PDA

Pogledaj punu verziju : Moje tarantule



NemchaNS
29.10.15., 22:17
Danas su mi stigle prve tarantule :D. Imao sam konsultacije sa iskusnijim članovima sa foruma i kada sam uzeo u obzir njihove savete i moj ukus odluka je pala na slingove i to:
G. pulchripes, P. irminia, M. balfouri i P. regalis :D. Da, iako sam početnik, nisam mogao da odolim Pokiju :D. Ljubav na prvi pogled!!! M. balfouri takođe.. Ma sve su suuupeeeer :D. Kao što vidite, osmeh mi ne silazi sa lica a slike ljubimaca ću postaviti čim budem u mogućnosti..

ZolleRu
30.10.15., 14:23
Oho, pazario si ih konacno, cestitam :) Super :) I izbor je dobar, nema sta :) Sta kaze klinac jel se i on odusevio? :D :D

NemchaNS
30.10.15., 18:03
E pa hvala:) Klinac je i danas pod utiscima, žena ga jutros budi za zabavište ali kada mu kažeš buđenje, idemo u zabavište odgovor je naravno: "NEĆUUU, hoću da spavam!!" E ona je iskoristila tarantule kao taktiku da ga digne iz kreveta: "Miki, jel su lepe tarantule?". Izleteo je iz kreveta, počeo da trči po sobi i rekao joj: "DAAAA,a ona šarena (tako zove regalisa) je ovako brza!!":D Čim smo došli iz zabavišta tema su opet tarantule a i tamo se pohvalio drugovima. Sada mu baš objašnjavam da su to bebe i da treba što više da ih ostavimo na miru i da im polako pravimo kućicu (on tako zove onaj terarijum ugaoni što još nisam ni počeo da pravim:confused: ali sad ni nema žurbe, a videću ako ga u neko dogledno vreme napravim, neću dozvoliti da zvrji prazan pa ću uzeti 4 odrasle T (npr. A. versicolor, P. metallica, I. mira i G. pulchra);) i onda me verovatno čeka bračno savetovalište ili nešto gore:club:. Mislim generalno, gospođa je za, samo je ona tu protiv nekog preterivanja.. Naravno, to je sve relativno, jer kada budem imao 10 T samo pokažem snimak na YT gde čovek ima 140 i slučaj rešen:cool:. A ovi slingovi su super, regalisa sam već video u akciji, iako mu nisam davao da ručka:). Kada sam malo u stranu nagnuo posudu u kojoj se nalazi, jedan malo veći komad treseta je počeo da se kotrlja i to ne ka njemu, bogami prilično brzo se okrenuo i napao ga, baš je :evil:. Sad vidim i uživo zašto Pokiji imaju takvu reputaciju.

borotasinisa
30.10.15., 19:47
Cestitam, samo napred, nikad nije previse, utroseno vreme se ne povecava previse sa brojem tarantula a i mozes uvek da biras kada ces odvojiti vreme za njih... Vecinu tarantula mozes videti uvek ako im upalis neko grejanje sa jedne strane bilo to sijalica ili folija grejac...

NemchaNS
30.10.15., 20:37
Hvala na čestitkama i savetima a imam i par pitanja. Sva 4 slinga su u plastičnim posudama koje imaju dosta rupica probušenih sa strane. Da li moram da izbušim i po koju rupicu i na poklopcu kod irminie i regalisa? Za odrasle sam čitao i obavezno je al za ove male ne znam? I drugo pitanje se tiče vlažnosti. Uspeo sam da kroz rupicu špricem ubrizgam na jednu četvrtinu treseta vodu u svakoj posudi. Da li mora baš dobro da se nakvasi ili samo onako površinski sloj tog dela podloge?

borotasinisa
30.10.15., 23:46
Mozes lako izbusiti iglom od sprica malo rupica na poklopcu, izbusi vise za svaki slucaj, ako preteras sa vodom da brze ispari ali onda ces takodje morati malo cesce da spricas.. Kod balfourija spricaj malo manje a ni kod ovih nema potrebe za preterivanjem... Pretpostavljam da su u onim malim okruglim posudicama i da nemaju previse treseta (1cm, 2cm..?) tako da koliko god da ukapas to probije do dna...

NemchaNS
01.11.15., 14:14
A jel i treba voda da probije do dna ili da dodajem treset? Ne znam ni količinu vode koju treba da dodajem a rečeno mi je da čim se treset osuši opet kvasim. Kod mene je uvek oko 23, 24 stepeni u sobi a treset mi odmah sutradan izgleda suv.

borotasinisa
01.11.15., 15:44
Nije to toliko bitno, samo nastavi da vlazis otprilike cetvrtinu kad se osusi i to je to, koliko ti se omakne...

NemchaNS
01.11.15., 16:56
Znači malo da se opustim?:) Znaš ono kada puno čitaš pa naiđeš na razna iskustva i onda naravno ne želiš da zbog nekih banalnih stvari kao što je dodavanje vode dođe do problema. Hvala još jednom..

ZolleRu
01.11.15., 18:55
Ma da bre matori opusti se.. :) I ako im bude suvo par dana nece im biti nista, dobiju dovoljno vode iz insekata koje jedu.. Slobodno mozes pola kutijice da navlazis da se cela polovina nakvasi i povrsina zemlje i dno, za par dana ce se svakako sve osusiti.. I pred presvlacenje samo malo vise podignes vlagu i to je to, a ovako im je dovoljno da imaju jedan deo vlazan jedan suvlji da same biraju gde ce da cute na mokrom ili suvom :) A sto se tice onih rupica sto si pitao gore mozes i samo sa strane da imas rupe odnosno bocnu ventilaciju a mozes i samo na poklopcu, bitno je da imaju ventilaciju dobru, a najbolje je i na poklopcu i po neka rupica sa strane :)

Candus
01.11.15., 22:12
...A jel i treba voda da probije do dna ili da dodajem treset? ...
Znam kako ti je...
:) ...

Tima
01.11.15., 22:23
cestitam, dobar izbor, nadam se da ce kolekcija da se poveca :D

NemchaNS
02.11.15., 08:11
Znam kako ti je...
:) ...
Pa mi novajlije:) moramo da budemo malo dosadni.. Srećom ovde na forumu su ljudi voljni da nam pomognu i onda sve to ide nekako lakše..

NemchaNS
02.11.15., 08:13
cestitam, dobar izbor, nadam se da ce kolekcija da se poveca :D
Hvala, i ja se nadam da će se povećati.. U stvari siguran sam u to ;)

ZolleRu
02.11.15., 14:37
Hehe, svi smo mi nekad bili pocetnici i postavljali takva pitanja, tako da sve sto vas zanima treba slobodno da pitate :) Jedino je malo glupo kad neki mrzovoljni ljudi nece uopste da citaju forum nego samo banu i postavljaju brdo pitanja na kojih je stotine puta dat odgovor.. To me u sustini nervira, ali za ovako neka pitanja svi koji smo aktivni smo radi da pomognemo :) Hehe rekoh ti ja u nekom postu da ces se tesko zadrzati na jednoj ili dve T, to je takva zaraza da je to ne moguce :) Neka neka. samo nastavi da siris kolekciju, tarantula nikad dosta :)

borotasinisa
02.11.15., 18:46
Hehe, svi smo mi nekad bili pocetnici i postavljali takva pitanja, tako da sve sto vas zanima treba slobodno da pitate :) Jedino je malo glupo kad neki mrzovoljni ljudi nece uopste da citaju forum nego samo banu i postavljaju brdo pitanja na kojih je stotine puta dat odgovor.. To me u sustini nervira, ali za ovako neka pitanja svi koji smo aktivni smo radi da pomognemo :)

Upravo tako, za odgovorne ljude poput tebe Nemcho nema problema sta god da treba...

NemchaNS
03.11.15., 10:49
Hvala još jednom na podršci i iako sam za to da se tarantule preporučuju kao kućni ljubimci jer svakako to zaslužuju, slažem se da se trebaju podržati samo oni koji će se ponašati odgovorno. Ovo govorim iz iskustva koje sam imao kao kinolog i tada me je najviše nerviralo kada vlasnici pasa stavljaju svoje hirove ispred potreba svojih ljubimaca. Pa evo i poruka ostalim novajlijama: ako stvarno nameravate da čuvate tarantule, kao što vidite dobrodošli smo ovde, samo treba da imamo poštovanja prema ljubimcima koji stvarno ne traže mnogo od nas.

NemchaNS
11.12.15., 21:08
E pa evo mene opet, sa nekim novostima a i da vam pokažem one slike što sam obećao, da vidite kako sam udomio moje ljubimce:). Novosti su te da su se P. irminia i M. balfouri presvukli i porasli:) G. pulchripes mi je nekako čudan, promenio se, nisam primetio da se presvukao ali mi sad deluje kao da je pred presvlačenje, šta vi mislite, ovako sa slike? Mislim, smirio se, ima veliki abdomen koji je potpuno crn i sjajan. Jedino mi je čudna ta šara na gornjoj strani abdomena, izgleda kao neka pukotina. Jel tripujem? Kod P. irminia i M. balfouri sam znao da sledi presvlačenje. Oboje su se sakrili, irminia je napravila sklonište unutar cevčice koju sam postavio a balfouri je sam iskopao rupu i ispleo površinu celog terarijumčića, i nisu izlazili 5, 6 dana a onda su izašle malo veće T:D P. regalis, i on je blizu presvlačenja pretpostavljam, ali ne znam kako ide kod njih što se tiče boje pred presvlačenje jer mi je on isti kao što je i bio. Veličina, ponašanje, boje... On je i bio najvredniji što se tiče pletenja i pravljenja skloništa, mada sam im ja obezbedio cevasta skrovišta (pakovanje od šumećih tableta), on je odlučio da iskopa rupu odmah pored i isplete nešto nalik na dva šatorska krila od paučine prekrivene kokosovim vlaknima;)

Evo je irminia pre presvlačenja, nisam stigao da je slikam posle..Inače, ima sposobnost teleportacije, ne znam zašto mi to niko nije rekao ili to može samo ovaj primerak:D
http://imageshack.com/a/img903/7895/pqOH4t.jpg

regalisova kućica:) Njega je bilo van skrovišta dosta ali je poslednjih par dana nešto stidljiv
http://imageshack.com/a/img905/3086/cs8ues.jpg
http://imageshack.com/a/img907/9089/SgIe4q.jpg

balfouri, sveže presvučen bebac:)
http://imageshack.com/a/img911/2411/tW1iVA.jpg
http://imageshack.com/a/img903/940/FRu1RP.jpg

pulchripes, samo što nije, jel?
http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/910/vJtZbe.jpg


http://imageshack.com/a/img908/935/aZJDVL.jpg (http://imageshack.com/a/img908/935/aZJDVL.jpg)
Na ovoj poslednjoj slici je moja cela kolekcija:cool: i pomagala koja koristim. Jedino se ne vidi posuda sa lateralisima kojima hranim tarantulice, ona je u tom momentu bila van kadra. I to je to. Za sada.

