PDA

Pogledaj punu verziju : Tokai



zarko
20.01.06., 21:17
evo vezbam da li mogu da posaljem sliku http://img398.imageshack.us/img398/1865/dsc021892yb.jpg

edit by Miljan
po Zarkovom predlogu:

Gekko gecko

Ljudi se dele na one koji vole gekone i one koji ih ne poznaju

Kako zbog svog atraktivnog izgleda tako i zbog verovanja koja se za njega vezuju, tokaji predstavlja interesantnog ljubimca. Možda ne ljubimca u pravom smislu reči, kao psa ili mačku, uzimajući u obzir njegovu nedruželjubivost i agresivnost . U svetu, naročito u Americi, tokaji zauzima značajno mesto u teraristici. Na žalost, u Srbiji su jako retki kao ljubimci, i malo se zna o njima. Tokaji gekon (Gekko Gecko) jedan je od najkrupnijih rodova u familiji gekonida. Njegov prelepi kolorit čini ga veoma atraktivnim i popularnim kod terarista. Ime je dobio po glasnom kriku:" Tok-Tok-Tok-Aji" koji mužijak ispušta prilikom udvaranja ženki. U Vijetnamu postoji verovanje da će sreća pratiti ono dete na čijem se rođenju tokaji oglasi sedam puta za redom. Takođe se veruje da je čuvar kuće i nikada se ne isteruje niti ubija. Ovo verovanje pored magijske ima i praktičnu stranu; tokaji je pravi terminator za insekte a u stanju je da pojede i celo leglo miševa.

Svi Pravi Gekoni (True Geckos ) imaju četiri karakteristike: njihov krik, stopala, oči i rep. Već smo spomenuli njihov "udvarački" zov, ali to nije i jedini zvuk koji ispuštaju. U samoodbrani tokaji ispušta zvuk nalik piskavom lavežu. Njihova detelinasta stopala sa donje strane prekrivena su hiljadama kukica koje omogućavaju penjanje po vertikalnim površinama. Toliko su sofisticirana da tokaji može nonšalantno da se kreće po glatkom staklu. Zbog toga terarijum mora biti potpuno zatvoren ali se ne sme zaboraviti na ventilaciju. Ustajali vazduh može da izazove infekciju očiju i probleme u respiratornom sistemu. Tokaji je noćni lovac i ima izuzetan vid. Interesantno je da nemaju očne kapke pa se umivaju svojim dugim, ružičastim jezikom.



Rep služi kao skladište masnih naslaga što ga čini veoma dragocenim. Uprkos tome, pošto imaju sposobnost potpune regeneracije repa, u opasnim situacijama ne oklevaju da ga odbace.

Odrasli mužijak tokajia dostiže, za gekone, impresivnu veličinu od 30-36 cm. Dok su ženke nešto sitnije 20-25 cm. Odredjivanje pola nije tako teško s obzirom da se mužijaci odlikuju robusnijom građom, mišićavijom glavom i debljom bazom repa. Pol sa sigurnošću možemo odrediti tek u polnoj zrelosti koja nastupa oko osamnaest meseci. Polno zreli mužijak na unutrašnjim stranama butine razvija preanalne pore nalik kvržicama koje su raspoređene iznad kloake u vidu latiničnog slova "V". Životni vek im je u proseku petnaest godina, mada poznati su slučajevi da tokaji doživi i preko dvadeset godina.



Prirodna staništa tokajia su tople i vlažne prašume Indokine. Shodno tome improvizacijom moramo da pružimo ove uslove. Dobro osmišljen i rešen terarijum će i preko zime da pruži optimalne uslove našem ljubimcu. Što se tiče vlažnosti tu nema mnogo brige. Tokajiu odgovara od 40% do 80% vlažnosti. U terarijum se stavi jedan sud sa vodom i to je to. I sama podloga terarijuma, preporučujem mešavinu od 40% peska i 60% vlažnog treseta, drži vlagu koja je od krucijalne važnosti u periodu presvlačenja kože.



Temperatura je takođe veoma važna jer su gekoni kako i svi reptili hladnokrvne životinje, pa svi metabolički procesi zavise od spoljašnje temperature. Dnevna temperatura treba da se kreće od 24 do30° celziusovih stepeni (po Mc Keown and Zaworski ). Najbolje je u našim uslovima koristiti sijalicu od 60 W. Optimalna noćna temperatura kreće se od 18-26C. U te svrhe zimi se mora imati podni grejač ili grejanje prostorije mora biti intenzivnije. Ne preporučujem kamen grejač jer se suviše često dešava da gušteri zarade smrtonosne opekotine usled otkazivanja termostata. Gušteri nemaju termoreceptore u koži, već se celokupna telesna temperatura registruje u talamusu. Dok informacija o temperaturi dođe do centra u mozgu, tada je već kasno. Što se tiče dimenzija samog habitata, iskustva terarista pokazuja da su se viši terarijumi pokazali boljim od širih. Optimalne dimenzije za par odraslih tokaji gekona su 60 cm. širine, 50 cm. dubine i 80 cm. visine jer najveći deo vremena provode na zidovima terarijuma. Da bi se gušter osećao sigurnim neophodno je obezbediti mesto za skrivanje. Pošto su po prirodi penjači, najbolje je veliku koru drveta vertikalno prisloniti (svaki element koji unosite u habitat treba dobro učvrstiti jer je poslednje što želite da se Vaš ljubimac ozledi) na zadnji zid terarijuma. U dekorativnu svrhu mogu se upotrebiti suve grane i saksijske biljke.

