PDA

Pogledaj punu verziju : Boa



zarko
01.02.06., 16:48
pazi kocim se da dobijem u zgradi zajednicku prostoriu da presaltujem hranu i jos neke stvari(skraceno da se prosirim) pa ako uspe ,nanu mu ima da nabavim bou ...
da li neko na forumu ima neka iskustva? i sta je sa onom pricom da zmijama ne treba davati hrcke?
ako neko nesto zna?

gilezmaj
01.02.06., 16:56
boe u prirodi jedu mnogo vece zivotinje od hrcka,ja sam gledao kako odrasla boa jede marsko prase,a moj drug ima malu bou i jede mu dva odrasla misa na deset dana.
to je ono sta ja znam iz iskustva

miljance
01.02.06., 22:18
pazi kocim se da dobijem u zgradi zajednicku prostoriu da presaltujem hranu i jos neke stvari(skraceno da se prosirim) pa ako uspe ,nanu mu ima da nabavim bou ...
da li neko na forumu ima neka iskustva? i sta je sa onom pricom da zmijama ne treba davati hrcke?
ako neko nesto zna?
Ajde jedva cekam da je nabavis. Koliko sam ja 'bacio' pogled na boe i zmije (a bacio sam jer sam se interesovao za kukuruznog smuka) hrčci se ne preporucuju zmijama jer su mnogo masniji, imaju manje proteina. Beli misevi se svugde preporucuju. Opet prica o hranljivosti... Kazu da je beli mis najpreporucljiviji nutriciono. Ali, kazu takodje da se zmije naviknu na miris belog misa i nece ni da omirisu hrcka i obrnuto, ako ih naviknes na hrcke nece ni da omirisu belog misa, tako da je bolje da ih naviknes na ono najzdravije :) .
Tek zmije su mnoooogo lakse za odrzavanje od gustera.

kimo
02.02.06., 15:27
Sto se tice toga sa hrckom i obrnuto...mozes da ubacis hrcka sa misevima jedan dan i on ce dobiti miris misa,pa ako jede samo miseve onda ce da se zezne i pojede hrcka verovatno :D

Da su lakse za odrzavanje jesu,samo im namestis temperaturu i terarijum i nikakva dodatna svetla im ne trebaju i redje se hrane,samo kada narastu i pocnu da jedu puno nastaju problemi...

p.s.meni su zanimljiviji gusteri :wink:

Znam da neke jedu i insekte,ali da bi othranio neke zmije i sa insektima moras imati raznovrsnu ishranu i one svakako jedu vise od gustera,dosta ljudi se zali na ishranu i na primer ona zelena zmija koja se hrani insektima Lioclonorophis vernalis jede mnogo vise nego sto bi mnogi pomislili na prvi pogled(jer je duzine 50 - ak cm samo).

atrox
09.01.07., 10:15
Gledajte uvijek da plijen nebude veći u promjeru od zmije i nećete imati problema. Imam nekoliko boa koje mogu da pojedu i kunića, ali kuniće izbjegavajte jer su masniji od drugih glodavaca.Jako dobri su se pokazali tkz. skočimiševi jer nemaju specifičan miris i masnog tkiva kao kunići.

esdy_11192
09.01.07., 22:34
Atroxe aj se registrujes.. Tvoje iskustvo bi nam dobrodoslo... Sto se tice boa moj omiljeni rod je Epicrates.. Takozvane Rainbow boa.. :D :D Mada su i B. constrictor prelepe...

maxx
10.01.07., 09:13
Evo registriran sam pod maxx.Stavio bi i fotke ali neznam kako to ide na ovom forumu. Ma B.C. suza početak bolji izbor dok ne stekneš iskustvo.Dugine boe su malo kompliciranije i teže se nabave i skuplje su.

gava
10.01.07., 13:21
Evo sta ja znam o B. constrictor. Vazi za najmirniju od velikih udava. Radja zive mladunce. Za 5 godina naraste oko 2,5m. Za 10 godina naraste na punu duzinu a to je obicno manje od 4,5m. Terarijum bi trebao da bude pozamasan. U njega treba da stanu zmija, grana po kojoj ce da se pentra razumne velicine i debljine (odrasla boa ima preko 80kg ako je hranis kako treba) i bazencic za kupanje u koji ce cela zmija da stane. Ti izracunaj koliko je to :shock:. Hrani se svime sto moze da proguta, ali u zatocenistvu bi to trebalo da bude sa ne zivom hranom. Glodari se brane i gicaju. Boa ce ih savladati to je sigurno, ali moguce su povrede koje joj mogu naneti. Kad sam napisao da su najmirnije nisam mislio da nece napasti. Vlasnika bi trebalo da upamti po mirisu i da ce u njegovom prisustvu biti mirna ali nije zagarantovano. B. constrictor ima zube i ume da zada gadan ujed koji nije potpuno bezopasan, jer higijena usne duplje im nije na zavidnom nivou.

