PDA

Pogledaj punu verziju : Otrov tarantula nema mogucnost izazivanja alergijske reakcije?



borotasinisa
22.10.15., 16:14
Naisao sam na zanimljivu pretpostavku pa me zanima da li neko zna nesto o ovome? Ukratko i uprosceno, radi se o tome da otrov tarantula ne moze da izazove anafilakticki sok ili su zanemarljivo male sanse za to iz razloga sto je vecina otrova sacinjena od proteina koji su veliki molekuli i time ih imunoloski sistem lako detektuje a otrov tarantula se sastoji od peptida koji su neuporedivo manji pa prolaze "ispod radara" imunoloskog sistema.
Evo linka sa arachnoboardsa ako nekog zanima mada se nije rasplela neka rasprava iako tamo ima kompetentnih momaka: http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?245795-ephebopus-murinus-venom-potency&highlight=murinus+venom+potency (negde na sredini prve stranice).
A evo i jednog snimka zene koja dobila ugriz i pri tome je alergicna na otrov pcela (ako im je za verovati): https://www.youtube.com/watch?v=9fMWnmjesCI
Meni je ovo veoma zanimljivo zato sto se toliko olako dele upozorenja na anafilakticki sok i prave se poredjenja sa pcelama u smislu alergije a nikada nisam cuo niti procitao da je neko dobio anafilaksu od ugriza tarantule.

Milos Karanovic
24.10.15., 22:55
Zasto nisu snimili mesto oko ujeda? Meni ovo deluje kao fake video,kaze da je alergicna na otrov pcele a deluje priicno smirena nakon ujeda tarantule...
A za ovo prvo pitanje ne znam nisam cuo da je neko dobio anfilakticki sok od ujeda tarantule.Nema svaka tarantula istu jacinu otrova i verovatno svaka ima sastav koji se po necemu razlikuje od sastava otrova druge vrste.Kao kod otrovnih zmija

borotasinisa
25.10.15., 00:59
Taj klip sam bezveze stavio, nije ni bitan... Neki ljudi tvrde da se po sastavu otrovi ne razlikuju ili da se ne razlikuju u velikoj meri i da su razliciti simtomi uzrokovani nekim drugim faktorima... Ni to nije tema, poenta je da vidimo da li neko moze da potvrdi ono oko velicine molekula, ili da nas uputi ka necemu.. To me zanima jer onda sve price o alergiji padaju u vodu a prodaju se svuda po forumima..

NemchaNS
25.10.15., 12:28
Evo i ja malo pretražio po netu, zanimljiva tema. Izgleda da otrov tarantula nije toliko zanimljiv naučnicima kao npr. otrov crne udovice ili brazilskog lutajućeg pauka, tako da se ne može naći baš neka studija sa ispitivanjem otrova neke vrste tarantule (bar ja nisam našao). Verovatno je razlog tome što je već dokazana razlika otrova tarantule u odnosu na otrov zmija i pčela, kao što su naveli likovi na arachnoboards.. Evo linka za stranicu gde priznati stručnjak za otrove Brian G. Fry (nikad čuo:D) objašnjava da su zapravo mnogo jači izazivači alergijskih reakcija otrovi pčela i mrava: http://www.minaxtarantulas.se/biology/venom/ To je, čini mi se potvrda za bitnost veličine molekula kod izazivanja alergijskih reakcija, pa sa tim i anafilaktičkog šoka. Ali evo i linka za stranicu na koju sam naleteo gde se Univerzitet u Bafalu bavi istraživanjem otrova tarantule u medicinske svrhe: http://www.buffalo.edu/home/feature_story/good-venom.html. Moje je mišljenje da bi do sada već bilo poznato da je ujed tarantule izazvao šok bar kod jedne osobe, ovako dok nauka ne dokaže suprotno, otrov tarantule ne izaziva alergiju. A verovatno je cela ta priča krenula da bi se ljudi koji se plaše tarantula i zamišljaju ih kao jako otrovne pauke, razuverili u njihovu otrovnost pa je došlo poređenje sa otrovom (jačina otrova, bol ujeda) pčela. Onda ljudi brzopleto donesu i zaključak, bez istraživanja, da mora da može i da izazove alergiju. Pa izgleda da nije tako.

borotasinisa
25.10.15., 15:00
Meni je ovo sve dovoljno da za sada odbacim sve u vezi poredjenja sa pcelama i alergijskim reakcijama kao mit. Ko nadje ili cuje nesto sto dokazuje suprotno neka postuje ovde.