NemchaNS
12.12.15., 15:26
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20151211_191723_zpsfzoklf2x.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20151211_191300_zps96dmrssq.jpghttp://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20151211_191248_zpsycltcxud.jpghttp://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20151211_192847_zpscujl6sjk.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20151211_191325_zpsrtfefdnk.jpg
Evo je provirila irminia ali čim pipnem poklopac, izvede neko Dejvid Koperfild čudo i nestane:) Baš bih voleo da vidim trku na 40cm između regalisa i irminie:)

NemchaNS
12.12.15., 15:40
Neverovatno, dok sam pisao i ubacivao slike G.pulchripes se presvukao:). A pogledao sam danas u 14h i nije bio presvučen. E baš mi je bio čudan, prvi je počeo da izgleda kao da je za presvlačenje a poslednji se presvukao, ne računajući regalisa koga još čekam.. Inače svi su na 25 stepeni danju i nekih 21,22 noću. Hranim ih na 6 dana lateralisima. A ponašaju se baš kako su i opisani kao vrste, bar za sada. Pulchripes je opuštena varijanta, irminia brže bolje pobegne, balfouri se prvo okrene prema poklopcu malo boksuje prednjim nogama i onda trči a regalis je, kako kad, nekada ostane na mestu, nekada se sakrije a u početku dok su bili u onim "šuškavim" posudama, svako otvaranje ili samo uzimanje posude u ruke i optrčava 5,6 krugova po zidovima posude. Baš mi ih je bilo žao stresiranja pa sam ih već posle 2 dana stavio u ove. Čini mi se da im je ovde super:)

borotasinisa
12.12.15., 17:06
Super, mozes i na 4 dana da ih hranis kad su tako mali, samo jedan savet oko balfourija, ako odbija hranu nudi mu manji plen, skoro duplo manji nego ostalima.. Verujem da je mnogo navoda o njihovom preterano sporom rastu upravo zbog neadekvatne velicine plena.. I ubrzo ce krenuti sa pravljenjem tunelcica tako da ga neces bas vidjati.. Ako hoces cesto da ih vidjas nakon sto se skrase, napravi im izvor toplote na obodu posuda, mozes kupiti na primer lampu za 250din ukljuciti je da sija u sto a njih poredjati okolo...

NemchaNS
12.12.15., 17:17
Jednom jeste odbio da jede a i kada je jeo nekako je bio najmanje zainteresovan. U stvari nikad ga nisam ni video da jede, obavezno tek sutradan vidim da je jeo dok ostatak ekipe ručka odmah po ubacivanju bube, pogotovo arborealci:) Hvala na savetu, probaću onda sa njim tako.

Tima
15.12.15., 09:51
odlican poso imas tu :D lepe tarantulice, samo opusteno meni se desava da ne jedu i po par nedelja a nekad jedu na dva dana, tvrde su to zivotinje :D

NemchaNS
15.12.15., 10:27
E hvala:) Ma malo sam se bio zabrinuo oko presvlačenja i baš kada sam hteo da se javim ovde sa pitanjima u vezi s tim, one krenule redom da se presvlače:) A za klopu se nisam zabrinuo, u stvari sad od kada ih imam nekako manje brinem nego pre nego što sam ih imao. Sve mi je nekako prirodno:) I super je gledati kako love lateralise, meni treba 10 minuta da ih uhvatim, irminia i regalis to obave za 3-5 sekundi. Balfouri i pulchripes još uvek jedu mrtav plen ali još malo i videćemo i njih u akciji:)

borotasinisa
15.12.15., 14:42
Kako ih to lovis kad ti treba 10min?:D Zasto mrtav plen?

NemchaNS
15.12.15., 22:25
Pa jos uvek su mali valjda, kad im ubacim zivog beže od njega a i Momcilo mi je rekao da mu zgnjecim glavu pa takvog da im dajem.
A ja ih hvatam pincetom i nisam bas spretan, moram priznati a nikad nisam nikoga ni video kako uzimaju bube, samo kako ih pustaju pa nisam mogao da iskopiram tehniku :-).

Tima
23.12.15., 13:14
ubaci ih u zamrzivac na 5-10 min, i ima da budu sporiji od puzeva, za lateralise nema potrebe da zgnjecis glavu, predlazem prelaz na tenebrije dok su mali, inace koliko se secam imas p. regalisa ? zanima me da li je aktivan i jel izlazi, jel ga vidjas, ovaj moj #####ava od kad sam ga uzeo :D

borotasinisa
23.12.15., 15:12
Daj mu izvor toplote i trebalo bi da bude gotovo uvek napolju...

hey-ho
23.12.15., 16:34
E hvala:) Ma malo sam se bio zabrinuo oko presvlačenja i baš kada sam hteo da se javim ovde sa pitanjima u vezi s tim, one krenule redom da se presvlače:) A za klopu se nisam zabrinuo, u stvari sad od kada ih imam nekako manje brinem nego pre nego što sam ih imao. Sve mi je nekako prirodno:) I super je gledati kako love lateralise, meni treba 10 minuta da ih uhvatim, irminia i regalis to obave za 3-5 sekundi. Balfouri i pulchripes još uvek jedu mrtav plen ali još malo i videćemo i njih u akciji:)

Uštosićeš se vremenom sa hvatanjem. Ja sam već došao do tog levela da mogu pincetom uhvatiti muvu pre nego što poleti :cool:

NemchaNS
23.12.15., 17:22
Pa regalis mi je bio vidljiv sve dok nije napravio sebi sklonište koje još uvek dorađuje, bukvalno se zatvorio sa svih strana, ostavio je samo jedan malo ulaz, tako da ga baš slabo viđam, gotovo nikako, čak više ni ne vidim kako lovi bubu:(. Isti je slučaj i sa irminiom. Zanimljivo da sad vidim balfouria i pulchripesa kako jedu, skroz su zamenili uloge, ovi koji su bili stidljivi sad se eksponiraju a arborealci se povukli u skrovišta.
Za izvor toplote bi eventualno mogao da probam sa onom folijom, nekako da je stavim na jednu stranu te fioke u kojoj su mi terarijumčići. Inače, tamo mi je termometar koji danju pokazuje 26 a noću 21, 22. Na koliko bi smelo da ide sa tim grejačem?
Crviće sam razmišljao da im dodam pa da imaju malo raznovrsniju ishranu, čisto iz tog razloga. Neće škoditi sigurno, još samo da se izorganizujem sa vremenom pa da odem da ih kupim, poslednjih 10-ak dana bukvalno ne mrdam nigde od posla i obaveza..
Što se tiče hvatanja lateralisa, primetio sam baš prošli put kad sam ih hvatao da se i moj skill level se povećava, nekako sam ih na brzinu sve pohvatao ali još sam daleko od hvatanja muve pre poletanja:)

borotasinisa
23.12.15., 23:37
Zavisi to i od pincete koju imas, mnogo je lakse na primer spicastom nego zaobljenom hvatati lateralise.. A izvor toplote moze da ti bude mala lampa od Kineza, negde sam vec to napisao...

hey-ho
24.12.15., 01:17
Pod ovim "mala lampa od Kineza", Siniša je mislio na njega:
http://i196.photobucket.com/albums/aa77/ass_ass_in/kinjezara_zpsyiaqhwar.png

Oni su ti najbolji za tarantule.

NemchaNS
24.12.15., 06:34
Siniša, hvala na korisnim savetima i probacu onda sa lampom mada sumnjam da cu naci onu iz narednog posta. Hey-ho, uspeo si da me nasmeješ u 6h, jedino doba dana kada sam mrgud, čestitam ti i zahvaljujem :-)

borotasinisa
24.12.15., 10:19
Hahahahahahahaha, gde nadje sliku.. Ma to ti je ona mala sa stipaljkom, mozes da je zakacis gde hoces, samo nemoj grubo sa njom i nemoj da ti ispadne jer nece vise raditi, nisu dzabe 200 dinara:D

NemchaNS
04.01.16., 22:21
Što više tarantula, to bolje jel? :D
Imam na listi želja negde oko 15-ak vrsta T. Ako iskrsne prilika povoljna kao ova da se za malo novca donesu na adresu, ne propuštam je ;).
Ovog puta uzeo sam tri slinga. Jedan je C. fimbriatus. To je jedna od vrsta koje su mi se svidele na prvi pogled (prva slika neke tarantule koju sam skinuo sa neta je upravo fimbriatus, i to govori koliko mi se svidela) a još i kada pročitam ostale karakteristike i svidi mi se još više.. To je to.:D
A druga dva.. Pa to je već posebna priča..;) Zašto to kažem? Jeste da sam početnik u ovom hobiju ali ne mogu da se setim većeg kontrasta izmedju neke dve vrste od ovih koje sam ja uzeo.
Ajd malo da vam zagolicam maštu..
Prva je NW, terestrijalna, izuzetno mirne naravi, slabog otrova, crna...
Druga je OW, arborealna, izuzetno nezgodne, nepredvidive naravi, jakog otrova, bela sa sivim i crnim šarama...
Dakle, u svakom segmentu, potpuno suprotne i mislim da sam ako ni po čemu drugom, bar po bojama odao da su u pitanju G. pulchra i H. maculata.
Svi su super, negde oko 3, 4cm. Slike postavljam kada ih prebacim u bolje posude, i kada se malo odomaće :D.

