PDA

Pogledaj punu verziju : Terarijumi u pripremi



NemchaNS
07.10.15., 09:55
Evo par skica police koju imam i da vidite otprilike kako sam ja to zamislio. Imam neku policu koja mi baš ničemu ne služi pa sam pomislio da bi možda mogao da je iskoristim za terarijume. Pošto će mi to biti prvi terarijumi, saveti su više nego dobrodošli. Još da napomenem da su u pitanju terarijumi za tarantule, 2 terestrijalne i 1 arborealnu.
https://plus.google.com/101441612801002858012/posts/8sjXH4ij1aE?pid=6202794989500207666&oid=101441612801002858012 (https://plus.google.com/101441612801002858012/posts/8sjXH4ij1aE?pid=6202794989500207666&oid=101441612801002858012)
Dimenzije su: strane do zidova 40cm, visina donja dva 22cm i visina gornjeg 40cm. Najviše bi mi pomogli saveti pre svega kojim bi vrstama ove dimenzije najviše odgovarale, gde postaviti mrežicu za ventilaciju...

Tima
07.10.15., 10:17
ej sve ti je to ekstra, ali ako planiras da uzimas slingove tarantula, imaces godinu-dve da napravis terarijum, tako da nema zurbe :D
Odlicna ideja za ugaone terarijume, a za dekoraciju sve zavisi od tarantule i od toga sta zelis da pravis, uvek preporucujem prirodno bilje, jeste teze da se uklopi i odrzava ali ne znam, meni izgleda lepse, kopaj po forumu naici ces na odlicne terarijume i ideje. Srecno :D

loshme10
07.10.15., 11:58
Ako mislis da stavis T odmah u te terarijume, onda ces morati da kupis odrasle... Inace sto se dimenzija tice, i vise su nego dovoljne(osim sto je visina za terestrijalne knap), a u ovaj gornji ter mozes da stavis pregradu na pola i da drzis dve arborealne...

NemchaNS
07.10.15., 13:05
Planirao sam odrasle T da stavim. Staklo sam već nabavio i ove nedelje ide na rezanje. Pa onda lagano silikon, mrežice, vrata, pozadina... Od biljaka prvo sam mislio veštačke ali upravo nakon gledanja primera odavde sa foruma sam se odlučio za prirodno. Stvarno izgleda bolje pa mislim da vredi truda.

Tima
07.10.15., 15:43
vredi svakog truda, postavljaj slike kad uradis nesto da vidimo kako ide :D

hey-ho
07.10.15., 16:41
Slažem se sa Milošem da bi gornji mogao da podeliš na 2 dela, uzdužno, jer nijedna arborealna vrsta neće koristiti toliko velik prostor. Što se tiče živih biljaka, tu će ti trebati osvetljenje pa smisli gde bi mogao da smestiš neonke u ta dva donja terarijuma a da izgleda pristojno i da ti svetlost ne bije u oči, jer visina od 22 cm je dosta mala. Preporučio bih ti da uzmeš što mlađe/manje ženke jer će biti aktivnije i češće će jesti. Ako npr. uzmeš neku odraslu Grammostola rosea, postoji šansa da nijednom ne prihvati hranu u 1-2 godine. Što se dlačica tiče, imaš na naslovnoj oko 30-ak vrsta opisano pa vidi koja koliko trese i koliko su opasne. Za arborealne vrste bih ti preporučio bilo koju Aviculariu ili Psalmopoeus a za terestrijalne Grammostola pulchripes, G. pulchra, Chromatopelma cyaneopubescens, Acanthoscurria geniculata.