Tima
03.11.15., 10:12
Ma nisu otrovne, covek moze da bude alergican na sve na ovom svetu, nemaju T tako koncentrovan otrov da bi ostetile neke covekove funkcije, cak ne napada ni nervni sistem (sto uglavnom otrovi rade) ili neki sistem organa, vec deluje lokalno dok ga nas organizam izbaci, ja na otrov kod tarantula gledam kao na sredstvo za varenje hrane. A za one koji su alergicni, roknite 2 presinga i mnogo vode :D

NemchaNS
03.11.15., 11:34
Ova devojka sa YT samo opisuje reakciju nakon ujeda G. pulchripes-a i poredi ga sa ujedom pčele, na koji je alergična u toj meri da se obavezno javlja lekaru jer doživljava anafilaktički šok. Nakon ujeda tarantule osetila je samo trnjenje oko mesta ujeda i blagi bol u prvom zglobu prsta ali nije osetila ništa što bi ukazivalo na alergiju poput otežanog disanja, ubrzanog pulsa... Čak kaže da su simptomi brzo prošli. Nije snimljen klip odmah nakon ujeda, već čisto da pokažu na primeru osobe koja jeste alergična na ujed pčele da poređenje dva otrova po pitanju alergije nije baš svrsishodno. Inače, snimak je postavio odgajivač tarantula a mislim da je to važno napomenuti. Naravno, to je samo jedan primer ali i dalje je tu nedostatak primera koji pokazuje suprotno, tako da i dalje nema dokaza da čovek može biti alergičan na otrov tarantule. Evo jednog linka za klip na YT gde se u komentarima povelarasprava o otrovu tarantula.

https://www.youtube.com/watch?v=MHuictPLBas

I tu se samo poredi jačina otrova
između različitih vrsta tarantula, ali Jon3800, poznati T odgajivač na YT jasno navodi, iz njegovog ogromnog iskustva da otrov tarantula NE izaziva alergiju. Otrovi fasciata-e, Haplopelma roda itd. kaže, izazovu kod ljudi jači bol pa i ubrzani rad srca i ostale jače simptome nego neke druge vrste ali je vrlo siguran u to da alergiji tu nema mesta. I pored svega toga, na raznim mestima se može doći do tvrdnji o alergiji kao npr. http://www.nytimes.com/health/guides/poison/tarantula-spider/overview.html, pa pretpostavljam da su takve spekulacije i nedostatak primera sa anafilaktičkim šokom nakon ujeda T razlozi zbog kojih je borotasinisa pokrenuo ovu temu. Meni ipak ono objašnjenje o proteinima i peptidima deluje kao najuverljivije pa dok se ne dokaže suprotno, verujem da otrov tarantule ne izaziva alergiju.

borotasinisa
03.11.15., 13:06
Po tom clanku svi su alergicni na otrov tarantula.. Sta je kardiovaskularni kolaps? Prestanak rada srca? Smrt se ne javlja cesto kod zdravih individua? Znaci da se nekad desi? Meni ovo zvuci smesno... A za ovu Haplopelmu na snimku, jer neko gledao onaj dokumentarac o tome kako se tarantule jedu u jugoistocnoj Aziji pa kad vidis korpe sa gomilom Haplopelmi koje prodaju na pijaci... A zanimljivo je i to da se, na forumima stigmatizovane vrste cesto mogu videti u rukama biologa na raznim dokumentarnim snimcima... Vidjao sam i kad "babune" vade iz rupa pri cemu se potpomazu rukom koja blokira ulaz u istu, itd... A inace sam takodje stekao utisak da se otrov Africkih vrsta posebno preuvelicava, osim mozda S.calceatuma...

NemchaNS
03.11.15., 13:24
Upravo tako. Sad zamislite nekoga ko planira da uzme T za ljubimca i naidje na taj ili sličan članak. Verovatno sledi odustajanje zbog straha i naravno širenje takvih neproverenih informacija, blago rečeno. "Jako su otrovne, može da se umre..." Zato mislim da je ova tema važna za početnike ali i za sve ostale jer bar kod mene je situacija ta da kad nekome kažem da odskora čuvam tarantule prva reakcija ljudi je: šta će ti to, to je otrovno? E onda ja njih pitam: otkud znaš? I naravno sledi objašnjenje da u stvari, iako otrovne nisu opasne po život ljudi i kao najjači argument tvrdnja da nema zabeleženog slučaja smrti čoveka usled ujeda tarantule, za razliku od ujeda pčele, recimo. Jer logično je valjda da mi koji se zainteresujemo za neku temu pa obavimo neko malo istraživanje na tu temu i informišemo se kako znamo i umemo ipak više znamo od nekog ko je video tarantulu jednom ili dva puta na nekom filmu i to mu je svo znanje o njima.

hey-ho
03.11.15., 14:25
...ja na otrov kod tarantula gledam kao na sredstvo za varenje hrane...

Samo ću se ubaciti da skrenem pažnju da otrov NE vari hranu već samo služi za paralizu/ubijanje plena. Stomačni enzimi koje pauk izbaci kroz usta (smeštena između helicera) razlažu plen te ih pauk kroz ista ta usta, usisava kao tečnost a dlačice služe da filtriranje većih delova hrane.

