PDA

Pogledaj punu verziju : Leopard gekon



SerGigi
27.10.16., 12:55
Pronasao sam ga po ceni od 2000din sa hranom za 1 mesec i kalcijumom za godinu dana.Planiram za njega da kupim terarijum.Samo me interesuje da li su dobre dimenzije 30x20x20 ili da uzmem veci.Kupicu mu foliju grejac i razne ukrase kao sto su cuvarkuca i neke druge biljke i stavicu mu neku ,,Pecinu" koja ce mu sluziti kao stek.Interesuje me koja je idealna podloga za njega i da li trebam jos nesto da kupim?:confused:???Da li da kao podlogu koristim kamenje,a da mu u jednom uglu stavim pesak gde ce moci da vrsi nuzdu.

loshme10
27.10.16., 17:58
Ako hoces terarijum koji ce da mu bude do kraja zivota, uzmi 50x30x20. Za podlogu stavi treset, i mozes da ukrasis nekim kamenom, a pesak zaobidji...

SerGigi
27.10.16., 18:57
Loshme10 hvala vam na odgovoru ali me takodje intetesuje da li terarijum da kupim preko kupujem prodajem ili kod staklorezca.

Djoleee
27.10.16., 21:16
Drago mi je sto si izabrao gekona, jer od svih zivotinja koje si naveo (kornjaca i zmija, a imam i jedne i druge) leopard gekon mi je najdrazi :) Dosta su pitomi i cesto ce hteti da ti se penje na ruku, sto da istrazuje okolinu, sto da se greje na tvojoj ruci, sto bas i ne mozes sa kornjacom ili zmijom. Sto se tice terarijuma, moj je jos uvek dosta mlad (kod mene je 4-5 meseci) i drzim ga u terarijumu dimenzija 25x20x20 i to mu je zasad dosta. Za pocetak sam kao podlogu koristio ubrus, a sad od skoro sam presao na ono sitnije kamenje sto se inace koristi za akvarijum. Sto se tice pecine o kojoj pricas, ispod nje bi trebao da bude treset koji vlazis da ima vlazno skroviste, e sad ja sam kod mog gekona odsekao dno flase, isekao ulaz i to stavio, pa onda kamenje preko toga da se napravi nekakva vrsta pecine, tako da je sve sem ispred tog ulaza prekriveno kamenjem. Sto se tice peska i vrsenja nuzde, pesak moze da izazove probleme kod gekona, pogotovo dok su jos mali, pa to preskoci a najlakse ce ti biti da pincetom jednom dnevno pokupis njegovu nuzdu, a to realno ne traje duze od 10-20 sekundi. Sto se tice da li da nabavis gotov terarijum ili od staklorezca, to ti moras sam proceniti sta ti je isplatljivije pa tako uzmi.

SerGigi
27.10.16., 22:03
Djolee hvala vam.Samo ne znam da li podlogu da uradim kao vi ili da poslusam loshme10?

Djoleee
27.10.16., 23:06
Obe podloge su dobre, stim da ako koristis kamenje moras imati treseta u sklonistu da zadrzava vlagu, a ti izaberi sta ti je lepse/pristupacnije

SerGigi
27.10.16., 23:32
Ok hvala vam.

SerGigi
27.10.16., 23:33
Kada budem kupio zivotinju objavicu novu temu i slikacu je(to je verovatno za vikend).

loshme10
28.10.16., 07:45
Nemoj da stavljas kamencice koje gekon moze da proguta. Ne znam da li mislimo na iste kamencice, ali ako mislimo onda su to oni sitni akvarijumski koje gekon definitivno moze da proguta. Stavi mu treset i eventualno ako hoces da ukrasis nekim vecim kamenom. I ne bih se slozio sa Djoletom da zmija nece da se greje na ruci. Sve moje zmije to rade. Kada ih uzmem u ruke jedno vreme malo istrazuju ali se uvek(neke pre, neke kasnije), sklupcaju oko moje ruke ili na stomaku da se greju.

SerGigi
28.10.16., 10:04
Ok hvala vam znatno ste mi pomogli.Ja sam pronasao nekog coveka koji prodaje terarijume za paukove,zmije,gustere... za 1500 din ali covek zivi u Nisu.Ne znam da li da narucim taj terarijum brzom postom jer se plasim da mi ne pukne?Sta vi mislite o tome?

SerGigi
28.10.16., 10:42
Uspeo sam da pronadjem terarijum u mom gradu kod staklorezca.Da li da mu debljina bude 4 ili 6 mm??