Kao i svako živo biće, i tokaji zahteva što raznovrsniju hranu. Sve što može da proguta nalazi se na njegovom meniu: cvrčci, tenebrije, bubašvabe, bogomoljke, skakavci pa čak i manji gušteri ili glodari. Retko koji tokaji nauči da pije vodu iz činije. Zato je neophodno svakodnevno prskati habitat kako bi preko kapljica gekon lizanjem uzeo dovoljnu količinu tečnosti.

Po pitanju maženja- NE MAZE SE! činjenica je da su ovi gekoni veoma agresivni i da je njihov ujed jak i neprijatan. Pa ipak moguće je pripitomiti tokajia. Ali ja sam na strani onih koji smatraju da je nepotrebno menjati njihove urođene instinkte jer su ih oni održali tokom pedeset miliona godina.

Ako ste spremni da prhvatite njegovu prirodu, tokaji gekon može biti veoma zahvalan i egzotičan ljubimac. A ako tražite savršen poklon za Dan Zaljubljenih bolje razmislite o patuljastom zeki.

http://www.gekkogecko.co.yu/Galerija/Picture%20003.jpg

zarko
20.01.06., 21:26
ovo je ##### to je tokai , jer je jako kompliukovano i zahteva puno koncentracije

miljance
20.01.06., 22:02
Bravo Zarko. Svako moz' da nauci. Korisno je jer tako moz' svugde na svakom forum da kacis slike. :)
:thumbsup: :cheers:
Btw, razdvojio sam teme da imamo odvojenu temu o tokai-u.

kimo
22.01.06., 12:40
Ovaj tvoj nedeluje bas opasno,ima nekako umiljatu facu :halo:

Ako neko bude imao ponudu za tokaje neka mi javi.

p.s.Zarko mogao bi baciti neki tekst o njima ovde kad budes mogao.

gilezmaj
03.02.06., 15:17
zarko daj jos nesto korisno(tvoja iskustva)u vezi drzanja i hrane i recimi cenu za njih

zarko
03.02.06., 18:44
ovako odi na moj sajt i imas dobar tekst o tokaiu to ti kazem da nebi krcio ovde prozoe jer je tekst veliki... inace cena realna mislim da je oko 45 evra ali ja samo znam za par koji se nudio za 150 evra ali to mi bilo mnogo jer i onako meni treba muziak.
ako nije problem miljan moze daode na site pa da iskopira tekst pa nek ga udene na poceta ako misli da je zgodno......

gilezmaj
06.02.06., 15:15
dali postoji neka sansa da se nadje kod nas po toj normalnoj ceni,stvarno me jako zanima,nebi da uzimam od pedje,znas i sam zasto,ali ako je on jedini ######

kimo
06.02.06., 16:46
Pa pogledaj kolike su cene kod Pedje pa nam javi,nemora da znaci da su kod njega svi u losem stanju,pogledaj pa nam javi.

zarko
06.02.06., 20:15
pedja je duzan tokaija meni vec godinu da na cuo sam se skoro i reko mi je da nista nije uzimao tako da nije ni narucio za mene, ali kazem vam nije zbog njega nego zbog zivotinja... ako tokai dodje bolestan to znaci da ni jedan drugi stvor ne bi doso . meni su uginula sva tri gustera iz iste posiljke, tako da od njega ne uzimam vise nista. cekam da uzmem ovog tokaija koji mi se cini da nikad nece da dodje ali #### ga.
mi smo u ok odnosima jer ja njega kapiram da zivi od toga i da mu je jako bitno za pare ali tako teraristika nece nigde da dodje. koliko se on dugo bavi tim? da li je neko video pomak u kvalitetu cuvanja zivotinja za te godine...
meni se cini da nije bilo ni milimetra dok se nismo skupili na akvaristici.
ovo ovde je vec korak dalje tako da sam jako zadovoljan kao idemo...
vec miljan ima cvrcke u bg u to je SUPER
tps. ako se neko odluci za tokaia uzmite muzijaka pa slobodno meze da se pare, ja sma za jer iam zenku , apsolutno sam otvoren za mogucnosti... poz

kimo
06.02.06., 22:53
Obecavam da cu uzeti zenku pa cemo se cuti za igranku :lol: Naravno ako nadjem negde da kupim,strpite se jos 2 dana i onda mi prolazi usmeni posle kog idemo negde u nabavku :21n:

gilezmaj
07.02.06., 11:37
neznam,nisam pametan.
pedja je ok. lik ali on od toga zivi i njemu je bitno da proda kao ivecini kaji se ovime bavi,tako da verujem da i kod njega dolaze bolesne zivotinje.
ja koliko znam on razmnozava gekone,boe,pitone,tarantule a za ostalo se snalazi pitaj boga o dakle

kimo
07.02.06., 11:53
Da,ali jesi ti bio kod njega nekada u podrumu?Ja sam bio i to je uzas...sve zivotinje su u prstoru od max 15 m^2 tako da zamisli kako im je.Ja sam za misljenje da iako hoces da razmnozavas nesto treba da im obezbedis sto bolje uslove mozes,a ne one minimalne...