Što se tiče same teme, nije sve u alergiji na otrov, već ima tu dosta ozbiljnijih posledica što se tiče samog dejstva, konkretno tarantula Starog sveta. S druge strane, kod tarantula Novog sveta može doći do alergije ali ne usled otrova nego iritirajućih dlačica.

Evo prekopiraću ovde neke simptome ujeda tarantula Starog sveta i otresanja dlačica tarantula Novog sveta, što sam pre par godina prvodio za seminarski sa jednog sajta gde ima dosta izveštaja ujeda.

Slučaj 1: Lampropelma nigerrimum
Mesto ujeda: levi kažiprst
Simptomi:
• 30 sek. nakon ujeda prst otiče i javlja se crvenilo, zatim ozbiljan
gorući efekat i probadajući bol proširuju se sve do podlaktice.
Dostižu maksimum nakon 2-3 min. a opadaju posle 2-3 sata nakon
uranjanja ruke u ledeno hladnu vodu.
• sledećih 5-6 sati bez bolova i pacijent je legao da spava
• nakon 45 min. sna, ponavljajući grčevi lista leve noge u trajanju svaki po 2-3 min
• narednih 48 sati mučnina i jaki bolovi, sve jači grčevi proširuju se duž celog tela i sprečavaju pacijenta da spava, jede i vrši nuždu
• neprekidni spazmi, svaki od 30 sek. do 3-5 min.
• 48 sati nakon ujeda pacijent iz očaja odlazi u bolnicu
• koža prelivena hladnim znojem, tahikardija 125 otkucaja u minuti, normalan krvni pritisak
• pacijent poslat na posmatranje a grčevi se povećavaju i traju još 48 sati, nakon čega se smanjuju i potpuno nestaju nakon još 72 sata tj. 7 dana nakon ujeda.
• dobra diureza postignuta intravenoznim i oralnim tečnostima
• 10 nedelja nakon ujeda pacijent je potpuno oporavljen

Slučaj 2: Prerinochilus murrinus
Mesto ujeda: desni kažiprst
Simptomi:
• 20 min. nakon ujeda jaki bolovi, otok i crvenilo koji se proširuju
preko cele podlaktice
• neutrofilna leukocitoza (72% od 15. 74x109/l)
• rutinski testovi krvi uključujući i plazma elektrolite su normalni
• 22 sata kasnije iznenadni naizmenični grčevi u nogama, abdomenu i grudima uzrokuju bolne grimase na licu pacijenta
• nakon još 2 sata, pacijent sa i dalje prisutnim grčevima insistira da bude pušten iz bolnice te dalji simptomi nisu mogili biti ispraćeni
Slučaj 3: Poecilotheria regalis
Mesto ujeda: prst
Simptomi:
• lokalni otok, crvenilo i jaki bolovi na mestu ujeda
• 8 dana kasnije simptomi su oslabili ali pacijent i dalje ima
neugodan osećaj na mestu ujeda, grčeve na celoj ruci i povremeni osećaj mamurluka i malaksalosti

Slučaj 4: Poecilotheria striata
Mesto ujeda: između zglobova kažiprsta i srednjeg prsta
Simptomi:
• 20 min. nakon ujeda ruka otiče do dvostruke veličine, bol slab
• 30 min. kasnije neizmerno jak gorući efekat na vrhu ujedene
ruke i po sredini dlana a otok nestaje
• pacijent oseća veliki umor i nesvesticu
• 5 sati nakon ujeda bol u ruci je nepodnošljiv i pacijent je uzeo benadril u pokušaju da prespava bol, međutim bol je bio toliko intenzivan da je onemogućio san
• konačno je zaspao oko 7h ujutru i spavao 6 sati. Nakon sna, bol je i dalje bio prisutan ali podnošljiv te je pomislio da je najgori deo prošao
• 5 sati kasnije noge su počele da ga bole a zatim se bol proširio na sve mišiće
• jaki grčevi u stomaku
• 8 sati kasnije otišao u krevet. Nedugo zatim počeli su izuzetno bolni grčevi u stopalima a takođe i probadajući bolovi u zglobovima laktova i kolena. Tokom noći grčevi su se repetitivno javljali duž celog tela. Mišići vilice zgrčili su se i onemogućili otvaranje vilice 10 minuta
• oko 11h sledećeg jutra bio je paralisan 2+ sata
• tokom naredne dve nedelje osećao je jake grčeve u šakama i zglobovima te je morao da se kreće polako i oprezno • takođe je primetio da je izgubio nešto mišićne mase na grudima
• nakon 2 nedelje pacijent je i dalje imao grčeve i jake bolove i odlučio da poseti lekara. Igrom slučaja, poznavao je jednog doktora iz Indije koji je tamo lečio mnogobrojne ujede paukova i zmija i koji mu je ispisao terapiju steroidima i analgeticima i uradio mnogo testova krvi. • par meseci nakon ujeda, pacijent se oseća dobro ali povremeno ima blage grčeve u nogama i rukama.