Djoleee
28.10.16., 11:49
Ovo kamenje koje ja koristim je za zlatne ribice, posto i one imaju obicaj da progutaju kamenje pa da uginu, uglavnom kamencici su velicine gekonove glave da nebi mogao da ih proguta.
Kod mene debljina stakla je 4mm i to ce ti biti dovoljno

loshme10
28.10.16., 12:03
Njemu ne treba deblje staklo od 4mm, jedino ako hoces zbog sebe da bude malo jace da ne pukne ako ga cuknes negde..

SerGigi
28.10.16., 20:03
Loshme10 hvala vam.

SerGigi
30.10.16., 11:35
Da li da uzmem terarijum sa kliznim vratima ili da se gore nalazi otvor?:confused:

SerGigi
30.10.16., 20:57
Pomoc!Koliko bi me kostala mesecno hrana za leopard gekona i koje insekte i koje voce i povrce da joj dajem?Takodje posto bih hteo da razmnozavam insekte zanima me koliko bih insekata trebao da kupim u samom startu zato sto bih hteo da kupim jednu veliku kolicinu koja ce se razmnozavati i tako da ne moram svaki mesec da kupujem hranu posto u mom gradu nema gde da se kupi(proveravao sam u svim pet shopovima i mestima na koja su me oni uputili i nisam nigde uspeo da pronadjem)?Takodje me interesuje da li da kupim terarijum sa kliznim vratima ili da se gore nalazi otvor?

loshme10
31.10.16., 10:06
Sto se terarijuma tice, to je na tebi, mozes i ovako i onako, ali posto njima ne treba veliki terarijum, mislim da ti je zgodnije da se otvara odozgo, zbog odrzavanja. Sto se tice hranjenja, Leopard gekoni ne jedu voce i povrce nego samo "meso". A oko razmnozavanja insekata za hranu imas posebnu temu, pa procitaj.

SerGigi
31.10.16., 18:35
Hvala vam na odgovoru.Mozda ali mozda cu kupiti dva komada.Kolike bi dimenzije terarijuma trebalo za dva leopard gekona?

loshme10
31.10.16., 18:58
Nemoj da mi persiras, nervira me to :D

Nije ti preporucljivo da drzis 2 zajedno, pogotovo zato sto si pocetnik. Ako vec hoces po svaku cenu, gledaj da obavezno budu dve zenke. Dovoljan bi ti bio terarijum recimo 50x30x20cm.

SerGigi
31.10.16., 19:44
OK hvala ti.Uzecu za pocetak jednog muzijaka i uz njega terarijum 50x30x30 debljine stakla 4mm.Kao podlogu cu mu staviti treset a ispod terarijuma ce se nalaziti folija grejac.U terarijum cu mu staviti neko drvece po kome se moze penjati kao i pecinu.Od bilja cu staviti aloju i cuvarkucu.Da li treba jos nesto da kupim sto se tice opreme?

loshme10
01.11.16., 07:47
Ako uzmes muzjaka, onda nema tu "za pocetak". Posle kod njega ne mozes da ubacis ni zenku, a pogotovo ne jos jednog muzjaka. Ostalo je sve ok, samo jos da ti napomenem da folija ne ide ispod celog terarijuma, nego otprilike ispod pola. Nisi pomenuo posudu sa vodom, i to treba da stavis, i to na polovini ispod koje nije grejac. Drvece za penjanje nije neophodno jer se retko penju. To bi ti bio vise ukras nego sto bi oni stvarno koristili. A sto se tice zivih biljaka, i to treba da razmotris. Gekon ih najverovatnije nece jesti, ali nije nemoguce da nece insekti, a i vestacke biljke je mnogo lakse "odrzavati" - tj ne odrzavaju se :D

SerGigi
01.11.16., 11:13
Ok.Ako mi jos nesto zatreba javicu ti se.

Grof96
01.11.16., 22:10
Mislim da bi za podlogu sasvim odgovarajuci bio kvarcni pesak u celom teru. Ja ga licno koristio za leoparda i nikakvih problema nije bilo; jedino se desavalo, tu i tamo, da, kad se 'zakuca' na fobasa tj. kad ga napadne i zagrize, pokupi i koje zrno peska s poda.
Cak i pored toga ja nikakvih problema nisam imao, a ni gekon:D
I estetski lepo resenje, a i prakticna strana da se izmet uvalja pa je jos cvrsci i kompaktniji prilikom izvlacenja

SerGigi
02.11.16., 08:27
Grof96 hvala vam.Takodje cu se posavetovati sa covekom kod koga budem kupio gekona i on ce mi reci koja je od ove dve podloge bolja.

SerGigi
02.11.16., 20:07
Dobro vece.Interesuje me da li za leopard gekona kupim terarijum drveni a sa jedne strane stakleni Ili da kupim terarijum koji je skroz stakleni.Drveni kosta 1500din dok stakleni kosta 1000din.Meni iskreno taj drveni terarijum izgleda grozno kao neka polica dok me taj covek ubedjuje da je mnogo bolji za leopard gekona.Ne znam koji da kupim.

