PDA

Pogledaj punu verziju : Bradata agama kao prvi guster



Copeta
19.11.16., 12:10
Pozdrav svima,

Razmisljam vec dugo da uzmem bradatu agamu za svog prvog gustera.Odabrao sam njega jer mi je najlepsi od svih, najpitomiji naravno po meni.
Sad ovako :D :
Uzeo bih od drugara klot terarijum koji je dimenzija 120x60x50 koji je napravljen od OSB ploce. Hteo sam spolja da ga ofarbam u braon boju a unutra da od stiropora napravim da lici na kamenje. Treba mi pomoc konkretno oko nekih delova gde mogu da ih nabavim. Prvenstveno me interesuje gde mogu da nadjem sine za staklo i drzac za neonku koja bi isla preko celog terarijuma, takodje me interesuje gde mogu da nabavim neki panj na kom bi agama mogla da se sunca? To je sto se tice terarijuma, sad imam pitanja sto se tice odrzavanja terarijuma i same agame. Interesuje me da li se agama
oseca, na koliko se menja pesak, od koga nabaviti agamu i za koliko novca? Video sam da agama jede jedan dan crve, drugi dan voce i povrce a treci dan dijeta. Pa ako mozete da mi kazete sta je to sto agama jede od voca i povrca a sta ne sme nikako da jede. Takodje me zanima da li ako otputujem negde na 2 dana agama moze bez hrane i da li u tom slucaju ostavljam svetlo ili joj gasim?
Takodje da li naravno kad se pripitomi agama moze da bude na sobnoj temperaturi i koliko vremena posto bih je pustao po kuci :D

To je to sto me zanima za sad verovatno cu se setiti jos necega pa cu usput pitati :D

Unapred hvala!

hey-ho
19.11.16., 15:41
Pozdrav! :) Odgovoriću ti u kratkim crtama jer većinu odgovora već možeš naći po forumu.
- može toliki terarijum
- ako ćeš od stiropora onda obavezno deblji premaz lepka za pločice jer će agama lako iskopati stiropor kandžama.
- za neonku imaš da kupiš kućište u bilo kojoj radnji sa lusterima i šarafima se kači za krov - gledaj da ti krov bude izdignut da ti neonka ne blješti u oči kad gledaš u terarijum.
- treba ti i spot sijalica
- panjeve potraži na kupujemprodajem a ima i ovde u oglasima da neko prodaje. Ispod spot sijalice je bolje da bude kamen jer upija toplotu pa greje guštera i sa donje strane.
- sama agama nema miris ali izmet ima baš jak miris i trebalo bi da ga vadiš, zajedno sa okolnim peskom, čim izvrši nuždu.
- cena zavisi od morfa, najobičnije bi trebalo da ima za 30-ak evra.
- šta jede možeš naći na forumu, baš je puno puta pisano
- ako otputuješ na 2 dana možeš ostaviti ugašena svetla pod uslovom da nije jela par sati pre toga jer ne smeš da je ostaviš na hladnom sa nesvarenom hranom.
- ne može da živi u kući, treba joj terarijum ali je možeš vaditi nakon što se malo zagreje pod spot sijalicom.

- šine za staklo ne znam gde da nađeš

Copeta
20.11.16., 20:52
Hvala puno na odgovoru, izvino sto otvaram novu temu, citao sam i na ostalim ali uvek mi nesto izostane sto me zanima.
Konkretno jos jedno pitanje sto nisam postavio a to je sa kojom bojom moze da se ofarba pozadina, cuo sam da ne sme da bude akrilna, i gde mogu da nadjem takve boje. Hvala puno

hey-ho
21.11.16., 02:55
Nema na čemu :)
Kada otvrdne sloj lepka za pločice farbaš ga bojom za beton. Mislim da imaš u svakoj farbari.

Copeta
22.11.16., 13:04
Imam jos jedno pitanje, cuo sam da mogu da imaju problema ako progutaju pesak, jel mozes tacno da mi objasnis kakvi su to problemi i da li ako uzmem sto sitniji pesak ne bi trebao da imam problema sa tim? Hvala, trazio sam na forumu ali ne mogu bas najbolje da se snadjem.

hey-ho
22.11.16., 16:27
Zavisi koliko peska proguta. Ako to često dešava može doći do grebanja creva, začepljenja creva, težeg izbacivanja izmeta. Kod njih je problem što ne umeju da ispljunu pesak koji im dospe u usta nego gutaju sve dok im se usta ne iščiste. Najbolje bi bilo što sitniji pesak a insekte da mu daješ u nekoj keramičkoj činiji iz koje ne mogu pobeći. Možeš ga hraniti i izvan terarijuma tako što ćeš mu insekte davati iz ruke.

Copeta
23.11.16., 01:51
Hvala puno na ovako brzim odgovorima, u svakom slucaju cu je hraniti iz ruke nego sam cuo da moze svasta da im bude pa moram lepo da se informisem
pre nego sto kupim agamu :D