Slučaj 1: Grammostola rosea
Mesto iritacije: oko
Simptomi:
• ubrzo nakon dospevanja dlačica u oko, javlja se svrab i oko
postaje zakrvavljeno.
• pacijent odmah odlazi u bolnicu gde očni hirurzi ispitivanjem mikroskopom pronalaze mnogobrojne dlačice kako vire iz oka. Ne uspevaju da urade ništa jer su neke dlačice bile preduboko i van dometa ukoliko se ne uradi operacija.
• dlačice koje su bile na površini nemoguće je odstraniti jer su previše meke da bi se uhvatile pincetom.
• s obzirom da ništa nije moglo biti učinjeno, pacijentu su dati lekovi i rečeno mu je da će se dlačice same od sebe rastvoriti, čime je osuđen na par meseci patnje.

Slučaj 2: Brachypelma smithi
Mesto iritacije: desna šaka
Simptomi:
• 10 min. nakon dospevanja dlačica na ruku jak svrab i oticanje
• 20 min. kasnije koža između prstiju bila je izuzetno mekana,
bez svraba ali jako bolna.
• koža na ostalim delovima ruke crvena, istegnuta i ozbiljno otečena.
• nastupa alergijska reakcija i pojavljuju se plikovi po vratu i rukama – pacijent uzima benadril.
• benadril u potpunosti uklanja svrab ali ne i otok na ruci. Otok između zglobova toliko loš da i oni počinju da bole.
• pacijent provlači ruku kroz toplu a zatim hladnu vodu što pruža trenutno olakšanje
• 3 sata nakon prvog, pacijent uzima još jedan benadril jer su se plikovi počeli vraćati
• sledećeg jutra zglobovi i dalje bolni a najgori deo je bio između prstiju gde je koža bila crveno-ljubičaste boje ali su plikovi srećom nestali.


Tako da, posledice zavise od uzrasta i zdravlja pacijenta, mesta ujeda/dospevanja dlačica, količine otrova ili dlačica i od kojih vrsta potiču.

borotasinisa
03.11.15., 14:39
Ovo za P.striatu je jedan od najgorih koje sam procitao, to je verovatno jadna od gorih reakcija i oduvek me je zanimalo koliko ugriza ima u Indiji i Sri Lanki godisnje od Pokija... Nisam nigde procitao su nekome utvrdjene trajne posledice pa pretpostavljam da si mislio na privremene simptome. Sa ovim efektima otrova smo se razisli sa temom...

hey-ho
03.11.15., 15:07
Da, odstupili smo malo o teme ali to sa namerom da početnici ipak ne shvate olako opasnosti koje tarantule sa sobom nose. Tema je počela da šalje poruku da tarantule nisu opasne jer njihov otrov ne izaziva alergijsku reakciju pa zato spominjem gore navedeno jer alergija nije jedina opasnot koja iz ujeda može proisteći ;)

Tima
06.11.15., 12:44
Samo ću se ubaciti da skrenem pažnju da otrov NE vari hranu već samo služi za paralizu/ubijanje plena. Stomačni enzimi koje pauk izbaci kroz usta (smeštena između helicera) razlažu plen te ih pauk kroz ista ta usta, usisava kao tečnost a dlačice služe da filtriranje većih delova hrane.

Nisam mislio toliko bukvalno, sluzi u ishrani to je bila poenta ;)

nikoli_ca
07.11.15., 01:13
I meni ovo objašnjenje o oligopeptidnoj građi otrova pije vodu. Valjda su dovoljno mali da ne dođe do reakcije imunog sistema koja bi izazvala alergijsku reakciju.
Ostaje i taj argument da nema zabeleženih smrtnih slučajeva nakon ujeda tarantule.
Ali što se tiče jačine otrova pojedinih vrsta, treba pročitati izveštaje na nekim stranim forumima, mogu samo da konstatujem da je dobro što ovde niko nije doživeo tako nešto pa da podeli sa nama.
Ima izveštaja da su ljudi završavali u urgentnom centru, jer im se celo telo grčilo i nepravilno su disali zbog grčeva u grudnim mišićima.. a simptomi su se pojavljivali iznenada i nekoliko meseci kasnije.
Zaključak, poštovati svaku životinju i ne smatrati ih za bezopasne igračke ;)