NemchaNS
08.10.15., 09:48
Usvajam predlog za pregradjivanje arborealnog terarijuma:icon_salut:. A. versicolor i P. irmina za arborealne i G. pulchripes i G. pulchra za terestrijalne. Poslao mi je Kimo spisak šta ima u ponudi i ove vrste ima ali slingove. Ja sam mislio da uzmem odrasle ali nema veze. Najverovatnije ću onda uzeti slingove i držati ih u manjim posudama dok ne dorastu terarijumima a imaću i više vremena za sređivanje terarijuma. E sad za savete o čuvanju slingova ću prvo da pregledam forum pa tek onda da pristupim zapitkivanju:) Za osvetljenje sam mislio da u jednom uglu svakog terarijuma postavim LED koji bi bio usmeren na biljku, mislim da bi izgledalo dobro a i služilo svrsi. Inače moram da pohvalim početnu stranu, prava mala enciklopedia, svaka čast autorima:th_clap:

Tima
08.10.15., 10:11
ili ako si bolji sa parama uzmi koloniju p. regalisa i stavi je u onaj veliki aborelni :D Slazem se sa hay-ho -om, avecularia i psalmopeus za aborelne, moje prve tarantule, nisam se pokajao, psalmopeus veoma aktivne i kao slingovi (bar u mom slucaju). A za terastrijalne bih preporucio gramastolu pulchripes i brachyplemu smithija, anithu, vagans je isto fin, mada mozes i kopaca nekog i oni su fini :D

NemchaNS
08.10.15., 12:24
Te kolonije su stvarno interesantne a i P. regalis je prelepa vrsta. Ipak, kao početnik mislim:confused: da mogu da sačekam godinu, dve za pokije. A da će doći na red to je sigurno:D P. irminia sam nekako prevideo pa mi nije bila na spisku ali kako dobra T! Bar ovo što čitam i gledam slike, prelepo!

loshme10
08.10.15., 14:57
Ma uzmi bre covece ono sto ti se vise svidja. Ne vidim zasto bi uzeo irminiu umesto regalisa ako ti se regalis vise svidja(a da ne pominjem metallicu, baru, mirandu, ornatu)?? Meni su Pokiji omiljeni rod i Psalmopeusi nikad ne bi mogli da ih zamene.

Sto se tice pulchre, jaaako tesko ces naci zenku u ponudi. Uzmi bre koje god ti se svidjaju i ne razmisljaj o dlacicama jer one stvarno nisu nista opasno(osim ako upadnu u oci ili grlo, a jos nisam cuo da se to nekome desilo).

Sto se biljaka tice, ja nikad ne bih stavljao prirodne biljke. Prevelika je to obaveza u odnosu na onu koju imas prema samoj T.

P.S. Hvala na pohvalama ;)

borotasinisa
08.10.15., 16:20
Hahahha, ovo da si napisao na arachnoboards-u popljuvali bi te na 15 stranica hahaha, mislim ovo za pokije.. Slazem se u potpunosti ali mi je smesno nakon onih rasprava tamo... Obozavam ovaj forum...

loshme10
08.10.15., 17:47
Hahahha, ovo da si napisao na arachnoboards-u popljuvali bi te na 15 stranica hahaha, mislim ovo za pokije.. Slazem se u potpunosti ali mi je smesno nakon onih rasprava tamo... Obozavam ovaj forum...

Ja sto sam napisao? Na sta mislis?

