PDA

Pogledaj punu verziju : Pocetak sezone mrava



Djoleee
05.04.16., 19:08
S obzirom da uskoro pocinje sezona svadbenih letova, otvaram ovaj post gde svi mogu da postave informacije ako primete svadbene letove.
Evo vam takodje tablica http://www.formiculture.com/ant-mating-chart.htm

antmen210
14.04.16., 09:46
Konacno da neko otvori nesto slicno.Veliki lajk za ovo.
Malo kasnim ali dobro 28 i 29 marta dva svadbena leta vrste-Prenolepis nitens.Njihovi svadbeni letovi se odrzavaju na prve tople dane proljeca kada je temparatura preko 20 stepeni.Ne lete jako visoko.Svega oko 30ak centimetara.Muzjaka ima na hiljade dok je zenki manje.Zenke su veoma lake za uociti zbog svoje narandzaste ili zute boje.

DigiNS
14.04.16., 19:16
Postoji i ovakav neki sajt, ja ovaj koristim vec duze vreme i nikad me nije izneverio :D
https://www.ameisenhaltung.de/schwarmflug/

antmen210
15.04.16., 23:28
57855786
Evo dvije slike sa vremenima letova.
Prva slika je za Poljsk.I evo prevod za prvu sliku da se lakse snadjete.
Zadnja kolona vam oznacava tezinu cuvanja
łatwy-lagano
średnio-zaaw- srednje tesko
zaawansowany-tesko
brak- nije poznato
nie hoduje się -jako tesko , skoro nemoguce
Pod ochroną! - Zakonom zasticene u Poljskoj
Jos jedan koristan link sa tablicom za Njemacku
http://ameisenforum.de/schwarmflug.php
I za kraj jedan video sa savjetima kako pronaci kraljicu tj kada gledati.
https://www.youtube.com/watch?v=WfaK8TvM0qA

antmen210
06.05.16., 23:29
Danas oko pet sati nakon kratke kiše temparatura je naglo porasla te su vidjeni camponotus v. muzjaci kako poljeću.Kasnije oko devet sati (uvece) vidjeni muzjaci iste vrste oko vanjskog svijetla.Kraljice nisam zapazio.Moguce da ce se let odrzati i sutra.

Djoleee
08.05.16., 21:38
I jel bio let? Ja kod mene nisam jos nista primetio

antmen210
12.05.16., 20:04
Ni ja isto sem tih par muzjaka i sutradan jos par muzjaka na drugoj lokaciji u lokvi.Ali bez kraljica.

Djoleee
12.05.16., 23:46
Vreme je predpostavljam takvo da su otkazali let za sad :( Nego, gde ti trazis njih? Ja sam na pruzi gledao

AcaAca
14.05.16., 20:57
Kako da zapocnem uzgajanje mrava?

antmen210
19.05.16., 22:05
Vjerovatno ce biti sada letova.Ali kad god nema kise i malo ugrije vjetar ubija svaku šansu.Gledam gdje stignem.Stalno nosim sa sobom bočice sa poklopcem.Kraljice se mogu naci posvuda.Pobekad ih ljudi slucajno unesu u kuce.Ili ti slete na nogu(ovo je iz licnog iskustva) Parkiralista,seoski putevi,parkovi,trotoari,bazeni,staze uglavnom svagdje se mogu naci kad se najmanje nadas.Negdje sam procitao da je lik nasao kraljicu u banci.
AcaAca za uzgoj mrava ti treba za pocetak kraljica.I trebas jako puno citati i informisati se.Jako je bitno da puno citas prije početka.Imas jako lijepih tema na forumu.Ja bih ti preporucio da za pocetak pogledas video klipove od antscanada,tarheel ants, i da se citas malo strane forume.Koliko god imas korisnih informacija na nasim forumima toliko imas i pogresnik.Ako te nesto konkretno zanima pitaj pa cemo odgovoriti.

Djoleee
19.05.16., 22:58
Ja sam se utripovao prekljuce, vidjao sam na svaki kilometar po jednog dosta velikog mrava, kad sam ih blize pogledao nisu licili kao kraljice, a i vreme nije bilo takvo... Mravi su dosta krupni i malo braon-narandzasti, prvi put ih vidim

antmen210
22.05.16., 18:57
Danas oko 15 časova pronadjena kraljica vrste formica polyctena.Kraljica je pronadjena u visokoj travi l.Nije imala krila.Temparatura oko 30 stepeni.Let se dogodio drugog toplog dana(ili prvog) nakon dužeg perioda kiša i hladnoće.Solidan vjetar prisutan.Kraljice su crveno crne boje.Lako uočljive.Izuzetno agresivne.I socialni paraziti su.Ne bih ih preporucio novim u ovom hobiju.Ova vrsta je izuzetno teška.Kraljicu sam pusti da ide svojim putem.
Večeras bi moglo biti letova roda camponotus.Pa javim ako nešto bude.

lauking
29.05.16., 17:40
Da li ste uhvatili nešto? Ja posle prenolepisa ništa nisam našao samo poneki mužjak verovatno zbog vetra odustaju.