NemchaNS
07.11.15., 12:30
Prošle godine brao sam grožđe u dedinom velikom vinogradu. Za vreme branja imao sam oko 10-ak uboda osa, uglavnom po rukama i vratu, a za vreme muljanja još toliko. U jednom momentu kada sam dohvatio ono veslo kojim se meša grožđe u buretu, odjednom su me ubole tri ose. Znamo da uvek ujedu one koje se osete ugorženim, letele su non stop na desetine oko glave i nijedna od njih me nije ubola, već samo one kojima sam ja prišao. Osim momentalnog bola koji je brzo prešao u svrab nije bilo nikakvih posledica. Mojoj ženi je bio dovoljan jedan ubod da bi prestala sa radom jer joj se šaka gotovo udvostručila. Od tada do danas sam čuo za dva smrtna slučaja od ujeda ose, i to samo u Srbiji. Zato mislim da bi ih, iako su otrovi različiti, trebalo porediti samo kao argument u raspravama sa ljudima koji tarantule smatraju smrtonosnim, a verujte dosta je takvih, jer kao što znamo, nema potvrđenih smrtnih slučajeva od ujeda tarantule. Ovo što je napisao hey-ho svakako je korisno i svi koji se upuštaju u avanturu čuvanja tarantula treba da znaju za postojanje takvih primera, makar oni bili sa najgorim mogućim posledicama, čisto radi svesnosti o opasnostima koje, kao što je rekao mogu da proiziđu. Opet, pretpostavljam da je nezgodno da se u člancima poput onog iz NY Times-a toliko naširoko objašnjavaju efekti otrova, pa oni jednostavno napišu, "ko je alergičan, oprez!" a poenta je da je to dezinformacija. A evo na ovim primerima sa osama nije bilo šanse da se izbegnu ubodi, pre svega jer ose koje nas ubodu često do samog ujeda ni ne vidimo, dok se odgovornim ophođenjem sa tarantulama koje čuvamo šanse za ujed svode na minimum i nad celom situacijom imamo veliku kontrolu. Na sajtovima na kojima se opisuju ujedi tarantule, gotovo uvek se pri opisivanju ujeda krivica pripisuje ljudima koji su gurnuli ruku do tarantule ili čak pokušali da je uhvate, baš sam našao na arachnoboards primer gde je čovek pokušao da uhvati P. regalis da bi ga slikao sa donje strane. Kaže nikada jači bol nije osetio i rekao je: "nikada više!" Još bih dodao i da je sasvim moguće da neke simptome koji se javljaju usled ujeda tarantule lekovi poput benadrila, presinga i ostalih antihistaminika (protiv upale i alergije) uspešno uklone ali to ne znači da je u pitanju alergija. To znam jer mom sinu, kada ima suvi kašalj lekar često prepiše aerius sirup, lek protiv alergije, iako on nije alergičan, već su simptomi virusa kojeg je pokupio slični alergijiskim a to su lekovi koji leče simtpom a ne uzrok. Tako da ne dođe do zabune kada se pročita da je nekome pomogao benadril zbog svraba od ujeda tarantule. Eto, ja malo naširoko ali danas baš imam slobodnog vremena:).

borotasinisa
07.11.15., 13:00
Opet se udaljavamo od teme. Poenta je u alergijskoj reakciji i da li se to moze potvrditi ili ne, ako neko naidje na neki clanak ili rad neka kaci ovde. O otrovu generalno ima stotinu tema a ti "bite reportovi" su uglavnom relevantni kao moj deda...

Danijela91
08.11.15., 00:29
Ja vam mogu samo reći da ne stavljate običnu alergijsku reakciju i anafilaktički šok u isti koš. Lekovi koje pominjete kod alergijske reakcije mogu pomoći, ali kod anafilaktičkog šoka postoji lista lekova i redosled kojim se oni daju. To nikako ne može bez lekara i s tim se ne treba igrati, jer su nekada i minuti u pitanju. Kada su samo obične alergije u pitanju, ljudi često ne reaguju na manje već na veće količine alergena (neko nije alergičan na ubod jedne ose, ali jeste na tri, itd). Jačina reakcije i krajnji ishod zavisi od količine alergena, od stanja organizma... i ne može se generalizovati. Hey-ho je naveo primere koji dokazuju da tarantule imaju sposobnost izazivanja ALERGIJSKE REAKCIJE, dakle odgovorili smo ti na pitanje, potvrđeno je da je izazivaju :) Ako te pak dalje interesuje da li otrov tarantule može dovesti do smrtnog ishoda usled nastanka anafilaktičkog šoka (što se dešava nakon par minuta), to opet može imati veze sa količinom otrova, i teško da ćeš naći odgovor na to pitanje dok se ne zabeleži takav slučaj.

NemchaNS
08.11.15., 08:02
"Hey-ho je naveo primere koji dokazuju da tarantule imaju sposobnost izazivanja ALERGIJSKE REAKCIJE". Evo na šta sam ja naišao kada sam malo pretražio po netu toxic and allegric reactions:

"Some conditions caused by toxins or parasites can resemble allergic reactions".

