PDA

Pogledaj punu verziju : Chilobrachys fimbriatus pod stresom



Hylonomus
05.09.15., 10:48
Poštovani forumaši,

juce sam smestio svoju novu tarantulu u terarijum. U pitanju je odrasla ženka Chilobrachys fimbriatus. Međutim, ona je pod stresom, samo stoji u uglu terarijuma sa nogama skupljenim uz telo. Pomerila se samo minimalno.

Da li je to normalno ponašanje i kada će stres proći? Šta mogu da uradim da bi se osećala dobro? Ostale tarantule su mi se vrlo brzo adaptirale kada sam ih smestio u terarijum.

Inace, postavio sam dublji (13 cm), ne isuviše vlažan substrat, posudu sa vodom, a započeo sam rupu da bi se ukopavala.

Hvala unapred!

Alem2001
05.09.15., 11:36
Ne brini,potpuno je to normalno.Ako se ne ukopa u roku od nedelju dana slobodno izvadi dosta tog treseta i ostavi 1-2cm samo ali stavi dosta grančica,a ako krene da se ukopava stavi još treseta slobodno.I stavi koju sliku da je vidimo:).

Hylonomus
05.09.15., 14:50
Hvala :) Obavestavam o daljem razvoju situacije. I čim se bude unormalila, postavljam slike!

DJ Aca LiveStyle
05.09.15., 16:14
Lespe je ici na varijantu manje tresteta da bi dobio enormnu kolicinu paucine u terarijumu koja je za moj ukus mnajvisi nivo dekoracije... ;)

borotasinisa
05.09.15., 17:12
To je sve normalno, sacekaj nedelju, dve, imaces i rupe i paucine i ludog pauka vremenom...

Alem2001
05.09.15., 17:58
Jeste lepše ali ponekad neće da žive tako.Kada sam bivšeg mužjaka Chilobrachys sp blue vietnam prebacio u novi ter stavio sam mu oko 1cm zemlje a do tada je živeo sa puno zemlje,samo je ispleo malo mreže u ćošku i tu je uvek stojao i odbijao je da jede i čim sam mu stavio 15-ak cm zemlje odmah se ukopao i ispleo mreže na površini i počeo da jede.Dok ženka uopšte ne kopa i stalno plete.:)

DJ Aca LiveStyle
05.09.15., 19:21
Ne verujem da je ista situacija sp blue vietnam i fimbriatus.... Mislim da je nemoguce da fimbriatus kulira u nekom cosku a da terarijum nije prepun mreze...

Hylonomus
06.09.15., 11:02
Hvala vam na odgovorima! Zenkica je sada usla u rupu koju sam joj napravio, mada ne kopa niti plete jos.

hey-ho
06.09.15., 20:36
Sve je to normalno, samo strpljenja. Ako nije već mnogo debela, ponudi joj lateralisa ili popca tj. neku aktivniju hranu. Primetio sam da se lakše odomaće na novom terenu kada nešto na početku ulove.

Hylonomus
10.09.15., 19:33
Ubacio sam malu B. dubiu, a zenkica bezi od nje. Ostavio sam je, mozda je ulovi kasnije.

Hylonomus
14.09.15., 09:22
Pokusao sam juce sa lateralisom, nista. Mada, abdomen joj izgleda pun. Inace, drzim je na 25 stepeni C, vlaznost je 70 - 80 %.

Hylonomus
14.09.15., 09:32
Evo i nje da je vidite :)56465647

hey-ho
14.09.15., 15:07
Dobro izgleda :) Je li, šta ti je ovo na avataru? Nikako da skontam... Jedino sam utvrdio da nije peršun :)

ZolleRu
14.09.15., 15:48
Ako lateralisa nece da hvata onda definitivno nije gladna i jos je pod stresom.. A stomak joj je dobro debeo tako da nemas sta da se brines ako jos neki duzi period ne bude htela da jede.. Dok se malo odomaci oplete i istrosi zalihe hrane jesce, slobodno sacekaj jedno nedelju ili dve pa joj tek onda ponudi hranu :) Usput par puta malo nafajtaj paucinu da pije vode i uzivaj :) Ja bi na avataru rekao da je neka ziva skoljka, puz, ili nesto slicno, ali iz slane vode jeste sta god da je :D

Hylonomus
14.09.15., 16:14
Ma ja sam izgleda pomalo nestrpljiv, voleo bi da se sto pre adaptira. Druge trantule koje imam su se jako brzo prilagodile.