Djoleee
29.05.16., 18:15
ne moz uhvatiti 30 minuta sunca a da nema vetra il da ne pada kisa, valjda ce biti u junu nesto bolje, jer su sad najavili da ce biti oluja

antmen210
31.05.16., 00:27
Ne,ništa više.Hrpa mužjaka samo.Očekujte da će svi letovi kasniti zbog perioda hladnog vremena.Lasius niger je u fazi velikih larvi.Imam informacije da se 26.5. dogodio. let camponotus v. negdje u Hrvatskoj.Ali kod mene ništa.

DigiNS
09.06.16., 00:35
Dok sam bio u Crnoj Gori (3.5-13.5) uhvatio sam neoplodjene matice termita, i uhvatio sam za sada meni nepoznatu kraljicu oplodjenu, ima gomilu jaja, drzim je u epruveti, lici dosta na L.niger ali nije ta vrsta rekao bih

Djoleee
11.06.16., 16:35
Meni je nocas uleteo muzijak cini mi se l. niger i stalno zaletao u ekran od kompjutera, ali idalje nista od kraljica

lauking
23.06.16., 12:06
Ovih dana su uhvaćene kraljice tetramorium i formica ali samo po jedna od svake i pored mog daljeg traženja nisam našao druge

antmen210
23.06.16., 13:35
Subota 18.6. - let nepoznate vrste kraljice su potpuno crene nisu formica,lasius ni camponotus.Duge su oko 5-7 cm.Dan je bio topal,sa malo vjetra.Za sad je kraljica ziva.U epruveti.Jaja nema.
Identifikaciju cu pokusati obaviti kad prvi radnici dodju.

22.6 Let vrste lasius niger.Citav dan je bio oblacan sa jako malo sunca.Prije dan-dva je padala kisa.Postotak vlage je bio jako visok.Temparatura ie malo veca od 30 stepeni.Uhvaćene tri kraljice.Bez krila su nadjene na tlu.Let je poceo tako sto su kripate jedinke stajale na otvoru gnijezda i u supjinama na ciglama.Sva lokanlna gnijezada su oko 13 sati zasla sa svojim krilatim jedinkama.Oko 15:30 su prvi mužjaci poletjeli pa nakon njih ženke.Letova ce biti jos.

Da li je moguće identificirati tačnu ili bar približno suziti izbor na vrstu te formica krljice koju ste pronašli?

lauking
23.06.16., 14:50
Tetramorium je verovatno caespitum i već ima podosta jaja a za formicu ne znam sumljam na rubifibarbis ali su sve jako slične i ne bi da je uznemiravam dok ne snese jaja.

Djoleee
27.06.16., 20:02
Evo ja malo da se ubacim, naime kod mene su prskani bili komarci i nasao sam dosta mrtvih kraljica i muzijaka... Ali danas mi se konacno osmehnula sreca i uhvacena je prva kraljica. Jos uvek je imala krila kada sam je uhvatio. Narednih dana cu vas obavestiti kako je sve proslo, jel snela jaja, odbacila krila itd... Do tada evo jedna slikicahttp://i.imgur.com/bw6ukGU.jpg

DigiNS
28.06.16., 14:02
Subota 18.6. - let nepoznate vrste kraljice su potpuno crene nisu formica,lasius ni camponotus.Duge su oko 5-7 cm.

Mrav od 7 cm? Ne postoji tako nesto :D



jel snela jaja, odbacila krila itd

Sumnjam da je plodna s obzirom da nije odbacila krila u prvih sat vremena

Djoleee
28.06.16., 18:49
Sumnjam da je plodna s obzirom da nije odbacila krila u prvih sat vremena
Tako i ja mislim, ali sam citao na dosta mesta da su kraljice cak imale i prve mrave dok su idalje imale krila, e sad videcemo... Ovo je zasad jedina ovogodisnja nada, zato ne baksuziraj :)

antmen210
03.07.16., 12:41
Hahahahaha
Mislio sam milimetara
greskaaaa....
Samim krajem prošlog mjeseca su letjele vrste lasius umbratus i lasius niger.Nisan uhvatio ni jednu lasius niger kraljicu jer ih imam 8
vec tri u epruvetama sa solidnim hrpicama jaja.Uhvatio sam dvije kraljice lasius umbratusa.Jednu sam odnah pustio jer je bila povrjedjena.Drugu sam stavio u frizider u epruveti.Nasao sam napolju 3 l. niger radnika iz iste kolonije i takodjer ih stavio u frižider u drugu epruvetu.Nakon sat vremena sam ih pomjesao u zajednicku epruvetu i vratio u frizider.U frizideru su bili do juce.Onda je nestalo struje i ja sam ih prebacio u ladicu.Jutros sam ih provjerio i nasao sam 2 mrtva radnika i jednog zivog.Nahranio sam ih slatkom vodom i radnik je nahranio kraljicu.Tako da to smatram uspjehom za sad.
2.7.- let nepoznate vrste
kraljica mi je pobjegla
bila je duga izmedju 10mm i 15mm.Crne je boje sa malo tamno crvenog.Poslije sam trazio ali nisam nasao kraljice.

