PDA

Pogledaj punu verziju : Moji leopard gekoni



miljance
18.01.06., 21:52
http://img484.imageshack.us/img484/5889/dsc003134vd.jpg
http://img484.imageshack.us/img484/2000/dsc003186lf.jpg
http://img484.imageshack.us/img484/8175/dscf04620gy.jpg
Sve ostale moje slike kao sto vec znate mozete videti na adresi:
http://miljan6428.fotopic.net
Tamo nameravam da 'trpam' sve novonastale slike.

kimo
19.01.06., 01:34
Zarko sta mislis o ovom kamenju kao podlozi?Meni to nije lose,ali nisam siguran da odgovara skroz leopardima...citao sam da neki ljudi stavljaju ploce kamene tj. mislim da je to bukvalno plocica neka za pod(kupatilo) i to izgleda ok,a ne pravi "probleme" kao pesak,sta mislite o tome?

miljance
03.02.06., 00:29
Sto se tice peska, posle brojnih polemika resio sam da prostudiram i sam.
Dakle prirodno staniste leopard je Pakistan, Indija i Avganistan, to svi znamo.
Podloga u njihovom prirodnom stanistu nije pesak!!!
Iako im to nije podloga kao u prirodi stariji gekoni ipak mogu da zive na njemu u kucnim uslovima bez problema, dok mladji mogu imati problema.
Njihova prirodna podloga je kamenjar, ali krupniji.
To je moj zakljucak, pretpostavljam da se mozda neko (ili svi) necete sloziti sa mnom ali to je zakljucak do koga sam dosao pretrazujuci strane forume i sajtove.
Neki od izvora:
http://www.thegeckospot.net/shortleocare.html
http://www.angelfire.com/bug2/rien/
http://site.www.umb.edu/forum/1/ankh/res/Leopard.html

zarko
03.02.06., 05:38
to se slazem ali jasno jeda pesaa, ma koje granulacije, ne moze da se izuzme kao podloga na koju povremeno nailaze makar pored zbunja gde se obicno sitan pesak skuplja tako da nije fatalno mada moze da zada problema kakao sam cuo . ali kazem ponovo moj pesak je sitan ali ne prosejan tak oda je krupnije kamenje na povrsini a sitan na dnu, pa kad zele da liznu one iskopaju rupu i odatle crpu zalihe :?
da ma na tvom mestu stavio bih onako ko sto je kod mena ali to jer bi mene sad mrzelo da menjam moje :lol:
zato mislim da je ok to sto si stavio za podlogu

kimo
03.02.06., 15:20
Neki ljudi koriste za podlogu ploce kamene,mislim da su to one za vrtove i baste onako malo grbave,lepe za oko a zgodne za odrzavanje,mada ne znam kako bi onda stavili moist hide(verovatno bi napravili jedan deo sa zemljom?),dok drugi stavljaju pesak ili samo papir.Ja sam ipak za pesak i kamenje pomesano i mozda koja biljcica ona stepska ako se ima za nabaviti i to je to.Takvo im je i staniste nesto izmedju stepe i pustinje sa kamenjem svug vazdhuva i visoke temperature.

Kako ti cistis to kamenje,to je malo teze,zar ne?Mislim gde im je WC?Jel tamo isto kamenje ovako?

gilezmaj
03.02.06., 15:25
ja sam za wc stavio (naravni kad sam provali gde je)pesak,i kad trebam da ga cistim samo promenim na tom mestu pesak i sve je ok

gilezmaj
08.02.06., 17:45
Imam problem sa l.gekonom.
nece da mi jede nista drugo osim cvrcaka(tenebrije ni da pogleda) i dosta mi sporo napredovao u odnosu na svoje vrsnjake.
sve sam probao i da stavim tenebrije ispred nje da se setaju ma nista.
Pomagajte sa nekim savetima,dok nedodju cvrci. :shock: :redsquare:

kimo
08.02.06., 17:54
Pa jel je jeo skoro nesto?Sta?Cvrcke?Moguce je da je slucaj kao sa mojim skinkom ili zarkovim bradatim zamajem da nece da jede,jer je zima...ako se normalno ponase nema sta da brines i nemoj mu previse cesto nuditi hranu da ga ne stresiras svaki put,ako je ranije jeo,nevidim razlog zasto bi odjednom prestao...probaj sa cvrcima,pa ako njih jede ok,ako ne samo ga ostavi nekoliko dana bez hrane.To je moje misljenje...