Hahaha peršun :D Jeste iz slane vode, ali iz Kambrije! Morao sam da ukrasim avatar necim iz svoje profesije (paleontologije). U pitanju je Hallucigenia, moguće rani predstavnik baršunastih crva (Onychophora) ili srodne grupe organizama...mada je taksonomska pozicija u sučtini još nejasna. E kada smo već kod Onychophora (koji filogenetski stoje negde na pola puta izmedju crva i zglavkara), bilo bi sjajno imati Peripatus-a za ljubimca :D Ako niste upoynati sa ovim taksonom, obavezno izguglajte, super je zanimljiv (pogotovu način lova).

https://www.youtube.com/watch?v=LY8TgD6-7kg

borotasinisa
14.09.15., 17:08
Predobar je ovaj...ovaj...crv.. Ali fimbriatus bi ga prebio, samo mu, sto kazu, daj malo vise vremena. I kontam da bi se za ovog crva morao praviti neki vivarium kao za zabe a to bi me mrzelo...

hey-ho
14.09.15., 19:22
Prošle su mi kroz glavu Onikofore ali mi ovo nije baš ličilo pa rekoh bolje da pitam :) A ovaj video ili nešto slično sam gledao već na NG. Verojem da bi ga bilo zanimljivo imati kao ljubimca a što kaže Siniša, trebalo bi strogo održavati vlagu. Pošto si peleontolog evo ti jedan amonit kojeg sam nedavno uslikao u Subotici u stolu u McDonald's-u :)
http://i196.photobucket.com/albums/aa77/ass_ass_in/20150718_151257_zpsxzg5lwsl.jpg

Hylonomus
14.09.15., 20:24
Pa da, sacekacu naravski :) Evo bas nadjoh jedan snimak na temu gajenja Onikofora: https://www.youtube.com/watch?v=QqsveeI1E_U

E sjajan je :) Ima tih mezozojskih krecnjaka puno po objektima u Srbiji (lepa zica pirita na ovoj fotki takodje :) )
Bas malopre sam u biblioteci u Kraljevu gledao rudistne skoljke (gornja kreda) u krecnjaku kojim su poplocane stepenice.

Hylonomus
18.09.15., 11:34
E ljudi, veliko razocarenje. Zenkica je uginula! Juce sam je nasao u standardnom smrtnom grcu. Bas sam se izdeprimirao. A skroz sam studiozno pristupio njenom gajenju... :(

hey-ho
18.09.15., 11:59
Eh šteta.. Kod tarantula teško možeš znati uzrok smrti a što se gajenja tiče, nikad ne možeš znati šta im tačno godi i da li zbog pogrešnih uslova čudno ponašaju. U praksi se često pokaže da najbolje napreduje kad najmanje vodiš računa o njoj, čak i u uslovima koji prema spisima nisu najbolji za nju.

Hylonomus
18.09.15., 12:30
Kapiram da je tako...imam jos 4 tarantule i sve jako lepo napreduju, ne dam da me obeshrabri ova situacija :)

borotasinisa
18.09.15., 14:11
Ja se obicno na pocetku vodim prema onome sto sam procitao a kako prolazi vreme modifikujem prema ponasanju pauka...

loshme10
24.09.15., 08:55
To po meni definitivno ima veze sa tim sto si je kupio. Nemoguce je da je zivela toliko dugo i sve je bilo ok a da je uginula cim si je ti uzeo. Naravno to ne znaci da si ti nesto lose uradio. Mozda joj se nesto u putu desilo. Mozda joj kod tebe nesto nije odgovaralo. Pazi sta se meni jednom desilo: kupim odraslu zenku H. maculata. Posle 10-15 dana ona isplete kokon(?!), i nedelju dana posle toga ugine. Ja pitam coveka od kog sam uzeo jel je pario, kaze jeste jos davno i mislio je da nema nista od toga. Tako da se vrv istresirala u transportu i sve je poslo naopako...

Hylonomus
24.09.15., 14:50
Pa da, verovatno da je stres transporta doprineo njenoj smrti. Kao i vecina fenomena u biologiji, verovatno je i ova smrt bila uslovljena nizom (kombinacijom) razlicitih varijabli. Mislim zao mi je, ali citam ovde (tvoj slucaj sa H.m.) i na stranim forumima da se te stvari jednostavno desavaju.

