj i neki protein :) I to nemoj menjati da uzmes drugu jednu hranu, nego je najbolje da uzmes dve tj dubije i lateralise.. Ja trenutno drzim 5 vrsta, fobase, lateralise, dubije, e.javanice i cvrcke, i smisljam sta da uzmem jos nesto novo da gajim :) Slikaj i pauka sad kad se presvukao i ceo ter da vidimo kako izgleda.. :)

petrovic
07.03.15., 01:15
http://i61.tinypic.com/wiqcs2.jpg

http://i62.tinypic.com/16gfyig.jpg

terarijum sam ja sam pravio, sve sam lepo uradio to gore je ventilacija sigorno pola poklopca,a druga polovina staklo, ali nikako mi se ne svidja unutra kako izgleda,tj. uredjenje. Ne vidi se na toj slici u levom uglu ima kokosov orah kao skloniste da se sakrije. kao sto sam rekao bio je onaj prethodni panj,pa sam ga izvadio i stavio ovaj, taj ima kao neki tunel da se sakrije unutra isto,ali mnogo mi je glomazan i samo eto taj panj unutra i to je to,ne svidja mi se, nikako da nadjem nesto lepo i da uredim da odgovara, da lepo izgleda

borotasinisa
07.03.15., 05:07
Ne razumem kako se ne vidi kokosov orah ako je kao npr. posuda za vodu. Ti panjevi njoj nista posebno ne znace, to uredjujes manje-vise za sebe...Gledaj samo da joj vlazis povrsinski sloj kad se do neke mere isusi, da se ne stvara budj... Ovde izgleda kao da je ceo natopljen..

petrovic
07.03.15., 12:13
kokosov orah sa leve strane,a na njega sam nabacao treset,tako da unutra kao ima rupu(tunel) da se sakrije a orah se ne vidi,razumes. Ovaj panj sam sinoc izvadio i sad gledam lepo da nadjem neki kamen,neko lisce nesto da stavim,deluje mi mnogo prazno ovako :)

borotasinisa
07.03.15., 17:46
Aha, vidim sad, sinoc nisam dobro video nesto...###..

petrovic
08.03.15., 21:15
Da li je normalno pauku koji ima 1,5 cm da se da tenebrija od 2cm, da bude malo veca od njega ? nisam imao manji crvi al gladni odga ga napao i jede samo je veci od njega,pa da li je to problem ili ne ? :)

Alem2001
08.03.15., 22:17
Slobodno joj daj malo veći plen,ali kada završi izvadi ostatke da se ne ubudjaju.

petrovic
08.03.15., 22:21
Hvala hocu, jedan mali je cesto ispod treseta,a kad otvorim mnogo je brz i desi se da izadje na brzinu,pa da ne jutim po maloj kutijici crva ja sam ga zgnjecio i ostavio unutra,posle pola sata kad sam video pauk ga uvukao unutra u treset i ne mogu da vidim lepo ali sigorno ga jede. :)

Alem2001
08.03.15., 22:31
Nema na čemu.
Ako daješ mrtve kao ja obavezno joj ubaci malo većeg jer se mali vrlo brzo osuši ako ga tarantula odmah ne pojede.

petrovic
13.09.15., 20:38
drugari evo me opet u istoj temi,ista tarantula je u pitanju A.Geniculata, danas se oklrenula na ledja i tako stoji mozda 2-3 sata i nista se ne desava,nema da se presvaci,na nekih pola sata malo radi sa nogama i pomeri se za 3-4cm u stranu i tako samo. sta se desava ?

nikoli_ca
13.09.15., 21:33
Samo ti nju pusti da odradi svoje

petrovic
13.09.15., 21:36
ok ne diram je nista,sipao sam nekoliko limenke vodu na treset i stavio sam na poklopac,kesu da napravi vlagu malo,jer bas je bilo suvo,pa sam mislio da je nesto problem oko toga,ali ok neka je pa cemo videti rezultate

hey-ho
13.09.15., 22:14
Možeš još dodati stonu lampu u blizini terarijuma čisto da podigneš temperaturu i olakšaš presvlačenje. Ako se dobro sećam, napisao sam i u temi, moja T. blondi je 11 sati ležala na leđima dok nije počeo sam proces izvlačenja iz skeleta. Znači što je tarantula veća (starija) proces presvlačenja je duži. Naravno, na dužinu, pored veličine tarantule utiče i temperatura, što viša to bolja s tim da terarijum treba biti natkriven da se ne bi gubila vlaga. Ja kad vidim da neka moja zapne sa presvlačenjem, sipam lagano čašu vode u jedan deo terarijuma, zatim pokrijem terarijum folijom i uključim sijalicu. Tačno se primeti kako tarantula živne i brže završi presvlačenje. Samo moraš jako biti oprezan da je ne uplašiš.