Sto se tice napredovanja,milsim da su sve zivotinje slicne ljudima,tj. da imas malih i imas velikih preimeraka svake vrsta,mozda je taj mali,pa sporije raste,ako se normalno ponasa mislim ne gubi naglo tezinu i krece se kao i inace onda je ok,da li imas njega samog u terarijumu?

gilezmaj
08.02.06., 18:36
zajedno je sa jos jednom zenkom,starijom

zarko
08.02.06., 23:22
probaj da ga stavis samog u terarijum, moras da ga izolujes mozda ga ugnjetava druga.... inace niej strasno i ako ne jede po 2 nedelje.
sakoro je jedna devojka dosla kod mene i htela je da zameni jednog od 3 gekona koja je uzela od mene, naravno bez frke sam se slozio.
ustvari njen leo nije jeo jer je nesto bio frustriran terarijumom ili necim u njemu. mislio sam da cu imati problem sa njim a on je poceo da jede tenebrije posle pola sata. evo ga kod mene i super je , i jos sto ej bolje za manjeg sam dobio veceg.
tako da je sad ovaj skuplji :lol: 8)
inace fenomenalna zenkicaod 15 cm

kimo
09.02.06., 00:59
probaj ga izolovati,pa vidi da li ce jesti,ali to tek nakon nekih 7 dana ako opet ne bude jeo ili ako vidis da gubi brzo tezinu ili nesto sto nevalja uocis u medjuvremenu.Nevalja ih ni stalno premestati,jer je i to stresno za njih,pa ti odluci sta da radis,ja ti predlazem da probas sa jos 2 hranjenja svaka 3 dana pa ako ne pocne ponovo da jede da ga izolujes...

miljance
09.02.06., 01:27
Ovo su giletove slike od pre dve nedelje. Gile izvini sto ih nisam ranije zakacio.
http://img493.imageshack.us/img493/6194/dscf06582cl.jpghttp://img493.imageshack.us/img493/6924/dscf06598bu.jpg
http://img493.imageshack.us/img493/9720/dscf06601xk.jpg
http://img493.imageshack.us/img493/1309/dscf06616ju.jpg
http://img493.imageshack.us/img493/216/dscf06625yz.jpg
http://img493.imageshack.us/img493/352/dscf06634ub.jpg

gilezmaj
09.02.06., 12:51
hvala miljane.
aaa,sta kazete :twisted: grrrrrr.
sto se tice ovog malog sto nece da jede,ona sam nece da jede tenebrije ali zato kad vidi cvrcka :tomcat: pa zato neznam sta da radim

kimo
09.02.06., 20:17
Jel ti to obican recni pesak za podlogu ili sta?
taj mali je zenka?Moguce da ga veci ugnjetava...ne znam sta ti mislis?

gilezmaj
10.02.06., 13:06
kad sam bio na moru doneo sam pesak i kamenje.
oni se odlicno slazu,cak ponekad ova manja spava na giletu(gile je inace zensko"virdzina")

Ana
23.02.06., 15:43
Kako stoji stvar sa malom ženkicom?
Jel počela da jede?

gilezmaj
23.02.06., 16:49
hvala ti ana sto se interesujes.
ovako stoje stvari,iako mala spava na giletu,izgleda da je gile napravio red u terariumu, :twisted: njegovi su crvi i tacka,pa sam napravio mali eksperiment.
izbacio sam gileta i ubacio par cvrcaka i mala ih je pojela,sledeceg dana sam opet ubacio cvrcke ali sam ostavio gileta i mala nije ni pojurila za njima.
tako da sam ih razdvojio po cekam rezultate i odma ih javljam :(

