PDA

Pogledaj punu verziju : Hitno!!! Veterinar za kornjacice u Sarajevu ?



Edina
24.04.15., 04:13
Pozdrav svima, imam crvenouhu kornjacicu, kod mene je nekih 15 godina i do sada je bila veoma aktivna i nije odbijala hranu. Vec nekih pet dana nece da jede, mnogo boravi na suhom, dok je na suhom tek povremeno otvori usta, medjutim, ako udje u vodu ispusta baloncice na nosic, otvara usta i bas mi se cini da joj je mucno. Pretpostavljam da su u pitanju problemi sa respiratornim traktom.Istovremeno sa tim pojavio se i neki cvrsti bijeli talog u ustima sto bi mogle biti gljivice ali nisam sigurna. Po svoj prilici joj je opao imunitet s obzirom da sam ja bila prisiljena biti odsutna prosla 2-3 mjeseca, tako da sam je morala ostaviti porodici na cuvanje .Ili im je bilo mrsko, ili nisu znali, ali sve je to sada nebitno, nastojim pronaci nacin da joj pomognem. Cim sam primijetila promjene, odvela sam je veterinarki, medjutim jako dovodim u pitanje njenu strucnost, i stekla sam utisak da joj je cilj samo uzeti novac, a zivotinjica je nebitna u tome svemu. Ja nastojim da joj odrzim sve potrebne uvjete, ali bi mi, u ovakvoj situaciji, trebao i neko strucan. Molila bih da mi preporucite nekog veterinara koji se nalazi u Sarajevu i radi sa kornjacicama, jer ne internetu zaista nema informacija o takvom.

Unaprijed Hvala :-)

ZolleRu
24.04.15., 15:46
Pozsdrav!
Sto se tice veterinara u Sarajevu to slabo ko da zna ovde sa foruma.. A i ti "veterinari" znaju samo sta je pas i macka, a ni to ne znaju bas kako treba.. Jedino ko ti moze ovde sa foruma pomoci je Dendzo.. Covek je stvarno doktor za te stvari, posalji mu poruku ovde na forumu pa nadam se da ce se uskoro javiti i dati potrebne savete :) A i svakako bi neka slika kornjace dobrodosla da vidimo o cemu se radi..

Alem2001
24.04.15., 17:38
Ako imaš facebook nalog potraži grupu "Reptile medicine and surgery"tu ima dosta stranih i domaćih veterinara koji se dosta razumeju u reptile.
Srećno sa oporavkom kornjače!

Dendzo
24.04.15., 22:28
Dijagnoza je rinitis (zapaljenje nosa) i stomatitis (zapaljenje usne duplje) po ovome sto si napsiala. Ukoliko kornjaca pliva na stranu moguce je zapaljenje pluca. Terapija mora biti agresivna antibioticima (enrofloksacin). U pocetku moze i neki kortikosteroid, sve u zavisnosti koliko je situacija ozbiljna. Bez pravih uslova drzanja terapija ne moze da uspe. Najverovatnije su losi uslovi to i prouzrokovali. Da ne bih pricao kakvi su pravi uslovi drzanja pogledaj u temama na podforumu kornjace. Aleme sto se tice te grupe nemam pojma ko su strani veterinari koje pominjes, ali od tzv. domacih to su sve "wanna be". Pitanje je i da li su ikad dali injekciju gmizavcu. Nije vredjanje, ali jednostavno se ne pominju nigde. Ja sem doktorke Natase Djordjevic i doktora Jozefa iz Zoo vrta ne znam vise nikoga ko dobro ume sa gmizavcima. Naravno sebe ne pominjem!

Alem2001
24.04.15., 22:40
Od naših ja znam za Jelenu iz Beograda.Svi je preporučuju fb-u što se tiče reptila,a mislim da ima nekoliko ljudi na forumu kojima je lečila zmije ali nisam siguran.

Edina
26.04.15., 11:48
Hvala svima na odgovorima.

Edina
26.04.15., 13:38
Dijagnoza je rinitis (zapaljenje nosa) i stomatitis (zapaljenje usne duplje) po ovome sto si napsiala. Ukoliko kornjaca pliva na stranu moguce je zapaljenje pluca. Terapija mora biti agresivna antibioticima (enrofloksacin). U pocetku moze i neki kortikosteroid, sve u zavisnosti koliko je situacija ozbiljna. Bez pravih uslova drzanja terapija ne moze da uspe. Najverovatnije su losi uslovi to i prouzrokovali. Da ne bih pricao kakvi su pravi uslovi drzanja pogledaj u temama na podforumu kornjace. Aleme sto se tice te grupe nemam pojma ko su strani veterinari koje pominjes, ali od tzv. domacih to su sve "wanna be". Pitanje je i da li su ikad dali injekciju gmizavcu. Nije vredjanje, ali jednostavno se ne pominju nigde. Ja sem doktorke Natase Djordjevic i doktora Jozefa iz Zoo vrta ne znam vise nikoga ko dobro ume sa gmizavcima. Naravno sebe ne pominjem!