Preporucujem manju zmiju, jer kod zmija velicina predstavlja ozbiljan faktor u odrzavanju. Terarijum kod ovih giganata mora biti od razumno debelog stakla, sa celicnom mrezom jer plasticne mogu veoma lako da probiju. Suvisno je reci da terarijum treba da bude pod kljucem ::)

Ako mozes da obezbedis sve ove uslove onda je nabavljaj jer pored loptastog pitona (koji je moj favorit) B. constrictor je najlepsa zmija na celom #####om svetu (moje misljenje i izvinjavam se sto psujem)

maxx
11.01.07., 14:45
Evo prijatelji što je napisao jedan od najkompetentnijih ljudi u Hr.što se tiće boa spp. i ostalih zmija. Mislim Gava da si ti pobrkal Bci i Burmanske pitone ili čak mrežaste pitone. Boa constrictor je vjerojatno zmija koja je najcesce drzana kao kucni ljubimac medu hobistima. Sto zbog njene impresivne (ali opet ne prevelike) velicini sto zbog blage naravi i neobicnih sara, boa constrictor ima kultni status medu hobistima. Doduse upravo u tome i lezi jedan od problema vezan za boa constrictor. Pocetkom 70ih u njemacku i holandiju krenuo je veliki i masovni uvoz boa c. Vecina ih je bila uvazana s par lokacija iz sjeverne amerike. Kako su te boa-e bila lovljene po cijeloj juznoj americi a njihov pravi lokalitet u tim vremenima nije bio bitan stvorio se jedan mix boa koji se trenutno nalazi i nudi kako u europi tako i u sj americi. U posljednjih 10-15 godina boa constrictor se pocela puno vise proucavati i klasificirati tako da danas znamo da postoji skoro 10 podvrsta boa constroctor. Najpoznatije su Boa Constrictor Constrictor i Boa Constrictor Imperator. Medu najugrozenije spada Boa Constrictor Occidentalis iliti Argetinska boa koja je ujedno i jedina boa c. koja se nalazi na CITES I listi. Vise o podvrstama boa mozete naci na najboljem sajtu za bc - http://www.boa-constrictors.com.
Najcesce nudena boa constrictor a ujedno i najjeftinija u prodaji je boa constrictor imperator tj mix koji u sebi vjerojatno ima najvise karakteristika od imperatora. Zbog mjesanja koje vec generacijama traja tesko je reci koja podvrsta boa constrictor uistinu je. Medu najcjenjenije spada boa constrictor constrictor iliti "true red-tail" kako je zovu upravo zbog toga sto jedina s vremenom i godinama zadzava intenzivno crvenu boju repa. Bcc za razliku od Bci ima puno intenzivnije boje, kontrasnije sare, osnovna boja je crvenkasta, u prirodi ih ima puno manje, teze se pare i uzgajaju, itd... Mozda je najbolje pogledati fotografije na navedenom sajtu...
Danas je medu hobistima trend drzanja zmija za koje se zna tocno koja su podvrsta i s kojeg lokaliteta, a tu cijena varira do ogromnih razmjera. Dok vas kupnja obicne boa constroctor (mix) moze doci od 100 do 150 EURa ovisno o sarama, nabavak neke rijede podvrste vas moze doci i do 1000 EURa. O vremenu trazenja da ne pricam. Npr ja sam svoje boa constrictor constrictor trazio 3 godine....
Po literaturi bcc naraste nesto veca od bci ali kod obje velicina je znatno preuvelicana. Najme, zanimljivo je da se kod zmija uvijek navodi podatak o velicini najvece jednike ikad zabiljezene. To je kao da kod covjeka napisete da naraste do 2.80 m zato kaj ima tamo neki kinez koji je toliko visok. U stvarnosti i bcc i bci narastu oko 2m u prosjeku.
Ovo je ukratko par info o boa constrictor. Ima tu jos puno toga ali necu vas sad davit, ovo je za pocetak cisto dovoljno :-).
Meni osobno je boa constrictor uvijek bila i ostala najdraza zmija koju imam u svojoj kolekciji.

