PDA

Pogledaj punu verziju : Domace skorpije



sasha-SE
28.01.06., 12:01
Evo ovo je skorpija iz Srbije,ima ih koliko hocete juzno od Uzica,rastu najvise do 5cm,bezopasne su,ubod im je jacine komarca :wink:
zive zajedno najcesce dve....ima ih u sumama,kamenjarima itd
evo slike
http://img144.imageshack.us/img144/5273/dsc010345sa.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=dsc010345sa.jpg)

kimo
28.01.06., 14:27
Bas mi se svidja sto je mala tako :)
Sta mislite o uzimanju zivotinja iz prirode za drzanje u zatocenistvu?
Iako im obezbedite sve potrebne uslove i pruzite veliki dom da li je to ok?

sasha-SE
28.01.06., 17:32
Mozes da ih uzmes i da uh drzis ali meni nije to to,ne volim da maltretiram zivotinje :)

kimo
28.01.06., 18:45
Ja se slazem sa tobom,ali ako bi im obezbedio dosta mesta,bas bi bilo lepo posmatrati ih svaki dan.Ne znam koliko su one aktivne?One su nocne zivotinje,zar ne?Jesu li sve skorpije nocne zivotinje?Kada pogledam kako one pandijuse drze ljudi onda sam pomislio posto je ova 4 puta manja da bi joj se moglo svasta priustiti :D Otom potom.

sasha-SE
28.01.06., 18:59
Verovatno su nocne,mada nisam siguran za ove nase..... u terarijumu se dosta krecu :wink:

zarko
28.01.06., 21:42
nocne da imao sam euscorpius carpaticus(kod nas postoje cetiri vrste zavisno od regiona)i uspeo sam sa ih razmnozim ali nisam uzpeo da odrzim male. inace odustao sam od tog ...
mislim da to ne treba da se radi mada sam i sma to radio. . #### ga
mada doneo mi ih je poznanik , hvatale mu se u kadi u studentskom domu tak oda valjda nije iz prirode nego iz studenskog doma pa se ne vazi :roll: inace nisu mnogo interesantne nemna mnogo tog.. jedino parenje

kimo
06.02.06., 00:17
Mislis nisu ove nase interesantne ili uopste skorpije...ja sam razmisljao o tome i voleo bi da imam kuci neku skorpiju,ali mislim da bi mi posle nekog vremena dosadila... :?

zarko
06.02.06., 00:28
sigurno

ozzy osbourne
05.03.06., 11:40
sve su skorpije nocne zivotinje. danju se skrivaju u rupama, pod kamenjem, u biti na vlaznim podrucjima. kod nas u hrvatskoj koliko znam postoje 3 a ne 4 vrste. imam neke determinacije a slike imaju na akvarij netu neda mi se opet pisat:). a sto se tice pandinusa to su zasigurno carevi skorpiona osim onih otrovnih hehe. imam 2 i dobro mi napreduju nakon nekih komplikacija. svaku vecer vidim zenku kako pije vodu iz posudice, jedu dobro i sve je ok.

kimo
05.03.06., 11:51
Znaci Ozzy onaj tvoj pandius nastradali je sada ok?Ostao je bez onih nogu, ali se krece?

Anonymous
05.03.06., 12:34
da u biti cura nije izgubila noge nego samo one dijelove koji su bili napdanuti. ali ja sam sve to sredio mislimja sam tad bio na putu 20dana i mama je zatvorila terarij da nekako ne izadju (tipicna mama hehe boji se) i spricala puno i to je to..... ali eto sve je opk sad im planiram radit drugi terarij malo manji samo muku mucim sa vodilicama i ventilacijom...ali dobro.... napravio sma arborealni sram me uopce stavit sliku kako sam rijesio ventilaciju.

zarko
05.03.06., 16:41
da liimas cites za skorpione , pitam jer su na B listi pa me zanima da li neko ima\?