NemchaNS
04.01.16., 22:36
Evo još da dodam mali update za prvu grupu tarantulica. Tima me je pitao za regalisa da li je stalno sakriven i baš u to vreme je i bio. Trajalo je nekih nedelju dana pre i toliko nakon presvlačenja. Sada je opet dosta vremena na otvorenom i prilično aktivan, sredjuje stalno nešto oko skrovišta, menja.. Super je. Siniša, bio si u pravu, balfouri je napravio tunele, i stalno je u njima ali imam sreće da su uglavnom uz ivicu posude pa ga skoro uvek vidim. Pulchripes je stalno napolju a irminia proviri iz cevčice koju je popunila tunelima od mreže. Nju najmanje vidjam. Za sada, sa ovom ekipom mislim da ne moram da im dodajem lampu ili neki izvor toplote jer ih vidjam dovoljno a kasnije videćemo..

maliduduk
05.01.16., 02:07
Evo pratim ovu temu vec neko vreme, tj. od kada si je i postavio i nisam vise mogao da ne prokomentarisem kako ti covece nabavljas sve tarantule koje su u mojih top 15. Meni su maculate i pulchre ubedljivo jedne od najlepsih tarantula, prvu sam nabavio cim mi se ukazala prilika i veoma sam zadovoljan ( sada imam 2 mala slinga) osim sto ih stvarno retko vidjam jer su po ceo dan u tunelima, a pulchru planiram da nabavim bas ovih dana kada se vratim kuci, da takodje kako ide to sa donosenjem na kucnu adresu bas me zanima ako nije problem da pojasnis malo. Pozdrav i puno srece :)
p.s. baci neku sliku kad nadjes vremena

loshme10
05.01.16., 07:31
Sto se maculate tice, ja imam jednu 0.0.1 od 7-8cm i jos uvek skoro da ne izlazi iz sklonista. Cak ni kosuljice ne izbacuje posle presvlacenja, tako da kad sam joj malo rasturio stek da vidim da li je uopste ziva, prijatno sam se iznenadio koliko je porasla ;)

NemchaNS
05.01.16., 09:06
@maliduduk Eto ukusi su nam se izgleda poklopili :-) I stvarno pulchra a i maculata bas nekako odskacu, pulchra onako jednostavno crna, ko voli tarantule mislim da kod nje nema sta da ti se ne svidi:) A maculata kao u nekom stealth obliku, prelepa vrsta stvarno.. Sto se tice nabavke, sve tarantule sam kupio od Momčila, mozes ga lako naci, na google trazi NSExotics. E sad, on je tu kod Novog Sada a dolazi u grad svaki dan pa se samo dogovorimo kad da budem kuci i on mi to lepo donese. Koliko sam razumeo, ide jednom nedeljno i za BG. Moze ti i poslati na mail spisak tarantula koje ima u ponudi pa se onda dogovorite za isporuku. Hvala i tebi puno srece sa tvojim tarantulama :-).

maliduduk
05.01.16., 16:14
loshme10 Pa bas to, ja jednu maculatu u proseku vidim jednom nedeljno a za drugu znam da je ziva samo jer izbacuje kosuljice..Doduse jeste najlepsi osecaj kad je zapravo vidis i iznenadis se kolika je zapravo. Znas li mozda za koliko ce da poprime (ako uopste budem te srece) taj kontrast belo crne posto su moje jos uvek maslinasto neugledne?

NemchaNS Ma bas me je i zanimalo da l nabavljas od Momcila ili imas neki drugi tajni izvor, nema covek sta nema, tako da se nadam da je sacuvao i koju pulchru nisam nabavljao tarantule pola godine vec je vreme. Javljaj kako se ponasa tvoja maculata bas me zanima je l se bas sve toliko skrivaju. :)

Dule
05.01.16., 19:13
Javljaj za maculatu jer zanima i mene.Prva(muzjak) se krila do polne zrelosti,posle je setao a ova druga(zenka) ima oko 10cm i vidim je par puta godisnje...:?

NemchaNS
05.01.16., 20:18
Važi.. Ma čitao sam ja da je stidljiva vrsta ali mi je toliko lepa da sam morao da je imam :D. A i kada imaš više tarantula, onda nije toliko strašno što neku ne vidiš tako često. Da imam samo jednu i da je stalno sakrivena, ipak ne bi bilo tako zabavno kao kada pratiš više tarantula.
Nego čitao sam još i da je prebacivanje iz manjih u veće terarijume malo nezgodno sa ovom vrstom. Jesu li i vaša iskustva takva i treba li dobro da se pripremim pošto obavezno sve slingove prebacim iz ovih šuškavih posuda u kojima stignu u malo veće i čvršće koje ne stresiraju toliko pauka prilikom otvaranja? Balfouri i pulchripes su bili super mada je balfouri malo bio ratoboran ali nije bežao. Već regalis i irminia, druga priča. U trenutku su se našli van posudice u kojoj su stigli pa su bili poklopljeni trećom posudom i uz pomoć parčeta kartona, zatvoreni i prebačeni iznad nove kućice i onda su samo sišli dole. Sada kada otvaram posudu radi hranjenja i dodavanja vode, brzo pobegnu u skrovišta koja su napravili i nikad i ne očekujem da krenu ka gore i izadju. Pulchru i fimbriatusa sam upravo prebacio a za maculatu nemam posudu tako da on još mora ostati u ovoj. Za pulchru već vidim da je iako aktivna, jako mirna, ne trza se na uzimanje posude u ruke i otvaranje poklopca. Prebacio sam je bukvalno za 5 sekundi. Fimbriatus je već malo nervozniji, prelazak nije prošao glatko kao kod pulchre ali nije bilo ni bežanja kao kod regalisa i irminie. Jeste brz ali samo se okrene na drugu stranu i brzo stane. Znači plašljiv i nervozan ali kada ga ostaviš na miru, plete li plete:D. Super pauk:D. Ma svi su mi super:D. A vidim da kažu za maculatu - očekuj neočekivano! Pa eto ako neko ima neko iskustvo a da misli da bi mi bilo od koristi, svaka sugestija je dobrodošla.

maliduduk
05.01.16., 20:56
Pa to ja znam da su mi maculate zive samo kad vidim da nema bube ili kad vidim kosuljicu, a ovako samo zamisljam kako izgledaju :). Kao sto kazes da nemam jos koju tarantulu stvarno bih se smorio. Sa prebacivanjem iz tih ``suskavih`` posudica nisam imao problema, ubacim njihovu posudu u vecu ( onu u kojoj ce i da budu), otvorim malu posudu i izvadim poklopac i onda zatvorim veliku posudu samo da moze da prodje pinceta i polako vadim treset i cepam mrezu. Prva se uplasila i odmah je izasla pa sam samo izvukao posudicu, a druga se uplasila i onda sam sav treset uspeo da uzmem (bio je kompaktan jer ga je ova izlepila mrezom) dok je maculata ostala na ivici posude sa koje sam je izgurao pincetom. Dakle samo budes malo pazljiviji jer kao sto i sam znas mogu da bude brze ko djavo (iako moje nisu to pokazale u punom svetlu, jos) i budi spreman da ih malo juris po potrebi. Takodje ako se odomace u kutiji i izlepe od poda do plafona mrezu neces ni moci da odvojis poklopac tako da tu mrezu ili kruznim pokretima poklopca strpljivo iskidaj ili malim nozicem izrezi (ja sam kombinovao te 2 stvari). Naravno mozes i strpljivu varijatnu da ostavis kutiju u kutiji i cekas, mada ne predlazem jer 1. verovatno ce pulchra da ti poraste pre nego maculata da ti izadje iz skrovista i istrazi nesto a 2. i kad izadje verovatno to neces ni videti tako da neces ni znati gde je. Srecno i javi kako je proslo

NemchaNS
05.01.16., 21:26
Znači da ipak ne radim sa skroz otvorenim poklopcem? Koliko vidim mrežica u ovoj maloj posudi nije do poklopca ali je cela površina treseta prekrivena njom. Kod fimbriatusa je bila vezana za poklopac ali sam je, što ti kažeš kružnim pokretima odvojio, stavio tu malu posudu u ovu veću i četkicom ga polako isterao. On se malo nećkao ali strpljenje mi je jača strana ;). OK, sutra je dan D, selidba male maculate, pa javljam kako je prošlo. Hvala na savetima:icon_thumright:.

maliduduk
05.01.16., 23:22
Ma da, oni pletu jos ludje od maculata ali cim se malo odomaci oplesce i ona sasvim fino ne brini se ;). Mozes i sa otvorenim poklopcem, kazem ti moje nisu nesto divljale ja sam cisto radi predostroznosti da ne moram da je jurim okolo. To je to dakle samo malo pazljivije i nema problema

loshme10
06.01.16., 07:21
loshme10 Pa bas to, ja jednu maculatu u proseku vidim jednom nedeljno a za drugu znam da je ziva samo jer izbacuje kosuljice..Doduse jeste najlepsi osecaj kad je zapravo vidis i iznenadis se kolika je zapravo. Znas li mozda za koliko ce da poprime (ako uopste budem te srece) taj kontrast belo crne posto su moje jos uvek maslinasto neugledne?

Ako je zenka, svakim presvlacenjem ce biti sve svetlija, a ako je muzjak, on ce ostati tako maslinast. Ja mojoj jos ne znam pol, ali mislim da ce posle sledeceg presvlacenja da se vidi po boji, jer ce imati 10-ak cm. Imao sam i odraslu zenku, ona se nikad nije krila, uvek je bila napolju. Eto da znate da se ne bedacite, skrivaju se samo dok su manje ;)

borotasinisa
06.01.16., 11:41
Ako hocete da ih vidjate cesce stavite im izvor toplote, sunjajte se pazljivo do kutije nocu ili kad ustanete, drzite plen neposredno pored rupe da pravi vibracije dok ne izadje, hranite redje itd... Meni je sasvim prihvatljivo da je vidim samo pri hranjenju mada je nekad vidim na obodu rupe.

Djoleee
06.01.16., 12:19
Hahahahahahahaha, gde nadje sliku.. Ma to ti je ona mala sa stipaljkom, mozes da je zakacis gde hoces, samo nemoj grubo sa njom i nemoj da ti ispadne jer nece vise raditi, nisu dzabe 200 dinara:D
Pazi samo da ne kupis rozle lampu kao ja :)

NemchaNS
06.01.16., 14:22
I meni je sasvim prihvatljivo da ih vidjam samo prilikom hranjenja, a i paziću ako budem kupovao lampu jer vidim prodaju baš svašta, i roze i svašta nešto pa da se ne zeznem kao neko:^).

maliduduk
06.01.16., 18:34
loshme10 Heh nadam se da si u pravu i da ce krenuti da izlaze kad malo porastu, evo ova jedna koja ima manje treseta se moze i videti ponekad kad se sunjam sto bi rekao Sinisa. Znao sam da su sve te boje dok su male ali nisam znao koliko male pa sam vec krenuo da se plasim da su sigurno muzijaci.