gava
12.01.07., 09:56
Da. Malo sam citao po netu i trazio podatke o boama. Priznajem da je maxx potpuno u pravu. Sve govori da boe ne prelaze 2,8m. Ko zna sta sam ja video ::), ali to cu proveriti ovih dana pa cu vam napisati ::D. Ovaj site koji je maxx preporucio je extra. Evo sta pisu za velicinu terarijuma kod primeraka vecih od 1,5m. Dimenzije se dobijaju mnozenjem velicine zmije sa koeficijentima: 0,75 x 0.5 x 0,75 (DxSxV). Npr. ako je zmija dugacka punih 7 stopa (~2m) dimenzije terarijuma su 1,5x1,0x1,5m. Naravno to je minimum koji joj se treba obezbediti.
Jos jedan podatak koji bi bio jako zanimljiv za nas. Velicina zavisi i od nacina ishrane. Ukoliko se zmija hrani zecevima i morskim prasicima koji vaze za masniju i kaloricniju dijetu zmija ce biti masivna i velika (preko 2m i preko 30kg)
Poasle svega dugujem vam svima izvinjenje posto sam ocigledno izneo neke pogresne podatke :S i moram da se zahvalim maxxu na ispravkama

maxx
12.01.07., 12:39
Imam jednu trudnu bou c. i očekujem mladunce krajem februara pa vam javim rezultate.

evo par slikica za pocetak!

http://img293.imageshack.us/img293/9319/1az2.th.jpg (http://img293.imageshack.us/my.php?image=1az2.jpg)



http://img293.imageshack.us/img293/6439/2hk7.th.jpg (http://img293.imageshack.us/my.php?image=2hk7.jpg)

miksajlons
02.07.08., 00:46
Izvinjavam se ako obnavljam staru temu, ali imam neko saznanje o hrčcima, pa reko da vam prenesem. Mislim da ne bi trebali da se daju zmijama, ne zato što su masni, već što mogu biti veoma opasni, povrediti je ili čak ubiti. Znam da i ovi naši domaći hrčkovi su dosta opasni, narastu veliki i hoće da napadnu i čoveka na polju - njivi. Mislim i da nije baš pametno da neko pokuša da ih drži s belim miševima da bi hrčak dobio njihov miris, zato što će ih on sigurno pobiti. I u prirodi on je veoma teritorijalan, i ubiće svakog miša, i pojesti mlade. Jedna moja ženka je ubila mužjaka nakon parenja i pojela mu glavu. Jedna devojka u petšopu mi je ispričala da je došao neki tip i kupio dva hrčka kao hranu za zmiju, i vratio se sutra da joj kaže da su je ubili. Verovatno je bila manja zmija, a on ubacio oba hrčka odjednom. Pa vi probajte, ako ne verujete.

nenad
02.07.08., 12:30
Ja sam cuo slicne price, tako da se slazem. U principu, treba izbegavati hranjenje zmija zivim plenom, jer se desava da povredi zmiju - i smukove, i boide, pa cak i otrovnice.

dule87
02.07.08., 15:14
u biti da..al zavisi i od plijena..ja npr. svoju bou hranim skoro uvijek zivom hranom.. - jer misa ili pacova drzim za rep, pa ga uvijek scepa za glavu tako da od ujedanja nema nista..
dok skokija hranim malim pacovima zivim (koji nisu jos ni progledali..) tako da ni tu nema ujedanja...a jajojedu samo zivim jajima..probao sam i pecena, al nije htjela da jede... ::D hehe

El Djapo
02.07.08., 16:38
Pa sa Poskokom to nije problem jer je taj tvoj iz divljine i sve vreme dok je bio kod mene nikad se nije dogodilo da Misu pruzi i najmanju sansu da ga pri munjevitom ujedu povredi, jer on ujede i pusti plen, dok sa ovim zmijama koje sada posedujem imam upravo taj problem (jer su iz uzgoja) da su izgubile taj instikt da posle ujeda puste plen, pa onda dolazi do povredjivanja... Skoro mi je Pacov ozbiljno povredio Zvecarku i jedva sam je izvukao, tako da sam odlucio da ni jednu svoju zmju vise ne hranim sa zivim plenom... Sada jednostavno uhvatim Pacova za rep i omlatim ga o zid, pa kad sam siguran da je totalno mrtav, onda ga dam ga zmiji...
Zasto rizikovati da se izgubi ljubimac kad nije moranje... Ja cak vezem Pacova ili Misa belim koncem za sivenje, pa ga pokrecem ispred zmije da simuliram kako je "ziv", pa kad pocne da ga guta ja isecem makazicama konac i to je to...

