PDA

Pogledaj punu verziju : kameleoni



zarko
26.01.06., 17:10
interesuje me sta vi mislite zasto ljudi u srbiji "ne vole"da cuvaju kameleone?
ja sma planirao da ih razmnozim ali sam odusta jer sam razmisljao: i da ih razmnozim i da se izlegnu 50% od prosecnog broja jaja koje polazu calyptratusi to je oko 25 kom i da ih pokjlanjam ne bih mogo da ih udomim.
a ozbiljno sam mislio da ih poklanjam.
sta je to trulo ovde?
imate li vi neki stav ili utisak zasto je to tako?

kimo
26.01.06., 19:11
Pa to jeste problem...zasto?
Ja mislim da ljudi kontaju da je kameleon jako zahtevan i da mu treba veliki terarijum i da je jako osetljiv te da oni nemaju sanse da mu se priuste.Jeste on sve to,ali ako se malo potrude mogu da mu pruze sve i ako prethodno iscitaju dosta o njima nece imati problema,ali...tako je to kod nas-nema ko da ih uputi i onda dolazi do toga da ljudi nece da se upustaju u to ili jednostavno nabave zivotinju i ona im ugine jer im je prodavac rekao pogresno i onda odustanu od toga.Bolje nesto drugo razmnozi :D

gilezmaj
27.01.06., 11:30
zdravo,zare.potpuno se slazem sa tobom i kimom,da je stvar u neznanju.ja sam kao klinac odusevljavao sa kameleonima tako da bi voleo da imam jednog.
pedja mi je rekao da su oni veoma teski za odrzavanje pa sam ja odustao,sad kad sam upoznao nesto o njima i video na tvom sajtu,samo mi pare fale

zarko
27.01.06., 19:38
pazi kameleon godinu ipo dana u bednom terarijumuy bez ikakvih potrebnih sijalica a poslednja 4 meseca jede samo crve za pecanje, i igrom slucaja kupi ga lik i pocne da dolazi kod mene za crve i cvrcke i kameleon je sada jako dobro. vidi se da je imao tezak zivot ali drzi se
tako da nije tacno da nisu izdrzljivi.
obicno zivotinje koje su osetljive i traze posebnu vlaznost jesu te koje prve i lako stradaju inace ako mu posvetis malo vremena bice ok.

gilezmaj
28.01.06., 11:58
koliko se krece cena jednog kameleona,da znam koliko mi treba da skupljam,gotovo ja sam odlucio,ja bi kameleona :lol:

zarko
28.01.06., 21:27
hahaah ne znma sta da ti kazem od 60 do 160 evra zavisi od svih mogucih karakteristika nego
ako vas zanima kako da zamajete snevne zivotinje odlicna fora , za kameleona,
moj ima jedno fiksno mesto gde mu je cinija za crve ali imam jos jedbu koja nije fiksna i redovno joj menjam mesto kako bih ga podenuo da bude agilniji i da trazi hranu kod mog to super ide mnogo se bolje ponasa...
ne znam da li to moze da funkcionise kod gekona jer su dosta letargicni

esdy_11192
01.02.06., 18:38
Zdravo svima, evo rece mi Zarko da je cesce ovdee pa sam se i ja prijavio...

Sto se ticee Kameleona, pa pazi ovako, ja bi ih vrlo rado drzao.
Ali problem mi je prostor [mada bi se snasao], vreme [###### studije su cudo] i [donekle] novac...

Vreme je najbitnije tako da se ne bi usudio da kupim jednog a da nemogu da mu posvetim dovoljno vremena...

kimo
02.02.06., 15:42
Poz esdy!Dobrodosao.
Sto se tice ovoga za kameleona,mislim da se sve moze kada se hoce :wink:
Ne moguce da ti studije zauzimaju toliko vremena...ili je mozda moguce?Sta sve treba obezbediti za jednog kameleona?Temperatura,vlaga,dobro sredjen terarijum(osvetljenje,UV i naravno puno bilja i stvari za penjanje) i naravno raznovrsnu ishranu,zar ne?Sta tu moze biti problem,tj.sta mislite da je tu najcesci problem?

esdy_11192
02.02.06., 18:50
Jednostavno ne bi moga da najdem vremena za sve "to"....
Planirao sam da nabavim jos par l. gekona i jednog muzijaka pa da sa njima pravim bahanalije...
Inace i zmije me privlace, dok kameleone ne bi imao srca da drzim jer je retko koji [c. calyptratus] "adaptibilan" ...