Grejanje necu da stavljam jer ionako imaju tunele apsolutno svugde po tresetu pa mi i ne vredi nesto, bila bi skrivena samo na drugom mestu, a sto se tice hranjenja blago vama ako ih tad vidite, ja ili zapazim da nema bubasvabe posle 2 sata ili u najboljem slucaju vidim da se meskolji treset koji onda ``proguta`` plen gde od tarantule vidim mozda 2 noge ako i toliko...

NemchaNS
06.01.16., 19:42
H. maculata prebačena! Uh.. Ovo je najbrža tarantula koju imam. Definitivno. Pričao sam već da su mi i irminia i regalis bežali prilikom selidbe ali maculata.. Stavio sam malu posudu u kojoj je stigao u veću i gledam pauka kako stoji na jednom mestu nepomično. Kada sam povukao treset iz te male posude istog momenta je već bio na sredini kade. Onda je samo stao i tada je poklopljen i prebačen. Sada kada sam otišao da ih proverim, svi napolju, osim naravno irminie. Pa evo i neka slika, nisu nešto ali ovaj telefon i ja ne možemo bolje:

http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20151230_142941_zpsgpdtvkib.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160106_192606_zps99vmffst.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160106_192555_zpsetye0qkf.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160106_183024_zpsmuntgscx.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160106_183001_zpst6tbg3uk.jpg

Eto pulchre i maculate. Fimbriatus je krenuo da plete i da se ukopava i baš kad sam hteo da ga uslikam, uleteo je u rupu koja jeste uz ivicu posude ali pauk je boje treseta pa se na slici ne vidi. Kad budem imao bolju sliku, videćete i njega:D.
Za pulchru sam hteo da pitam, presvlačenje je blizu jel? Abdomen je krenuo da tamni i dosta je velik. Prva slika je od pre neki dan a ostale su od danas.

maliduduk
07.01.16., 01:14
Dobro je da si je ipak bezbedno prebacio :D.. Samo stavljaj slike, a sto se tice pulchre ja bih rekao da ce u roku od par dana (samo joj vlazi dovoljno, sto i sam znas uostalom i ne uznemiravaj) Obavezno stavi slike presvucene pulchre kad budes stigao, valjda Momcilo jos uvek ima neku

NemchaNS
07.01.16., 08:34
Imam ovde njegov spisak iz septembra i na njemu stoji: pulchra 6kom. Predlazem ti da ga sto pre kontaktiras jer nije bas neka kolicina. Nadam se da ce je biti i da ces i ti imati pulchru :-)

NemchaNS
07.01.16., 12:26
Pa kada sam napisao da je maculata najbrža tarantula koju imam, još uvek nisam video ovaj klip na YT gde M. balfouri pokazuje svoje teleport sposobnosti a imam i njega tako da izgleda da sam ga malo potcenio:D.

https://www.youtube.com/watch?v=HFsOaMA-qfU

maliduduk
14.01.16., 01:07
Evo da javim da sam danas i ja nabavio G. pulchru i M. balfouri-ja (prvu sam planirao duze vreme a nije red da se kupuje jedna tarantula sama pa sam morao da uzmem i balfourija). Razmisljao sam sutra da okacim slike, ali ako hoces da ova tema ostane tvoja mogu i u zasebnoj.
P.S. Tvoja pulchra je mnogo tamnija od moje, a negde su iste velicine tako da ce se sigurno presvuci uskoro ako vec nije

NemchaNS
14.01.16., 07:02
E super, čestitam! Kači slike slobodno, daj da ih vidimo:) I super što si uzeo i balfourija, stvarno lepa vrsta i zanimljiva. Ovaj moj je iako sakriven, baš aktivan. Stalno nešto radi, prokopava kanale, plete.. Pulchra se još nije presvukla, čekam još pa ću je slikati kada se presvuče. I pulchripes samo što nije, već 2 nedelje mu je abdomen taman, sjajan i samo što ne eksplodira.. Ali Grammostole su to, one sve natenane:) 9. Januara mi se presvukla irminia. Eto, tačno mesec dana od prošlog presvlačenja, a za to vreme sam je video možda tri puta. Za ovo kratko vreme koliko je kod mene sam primetio kod maculate da je otprilike pola vremena sakrivena u tresetu a pola gore na ivici posude. Fimbriatus je skoro sve vreme u skrovištu koje je napravio uz ivicu posude a i kanale je prokopao sve okolo uz ivice pa ga stalno vidim. Oba pauka su isplela dosta mreže i ručkaju baš lepo:). Kada sam prvi put hranio maculatu, ubacim bubu i gledam kako šeta po pauku a ovaj ništa, ni da mrdne. Šta je ovo, pomislim. Očekivao sam ubicu a ono neka flegma od pauka.. E onda je zgrabio. Sledeće hranjenje isto, prvo je pušta da se mrda baš dosta oko njega, čak ga dodiruje pa tek onda napada. Recimo regalis ne čeka ni 3 sekunde da mu lateralis bude u terarijumu. Pulchra je stalno napolju i nije isplela mrežu. Od kad je kod mene nisam je hranio, ogroman joj je abdomen, pa kapiram da nema potrebe. E kad sam već kod hranjenja, pričao sam da pulchripesu i balfouriju dajem mrtav plen, balfouri čekam da se presvuče još jednom pa ću probati živi da mu dam, da vidim hoće li se usuditi da napadne a pulchripesu sam pustio živog lateralisa i imao je svoj prvi kill. Možda mu je malo bio veći zalogaj ali zgrabio ga je čim mu je ovaj prišao i ne pušta, ubica:). Njega baš nekako volim, mislim sve ih volim ali mi je možda baš on najdraža T. Nema nekog posebno razloga ali svi imaju neku T koja im priraste srcu, eto kod mene je to G. pulchripes.

maliduduk
14.01.16., 22:35
Hvala, da i meni je drago sto sam uzeo i balfourija mada ga jedva vidim koliko je mali heh


Možda mu je malo bio veći zalogaj ali zgrabio ga je čim mu je ovaj prišao i ne pušta, ubica:). Njega baš nekako volim, mislim sve ih volim ali mi je možda baš on najdraža T. Nema nekog posebno razloga ali svi imaju neku T koja im priraste srcu, eto kod mene je to G. pulchripes.
Heh pa ja ih sve volim jednako ne bih bas smeo da odvojim jednu ( iako bi to verovatno bila moja Ejdzi (A. genicualta)) mada ne zelim da pravim razliku


. Kada sam prvi put hranio maculatu, ubacim bubu i gledam kako šeta po pauku a ovaj ništa, ni da mrdne. Šta je ovo, pomislim. Očekivao sam ubicu a ono neka flegma od pauka..
Pa i ove moje tako, doduse kad vidim da love. Bukvalno cekaju da ima bubasvaba udje u usta, ali zato one napadaju jednom a ne ko ove moje ostale skakucu i jure se sa bubom (balfouri je toliko plasljiv, doduse i minijaturan je, cim pridjem on pobegne od bubasvabice koju je ``ulovio`` i onda cekam 10 minuta da se vrati). E i moram reci, sto je mozda malo cudno, da je najzanimljivije gledati moju A. purpureu kako lovi, pa to ce da iskida svu mrezu i istrcace pedeset puta kutiju da bi ulovila bubasvabu duplo vecu od sebe, oduvek je bila svinja :D. A pulchrica je super kacim slika malo kasnije

loshme10
15.01.16., 11:22
E kad sam već kod hranjenja, pričao sam da pulchripesu i balfouriju dajem mrtav plen, balfouri čekam da se presvuče još jednom pa ću probati živi da mu dam, da vidim hoće li se usuditi da napadne a pulchripesu sam pustio živog lateralisa i imao je svoj prvi kill.

Zasto im dajes mrtav plen? Ja sam do sada imao preko 100 tarantula, i nikada ni najmanjima nisam davao mrtav plen, samo ziv ali srazmera velicini.

Grof96
15.01.16., 13:13
Samo da se nadovezem na post loshme10 u vezi ishrane mrtvim plenom.
Zenka moje l.parahybane ~8-9cm raspona je, u pocetku, bez problema lovila i jela zive fobase. To je trajalo izvesno vreme, kada je na otp. 4 dana dobijala po jednog krupnijeg, od par cm.
Medjutim, vec posle par nedelja odjednom je pocela da ih odbija, iz nepoznatog razloga, jer trenutno nije u premoltu, sto vidim po boji i velicini opistome.
Cak se desavalo da napadne fobasa, tj pokupi ga pedipalpima, ali ga ispljune i odmah pobegne. Na kraju je prestala i to da radi. Sa crvima je inace sve u redu, iz domaceg su uzgoja, nisu zatrovani ili tako nesto pa da je to razlog.
Cak je i posle otprilike 15ak dana posta terala svoje :p Odbila je zivog, ponovo...
U svakom slucaju, nisam ga vadio iz tera, vec sam ga ubio i stavio na ''vidno mesto'' -panj.
Kad posle par minuta imam sta da vidim- uzela ga je i vec do pola pojela :D
Zbog cega nije htela zive- i dalje ne znam, ali ovo sa ubijenim je extra stvar ako tarantula mrljavo jede, bar nema zivciranja oko iskopavanja nepojedenog fobasa iz treseta.

borotasinisa
15.01.16., 14:46
Ne znam zbog cega je htela mrtvog, mogu samo da spekulisem ali ona na toj velicini nece doveka jesti na 4 dana, moja zenka dobija na svakih 15 nekad i vise. Proredi to malo. A takodje mi se desavalo da fobase odbijaju neki paukovi, kad nisu bas gladni i to takodje deluje vise kao neckanje, pokupe ga malo pedipalpima pa ga puste pa se povuku pa opet tako itd.. Uglavnom kad izvadim fobasa nakon tog "neckanja" i bacim muzjaka lateralisa, na primer, koji krene da pravi haos ko da ima epi napad uhvate ga odmah. I to su uvek bili podgojeni paukovi, ne bas tik pred presvlacenje ali onako, dobri:D

