PDA

Pogledaj punu verziju : Kolonija lateralisa



loshme10
05.10.15., 15:44
Proslo je dosta vremena od kad sam drzao lateralise(a i kada sam ih drzao, to je bilo zbog hranjenja tarantula i dok nisam presao na dubie, znaci manje kolicine), pa sad imam pitanje za ljude koji sami uzgajaju hranu za svoje gustere, pogotovo zderonje bradate agame. Zanima me da li je dosta 1000 odraslih latera da se odrzi kolonija tako da se iz nje hrane agama i gekon, a da se ne "ugase" posle nekog vremena...

Milos Karanovic
05.10.15., 19:04
To je dovoljno :D

hey-ho
06.10.15., 00:07
Kontam i ja da je dovoljno ako temperaturu održavaš na oko 30 stepeni. Moje iskustvo sa lateralisima i agamom je takvo da kad agama poraste, trebaju joj odrasli lateralisi a kad ovi krenu da puštaju smrdljivi lepak, njoj se to baš i ne sviđa. Tako da sam praktikovao da gajim dubie i tenebrije a pored toga kupujem na manje količine fobase i popce (jer je njih malo teže gajiti). Svi ovi insekti su bili 50% ishrane a ostalih 50% biljke.

borotasinisa
06.10.15., 01:28
Ja malo menjam temu al me zanima nesto. Ja gajim B.fusce i cuo sam da su previse tvrde odnosno da imaju previse hitina za leopard geka. A stvari stoje tako da moja devojka ima geka a meni se fusce razmnozile da ne znam sta cu sa njima.. Ne razumem se u gustere.. Zar nisu slicne kao i dubije? Nisam njih gajio... Sto se tice teme lateralisi kad se zakotrljaju nakon par meseci to je gotova prica, naravno sa pravim uslovima...

hey-ho
06.10.15., 02:23
I ja bih rekao da nema neke velike razlike u odnosu na dubie pa bih ih na tvom mestu davao gekonu.

loshme10
06.10.15., 08:55
Kakav bre sad smrdljivi lepak?! :D Gekonu ne smetaju odrasli lateri, valjda nece ni agami... Nisam ni znao za taj lepak da ispustaju, jer tarantulama nista ne smeta :p

ZolleRu
06.10.15., 15:02
I ja bih rekao da je dovoljno ali da si ih na primer uzeo pre mesec dva i da si do sada obrnuo turu sa ootekama i prvom generacijom, da bi one male stigle da izrstu.. Moguce je sa tom kolicinom odrzavati ogromnu koloniju ali samo ako se posvetis njima.. Odnosno sto kaze Nikola da ti i preko zime bude temp oko 29-30.. i razmnozavace se pun gas.. Ja sam sa nekih 500 kom poceo prvu koloniju davno ali sam ih drzao u inkubatoru na 29-30 c, i svakodnevno sam dobijao od 30-100 ooteka iz kojih kad pocnu da izlaze posle deluje ko da ne znas gde ces sa njima.. Cak sam nekad hteo i da obustavim razmnozavanje jer nisam znao sta cu sa njima, ali sam dosta njih prodao, i najvise su paukovi pojeli (u svakom trenutnku imam od 50-100 T).. Evo sad mogu reci da mi se kolonija ofucala i ako ih i sad imam preko 1000 ko zna koliko ustvari, ali to je zato sto sam se posvetio razmnozavanju e.javanica i fobasa i dubija i cvrcaka.. Sad sve to razmnozavam pun gas, i mogu ti reci da se najbolje razmnozacaju lateralisi dubije i cvrcci.. Jesi li probao cvrcke da razmnozavas nekad? Kod njih iz jedne ture mozes izvesti par hiljada komada jer se nenormalno razmnozavaju.. Uglavnom mislim da hraneci i gekona i agamu mozes odrzati koloniju ali ako ih budes redovno hranio i drzao na dobroj temperaturi da bi mali brze rasli a veliki vise izbacivali ooteke.. :)

loshme10
06.10.15., 15:10
Kutija sa laterima ce mi biti na agaminom terarijumu, znaci tacno iznad spot sijalice a izmedju nje i kutije ce biti samo iverica, dakle bice im temp. 30-35C, bas je toplo kad stavim ruku na to mesto. Dubie nisam hteo da gajim za agamu(njih sam drzao za T sve ove godine) samo zato sto male jako sporo rastu, pa bih morao da sacekam jedno 3-4 meseca pa da pocnem da hranim iz kolonije.

hey-ho
06.10.15., 17:55
Kakav bre sad smrdljivi lepak?! :D Gekonu ne smetaju odrasli lateri, valjda nece ni agami... Nisam ni znao za taj lepak da ispustaju, jer tarantulama nista ne smeta :p

Lepljiva masa koju izbacuju na zadnjem delu tela. Moja agama je par puta ispljunula lateralisa kad je to osetila pa sam prestao da joj dajem. Primetio sam i ja da tarantulama ne smeta ali eto agami se nije svidelo :) Kad već spominjemo odbrambeni mehanizam, u par navrata sam primetio da odrasle bube fobasa pri ispuštanju tog njihovog mirisa odvrate tarantulu od napada. Agami ih nisam nikad davao zbog tvrdog skeleta ali sam nekoliko puta ponudio tarantulama i video da im se baš i ne sviđa :)

Usput, dobro si iskombinovao to da jednom sijalicom greješ i guštera i bube :)

loshme10
06.10.15., 18:23
Palo mi je na pamet dok sam razmisljao da li da grejem latere folija grejacem ili na drugi nacin, i eto ovo mi pade na pamet. Ne znam samo da li i njima odgovara temperaturna razlika dan-noc ili ce im to usporiti razmnozavanje, odnosno da se bolje razmnozavaju kada je stalno 30+?

hey-ho
06.10.15., 19:12
Ja mislim da bi sve životinje trebale imati dan i noć odnosno smenu toplo-manje toplo/hladno, čisto iz razloga što su u prirodi navikle na takve cikluse.

loshme10
06.10.15., 19:29
Pa to sam i ja kontao. Ma bice im ok ;)