gilezmaj
07.02.06., 12:10
bio sam i u podpunosti se slazem sa tobom,pa zato bi njega hteo da izbegnem za tokai-a

zarko
07.02.06., 18:10
tesko da razmnozava tarantule, boe i pitone jasno zato sto je tu kinta a gekone ce sad svi da razmnozavaju jer jeli on nikom nije teo da proda muzijaka. zar to nije buljaski?
kad sam razgovarao sa njim pitao me:jeli jel si se razbio od pare?
nije mogo da me pozovei lepo pita kolko prodajes nego je terao svoju devojku ili nekog slicnog da me zove kao da ga interesuje da bi saznao cene...tacno se provali kad neko zove iskreno i kad se muva.
tako da ok ,zivi od toga ali nemoj da falsirtas i obmanjjes ljude.
tarantule od 0.5 cm je prodavao kao vec odredjene muzijake i zenke a to ni sma bog ne zna koji su pol, i prodaje zivotinje koje su 100% ko sto mi sam kaze iz prirode, konkretno egipatske uromasrixe tak oda ja se ne slazem sa tim , zivotinje nisu roba i ne sluze za to ,
ali to sto on radi nije NISTA STRASNO KOLIKO SU DRUGI LJUDI POGANI I ZLI, mislim na prodavce u pet sopovima.
toliko o pedji, nek je on ziv i zdrav jer da nije njega mnogi od nas nebiu videli zivog gustera a ja sam tu na prvom mestu, i za leoparde i za tenebriju i za sve na pocetku.
toliko o principima i namerama

kimo
07.02.06., 18:21
Sve se slazem sa tobom,to si upravu.Problem je sto ce uvek biti vise takvih kao sto je on nego onih kao sto smo mi...zato treba da se razvije teraristika kod nas i sve ce biti bolje...taj broj dobrih ce rasti a zlih se smanjivati :D

esdy_11192
07.02.06., 20:28
tesko da razmnozava tarantule, boe i pitone jasno zato sto je tu kinta a gekone ce sad svi da razmnozavaju jer jeli on nikom nije teo da proda muzijaka. zar to nije buljaski?
kad sam razgovarao sa njim pitao me:jeli jel si se razbio od pare?
nije mogo da me pozovei lepo pita kolko prodajes nego je terao svoju devojku ili nekog slicnog da me zove kao da ga interesuje da bi saznao cene...tacno se provali kad neko zove iskreno i kad se muva.
tako da ok ,zivi od toga ali nemoj da falsirtas i obmanjjes ljude.
tarantule od 0.5 cm je prodavao kao vec odredjene muzijake i zenke a to ni sma bog ne zna koji su pol, i prodaje zivotinje koje su 100% ko sto mi sam kaze iz prirode, konkretno egipatske uromasrixe tak oda ja se ne slazem sa tim , zivotinje nisu roba i ne sluze za to ,
ali to sto on radi nije NISTA STRASNO KOLIKO SU DRUGI LJUDI POGANI I ZLI, mislim na prodavce u pet sopovima.
toliko o pedji, nek je on ziv i zdrav jer da nije njega mnogi od nas nebiu videli zivog gustera a ja sam tu na prvom mestu, i za leoparde i za tenebriju i za sve na pocetku.
toliko o principima i namerama

Pa vecinom si upravu. Sto se tice zivotinja tu si upravu, mislim na njihovo drzanje.
Znas i sam da sam ti rekao da sam u OK odnosima sa njim, iako sam samo L. gekone uzeo od njega. Na pocetku sam uzimao i tenebrije [dok nisam nasao kod tebe cvrcke i tenebrije :D ] i bebe miseve [koje cu opet uzimati kod njega kad mi zatrebaju].
Kad sam kupio l. gekone, pre nekih 2 godine, odmah sam ga pitao za muzijaka. Rekao je OK samo treba da zna kada jer bi trebao da u narudzbini da doda i muzijaka. Njegove [parece] muzijake, ja ne mogu da uzmem jer su u direktnom srodstvu sa mojima [roditelji]. Osim ako nije kupio nove sto sumnjam. Pitao sam ga i da li bi mogao T. tokaja da nabavi rekao je da moze. Inace SVI [95%] tokaja na svetskom trzistu su DIVLJI. To je opet lutrija...

Sto se tice tog "podruma", minimalni uslovi su obezbedjeni. Zivotinje koje je on odgojio su uglavnom zdrave, nisu gladne...
Onaj miris je od miseva i drugih glodara [zaboravi ime]...

Uromastyx se veoma tesko pari pa se zato [valjda] uvozi pod CITES. To ti je macka u dzku, nikad ne znas kakava ce da dodje. Kao i kad bi kupio Agama agama [koju niko ne reprodukuje, a retko da to rade i u Evropi] koje cesto imaju bakterije i sl.

Koliko sam ja njega razumeo iz price, njemu je stric [ili sl.] herpetolog na nekom americkom univerzitetu. On [taj rodjak] ga je spojio sa ljudima iz inostranstva. Ljudima koji se bave izvozom i odgajanjem zivotinja. Mislim da po tom pitanjju on ne bi nikog #######, jer uostalo on ne moze da zna sta su radili u Aziji ili Africi. Tesko da neko moze nesto da garantuje...

Znam Zarko da si imao onu neprijatnost sa "onim" gekonima i nadam se da ces to da regulises [ako vec nisi] sa njim.

Pedja jeste malo cudan, ali je u odredjenoj meri i korektan. Pricao mi je za neku ekipicu koja je uvozila reptile na divljaka iz nekih vukojebina. Zivotinje [kamaleoni npr.] su crkavali zaza par meseci... ;)

kimo
07.02.06., 23:31
Sve zavisi o kojoj se vrsti radi,ali tokaja polako ljudi razmnozavaju,jer nije narocitno tesko,a za uromastyxe mislim da su 99% WC(iz divljine) u Tunisu i njihovim maticnim zemljama se prodaju na ulicama za 10$ pa ti gledaaj,ko kaze da on nema nekoga ko uveze ovakvih 20 za 200$ pa prezivi nekoliko(5 komada) pa kada proda jednog za 200 eura koliko je on u dobitku? a kamoli da proda svih 5,eto ti cista racunica!Naravno ne mora da znaci da ce biti 10$,ali ima i za toliko koliko god da su nisu skuplji mnogo i kada jednog prodas odmah zaradis na njemu 5 puta vise nego sto si ga platio...
Ne kazem ja nista protiv Pedje,jer nista nisam kupio kod njega,ali sam bio u podrumu i to je bas minimalno prostora za zivotinje,za neke sigurno i premalo...
Kao sto Zarko kaze - ne mozes ti raditi sa zivotinjama kao sto radis sa robom bilo koje vrste,moras to voleti,a kada osetis pare one te povuku,pa odmah pocinjes da zelis jos vise i vise i onda sve to ode u nedogled ...

