PDA

Pogledaj punu verziju : Crested Gecko(Rhacodactylus ciliatus)



kimo
20.01.06., 16:56
UOPSTENO : Nakon sto reotkriven 1994.godine (u Novoj Kaledoniji) postao je veoma popularan gekon kod hobista sirom sveta.Inace je stanovnik tropskih suma (zivi u nizim delovima drveca).Ne zna se jos koliki im je zivotni vek,ali se pretpostavlja da je izmedju 10 i 20 godina.

IZGLED : Jedna od vecih vrsta(do 25 cm).Prepoznatljiv je po svojim bodljicama oko gornjih delova ociju.Javlja se u raznim bojama i varijitetima sara(morfovima).Nocni aborealni gekon,penje se po staklu i ostalim povrsinama zahvaljujuci svojim specijalnim stopalima,veoma dobar penjac,razvili su cak i sposobnost skakanja na malim razdaljina kako bi se lakse kretali po grmlju i granama u svojoj zivotnoj sredini.Nocu se oglasavaju ponekad ako ih ima vise zajedno u terarijumu.

TERARIJUM : Terarijum velicine 40 x 40 x 60 (d,s,v,cm) je sasvim dovoljan za jednog odraslog.Podloga moze biti papirna ili treset ili kokosova ljuska.Treba staviti dosta grana i kore od drveta ili nesto sto bi sluzilo kao zaklon preko dana.Mozemo staviti i neko skloniste na zemlju od neke plasticne kutije okrenute naopako ili bilo sta slicno.Nebi bilo los imati zivo bilje unutar terarijuma,jer zahtevaju visku vlagu oko 70% sto se postize prskanjem terarijum nekoliko puta dnevno.Terarijum mora imati odlicnu ventilaciju.Trebalo bi obezbediti posudu sa svezom vodom 24h iako vecina ne pije vodu tako nego preko kapljica od prskanja.

TEMPERATURA: Dnevna:23-24 C do 27-28 C
Nocna:20-21 C do 23-24 C

OSVETLJENJE: S'obzirom da je nocna vrsta i da nezahteva visoku temperaturu nije potrebn dogrevati nekom jakom sijalicom verovatno bi 25 W resilo posao.Nije potrebna UV svetlost

ISHRANA: Hrane se insektima svih vrsta odgovarajuce velicine i vole da jedu mesavinu voca ili neke kase za bebe(banana , mango ,...).Treba dodavati vitamine i kalcijum u prahu na hranu jednom nedeljno

POL: Muzjaci su malo tezi od zenke i imaju izrazene izbocine na donjoj strani pocetka repa.Pol se moze odrediti pri tezini od oko 20 grama,ne treba ih pariti pre nego sto napune 4-6 meseci kada postaju polno zreli,mada bi ja sacekao da napune bar godinu dana.Ako ih drzimo u parovima parice se cesto cak i do 13 puta godisnje sto je jako stetno za zenku tako da je pozeljno drzati ih odvojeno ili im zimi napraviti period kada ce temperature biti nize nego inace za 3-4 stepena.

Evo i nekih slika:
http://www.geckoonline.net/forums/files/rhaco_orange___escalade_20.12_899.jpg
http://www.geckoonline.net/forums/files/rhaco_orange___bol_tete_20.12_966.jpg
http://forum.dierenparadijs.be/uploads//post-601-1136466767_thumb.jpg

gilezmaj
20.01.06., 17:14
super,hocu jednog.

kimo
20.01.06., 17:47
:D svi bi kod Mice na kafu,ali Mica nepravi kafu :P Gledacu da ih nabavim u skorije vreme,nadam se da ih ima u Budimpesti...

zarko
20.01.06., 20:31
ajde ako ih neko nabavi ili naidje nek se javi obavwezno to je stvarno jako eksluziva teraristike, mada ima super vrsta ali ta je uhuuu :lol:

kimo
22.01.06., 22:52
Nadam se da cu uspeti da kontaktiram neke odgajivace iz Budimpeste preko neta,pa ako bude uspeha javljam odmah...

kimo
25.01.06., 12:14
Jedan jedini odgajivac mi se javio i rekao da moze poslati crestede,ali kada mi je javio cenu...Dostava tj.postarina je 275 dolara :shock: a par mladih cresteda je 300-350 dolara.A i ko bi kupovao tako pa da mi on salje zivotinje iz Amerike...sve u sve bezveze.Potrudicu se da ih nadjem negde blize.

zarko
26.01.06., 16:37
ok lepo je sto si javio
ma to je jako komplikovano ja sam danas poslao kameleona za bg trebalo mi je skoro 3 meseca da ga nabavim i imao sam problema na svakom koraku, od dobavljaca pa preko puta pa do preuzimanjanja i sa klijentom koji je narucio
sranjeeeeeeeeee
poludeo sam a ak omi verujete dobar sam 20 evra a uz to dobio je kameleona na kuci u bg i to je kameleon zbog jake zime putovao iskljucivo kolima koja su bila topla.
ne autobus

Anonymous
23.06.06., 19:09
dodao bih i da se pri penjanju služe repom ko hvataljkom.

kimo
24.06.06., 14:28
To sam zaboravio reći, ali ovo nije bas detaljan tekst o njima, a i nemam iskustva sa njima, no dosta sam citao na netu i gledao slike tako da je to nesto uopsteno. P.s.Registruj se na forum, a ne ovako kao guest :wink:

jurupari
26.06.06., 18:09
ma imao sam problema sa ulogiranjem