Ana
23.02.06., 17:31
Opasan je 8)
Javi obavezno rezultate.
Nadam se samo da nece biti usamljeni

skorpac
23.02.06., 17:40
Koliko je stara ženka, a koliko dečko? Si siguran da su spolovi različiti? Jer u terariju ima više toplih mjesta za skrivanje, ako nema trebalo bi biti. Jer može se desiti ono najgore. Ako će se to sa hranjenjem i dalje tako manifestirati, trebao bi ih radvojiti jer će ženskica polako slabiti. Ako ne jede i nema svoj mir, moguče da je pod stalnim sresom što na koncu nije dobro. I još jedno pitanjece......kakva joj je probava i boja.... može koja nova fotka?

gilezmaj
24.02.06., 11:38
razdvojio sam je i odma je pojela dva cvrcka i dva crva(tenebrije).
oboje su zenke,ali ja sam to kasno svatio jer onaj ko mi je prodavao reko je da pogledam posto je proslo 5-6 meseci.
starija(gile)ima godinu ipo,a mladja ima 4-5 meseci.
jer sam u pravu zarko za mladju.
stariju sam uzeo od pedje za neverovatnih 40 epre 7-8meseci :oops:
sto se tice probave sve je u redu
toliko za sad .cim bude premene ili nesto novo javljAM

miljance
24.02.06., 13:04
Ne znam tacno starost ali po tome sto kazes ona je kad si je kupio imala 1 -2 meseca, tako da mislim da nisi u pravu. Znas kako su mali sa toliko?
nemaju vise od 6-7cm. Kad je kupljena po mojoj proceni imala je ~5-6meseci, sad vec 9. Od tada nije porasla. Ma videces kako ce sad brzo da raste...
Mislim video si da su moji najveci stigli gileta(giletinu)... :)

skorpac
24.02.06., 13:26
Ako su razdvojene onda će biti sve ok. Trebati će joj neko vrijeme da se adaptira.....ali u svakom slučaju glavno da su razdvojene. Inaće se ne prepuća stavljati u isti terarij niti jedinke različitog spola..... jer su uvijek cure pod stresom, kad bi dečki stalno jašili. pogotovo kad su ženke pune jaja...

kimo
24.02.06., 15:03
Tako je, ja sam za da se skoro uvek sve zivotinje,pa cak i istog pola, ako nisu iste velicine drze odvojeno po svaku cenu, pa tek kada je parenje da se onda stave kratko vreme zajedno.Postoje neke vrste zaba i gustera koje 'vole' drustvo, tj. koje su sigurnije i bolje se osecaju i razvijaju kada su u grupi, ali to su izuzeci.
Svakako mislim da ce sada biti bolje kada si ih razdvojio, sada polako napravi terarijum za muzjaka i onda imas odlican odnos 1 muski 2 zenke i bice malih giletinaca :P

gilezmaj
17.03.06., 15:12
evo novosti o mojoj zenki.
posto sam je razdvoio odlicno se oporavila,jede rei tenebrije i dva cvrka svaki dan

skorpac
17.03.06., 16:08
Eto vidiš....komadu je trebao mir....

zarko
17.03.06., 16:51
mora da se proba, drago mi je da je sve ok

Tom
26.09.06., 21:14
ćao!
imam jedno pitanje:
kupio sam Leopard Gekon par od druga(kaže da imaju otpr. dve, ili dve i po godine) .Muški gekon je dosta robusniji i razvijeniji od ženke.Kaže drug da je mužjak uzimao hranu od ženke i dosta su se svađali,što se vidi i na ženki,pošto joj je rep odgrizen,ima dosta rana,i mršava je.Što sam još primetio su ostaci prvobitne kože na nozi,tj prstima ženke.Od kad su kod mene (danas sam ih doneo) još im nisam dao hranu,pošto se bojim da će mužjak ponovo uzeti hranu od ženke.Brine me izgled i zdravlje ženke.Da li bi mi mogli nešto preporučiti,šta da radim?Da li bi bilo bolje da ih rastavim,i posebno da ih hranim,ili?Čime da ih hranim,meni su rekli da su čvrčci dobri za njih,ali sam čuo i za neke vitamine za gekone?
hvala unapred

pedja

kimo
26.09.06., 23:09
Pozdrav i dobrodošao!
Odmah ih razdvoji u posebne terarijume ili plastične posude ako su manji, mada posle 2 godine bi trebali postati skroz odrasli.