Calyptratus
22.09.06., 18:30
Slazem se sa ostalima,prostor,vreme,neznanje,ziva hrana u Srbiji(najtezi deo) ali znam i to da se ljudima ne svidja kameleon,vise im se svidja iguana za razliku od mene koji sam prvo video iguanu pa kameleona i 50x se vise odusevio.Uglavnom ljudima kojima sam pokazao kameleona rekli su da im se vise svidja iguana,kao "mocnije izgleda","kao neki dinosaurus","snaznija je" itd.Ali kad im kazem da iguana raste do 2m odmah se razocaraju.Ali isto tako ljudi (iz Srbije) vise vole pse,macke,hrcke,papagaje,ribice...na to su navikli i izgleda ne zele promene.

kimo
22.09.06., 20:00
Dobro je za sada je slabije to razvijeno, ali veoma brzo napreduje u poređenju sa onim pre par godina.

Što se tiče hrane, ona nije problem toliki, jer već imaš u Novom Sadu, Beogradu i Nišu ,a biće i u Šapcu uskoro, da kupiš od nekih terarista tenebrije, fobase, cvrčke i biće blaptice dubie, tako da će biti ok, nego je problem što nema ni gde da se pogledaju životinje i da se kupe, kao i literature na srpskom ni nema, zato će ovi naši forumi da pomognu ljudima, kao što to već čine, da se to sve raširi.

zarko
22.09.06., 20:13
apsolutno istina i drago mi e sto napreduje jako velikom brzinom samo ljudi treba da zele i da budu spremni da se angazuju respecta too all

esdy_11192
23.09.06., 02:12
Ja nemam vremena normalno da se posvetim ovim dva leopar gekonima.. :D

Nego cuvo bih ja kameleona, cak bi i kupio od tebe ne bi trazio za dzh... :lol:

Smara me malo sto kratko zive [cak i u divljini]...

Nego su mi interesantniji gekoni i scinkusi... :D

Calyptratus
08.05.07., 00:34
Obecao sam dosta puta da cu staviti slike kameleona i njegovog terarijum pa evo...

http://img152.imageshack.us/img152/4176/img0771zf0.jpg

Bez blica:
http://img69.imageshack.us/img69/1880/img0767kj0.jpg

http://img256.imageshack.us/img256/194/img0788ir5.jpg

Sa blicom:
http://img57.imageshack.us/img57/8123/img0787pk5.jpg

Nikako nevoli da se slika,uvek se naduje i potamni. :evil: :camouflage:
Bendjamin se malo osusio (levi u plavoj saksiji).Na dnu,gde lezi panj postoji jos jedan svetlo zeleno bendjamin,samo sto je sada na oporavku jer je pojeden i pomalo osusen,pa sam ga prebacio na drugo mesto.Inace to mu je prvi terarijum u koji se uselio i zivi vec godinu i (sad ce) 5 meseci... ::D :lol:

zarko
08.05.07., 02:47
moguce da ti treba sijalica za bilje i drugo vidim da si sabio dosta biljke ..ne razumeme se mnogo ali primetio sam da i moje riknjavaju kad ih sabijes i naguras..mozda gresim ..ali pogledaj

Bogica1985
08.05.07., 03:15
Verovatno se suse zbog manjka svetlosti, jer kad nemaju dovoljno svetlosti upravo im se to desava!

Calyptratus
09.05.07., 01:30
Moguce da im je svetlost problem.Ova koja je desno je vise izlozena svetloscu pa je zdravija od ove levo.Al sta da radim,kad mi je taj deo mracniji.Eventualno da povremeno vadim biljke pa da ih oporavljam na Suncu,pa ponovo da vracam ili stalno kad se osuse da kupujem nove....Inace od prirodnog bilja imam samo (teranutno) 2 benjamina,ostalo je vestacko.

Bogica1985
09.05.07., 02:35
Ni to ti ne valja jer ne vole da menjaju mesto!