Vama sam Dendzo htjela poslati privatnu poruku jer vidim da se razumijete u materiju, medjutim bilo je bezuspjeno :-) , tako da cu ovdje copy-paste sadrzaj poruke:

"Pozdrav,

vidim da se razumijete u tematiku tako da bih rado postavila jos par pitanja. Sto se tice uslova drzanja, uslovi su pristojni s obzirom na to da je imam vec 15-tak godina, madjutim ocito je da za vrijeme moga odsustva porodica nije vodila racuna o kornjacici bez obzira na upute koje sam im dala, zalosno je sto nemaju svi osjecaja za te zivotinjice. U svakom slucaju, primila je vec dvije antibiotske injekcije kod veterinara, s tim da prima injekcije svaka tri dana (navodno je to neka veca doza koja se tako daje), potrebno je po rijecima veterinarke sest takvih injekcija.Medjutim neposredno poslije injekcije par sati je mirna i djeluje malaksalo, ne znam da li je to normalno. Medjutim rekla bih da dolazi do napredka po pitanju respiratornih problema, medjutim ni sama veterinarka mi nije znala nista reci po pitanju naslaga u ustima. Sto se tice stomatitisa, i na osnovu onoga sto sam citala na internetu (molim Vas ispravite ako grijesim),te naslage se mogu skinuti i ispod ostaje upajeno tkivo koje se tretira, medjutim ove naslage je nemoguce skinuti (jako su cvrste i djeluju okamenjeno),a pored toga jezik joj je zdrave ruzicaste boje, bilo bi mi drago ako biste imali neki savjet kako da pokusam to tretirati nezavisno od tih antibiotika koje prima kod veterinara. Sta bih mogla uraditi da joj pokusam vratiti normalan Ph i slicno? Pored svega toga ne zeli da jede, a jutros sam primijetila sluzavi vodenasti iscjedak iz kloake, da li je to stolica ili urin ne bih znala, znam da je jucer bez obzira na to sto vec sest dana nece da jede imala stolicu koja je bila neobicno bijela i danas se desilo gore pomenuto. Injekciju je dobila prekjucer i idemo opet sutra.Povecano se ljustila zadnjih par dana, gornji oklop nakon tog ljustenja izgleda zdravije od prethodnog, dok je donji crvenkast sto mi je takodjer neobicno,s vremena na vrijeme joj je koza rozkasta ali nije uvijek, cula sam i da se to moze desiti kada dugo miruju (ponovo, ispravite ako grijesim). I takodjer aktivnija je nego sto je bila prethodnih dana jer je nekoliko pocetnih dana samo mirovala. Rado bih poslala slike ali trenutno je nemam cime uslikati, kada budem mogla, ako ste voljni poslat cu i slike."

Dendzo
27.04.15., 23:47
Veterinarka je u pravu sto joj daje injekcije na tri dana. Kornjace imaju malo sporiji metabolizam pa se antibiotici aplikuju na svaka dva do tri dana. Za resavanje respiratornih infekcija potrebno je najmanje 5 do 7 doza antibiotika i puno strpljenja. Normalno je da kornjaca posle antibiotika bude malaksala, jer je svaki ubod za nju stres i jednostavno ne zna sta ju je snaslo. Sto se tih naslaga tice prica mi je sad mnogo jasnija. To je normalno. Ja sam mislio da ona ima naslage po jeziku, ali sad mi je jasnija prica. To je plak koji se nakuplja na rozne ploce koje imaju istu funkciju kao zubi kod nas. Posto kornjace nemaju zube one imaju jako ostre zlebove gornje i donje vilice. Na te zlebove se vremenom nakupljaju naslage i to je sasvim normalno. To je slicno kao kamenac na nasim zubima. Vidis sad koliko znaci kad se nesto lepo objasni :-) Prema tome tvoja kornjaca nema stomatitis. Vidis koja je razlika izmedju tvog prvog posta i poslednjeg. Zato je uvek lakse veterinarima kada imaju zivotinju pred sobom. Takodje, moj ti je savet, kako bi se kornjaca sto brze oporavila da je sto vise vremena iznosis na sunce. Ono ce je ojacati. Sto se sadrzaja iz kloake tice normalno je da izbacuje sluz. To moze biti urin, ali isto mogu biti i izumrle celije crevnog epitela. Kod svih zivih bica celije crevnog epitela se ljuste na svakih 7 do 10 dana i zamenjuju se novima. Sto se crvenila koze i oklopa tice to je dokaz da je prisutna sistemska bakterijska infekcija. Crvenilo oklopa i koze je karakteristika sistemskih infekcija i septikemije. Nadam se da sam ti pomogao. Ako jos nesto nije jasno slobodno pitaj. Cim vidim odgovoricu! Pozdrav :-)