A onaj snimak sa balfourijem mislim da je obradjen, ne razumem se u video montaze i slicne stvari ali pauk na frejmovima prvo krece bukvalno da nestaje pa da se pomera unazad.

maliduduk
15.01.16., 14:47
Zasto im dajes mrtav plen? Ja sam do sada imao preko 100 tarantula, i nikada ni najmanjima nisam davao mrtav plen, samo ziv ali srazmera velicini.
Pa verovatno nema srazmernu velicinu, mi koji imamo manje tarantula nemamo (pricam za sebe licno ne znam Nemcha) potrebu da gajimo bube (a meni i ne ide nesto doduse). Ja kad nemam malih buba uzmem vecu i seckam i uzduz i popreko ako treba, a ipak tesko da prezivi posle toga, takodje kad smatram da se blizi presvlacenje dajem samo mrtve

Grof96
15.01.16., 15:19
Pa dobro, ako je vec tako, dijeta joj ne gine. Kad bude zagladnela uzece ga :D
Doduse nisam je do sad hranio lateralisima... imam ih nesto malo ali nisu bili na meniju
Uvescu joj malo lateralise da bude raznovrsnije, da joj nije dosadno
A i njima je zanimljivije da jure brzi plen ;)

loshme10
15.01.16., 15:20
Pa onda mu kupis male bube :) Posto si iz BG, tu ti je npr. Bluie, a on ima sve velicine svih buba i crva, pa uzmi mesano ako imas T razlicitih velicina...

A ovo da T hoce mrtav plen a nece ziv mi je malo verovatno. Pre ce biti da nije gladna. Sa druge strane, potpuno je razumljivo sto odmah skacu na latere, kad ovi prave 10x jace vibracije i prosto mame da ih pojedu :D I kod gustera je isto. Kad agami dam fobase ili tenebrije, naravno krka jer je svinja, ali polako, natenane, a kad joj ubacim latere, polomi se oko njih! :D

Grof96
15.01.16., 15:31
Ne bih da kvarim i razvodnjavam temu, ali kad smo vec kod mrtvog plena samo da priupitam :D
S obzirom da su tarantule, a i (valjda svi) ostali pauci predatori koji se u lovu oslanjaju na vibracije koje plen proizvodi, a koje osecaju senzornim dlacicama na nogama (ovo sam negde citao, nisam siguran u pouzdanost), dok im onaj niz slozenih, mozaicnih facetovanih ociju sluzi cisto da raspoznaju dan/noc i eventualno neku senku;
kako su onda u stanju da mrtvog insekta prepoznaju kao plen, s obzirom da on ne proizvodi nikakve vibracije?
Da li poseduju neki hemoreceptor pa su u stanju da otkriju njegov miris, ili kao pojedini insekti (koji takodje spadaju, kao i pauci, u zglavkare) mogu da osete ukus pomocu nogu?
Ako neko zna... :D

NemchaNS
16.01.16., 10:33
Ne znam, eto pulchripes kad mi je stigao, ubacio sam mu živog malo lateralisa i samo je bežao od njega. Onda sam mu zgnječio glavu i takvog ga ubacio, ovaj ga je pojeo. Dok je bio te veličine hranio sam ga mrtvim. Kad se presvukao prvo hranjenje sam opet probao živi plen. Odmah ga je zgrabio. Eto to je jedan primer, bar kod mene. Takve sam slingove dobio. Njega i balofurija sam tako jer su bili baš mali a ostali su odmah dobili živu bubu i ulovili. Evo još i da dodam da se balfouri sinoć presvukao. Pulchripes samo što nije, čak sam mislio da će on prvi ali prestigli ga i irmina i balfouri. Pulchra isto samo što nije a i regalis je blizu. Da li osete miris ili kako osete bubu ne znam ali da su jeli mrtve bube, jesu. Odnosno možda i ne uginu bube još dok ih ovi ne pojedu pa možda proizvode neke vibracije koje pauci osete. Primetio sam da kad zgnječim glavu lateralisu, on još mrda nogama neko vreme. Eto možda i to ima veze.

borotasinisa
16.01.16., 13:50
Da, ako nemas adekvatan plen povredis veceg i sve je u redu, nisu oni mrtvi kako god da ih zgnjecis, uvek se nesto pomera, vibracije su pri tome manje, pauk se osili itd.. To vazi za plasljivije vrste, ima manijaka od slingova sto napadaju sve zivo...

NemchaNS
16.01.16., 16:02
A onaj snimak sa balfourijem mislim da je obradjen, ne razumem se u video montaze i slicne stvari ali pauk na frejmovima prvo krece bukvalno da nestaje pa da se pomera unazad.

E pa stvarno izgleda neverovatno, jel da? Ne znam da li je montaža ali ako su odrasle brže od slingova onda je moguće i da nije montaža. Ove moje kada gledam, baš se vidi razlika. Grammostole su baš opuštene, a i kad požure ako se cimnu zbog nečega nisu ni blizu ostalima koji bukvalno nestanu. Mene je baš oduševila brzina tarantula, to recimo nisam očekivao, uvek sam ih zamišljao kao spore pauke. Što se buba tiče, lateralise držim u jednoj posudi i ubacujem im svajih 3, 4 dana parče jabuke ili nečega šta već bude u tom momentu od voća i povrća i imam ih 40-ak. Vidim da se razmnožavaju ali ne nešto brzo. U oktobru mi je Momčilo doneo 15-ak lateralisa sa prvim tarantulama. E sad kako napreduju ne znam jer nisam baš čitao o njihovom uzgoju, samo sam video usput da im odgovara oko 30 stepeni temperatura i da im se dodaje svakih par dana nešto da grickaju. Da li treba još nešto da uradim da malo ubrzam razmnožavanje i da ih imam još više?

NemchaNS
16.01.16., 20:51
Obećao sam slike novih pauka u mojoj skromnoj kolekciji. Evo šta sling fimbriatusa uradi za par dana. Površinu je prekrio mrežom a sada kopa tunele, na moju sreću sve uz stranice posude pa je stalno vidljiv:). Na likama malo slabije doduše jer je boje treseta ali eto, sa ovim telefonom ne može bolje. Njemu sam namerno ostavio dublji treset a kod balfourija sam izvadio onu improvizovanu pećinicu od kinder jajeta, jer je nije koristio. I on pravi sam svoje tunele u tresetu. Pulchra i pulchripes ih koriste, ne kopaju uopšte.

http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160116_203837_zpscqn97akn.jpg

http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160116_203725_zps8y6sggan.jpg

NemchaNS
19.01.16., 16:08
Prekjuče presvučen G. pulchripes
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160119_160113_zpso9ntcby5.jpg



Juče presvučen P. regalis
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160119_155333_zpscbqt5ots.jpg

NemchaNS
01.07.16., 11:53
Evo novosti su te da su regalis i irminia sada sa rasponom nogu od nekih 10-ak, 12 cm. G. pulchripes me iznenadio jer se sasvim fino uvećava svaki presvalečnjem, najsporiji rast ima M. balfouri. Što se tiče hranjenja, u početku sam malo eksperimentisao, hteo sam da im ne dajem hranu redovno, recimo svakih 5 dana već da mekako simuliram uslove iz prirode. Jednom im dam dva dana za redom, pa onda im ne dajem nedelju dana pa onda na tri dana itd. Odustao sam od toga i sada hranim Grammostole i balfourija na 4 dana, maculatu na 6 fimbriatusa na 7 a irminiu i regalisa na 9. Tako bar malo usporavam rast arborealaca koji, em brže rastu em karaće žive a sporim gramostolama, nije baš powerfeeding na 4 dana i bez grejanja ali eto malo češće nego ovima većima. Tako da čim one doguraju raspon od nekih 7 ili 8cm a mislim da će to biti nakon sledećeg presvlačenja, ide grupna selidba. Pa moram da napravim mesta za nove slingove:). Tako ti je to kada živiš u malom stanu. Za fosorijalne fimbriatusa i balfouria sam mislio da nabavim neku plastičnu dublju posudu, napunim je sa dosta treseta i tako da ih držim jer mi ne izgelda nešto lepo kada se terarijumi sa njima gledaju sa strane. Od gore mi je nekako logičnije pa će oni biti u uglu sobe na podu. Ima jedan video na YT gde je čovek smestio C. fimbriatusa u stakleni ter sa malo podloge i lobanjom pa nakon pletenja izgleda kao u nekom oblaku. Jako dobro ali za sada ću ipak ovako jer nemam mesto za još jedan stakleni. Ostaje mi još i maculata koju treba da smestim negde, dok poraste smisliću nešto, još je mala.
Što se tiče ponašanja tarantula, maculata je stalno ukopana, irminia je stalno u cevčici koju sam joj postavio kao sklonište i obe vrlo malo pletu. Regalis je stalno napolju, jedino kada otvoaram posudu radi hranjenja, pobegne u rupu i ono što je ispleo oko nje. Grammostole su stalno napolju i skloništa koja sam im postavio su napunila tresetom a i inače su kao buldožeri, stalno nešto kopaju, premeštaju.. Super su što se tiče hranjenja, nikada ne odbijaju i jako precizno love. Svaki napad bez promašaja, jednom pulchra zamalo kolut u napred da napravi kada je skočila na žohara:). Moraću da počnem da snimam hranjenja. Do sada su u preteću pozu stali samo maculata i balfouri, i to bez ikakve iritacije osim otvaranja poklopca posude radi hranjenja. Afrikaneri;), ništa neobično.. Fimbriatus je u početku bio jako plašljiv, sada kada otvorim posudu ostaje na mestu i čeka bubu koja jedva i da dotakne podlogu, biva uhvaćena. Odličan pauk. Za sada evo slike irminie koju sam morao da uslikam kada sam je ugledao nakon gotovo dva meseca ne vidjanja.
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20160603_155045_zps0mvdh9gy.jpg
Inače, nakon ove slike se još jednom presvukla ali sam video samo košuljicu i noge koje provire iz skrovišta. Kada je hranim malo zamračim sobu, ubacim bubu i postavim posudu i spred mene i nakon par sekundi irminia izleti, mazne bubu i vrati se u skrovište.