"Toxic Reactions
In the event of a sting from a poisonous spider or insect; or multiple, simultaneous stings from otherwise non-poisonous insects (as might be the case when a nest is disturbed, or when Africanized honeybees are involved); a toxic reaction may result. Toxic reactions are not caused by an allergic response, but rather by the effects of venom that acts as a poison. Local and toxic reactions can be seen in individuals who are not insect sting allergic, although some patients who experience toxic reactions can become allergic to insect venom later.Symptoms of a toxic reaction vary depending on the toxicity of the venom of the insect or spider, the amount of venom injected, and the individual's tolerance for that particular venom. Signs and symptoms may consist of:


rapid swelling at the site of the sting
headache
weakness
lightheadedness
drowsiness
fever
diarrhea
muscle spasms
fainting (syncope)
seizures"


Medicinski stručnjaci jasno ih razlikuju iako su simptomi isti. Reakcija na neurotoksin (otrov tarantule) ne dovodi do anafilakse. Najgori primer ovde naveden je ujed P. striata-e, a pacijent se obratio lekaru nakon 2 nedelje. Po ovome, sasvim je moguće da je hey-ho naveo simptome koji su toksičnog porekla a ne alergijskog. Dakle, nije potvrđeno da izazivaju alergiju :).

Danijela91
08.11.15., 10:21
Bolje budi sa rezervom da neki simptomi gore opisuju alergijske reakcije, ono što je nekome toksična reakcija, nekome može biti alergijska. Dakle, jeste potvrđeno, gore i piše da je došlo do pojave alergijske reakcije, na primer u slučaju Brachypelma smithi. Nećeš potvrditi da su sve toksične (odnosno alergijske), jer nijednoj od ovih osoba ne piše nivo IgE specifičnog antitela na osnovu kog bi se to dokazalo. Alergije su individualna stvar i ne mogu se generalizovati. Penicilin izaziva strašne alergijske reakcije ljudima, čak i šokove, ali ja nisam alergična na njega na primer, nemam nikakav problem prilikom aplikacije leka. Ujed ose meni lokalno izaziva toksičnu reakciju, ali osetljivoj osobi proizvodi alergijsku, nekada i šok. Mnogi mehanizmi u organizmu su, kako antagonistički, tako i sinergistički, tako da je tema jako kompleksna.

NemchaNS
08.11.15., 11:03
Kod B. smithi u navedenom primeru je u pitanju iritacija dlačicama a ne ujed. A ovo je tema o alergiji koju eventualno izaziva otrov koji tarantula ispusta prilikom ujeda;).

Danijela91
08.11.15., 11:49
Izvini ali u naslovu teme to ne piše, piše otrov tarantula. Svakako je bitno da pod otrovom uzmeš u obzir i ujed i dlačice. I jedno i drugo može dovesti do nastanka problema. Nema potrebe da temu modifikuješ da bi eventualno bio u pravu :D

NemchaNS
08.11.15., 11:54
Mislim da će se svi složiti da se u ovoj temi misli na ujed pa ne vidim da sam išta modifikovao. Oko alergija koje izazivaju dlačice nema sumnje, to svi znaju i to je potvrđeno. Otrov koji T ispušta prilikom ujeda je diskutabilan pa ako meni ne veruješ pitaj čoveka koji je pokrenuo temu na šta je mislio, mada mislim da je jasno formulisao pitanje.

Danijela91
08.11.15., 12:16
Kada sam ja počela da pišem svoje mišljenje vezano za alergijske reakcije, covek koji je postavio pitanje se nije javio da mi kaže da ga ne zanima, javio si se ti da me ispravljaš pa je tema otišla sad u neku raspravu između nas dvoje. Kada pročitaš šta sam rekla o alergijama videćeš da mislim na to da se ne treba reći za bilo šta da jeste ili nije alergen jer je to individualno i zavisi od mnogo faktora, te se i vraćam na moju pretpostavku da se izazivanje anafilaktičkog šoka neće potvrditi dok se takav slučaj ne desi. Ljudi vremenom mogu postati alergični na neke stvari na koje kao deca nisu bili na primer, zbog toga je teško naći jedan odgovor koji će objasniti sve, priča je jako kompleksna.

borotasinisa
08.11.15., 12:29
Mislio sam da se podrazumeva da je akcenat na ugrizu. U svakom slucaju sam trebao da napisem u naslovu da se radi o anafilaksi ali to nisu moje oblasti i ne razumem se kao neke kolege sa foruma te sam i zato pokrenuo temu. Hvala na razjasnjenju u vezi alergijskih reakcija u svakom slucaju. Pricao sam neki dan sa drugarom koji je molekularni biolog, ovo naravno nije ni njegovo polje bas ali sam ga pitao da vidim da li je moguce da molekuli budu toliko mali da ih imuni sistem ne moze detektovati. Mene je samo zanimalo da li neko moze potvrditi tezu "ako je otrov sacinjen od toliko malih molekula onda ga imuni sistem ne moze detektovati". Da li uopste to funkcionise na taj nacin?