Calyptratus
09.05.07., 13:33
Pa koje je onda resenje? :)

Bogica1985
09.05.07., 13:40
Po meni jedino da povecas nekako osvetljenje tj. da im nadjes jedno mesto gde ce biti dugo,dugo vremena a da imaju dosta svelosti! Ljudi uglavnom leti iznose benjamina na terasu, u dvoriste i on raste kao lud ,e kad dodje vreme da ga vrate unutra ,on se nakon nekog vremena skroz ofuca.Oni koji su bili unutra preko cele godine normalno rastu ali zato zimi im skoro nijedan listic ne otpadne!

Calyptratus
12.05.07., 21:42
Jedino mogu da ih spasem ako ih izvadim i premestim na drugo mesto gde je suncanije na oporava, jer terarijum sa kameleonom ne mogu da pomeram.Kao prvo nemam gde,a kao drugo namenjen je da stoji tu namerno zbog kosine na plafonu,tako je i napravljen.A opet ako povadim bendzamine stace kameleon,mora da ima biljke?A da kupim nove,opet ce da se suse zbog nedostatka svetlosti...

Bluie
13.05.07., 02:07
Jesi li siguran da jesamo svetlost u pitanju...mozda bi trebao da presadis ili zamenis povrsinski sloj zemlje u saksiji...pokupis staru zemlju dokle god moze da se skuplja,tj dok ne naletis na korenje i sipas novo zemljiste....mozda je i prehrana biljke u pitanju,ako nema dovoljno hranjivih materija...mada stvarno jeste tamno tu :confused2: Svakako ti nece skoditi da isprobas...

zarko
13.05.07., 02:18
izvni off topik .
da li je slika na tvom avataru rvoj kameleon?
ako jeste ,da li mi se cini ili su njemu upale oci u ocne duplje?
verovatno gresim al iproveri oci mora da budu punije zdravije ....i "zivlje"

Bogica1985
13.05.07., 13:49
Nista te ne kosta da probas kao sto ti je Bluie rekao, mada po slikama ja mislim da je svetlost u pitanju!

Calyptratus
13.05.07., 15:51
@zarko - Nije moj,slika je sa neta.Dosta podseca na mog pa sam ga stavio. ::D Inace mislim da ti se cini da taj sa avatara nema udubljene oci.Mozda i ja gresim.Skini sliku sa mog avatara pa uvecaji pogledaj,meni ne izgleda.Gleda na dole pa nemoze lepo da se utvrdi. Znam samo da moj nema taj problem i da su mu oci izbocene,i da nema problema sa njima. :D

@Bluie - Nisam razumeo bas najbolje.Jer treba da ogrebem povrsinski sloj zemlje iz saksije i da dospem novu ili da skroz izvadim biljku i stavim novu zemlju?
Mada i ja mislim da im treba svetlost,u tom delu je dosta mracno.Levi je skoro osusen dok se ovaj desni jos uvek drzi jer dobija nesto svetlosti.

Ali ako je problem svetlost,sta onda raditi?

Bogica1985
13.05.07., 15:56
Ako ne mozes da mu obezbedis vise svetlosti onda nista!
Bluie je mislio da presadis u novu zemlju ili barem da skines povrsinski sloj zemlje i zamenis je novom, to se radi uglavnom kad je starija biljka.
nemoj da grebes ,rukom odvadis! :D

Bluie
13.05.07., 18:23
Eto,bas to :D...uzmes prstima skidas povrsinski sloj zemlje,sve dok ne dodjes do korenja. Tu zemlju bacis i zamenis novim humusom....meni uvek tako zivnu fikusi, a to radim jednom godisnje...svako prolece.

Proka
04.07.07., 18:59
e sad sam naleteo na ovu temu .... ja se bash ovih dana razmishljam da kako da kazem udomim jednog ... interesuje me koliko je kesha potrebno da se uradi terarijum i koja je cena kameleona .... mislim pare nisu problem i to .... ja samo da saznam cenu i da pazarim ....