Alem2001
01.07.16., 22:23
fimbriatus-u slobodno stavi dosta podlog,ja trebam uskoro da svojoj ženki fimbriatus-a pravim terarijum i staviću nekih 30-ak cm podloge.Tako se osećaju sigurnije i dosta im je prirodnije,u prirodi znaju da naprave i 1-2m duboke tunele.I slobodno hrani tarantule ređe,ja slingove hranim na 15 dana a odrasle i poluodrasle na mesec dana.Tako im značajno produžuješ životni vek,a čitao sam i da tarantule koje su ređe hranjenje i sporije rasle,porastu nešto više od ovih koje su tovljene:).

NemchaNS
02.07.16., 05:51
Ovaj moj fimbriatus ima solidnu dubinu i iskopao je skoro do dna posude ali je 99% vremena na površini, čak i kada otvaram posudu ostane u mestu. Prelepa vrsta i nije plašljiva, bar nije ovaj moj primerak i bar za sada. Kada ga budem selio u veliki terarijum i planirao sam da bude tako 30-ak cm podloge sigurno. Što se tiče hranjenja znači da usporavam? I do sada sam im preskakao hranjenja kada vidim da je abdomen još uvek prevelik ali napravio sam okvirno neki plan. Sad ću da izduplam broj dana izmedju hranjenja. Znači usvajam predlog. I ja bih voleo da požive duže. Hvala na savetima:icon_salut:

NemchaNS
13.07.16., 13:30
Obzirom da su regalis i irminia spremni za prelazak u konačni terarijum jer su raspona oko 12 cm, a i Grammostola-e su oko 6cm, za nedelju dve bi trebalo da se presvuku pa ću tačno izmeriti, nisu ni one daleko od selidbe možda još jedno presvlačenje sačekam a možda i ne, to praktično znači da će se osloboditi mesto za nove slingove.
E već su stigli :D. Ovoga puta u pitanju su: B. vagans, B. emilia, C. darlingi x 2 i C. fimbriatus. To što sam uzeo još jedan primerak fimbriatusa samo pokazuje koliko mi se dopada ova vrsta. B. vagans sam oduvek hteo jer mi je uz boehmei iz tog roda najlepša vrsta. B. emilia sam uzeo jer je slična boehmei, lepa mi je, kažu ne baca tako dlačice kao boehmei, mada Brachypelma je to:). I boehmei će doći na red a što se tog roda tiče, mislim da bih još uzeo B. anitha i to je to. U stvari, od NW nema još puno vrsta koje su mi na listi želja. Ta lista izgleda ovako i mislim da se neće značajnije menjati:

E. murinus
A. purpurea
B. boehmei
A. breyeri
A. ezendami
I. mira
O. violaceopes
C. schioedtei
P. metallica - koja će uskoro stići:)
O. aureotibialis
P. lugardi
P. murinus

Znači ukupno ima nekih 20-ak vrsta koje bih čuvao. Ostale ili previše liče na neke od ovih koje su već nabrojane pa mi nema baš smisla da ih držim ili mi jednostavno nisu zanimljive. Nabavka novih vrsta mi pre svega zavisi od mesta za čuvanje u stanu. I stvarno kao što mi je ovde neko već pomenuo, sa povećanjem broja tarantula vreme potrebno za obaveze se ne povećava u nekoj bitnoj meri a mnogo je zanimljivije, stalno se nešto dešava. Izgleda da neću baš biti neki zagriženi kolekcionar ali i ovo je mnogo više nego što sam očekivao.

Tima
13.07.16., 23:37
Cestitam, ispunices listu zelja brzo kako si poceo :D Secam se pre par meseci kada si pocinjao i raspitivao se, sad kolko vidim vec si me prestigo u brojnom stanju :D hahaha Samo napred guraj

loshme10
14.07.16., 07:34
Ono sto mene zanima je gde si nabavio A. breyeri, kolika je i ako nije tajna koliko si je platio? ;) Koliko ja pratim(a pratim prilicno), kod nas je nikad nije bilo u ponudi, a ne secam se ni da sam je u Madjarskoj vidjao, ali to bas ne pratim toliko redovno...

NemchaNS
14.07.16., 07:47
Hvala..Kad je hobi ovako zanimljiv, nije čudno što smo se.svi ovako "zarazili".

NemchaNS
14.07.16., 07:53
Ono sto mene zanima je gde si nabavio A. breyeri, kolika je i ako nije tajna koliko si je platio? ;) Koliko ja pratim(a pratim prilicno), kod nas je nikad nije bilo u ponudi, a ne secam se ni da sam je u Madjarskoj vidjao, ali to bas ne pratim toliko redovno...

Ta vrsta mi je na listi zelja..

loshme10
14.07.16., 09:24
Aaa ok, da budem iskren nisam procitao da je wishlist, mislio sam da imas te T...

stanivukm
14.07.16., 20:59
Moram da se pohvalim da sam danas od Kima uzela prvu tarantulu, G. pulchripes od 3cm.. zanima me da li je okej da je stavim već sutra u kutiju 18x18x14?

Alem2001
14.07.16., 21:57
Moram da se pohvalim da sam danas od Kima uzela prvu tarantulu, G. pulchripes od 3cm.. zanima me da li je okej da je stavim već sutra u kutiju 18x18x14?

Možeš slobodno,biće joj taman još neko vreme.

NemchaNS
15.07.16., 08:11
Moram da se pohvalim da sam danas od Kima uzela prvu tarantulu, G. pulchripes od 3cm.. zanima me da li je okej da je stavim već sutra u kutiju 18x18x14?

Čestitam :-) Lep izbor za prvu T..

AcaAca
15.07.16., 11:48
Dobar izbor ali po meni ima mnogo lepsih tarantula

NltMasina
15.07.16., 17:08
Ja sam za prvE tarantule uzeo g. pulchripes i p. formosu :D i dalje ne mogu da se odlucim koja mi je draza, mada bih rekao da mi je malo vise draza pulchripes, nju sam hendlovao...A za brzinu pokija sam se uverio jos kad je imala 1,5 cm...Ne znam zasto ovo govorim, al ajde, valjda nije na odmet :D

stanivukm
15.07.16., 21:16
Hvala hvala :) ne znam kad da probam da je nahranim.. ubacila sam joj malu dubiu ali je odmah pobegla od nje

NemchaNS
16.07.16., 06:07
Evo reći ću ti kako sam ja sa svojim tarantulama..Kako je koja stizala ostavljao sam ih dan, dva u tim posudama bez uznemiravanja. Onda sam ih iz tih"šuškavih" u kojima stignu prebacio u malo veće i mnogo zgodnije. Što se tiče klope nudio sam im tek četvrti,peti dan i uglavnom su sve odmah jele.Čini mi se da sam upravo za pulchripes i balfouri bubama gnjecio glavu pa ih tako osakacene ubacio kod tih tarantulica jer su ove takodje bezale od buba.E sad mozes probati i ti tako sa tvojom za par dana pa vidi kako ide a sto se tice hranjenja inace je za njih najmanja frka kada ne jedu.Ja se u pocetku za to nisam uopste sekirao kao ni sada, u pocetku me je vise brinula vlaznost ali su me iskusnije kolege savetovale da ni tu ne mora da se bas bude nesto ekstra precizan tako da iako sve to ne znaci da treba da se zapostave, tarantule su jako zahvalne za cuvanje sto se tice brige.Znaci samo opusteno i informisi se sto vise.Zilave su to zivotinje, ne bi opstale 350 miliona godina da ih par dana bez klope ubije :-)

stanivukm
16.07.16., 20:35
Na koliko si pulchripesu vlažio treset dok je bio mali?

NemchaNS
16.07.16., 20:56
Na koliko si pulchripesu vlažio treset dok je bio mali?
Samo sam kvasio negde oko trećinu površine treseta i pratio dok se ne osuši. E sad, koliko će trebati vremena da se prosuši zavisi i od veličine posude u kojoj se nalazi T, i od temperature i od toga koliko sipaš tako da ako ti kažem tipa na svaka 4 dana ništa ti to ne znači. Samo prati ali i ako ostane potuno suvo par dana ništa se neće desiti. Jedino prati i samu tarantulicu, kada vidiš da je pred presvlačenje, a negde na početku ove teme ima jedan moj post sa slikom pulchripesa koji je baš pred presvlačenje, sav potamneo i sjajnog abdomena, tu gledaj da ne bude suvo i to je to.

stanivukm
19.07.16., 13:06
Samo da javim da sam joj ubacila latera sa zgnječenom glavom i sve je prošlo kako treba :) hvala puno na savetima

NemchaNS
19.07.16., 14:26
Nema na čemu, zato smo tu.. :icon_thumright:

NemchaNS
16.08.16., 11:54
Zaboravih da javim da je stigla P. metallica, još pre dve nedelje i već se pridružila ostalima u presvlačenju. Imala je kod mene jedan obilan obrok i onda se presvukla i dobila u rasponu solidnih 50% i sada ima 3-4 cm. Što se tiče ostalih super napreduju, ponašaju se u skladu sa osobinama vrsti kojima pripadaju pa tako recimo H. maculata većinu vremena provodi ukopana a ukoliko je napolju prilikom najmanjeg uznemiravanja odmah beži u zaklon. Kod hranjenja je takodje stidljiva pa za razliku od fimbriatusa koji i kada je u rupi poleti ka žoharu čim ovaj dotakne podlogu, maculata čeka da se ha sklonim, čak ne ulovi ni kada joj buba skroz pridje. Grammostole su ubice, klopaju kad god im daš i solidno brzo rastu kako sam očekivao, dobro je.. Čeka se presvlačenje balfouri, darlingi i regalis. Balfouri ima ogroman abdomen već mesec dana a ne jede. Jel to neki problem ili je OK? Cini mi se jos mali za toliku pauzu, ima tek 4cm raspon

Alem2001
16.08.16., 16:54
Ok je za balfouri da ne jede toliko,ako ima veliki abdomen i ako je malo "izbledeo" moguće da će da se presvuče uskoro.