Hrani ih cvrčcima i ostalim insektima, vitamine daješ one koji su za guštere uopšteno.

To što je ženki ostalo na nozi moraš skinuti tako što ćeš je pokvasiti toplom vodom nogu ako je moguće ili samo uzeti neku vatu ili one za skidanje laka sa noktiju i pokvasiti toplom vodom i time nežno i polako prelaziti po tom delu tela gde je ostala koža stara i trebala bi se skinuti.

Koliko su veliki? Ako su oko 8cm sa repom za 2 godine onda su baš zakržljali i nešto im je falilo za života, taj drug ih je očajno držao...

Anonymous
27.09.06., 00:16
neznam kako ću uspeti da je uhvatim,ali mi je jako žao, i hteo bi je izlečiti ma od čega bolovala....i ja mislim da ih je očajno držao,jer su dosta plašljivi.Mužjak mi izgleda skroz OK,on i jede cvrčke ko lud.Pre par minuta sam ih hteo nahraniti,stavio sam cvrčka,oboje su videli,mužjak je napao ženku koja se potom povukla,pa je ulovio cvrčka.Mislim da su u proporcionalnom odnosu,koliko je dobro razvijen "mužjak" toliko je zaostala ženka.
tu bih sebe da isparavim,mužjak ima otprilike 10 + cm. ženka je manja malo,ali je i žgoljavija i sve.što se tiče starosti,nisam siguran da je deško bio u pravu,ali pojma nemam,ne razumem se u guštere.ali je mužjak dosta impozantan.
ja mislim da ni podloga baš nije najbolja.
koje biljke bih mogao posaditi u terarijum?
gde mogu nabaviti vitamine za gekona?
koja je cena otprilike?
koliko vremena bi trebalo da prođe da izraste rep?
da li je neophodno da gekoni imaju par?tj. da li ih odsad na dalje moram odvojeno držati,ili samo neko vreme?

mnogo mnogo pitanja,hvala na pomoći!

peđa

Tom
27.09.06., 00:18
izvinjavam se za smetnje u tekstu,i da to sam bio ja Tom

Tom
27.09.06., 00:22
radi laskeg snalazenja prevescu prethodni comment:
:oops:
neznam kako cu uspeti da je uhvatim,ali mi je jako žao, i hteo bi je izleciti ma od cega bolovala....i ja mislim da ih je ocajno držao,jer su dosta plašljivi.Mužjak mi izgleda skroz OK,on i jede cvrcke ko lud.Pre par minuta sam ih hteo nahraniti,stavio sam cvrcka,oboje su videli,mužjak je napao ženku koja se potom povukla,pa je ulovio cvrcka.Mislim da su u proporcionalnom odnosu,koliko je dobro razvijen "mužjak" toliko je zaostala ženka.
tu bih sebe da isparavim,mužjak ima otprilike 10 + cm. ženka je manja malo,ali je i žgoljavija i sve.što se tice starosti,nisam siguran da je decko bio u pravu,ali pojma nemam,ne razumem se u guštere.ali je mužjak dosta impozantan.
ja mislim da ni podloga baš nije najbolja.
koje biljke bih mogao posaditi u terarijum?
gde mogu nabaviti vitamine za gekona?
koja je cena otprilike?
koliko vremena bi trebalo da prodje da izraste rep?
da li je neophodno da gekoni imaju par?tj. da li ih odsad na dalje moram odvojeno držati,ili samo neko vreme?

mnogo mnogo pitanja,hvala na pomoci!

pedja

kimo
27.09.06., 01:54
Lako ćeš ti nju uhvatiti,to nije problem, samo moraš biti nežan da je ne povrediš, mada nisu oni od stakla.

Odmah ih razdvoj ujutru, to bar nije problem, kupiš plastične kutije za 150-200 din. i staviš jednog u to. Podlogu ženki stavi onaj papir za brisanje ruku, boljeg kvaliteta, a možeš i novine, čisto da bi imao bolji pregled dali vrši nuždu i kakva je stolica i da li jede da se nešto ne zavuče, u papir ne može, zalepiš ga za strane kutije.