DigiNS
04.07.16., 13:43
Samim krajem prošlog mjeseca su letjele vrste lasius umbratus i lasius niger.Nisan uhvatio ni jednu lasius niger kraljicu jer ih imam 8
vec tri u epruvetama sa solidnim hrpicama jaja.Uhvatio sam dvije kraljice lasius umbratusa.Jednu sam odnah pustio jer je bila povrjedjena.Drugu sam stavio u frizider u epruveti.Nasao sam napolju 3 l. niger radnika iz iste kolonije i takodjer ih stavio u frižider u drugu epruvetu.Nakon sat vremena sam ih pomjesao u zajednicku epruvetu i vratio u frizider.U frizideru su bili do juce.Onda je nestalo struje i ja sam ih prebacio u ladicu.Jutros sam ih provjerio i nasao sam 2 mrtva radnika i jednog zivog.Nahranio sam ih slatkom vodom i radnik je nahranio kraljicu.Tako da to smatram uspjehom za sad.
2.7.- let nepoznate vrste
kraljica mi je pobjegla
bila je duga izmedju 10mm i 15mm.Crne je boje sa malo tamno crvenog.Poslije sam trazio ali nisam nasao kraljice.

Nadam se da nisi stavio L.niger kraljice zajedno u epruvete jer postoji 98 % sanse da ce ti ostati samo jedna ziva, jedina korist koja bi mogla biti iz stavljanja njih zajedno jeste da se dobije na kolicini jaja u pocetku ali na kraju dominantna kraljica ubija ostale i ostaje sama.

Da bi osnovao koloniju sa L.umbratusom moras ga ubaciti u vec zapocetu koloniju Lasius spp. a ne samo mu dodati radnike sa ulice :D

antmen210
06.07.16., 17:28
Lasius niger kraljice su naravno svaka zasebno.
L. umbratus sam dodao tako malo radnika jer je veca sansa da će kraljica preživjeti upoznavanje.Naravno,puno je lakše kraljici da uspostavi koloniju sa više radnika.Zato planiram dodati kukuljice i larve.Ti radnici koji se izlegu neće biti agresivni prema kraljici.Jako je bitno da kraljica ima bar jednog radnika u toku dodavanja kukuljica jer je većina socialnih parazita izgubilo tu sposobnost u toku evolucije.

DigiNS
07.07.16., 18:08
Lasius niger kraljice su naravno svaka zasebno.
L. umbratus sam dodao tako malo radnika jer je veca sansa da će kraljica preživjeti upoznavanje.Naravno,puno je lakše kraljici da uspostavi koloniju sa više radnika.Zato planiram dodati kukuljice i larve.Ti radnici koji se izlegu neće biti agresivni prema kraljici.Jako je bitno da kraljica ima bar jednog radnika u toku dodavanja kukuljica jer je većina socialnih parazita izgubilo tu sposobnost u toku evolucije.
Da ali koliko sam ja shvatio Lasius umbratusa moras ubaciti u vec oformljenu koloniju, a ne dodavati mu larve i pupe, ali videcemo kako ces izvesti eksperiment pa nam javi

antmen210
07.07.16., 19:07
Za sad je sve u redu.Kraljici i radniku sam dodao 2 tek rodjena radnika i 7 kukjica.Radnici su bili odmah prihvaćeni i već se ponašaju kao kolonija.Sad kraljica ima 3 radnika i jos radnika 7 na putu.Svaki dan ih hranim.Sada kada sam prebrodio prvu fazu - upoznavanje nadam se da će se kraljica početi nositi jaja.Ali kod parazita se nikad ne zna.Zato su i teški za čuvanje.
Nisam primjetio nikakve letove ovih dana.

Djoleee
07.07.16., 23:42
De dodajte po koju sliku, ma kakvog kvaliteta bilo :P Inace, koliko treba l. nigerima da predju faze? Od jajeta pa do mrava?

antmen210
08.07.16., 00:28
Oko 6 - 8 sedmica

Stadium jajeta. 10 -12 dana.

Stadium larve: od 10 do 14 dana,

Stadium kukuljice : od 10 do 24 dana, zavisno od temparature).
slike cu postaviti ako uspijem napraviti bilo sta sto lici na nesto.hehe.

