PDA

Pogledaj punu verziju : Molim za pomoc :)



Midguard
26.11.15., 01:14
Zdravo svima!

Pre nekoliko dana sam nasao ovu malu kornjacu http://imageshack.com/a/img907/2606/dy8DGQ.jpg , recite mi sta da joj dam da jede, pije, kakav terarijum da joj napravim, koje lampe da kupim, bukvalno sve. Na "trbuhu" sam primiteo da ima pupcanu vrpcu. Uzeo sam je iz prirode, mozda sam tu i pogresio, ali nije bila zakopana, a znam da tokom zime upadaju u hibernaciju i uplasio sam se, posto je jako mala da nece da prezivi dugo. Unapred hvala!

Snazzynikki FUN
26.11.15., 20:39
Ja ne znam bas mnogo o kornjacama al evo mislim da ce ovo pomoci.... http://moj.pet-centar.hr/Teraristika/Cancara-6325.html :) :)

Milos Karanovic
26.11.15., 21:19
Daj joj da jede susene crvice moje barske kornjace su to jele

AcaAca
26.11.15., 23:22
Mislim da bi trebalo da joj ubacis u ter. neku posudu s' vodom u slucaju da je vodena. Inace se ne razumem toliko.

Midguard
27.11.15., 12:45
Nije morska, sumska je. Kupio sam joj one racice ali nece da ih jede, vodu pije malo. Sad cu da narucim lampu i da joj napravim neki mali terarijum da prezimi. Sem te UVB lampe je l' mi treba jos nesto? Generalno u kuci mi je temperatura oko 25 stepeni sad preko zime.

Milos Karanovic
27.11.15., 12:48
Sumske kornjace jedu voce i povrce vidi na internetu kako se drze u kucnim uslovima

maliduduk
28.11.15., 00:29
Drzi je na toplom, mozes u jednom uglu terarijuma da joj stavis neki toplotni izvor, dakle lapma ce odraditi postao (ne previse blizu kornjace, tj da kornjaca ne moze da je dodirne), Uv svetlo je takodje bitno uz dodatke kalcijuma ishrani. Bas je mala kornjaca a ako jos ima tu ``pupcanu vrpcu`` ilite mesto na kom se odvojila od zumancane kese znaci da je verovatno ovogodisnja. Generalno ne treba uzimati zivotinje iz prirode ali ako je bila napolju u ovo doba godine jedna hladnija noc bi je ionako ubila. Sto se ishrane tice i same vrste, morska nije svakako ( koliko se secam ni nemamo izlaz na more), barska takodje odmah moze da se otpise kao i oni racici kao ishrana, to je najverovatnije testudo hermanni (tj. ona nasa- sumska kornjaca) dakle hranis je povrcem prvenstveno, pogotovo u ovom dobu godine, a kad krene lepse vreme mozes, malo dalje od puta, da naberes bilje iz prirode ili eventualno da je pustis ako ne mozes da se brines o njoj. Pozdrav i srecno sa kornjacom

Midguard
28.11.15., 14:45
Hvala na detaljnom odgovoru :) Reci mi samo jos nesto, koju tacno lampu da kupim, vidim po netu ima UV, UVA, UVB, svasta nesto? U terarijum sam stavio zemlju, da li da stavim pesak mozda ili ispod zemlje pesak?

Milos Karanovic
28.11.15., 16:06
uVB LAMPU KUPI :d

Midguard
28.11.15., 16:20
http://www.pet-centar.rs/detalji_proizvoda.3092881024d2488f834ffe887647d4a3 .exo-terra-reptiglo-spectrum-terarijumska-neonka-2-0-t8-uvb-1050mm-40w.aspx , kontam da ovo vrsi posao? ###, malo sam dosadan, al' ne bih da mi umre mali :)

Snazzynikki FUN
28.11.15., 18:12
Moze ova neonka,ali ja ti preporucijem da kontaktiras Momcila-Ns exotics.On ih ima sigurno,a verovatno su jeftinije... https://www.facebook.com/NS-exotics-176195559130346/?fref=ts
;):D

Midguard
28.11.15., 18:44
Sad cu da ga kontakitram. A vezano za hibernaciju, negde kazu da mora da udje, negde ne, pa me zanima vase misljenje!?

Snazzynikki FUN
28.11.15., 19:32
Ja mislim da ne moraju posto je u pet centru u Beogradu ova vrsta kornjace tokom cele godine u takoreci normalnim uslovovima tj. i leti i zimi su u istim uslovima...

maliduduk
28.11.15., 21:42
Ne mora naravno.. ja moju imam od kad je bila minijaturna, malo veca od tvoje i nisam je stavljao u hibernaciju.. budi sto dosadniji svima nam je cilj da kornjaca prezivi, neonke mozes kao sto su ti rekli da vidis kod momcila (jeftinije su a i sigurnije- meni je jednom iz pc crkla neonka za 2 dana al dobro). Nemoj pesak, najbolji je kokosov treset a ja koristim i seno, neki koriste piljevinu. Salji slike i javljaj kako napreduje.. naravno pitaj sve sto treba

Snazzynikki FUN
28.11.15., 23:21
Kao podloga može i usitnjena borova kora-malč. :D

Midguard
03.12.15., 17:20
U subotu mi stize lampa, pa cu tad da vam okacim slike da vidite terarijum i kornjacicu. Ali imam jedan problem, milim da ona nista ne jede, sve sto joj dam bacim, jedino da uzme kad ja ne vidim nesto minimalno. Vodu pije, negde sam video da treba da joj stavim u vodu malo AD kapi, pa sam i to uradio. Je l ima neko neku ideju kako da resim problem sa hranom?