NemchaNS
08.11.15., 12:34
Pa isto to u vezi izazivanja šoka sam i ja rekao, nema potvrđenog slučaja, s tim što sam ja još uzeo u obzir i objašnjenje toksikologa kojeg sam naveo u jednom od prethodnih postova, da je otrov tarantula (ujed, ne dlačice) drugačijeg sastava od otrova koji izazivaju alergije, priča o proteinima i peptidima. Na osnovu te dve stvari, nedostatak primera i tvrdnja tog stručnjaka, ja sam formirao mišljenje i izneo ga. Naravno da bih promenio mišljenje čim bi se pojavo dokaz koji pokazuje suprotno, a ti, Danijela91 si ovde rekla "...ALERGIJSKE REAKCIJE, dakle odgovorili smo ti na pitanje, potvrđeno je da je izazivaju...", po mom mišljenju bez ikakvog pokrića. Znači možemo u nedogled raspravljati o tome ali je činjenica, nije još uvek potvrđeno da otrov (ne dlačice) tarantule izaziva alergiju.

Danijela91
08.11.15., 13:09
Kada se govori o reakciji antigen-antitelo kod alergija, govori se o prepoznavanju specifičnog alergena (antigena) od strane antitela u organizmu. Sve se dešava na molekularnom nivou, svakako. Imunološka reakcija se prilagođava uslovima sredine, zato i postoji veštačka imunizacija (vakcinacija) pred sezonu gripa :) Čak se ljudima daju veštačka antitela, koja ne postoje u organizmu da bi mogao da se odbrani kada prvi put dođe u kontakt sa nečim novim, jer jedan alergen prepoznaje samo jedan tip antitela. Zato se i dešava da neko ko je vakcinisan protiv do tada poznatog tipa virusa gripa ipak oboli, jer virus gripa brzo mutira i ima mnogo varijeteta (da ne pišem sad o genetičkom materijalu). Dakle stvar je u prepoznavanju na osnovu komplementarnosti molekula. E sad, jačina reakcije i sama sposobnost antigena da izazove imuni odgovor može zavisiti od njegove molekulske mase (što je veća reakcija je jača), od njegove prostorne organizacije od mnogo čeka.... udaviću vas ovde tim činjenicama zato mi je i bilo lakše da kažem da se nikada olako ne shvata da li je nešto alergen ili nije, sam primer za to su autoimune bolesti kada organizam deluje na svoje sopstvene ćelije. E, zato opet moram da ponovim, teško je zaključiti jer to niko detaljnije nije ispitao jer se očito nije desio slučaj ujeda koji je baš izazvao tako jaku reakciju da bi došlo do šoka. Tako da, možda je i ovde slučaj da do reakcije dolazi ali ona nije jaka upravo jer alergeni nemaju veliku molekulsku masu, ali to svakako ne znači da ih imuni sistem ne prepoznaje. Ja sam na doktorskim stidijama molekularne biologije, s tim što se bavim tumorima, ali ako bilo šta saznam bliže, javljam :)

Danijela91
08.11.15., 13:16
Pa isto to u vezi izazivanja šoka sam i ja rekao, nema potvrđenog slučaja, s tim što sam ja još uzeo u obzir i objašnjenje toksikologa kojeg sam naveo u jednom od prethodnih postova, da je otrov tarantula (ujed, ne dlačice) drugačijeg sastava od otrova koji izazivaju alergije, priča o proteinima i peptidima. Na osnovu te dve stvari, nedostatak primera i tvrdnja tog stručnjaka, ja sam formirao mišljenje i izneo ga. Naravno da bih promenio mišljenje čim bi se pojavo dokaz koji pokazuje suprotno, a ti, Danijela91 si ovde rekla "...ALERGIJSKE REAKCIJE, dakle odgovorili smo ti na pitanje, potvrđeno je da je izazivaju...", po mom mišljenju bez ikakvog pokrića. Znači možemo u nedogled raspravljati o tome ali je činjenica, nije još uvek potvrđeno da otrov (ne dlačice) tarantule izaziva alergiju.


Rekla sam jer sam uzela u obzir i dlačice, ne samo ujed.

NemchaNS
08.11.15., 13:17
I to da niko nije detaljnije ispitao sam takođe napisao u jednom od prethodnih postova tako da se i tu slažemo. Jedino je eto ispalo da smo drugačije razumeli temu, ja sam je zaista razumeo kao mesto na kome će se postavljati informacije vezane za eventualno izazivanje alergije od ujeda tarantule jer se na raznim mestima nailazi na tvrdnje da izaziva a da pritom za to nema dokaza. U svakom slučaju, tvoje studije i zainteresovanost za temu samo mogu da pomognu pa tim bolje, možda se baš ovde da konačni odgovor na to pitanje :).