Djoleee
25.07.16., 01:10
Kako vam napreduju ovogodisnje kolonije, i sta ste sve uhvatili? Ona uhvacena kraljica jos nije odbacila krila, a sad vec ima larvi i jaja pa cekam da vidim sta ce ispasti od njih, radnici ili alati.

lauking
26.07.16., 15:36
Kod mene jedna tetramorium caespitum kolonija ima 8 radnika i imam još tetramoriuma u stanju pupe. Uhvaćene su još 2 kraljice verovatno formica (nisam ih puno zagledao) imaju sad podosta jaja i prenolepis nitens od kad je otoplilo sporije napreduju ali imaju oko 10ak radnika.

antmen210
06.08.16., 12:02
Lasius niger 3 kolonije imaju oko 10 radnika svaka
Tapinoma - 8 radnika, dvije larve i hrpica jaja
Prenelopis nitens 5 kraljica 1 radnik, kolonija se ne mice sa mjesta probao sam oko 15 vrsta hrane i nista ne pomaze.
Lasius umbratus-kraljica i oko 40 L niger radnika kraljica je polozila hrpicu jaja.Larve ne mogu primjetiti.

Djoleee
07.08.16., 00:47
Evo ja da se dodam na trenutno situaciju... Danas kad sam hteo da proverim da li je kraljica presla iz jedne u drugu epruvetu (pocinje da se hvata budj) sam primeo nesto cudno... Rodio se prvi radnik. E sad mene zanima kako je moguce, da u roku od mesec ipo dana dodje iz faze jajeta do prvog radnika. Takodje je bitno da je kraljica iako ima krila plodna i da se nadam da ce kolonija uspeti :) Uskoro ce biti slike, samo da nabavim neki bolji apart, jer su radnici premali za slikanje trenutno

antmen210
08.08.16., 23:55
Moguce je kao sto sam gore napisao da se radnici rode za samo 30 dana u teoriji.Ako se prvi radnik izlegao

trebalo bi sve biti u redu.Ja sam danas slikao svoje ovodisnje kolonije pa evo slika sa pojasnjenjima.58145815

.

Djoleee
21.08.16., 18:23
U cemu tacno to drzis koloniju? Cini mi se kao neka plasticna casa. Sta to koristis kao podlogu?

Vasquez
16.09.16., 17:36
Zna li neko koja je ovo vrsta, i da li je kraljica? Pritom, nisam je nasao kao mladu kraljicu vec u skoro novom mravinjaku. Imao je mozda 40 radnika, uzeo sam 4 za nju (javite ako treba jos).


5820

Djoleee
17.09.16., 16:10
Zna li neko koja je ovo vrsta, i da li je kraljica? Pritom, nisam je nasao kao mladu kraljicu vec u skoro novom mravinjaku. Imao je mozda 40 radnika, uzeo sam 4 za nju (javite ako treba jos).


5820
Meni se cini da je to definitivno kraljica, e sad bilo bi dobro ako bi mogao malo blize da slikas nju, i kojeg radnika

Vasquez
18.09.16., 00:02
Receno mi je da radnici nisu iste vrste kao ta kraljica.
Naime ta kraljica zajedno sa jos jednom je upravo pocela da osniva svoj mravinjak 'ispod istog kamena' kao i vrsta Myrmica. Te sam ja uzimajuci krajicu pomislio da je to njihov mravinjak i uzeo radnike koji ustvari nisu ni hteli da budu sa njom u istoj epruveti.

Za vrste ne znam, ali da stvarno nisu hteli da budu sa njom, to sam video. Cak su i jeli i vodili racuna o jednom novorodjenom (dok prohoda valjda) ali nju nisu ni gledali. Cak vodu nisu ni uzimali dok im nisam stavio drugi rezervoar (osim onog gde je bila kraljica).

Pa sam stavio kraljicu u epruvetu kao sto i trebam. Idu slike radnika:

5821582258235824

Djoleee
18.09.16., 13:13
Jel bi mogao da slikas kraljicu izbliza cisto da proverim koja je vrsta? I gde ti to njih drzis? :) Cini mi se da ih drzis na stolu i da su otvoreni?

Vasquez
18.09.16., 15:33
Ma jes ja sam lud da ih drzim na stolu otvorene :D
To je staklena posuda, tu sam ih drzao samo za slikanje.
Inace su u plasticnoj posudi ovi mravi a kraljica u epruveti.

Nazalost ne mogu blize, telefon se lose fokusira.
Mozda da pokusam sa aparatom u narednih par dana. Inace, dal vredi da je hranim necim? I kako da joj dam hranu? Cini mi se veoma malo pokretna, uzima vodu, sinoc se malo prosetala kroz epruvetu al kad se uplasi sam se sklupca.

A uhvatio sam jos nesto, ne znam ni dal' je mrav a kamoli kraljica, slikam..