Snazzynikki FUN
03.12.15., 20:29
Samo budi uporan i dosadan sa hranom i projesce. (:

maliduduk
03.12.15., 21:19
Apetit dosta zavisi i od temperature jer joj je metabolizam usporio prlicno, samo je ti grej i sto kaze snazzy budi dosadan, nemoj da hrana bude previse cvrsta probaj sa zelenom salatom

Midguard
05.12.15., 17:20
Je l lampu drzim upaljenu non stop ili je gasim preko veceri?

Snazzynikki FUN
05.12.15., 17:21
Gasi je preko noci da bi kornjaca mogla da spava. :D

hey-ho
06.12.15., 17:34
Naravno da gasiš. Svakoj životinji je potreban dnevno-noćni ciklus da bi bolje napredovala i bila zdravija. Poželjno je da je noću temperatura niža tako da nemoj nabavljati folija grejače.

Midguard
07.12.15., 13:38
http://imageshack.com/a/img908/3043/KG8jgc.jpg
http://imageshack.com/a/img907/7378/N9g13Q.jpg
http://imageshack.com/a/img911/6266/8Na2IR.jpg

Evo neke slicice za pocetak, terarijum je jos u fazi izrade i uredjivanja :)

hey-ho
07.12.15., 15:21
Odlično si sredio! Svaka čast na uloženom trudu s obzirom da si kornjaču našao i ne znaš kolike su šanse da preživi. Obezbedi joj još jednu lampu sa spot sijalicom i usmeri je u jedan ćošak terarijuma, najbolje ovaj levi, suprotno od skrovišta, gde će moći da se ugreje po potrebi.

Midguard
07.12.15., 15:52
Izmerio sam temperaturu u terarijumu, preko dana je temperatura oko 25 stepeni, da li mi je neophodna ta spot lampa!? Kornjaca je zivahna, dosta se seta naokolo, ulazi u vodu, danas sam je video prvi put kako je uzela maleni zalogaj.

hey-ho
07.12.15., 17:17
Nije baš neophodna ali ne može da škodi :) Možeš postaviti neku običnu stonu lampu pa vidi kako reaguje i da li joj se sviđa dodatna toplota u tom uglu. Ako je baš živahna kao što kažeš to je dobar znak da će verovatno preživeti.

Grof96
07.12.15., 18:03
I ja sam krajem proslog proleca/pocekom leta pronasao tako malu cancaru... oko 6-7cm... Imala je problema s oklopom, tipa relativno meki i napukla ploca, tj. krljust pa je kod mene bila na 'terapiji'
Davao sam, kol'ko se ja secam neke kapi u vodu, valjda AD3E (za ptice), posipao po z salati i ostalom vocu i povrcu prah na bazi Ca, Mg i Zn, kojim inace forsiram zoofobase...Nesto sam se zezao i drobio sipinu kost, jer je puna Ca i time takodje posipao hranu. Mazao sam joj oklop maslinovim uljem (to sam negde procit'o da pomaze).
I, naravno, imala je adekvatnu rasvetu.
Probao sam da joj dajem susene one kao skampe, kol'ko se se secam nije jela, al' zato sa kupusom, z salatom, maslackom, jagodama i tresnjama nije bilo problema. Kod mene se prilicno popravila, oporavila, cak i uvecala precnik oklopa, pa je posle oporavka vracena na meto gde sam je pronasao, pored jednog sumskog izvora.
Nemam bas idejuu koliko raznovrsnu ishranu mozes da joj pruzis jer sad nije sezona voca/povrca...
One su, po pravilu, biljojedi ali starije i svastojedi/mesojedi.
pokusaj sa manjim zoofobasom, ja sam recimo dosta mladih vrabaca othranio njima i nije bilo problema.
Srecno!

maliduduk
07.12.15., 22:19
Veoma simpatican terarijum kao i kornjaca, meni se cini da su sanse da prezivi velike. Da mogu da jedu i puzeve i gliste ali u principu nije neophodno. Ti ponudi pa sta bude, mislim da nece jesti al ne moze da skodi da probas

Midguard
08.12.15., 14:45
I meni se cini da ce da prezivi, iskreno se nadam. Uvatio sam ga par puta da zvace, ali cim me uoci, on ko za inat prestane da zvace.Zasadio sam mu biljke unutar terarijuma da ima potpuni osecaj prirode, jos imam neke ideje koje cu da realizujem u narednom periodu.A da, rodila se dodatna zelja za nekim gmizavcima, kameleon, iguana, african spurred tortoise itd :)

Midguard
08.12.15., 21:21
https://www.youtube.com/user/kenanh2 evo vam jedan poucan kanal na jutubu, pun raznih saveta za odredjene situacije, za raznorazne reptile, uglavom kornjace :)

maliduduk
08.12.15., 22:56
Pazi da ne zasadis nesto otrovno jer se moze desiti da pojede, svakako zanimljiv kanal

Midguard
12.12.15., 13:19
Samo da vam kazem da je kornjaca veoma aktivna, sada vec i jede kako treba, i da, hvala svima na savetima i pomoci ! :) A sad skupljanje para za novog reptila :D