Filip
04.07.07., 22:43
Proko, vidim da bi da udomis mnogo toga...koliko se vec dugo bavis teraristikom? U principu ljudi uzimaju kameleone kada vec imaju puno iskustva sa ostalim gusterima. Dosta su zahtjevni za odrzavanje i ako zelis da im obezbedis extra uslove onda bi ti pare zaista bile problem! Ja nemam prave kameleone, ali sam dosta citao i dopisivao se preko neta, sto i tebi predlazem...dobro se raspitaj, procitaj par knjiga, a ne par textova jer se greske kod njih skupo placaju...
Pozzz
Filip

Proka
04.07.07., 23:18
veruj meni .... pare nisu problem ... 8)


a shto se citi raspitivanja i svega toga .... na tome se uvelik radi ... tako da nema problema ;)

Filip
04.07.07., 23:25
Pa vidi ovako, nemoj bas da nastupas sa tim stavom jer ce ti neko prodati jemenskog za 150evra!
Za jednog kameleona ti svakako treba veliiiiiki terarijum ako mislis da ga drzis kako treba, a to ce te kostati sigurno preko 100-150evra, mozda i vise, zavisi koga imas da ti to radi...onda ti trebaju UV lampe, to ti je 30 evra svakih 6 meseci...onda ti treba dobra zaliha sveze i dobre hrane (pazi, dosta jedu)...i zadnje, ali i najvaznije, moras da mu obezbedis izvor vode svakog dana. Ljudi koriste automatske fajtalice tako da mozes da odes negde na nekoliko dana a da ti kameleon ne umre od zedji...to isto kosta dosta...
Dakle kad sve saberes sa zivotinjom te dodje blizu 400Evra...a ako ti dosadi ili ugine ti vidi sta ces...
Dakle, sedi citaj, i citaj i citaj...i za par meseci vidi da li jos zelis kameleona...a ako ga uzimas uzmi mladjeg, barem moja preporuka, jer oni ne zive bas dugo...
Da, i poslednje, znas li da neces biti u prilici da se igras sa njima kao sto mozes sa gekonom, ne vole da se uzimaju u ruke i znaju da budu jako defanzivni...
Eto toliko...
Pozzz
Filip

Proka
04.07.07., 23:29
e sad ja tebi da naj iskrenije kazem ... kod mene stvarno novac nije problen (nije da se hvalim .. daleko od toga ) a shto se tice vode ili ti fajtanja ... i to nije problem .... u sushtini nishta nije problem samo ako se oce ... ja nisam rekao da ga ja uzimam sutra ili preko sutra .... ja se samo trenutno raspitujem jer bi ga uzeo u skorije vreme ... tako da ... lagano :)

Geni
06.07.07., 08:38
Pobrisao sam onaj offtopic i sada možemo lepo čoveku da pomognemo da udomi svog budućeg kameleona najbolje moguće ;).

Proka
07.07.07., 21:30
Hvala ... a sad kao shto kaze Filip da se cita ... ja sam skinuo neke knjigice generalno o kameleonima pa njih listam dali neko iz bg ili nbga ima neke knjige ili pdf pa da se paci na Cd a placam troshkove naravno ;) elem Filipe samo da znash to drzanje po rukama ja sam mog Leopard gekona vadio za 8 meseci tri puta iz terarijuma ... poshto nezelim da mucim zivotinju .

Filip
07.07.07., 23:32
Poz Proko (a kako se zapravo zoves?),
Pa znas kako, ja svog gekona cesto vadim iz terarijuma i cini mi se da mu uopste ne smeta. Ipak, ima drugih zivotinja koje zaista ne vole drzanje i da se sa njima igra, npr kameleoni. Bilo bi zgodno da i vidis kako izgledaju uzivo, mozes da pogledas kod Zarka, on ima jednog prelepog muzjaka...
Ja sam neku knjigu skinuo sa neta, odlicna je, poslacu ti link ako ga nadjem...
Pozzz
Filip

Proka
07.07.07., 23:42
(a kako se zapravo zoves?),
Aleksandar Poz . Shto se tice knjige shalji link ako nadjesh. Evo sad neshto gledam na netu i nadjem kul sajt nashih komshija iz hrvatske koji imaju dobru ponudu opreme za terarijume .Poslao sam mali da vidim dali shalju u srbiju kada saznam ljavljam . i evo linka za sajt http://www.exoticum-anima.hr

Proka
08.07.07., 13:48
A evo i odgovora :


Poštovani gdin Aleksandar,

Nažalost ne šaljemo poštom van granica Hrvatske jer bi Vi u tom slučaju morali platiti i carinu i PDV na carinu.Bili bi izuzetno sretni da možemo poslovati sa Republikom Srbijom no međutim još nismo bili u prilici kontaktirati pet shopove kod Vas. Ukoliko znate za pet shop koji bi bio zainteresiran za uvoz kao naš podzastupnik slobodno neka nas kontaktira. U tom slučaju cijene su niže.