NemchaNS
08.10.15., 18:01
Nije u pitanju situacija da sada uzimam P. irminia koja mi se ne svidja ali je bolja za početnike a ne uzimam pokije koji mi se sviđaju jer se ne preporučuju početnicima. Kao što sam rekao, P. irminia mi je prelepa i da sada uzmem nekog regalisa ili ornatu, metallicu... mislim da bi irminiu kada tad uzeo pa zašto onda ne bi išao ovako, nekim proverenim putem. Uostalom, u pitanju su samo prve 4 T:) Šalu na stranu, nisam se ja sad nešto uplašio tih lepih pokija, ali svi koji ih imaju kažu otprilike sledeće: najbolji su, najlepši su ali i zaslužuju najviše poštovanja zbog svoje brzine, otrova, nepredvidivosti... Strpljenja imam a mislim i da nisam loš izbor napravio, kažem opet, za ovaj ter. Već imam rezervisano mesto za dva arborealna, pa možda budu baš recimo jedan regalis i jedna metallica. Za ovaj sam još nabavio i podlogu (2 cigle kokosovih vlakana, nešto žute zemlje, zemlju za cveće), stirodur za pozadine i par biljaka (puzavicu za arborealni i čuvarkuću za 1 terestrijalni a neki sa zelenim listovima u maloj saksiji za drugi, nemam pojma kako se zove). E sad, da bi rezao staklo na dimenzije, imao bih par pitanja u vezi mrežice za ventilaciju. Za gornja dva, u kojima će biti A. versicolor i P. irminia, koliko vidim irminia zahteva neki standardni otvor 20x10 dok versicolor traži dijagonalnu, znači i poklopac i sa strane. Ono što mene zanima je da li mogu da stavim te mrežice sa strane koja je do zida, s tim što naravno sam terarijum neće biti priljubljen uz zid (vidi se na slici br. 2). Imaće nekih 2cm od mrežice do zida. Da li je to dovoljno?

NemchaNS
08.10.15., 18:16
Nešto ovako:5665

Tima
08.10.15., 20:59
mozes, doci ce do ventilacije, ali posto je do zida prasina ce da ulazi i sve i svasta sto se lepi za zid, ne znam stvarno, to je moje misljenje, ja bih izbegao to

hey-ho
08.10.15., 21:23
Može tako sa strane i još plus ceo poklopac da bude od mrežice. Tako ćeš imati dovoljno ventilacije da ne brineš oko stvaranja buđi na granama. Za donja dva bi na sličan način mogao da napraviš. Inače, pošto ćeš kupovati slingove, ovi terarijumi će ti trebati tek za 2-3 godine :)

loshme10
09.10.15., 08:25
I ja mislim da nema smisla sredjivati ove terarijume ako ces sada da kupujes slingove. Ili uzmi odmah odrasle, ili ako ces slingove, nemoj ni da sredjujes terarijume dok ne porastu...

hey-ho
09.10.15., 16:16
... ili da uzme i slingove i odrasle :) Slingovi su zanimljiviji jer su aktivniji, više jedu, i naučiš dosta o ponašanju određene vrste dok raste tako da ćeš odraslu tarantulu dovoljno dobro poznavati da možeš predvideti njeno ponašanje. Odrasle tarantule su dobre samo za displej a nisu toliko zanimljive u pogledu ponašanja jer hranjenja i presvlačenja ima jako malo u toku godine.

NemchaNS
10.10.15., 13:21
Možda tako i bude:) Sad ću da se bacim na posao: staklo, silikon, mrežica... Čim bude nešto stavljam slike.

NemchaNS
01.07.16., 12:22
Nije me dugo bilo, pretrpan sam obavezama, bacim samo pogled na forum čisto da budem u toku i naravno družim se sa mojih 7 osmonogih ljubimaca. Novost je ta da su terarijumi gotovi:) a i bar dva pauka su spremna za useljenje. Naravno u pitanju su arborealci koji rastu kao iz vode a hranim ih na nekih 9 dana i ne grejem. O tome nešto više u temi "Moje tarantule". Terarijumi izgledaju super ali sam ipak odlučio da ih ne držim na ovoj polici već ću napraviliti nove police i to samo ploče na kojima stoje sami terarijumi pa ih onda tako razdvojene montirati jedan iznad drugog na L nosačima na zidove. Ovako kako je sada nema dovoljno mesta za otvaranje terestrijalnih. Videćete kad budem ih postavio. Sve u svemu, zadovoljan sam kako je ispalo. Nisam nikako stizao sam da ih pravim sam pa sam prepustio posao majstor Miletu, odradio čovek sve kako smo se dogovorili i ispalo je bolje nego što sam očekivao:th_clap:. Evo za sada slika arborealnog za koji imam i 2 pitanja. Zanima me da li sam napravio veliku grešku obzirom da nisam postavio nikakav otvor sa prednje strane u smislu nekih vrata radi lakšeg pristupa. Rupice za dijagonalnu ventilaciju su tu. Kapiram da će mi sada sve biti teže da obavljam ali da li je izvodljivo čišćenje terarijuma od gore sa regalisom unutra ili bih ipak morao da ga prepravljam sa jednom od prednjih strana dodavanjem šarki? Još me zanima, obzirom da sa gornje strane imam staklom uramljenu alu mrežicu, takav poklopac nema baš neku masu, moram li da je nekako osiguram ili je nemoguće da je T izdigne i pobegne? Ovako mi izgleda lepo ali bih voleo i da bude skroz funkcionalno. Želeo sam da postignem efekat što čistijih terarijuma, bez puno stvari koje nisu od stakla. A evo i sličica:

http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/0.02.01.2b2cee8d8615ec5358bb1ca6c6e17869117bbed438 d9ff7c9ac447696957d4d0_full_zps7xjthmlo.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160701_111756_zpslvxoaovp.jpg

Alem2001
01.07.16., 23:15
Dobri su terarijumi,lakše bi ti bilo da si stavio prednja vrata al svakako ćeš moći ovako da čistiš i radiš po teru sasvim normalno.

NemchaNS
02.07.16., 06:54
Uh, to sam hteo da čujem. Cimanje oko prepravke mi baš ne treba;) Hvala

NemchaNS
02.07.16., 12:32
Ej, a za poklopac? Treba li neko dodatno osiguranje ili ne mogu tarantule da ga izdignu? Vaga pokazuje 200 grama..

Alem2001
02.07.16., 14:55
Mislim da ne bi mogla da podigne,bar se meni nikad nije desilo,nikad nisam ni primetio da pokušavaju da otvore

NemchaNS
10.07.16., 14:15
Zna li neko da li se i gde može u Srbiji kupiti ovako nešto:
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/natural-cork-bark-tubes-2lb-bulk-bag-4-800x800_zpsgbxzvari.jpg?

hey-ho
12.07.16., 23:27
Baš tako ne znam ali one panjeve za akvarijume imaš u BIG-u.

loshme10
13.07.16., 09:09
Ovako nesto mozes kupiti na obali Dunava po ceni od 0,00 RSD ;)

NemchaNS
13.07.16., 10:07
Neću tako, nema fiskalnog računa:).

NemchaNS
13.07.16., 10:14
Baš sam pre neki dan bio u BIG-u i video te panjeve ali za arborealni mi ovo baš super izgleda i gledam na YT ameri svi koriste to, kapiram da se kod njih to može naći video sam i na eBAY-u ali mi je malo skupo da poručujem. Dark Den mislim da se zove lik na YT, iz Hrvatske, na jednom od klipova je pokazao da je išao u Zagreb da kupi takve pa sam mislio ako ima u Zagrebu možda neko ima i u Srbiji. Uz ovu obalu Dunava ovde nisam uspeo da nadjem, ako i ne uspem da pronadjem praviću po metodi tarantulaguy1976 (https://www.youtube.com/user/tarantulaguy1976), on je lepio komade kore u krug pa dodao treseta na pukotine, i tako dobio taj cevasti oblik. Izgleda lepo, ne kao ovo, bar meni ali poslužiće.

NemchaNS
05.08.16., 23:10
Ljudi, čitam na Arachnoboards da tarantule mogu da pocepaju ovu metalnu mrezicu koju stavih na poklopce terarijuma..A bas sam mislio da ih useljavam kad se vratim sa godisnjeg, kad ono moracu da pravim nove poklopce. Regalis koji mi se šećka po sobi mi nije nešto što bih da iskusim:-).Sta je najbolje koristiti za ventilaciju na poklopcu?Da je 100% sigurica..Mozda pleksiglas pa da bušim rupe..