Cini mi se kao da je kraljica, al mzoda se i mrav najeo... xD! 5827

Djoleee
18.09.16., 23:30
Ne moze da se otvori prilog, valjda nije dobro postavljen, a sto se tice hrane za kraljicu, ja sam primetio da cim sam stavio cist med na onaj papir za pecenje, radnici nisu bili toliko zainteresovani, ali je kraljica jedno dobrih 5-10 minuta pila taj med, mada ja mojoj nisam davao da jede dok nije izlegla prve mrave, a kod tebe je malo drugacija situacija, jer kazes da je vec imala radnike, pa probaj da joj das na tako nekom masnom papiru med, ali pazi da stavis JAKO malo, sto je manje moguce da se ne prospe, jer onda sve hoce da se lepi, a kamoli jos da ona moze da se udavi. Takodje probaj da nadjes nekoliko (5-6) pupi iz nekog vec postojeceg mravinjaka i stavi joj u epruvetu, ona ce ih verujem rado uzeti pod svoje leglo, da sto pre ima nekoliko radnika

Vasquez
18.09.16., 23:45
Da, ja sam mislio da ima radnike, ali su mi rekli da ti radnici nisu njena vrsta. Stoga su pretpostavili da je kraljica nedavno dosla tu.
Pa cu je ostaviti ovako, a hranicu je medom vec sutra. Ne znam dal moram svaki dan to? Posto vec 2 dana nije jela.

Djoleee
19.09.16., 15:26
Da, ja sam mislio da ima radnike, ali su mi rekli da ti radnici nisu njena vrsta. Stoga su pretpostavili da je kraljica nedavno dosla tu.
Pa cu je ostaviti ovako, a hranicu je medom vec sutra. Ne znam dal moram svaki dan to? Posto vec 2 dana nije jela.

Med joj mozes dati pa kad se 'najede' ti ga izvadi, da ne stoji tamo bezpotrebno, a probaj da je hranis svakih 3-4 dana. I probaj da nadjes nekoliko pupi da sto pre dobije radnike, jer kazes da je vec bila u postojecoj koloniji

Vasquez
21.09.16., 16:32
Probao sam da dam slatko, medjutim slatko se i osusilo brzo tako da ne znam da li je jela. Danas cu probati med, i gledacu jedno pola sata dal ce da jede.
Izgleda da sam se kasno setio da gajim mrave xD :D
Valjda ce do kraja septembra padati neka kisa jbt. Vec 2 dana oblacno ovde a nikako da padne.

antmen210
21.09.16., 16:56
Kraljica sa slike je solenopsis.tief ant,(ne mogu se sjetiti punog latinskog naziva)
Radnici su jako mali i narandzaste tj crvene boje.
Ta vrsta spada u lagane za cuvanje.Svadbeni letovi se dešavaju na 2-3 metra od zemlje.Na tople septembarske dane,poslije kiše.Kraljicu nemoj hraniti i uznemiravati do pojave radnika.
Ta vrsta inace pravi gnijezda u drugi mravinjacima.
I ja sam uhvatio kraljicu neki dan.Ta vrsta podrzava vise kraljica.

Sto se tice onog mog posta o onim gnijezdima radi se o čaši od čačkalica na jednoj slici a na drugoj je cijev sa komadom plastike na vrhu.Unutra je gips.

antmen210
21.09.16., 16:59
I daa ta vrsta ce mozda poloziti jaja tek nakon hibernacije.
Ovog mjeseca se mozete nadati:myrmica,messor i solenopsis(tief ant)

Vasquez
21.09.16., 17:44
Tooo brate moj. :) I ja sam mislio da je ta, gledajuci mrave iz evrope licila je na tu. I da, dve su bile, jednu sam vratio. Ako ce poloziti jaja tek posle hibernacije, kad da je stavim u hibernaciju, na koju temperaturu?

Takodje, uhvatio sam jednog veoma sitnog mrava, verovatno radnik, ali nisam nigde nasao njegov mravinjak pa sam ga zadrzao za identifikaciju- 5828
-
Nasao sam ga pored mravinjaka koji imaji veoma male radnike, bio je na par metara od njih. Na suvom mestu, suvo blato, blizu gradilista.
-
A sto se tice myrmica i messora - gde ih traziti? Da li vole suvo zemljiste, vlazno, ispod kamena ili drveta..? Bar da znam gde da trazim.
Hvala jos jednom za odg.

Djoleee
22.09.16., 01:02
Tooo brate moj. :) I ja sam mislio da je ta, gledajuci mrave iz evrope licila je na tu. I da, dve su bile, jednu sam vratio. Ako ce poloziti jaja tek posle hibernacije, kad da je stavim u hibernaciju, na koju temperaturu?