Danijela91
08.11.15., 13:22
Dobro nikada nije isto kada se piše i čita i kada gledaš nekog i razgovaraš tako da me nesporazumi u tom slučaju ne čude :) Nego ne bih da davim nekim stručnim stvarima, nalepiće me neko, da ne smaram, samo, verujte alergena je sve više pa čak i u vazduhu i sa time nikada nismo načisto.

borotasinisa
08.11.15., 13:25
Kada se govori o reakciji antigen-antitelo kod alergija, govori se o prepoznavanju specifičnog alergena (antigena) od strane antitela u organizmu. Sve se dešava na molekularnom nivou, svakako. Imunološka reakcija se prilagođava uslovima sredine, zato i postoji veštačka imunizacija (vakcinacija) pred sezonu gripa :) Čak se ljudima daju veštačka antitela, koja ne postoje u organizmu da bi mogao da se odbrani kada prvi put dođe u kontakt sa nečim novim, jer jedan alergen prepoznaje samo jedan tip antitela. Zato se i dešava da neko ko je vakcinisan protiv do tada poznatog tipa virusa gripa ipak oboli, jer virus gripa brzo mutira i ima mnogo varijeteta (da ne pišem sad o genetičkom materijalu). Dakle stvar je u prepoznavanju na osnovu komplementarnosti molekula. E sad, jačina reakcije i sama sposobnost antigena da izazove imuni odgovor može zavisiti od njegove molekulske mase (što je veća reakcija je jača), od njegove prostorne organizacije od mnogo čeka.... udaviću vas ovde tim činjenicama zato mi je i bilo lakše da kažem da se nikada olako ne shvata da li je nešto alergen ili nije, sam primer za to su autoimune bolesti kada organizam deluje na svoje sopstvene ćelije. E, zato opet moram da ponovim, teško je zaključiti jer to niko detaljnije nije ispitao jer se očito nije desio slučaj ujeda koji je baš izazvao tako jaku reakciju da bi došlo do šoka. Tako da, možda je i ovde slučaj da do reakcije dolazi ali ona nije jaka upravo jer alergeni nemaju veliku molekulsku masu, ali to svakako ne znači da ih imuni sistem ne prepoznaje. Ja sam na doktorskim stidijama molekularne biologije, s tim što se bavim tumorima, ali ako bilo šta saznam bliže, javljam :)

Ne mozes nas udaviti cinjenicama, to se trazi. Hvala jos jednom na razjasnjavanju.

loshme10
16.11.15., 15:40
Evo da se ukljucim i ja u temu, s tim da nikad nisam ujeden, pa cu pisati o alergijskoj reakciji na dlacice. Godinama ili nisam imao nikakvu reakciju ili je bila samo da kazem lokalna, odnosno imao sam crvenilo, svrab i one plikove nalik na ujed komarca samo na mestu na kom su mi pale dlacice. Medjutim, u poslednjih 5-6 meseci pri svakom kontaktu sa dlacicama, plikovi i svrab pocinju da mi izlaze po celom telu(najvise po stomaku i grudima gde dlacice nikako nisu mogle da dodju, zatim po vratu, iza usiju, po licu, nogama...). U svakom slucaju mislim da ranije nisam bio alergican a u medjuvremenu sam postao i predstavlja mi sve veci problem, toliko da razmisljam da pocnem da drzim samo OW tarantule(eventualno da ostavim pulchru koja nikad ne baca).

ZolleRu
17.11.15., 13:54
Malo skrecemo sa teme ali samo da se nadovezem na loshmijev post.. Uzmi pressing u apoteci i neces imati problema.. Cim ti iskoci alergija popijes jedan i za bukvalno par minuta sve nestane.. Ja sam imao takakv slucaj pre 2 godine nisam mogao da zivim od alergije, prvi put iz cista mira sam se celo leto osipao (ali ne od T) nego od neceg napolju.. I zamisli sad da bukvalno nisam smeo izaci iz kuce bez pressinga, cim pocnu plikovi crvenilo i svrab samo macnem jednu i budem taj dan ko nov.. Posavetuj se sa lekarom svojim pa vidi, ali mislim da bi ti pressing pomogao da resis te probleme.. :) Ja sad vise nemam tih problema :)

loshme10
17.11.15., 14:14
Ma imam ja pressing i jos par tih lekova protiv alergije kod kuce. Majka mi je doktorka pa mi stalno salje te lekove za svaki slucaj. Nego ne volim da se kljukam bilo kakvim tabletama. Ali videcemo, ako se ovako nastavi ili pogorsa, moracu da vidim sta cu...

borotasinisa
17.11.15., 15:57
Mene NW ne zanimaju u svakom slucaju, ima par izuzetaka ali ti rodovi nemaju dlacice ili ne bacaju...