Grof96
06.08.16., 10:59
Znam za ovako nesto kao na slici, ali mi je opet malo verovatno da mogu onu metalnu... Ja koristim onu sa sitnim karo prorezima, a kupujem u onoj radnji gde ovi sa arhitektonskog kupuju materijal za makete. Nznm tacno naziv radnje ali odmah ispod Manjeza pa u ulici levo kad se ide na dole (ka Glavnoj zel.) Takva mi je kod parahybane od oko 15cm i nije bilo nikakvih problema:D
5812

NemchaNS
06.08.16., 12:04
Takva karo metalna sa sitnijim prorezima je kod mene a ova sa arachnoboards je cini mi se malo tanja i cetvrtasta ali opet ne bih da rizikujem.. videcu nesto vec,mislim da i kad bi krenuli da zvacu ne bi mogli tako brzo da pokidaju pa bi primetio pre nego izadju mislim da cu ili napraviti novi od pleksiglasa pa busim rupe ili da dodam jos jedan red mrezice sa gornje strane stakla na kojem je zalepljena ova..

Grof96
06.08.16., 16:14
Pa zbog gradje njihovog usnog aparata, tj. helicera koje idu samo gore-dole trebalo bi im stvarno dosta vremena za tako nesto. One u principu sluze samo za ubrizgavanje otrova (u ovom slucaju neurotoxina) i toga da "nakace" i drze plen dok ga pauk ne posrce.:)
A na ovom forumu sam citao da su ljudi imali problema sa onim Scolopendrama tj. stonogama koje su cesto bezale i grizle mrezicu (valjda za komarce) jer su one njihove mandibule bas za zvakanje pa za cas progrizu
A inace ja sam cuvao prilicno veliku strigu; stvarno me je odusevljavala:):):)

NemchaNS
06.08.16., 19:28
Sad kada uporedim mrežicu kod mene i ovu sa http://arachnoboards.com/threads/eight-legged-can-openers.160896/ iz tog primera gde je uspela da je stalnim povlačenjem zubima iskrivi da je na kraju ova pukla, moja je od dosta deblje žice napravljena pa neću ipak ništa dirati. Mislim da i ako počnu da je povlače da ću primetiti pre nego je uspeju pokidati a kažu da kada krenu da ne staju dok ne progrizu. E sad opet to je i ono, čitaš sve i svašta a i možda je to jedna u 100000 jedinki koja je odlučila da više ne stanuje u terarijumu..

Grof96
07.08.16., 00:34
Pa da
Ali u sustini to bi jedino (po meni) mogle da odrade samo vrste tipa parahybana ili blondi koje imaju stvarno ogromne i jake helicere koje nanose velika mehanicka ostecenja (npr. prilikom ujeda). Njihov ujed porede s macijim :)
A i to bi, po svemu sudeci, najpre bio neki polno zreli muzijak koji pokusava da nadje zenku pa divlja po teru:D

loshme10
09.08.16., 08:45
Meni se desilo da odrasla parahybana(23-24cm) pokida mrezicu i izvuce se kroz rupu precnika mozda 3-4cm..

NemchaNS
09.08.16., 09:11
Meni se desilo da odrasla parahybana(23-24cm) pokida mrezicu i izvuce se kroz rupu precnika mozda 3-4cm..

Koliko joj je vremena trebalo to da izvede? Da li si primetio na žici da je započela da je kida pre toga ili je iz prve otvorila?

Grof96
09.08.16., 14:28
Meni se desilo da odrasla parahybana(23-24cm) pokida mrezicu i izvuce se kroz rupu precnika mozda 3-4cm..
Metalnu? Ako jeste, pretpostavljam pletenu?

hey-ho
10.08.16., 03:29
Pre bih rekao plastičnu mada... Nzm, kod mene recimo B. annitha često gricka mrežicu na jednom te istom mestu u poslednjih godinu dana i još uvek je cela. Plastičnu bi za kratko vreme progrizla.