Takodje, uhvatio sam jednog veoma sitnog mrava, verovatno radnik, ali nisam nigde nasao njegov mravinjak pa sam ga zadrzao za identifikaciju- 5828
-
Nasao sam ga pored mravinjaka koji imaji veoma male radnike, bio je na par metara od njih. Na suvom mestu, suvo blato, blizu gradilista.
-
A sto se tice myrmica i messora - gde ih traziti? Da li vole suvo zemljiste, vlazno, ispod kamena ili drveta..? Bar da znam gde da trazim.
Hvala jos jednom za odg.

Za hibernaciju najbolje bi bilo ako imas u kuci neku sobu koja se ne koristi, i ne greje u toku zime. Samo ih tamo ostavis i proveravas sa vremena na vreme da li imaju vode. Ja cak dok imam kraljice u epruveti, probusim onu kesu sa kokosovim tresetom pa stavim epruveta unutra u treset da sto bolje 'simuliram' kako oni provedu hibernaciju pod zemljom ali to nije potrebno.

antmen210
22.09.16., 21:39
Hibernacija na temparaturi oko 5-15 celziusa.
Ja sam prije par dana naletio na myrmica kraljicu.Bilo je kasn,oko 7 sati poslije podne.Bila je na stepenicama.Myrmice je najbolje traziti u blizini kolonija myrmica jer ne lete daleko
E sad jedno pitanje...
Kada je bio let solenopsisa prije par dana sam trazio kraljice u paukovoj mreži.Bilo je hrpu mužjaka ali kraljica nigdje.I odjednom sam ugledao dva krilata mrava prikacena jednog za drugog.Uhvati sam ih.Stavio ispod case i promatrao.Razdvojili su se.Kraljica je narandzasta,muzjak crn.Kraljica je odmah odbacila krila.Duga je nekih ,pazite sad, 3-4mm.Ima izdužen i tanak zadnji dio zakrivljen pri kraju.Ima relativno duge antene za svoju velicinu.Narandzaste je boje.Trenutno je u epruveti,ne mrda sa vlaznog dijela vate.E sad koliko god se trudio ne mogu naci nista korisno.Ima li ko ideju kakvu.Slikati ovakvu kraljicu i nije bas moguce tj. slike su grozne.

antmen210
22.09.16., 21:43
Svidja mi se ideja sa "zakopavanjem" epruveta.Tako se smanjuju vibracije,zvukovi i temparaturne promjene.Mozda pokusam sledece godine nesto slicno.
Gdje nabavljate epruvete?

Djoleee
23.09.16., 14:36
Svidja mi se ideja sa "zakopavanjem" epruveta.Tako se smanjuju vibracije,zvukovi i temparaturne promjene.Mozda pokusam sledece godine nesto slicno.
Gdje nabavljate epruvete?

Epruvete nabavljam u apoteci. Pored epruveta ima jos dve dobre alternative, prva je da stavis u spric, jer tako mozes da dodajes vodu u spric a da ne moras da pomeras mrave iz epruvete, samo zapusis tu rupu na kraju i otvoris kad opadne nivo vode, i crevo ono providno, kao sto koristim za spajanje kolonije sa outworldom, samo mnogo deblje, zatvoris jedan kraj vatom, sipas vode, pa to zatvoris vatom, pa ubacis mrave, pa opet zatvoris vatom, jer to mi je nekako bolje, mogu unutra da stanu vece kolonije jer ti biras kolko ce biti dugacko crevo, a i opet mozes da biras i debljinu creva, da ne budu mravi bas onako nagurani kad je veca kolonija

antmen210
24.09.16., 23:10
Ja nigdje ne mogu naci epruvete prave,staklene, pa se snalazim kako znam.Vecinom pravim od gipsa i tako...
Gdje još tražiti sem apoteka(vecinu sam obisao)
Taj fazon sa špricom i ja koristim.Uzmem 2 šprice.Jednoj odsječem dno.Od druge otkinem onu gumu na štapiću i zaglavim na kraj.Onda par minuta pod vrelu vodu i uguram jednu špricu u drugu.I eto epruvete.
Druga opcija je da odem u cvijecaru i zamolim radnicu da mi da plasticne epruvetice.Oni to koriste za nabavku cvijeća i nekad ce vam pokloniti,nekad nesto sitno naplatiti.Jrdini problem je sto je grozna vidljivost.
To za crijevo nisam pokušao.Gdje tog ima za nabaviti? Ja umjesto tih crijeva koristim ona iz auta... Hahaha...
I da,kod kuce imam neku plastiku od necega za pecenje rakije.Ugl izgleda kao epruveta(normalnih je dimenzija) samo sto na kraju ima plastični čep koji se ne može skinuti.
Kod tih improvizacija je bitno paziti da sa druge strane ne ulazi vazduh jer ce inace poplava nastati.

