PDA

Pogledaj punu verziju : Treset



miljance
16.01.06., 15:09
Prosto pitanje, gde nabavljate treset?

Zero
16.01.06., 16:58
ja nekoristim treset nego zemlju za cvijece... i zadovoljan sam zemlja mi je podloga svim pauciuma...osim onima koji su premali pa stoje na vati...
a sto se tice nabave treseta neznam di toga ima nabavit kod vas....

kimo
16.01.06., 17:45
Za sta ti treba treset?
Ako ti je za neku vrstu kojoj treba visoka vlaga onda je bolj staviti obicnu zemlju za cvece samo je ispeci u rerni...
Treset mozes kupiti u bilo kojoj cvecari ako ima i samo gledaj na ambalazi da nema u sastavuneka djubriva i njega isto treba da ispeces u rerni.Najjeftiniji i najbolji treset ces naci na tresetistu(oblast ka Subotici gde se nabavlja treset na veliko i malo),pa posto ides tamo pitaj nekoga pa uzmi koji dzak trebace i meni :wink:

miljance
16.01.06., 18:36
Najjeftiniji i najbolji treset ces naci na tresetistu(oblast ka Subotici gde se nabavlja treset na veliko i malo),pa posto ides tamo pitaj nekoga pa uzmi koji dzak trebace i meni :wink:
Aj raspitacu se, pa cu da vam javim sta sam nasao :)
Dotle - humus :)

gilezmaj
17.01.06., 12:55
cuo sam da ima u m.garden,otici cu za neki dan,pa se cujemo

kimo
17.01.06., 16:44
hmm...sta je m.garden i u kom je to gradu?I stavi u profil iz kog si mesta da se vidi na forumu :wink:

gilezmaj
18.01.06., 11:15
iz beograda sam,idem u subotu pa cu vam javiti sta sam nasao

zarko
18.01.06., 18:21
ja kupujem vlasinski tresen na dzakove, jeli zato sto ga mnogo trosim i super je , bolje se pokazao od zemlje za cvece... ali nije ni ona uopste losa

kimo
19.01.06., 01:44
Zemlja za cvece je bolja ako treba visa vlaga jer bolje odrzava(mada je skoro skroz isto),mora se dobro dezinfikovati sve sto se stavlja u terarijum,pa tako i zemlja i NESME imati u sadrzaju nekih stetnih materija...

gilezmaj
20.01.06., 17:17
zarko,recimi koliko placas i kako da ga mi nabavimo

miljance
20.01.06., 21:53
Update koji sam obecao.
Raspitao sam se za tresetiste kod Subotice, i koliko sam doznao to je jedna ogromna teritorija iza Subotice ka Kelebiji na kojoj je zemljiste pretezno treset, i to je u sustini neka shumetina. Tako da kad budem isao kolima (daj boze uskoro) tovarim par dzakova :) .

kimo
21.01.06., 03:02
To sam i mislio :twisted:

gilezmaj
24.01.06., 15:52
po beogradu trenutno nema treseta,ali necu odustati :oops:

kimo
24.01.06., 15:54
Gile za sta ti treba treset?Nemoj leoparda da drzis na tresetu...

gilezmaj
03.02.06., 15:11
tresetstavljam samo u pecinu tj.skroviste zbog odrzavanja vlage.
nasao sam ga :6 kg je120 din

kimo
03.02.06., 15:36
Pa ima povremeno se pojavi u cvecarama samo pazi da nepise da imanekih hemikalija za cvece u njemu...

kimo
24.02.06., 15:52
Nabavio sam treset,ali sam od jednog cvecara cuo da ima neka zemlja glistenjak ili tako nesto sto jedan covek priozvodi i da je to najcistija zemlja koju "prave" gliste same, pa cu probati da nabavim to, jel neko zna o cemu se radi?

zarko
24.02.06., 16:08
nije ti to potrebno jer ne sadsi biljke tebi treba zemljka koja drzi dobro vlagu a ne budja se... ovo ti nije potrerbno uopste

Ana
24.02.06., 16:19
Nabavio sam treset,ali sam od jednog cvecara cuo da ima neka zemlja glistenjak ili tako nesto sto jedan covek priozvodi i da je to najcistija zemlja koju "prave" gliste same, pa cu probati da nabavim to, jel neko zna o cemu se radi?

Nemoj glistenjak nikako! Imala sam ja tu zemlju, koristila sam je za cveće - puna kesa belih glista i crva, a ne znam koliko pozitivno to može da utiče na tarantule, pogotovo što i ti hoćeš da uzmeš bebu...

P.S. Kesu sam slučajno stavila pored radijatora, a kad je došla zima iz te kese je izašla gomila buba i vaši

Jedva sam dezinfikovala sobu

Ana
24.02.06., 21:08
Da li sam pomenula da je to bila soba u kojoj spavam?