freepartyman
17.09.08., 02:27
Ewo slike moje boe ,muzijak je zove se MAX, star je godinu i 5 meseci;) I slika terarijuma

http://i37.tinypic.com/309ldew.jpg

http://i33.tinypic.com/ndtmxl.jpg

dule87
17.09.08., 14:55
ako je toliko star i ako je uzet od pedje..onda su moj i tvoj Boac braca.. ;)
P.S. moj je dug 1.20m... hehe napredovao mali nema sta..

freepartyman
17.09.08., 16:47
Jeste uzet je od Pedje..hehe strava moramo da ih upoznamo:D:D
Na koliko ga hranis?zivim ili mrtvim?misem,pacovom?? Dobro ti je napredovao zato pitam??Jel ti miran? pozzz

dule87
17.09.08., 17:08
ma miran kao bubica - jer sam ga od kako sam ga uzeo svaki dan (osim 1-2 dana nakon jela) po rukama navlacio., tako da se naviknuo na mene pravo.. hranio sam ga svim i svacim, i zivim i mrtvim..ispocetka sam ga hranio malim hrccima, a kasnije kad sam nabavio miseve i pacove, pa i njih kombinujem kako cega imam viska.. :)

freepartyman
17.09.08., 17:22
Vidis ja sam svog hranio samo misevima,zato je i manji od tvog ima oko metar i 5 cm..;)
Koliko je bio star kad si ga uzeo??Ja sam svog uzeo sa tacno godinu dana:)Super je sad,malo je sistao u pocetku,ali se sad bas navikao na mene:) I ja mog svaki dan vadim iz terarijuma,osim kad se presvlaci i par dana posto jede..Imas jos neke zmije?? pozz

dule87
17.09.08., 19:12
pa neznam koliko je bio star kad sam ga uzeo..al za mjesec dana ce biti godina kako je imam...mislim da sa tom velicinom misevi nisu dovoljna hrana, jedno ako dajes po 4-5 odraslih miseva za jedan obrok...imam jos zmija al da ne skrecem s teme planiro sam da napravim galeriju svojih zivotinja pa ces vidjet sta sve imam..

freepartyman
17.09.08., 20:49
Krenucu sa pacovima,bas me zanima kako ce da reaguje kad mu budem dao pacova:)
Aha ti si ga uzeo kad je imao otprilike 7 meseci..cool;) Ajj javi kad napravis galeriju;) pozz

gava
25.09.08., 17:19
Kada sam kupio svoju bou pre par meseci bio sam ubeđen da je u pitanju red-tai boa. Onda sam malo vršljao po netu i nabavio neku literaturu i došao do zaključka da moja red-tail možda nije to za šta sam je smatrao. Namerno kažem možda a videćete i zašto.
Boa constrictor se može podeliti na sedam osnovnih podvrsta: constrictor, imperator, longicauda, amarali, occidentalis, ortonii i sabogae. I zamolio bih sve da nauče da su Boe udavi te se stoga zovu constictori, a ne zidari kako ih neki pogrešno zovu constructori. Ovo kažem zato što smo moj prijatelj Nenad i ja nailazili na primerke "vrsnih poznavalaca" Boa koji još uvek nisu naučili ovu nepobitnu činjenicu. O svim pomenutim podvrstama ćete morati sami da se informišete, a ja ću se baviti isključivo B. c. constrictorima i B. c. imperatorima.

Boa constrictor constrictor poznata je pod nadimkom true-red-tail boa i to je ustvari ono što sam ja mislio da kupujem, a da li sam dobio... tek ćemo videti. Kao što im samo ime kaže karakteriše ih krvavo crven rep koji nedostaje svim ostalim podvrstama boe, pa i imperatoru. Red tail boe se mogu naći u skoro svim delovima Južne Amerike i njihova podela je urađena na osnovu geografskog područja u kome prebivaju. Tako da imamo Surinam true red tail bou koja je najverovatnije i najlepši primerak, Brazil true red tail koja ne zaostaje za prvom, Guyana red tail, Ecuador red tail, Panama red tail itd. itd. Neke od zajedničkih karakteristika ovih boa su sedla u obliku slepog miša (sedla se šilje po kičmi i prave Betmenoliki znak), imaju u proseku oko 18 sedla i nema ih u Srbiji.