Tarantule, kao i vecina zglavkara, generalno imaju tzv. r reproduktivnu strategiju, tj. imaju veliki broj potomstva od kojih samo mali broj prezivi da bi se razmnozio. Tako mislim da se ne treba ni deprimirati ako neka tarantula ugine pre vremena, to je jednostavno tako.
http://www.cs.montana.edu/webworks/projects/stevesbook/contents/chapters/chapter002/section004/blue/page003.html

loshme10
24.09.15., 15:28
A treba uzeti u obzir i da ih ipak ne drzimo u istim uslovima kao u prirodi. Mnogi hrane T svake nedelje, neki i cesce, dok one u prirodi jedu mnogo mnogo redje, pa onda drzimo ih na folija grejacima na 28-30C itd., i tako im mozda i visestruko skracujemo zivotni vek. Evo npr. meni je odrasla zenka G. pulchra pre godinu dana uginula sa nekih 6-7g. zivota. Od pocetka sam je drzao na istoj temperaturi, hranio istom hranom, drzao u istom terarijumu, uvek je imala posudu sa vodom, pa nije pozivela 35-40 godina kako se pise da joj je maksimalni vek, nego 6x manje od toga...

ZolleRu
24.09.15., 15:42
To je sve relativna stvar.. Moze biti da je i pre prodaje pokazivala simptome da je slaba i stara, podvijala noge bila troma itd, pa je zato taj neko prodao.. I da su transport i novi smestaj odnosno stres samo pogurali daj proces da se ubrza dok na kraju nije i uginula.. A isto tako apsolutno ne mora da znaci da je tako.. To su stvari koje mi mozemo samo da predpostavljamo i nagadjamo. Jako malo se zna o bolestima tarantula.. Jednostavno to je moralo da se desi i sve to je samo prirodna selekcija.. Meni od kako se bavim ovim hobijem je uginulo da se ne lazemo barem 15 paukova (uglavnom mladji paukovi), i svaka je imala super uslove ali tu jednostavno nema pravila.. Kad uginu iz cista mira odjednom bio sam i ljut i besan ali sta ja tu mogu ne mogu nista, i ne krivim sebe jer to je jednostavno prirodna selekcija..

loshme10
24.09.15., 16:13
Upravo tako. I ne mogu da shvatim ljude koji prestaju da se bave hobijem zato sto im ugine jedna T. Sta je tu je, bitno je da si joj obezbedio najbolje moguce uslove...

hey-ho
24.09.15., 19:51
A treba uzeti u obzir i da ih ipak ne drzimo u istim uslovima kao u prirodi. Mnogi hrane T svake nedelje, neki i cesce, dok one u prirodi jedu mnogo mnogo redje, pa onda drzimo ih na folija grejacima na 28-30C itd., i tako im mozda i visestruko skracujemo zivotni vek. Evo npr. meni je odrasla zenka G. pulchra pre godinu dana uginula sa nekih 6-7g. zivota. Od pocetka sam je drzao na istoj temperaturi, hranio istom hranom, drzao u istom terarijumu, uvek je imala posudu sa vodom, pa nije pozivela 35-40 godina kako se pise da joj je maksimalni vek, nego 6x manje od toga...

Taman da se nadovežem da je i meni pre par meseci uginula ženka G. pulchripes. To mi je bila prva tarantula, koju sam kao slinga kupio 2007 godine i živela je 8 godina. Svi uslovi su bili super samo eto hranjena je češće nego što je potrebno. Tačno se videlo da je od starosti uginula jer je bila aktivna, redovno je jela i izlazila na koru drveta da se sunča kad god upalim sijalicu samo što se poslednjih par meseci života sve sporije kretala i slabije reagovala na bilo kakve nadražaje sve dok jednom nije ostala u mestu pored kore. Iako noge nisu bile uvučene pod telo već sam po položaju tela video da više nije živa.

loshme10
25.09.15., 08:28
Ni moja pulchra nije podvila noge, samo je ostala tako u mestu... I meni je to bila omiljena i uz geniculatu najstarija T(vrv i starija od geniculate), ali mi nije palo na pamet da se sje..vam zbog toga nego sam uzeo novu zenku cim sam je nasao u ponudi ;)

hey-ho
25.09.15., 10:30
Pa kad si ti tvoju kupio kao mladu ženku a ja moju kao slinga od 2 cm. Sa mnom je živela pre studija, tokom i nakon studija u sveukupno 8 različitih stanova :)

loshme10
25.09.15., 12:45
Pa posle neko kaze ne mozes da se vezes za tarantulu... Ali opet, sta da se radi, zivot ide dalje, desi se, naravno bude ti zao, ali teras dalje, uzmes novu i sve u krug. Najbitnije od svega je da je da ih ne ubijemo mi nasim greskama usled loseg drzanja(previsoka ili preniska temperatura ili vlaga, losa ventilacija, fizicke povrede itd.), nego da ih cuvamo najbolje sto mozemo.