zarko
08.02.06., 05:15
nisi u pravu , nisu ono minimalni uslovi jer je to ili dobor ili je lose, imao je 7 kameleona svi su imali rahitis a on je i pored toga prodao jednog a druge je vratio nabavljacu..
nisam nista sredio i dalje mi prica pircice ali zaboravio sam i pare i zivotinje
a tokai vise nisu 99% wc jer se vise isplati da ga razmnozis nego da ga hvatas, kako je moguce da mu cena bude 15 evra ako je wc.
tako da se u opste ne slazem sa tim da on radi biznis, ako radis to sto radis mora da znas sta donosis ja ne trazim garanciju da mi zivotinje zive 3 god ili 3 meseca ali zelim da zivotinja koja dodje bude zdrava ako to nije ostvareno ,(to znaci da izgleda kako treba i da ima sve delove tela i danema parazite na sebi) onda znaci da mi je prodata bolesna zivotinja sto znaci da nije u redu, a ako od 3 sve su bolesne ... #####li ga to seonda zove sranje
a onda on meni objasnjavba kako tokai od 75 evra jeste super povoljno i da on nikakvu zaradu nema na meni ,.... i tako dalje nije bitno
radi stvari kako treba i zaradi 100 E , manje mesecno.
to ja mislim, a drugo prema meni se nije pone korektno jer mi maze oci od pocetka, a najgluplja prica()mada su sve takve i na istom fazonu: kameleonu nije potrebna uv lampa uvek, takodje i psalumama gekonima kada su veliki ne treba lampa, i da kameleon moze da zivi bez ikakvih problema na tenebriji i smao mu cesce dajes vitamine, a dokaz. chamaeleo chamaeleo kog je oteo iz prirode u tunisu i ovde ga doneo i kod devojke njegove zivi vec 2 ili 3 god...
sve je to S****

gilezmaj
08.02.06., 11:14
mislim da smo opet skrenuli sa teme,koja glasi "tokai" i kako ga nabaviti i po kojoj ceni.
pedja je to sto jeste i svi smo mi nabavili prvu zivotinju od njega

kimo
08.02.06., 14:39
Nismo :P ,no nema veze...dosta o njemu,slazem se sa Zarkom i meni je Pedja oduvek bio sumnjiv,ali sta je tu je...

esdy_11192
08.02.06., 20:27
nisi u pravu , nisu ono minimalni uslovi jer je to ili dobor ili je lose, imao je 7 kameleona svi su imali rahitis a on je i pored toga prodao jednog a druge je vratio nabavljacu..
Nisam znao za to, hebi ga ne idem cesto...


nisam nista sredio i dalje mi prica pircice ali zaboravio sam i pare i zivotinje
E #### ga, problem je i sto si u Nisu a on u BGu...

a tokai vise nisu 99% wc jer se vise isplati da ga razmnozis nego da ga hvatas, kako je moguce da mu cena bude 15 evra ako je wc.
Jeste, to je verovatno tacno. Pa moguce je da bude opet mala cena jer im je areal ogroman i lako ih je naci u divljini. Ali kao sto kazes verovayno su CB

tako da se u opste ne slazem sa tim da on radi biznis, ako radis to sto radis mora da znas sta donosis ja ne trazim garanciju da mi zivotinje zive 3 god ili 3 meseca ali zelim da zivotinja koja dodje bude zdrava ako to nije ostvareno ,(to znaci da izgleda kako treba i da ima sve delove tela i da nema parazite na sebi) onda znaci da mi je prodata bolesna zivotinja sto znaci da nije u redu, a ako od 3 sve su bolesne ... #####li ga to seonda zove sranje
naravno to si mi ocekujem od "prve [druge] ruke". Mislim da Pedja trenutno ima previse zivotinja. Ako kazes da je ima i kameleone...
Ja sam kod njega vidjao, P. vitticeps [u dobrim uslovima, tek kad ih je nabavio], L. gekone [na kilo, iguanu [jednu ili dve i to mlade], G. vittatus [jednog malog u OK uslovima]...

a onda on meni objasnjavba kako tokai od 75 evra jeste super povoljno i da on nikakvu zaradu nema na meni ,.... i tako dalje nije bitno
To jeste smesno, pricali smo o njihovim cenama.

radi stvari kako treba i zaradi 100 E , manje mesecno.
to ja mislim, a drugo prema meni se nije poneo korektno jer mi maze oci od pocetka, a najgluplja prica()mada su sve takve i na istom fazonu: kameleonu nije potrebna uv lampa uvek, takodje i psalumama gekonima kada su veliki ne treba lampa, i da kameleon moze da zivi bez ikakvih problema na tenebriji i samo mu cesce dajes vitamine, a dokaz. chamaeleo chamaeleo kog je oteo iz prirode u tunisu i ovde ga doneo i kod devojke njegove zivi vec 2 ili 3 god...
sve je to S****
Imas pravu, bullshitina na kvatrat... Meni se nije proseravao tako, mada ja nisam uzimao kameleona.
C. Chamaeleo je zasticen u Evropi, sad da li je u Tunisu ne znam. Verovatno je pod CITESom. Ali sta da mu radim, da ga "drukam" necu...