NemchaNS
10.08.16., 09:49
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/15664-Terarijum-za-Idiothele-mira-i-Oligoxystre-diamantinensis

Na nekim od slika sa ovog linka se vidi metalna mrežica koja je postavljena sa strane terarijuma. Kapiram da ovakvu nema šanse da progrizu.. Gde se to može naći u NS, ako neko zna? Stavim to na ovaj postojeći okvir, manje mi cimanja nego sve da pravim ponovo.

Grof96
10.08.16., 23:41
Ufff za NS stvarno ne znam, probaj tipa da ti neko to uzme u Bgu i posalje...
Ja sam, kao sto sam vec postovao, u Bgu takvu video u onoj cuvenoj radnji (relativno) blizu Manjeza gde kupuju materijal arhitektonci (i gradjevinci) za makete.
Ako nesto znaci, mogu da saznam tacan naziv te prodavnice :D

NemchaNS
11.08.16., 09:03
Jedino ako šalju pouzećem mi znači. Za BG ne planiram nešto skoro. Promuvaću se po Novom Sadu, mora da ima i ovde negde takva malo jača mrežica. Hvala;)

NemchaNS
19.10.16., 11:10
Arborealni terarijum završen:). P. regalis i P. irminia useljeni. Zadovoljan sam kako je ispalo. Evo i neka sličica, opet nisu nešto jer još nisam nabavio DSLR, ali biće i to;)..
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161010_202453_zpsoidrpvnz.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161010_202438_zpsnquosaye.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161013_172215_zps5qyjss8g.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161010_202425_zpswijixult.jpg

Sada sledi sredjivanje ovih terestrijalnih gore, to mi nije toliko hitno koliko je bilo ovo za arborealce, već su dobrano prerasli one posude u kojima su bili, doduše i grammostole sam morao prebaciti u veće posude u veće posude jer su i one oko 10cm.

hey-ho
19.10.16., 11:50
Mnogo moćno izgleda! Jel ovo jedan veliki terarijum pa žive zajedno ili je podeljen po sredini na pola? Pretpostavljam da je druga varijanta ali ne vidi se staklo nigde kako si savršeno spojio kore, izgleda kao veliki šuplji panj :) Gde si nabavio kore?

NemchaNS
19.10.16., 12:28
E, hvala:D.. Zato sam malo i odužio sa radovima jer sam hteo da ispadne baš kako sam zamislio. Terarijum je podeljen na pola, usvojen savet koji mi je dao loshme10:icon_thumright:. Kore mi je doneo Momčilo i stvarno je ovako super ispalo, baš kao jedan šuplji panj, a iz dosta uglova kada se gleda, izgleda kao jedan terarijum, jedino kada se svetlost prelama na pregradnom staklu, vidi se da nije. U svakom slučaju, jako lepo izgleda.

NemchaNS
19.10.16., 12:33
Što se tiče pozadine, i sa time sam baš zadovoljan kako je ispalo. Nešto malo sam modifikovao način izrade koji sam vidjao po netu. Na ovim slikama se ne vidi najbolje ali izgleda baš prirodno. Komade prave kore sam silikonom lepio na stiropor i onda razmazao silikon po ostatku površine stiropora pa preko toga nabacao treset. Kada se malo prosušilo, otresao sam višak treseta i naneo preko treseta još jedan sloj silikona i brzo nabacao novi sloj treseta i utabao ga u silikon. Sve to sam ponovio nekoliko puta dok nije dobijena lepa tekstura koja se lepo uklopila sa korama. Prvo sam planirao jedan sloj treseta, kako svi rade ali ovako je mnogo lepše. Jedino što je trebalo malo više vremena da ta količina silikona izvetri, dve nedelje čak, ali vredelo je.

loshme10
19.10.16., 15:37
Kad sam ti dao taj predlog, nisam imao pojma da ce ovako dobro da ispadne :D Meni cesto bude krivo sto nemam osecaj za estetiku da napravim i ja nesto ovako lepo, ali Boze moj, niko nije savrsen :p Stvarno extra izgleda, vrhunski, svaka ti cast!