kimo
05.03.06., 20:10
Nema sta da te bude sram samo ti posalji sliku :wink: I terarijuma i pandiusa ako imas neku noviju.

miljance
06.03.06., 21:59
da liimas cites za skorpione , pitam jer su na B listi pa me zanima da li neko ima\?
hehe, cisto sumnjam...

esdy_11192
06.03.06., 23:02
Bas mi se svidja sto je mala tako :)
Sta mislite o uzimanju zivotinja iz prirode za drzanje u zatocenistvu?
Iako im obezbedite sve potrebne uslove i pruzite veliki dom da li je to ok?

Ikreno receno, zvuci besmisleno i neodgovorno....
To je jedan od vecih problema u svetu, jer svih hoce divlju zivotinju u kuci.... Ne moze to tek tako, da se "ubere" iz prirode kao sto se beru jabuke...

Prvo neces nikad 100% da im obezbedis prirodne uslove to ti garantujem. A i ako uspes, ti si vec njihovim uzimanjem poremetio ekosistem...


Ne bi voleo da su zasticene, pa da jos vise zaakomplikujes situaciju sebi....

kimo
07.03.06., 00:39
Slazem se ja sa tobom da se ne treba igrati sa zivotima tih zivotinja, ali sve su zivotinje nekada bile uzete iz prirode i stalno se uzimaju, ali je problem sto imas one vrste koje bi se mogle prilagoditi i one koje nebi tako da tu je najveca razlika i zabrinutost, po meni...Mada je najveci problem sto dosta ljudi ne zna sta zivotinje zahtevaju pa ih onda drze kako ne treba...A i ja sam samo pitao za vase misljenje.Mada kada bolje razmislim nebi ni drzao skorpije jer su mnogo "stidljive" i slabo aktivne...

esdy_11192
07.03.06., 02:43
Mada kada bolje razmislim nebi ni drzao skorpije jer su mnogo "stidljive" i slabo aktivne...

Pa dobro nisu sve zivotinje za pokazivanje...

A sto se ostalog tice, necu da skreceem sa teme [milsim na ono sve zivotinje su jednom uzete iz divljine i slicno]. Mnogo je to kompleksno pitanje....

kimo
07.03.06., 15:17
Ne mislim za pokazivanje, nego su mi ne zanimljive, ali naravno da ih treba postovati i brinuti se o njima...
p.s. Otvorena je tema za debatu za ovo offtopic.

zokis
22.03.07., 21:20
Dobio sam danas na poklon skorpiju iz Crne Gore. Uhvacena je u nekom stanu. Prvo ju je dobio koleginicin decko ali posto on nije znao sta ce sa njom,poklonio ju je meni. Dobio sam je u teglici pez podloge u kojoj je bila potpuno ne aktivna. Nakon sto sam je prebacio u posudicu sa tresetom na dnu pocela je vise da se krece kao da nesto trazi.
Telo sa repom joj je duzine 2-2,5cm bez kljesta. Moja pitanja su:
Cime da je hranim? Sta joj je potrebno osim toplote i vlage? Koja je ovo vrsta?

Evo i slike:
http://img338.imageshack.us/img338/8687/skorpijare0.jpg

Srks
22.03.07., 21:50
Pa ja ti preporucujem najbolja hrana za skorpijone je odnosno su zrikavci i tenebrija. Mada neznam tacno koja je vrsta. Inace kako kazu sto vece stipaljke kandje sto slabiji otrov.