Ne zelim da neko pomisli da ja nesto branim Pedju, ali jednostavno iskazujem moje vidjenje.

esdy_11192
08.02.06., 20:31
@Zarko,

E da, ubih se "quotovajuci" te.. :lol:

Cucemo se, ne stizem da te okrenem. Imama dva vezana ispitna roka.
Treba mi hrana. Zadnji kontingent tenebrija sam zapostavio pa su sad vecina bube...

Trebaju mi cvrchci.. :twisted:
E i Sta je bilo sa onim moljcima [ili tako nesto, sto si hteo da nabavis] ???

gilezmaj
08.02.06., 20:39
ja kad sam bio zadnji put kod njega imao je u onom malom terariumu oko desetak iguana,pa sad ti vidi,one su bile sa farme.
ali ja opet nagovestavam da je ovo tema o nabavci tokaia :oops:
ima da poludim i da odem u vijetnam i da ih navatam pun dzak i da ih namnozim kao kineza :D :rage:

esdy_11192
08.02.06., 21:33
Izvinjavam se na offtopicu, samo sam hteo da ne ostanem nedorecen...


Tockay definitivno mora da se "donese" spolja, jer koliko ja znam niko ga ne razmnozava...

zarko
08.02.06., 23:34
ja se trudim , naso sam nesto asli jako skupo tako da vucite sve veze iz hrvatske i madjarske valjda ih ima tamo .
e neznam kako se quoutuje... mislim vidim dugme ali ajde moderatore kazi par reci pa i ja da budem pametan 8)
inace , cvrcke neam nista.... vec 3 meseca se kocim ... jako slabo jedino tenebrija a za voskaste moljce sma ove godine zakasnio treba u lov da se krene na prolece rano leto. bice price o tome nego da ga ne tupimo sad kad je -20 napolju....

esdy_11192
09.02.06., 00:13
ja se trudim , naso sam nesto asli jako skupo tako da vucite sve veze iz hrvatske i madjarske valjda ih ima tamo .
e neznam kako se quoutuje... mislim vidim dugme ali ajde moderatore kazi par reci pa i ja da budem pametan 8)
inace , cvrcke neam nista.... vec 3 meseca se kocim ... jako slabo jedino tenebrija a za voskaste moljce sma ove godine zakasnio treba u lov da se krene na prolece rano leto. bice price o tome nego da ga ne tupimo sad kad je -20 napolju....

Pa "kvotujes" na dugme i dobijes meni, "kvotovani" tekste cee biti izmedju dva tzv. taga: na pocectku je
na kraju

Ali to je nebitno sad... :lol:

#### ga za cvrcke, a cekam prolece za moljcec... Videcu onda tenebrije da uzmem, mada cu prvo da okrenem Vasju da vidim da li on ima nesto...

Sto se tice glavne teme, videcu ako neko od mojih ide do Belgije ili/i Francuske da ih iscimam za nekog tokaj gekona. Mada ove godine, tesko da ce da odu do tamo. Duga je prica zasto bi isli tamo, inace sam dugo ziveo u Belgiji...

Evo jedan link [stavio sam na "geko" stranu] gde su prodavali On-Line...
http://www.savannah.fr/home.php?cat=266&catexp=266

Tokaj tu kosta 19e, Gecko auratus 15e itd... Ne pise da su Captive Breed...


Burazer ide u US na par meseci u toku ove godine ali neznam kako bi "iskombinovao" nesto odande.. Otom potom, kad ode...

esdy_11192
09.02.06., 00:19
Nista od one adrese jer pise


Conditions :
Concernant les animaux (reptiles, mygales, scorpions et amphibiens), les livraison ne s’effectuent qu’en France Métropolitaine et sont effectués uniquement par « SERNAM Express 24 heures ».
Pour tous les autres articles nous effectuons des livraisons en Corse, DOM, Europe, et Suisse. Nous ne prenons pas en compte les TOM.
Les frais de livraison sont à la charge du client et varient suivant le type de commande (cf. Article V); ils sont indiqués au client au moment où il réalise sa commande.

Reptile, insekte i vodozemce samo isporucuju u Francuskoj. Neznam zasto tu nisu zmije. Kazu da sve drugo dostavljaju u Evropi [mozda misle na EU ???]


EDIT: Nasao sam info o poreklu njihovih TOkaja, pise da je poreklo njihovo prirodno staniste tj. divljina. To je malo bezveze od njih jer ima dosta takvih zivotinja [to znam od ranije jer sam citao neke tekstove o glavnim francuskim prodavcima reptila i vodozemaca i sl.]

Mada imam rodbinu u Francuskoj pa bi i njnih mogao da cimam da pred dolazak ovde donesu nesto, mada neznam da li cee pre leta dolaziti [mozda za uskrs]...