NemchaNS
19.10.16., 18:39
Hvala, drago mi je da ti se dopada:-) Od svega sto sam vidjao, sto se tice uredjenja terarijuma za tarantule, najvise mi je nekako za oko prijao fazon "keep it simple". Tako sam I ja onda ovo resio sa svega par detalja. E sad idemo dalje, za terestrijalne imam par ideja pa cemo videti kako ce to ispasti..

NemchaNS
19.10.16., 18:49
U ovaj arborealni sam za podlogu koristio samo treset. Za terestrijalne sam mislio da mesam sa zemljom, video sam da kad se natopi sa vodom I utaba, nakon susenja bude prilicno cvrsto. Obzirom da ce mi tu biti grammostole koje su kao buldozeri, trebalo bi da bar sporije preuredjuju terarijum. Naravno napravio bih im lepo, mracno skloniste ali me zanima da li je neko od vas radio tako I kakva su iskustva. Da li bi trebalo da tretiram nekako zemlju?

hey-ho
19.10.16., 18:55
Možeš pomešati, naročito ako ćeš saditi biljke a ne moraš ničim da tretiraš. Ako nađeš negde ilovače ili crvene zemlje možeš to staviti kao prvu podlogu pa preko toga treset. Tako će se vlaga duže zadržati i neće nigde toliko prokopati da dođu do stakla :)

NemchaNS
19.10.16., 19:05
E da, zaboravio sam jos da napomenem jedan zanimljiv detalj. Dok sam gledao kako su drugi uredili terarijume, zapalo mi je za oko da ceo odrade da izgleda kao parče prirode, koriste sve prirodno kao dekoraciju I onda stave za posudu za vodu plasticni čep npr. plave boje. To mi je bas delovalo bez veze I samo pokvari utisak lepo sredjenog terarijuma. Onda sam ja resio da stavim lepu kamenu posudu za vodu ali.. kopkalo me je zasto rade ljudi tako nesto pa sam negde procitao da to ima svojih prednosti. Jednostavnije je odrzavanje a I moze se koristiti jednokratno I nema mogucnosti da dodje do stvaranja bakterija I kojecega pa sam se ipak odlucio za tu varijantu ali naravno sakrio sam sa zadnje strane, gde sluzi svrsi ali se ne vidi. Svakih par dana cu menjati čep I to je to..

NemchaNS
19.10.16., 19:08
E hvala. Ma citao sam negde da peku zemlju u rerni prvo pa rekoh ajde prvo da proverim da li je bas neophodno..

hey-ho
19.10.16., 20:26
Ako nađeš neko kamenje sa rupom onda eto rešenja al sa čepom je najlakše - staviš crni čep koji se neće primetiti toliko. Ja sam koristio školjke, jeste da ne deluju prirodno u terarijumu za tarantulu ali izgledaju malko bolje od čepa :D

NemchaNS
20.10.16., 00:17
E vidiš, školjka nije loše rešenje..Pogotovo ako nije na vidnom mestu, jer kao što kažeš, sa ambijentom se baš i ne uklapa ali je sa onim bojama manje upadljiva nego čep a opet nije teška kao neka kamena posuda pa se može lakše vaditi, pincetom čak. Probaću to svakako za ove arborealne, jer sada mogu da se vide čepovi jedino ako se glavom pridje do zida i zagleda sa zadnje strane onih kora u sredini terarijuma. Ili će biti to ili, evo sad dok kucam nešto razmišljam, nekako da sakrijem mesto na koje stavljam čep. Hm..