Nego, da li je neko čuo za vermikulatu (ili tako nekako)? Navodno je ta zemlja u kombinaciji sa tresetom najbolje i najhigijenskije rešenje - kao razgrađuje izmet i sprečava pojavu bakterija.

kimo
24.02.06., 23:43
Da, ali sam to samo procitao mali milion puta na stranim forumima a kod nas ne znam sta je to?Znaci svi kazete da idem sa kombinacijom treseta i humusa ili samo treseta, to mi treba i za biljke i za podlogu za vivarijum za zabice?

skorpac
25.02.06., 15:05
Treset, ako češ imati žabice onda pi prvo trebao staviti perlit, pa tek onda na perlit staviti treset.

kimo
25.02.06., 16:43
Gde kod nas ima da se nabavi perlit, jel neko zna?Jel se to moze nabaviti u farbarama?Kako da znam koji valja?

zarko
25.02.06., 17:26
sta je perlit?

kimo
25.02.06., 20:07
Ukucaj u google perlit i videces :) nesto sto se koristi u gradjevinarstvu koliko se meni cini...

skorpac
25.02.06., 21:52
perlit je sličan vermikulitu, ali za inkubaciju jaja je bolji vermikulit iz razloga što perlit u nedostatku vlage iz jaja izvuće svu vlagu i jaja se posuše, što se kod vermikulita ne dešava.
Kimo dobro kaže odi na google pa pogledaj slike kako izgleda, a onda se prebaci na tekstualni dio.

marko
06.02.07., 14:45
Moze li tačna informacija kako da ispečem humus koji kupim u cvećari tj. temperatura i vreme?

kimo
06.02.07., 14:52
Dovoljno je 10 minuta u rerni na 200 stepeni, bar sam ja tako pekao pessak, mada više ja ne pečem podlogu, jer koristim već namenjenu za terarijum.

marko
06.02.07., 15:08
Pitam jer hoću da prebacim onu smithi u malo veću posudu (prečnik posude je veće za 1cm od one koju si mi dao).
Posuda je isto plastična samo što je plastika malo deblja, i lakše se otvara.

Šta ti misliš, da li da je prebacim?

kimo
06.02.07., 15:23
Kako hoćeš...njoj je sve jedno dok može da nađe hranu...

zarko
06.02.07., 21:56
nemoj dapeces treset ....nista joj nece biti i ako se pojavi neka buba. glupo je dezinfikovati stvar koja je cista (trenutno) i pretpostavkaj je da iz nje ne treba daizadju biljne i ko zna jos kakve vasi ii bube.
stavi pa ako ti se pojavi nesot onda dezinfikuj....
sto bi T smetalo bilo stau zemlji osim ako nije parazit.. i u normalnom broju

kimo
07.02.07., 01:14
Tačno tako, uopšte je ne potrebno tarantulama to raditi, čak i one grinje što se jave, uopšte nisu opasne, jedino što nama smetaju što skakuću, a tarantuli ništa. Eventualno ako uzmeš zemlju iz prirode da je sterilišeš, mada ni to ne treba ako ne vidiš neku bubu veću...

marko
08.02.07., 10:34
nemoj dapeces treset ....
Čekaj, čekaj da li da pečem ili ne?
Mislio sam da kupim humus (običan) u cvećari i da ga stavim kao podlogu.

kimo
08.02.07., 11:09
Pa ako nema nekih aditiva onda nemoj peći...

zarko
08.02.07., 12:59
da nemoj da peces.
ne bi smelo da zemlja ima insekticida a da li ce biti bogata fluorom fosforom itd to ti nije bas bitno

marko
08.02.07., 15:43
Ok, skontao, znači važno je samo da nema insekticida.
Hvala!

zarko
09.02.07., 02:46
nema na cemu

sladjanaimirko
27.02.07., 21:17
Kod tarantule koristim treset pomesan sa humusom i nemam problema cak i kod Iguane mi je ista podloga.Na vreci pise SRETNA ZEMLJA i nacrtani su patuljci inace ga kupujem u poljoprivrednim apotekama.Zadrzavanje vlage mu je 52% ph 6 bez stetnih materija.

gava
01.03.07., 10:02
Jel postoji neki poseban razlog zbog kog mešaš treset i humus? Pitam jer još nisam čuo da toneko radi. Uvek je samo treset bio dovoljan

sladjanaimirko
01.03.07., 12:52
Nema posebnog razloga takva je vec gotova smesa.Zasad uopste nisam imao problema ni kod iguane ni pauka a zmija mi je na takvoj podlozi.

marko
05.03.07., 12:22
On topic - jedno očigledno mesto za kupovinu treseta, bilo mi je sve vreme pred očima ali nisam pomišljao da ima tamo.
Obišao sam gomilu cvećara u Novom Sadu, čak i Plant Land trenuto nema u ponudi!
Poljoprivredna Apoteka!!!