Djoleee
02.11.16., 21:46
Dobro vece.Interesuje me da li za leopard gekona kupim terarijum drveni a sa jedne strane stakleni Ili da kupim terarijum koji je skroz stakleni.Drveni kosta 1500din dok stakleni kosta 1000din.Meni iskreno taj drveni terarijum izgleda grozno kao neka polica dok me taj covek ubedjuje da je mnogo bolji za leopard gekona.Ne znam koji da kupim.


Sta se tebi svidja uzmi...

SerGigi
02.11.16., 22:55
Uzecu stakleni.

SerGigi
06.11.16., 10:13
E ovako.Juce sam kupio leopard gekona i trenutno se nalazi u plasticnoj kutiji.Ne znam da li da jos malo poraste pa da ga prebacim u terarijum posto ima dva meseca ili da sacekam da jos malo poraste?Takodje me interesuje da li joj treba folija grejac i koliko cesto treba da je hranim?Covek koji mi je prodao leopard gekonku mi je rekao da ga hranim na svaka dva dana po jednog crvica i da mi ne treba folija.Interesuje me sta vi mislite?

SerGigi
06.11.16., 15:39
584758485849Evo i slike

Djoleee
06.11.16., 17:17
Lep je gekoncic :) Po velicini kad ga uporedim sa cepom rekao bih da je malo manji od mog gekona, a ja mog hranim svaki dan po 3-4 lateralisa.
Folija grejac bi trebao da mu ukljucujes sada pogotovo kako dolazi zima, jos ako dok si u skoli pa ti u sobi ne radi grejanje, a uostalom grejaci uglavnom trose jako malo pa racun za struju nece biti velik.
A sto se tice prebacivanja u terarijum, mozes ga prebaciti odma, a moze ostati malo u kutiji, ja mog cim sam doneo sam ubacio u terarijum i nije mu nista falilo

SerGigi
06.11.16., 18:06
Ok hvala.On danas nije hteo da jede.Pokusacu ponovo malo kasnije.Interesuje me da li bi mogao da pojede musicu.

Djoleee
06.11.16., 19:40
Po nekom pravilu nebi trebao da mu dajes bilo sta sto nije "uzgajano", a cisto sumnjam da musica i ima neku energetsku vrednost za tvog gekona, inace koje velicine je bio crv? Moj je uobicajeno halapljiv i jesce bilo kad, bio to lateralis ili super-crv, on ne bira :)

SerGigi
06.11.16., 20:36
Hranim ga brasnjavim crvima.

Djoleee
07.11.16., 06:32
Brasnjavi crv ili tenebrija ne bi trebao da se koristi kao glavni izvor hrane zbog velikog procenta kalorija iz masti.
Ja mog hranim primarno lateralisima i dodam mu svaki 3-4 dan po jednog crva

SerGigi
07.11.16., 19:48
Ok hvala.Samo te nisam bas najbolje shvatio.Da li ti tvog LG hranis svaki dan po 3-4 super crva ili svaka 3-4 dana po jednog crva?

Djoleee
07.11.16., 22:36
Ja mog leopard gekona NE hranim super crvima vec ih koristim kao poslasticu svaki 3-4 dan. Kao glavni izvor hrane gekon bi trebao da jede ili lateralisa ili cvrcke jer crvi imaju previse masti u sebi.
Nabavi od nekog 100 malih lateralisa i hrani LG svaki dan sa 4-5 lateralisa i s vremena na vreme mu mozes dati po kojeg crva

loshme10
08.11.16., 07:37
Ja hranim bradonju samo supercrvima od "mesa". Mislim da je to ok hrana za odrasle, ali ne toliko za male jer bi ih mozda tesko varili. Jedini problem bi moglo da bude narusavanje odsnosa Ca:P u organizmu jer su fobasi puni fosfora, pa mu onda cesto dajem kalcijum kroz suplementaciju. I za sad je sve ok. Ne mogu da drzim ni latere ni cvrcke u stanu, inace bih mu davao raznovrsniju mesnu hranu, ali sta da se radi. Deluje da mu to sasvim odgovara, jer prozdire fobase, dok biljnu hranu i ne voli bas...na gazdu! :th_ROTFLMAO:

SSD1501
09.11.16., 12:50
Bas je lep malisa :D sto se tice prebacivanja u terarijum, mozes slobodno vec sada, nema razloga da bude u kutiji, nece mu terarijum smetati :) nemoj zaboraviti skloniste neko da mu ubacis, ne znam jesi li to igde pomenuo :) sto se tice hranjenja, oni nisu vrsta koja ce jesti dok ima, vec dok je gladan, tako da mu mozes slobodno dati :) moj kad je imao toliko jeo je dva puta dnevno, ukupno oko 7-8 crvica :) nemoj zaboravljati vitamine i kalcijum, olaksace i tebi i njemu dalji zivot :) obrati paznju i na vlaznost, znaci dosta u periodu kad se presvlace :)
sto se tice toga sto nije hteo da jede, to je okej, nista mu ne fali, ne brini. desava se kada su izlozeni stresu, kao sto je selidba i slicno, da nece da jedu.. ali svakako ce za dan, dva, tri poceti da jede. sto se musice tice, nemoj mu davati neuzgajanu hranu, iz prostog razloga sto ne znas sta je rendom buba jela pre toga, mogla je lako biti u kontaktu sa nekim insekticidom na primer i da na taj nacin zeznes i gekona :)

SerGigi
09.11.16., 16:14
Hvala ti.Gekon je pre dva dana poceo da jede.Meni je prodavac gustera rekao da mu dam po jednog crvica na svaka dva dana dok mi vi kazete po 7-8 dnevno.Ja ga trenutno hranim sa po jednim crvicem dnevno.Da li tako da nastavim da ga hranim ili da mu dajem kao vi.Trenutno ga hhranim brasnjavim crvima dok malo ne poraste posto mi je prodavac rekao da ne moze da proguta super crva i cvrcke.

SSD1501
09.11.16., 16:18
Jes, premali je za super crve svakako. Mozes mu savati lateralise, uzmi manje samo one i to bi bilo to :-) slobodno mu daj vise, nece mu nista faliti, samo daa raste i da se razvija :-)

SerGigi
09.11.16., 19:06
Ok hvala.Sada je aktivan.Juce je uglavnom samo lezao u kucici a sada se uzbudio.

SerGigi
22.11.16., 09:19
Gekon je u super stanju.Pitom je i aktivan.Navikao se ba prostor koji ga okruzuje.Pustio sam ga nekoliko puta i on se setao po mojoj sobi.Ispod mog kreveta sam mu napravio kao neki mali hodnik od kutija.Uspeo je da udje u neku kutiju pa sam se ja plasio da se ne povredi.Izvadio sam ga iz te kutije i sve je bilo OK.

Acko
23.11.16., 19:38
Koliko sam video niste spomenuli da treba i kalcijum sa D3 u ishrani. Kalcijum je potreban i trebalo bi da se daje pri ishrani.
Izvinite ako ima neke greske u pisanju jer sam iz Makedonije. Pozdrav :)

Revolt
24.11.16., 10:42
Super crvi mogu da se iseku makazicama na deliće odgovarajuće veličine i da se tako hrani uz pomoć pincete.

SerGigi
26.11.16., 20:24
Acko,ja sam mu na cep od flase stavio kalcijuma.Ne dajem mu kacijum uz hranu nego kada on oseti da mu kalcijum treba on ga lize.Revolt hvala vam na odgovoru znatno ste mi pomogli.Samo me interesuje kada ce gekonka da mi se presvuce?

SerGigi
27.11.16., 17:47
Moj guster ponekad jednim okom zmuri kao da namiguje.Samo me interesuje da li on ima potrebu to da radi ili ga boli oko.

Djoleee
27.11.16., 18:12
Isto to ponasanje ponekad primetim kod mog gekona, nista o cemu treba da brines

SerGigi
28.11.16., 11:16
Djoleee ok.

SerGigi
06.12.16., 17:10
Upravo sada se gekonka presvukla bez problema po prvi put od kako je kod mene.:icon_cheers:

Gardon
06.12.16., 20:39
Cestitke :th_clap:

SerGigi
07.12.16., 13:59
Hvala Gardone.Kako je tvoj komodo zmaj?

Gardon
07.12.16., 21:33
Ja sam takodje bio odusevljen na prvo presvlacenje...i svakim novim odelcetom me obraduje:icon_thumright:
Sad sledi cetvrto presvlacenje po redu http://www.cosgan.de/images/smilie/tiere/o050.gif

Djoleee
09.12.16., 11:59
Ajde da ne otvaram novu temu, a mozda nekom isto ovo pomogne, da li neko ima iskustva sa davanjem voca gekonu kao poslastice? Negde sam citao da nego svojim gekonima daje krisku jabuke/kivija ponekad kao neku vrstu nagrade, i da gekon pogotovo voli da lize kriske kivija?

SerGigi
19.12.16., 16:29
Djoleee ja sam pronasao na jednom forumu o hranjenju gekona sa vocem.Evo ti link: http://www.geckosunlimited.com/community/leopard-geckos-general-info-intros-and-pics/45563-leopard-geckos-eat-fruit.html (Administrator foruma je napisao da gekoni ne vole da jedu voce i da ih vocem ne treba hraniti)