Što se tiče vitamina, kupi koje god nađeš kod nas a da su za reptile i da su od sere ili nekog poznatog proizvođača, mada možeš pogledati u inostranstvu, javi se meni pa ću ti ja dati vitamina imam viška. Možeš ubaciti u čep izmrvljeni kaltegal, ima da se kupi u apoteci, to je kalcijum za ljudsku upitrebu pa će to gušter sam jesti nekada.

Obavezno im stavi skrovište(bilo kakvo može i od plastične kutije od margarina ili nešto drugo odgovarajuće veličine) da se nebi stresirali kada se uplaše da imaju gde da se sakriju.

Moraš ih grejati tj. treba im neka temperatura oko 27-28 stepeni i na mestu za sunčanje treba da bude oko 32-40 steoeni okvirno. Noću im gasiš svetlo i to je to. Posuda sa vodom naravno, uvek sveža i prisutna.
Pošalji slike gekona i terarijuma ako možeš što pre.

Što se biljaka tiče slabo oja će ti opstati bez dodatnog svetla, ali u pricipu možeš sve neotrovne sobne biljke. Inače su oni iz predela gde nema biljaka puno, semi-pustinjski predeo. Ako bi da izgleda prirodno terarijum, stavi nekog velikog kamenja ispod lampe za sunčanje i napravi skrovište od kamenja, za podlogu pesak ili zemlju, sve im odgovara, samo pazi da nejedu puno peska.

Moraćeš ih držati odvojeno dok ne saznaš kog su pola, a kasnije ako budeš hteo možeš ih pariti ako su par, inače se samo ženke mogu držati zajedno, mužjaci obavezno odvojeno. Mužjak ima izražene izbočine ispod početka repa kao neki testisi, a ženka nema uopšte izraženo tako, nije teško prepoznati, samo moraju da budu određene veličine.

gilezmaj
27.09.06., 12:57
ZDRAVO
po svemu sto si naveo izgleda da imas dva muzjaka,jer da su suprotnog pola sad bi imao jaja.
kao sto si vec cuo RAZDVAJAJ

zarko
27.09.06., 17:24
apsolutno lici na dva muzijaka .. kad razmisli covek :D
pametno gile svaka cas

Tom
27.09.06., 18:23
uspesno sam ih razdvojio.manji je posle malo gubljenja po novoj okolini smazao jednog manjeg cvrcka.ja mislim da je to vec dobra stvar.ko zna od kad nije jeo.
mali je sad u terrarijumu otprilike 20x30x25,stavio sam nesto mekseg wc papira na pod terrarijuma,pa sam to pokrio novinama,i njih oblepio da se nebi stvari zavukle kao sto je Kimo preporucio.Sad ima svoje skroviste dao sam mu vode,ima cvrcka da jede,greje ih lampa sa ne UVA/B sijalicom (posto je jos nisam nabavio) od 60W.Narucio sam i termometre za njih.Polako cu valjda nabaviti i vitamine,tako da sam krenuo punom parom da oporavim jadnicka :D
usput sam napravio manje ciscenje veceg terrarijuma,izbacao sam ostatke prethodnih obroka...nemogu da zamislim da je decko bio toliko lenj,ili se toliko nije razumeo u stvar,da dopusti da stvari krenu ovim tokom.
Usput sam pomislio da promenim podlogu vecem terrarijumu.sta mi predlazete,sta da korisitm?citao sam da pesak bas nije najbolji kod manjih gekona,ali ja nebih da stavljam novine ispod veceg.Neznam,meni je to toliko neprirodno...

hvala na savetima!