Edina
02.05.15., 00:23
Veterinarka je u pravu sto joj daje injekcije na tri dana. Kornjace imaju malo sporiji metabolizam pa se antibiotici aplikuju na svaka dva do tri dana. Za resavanje respiratornih infekcija potrebno je najmanje 5 do 7 doza antibiotika i puno strpljenja. Normalno je da kornjaca posle antibiotika bude malaksala, jer je svaki ubod za nju stres i jednostavno ne zna sta ju je snaslo. Sto se tih naslaga tice prica mi je sad mnogo jasnija. To je normalno. Ja sam mislio da ona ima naslage po jeziku, ali sad mi je jasnija prica. To je plak koji se nakuplja na rozne ploce koje imaju istu funkciju kao zubi kod nas. Posto kornjace nemaju zube one imaju jako ostre zlebove gornje i donje vilice. Na te zlebove se vremenom nakupljaju naslage i to je sasvim normalno. To je slicno kao kamenac na nasim zubima. Vidis sad koliko znaci kad se nesto lepo objasni :-) Prema tome tvoja kornjaca nema stomatitis. Vidis koja je razlika izmedju tvog prvog posta i poslednjeg. Zato je uvek lakse veterinarima kada imaju zivotinju pred sobom. Takodje, moj ti je savet, kako bi se kornjaca sto brze oporavila da je sto vise vremena iznosis na sunce. Ono ce je ojacati. Sto se sadrzaja iz kloake tice normalno je da izbacuje sluz. To moze biti urin, ali isto mogu biti i izumrle celije crevnog epitela. Kod svih zivih bica celije crevnog epitela se ljuste na svakih 7 do 10 dana i zamenjuju se novima. Sto se crvenila koze i oklopa tice to je dokaz da je prisutna sistemska bakterijska infekcija. Crvenilo oklopa i koze je karakteristika sistemskih infekcija i septikemije. Nadam se da sam ti pomogao. Ako jos nesto nije jasno slobodno pitaj. Cim vidim odgovoricu! Pozdrav :-)

Pozdrav :-D
izvinite ako sam malo dosadna, medjutim cilj mi je pomoci kornjacici pa nastojim biti informisana. U medjuvremenu, kornjacici je bilo bolje pa je postala i aktivnija i pocela jesti, preksinoc se lijepo najela mesa :-D Sinoc smo isle na cetvrtu injekciju, medjutim jos na trecoj veterinar je zakljucio da su naslage u ustima zapravo kandida...tada su mi dali blagu otopinu hlor hexidina (0,5 %) i preporucili mi da joj stapicem za usi nanosim to na zahvacenu povrsinu, dva puta dnevno. Ispostovala sam to, i kao sto sam spomenula kornjacica je normalno jela i za vrijeme te terapijice. Medjutim jucer, veterinarka mi je rekla kako je citala u nekoj svojoj knjizi da im je sasvim bezbijedno nanositi Nistatin kapi na isti, gore opisani, nacin, i da bi to trebalo biti cak i ucinkovitije. Preporucila mi je da odmah nabavim pomenute kapi i koristim ih umjesto hlor hexidina. Naravno, poslusala sam je, djeluje mi kao prilicno savjesna, a i do sada me nije pogresno posavjetovala.Nanijela sam kapi sinoc, i jutros, veceras se nisam usudila jer mi je kornjacica cijeli dan troma, ponovo boravi mnogo na suhom (mada je ovih dana mnogo plivala), a sto se tice hrane, samo je pomirisala(cak i otvorila par puta usta u nekom pokusaju da je pojede) i odustala, u svakom slucaju simptomi su se ponovo pojacali. Zanima me, da li vi imate informaciju da li je Nistatin bezbijedan za vodene kornjacice? Kao sto sam napisala u prethodnom postu, inace je troma poslije antibiotske injekcije, na sta ste vi napisali da je to normalna reakcija, ali ova mi tromost dosta dugo traje u poredjenju sa tih nekoliko prethodnih puta kada je primila injekciju, pa sam se zapitala da li bi taj Nistatin mogao biti odgovoran s obzirom da je to jedina promjena koju smo uveli u terapiji.Na koncu, mozda je to i normalan odgovor organizma na sav taj tretman, ali ne zamjerite ako sam pomalo paranoicna u vezi mog malog vodenog ljubimca: "Bolje pitati, nego skitati :-) " .

Lijep pozdrav