One zmije koje su meni bile interesantne su Kolumbijska red tail boa i Kolumbijska common boa tj. B. c. imperator. Na prvi pogled razlika između ove dve vrste i ne postoji. Priča ide otprilike ovako: Constrictori se mogu naći istočno od Anda, a imperatori zapadno. Naravno imperatori važe za češće gajenu vrstu u zatočeništvu, pa otuda i naziv common. U nižim krajevima Anda je došlo do mešanja ove dve vrste i najverovatnije do mešanca kojeg ja i verovatno svi koji gaje boe u Srbiji imamo. I tu bi mogla da se stavi tačka, ali svet nije toliko fer prema nama. Razlika između ove dve podvrste je u veličini i boji repa. Imperatori su po pravilu dosta manji od red tailova, retko kad prelazeći dužinu od 1,50m kod mužijaka dok su ženke dugačke oko 2,00m i dosta masivnije. Mužijaci red tail boa su retko kraći od 2,00m dok je očekivana dužina potpuno odrasle ženke 2,50m. Ispostavilo se da imperatori iz Kolumbije rastu kao i constrictori i da su im repovi jednako crveni kao i kod red tailova. Takođe, fizičke razlike u obliku i broju sedla kao i broju krljušti na repu i stomaku ne postoje. Neki naučnici pokušavaju da to objasne mešanjem o kome sam ranije pisao, ali ponestaje im argumenata jer više ne mogu da se nađu čisti imperatori. Sve više je mišljenja da kolumbijski imperatori kao podvrsta ne postoje.

Ono što vi kod vaših Boa treba da vidite su ostaci betmenolikih sedala na leđima. Po pravilu to su prva dva gledano od vrata karepu koja su delimično ili potpuno zadržala taj oblik, mada pravila ne postoje. Onda treba da prebrojite sedla kojih treba da bude između 18 i 22. Sedla se broje od glave do anusa tako da obično 4 poslednja na repu se ne ubrajaju. Onda brojite ventralne (trbušne) krljušti kojih ima između 238 i 252, zatim subcaudal (podrepne) krljušti kojih ima između 51 i 58.#

freepartyman
25.09.08., 18:12
Gavo odlican text.. ;) Ja sam na par foruma (americkih) postavljao slike moje boe i masa njih mi je rekla da je Imperator.Ehh sad koliko su oni strucni nemam pojma:) Na par sajtova sam procitao da je Imperator mirnije naravi od Boe constrictor constrictor,i da je bolji za pocetnike. 8)

gava
25.09.08., 22:57
Gavo odlican text.. ;) Ja sam na par foruma (americkih) postavljao slike moje boe i masa njih mi je rekla da je Imperator.Ehh sad koliko su oni strucni nemam pojma:) Na par sajtova sam procitao da je Imperator mirnije naravi od Boe constrictor constrictor,i da je bolji za pocetnike.# 8)


Bolje ili gore Boe za pocetnike ne postoje. Po mom misljenju Boa nije zmija za pocetnika zbog svoje velicine i snage. Skoro smo kod Pedje uzimali u ruke njegovog odraslog muzijaka i pored toga sto je zmija bila jako mirna imao sam osecaj da ce mi svakog casa slomiti ruku. Jako bitna stvar za svaku zmiju, pa i za Boe je da se navikavaju na ljude. Ukoliko je drzis na mestu koje je zabaceno, gde zmija ne vidi ljude kako prolaze i vadis je samo na par minuta u nedelju dan, onda su sanse da podivlja dosta velike. I sam covek koji je daleko od drugih ljudi gubi svaki socijalan nagon i postaje nepoverljiv i agresivan. Zamisli tek kako je zmijama. Agresivnost kod zivotinja prouzrokovana je iskljucivo strahom od neposrednog okruzenja. Navikavanje zivotinja na njihovo okruzenje ce smanjiti i potpuno neutralizovati strah od tog okruzenja. Na taj nacin se neutralizuje i defenzivno ponasanje zmije koja kapira da joj njeno okruzenje ne ugrozava zivot i ona ga prihvata kao normalno.