Stricek matija
22.03.07., 22:20
i to je dečko... ::D

zarko
22.03.07., 22:39
lici na euskorpius carpaticus .ali posotj e iz crne gore neki srodnik..sorry za pisanje malo sam pomucen svesti
ziveli :)

zokis
23.03.07., 08:44
Sinoc sam joj dao malu tenebriju i jutros vidim da ju je nacela. Bice nesto od mene. Od skora paukove a sad i skorpije. ::D

Stricek matija
23.03.07., 09:00
http://img383.imageshack.us/img383/1236/italicusparmf5.jpg

ako nekog zanima... na ovoj slici se vidi razlika u spolovima kod roda Euscorpius, (barem mislim da je kod svih vrsta, uspio sam pregledati uglavnom samo vrste koje žive na području Hrvatske)

dakle lijevo je mužjak... sa velikom bodljom... desno je ženka sa vidljivo manjom bodljom u odnosu na rep...

gava
23.03.07., 11:04
Jel ova razlika vidljiva samo kod odraslih? Euskorpius su dosta mali i kad odrastu, da?

Stricek matija
23.03.07., 13:49
a nisam gledao kod skroz mladih..al ćim malo porastu razlika se vidi...

zokis
31.03.07., 21:18
Evo moja se prihvatila malo veceg zalogaja.

serpentes
14.11.07., 14:56
Prema onome sto vidim sa slike skorpije iz Crne gore rekao bi da se radi o vrsti Euscorpius flavicaudum tipicno mediteranska vrsta i jedna od najcescih u primorju. Dosta slicna njoj je i Euscorpius italicus ali se na ovoj datoj slici te razlike nemogu uočiti tako da ne isključujem mogucnost da bude E.italicus.

Miluttin
05.11.09., 00:35
Koliko dugo živi Euscorpius?

boky
30.12.09., 17:51
Jel ima u Crnoj Gori (Posto vidim u Srbiji nema) neka skorpija koja bi mogla da nanese ikakvu shtetu coveku?

scolopendra
05.01.10., 13:06
Mesobuthus gibbosus, nista strasno, mucnina, povracanje, ali...

Sretenje od Vuletica
03.10.10., 00:19
Pitanjce jedno....
Slichna pricha kao i sa predhodnim postovima....
Poklonio mi je drugar tu nashu "Srpsku" shkorpiju i s'obzirom da je to poklon ja sam odluchio da je zadrzhim... Napravio sam joj lepo mesto za boravak,treset, po negde sam stavio i malo peska,sijalica voda ...
E sad tu nastaje problem,nisam siguran da joj odgovara to svetlo,pa sam je chak nekoliko puta vadio tj izvlachio od tog mesta gde se ona zavuche pa sam na potenciometru shtelovao jachinu svetla.
Kad je sijalica ukljuchena na max odmah bezhi da se negde sakrije,znachi smeta joj ali je po nekad i vidim da shetka po terarijumu iako sam na tren ostavio namerno na maximum...
Svetlo je iz pochetka bilo plave boje sad sam stavio da bude zelene...
I josh jedno.
Negde sam nashao na forumu da pishe zashto ulaze u bochicu sa vodom i shta to znachi kad ulaze u vodu,ali ne mogu naci i zaboravio sam zbog chega...

Znachi koje boje svetlo da bude i zashto ulaze u vodu?

Hvala (-;

zarko
12.10.10., 00:03
me treba im svetlo...(nisma citao ceo post)

pticar
12.12.10., 19:38
Ne treba im svijetlo kao sto zarko kaze,ja sam ih imao davno,nocne su zivotinje,vlaga im je obavezna i meni nisu bile zanimljive iz razloga njihove dnevne neaktivnosti !

Blizzard
28.12.10., 12:37
kojae vrste ima oko Bora ... ako neko zna pm !!!

scolopendra
31.12.10., 11:25
Euscorpius carpathicus i Euscorpius germanus

Lemur zlikovac
15.01.11., 23:28
Ja bi voleo da imam ove domace, bas zato sto su domace :) Razlog vise za uzivanje :)

Sinbad
16.01.11., 01:16
Procesljaj ponudu . Neko je poklanjao 3-4 kom .

Lemur zlikovac
22.01.11., 01:18
Ja cu uskoro nadam se uzeti domacu skorpiju :) Ipak je nasa :)