miljance
09.02.06., 00:38
Mozda ja budem isao u Francusku sad 19. februara pa ako navatam nesto, imacu vas u vidu, ako prilike budu dozvoljavale da svrljam po Parizu.
Tako da ako budem nesto nasao u FRA u periodu 19.-25. bacicu na forum, a vi se izjasnite.
Jos bolje - dajte neke adrese u Parizu gde bi nesto moglo da se nadje.
Zarko, samo klikni na quote i on ce da te sam napravi potrebne [ quote ] [ /quote ] tagove i ti samo dokucas sta jos zelis da kazes posle toga.
Vezbaj, probaj nije lose ove stvari nauciti, ipak ces da dosta surfujes netom u buducnosti. ;)

kimo
09.02.06., 01:07
Nema tu adrese za Pariz samo nekako dodji do obale Sene tamo imas veliki milion pet-shopova koji prodaju od kolibrija do slona pa ces naci sta god ti treba 7 dana je malo da ih sve obidjes... :lol:

gilezmaj
09.02.06., 12:47
napokon nesto konkretno na ovu temu

bice cvrcaka za oko dve tri nedelje

esdy_11192
09.02.06., 13:45
bice cvrcaka za oko dve tri nedelje
I ti imas cvrchke ??? :D

gilezmaj
09.02.06., 14:19
miljan i ja ih uzgajamo

esdy_11192
09.02.06., 15:47
miljan i ja ih uzgajamo
OK, poslacu ti PM tada. Ako pre toga Zarko ne bude imao....

gilezmaj
10.02.06., 13:10
trebao bi da idem na letu u hrvatsku,imam tamo dosta rodbine,pa mi treba neka informacija o likovima koji prodaju zivotinje

miljance
10.02.06., 18:59
miljan i ja ih uzgajamo
U fazi je projekat... :)
Treba da probamo da 'nastanimo' cvrcke kod gileta u podrumu, to bi resilo problem cvrčanja.
Trenutno su svi kod mene ali treba da probamo kod gileta kako ce to izgledati.

zarko
10.02.06., 19:29
miljan i ja ih uzgajamo

U fazi je projekat...
Treba da probamo da 'nastanimo' cvrcke kod gileta u podrumu, to bi resilo problem cvrčanja.
Trenutno su svi kod mene ali treba da probamo kod gileta kako ce to izgledati. e meni treba da se donesu neki pauci da li je moguce da se to izvede preko tebe?
a mozda i da se ponesu neki gusteri?
da vim da li radi quote

miljance
10.02.06., 19:50
Na raspolaganju sam sto se tice prenosenja.
btw (by the way) nisi dobro quot-ovao pa sam ti editovao poruku :)

kimo
11.02.06., 18:45
jedan problem je da kod nas nema nicega,a drugi da ne smes na granici nositi zivotinje sa sobom ako nemas papire,zato vecina pet-shopova koji su ranije imali i reptile nemaju vise nista,tako da je to rizik koji svako sam na sebe preuzima kada prelazi granicu...

Tokaja je bilo u Hrvatskoj negde,ali su prodati,moguce da je jedan ostao,ali nije bio bas u dobrom stanju,jos jedan problem je sto ti moras otici po te zivotinje a ne znam kako bi to izveli,ja sam u kontaktu sa ozbiljnijim iz Zagreba koji bi mi ucinili usluge da rezervisu zivotinje,ali mi moramo otici po njih,to mozemo da uradimo tako sto cemo se okupiti mi iz Novog Sada i Beograda i okoline ko hoce da kupi i ide tamo i podeliti trosak za gorivo ako neko moze da vozi do Zagreba auto,jer je voz ili bus jako skup oko 4000 din mislim,tako da ko je zainteresovan ima pasos i hoce da ide mozemo se dogovoriti pa nabaviti nesto od njih,ali i tamo je izbor suzen...

Ko je zainteresovan neka se javi.

esdy_11192
11.02.06., 22:58
Pazi ovako, Tokaj moze veoma lako da se prenese preko granice... Retko kad granicari prave "dublje" pretrage....

Imam rodbinu vani, pa cu pokusati preko leta njih da iscimam zaa nesto. Mada do leta ima jos dosta...

kimo
12.02.06., 12:53
Znam,sve to ali je najsigurnije,po meni,kada si u vozu i lepo se pravis da spavas i strpas ih negde u putnu torbu ispod nekih stvari i to je to 8)
Posto put traje od Novog Sada do Pesto vozom oko 4 sata onda ih mozes drzati u malo kutijici i male su sanse da ih nadju...

esdy_11192
12.02.06., 13:33
Naravno, ali mene zanima kako to odraditi i legalno. Inace ne pada mi napamet da placam neke takse i uvoz, ali me zanima procecdura...

kimo
12.02.06., 14:52
Pa sve nas zanima...gde to mozemo saznati?

zarko
12.02.06., 16:49
ministarstvo za zastitu zivotinja, ima odsek za CITES oni su upoznati sa tim...

kimo
12.02.06., 20:38
Ko bude u prilici neka ih pita...pa nam javi.

zarko
31.12.06., 18:27
haha skoro sam merio tokaija muzijaka on ima 236g som

zarko
03.05.07., 03:43
i evo slveze slike ....
jos malo se ugoio.
ujeda kao mamlaz, mislim da bi i malo mesa ponemo medju zube, ali ne zebavam se preko rukavice za secenje drva me ujeo za palac i poce oda trese.nije naivno
sad je oko 260g
i uziva u novom ter.
svima bih toplo preporucio sto vise ali sto vise odgovarajucih grana jer obozava da sepenje ponjima. nece onda da provodi vreme na staklu ili stranama ter.
fenomenalno

http://img177.imageshack.us/img177/5146/dsc01722wc5.jpg

grisha
06.05.07., 16:31
koliko ja znam karta do zagreba je oko 2000 din moj cale tamo cesto putuje

Over_Mind
28.05.07., 12:40
Koliko evtra treba da izdvojim za jednog Tokai-a ?

zarko
28.05.07., 18:26
30E cu ja prodavati cim mi se izlegnu jaja ...verovatno + - 2,3 E
planirma za mesec dva da budu mali
pa se javi

Filip
20.06.07., 15:33
Naravno, ali mene zanima kako to odraditi i legalno. Inace ne pada mi napamet da placam neke takse i uvoz, ali me zanima procecdura...


