PDA

Pogledaj punu verziju : Berber skink(eumeces schneideri)



kimo
14.01.06., 14:38
Mozemo ga naci u predelima severo-zapadne Afrike pa sve do zapadne Azije.Pustinjski,terestrijalni guster.Najvise vremena preko dana provodi suncajuci se na kamenju ili pesku,kada se zagreje dovoljno povlaci se u skrovista(uglavnom od kamena ako je moguce, gde moze bolje zadrzati temperaturu).Raste do 45 cm ukljucujuci rep.Zivi do 20 godina.

U zatocenistvu se slicno ponasa ukoliko mu simuliramo prirodno staniste...
Dnevna temperatura treba biti oko 25 C sa mestom za suncanje cak i do 40 C,a nocna treba da bude 18 - 20 C .

Terarijum treba biti uredjen pustinjski znaci podloga sto finiji pesak(po mogucstvu kvarcni u slucaju da proguta da ga lakse izbaci) debljine toliko da se moze zakopati ceo u njega(odlicni kopaci),puno mesta za sakrivanje(grane vinove loze, pljosnato kamenje),biljke vecina nece tolerisati(izbice ga iz saksija),ali moze se pokusati sa nekim koje nezahtevaju visoku vlagu kao sto su sanseverije,cuvarkuce...u hladnijem delu terarijuma malo praznog prostora gde ce vrsiti nuzdu i treba staviti neku posudu sa vodom cisto radi odrzavanja neke vlage a i u slucaju da guster zeli piti(mada je to retko).Velicina je diskutabilna mada bih ja preporucio 70x35x35 za jednu jedinku...

Osvetljenje:Potrebno je obezbediti UV svetlost 12-14 sati dnevno uz reflektorku koja zagreva terarijum.

Ishrana:mesojed je,znaci mozemo mu ponuditi vecinu insekata(cvrcke,skakavce,tenebrije,fobase...) povremeno se moze dati pinky(beba misa) i mozemo mu davati mix nekog voca(kase za bebe).

Moze se pripitomiti toliko da se s'vremena na vreme izvadi iz terarijuma na kratko,malo mazi ili pusti po sobi(paziti da ne pobegne-mogu biti brzi kada hoce).

P.s.Eto nesto od mene da zapocnem...a vi nastavite :wink: Pisao sam o ovoj vrsti jer je imam 8 godina...

miljance
15.01.06., 19:52
Zanimljivo, 8 godina ga vec imas?
Jel istina da je tako brz?
http://netti.nic.fi/~millah/berber.gif
To je ovaj? Zanimljivo izgleda.
Daj neki link sa dobrim 'caresheet'-om po tvom izboru ako ti nije tesko, ili ako ti nije tesko daj nesto malo detaljnije nesto o toj vrsti...
Jos da te pitam, gde si ga nabavio, i kolika mu je danasnja cena okvirno?

kimo
15.01.06., 22:07
Pa ne znam sta da ti pisem,ako te nesto konkretno interesuje pitaj rado cu ti odgovoriti :wink: Doneo sam ga iz Pariza 97-98 u aprilu tako da ce uskoro 9 godina da puni kod mene,da su brzi jesu i dosta su jaki za svoju velicinu.Mogu se pripitomiti i maziti,ali ne dugo.

Sto se tice caresheet-a ukucas u google pa pogledas uglavnom su svi slicni.

Cena ne znam kolika je kod nas sumnjam da iko ima tu vrstu,a i ne secam se koiko sam ga platio bilo je jako davno.Inace nisu zanemareni u inostranstvu ih ima dosta.Cena zivotinje uvek zavisi od dostupnosti i zastupljenosti u datoj oblasti tako da varira,ali realna cena bi mu bila nekih 35 - 40 eura po mom misljenju.

Zero
16.01.06., 00:30
zanimljiv guster... ja koliko znam kod nas u HR niko nedrzi takvog gustera... :cry:

kimo
16.01.06., 01:40
Pa kao sto sam rekao - neverujem da je iko drzao i kod nas takve,mada nikad se nezna.Nadam se da cu u februaru ici do Budimpeste,pa ako nadjem bluetongue skink-ove verovatno bi uzeo jednog.Sta ti Zero imas od ljubimaca?

Poz Momcilo