Alem2001
20.10.16., 10:34
Koristim kamene posude u skoro svim terarijumima i uopšte nisu teške za održavanje.Čak i kod Theraphosa blondi koja je usvinji dosta brzo očistim vrlo brzo.Evo jedna veoma loša slika kako izgleda u terarijumu sa Ceratogyrus darlingi i složićeš se da izgleda bolje od plastike:).
http://i1153.photobucket.com/albums/p516/jasam13/Mobile%20Uploads/IMG_2127_zpsypigqz6f.jpg

NemchaNS
20.10.16., 21:09
Ma ne moze da se poredi izgled, odmah je meni bila ta varijanta sa kamenim najbolja ali ajde malo da eksperimentišem a pravo da ti kazem jos ih nisam ni nabavio, za ove arborealce mi je bilo hitno useljavanje. A I stvarno kod ovih bas nije na vidnom mestu za terestrijalne I fosorijalne definitivno idu kamene posude. Kod ovih cim me neko bude pitao sta ce ova plastika tu, menjam :-). Do sada niko nije primetio :-)

oo7
24.02.17., 02:06
Nije mi jasno kako se otvaraju terarijumi?

Vidim da ste pricali o mrezicama... Ja sam pre par dana cistio terarijum G.pulchri i nisam mogao da verujem kada sam video da je pregrizla metalnu mrezicu, onu standardnu sto Kimo ugradjuje... Msm, nije je bukvalno pregrizla, vec kako stalno vuce gore dole zubima, na jednom mestu je mrezica pukla...

Znaci ako nastavi da bude istrajna, a znam je - nastavice :D Bice veselo, moram to da pratim...

loshme10
24.02.17., 08:33
Meni je parahybana od 23cm progrizla mrezicu, ali ne tu metalnu nego plasticnu i izasla, ali se i vratila jer je plela za sobom pa je oznacila sebi put nazad do kuce :D I to se desilo ko zna koliko puta a da ja nisam primetio jer sam je uvek video u terarijumu a rupu na mrezi nisam provalio dok je jednu noc nisam video kako seta sa spoljne strane terarijuma :p

Dule
24.02.17., 10:25
Koliko sam ja provalio samo velika vlaga ih tera da traze izlaz iz terarijuma i uvek grizu mrezicu ili silikon i pozadinu tamo gde se spaja sa mrezicom. Meni je O.violaceopes od 15cm pregrizla plasticnu mrezicu i bila na slobodi 10ak dana...

oo7
24.02.17., 20:12
Loshme, tvoja tarantula je u proslom zivotu definitivno bila Ivica i Marica :P

Prosecnog coveka bi zveknuo infarkt da vidi pauka od 23cm van terarijuma :D :D :D

Dule, i ja sam primetio da kada ubacim nov treset pa je generalno vlaga veca jer nije 100% suv, vise vremena provedu blizu mrezice... Mada, ova moja ne pokusava da pobegne zbog vlage jer desi se da bude skroz suvo pa opet to radi... Jednostavno hoce da me ubije dok spavam... Nema logicnijeg objasnjenja :D

Dule
24.02.17., 23:55
Loshme, tvoja tarantula je u proslom zivotu definitivno bila Ivica i Marica :P

Prosecnog coveka bi zveknuo infarkt da vidi pauka od 23cm van terarijuma :D :D :D

Dule, i ja sam primetio da kada ubacim nov treset pa je generalno vlaga veca jer nije 100% suv, vise vremena provedu blizu mrezice... Mada, ova moja ne pokusava da pobegne zbog vlage jer desi se da bude skroz suvo pa opet to radi... Jednostavno hoce da me ubije dok spavam... Nema logicnijeg objasnjenja :D
Da,da,mora da je to.Nema sta drugo da bude... :)

borotasinisa
25.02.17., 22:03
Meni samo parahybana to radi, cak je zub jedan polomila pa regenerisala presvlacenjem... Gledam da je prebacim u terarijum ili posudu sa gomilom supstrata i mesta za skrivanje pa cemo da vidimo... Sa vlagom sam sve probao... Ima skroviste mada nikada nije ulazila unutra, ceo treset je prebacila na jednu stranu, dakle kao da kopa al ne moze dalje.. Mislim da se oni trebaju drzati kao i ostali kopaci, u smislu kolicine supstrata...