PDA

Pogledaj punu verziju : Saga pedo i Prionotropis hystrix



Vipera_Ammodytes
14.09.15., 00:51
Pozdrav svima,

Da li neko u ponudi zive hrane ima gore pomenute Saga pedo i Prionotropis hystrix? Ako da, neka se javi u inboks oko detalja.

hey-ho
14.09.15., 01:27
Gde si čuo da se te vrste koriste kao hrana i koje bi životinje njima hranio?

Vipera_Ammodytes
14.09.15., 10:08
Šargan (Vipera Ursini) se hrani njima

intricatus
14.09.15., 13:28
Šargan (Vipera Ursini) se hrani njima

Dobro, istina je da neke zmije (dok su mlade) vole da pojedu po kog insekta. Postoje i zmije koje su usko specijalizovane pa se hrane isključivo insektima, ali šargan definitivno nije jedna od njih.
I kud od onolikih vrsta skakavaca i zrikavaca nađe baš dve vrste koje su na crvenoj listi, jedna kao ranjiva, a druga ugrožena? :confused:

(To da li je zmija iz prirode ulovljena neću ni da pitam...) :S

Vipera_Ammodytes
14.09.15., 13:51
nije im glavna hrana, ali jeste jedna od, osim sitnih gustera i glodara. Sargan ne prelazi preko 40-50cm duzine, zato i jede sitniji plijen.

U pitanju su neki biolozi/ekolozi iz Cg koji trenutno rade na projektu utvrdjivanja lokaliteta Sargana. Ja sam tu samo da pitam da li se mogu nabaviti gore pomenute vrste..

intricatus
14.09.15., 14:25
OK, to sve stoji. Zmija u prirodi neće propustiti priliku da pojede bilo šta što mrda i odgovarajuće je veličine, ali manji glodari i gušteri su svakako najprihvatljiviji.

Dve vrste koje si pomenuo iznad niko ne gaji. Saga je partenogenetska vrsta, i inkubacija njihovih jaja traje do 5 godina pa je baš "nezahvalna" za gajenje.
Prionotropisa nema kod nas (bar ja nikada nisam naišao na podatak), izrazito mediteranska je vrsta. Pretpostavljam da si u nekom radu analize ishrane šargana pronašao ove insekte. Ako baš hoćeš neke insekte koje bi ponudili zmijama najbliže što može da se nađe su paličnjaci (koje mnogi gaje) i zrikavci iz prirode (Tettigonia, i slične krupniije livadske vrste).