Tesko da mozes da uvezes bilo sta legalno a da se pri tom ne naplacas poreza, taksi i dokumenata!
Ja sam jednom pokusao legalno da uvezem neke larve i zakljucio sam da bih lakse uvezao sleper sa kokainom ili atomsku bombu nego nekoliko insekata!
Prvi problem je sto niko zapravo ne zna sta ti je tacno potrebno za uvoz, vec moras da zoves hiljade brojeva i da se raspitujes kod stotine ljudi. Dalje, cak i ako ne uvozis CITES zasticene zivotinje, i dalje su ti potrebni papiri za ono sto uvozis, a naravno mora da prodju i veterinarsku kontrolu koja moze trajati ko zna koliko...sve to kosta i sve to placa osoba koja uvozi, a cena i procedura je ista za 1 zivotinju ili za 100...
Pozzzz
F.

zarko
20.06.07., 19:50
problem je u sledecem.
prvo ti treba dozvola za izvoz koju morada dobije lik od kog uzimas gustere. a to se dobija na zasedanju neke komore ili sl sranja. onda to izvadis kod nas isto samo za uvoz. i oni jednom nedejljno se nalaze ,...bar u nisu i bg u je tako.
e onda odes i uvezes sve legalno a vet ne mora da ude problem (bar za ne cites) jer ima na madjarskoj i bugraskoj grani dezurna ekipa veterinara.

gilezmaj
24.09.07., 11:22
imam problem sa gusterom,skoro sam se preselio,i od tada(mesec dana)nije jeo ali to me nebrine.brineme to sto mu oresvlacenje traje vec 7 dana,i po prvi put posto sam pokusao da ga uhvatim nije se branio niti rezao,bio je moran i dao mi je da ga mazim ispod glave.pomoc sta se desava sa presvlacenjem.
svaki dan ga prskam dvaput tem.je 26-30c sve kako treba jos sam ubacio i dodatnu ciniju sa vodom :(

kimo
24.09.07., 15:45
Ne znam šta može biti...ako je sve u terarijumu ostalo isto, nemam pojma, ja imam isto tako fan-foot ženku koja ne jede već mesec i više, a ranije je bila ok, videću šta će biti sa njom...uzmi i skini mu ti ostatke sa mlakom vodom.

gilezmaj
24.09.07., 16:54
skinuo sam mu sa glav3 i nogu ali ostalo je na ledjima i repu

zarko
24.09.07., 19:19
nemoj da diras kozu.
koliko ga dugo imas?
da li si doziveo proslu zimu sa njim,ako je si kako se ponasao?
moguce je da ulazi u brumaciju....
kozu zabatali osim ako nije ispod ped's -a ispod nogu pa da ne moze da se penje...
kako izgledA? da l i je smrsala?
to sto se ne brani to nije dobar znak,cak i u brumaciji onisu prilicno agresivni....


@kimo da te pitam, fan footed koji je crko, kako je izgledao? da li je bio dehidriran? da li je imao meke kosti? neki oblik rahitisa?
zenka ?probaj da je pipnes nekim stapicem po njusci....da vidis da li je glava meka. drugo pogledaj da li joj je donja vilica izbacena u odnosu na gornju. kod zdravih gustera obicno je gornja vilica preko donje...
pitam jer je moguce Ca problem da imaju mladi gusteri alik fotteda i piktusa i sl....proveri pa kazi.

kimo
24.09.07., 19:44
Nije ona crkla...nije da nema Ca, super ona i sada izgleda s'obzirom da nije jela tako dugo, mada sam imao ranije tako jednog sa velikom pauzom koji ju je preugao i počeo da jede, ali je onda uginuo...Jako sam loše sreće sa tim Fan-foot, tako da ako gekne ženka, verovatno ću mužjaka prodati i neću ih držati više, mada je moguće da taj lik ima dosta inbridinga i da se ko zna kada ispolji, ne mora uvek biti vizuelno loše nešto kod životinje, ako nije nešto uredu...videću, bila je ekstra i super i odjednom tako...

To što ne reaguje je jako loš znak, što kaže Žarko...ako je vrsta inače agresivna onda je to stvarno čudno, tj. nešto ne valja...

Koliko dugo ne jede? Pretpostavljam da ni ne vrši nuždu? Od kada je tako smušen, od kada si se preselio ili ranije?

zarko
24.09.07., 22:31
sad je temp pala pa moze da bude i do tog.
@kimo pogledaj suplemente koje dajes i koliko cesto. veruj mi ne nipodistavam tvoj rad vec se i meni to desilo. ja sam tako prevideo vodu kod piktusa i suplemente Ca. smao te podsecam da ne bi pravio gresku koju sam ja ko majmun napravio. pa je trebalo lik iz UK a da mi skrene paznju da bi mi sinulo.
i cisto pisem kako ti ne bi mozda palo nesto na pamet da mozes da uradis...
meni jako znaci kad sednem sa nekim pa pocnemo da mislimo sa dve glave..bar mi je lakse tako :)
pa zelim da pomognem ....

kimo
25.09.07., 04:06
Ma nije frka, nego ti kažem da je sve bilo ok do skoro i onda odjednom tako, sada se malo štreca na insekte mada ne znam da li ih jede, jer je jako plašljiva odkad je bila sa mužjakom...on je strava i ponaša se kao ona ranije...pošto ne jede nemam šta da doziram, mada je pre toga imala ok naslage i super je izgledala...bila je i ostalal aktivna i dosta se sunča kao i obično...ko zna štaje, mada je to garant stres, koji mi svi stranci kažu da kod ove vrste ne postoji, jer oni svi tvrde da oduvek drže zajedno tokom cele godine parove i to bez problema, kada neće ženka otera mužjaka i to je to, mada je moja prestala da jede od stresa ili nečeg meni ne poznatog...