Sa štovanjem,


Nikola Hađar
direktor

EXOTICUM anima d.o.o.
Javorska 21
10 000 Zagreb
tel/fax: +3851/3665-873
mob: +38591/2218-403
web: www.exoticum-anima.hr

Filip
08.07.07., 15:05
Lep i pristojan odgovor, mada sam gledao cene i cini mi se da su malo previsoke...
Pozzz
Filip

Proka
09.07.07., 00:01
evo sad neshto gledam dali je za pocetak dovoljan Terarium visina180cm duzina100cm i dubina50cm? ::)

ako nije moze da se uradi i veci !!!:D

Proka
09.07.07., 00:48
e shta mislite o ovome ?



http://www.screameleons.com/portal/alias__Screameleons/lang__en-US/tabID__3467/DesktopDefault.aspx


a evo i korisnih informacija :)


http://www.screameleons.com/portal/alias__Screameleons/lang__en-US/tabID__3391/DesktopDefault.aspx

zarko
09.07.07., 02:16
prvi link ....glupo ....teze ces naci plasticnu flasu od 2 galona za mleko nego terarijum napravljen napusten na ulici ...mislim da je jako glupo. a i nije prakticno ...i nije nista ...ustvari. klasicni AMERIKANCI

drugi link ok ...

Proka
09.07.07., 10:00
prvi link ....glupo ....teze ces naci plasticnu flasu od 2 galona za mleko nego terarijum napravljen napusten na ulici ...mislim da je jako glupo. a i nije prakticno ...i nije nista ...ustvari. klasicni AMERIKANCI
He he :D

Nego bre shta mislite o velicini terarijuma za pocetak visina180cm shirina90cm dubina40cm?

Proka
09.07.07., 11:50
evo joshe jedne koliko ja milim korisne informacije


http://www.chameleonsdish.com/hydration/dripsystems.htm

zarko
09.07.07., 20:04
40 je plitk oza tu visinu...jako jako plitko ..bar 50cm ostalo je vise nego FENOMENALNO

Proka
09.07.07., 21:37
a shta mislish o ovom principu "vodovodnog sistema" ?

http://www.chameleonsdish.com/hydration/dripsystems.htm

Calyptratus
09.07.07., 22:10
Bilo je komentara za to ranije ali glasam za klasicnu fajtalicu od kineza,prakticno a isti efekat kameleonu.
Mislim da gakon nije nesto veliki problem kako to izgleda meni zvuci kad citam tudje postove.

Evo ja sam iz BG-a i imam kameleona,kontaktiraj me i dodji do mene da vidis kako to izgleda,i sve informacije iz prve ruke.

zarko
10.07.07., 14:03
i ja glasam za fajtalicu sa onom cevkom da se nabije pritisak..pa samo drzis i ona radi...to je ekstra stvar.

Proka
17.07.07., 21:14
mene interesuje sledece ... koje debljine maksimalno moze da bude granje u terarijumu kod kamaleleona (kad kazem granje mislim na drva za pentranje itd ...)

Calyptratus
18.07.07., 00:48
To nije bitno,on ce se penjati kakve god bile.
Mada je najbolje da kranje bude raznovrsno,tj. raznovrsne debljine,dok je mali da mu odgovara ove manje grancice,a kad vremenom poraste da ima vece.Da drzis prvo male grancice pa kad on poraste da ima vece,cim je to a i promenio b mu se habitai.Mada nije to njemu toliko bitno,vazno je da ima po cemu da se pentra.

Filip
18.07.07., 00:59
Ne bi trebalo da budu neke glatke grane i trebalo bi da su pricvrscene da se ne bi prevtale dok se penje...
Calyptratus, sto nam ne posaljes malo slika tvog kameleona sa terarijumom? Kakav ti je jemenski? Je l hoce da grize ili mozes da ga uzimas u ruke?
Pozzzz
F.

