PDA

Pogledaj punu verziju : Jacina otrova T. stigmurus



loshme10
07.03.16., 18:50
Uzeo sam mini koloniju od 3 stigmurusa od ZolleRU-a, kojem se ovom prilikom zahvaljujem ;)

E sad, zanima me da li neko zna koja je njihova jacina otrova, jer se javljaju potpuno suprotna misljenja na netu. Neki porede jacinu otrova sa australisovim(5 od 5 na skali jacine otrova), a negde pise da je 3 od 5 i da u 85-90% uboda u prirodi ili nije bilo nikakvih simptoma ili da su bili zanemarljivi(lokalni bol, crvenilo i otok koji vrlo brzo prodju). E sad sta je tu istina? Neki pisu da u slucaju uboda nece biti nista, a neki da lako moze da se umre! :D Pritom nije svejedno drzati 3 takve zivuljke u stanu a da ne znas sta je od ta dva istina :-P

P.S. Znam da prvo treba da se raspita o svemu pa tek onda uzme zivotinja, ne mora neko to da mi pise :D Ali sta cu kad su informacije oprecne a morao sam brzo da odlucim da li ih uzimam ili ne...

borotasinisa
07.03.16., 21:20
Vazno da se ne penju po glatkim povrsinama, mogu imati nuklearku u sebi...:D Ne razumem se u skorpije ali mi nije jasno kako neko dobije ugriz ako nije retardiran ili ako nije radio sa njima golim rukama. Ima kontradiktornih stavova u vezi otrova razlicitih vrsta ali se to moze delom pripisati varijabilnosti ljudskih organizama, osetljivosti na otrov itd... Tesko da ce neko ovde napisati nesto nakon cega se moze staviti tacka. Nasao sam par radova, jedan (koji zvuci najbolje) nije dostupan za skidanje.. Trazi kljucne reci poput simptoma i slicno...

http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0037-86822013000400484&script=sci_arttext
http://bmcgenomics.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2164-13-362
http://www.scielo.br/pdf/jvatitd/v17n3/13.pdf

ZolleRu
08.03.16., 16:08
Nema na cemu buraz, drago mi je da imamo finu saradnju :) Da se nadovezem na Sinisino sto se tice penjanja po glatkim povrsinama, ne penju se, ali kad se na plastici ili staklu nahvata dosta kamenca od fajtanja mogu da se popnu zato je neophodno imati vise ali manjih rupa za ventilaciju.. :) i danas sam bas trazio neke podatke za otrov i u vecini tekstova su podatci da je otrov 3/5...
Evo i neki manji deo teksta gde se pise o ispitivanju na deci iz Brazila koja su bivala ubodena od strane stigija: ''Т. стигмурус има снимљени ЛД50 оф0.773 мг / кг код мишева, што је значајно, али не на нивоу више опасних шкорпијa из родова Леиурус и Андроцтонус. Студија (објављенa 8. августa 2013) о ефектима Т. стигмурус отрова на децу у свом родном Бразилу је бацити свјетло на ефекте на отрова. Од евидентираних 1.618 енвеноматионс, 20% случајева било симптома (вероватно суво боли , без отрова убризгано); 66,1% укључени само локалне манифестације; 13.6% је имало умерене знаке енвеноматион, а 0,4% су били тешки. Од 1.618 случајева, троје деце, свих узраста мање од пет година, умро, за стопу морталитета од 0,2%. Титиус стигмурус је тако значајно отрован, али не треба изједначавати са шкорпија високог токсичности. На популарном 1 - 5 Стинг-рејтинг скале користи за шкорпиона Т. стигмурус налази негде између нивоа 3 и 4."

loshme10
08.03.16., 16:32
Citam ovo sto je Sinisa okacio. Zabelezena su 3 smrtna slucaja, sva 3 kod dece mladje od 3 godine, dok se u velikoj vecini slucajeva javljaju samo fizicki bol i otok na mestu uboda, eventualno vrtoglavica i povracanje... Tako da mislim da je preterao onaj ko je stavio stigmurusa u isti kos sa australisom i dao mu 5/5. Na kraju krajeva i od ujeda tarantule moze da se umre, pa i od uboda pcele ili ose. 3 smrtna slucaja(i to skoro bebe sve 3) od 1800+ uboda mi vise vuce na slab imunitet i mozda anafalaksu nego na toliko toksicnu skorpiju...

P.S. Da pomenem samo i da nije isto kada ista kolicina otrova dospe u dete od 10kg i u odraslog coveka od 80kg...ili u mom slucaju 100kg :D

hey-ho
09.03.16., 22:34
Pri poređenju uzmite samo u obzir to da stigmurus prilikom uboda izlučuje manje otrova od bilo koje fat-tail škorpije.

loshme10
10.03.16., 09:00
Pa to zato sto je mica, nece da povredi, samo da pecne da opomene :)Z