PDA

Pogledaj punu verziju : G pulchripes problem mozda?



knezmarko1234
21.06.16., 22:21
Ovako, imam malu g pulchripes mozda oko 6/7 cm, uzeo sam je pre otprilike mesec dana. Kada sam je uzeo stojala je u onoj maloj kutijici od sladoleda i receno mi je da kada se presvuce, da je prebacim u terarijum. Pre nekih 5 dana se presvukla i odmah sledeci dan sam je prebacio. I sad me zanima da li je mozda terarijum 30x30 velik za tu velicinu? Kada je stojala u toj kutiji bila je onako zivahna, kada uzmem da otvorim kutiju odmah se onako pomera, sada u terarijumu se slabo krece, prviu par dana se penjala na staklo, sada se onako zavuce u cosak i slabo se pomera. Da li joj je terarijum previse velik? Da je prebacim u manje nesto? Ili je mozda nesto drugo? Temperatura u terarijumu je oko 27 stepena..

hey-ho
21.06.16., 23:55
Treba joj vremena da se navikne na novi okruženje. Trebao si prebaciti zemlju iz prošle kutijice u terarijum da ostanu mirisi pa bi se lakše prilagodila novom okruženju. Idući put ni slučajno nemoj da je diraš bar 10-ak dana nakon presvlačenja dok lepo ne očvrsne i ne ogladni. Jako je loše što si je dirao odmah narednog dana i još prebacivao u nepoznato okruženje. Za par dana joj ponudi hranu pa ako prihvati, znači da se malo oslobodila straha i da će se uskoro odomaćiti u terarijumu.

loshme10
22.06.16., 09:22
Upravo tako. Dan posle presvlacenja ne treba ni da je pipnes, a ne da je prebacujes u nov terarijum. Prebacivanje je za nju veliki stres, a samo presvlacenje i period od nekoliko dana posle toga, dok se ne osusi i ne ocvrsne, je najkriticniji i tada je najslabija i najranjivija. Trebalo je da sacekas najmanje nedelju dana da bi je prebacio.

Dimenzije terarijuma i temperatura su ok. Inace moras da prihvatis to da se one ne krecu puno i da to sto se ne pomera nije nista lose. Ako je zdrava, to sto se ne pomera moze samo da znaci da joj nista ne fali ;)

knezmarko1234
22.06.16., 14:23
Sad shvatam. Znao sam da je to najkriticniji polozaj al sam pomislio da je najbolje cim se presvuce da je prebacom da bi se navikla, a i prostor u prvoj kutiji je bio premali. Secam se da sam citao negde da je neki lik posle presvlacenja p. Murinusa odmah ga uzeo u ruku, bas zato sto zubi nisu ocvrsli, pa sam pomislio da ne moze toliko da steti.
Sad da je ne diram par dana? I da li postoje neke dalje komplikacije zbog ovoga?

loshme10
22.06.16., 14:57
Pa nece joj biti nista ako je sad sve ok. Problem moze da nastane neposredno pri kontaktu jer joj se egzoskelet nije jos osusio i vrlo je neotporan, pa vrlo lako moze da pukne, ali da se to desilo primetio bi curenje. Eto da znas za ubuduce da je diras najmanje nedelju dana posle presvlacenja ;)