Djoleee
25.09.16., 02:35
To o cemu ti pricas za rakiju je verovatno posudica za gradomer, pazi da ne opijes mrave :) A epruveta ja koje koristim su plasticne, mada je ok preglednost. A za ta creva, ja sam ih kupio u gvozdjari, stim da sam video da ima i u pet-shopu, oni to prodaju kao crevo za pumpe, ali cisto sumnjam da oni imaju dovoljno siroka creva.

Vasquez
25.09.16., 02:39
Ja svoje imam iz cvecare, preglednost 50% -_-. Naravno jos uvek nemam potrebe za necim boljim jer jos nista od kraljica. Jednostavno ne znam gde da ih trazim vise. :D

antmen210
25.09.16., 21:05
Misija nadji epruvetu.
Te iz cvjecare su okej sem vidljivosti.Koliko kostaju te posudice za gradomijer,mogu li se same nabaviti?Kod njih je solidna vidljivost.U onim insulinskim kapsulama imate male epruvetice,staklene.Mogu posluziti za hranjenje ili ih mozete ugraditi u setup.Malo se teže dodje do njih al kad se upraksate to onda ide.
Sad mi nesto pade na pamet da bi umjesto epruvete moglo posluziti i pretočno,stakleno crijevo za akvari.Pogledacu u pet shopu pa vam javim.

Djoleee
25.09.16., 22:59
Misija nadji epruvetu.
Te iz cvjecare su okej sem vidljivosti.Koliko kostaju te posudice za gradomijer,mogu li se same nabaviti?Kod njih je solidna vidljivost.U onim insulinskim kapsulama imate male epruvetice,staklene.Mogu posluziti za hranjenje ili ih mozete ugraditi u setup.Malo se teže dodje do njih al kad se upraksate to onda ide.
Sad mi nesto pade na pamet da bi umjesto epruvete moglo posluziti i pretočno,stakleno crijevo za akvari.Pogledacu u pet shopu pa vam javim.


Uff, al si ga ti zakomplikovao :)

Vasquez
24.03.17., 12:29
Pozdrav ljudi!

Valjda je pocela sezona, ja sam nasao 1 kraljicu i jos jedno krilato stvorenje, valjda kraljica..
Pa samo da obavestim, pocelo je!

Djoleee
19.05.17., 14:48
Da, ja se danas vracao iz skole, kad ono na zemlji kraljica. Naravno nisam imao nista kod sebe pa sam ko idiot isao 30 minuta do kuce balansirao je sa jedne na drugu ruku dok nisam stigao kuci. Inace 90% sam siguran da je u pitanju c. vagus, posle cu ubaciti i neku sliku

Vasquez
20.05.17., 14:30
Hej!
Ja sam nasao 7-8, bas sam uhvatio dan kada su letele.
I sve vec imaju jaja.
Ali sam jednu imao jos od marta, zimski mravi oni.. i upravo sam joj podavio jaja -_-
Kreten.

Djoleee
21.05.17., 04:44
Hej!
Ja sam nasao 7-8, bas sam uhvatio dan kada su letele.
I sve vec imaju jaja.
Ali sam jednu imao jos od marta, zimski mravi oni.. i upravo sam joj podavio jaja -_-
Kreten.
Meni nesto telefon nece da fokusira pa ne mogu bas da slikam, tacnije ne mogu uopste. Pa uglavnom ja sam moju tutnuo u kutiju sa tresetom, racunam tako je prirodnije, bice stabilnija temperatura i bice mrak i manje vibracija, pa cu za par dana samo pogledati jel ima jaja. A ti ako mozes slikaj cisto da se uverim da je to to, mada dosta je karakteristicna glava i dosta je velika

Vasquez
16.06.17., 10:04
Slikacu kad budem imao vremena. Ne bih da ih mnogo uznemiravam. 5/6 su sigurno legle jaja. Jednoj ne mogu da ih pronadjem, ali se ponasa kao da ih ima (zastitnicki kad je pogledam). Jedna je fascinantna jer je legla preko 25 jaja, sada ima oko 15 larvi. I ko zna koliko jaja.

Prilicno sam siguran da imam
Messor barbarus sp - 5-6
Formica fusca? - 1 (Mislio sam da nece napredovati, ali uskoro ce dobiti jos radnika - pored onih prvih koje sam pokupio.)
I mislim da je jedna camponotus posto je velika, crna. Ali nisam siguran.