petrovic
13.09.15., 22:19
ok hvala,sad cu ukljuciti i lampu

petrovic
14.11.15., 23:21
5688 sta je problem,pre vise od nedelju dana usao je u posudu sa vodom,prevrnuo se ovako na ledja i dan danas stoji tako,ja sam mu sa spric izvadio vodu da ne bude bas u vodi i sada je u toj da kazem suvoj posudi,pogledam mrdne po neki put znaci da je ziv jos uvek. Ne znam sta se desava

hey-ho
15.11.15., 01:30
Da li je treset oko posudice sa vodom uvek bio tako mokar ili si ga pokvasio nakon što je legao u činiju? Ako je bilo suvo, možda mu se činija zbog vlažnosti učinila kao najbolja za presvlačenje, ali ne mora da znači.. Kako se ponašao pre toga i koliko dugo je kod tebe? S obzirom da već nedelju dana tako leži, sumnjam da će preživeti.

petrovic
15.11.15., 01:40
pa prvo se bio okrenuo na ledja na tresetu,a bio je suv,valjda se spremao za presvlacenje,posle sam ja pokvasio treset i on je lezao tako 2-3 dana i vratio se u prvobitno stanje, i evo tek pre nedelju dana dosao je u posudu sa vodom i opet se okrenuo na ledja. Kod mene je otkako je mali bio,mozda 2-3 godine otprilike,presvukao se kod mene jedno 5-6 puta sigorno

hey-ho
16.11.15., 15:09
Pa ne znam.. Moguće da si mu poremetio proces presvlačenja time što si dosipavao vodu dok on leži na leđima. Tada i najmanji stres može uzrokovati da pauk prekine presvlačenje i ugine. Kakav ti je poklopac na terarijumu? Ako je skroz pod mrežicim onda opet može biti do nedostatka vlage jer vlažan treset ne znači skoro ništa pri presvlačenju ako je vazduh suv.

petrovic
17.11.15., 13:13
pa pola terarijuma je staklo,a pola mrezica,stim sto sam preko mrezice stavio foliju ostao je malo deo mrezica da bi mu napravio neku vlagu,neka kako bude bice,sta da se radi

loshme10
17.11.15., 13:59
Meni je u nedelju uginula moja prva T, A. geniculata, stara oko 6 godina, presvlacenje nije proslo kako treba iako kosuljica izgleda skroz normalno, 3 noge sa leve i jedna sa desne strane su bile skroz deformisane, kao i opistoma i nije joj bilo spasa. Pritom sam siguran da su i temperatura i vlaga i ventilacija bili ok. Drzao sam je u istom terarijumu godinama i uvek je imala posudu sa vodom. Tako je to nazalost, ne mozemo da znamo sta je poslo naopako. :/ Ne treba ni da pisem koliko mi je zao :( Ali sta da se radi, ne treba odustajati zbog takvih stvari, pogotovo sto nije do nas...

ZolleRu
17.11.15., 15:42
Bas tako. Evo i kod mene slican slucaj pre 2 dana, samo sto se pauk presvukao.. Sling p.irminie presvukao se super i samo ostao skvrcen pored kosuljice.. Necu ni ja da pisem koliko mi je zao.. To je druga irminia ove godine koja mi je uginula.. Jednostavno blago receno sam se totalno skenjao... :( :(
Sta se desava sa tim paukom, jel jos na ledjima? Ako toliko dugo lezi tako ne znam sta bih rekao vrlo moguce da je uginuo vec na zalost ili ce uskoro, deluje mi tesko da ce posle toliko dana da zapocne na ledjima na otvorenom u sred posude.. Nakvasi treset slobodno ako je suv, trebace joj vlage...