Calyptratus
18.07.07., 01:09
Poslao sam na prvoj strani ove teme. :)
Bas nevoli da se slika,uvek se naduje i potamni,nikad nemogu da ga navatam kad je lep pa zato i nesaljem toliko slike.
Dok je bio mali bio je agresivniji i nisi mogao da mu pridjes,stalno je sistao.Sad je provalio da mu necu nista i mogu da ga diram i to,samo sto je toliko alav da i moj prst gadja kad mu stavim pa nemogu da mu pridjem, nenad i Proka su svedoci. :D

Filip
18.07.07., 02:20
Zamisli, nisam uopste bio video slike :(
Zanimljiv ti je terarijum, pogotovo sto ide koso...a ko ti ga je napravio? Imao si nekoga ili si sam? A koje su dimenzije? Izgleda prilicno velik...
Bas ti je lep kameleon...muzjak je l da?
Pozzz
F.

zarko
18.07.07., 02:38
adekvatne grane treba da budu dovoljno debele da kamelon nogom moze da je obuhvati 2/3. znaci te ti trebaju najvise.tako ostvari cvrct stiak...ali treba imati i manjih i debljih...
ja imama grane od 2mm do 5cm debljine tkao da ima svega i svacega.....

Calyptratus
18.07.07., 02:47
Napravio sam sam,uz pomoc caleta. :) Bas dobro ispunjava ugao sobe i tu kosinu na plafonu,tako da i izgleda lepo,kao ukras. :)
Sad sam promenio svetlije bendzamine pa izgleda jos bolje.
Ne znam tacno koje su mu dimenzije ali kada bude narastao do najvece velicine bice mu mali,tako da cu mu ili prosiriti ili napraviti novi.Razmisljao sam da ide nesto preko kompa,po plafonu pa da se spusta,...al otom potom. :D
Da,muzijak je.

Filip
18.07.07., 03:11
Ajde ako te ne mrzi kad budes imao vremena izmeri visinu i duzinu, bas me zanima. A nije jos odrastao? Pa koliko ga imas? I jos za kraj cime ga hranis i koliko jede dnevno? :)
Pozzz
F.

Calyptratus
18.07.07., 15:39
Posto me je i Proka pitao koje su dimenzije terariuma,ovo mi se cinilo kao najlakse i najrazumljivije resenje da prikazem:

http://img165.imageshack.us/img165/1899/img0795jf4.jpg


Inace ce u avgustu imati goduni i 7 meseci kako je kod mene,ali ja sam ga kupio kad je imao 3 meseca.
Dok je bio mali jeo je 3 puta dnevno po jednog cvrcka,a sada sam mu smanjio na 2 puta po fobasa,npr.Jeo je cvrcke,tenebrije,skakavce,rovce,waxwormse(vostane crve),fobase,dubie...Dok nedostigne max. velicinu moram da mu smanjujem obroke da se ne bi tovio. :) Na kraju bi trebalo da jede jednom u 2 dana.

zarko
18.07.07., 16:58
ja mog hranim cesce i vise....
i nije debeo.... vidi se malo kicma ,rebra se ne vide i noge su jako misicave...
i jede dosta vise nego sto si ti napisao..ali moguce da je karakter razlicit :)

Proka
18.07.07., 21:09
Shta koristite kao podlogu ?poshto sam neshto citam neko koristi "tepih" neko koristii sitne kamencice neko treset ... ? ::)

"samo sto je toliko alav da i moj prst gadja kad mu stavim pa nemogu da mu pridjem, nenad i Proka su svedoci"

da da alvaj je bre nenormalno ... pojeo bi i burek da mu ponudish . :D

Calyptratus
19.07.07., 00:50
Ma sto se njega tice on bi sto kaze Proka burek pojeo i pitao bi da li ima jogurta. :D
Ja ga kao drzim na distanci,nije ni moj debeo a i nevide mu se rebra,al sta znam,kontolisem ga ne bi li se ugoio.Ali nije i da mu dajem malo.

Sto se tice podloge moze bilo sta sto upija a odrzava vlagu.Ja imam treset i to je sasvim ok.Moze i pesak ali on brze ispari.Tepih koji se stavlja na terase takodje moze.

Filip
19.07.07., 01:45
Hvala na slikama i dimenzijama, super si to uradio. Dobar ti je terarijum, jedino ona lampa izgleda postavljena preblizu, mogao bi se i opeci na njoj? Sto je ne stavis dalje ili napolju?
Nego, je l sme da se pita koliko si ga platio i odakle si ga nabavio?
Pozzz
Filip

zarko
19.07.07., 05:18
treset je suepr...mada ja mog drzim na novinama :)
lakse se cisti i vlaga je izmedju 55-80% tako da ne mari