Jedna camponotus mi je poblegla u kuci. A imam parket i drvenu garnituru. Najeb'o sam. :D

Djoleee
16.06.17., 22:11
Danas je nesto bilo oblacno, sparno bar ovde u Vojvodini, naleteo sam samo u dvoristu na ~10ak kraljica (rekao bi da su nigeri) a i dok sam setao kera sam video dosta njih. Uglavnom uzeo sam 3 (nisam imao vise epruveti) dve bez krila i jednu s krilima mada dok sam uhvatio druge dve i ova je odbacila krila sto je dobar znak, danas je definitivno bilo letova bar kod mene ( Okolina Novog Sada). A posto je skoro mesec dana od kako sam nasao kraljicu c.vagusa danas sam je iskopao iz onog treseta da vidim sta se desava, i ima podosta jaja i zasad sve dobro ide

wazzup
16.06.17., 22:44
U Vojvodini je uvek sparno... :P
Inače, sećam se kakve sve bube je moj kerić našao, uključujući i kraljicu. Vrstu nismo uspeli da odredimo ali je bila crna i golema i već oplođena, da tako kažem. Nakon par dana je počela da leže jaja. Sećam se i da je pre par godina u prodaji mogao da se nađe onaj formicarium sa providnim gelom i LED diodama odzdo, tako da ae sve lepo vidi. Pokušaću da nađem sliku pa da okačim.

Djoleee
17.06.17., 15:37
Juce si bas morao da se trudis da ne zgazis neku... Pa nije uvek sparno, evo danas ubi vetar :)

wazzup
17.06.17., 16:05
Malopre sam izveo kerića, a vetar ubi, ne moš' čovek da gleda fino, sve mu vetar nanosi prašinu u oči... Kad ono kerić našao žabu...prošli put je našao polumrtvog stršljena koga sam hteo da stavim u insektarijum xD ... Zato kera u šetnju i naćićeš sigurno neku zanimljivu bubu ili kraljicu mrava :P ... Bilo kako bilo, ovo toplo vreme treba iskoristiti, svašta može da se nađe u prirodi.5959

Inače, evo tog formicariuma o kojem sam govorio. Mogao se naći u prodaji ovde do pre par godina sa sve tim LED postoljem i gelom.

Djoleee
03.07.17., 18:48
E evo ja sa malim updejtom o onoj kraljici sto sam nasao u Maju. Naime u pitanju je Liometopum sp. Prvi put cujem za vrstu pa cu se malo vise informisati i verovatno otvoriti posebnu temu gde cu gledati da kacim slike i po koji video. Inace iz prve ture radnika sam prebrojao cak 25-30 radnika.
5969

Vasquez
04.07.17., 02:00
Hm, 3/6 Messor su dobile oko 10ak radnika za sada. A jos dolaze.
Jedna messor je ostala sa samo 3-4 larve. Prilcno velike, ne znam zasto o.O? Videcu sta ce da izlegne.
Nasao sam jos jednu Fuscu ja mislim. Odmah je legla jaja.

Prilicno je lepo videti prve radnike, ali posto jos uvek nisam nabavio kutije/terarijume - moracu da dam nekom neke. :/
Nista od slika, nemam vremena xD

DigiNS
11.07.17., 14:45
Slikacu kad budem imao vremena. Ne bih da ih mnogo uznemiravam. 5/6 su sigurno legle jaja. Jednoj ne mogu da ih pronadjem, ali se ponasa kao da ih ima (zastitnicki kad je pogledam). Jedna je fascinantna jer je legla preko 25 jaja, sada ima oko 15 larvi. I ko zna koliko jaja.

Prilicno sam siguran da imam
Messor barbarus sp - 5-6
Formica fusca? - 1 (Mislio sam da nece napredovati, ali uskoro ce dobiti jos radnika - pored onih prvih koje sam pokupio.)
I mislim da je jedna camponotus posto je velika, crna. Ali nisam siguran.

Jedna camponotus mi je poblegla u kuci. A imam parket i drvenu garnituru. Najeb'o sam. :D


99,99% sanse su da imas Messor structor a ne Messor barbarus-a jer nije doba godine kada se kraljice barbarusa mogu naci, tako da sam poprilicno siguran da imas structora, sto se tice Formice sibni sliku da vidimo je l fusca, fusca je skroz crna skoro, mada sudeci po nekoj mojoj intuiciji uhvatio si Lasius niger kraljce a sto se tice Camponotus-a ako je skroz crn onda je vagus i oni su bas bas veliki kraljica je oko 20 mm uglavnom sibni slike da vidimo.


5959

Inače, evo tog formicariuma o kojem sam govorio. Mogao se naći u prodaji ovde do pre par godina sa sve tim LED postoljem i gelom.

Ne kupujte ovakve formikarijume molim vas ocajni su, uginuce ti svi ukljucujuci i kraljica i mravi, bolje narucite preko aliexpressa/alibabe one glupe pleksiglas formikarijume nego da kupite ove gelove kojekakve, ili uzmite pa napravite sami vrlo je lako.

Djoleee
23.04.18., 20:03
Pozdrav za 2018. godinu :) Uskoro mozemo da ocekujemo let C. Vagusa. Uslovi za let su:Oko 28 stepeni; vreme pred oluju.
Zelim svima srecu ove godine :)

Djoleee
07.06.18., 17:37
Pre 2 dana je bio let tetramorium sp-a. A danas sam primetio let l. Nigera.