Tom
27.09.06., 20:38
jelbi mogli dati savet kako bi ih mogao pripitomiti? cim cuju da otaram terrarijum odma beze...

gilezmaj
27.09.06., 20:39
za njih ti netreba uv lampa jer su to nocne zivotinje,a sto se tice podlogepesak samo vodi racuna da ga nejede(po izmetu ces videti},a mozes da napravis i od gline

pripitomljavanje veoma tesko,jer pitaj boga sta su preziveli.
probaj svaki dan da je uzimas u ruke ali pazi da su ti ruke uvek tople,ali ti ja nepreporucujem da to radis u skorije vreme,barem dok se ne oporave

Tom
27.09.06., 21:04
ovom vecem ne fali nista,jede,cesto i tri cvrcka zaredom.hteo bi ga pripitomiti...ali cu sacekati malo,posto sam ih tek juce doneo.nadam se kad se naviknu na okolinu,da ce biti mirniju...
jos pitanja:
kakav bi trebao da bude normalan izmet gekona?pojma nemam kako da objasnim ovo sto je ostavio mali :( meni se cini da je dosta cvrst,tj. nije tecno (prvi put vidim izmet gekona,tako da neznam sta da kazem o njemu).meni se cini da je zdrav metabolicki zdrva posto jede i vrsi nuzdu.ali je po fizickom izgledu dosta jadan...

kimo
28.09.06., 01:27
Izmet i jeste čvrst posle nekog vremena i to tamne - crne boje sa belom tvorevinom na kraju to je mokraća i tako je kod svih guštera uglavnom ako su zdravi. E sada može biti nečega u izmetu a da on izgleda zdravo, znači gledaj boju i da li redovno i bez problema vrši i to je ok. Samo joj skini tu kožicu zaostalu da joj nebi otpali prsti/prst kao što sam ti već napisao. I pošalji slike što pre ako možeš.

zarko
28.09.06., 01:58
pogledao sam slike koje si mi poslao , pa nije bas da su sjajni... ali potrudi ser malo minerala malo dobre hrane i bice ok

Tom
30.09.06., 23:04
cao!
sledece pitanje:
da li gekon jede koliko mu je dosta,ili se prejede?nadam se da me razumete.hocu da vas pitam da li on prestaje da jede,ili jede bez prestanka?
naprimer,da li mogu da mu stavim u terrarijum recimo 10 cvrcaka,i tako da ga ostavim preko nedelje,pa ce on pojesti kad hoce,ili ce odmah poceti sve da ih smaze?HVALA!
pozdrav

kimo
01.10.06., 12:35
Nemoj to da radiš, ne valja da stoji hrana u terarijumu dugo, jedino ako je u nekoj posudi za hranu iz koje ne može da izađe, ali to jedino 1-2 dana, ja ne bih više ostavljao. Samo može da se istraumira gušter, samo ti njega hrani, koliko jede svaki put, ne može se on prejesti. Ne brini se. A možeš ga hraniti i jednom nedeljno samo je to bezveze bolje 2-3 puta.

miljance
01.10.06., 21:36
Najbolje je ipak da ih hranis svaki dan ako jedu i s obzirom na njihovo stanje.

zarko
02.10.06., 12:03
nemoj svaki dan da hranis nema potrebe... ne vodis ih na tov.. oni ce nabaciti masu vremenom to nije problem,, samo probaj da dajes sto vise proteina odnosno vise cvrcaka bubasvaba ako jedu gliuste super

Tom
02.10.06., 16:27
hranim ih cvrcima i crvima zasada.kupio sam Kalcifam,koji sam smrvio i stavio ih u male posude u terrarijumu.neznam da li su jeli,ili su samo stali u posudu,ali su ih definitivno promrdali...

Dusan Durman
30.07.14., 01:16
za njih ti netreba uv lampa jer su to nocne zivotinje,a sto se tice podlogepesak samo vodi racuna da ga nejede(po izmetu ces videti},a mozes da napravis i od gline

pripitomljavanje veoma tesko,jer pitaj boga sta su preziveli.
probaj svaki dan da je uzimas u ruke ali pazi da su ti ruke uvek tople,ali ti ja nepreporucujem da to radis u skorije vreme,barem dok se ne oporave

Moj leopard gekon sisti dosta i plasljiv je. A kada mi se priblizim zeli da grize uz to sistanje pa me zanima sta da radim da prestane da se plasi , a da me pritom ne ujeda ? Jel on uopste moze da ujede jako ,da raskrvari prst ? Inace star je 2.5 meseca , imao je pre par dana prvo presvlacenje.

stevan96
02.08.14., 23:41
Kako bude rastao prestace da te se plasi jos je mlad i sve mu je novo pa se zato plasi,a i ako te ugrize nemoze ti nista.