gilezmaj
25.09.07., 12:30
ma djavola nereaguje,juce ja pokusao ponovo da ga uhvatim u ruke kad ono :devil-smiley-029: :devil-smiley-029: :devil-smiley-029:
imam ga tek od ove godine i mislim da je muzljak ali sad u opste nejede cak sam uhvatio jednu leptiricu sto mu dodje prirodna hrana samo se nalozio i to je to,ima fobase i cvrcke,

zarko
25.09.07., 17:41
brumacija je sasvim moguca

paka
08.02.08., 14:55
kolko pojede dnevno jedan tokai gekon?

zarko
08.02.08., 15:19
ja mog muzijaka hrnaim na 4-5 dana..koliko pojede cvrcaka..ali on je jako veliki pa moze...
inace bi hranio svaki drugi dan do treci ...
bebe skoro svaki dan!!!
nadma se da sam ti pomogo

kimo
08.02.08., 15:26
Svaki gušter dok je mali treba da se hrani što češće, a kako raste može sve ređe i ređe, naravno odrasle možeš da hraniš i svakih 4-5 dana. To što češće je jednom dnevno ili jednom u dva dana, a poluodrasle možeš hraniti svaka 2-3 dana...

paka
08.02.08., 16:23
koliko pojedu u jednom obroku?

kimo
08.02.08., 17:53
Nije ti to bitno, samo daj koliko jede, recimo da treba da bude oko 4-5 insekata kao razmak itmeđu očiju gekona...

paka
08.02.08., 21:55
koliki terarij treba za jednog tokaia i kakva podloga, temperatura vlaga

ToPa 12.02.
08.02.08., 22:08
imas sve lepo objasnjeno na prvoj stranici ;)

zarko
09.02.08., 00:20
http://www.gekkogecko.co.yu/Gekko%20gecko.html

procitaj

bubamara
04.10.08., 04:01
"inbriding depresija" i jeste rizik parenja homozigota...jedana od glavnih problema,a koji nije vidljiv golim okom je smanjen vigor..e,tu su one "ničim izazvane" smrti jedinke...inbriding je mač sa 2 oštrice...i treba bežati od tako dobijenog podmlatka,jer se nikad ne zna kad može doći do ekspozicije određenih gena,koji naprave jade...izuzev ako se stvaraju određene linije,fiksiraju osobine i tra-la-la...ipak,mnoge životinje koje se drže iz hobija , nalaze se u neadekvatnim uslovima odgajanja,i da bi opstale treba se truditi da je kod njih prisutna heterozigotnost,što za sobom povlači i "hibridni vigor"....ovo ne mora da znači,da je se desilo kod kimovih gustera,ali treba isključiti inbriding kao mogućnost problema,i inbriding ne posmatrati samo u okviru anatomskih anomalija,već mnogo dublje i ozbiljnije....a onda ostalo rešavati.

magnum
27.02.10., 18:44
Da li tokai moze da se "pripitomi"???

zarko
27.02.10., 22:54
moze..najbolej je sa malim da pocnes ja sma izveo prosle godine nekoliko komada..sa jednim sam radio i islo je odlicno

Indiano
30.08.10., 01:33
:icon_cheers:pozdraF gekači. evo ja imam jednago tokaia,zove se Toka(mužjak) i prelud je.:club:nekad zna bit fakat pitom a nekad je koda me prvi put vidi...da li me doživljava kao cvrčka????:confused::eek:?hahahaa ma ja sam ogromni ljubitelj geckosa i najviše mi se sviđa mali Gold Dust Day gecko (Phelsuma laticauda).mali zeleni mi najjači.htio bi geka kojeg mogu dirat bez tikova na faci....ak netko oče može i neki čenĐ hehehehe


:Croconaw: ak želite čut svirku guštera www.myspace.com/dongeckos

poskok
23.08.11., 23:19
Ima li neko jos uvek tokaye?

Proka
21.02.12., 17:16
Imam ja, planiram i parenje do kraja godine ako sve bude kako treba.
Pozdrav,
Aleksandar

poskok
22.02.12., 10:56
Nadao sam se da ce kad-tad neko da da ovakav odgovor! Sto im ne otvoris novu temu pa da budemo u toku kako se odvija situacija :)

Proka
22.02.12., 13:20
Imam to u planu, nikako ne mogu da stignem zbog posla.
Planirao sam sada za vikend, samo da uhvatim par sati slobodnog vremena.
Pozdrav,
Aleksandar.

IV@N
11.04.12., 11:47
Pozdrav :) ozivljavam temu :)
Evo imam i ja muzjaka Tokay-a besan ko vatra,jede razbija,i stalno peva...po ceo dan :) I hteo bih da ga uparim,pa ako neko ima zenku i ako je raspolozen za njihovo upoznavanje nek se javi :)
Pozdrav svima! :)

Proka
11.04.12., 19:29
Eh Ivane, ja sam za moju jurio i smarao oko 2 god, sada je tovim do sledećeg februara pa da je uparim sa mojim muzijakom.
Hteo sam ove godine da parim ali zena još nije podgojena kako treba pa neću da rizikujem.

IV@N
13.04.12., 00:18
e ###... i bolje sto deblja,za svaki slucaj.Ovaj moj matoran ima bar jedno 5 godina,ako ne i vise,ogroman je,da se zna ko je glavni :) Srecno,a ako zatreba raznovrsnost gena cimaj :)