NemchaNS
16.08.16., 17:06
Super hvala..Vidim da mu je sve OK ali eto nisam to kod nijedne od ovih ostalih primetio da baš tako dugo bude tako velik abdomen pa zato bolje da pitam. Hvala još jednom :-)

stanivukm
02.09.16., 17:56
Iskreno da kažem, baš sam se razočarala u moju pulchripes.. Kada je došla, sve je bilo super, stalno vidljiva i aktivna ali ima već sigurno par nedelja od kako ne izlazi iz šteka, isplela je neku retku mrežu na ulazu i presvukla se što sam videla tek kad sam osvetlila unutra. Treba da nekako izvadim tu košuljicu ili da je nznemiravam? Baš mi je žao što nisam videla presvlačenje i što nije onako kako sam očekivala

Dule
02.09.16., 23:06
Ne uznemiravaj. Tek kad izbaci kosuljicu iz steka,mozes da je uklonis,a ne moras ni tada.Ima vremena vidjaces je cesto kako se presvlaci kada poraste.Kolika je sada?

Tima
03.09.16., 04:32
moja g. pulchripes nije izlazila godinu dana, sada je najvidljivija tarantula u kolekciji. Ne brini se vole one da poziraju :D Normalno je za male tarantule da se plase

stanivukm
03.09.16., 14:25
Ima oko 4cm

hey-ho
04.09.16., 21:08
Da si uzela bilo koju drugu Grammostolu, čekala bi barem 3 puta duže da se presvuče tako da budi sa ovim zadovoljna :) Vađenje košuljie nikad nije neophodno, osim ako ti baš treba.

NemchaNS
03.11.16., 10:24
Još nisam kupio DSLR pa sam se igrao sa ovim telefonom malo i ispade jedna lepa fotka sa 5Mpix Huawei minijaturnim senzorom:D.
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161029_202536_zpsutut9eq5.jpg

Tima
06.11.16., 17:36
10+ cm regalis ?

NemchaNS
06.11.16., 17:45
Jeste. 12-ak cm ima a ako uspem nakon sledećeg presvlačenja da ispitam košuljicu možda i odredim pol. Ovako kada gledam čini mi se cura, jer ima dosta širok razmak izmejdu pluća i široku belu traku ispod. Spremateka..pa kao da ima mali džepić ali nije tako vidljivo kao kod P. irminia. Nisam siguran ni za jednu 100% što se pola tiče, ako uspem da ih nateram na staklo, ubaciću slike pa da malo pogađamo. Sad bi već trebalo da se može odrediti..

NemchaNS
10.11.16., 21:31
Još malo slika;)
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161110_194134_zpshwakivpj.jpg
G. pulchripes. Sad kada vidim prvu sliku u ovoj temi, gde je ova tarantula pre godinu dana komotno u kutijici iz kinder jajeta, i ovde gde jedva stane u saksiju prečnika 10-ak cm, nisu grammostole ni tako spore što se rasta tiče.
Evo i pulchre:
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161110_194100_zps9rbiehx2.jpg
Nije što je moja ali baš je lepa:D
Idemo dalje, C. fimbriatus, mladja od dve koje imam, starija nije bila raspoložena za slikanje:
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161110_194556_zpsa8zagnee.jpg
Onaj veći već ima ljubičastu nijansu na nogama ali i ovaj je baš lep. Prelepa vrsta i jako zanimljiva, tuneli uvek "under construction!" a plen se nikad ne odbija i nikad ne zadržava duže od jedne sekunde na slobodi.
I evo još i B. vagans, tarantule koja se brzo pripitomila, bar što se bacanja dlačica tiče:). Samo je priikom prvog otvaranja posude u kojoj je stigla bacila dlačice i od onda ni jednom više, valjda videla od ostalih iz ekipe pa joj bez veze da jedino ona baca:).
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161110_193959_zpshnw6fqno.jpg Ima nekih nedelju dana od presvlačenja.
Ostale tarantulice nisu bile raspoložene za slikanje. Balfouri još ponekad i izadje ali maculata nikako, ukopala se i uživa. Vidim je, srećom kroz posudu jer joj je štek uz stranicu posude.

NemchaNS
14.11.16., 17:37
Primetio sam nešto neobično kod jedne od mojih tarantula. P. irminia uživa u svom terarijumu i kao i regalis, napravila je sebi štek ali i dosta vremena provodi napolju. Kada tako kulira na staklu ili kori, i ja pridjem terarijumu, ona krene prema meni i to ne nešto brzo ali ne ni polako. Samo pridje i ukoliko ja napravim neki pokret ona pridje još ako može. Kada dodje skroz do poklopca i ja opet napravim neki pokret, ona se ne pomiče. Ni jednom nije stala u preteću pozu. Regalis recimo odmah u slučaju da se oseti ugroženim, beži u sklonište. Takođe i on nikada nije bio u pretećoj pozi. Eto jedna zanimljivost, još nisam video da se neka T tako ponaša. Doduše, čitao sam negde da jedan iskusni odgajivač uvek preporučuje bilo koju vrstu iz roda Poecilotheria pre P. irminia za početnike, jer kaže da je bar njegovo iskustvo (20+godina) pokazalo da nijednog Pokija nije video u pretećoj pozi a da irminia prvo puca pa pita ko je. Sve ovo pričam jer se bliži momenat kada ću morati po prvi put da brišem stakla sa unutrašnje strane jer su tarantule od svih površina koje imaju unutar terarijuma, za obavljanje nužde odabrale upravo na dva sa prednje strane, kroz koja ih posmatramo. E da, i to sam hteo da pitam, čime je najbolje to raditi, samo voda ili..? Planirao sam da tarantule ne vadim već da samo poklopim te šuplje kore u koje će da pobegnu. Sva mreža koju su ispleli je upravo unutar tih kora pa neću morati ništa da im poremetim radi čišćenja.

loshme10
14.11.16., 18:19
Ne treba generalizovati stvari. Ja sam recimo imao regalisa koji je samo bezao, ali sam imao i jednog koji se "dizao" u preteci stav. A imao sam i ornatu koja se penjala u preteci polozaj cim pokusam da otvorim vrata terarijuma, dok recimo metallica odmah bezi, a bari ne znam sta je trebalo da se desi da se pomeri, cak i kad je dotaknem stapicem jedva se malo pomeri. Do sada sam imao dve irminie, jedna je pretila, druga nikad...sve zavisi od jedinke do jedinke. I moje sve arborealne kenj.ju najvise po prednjem staklu(osim maculate koju nikad ni ne vidim), kao da teraju inat :D Ja im cistim tako sto spahlicom ogulim izmet, pa vlaznom krpom prebrisem. I nikad ih ne vadim zbog toga, jer znam sta mogu da ocekujem od svake pa se tako i ponasam. Necu da ih stresiram vadjenjem...

NemchaNS
14.11.16., 19:06
Znam da je najvise stvar od jedinke do jedinke ali ova mi bas nekako cudna, nit preti niti bezi, pridje tako kao da bi se druzila :-). A za ciscenje cu I ja tako, brzo to bude gotovo da bi ih vadio I stresirao.

NemchaNS
20.12.16., 16:02
"Zagrljaj" P. regalis i P. irminia, 2 nedelje se nisu videli:) Regalis se presvlačio a uskoro će i irminia..

http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161220_151829_zpsinqbxyt4.jpg

Inače sav taj treset na kori u terarijumu u kome je regalis, pauk je "svojeručno" odnosno svojepedipalpno;) donosio gore sa dna terarijuma i katapultirao treset iz naručja kad stigne do gore pa se onda zavukao u štek i 2 nedelje nije izlazio. Bilo je super posmatrati to njegovo ponašanje, radio je vredno nekoliko sati kao buldžer. P. regalis, sjajna vrsta tarantule. Prelepa i stalno napolju a klopu nikada ne odbija, šta ćeš više:)

NemchaNS
20.12.16., 16:08
Kad smo već kod regalisa, da li možda neko može sa ove slike da bar pretpostavi pol. Nikako da dodje na prednje staklo da ga uslikam bliže.
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161220_152047_zpsc1kpmym8.jpg

Ovako sada izgleda dorzalno:
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/0-02-05-34d7b3f832fcc05c1ce7e45fa35a6d29322fd5004728b07177 0168e52011d8c8_full_zpsckckroe8.jpg

?

loshme10
20.12.16., 16:14
Kolika je?

NemchaNS
20.12.16., 16:17
Pa ima nekih 13-14cm, dijagonalni raspon nogu

loshme10
20.12.16., 16:21
Uff onda je zenka. Msm i ovako sam bio 99% siguran. Ti nju mozes i da paris vec. Tj. ne ti, nego muzjak :th_ROTFLMAO:

NemchaNS
20.12.16., 16:22
Evo još jedna, ako pomaže..

http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161220_161824_zpsjtaptklb.jpg

NemchaNS
20.12.16., 16:25
E lepo, znači da počnem da joj tražim dečka? Neću je ja pariti ali ću gledati:)

loshme10
20.12.16., 16:49
Voajer znaci... :D :D :D

NemchaNS
20.12.16., 20:45
Šta ćeš, taki sam:-)

hey-ho
20.12.16., 23:10
I ja samo zbog ove veličine i boje koje sada ima mislim da je ženka.

