PDA

Pogledaj punu verziju : Najveće greške u čuvanju mrava.



antmen210
27.08.15., 18:21
Cuva li JOŠ neko mrave ovde i koje vrste?Posto sam primjetio da skoro nema aktivnih tema o ovome, odlučio sam otvoriti novu temu cemo raspravljati o ovom hobije.Za početak sam odlučio napisati 8 zabluda o mravima.Ako vi imate šta dodati ili oduzeti slobodno to napravite.1. Prva zabluda i skoro najčešća je da kraljice sa krilima nisu oplođene.Kraljicama su krila neophodna za parenje jer tokom svadbenih letova one uzlijeću na odrećenu visinu i tu se pare(u letu).Nakon toga slijeću na zemlju i traže mjesto pogodno za podizanje kolonije.Ako naletite na kraljicu koja je tek sletjela i nije stigla ukloniti krila ona je vjerovatno plodna.Također ja sam imao slučajeva da kraljica ne ukloni krila do pojave prvih mrava.Pa to privi radnici urade.2 Zabluda je ta da ako uhvatite koloniju iz prirode da će se oni nastaviti razmnožavati.Da bi vam se mravi razmnozavali morate imati KRALJICU .Kraljicu cete jaako tesko naci jer je ona obicno najbolje skivena u mravinjaku.Tako da vam ne vrijedi uzimati mrave iz prirode i traziti kraljicu jer je to mukotrpan posao koji cesto nema rezultata.A i ako nekim cudom uhvatite kraljicu i koloniju vjerovatno se neće uspijeti priviknuti na život u zatvorenom.Dakle najbolja solucija vam je pronaći mladu kraljicu,poslije svadbenih letova3 Zabluda stavljanje mlade kraljice u nepimjeren smiještaj.Kraljicu je najbolje staviti u epruvu.50% Epruvete se napuni vodom pa se ta voda blokira vatom i u nutra se stavi kraljica pa se epruveta blokira vatom da kraljica ne moze izaći.Mozete pronaći na netu milion slika ovoga samo ukucajte "TESTUBE SETUP ANT QUEEN". I ne zaboravite da kraljica mora uvijek imati vode (vlage) na raspolaganju.Najbolje je da mladu kraljicu drzite u nekoj ladici ili negdje u mraku.Gdje nema klime i gdje je toplo.I ne zaboravite da u jednu epruvetu mozete samo jednu kraljicu drzati izuzetak su vrste sa više kraljica.4 Uzimanje i hvatanje radnika umjesto kraljice.Radnici nisu plodni.Jedino su kraljice plodne.Ako umijesto kraljice uzmete radnika on ce vam jaako brzo uginuti.Kraljicu mozete prepoznati po ogromnom zadnjem dijelu.Zadni dio kod vecine vrsta kraljica su ogromni.I takve kraljice ne morate uopste hranite do pojave prvih radnika (2-3 mjesece od hvatanja kraljice)5 Nepravilno hranjenje.Različiti mravi traze razlicitu vrstu hrane.Većina njih trazi insekte(izvor proteina) i slatku vodu (secer i voda ili med i voda)-kao izvor energije.Ako vasim mrevima fali nesto od ovoga brzo ce kolonija oslabiti i uginuti.Insekte prije hranjenja treba uroniti na par sekundi u klučajuću vodu Radi ubijanja parazita.6 Ne hibernirati mrave.Hibernacija je neophodna.Bez hibernacije kolonija ce biti slabija i bolesnija.Mravi se hiberniraju na temparaturi od 5-10 stepeni.Od 11 do 3-4 mjeseca.U mraku.Tokom ovog perioda moraju imati vode.7 Drzanje mrava u prostori sa klimom.Mravi ne vole klimu i kolonija nece napredovati kao na sobnoj temparaturi.Drzanje mrava u zemlji.Ovo rijesenje nije bas idealno li nije ni toliko katastrofalno kao prethodnih 8.U zemlji se stvara plijesan koji ubija mrave.U prirodi mravi te tunele jednostavo zatrpaju ali u ogranicenom prostoru stalno nalijecu na pelijasan.Na internetu mozete pronaci puno slika za pogodne mravlje terarije-"FORMICULARIUM".

Tima
28.08.15., 14:23
dobar tekst, ja sam resio da se oprobam u ovome kada sam pre mesec dana uhvatio kraljicu sa krilima, odbacila ih je i snela jaja, pa sta mi bog da, valjda cu uspeti da napravim koloniju :D

antmen210
29.08.15., 00:55
Drago mi je cuti da se neko odlucio na cuvanje mrava.Jako je lijep hobi.I žao mi je što nije rasprostranjen kod nas više.

Evo jedan tekst o smiještaju mrava:
Autor jaa =)
Ljudi mrave često drže i nepravilnim smještajima.U nastavku ću vam napisati u koje su to najveće greške.
Zemljani setupi
1 Zemlja je jako plodno podloga za razvoj bakterija,gljivica i plijesni.Sve ovo može naštetiti vašim mravima i njihovim jajima.Zbog premalenog prostora nemoze doci do izolacije zaraženih tunela.I mravi ugibaju...
Pješčani setu
On je bolji od zemlje jer ne dolazi do pojave plijesni i gljivica.Ali tu nastaje drugi problem.Pijesak se jako lako urusaca i u takvim urusavanjima tunela moze stradati kraljica ili citava kolonija.
3 Drvo je pogodno za kolonije kole voje jaaako suhe formikularije.Jer vecini vrsta mora imati izvore vlage u formikulariumu.A voda dovodi do truljenja drveta i na polijetku do pojave plijesni.
4 stiropor stiropor se cini kao idealan materijal.Lako se rezbari,nije organski,nema plijesni...Ali nije! Stiropor je jako toksican u duzem dodiru sa vlagom za mrave.Tako da stiropor nikako!!
5 razne vrste spuzvi
Tu nailazimo na problem sa Pretjeranom vlagom. Jer spuzva sve upija.
6 i najveci promasaj je onaj gel za mrave.Jako brzo zamagli i opet ne vidite mrave.Jako lose je hranjiv.Pojavljuje se plijesan.Porblemi sa vlagom ili previse ili premalo.Uglavnom sve najgore od prvih 5 u jednom.
E sad se većina vas pita u čemu drzati vaše mrave.Prva godina vaši mravi mogu biti u epruveti.Poslije prve hibernacije ćete ih morati premjestiti u nešto veće.Na netu možete naći puno stranica o tome kako izraditi formikularium.Morate imati na umu da morate uvijek ostavi mravima prostor za 1-2 epruvete u kojima ce biti voda i prostor za crijevo za autworld.
Kucajte na googlu "Photo journey of how to build a grout formicarium"
ili "How to bild formicularium from plaster of paris"
Ovi materijalu dolaze u obzir .I cijelo vrijeme mozete vidjeti sta se desava unutar kolonije.
Ja ću na ljeto pokušati jednu svoju ideju.Pa ću vam javiti kako je prošlo.Planiram napraviti formikularium od polupane pločice...
Ugl. više na proljece ako bude uspjelo.

Ajdo
29.04.16., 11:11
e sad mi je jasno zasto su mi svi messori umrli u formicariju od zemlje