NemchaNS
21.12.16., 15:36
Probaću da se nekako dokopam košuljice nakon sledećeg presvlačenja pa ćemo biti sigurni mada nije mi to nešto baš toliko važno. Pauk je lep a jedino mi je važno koliko ćemo se družiti pa zato bih ako se utvrdi da je ovaj muški, odmah nabavio novog slinga, jer vrsta mi je super pa obzirom da mužjaci ne žive baš nešto dugo taman da odgojim tog novog. Što se tiče parenja, ni tu nisam još odlučio da li ću uopšte i raditi to iz prostog razloga što ne znam šta bih sa nekoliko desetina a moguće i preko stotinu regalisa. Nešto me ne privlači ideja da ih uzgajam jer da čuvam veliki broj tarantula nemam mesta a da odgajam i prodajem, nemam vremena.

hey-ho
21.12.16., 16:08
Ženka će u jednom momentu da zataji i neće biti mnogo aktivna. Reagovaće na insekte ali ih neće loviti i jesti a to je znak da bi želela da se pari. Ja sam iz tog razloga često nabavljao mužjake jer se nakon susreta sa njim ženka vraća svojim aktivnostima, čak i ako nije uspelo parenje.
Ako ne budeš znao šta ćeš sa mladima pošalji ih meni :P

loshme10
21.12.16., 16:34
Bas sam hteo da napisem, ako dobijes leglo a ne znas sta ces, daj ga meni. Cak i ako ne prodam voleo bih da probam sa komunalcem sa 30-40 regalisa :D

NemchaNS
21.12.16., 16:42
Ej ali nemoj da bude posle, šalili smo se, ne treba nam:) Evo, ako bude uspešnog parenja, celo leglo podelim na dva dela i dajem vama dvojici. Bez šale. Pre toga, da potvrdimo da je ženka, da joj nadjemo frajera i da taj odradi posao. Nakon toga ću vas verovatno zapitkivati šta i kako jer, iskreno nisam čitao ništa o tome jer nisam ni planirao da bih ikada to radio. Sad ako baš mora, odnosno, preporučuje se, jel? Odradićemo da nam ova cura ne tuguje, ako je cura. Eto, dogovorili smo se:)

NemchaNS
21.12.16., 16:49
Ej, pa sad ja nešto kontam.. Tako ću morati sa svim ženkama svih vrsta koje imam jel? Auuu, al će tu biti tarantula za poklanjanje:) Obzirom da ću organizovati seks za dve jedinke a da pritom ne želim da iste ostvare potomstvo, postajem neka vrsta makroa, jel? Voajer, makro... Šta ovaj hobi napravi od mene:)

loshme10
21.12.16., 17:12
Ja nemam mnogo iskustva sa parenjima, ali sam dosta citao. Izbegavao sam da parim iole ceste vrste jer ne znam sta bih posle radio sa malcima, redje ili nisam uspeo da nadjem muzjaka ili parenja nisu uspevala. Ali kad su u pitanju vrste koje mogu da se drze komunalno, to je skroz ok jer ne moras da ih odvajas odmah nego ih drzis komunalno pa samo odvajas ako hoces da prodas, i sto je super mozes da odvojis po nekoliko komada ako neko drugi hoce da kupi i drzi komunalno. Evo recimo vec vise od 6 meseci ubacujem muzjaka M. balfouri kod zenki koje drzim komunalno, ali nista od kokona za sada :( Tacnije 2 razlicita muzjaka za tih 6+ meseci, jedan koji se vec sto kaze Cvarkov predstavio Gospodu i drugi koji je relativno svez. Vidjao sam inserciju mnogo puta, ali kokona nema pa nema...

NemchaNS
21.12.16., 19:05
Kažem ti, ja nisam ni čitao o tome a kao što kažeš da je neka retka vrsta, pa još i ako leže samo 20ak, 30 jaja, to da svakako jer verujem da bi se rezervisali svi malci i pre nego dodju na svet. Ove vrste kojih ima, puno tu treba i vremena i cimanja. Bar za mene. Ovako ću pratiti ponašanje svih T za koje se ispostavi da su ženke, pa ukoliko dodje do promena koje je hej-ho opisao, parenje sledi pa šta bude.

hey-ho
21.12.16., 19:45
Nećemo se predomisliti, ne brini :) A nije da moraš svaku pariti, to su samo moja zapažanja da se ženkama popravi raspoloženje i aktviraju se nakon toga. Videćeš i sam :) S tim da je to za njih napor tako da ih ne bi valjalo sledeće godine opet pariti nego sačekati do one naredne.

loshme10
22.12.16., 07:42
Meni je zao sto ne mogu da im se posvetim kao ranije, zbog posla(ne pricam samo o tarantulama one su najmanja obaveza, nego i o zmijama i pogotovo gusterima). Zato sam i smanjio broj zivotinja u odnosu na nekada. Zato i imam samo jednog gustera itd. Radnim danima bukvalno ceo dan nisam u stanu, dodjem uvece i samo gledam kako da se dokopam kauca i kreveta, jedva uspem agamu da nahranim. Ostaju mi samo vikendi da se zanimam njima kako treba. A opet i dalje svaki dan gledam oglase po sajtovima i razmisljam sta bih mogao sledece da uzmem :D

NemchaNS
22.12.16., 18:05
Stvarno jako malo obaveza oko tarantula ali opet ostalih obaveza jako puno i onda taman toliko i imam vremena za njih. Sad treba da zavrsim ona dva terarijuma za gramostole, da ih prebacim, bube takodje treba da selim, udesetostrucio im se broj..A da gledam oglase sam prestao jer nazalost mesta vise nemam.Za slingove i ajde, uvek negde mozes da cusnes posudu sa slingom Evo sad mi je emilia u jednoj malo vecoj ukrasnoj šolji u dnevnoj sobi. Ali kada dodje vreme za veliki ter, bice gusto

NemchaNS
22.12.16., 18:11
Nesto gledam ove arborealce sto su u velikom terarijumu, jako malo prostora oni tu koriste. Ili su unutar kore ili na staklu na kojem je kora naslonjena ili na spoljnoj strani kore. Koji bi bio minimum dimenzija za arborealni ter, mislim na duzinu i sirinu? Kapiram za visinu dve duzine raspona nogu tarantule..Tako bih mogao da smestim vise "pljosnatih" terarijuma na police ali da li bi to bio stres za tarantule?

NemchaNS
22.12.16., 18:13
Recimo, da li bi bilo malo 20x20cm sa 40cm visine za arborealnu T do 20cm raspona?

loshme10
23.12.16., 07:41
To nije malo ni za jednu arborealnu T. Ja sam i P.ornatu od 20+cm u rasponu drzao u 20x20x35 i bilo joj je i vise nego dovoljno. A tesko da neki arborealac moze da naraste veci od ornate... Tako da slobodno mozes i malo manje od tih 40cm visine, a ako mozes tolike odlicno, jer kontam da ti je veci problem sirina i dubina nego visina.

A sto se tice onoga sto si prethodno pomenuo.. Tacno je da tarantule ne zahtevaju mnogo brige, ali kad imas 20-ak tarantula(a nekad ih je bilo i 40-ak), 3-4 zmije, gustera koji jede kao covek i moras da ga hranis svaki dan, a pritom u stanu boravis 2-3 sata dnevno ne racunajuci spavanje, onda nemas bas previse vremena da im se posvetis. Iako sad razmisljam da povecam broj zmija tako sto cu da napravim neki rack sistem u jednom od ormara, a da izbacim 1/3 stvari koje imam jer mi ne trebaju :D :D Jedino sto me koci su pacovi koje nemam uslove da drzim u stanu, a nije bas jeftino da se za neki veci broj zmija konstantno kupuju pacovi...

NemchaNS
23.12.16., 18:48
Ej, tako bih rado uzeo neku zmiju, ima baš prelepih vrsta, bilo bi baš tesno za mesto ali ti pacovi... Ne mogu nikako:( Biće neki gekon ili agama pa udri po lateralisima, dubiama:)

Otprilike sam i ja tako 1/3 stvari izbacio sad kad sam sredjivao stan, stvarno gomilamo stvari koje nikada ne koristimo. A prostora nikad dosta, pa baš zbog širine i dubine terarijuma i pitam. Super onda, biće tu prostora, obzirom da su mi uglavnom arborealne i fosorijalne vrste zanimljive a za terestrijalne sam već obezbedio prostor. Kad smo kod terestrijalnih..
B. emilia.. Al to čudo sporo raste.. Evo slika od prošlog presvlačenja pre nekih mesec dana. Inače kod mene je od 12. jula, tad je imala jako malo mm raspon nogu sada ima možda dva više:) Bolje bi joj bilo kad poraste da opravda tu sporost time što će imati izuzetno jarke boje, nikada neće bacati dlake, proždirati bube, biti ženskog pola i živeti jako dugo:) Uspeo sam da je uslikam tokom presvlačenja:
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161119_114942_zpsjb0gaww0.jpg
http://i1376.photobucket.com/albums/ah12/NemchaNS/IMG_20161119_114858_zpsetixu0dq.jpg

NemchaNS
10.03.17., 09:49
P. irminia - pol muški.. Evo juče se presvukla nakon jednomesečnog skrivanja i kada se pojavio čupavi, krakati, maslinasto zeleni pauk nikada lakše nisam odredio pol kod jedne T:) Ne znam sad da li je on polno zreo i da li je ovo bilo finalno presvlačenje, nije potpuno zelen ali definitivno nije ženka. Ima 15ak cm raspon nogu. Ukoliko nekome treba radi parenja, javite se da se dogovorimo. Dolazi u obzir i varijanta da ja kupim polno zrelu ženku.

NemchaNS
10.03.17., 09:49
Što se tiče ostalih tarantula, super su, rastu polako ali sigurno. Ovih dana bi trebalo da uselim grammostole u terarijume pa će biti i neka slika. Takođe, polako ali sigurno na mesto favorita izbija B. emilia, jer ja volim tarantule koje su dobre "ubice" a ona je iako jako mala, neustrašiva. Buba, duplo veća od nje, nisam imao drugu, iako osakaćena, pravila je dosta jake vibracije po tresetu. U prvi mah Ema se malo povukla, što inače sa manjim plenom nikada ne radi, i onda je usledio napad sa kolutom i rvanjem i jako mi je žao što nisam snimao. Nisam očekivao od tako male tarantulice takav spektakl. Recimo što se toga tiče, najdosadniji su mi H. maculata i M. balfouri. Bube opušteno hodaju po njima, a ne sećam se kad sam ih video da pojedu. Svaki put to urade kad ne gledam. Nije fer:( Ipak, maculata se već lepo beli, a i balfouri počinje da liči na odraslog pauka, mada sporo raste, tako da zbog lepote ostaju u kolekciji. Već sam bio blizu odluke da ih prodam. Jedino što od njih tražim je da budu nemilosrdni prema pripadnicima vrste Blatta lateralis a oni tako:) Eto malog update-a sa dešavanjima u mom omiljenom hobiju. Kako su tarantule veće tako opada dinamika dešavanja ali tako je to sa našim osmonogim ljubimcima.

Dule
10.03.17., 12:16
Lepo je sto ih vidis,uopste. Ja maculatu i Balfourija ne vidjam skoro,pa nikad. Maculatu mogu kroz staklo da vidim,kad izvucem ter iz police,a balfourija samo kad mu pokvarim malo mreze,vidim da je on zakrpi za dan-dva.Znaci,ziv je!Da,irminia je polno zreli muzjak. Cestitam! :)