Ako cete iskreno moje misljenje, ja sam 99% siguran da ove zmije koje mi imamo su imperatori. A evo i zasto to mislim: kolumbijski red tailovi su i najredji red tailovi koji se mogu naci u zatocenistvu, bas zbog te svoje tesne razlike sa svojim rodjacima imperatorima. Kolumbijska B. c. imperator je prodavana pod raznim imenima kao sto su common boa, colombian red tail, red tailed boa, kolumbijska boa, ili jednostavno kao Boa constrictor. Pod ovim poslednjim nazivom smo i mi kupovali nase zmije. Tako da ako je neko prodaje pod imenom red tail nije pogresio jer one to i jesu, ali nisu true red tail a samim tim nisu B. c. constrictor, vec imperator. Boa constrictor constrictor po pravilu ima oko 18 sedla na ledjima. Ja cu dati sebi slobodu da pretpostavim da sve nase zmije imaju u proseku 22 sedla, ali ne manje od 20. Repovi su im tamno narandzasti ili kestenjasti (ali ne i crveni), a koza od tamno oker do zuckasto braon. I to je svrstava u jednu od najkoloritnijih Boa. Kolumbijska Boa constrictor imperator spada u velike i robusne boe kod kojih neke zenke prelaze i 2,40m, mada retko. Obicno su zenke dugacke oko 2,10m, dok su muzijaci prosecno oko 1,50m do 1,80m dugacki. I kada sve ove podatke proverimo na nasim zmijama moramo priznati da je daleko veca verovatnoca da je u mom terarijumu imperator, a i u vasim. U svakom slucaju nemamo za cim da zalimo.

Ova tema je daleko od sazvakane, ja sam je samo zagrizao. A ako cu sam da je zvacem onda mi forum ne treba

Spana
25.09.08., 23:24
http://img404.imageshack.us/img404/992/longicaudatoscawasser1vm1.jpg

zna li neko mozda koja je ovo boa?sliku sam skinuo sa neta i jako mi se svidja.

gava
26.09.08., 00:14
http://img404.imageshack.us/img404/992/longicaudatoscawasser1vm1.jpg

Boa constrictor longicauda

Postojbina ove zmije je Severni Peru. Mada veoma lepa ova podvrsta se formira ovakva kao na slici tek posle trece godine zivota. Po rodjenju njene sare su dosta blede, a sare na glavi su jedva vidljive. Crna boja pocinje da se formira u drugoj godini zivota u podrucju glave i repa, da bi u trecoj postala crna kao ugalj. Osnovna boja ove zmije moze biti od zlatne preko zlatne-braon do sive, mada zlatna boja na repu se zadrzava kod svih vrsta. Prosecna duzina zenke je oko 2,10m

Broj krljusti i sedla kod Boa c. longicaude i Boa c. ortonii je identican. Iz tog razloga veliki broj strucnjaka smatra da su ove dve podvrste iste ili radje da je Boa c. longicauda koloritna varijanta Boa c. ortonii.

dule87
26.09.08., 00:27
@Ono što vi kod vaših Boa treba da vidite su ostaci betmenolikih sedala na leđima. Po pravilu to su prva dva gledano od vrata karepu koja su delimično ili potpuno zadržala taj oblik, mada pravila ne postoje. Onda treba da prebrojite sedla kojih treba da bude između 18 i 22. Sedla se broje od glave do anusa tako da obično 4 poslednja na repu se ne ubrajaju. Onda brojite ventralne (trbušne) krljušti kojih ima između 238 i 252, zatim subcaudal (podrepne) krljušti kojih ima između 51 i 58.

...moja greska - pogresno sam citirao..mislio sam na ovaj dio teksta.., jel se odnosi na imperatora ili constrictora...?

Spana
26.09.08., 01:10
Gavo,jel znas nekog ko moze da nabavi Boa constrictor longicauda i koliko kosta!hvala i na objasnjenju za cc i ci boe ,bas si objasnio;)

gava
26.09.08., 01:20
Ispostavilo se da imperatori iz Kolumbije rastu kao i constrictori i da su im repovi jednako crveni kao i kod red tailova. Takođe, fizičke razlike u obliku i broju sedla kao i broju krljušti na repu i stomaku ne postoje. Neki naučnici pokušavaju da to objasne mešanjem o kome sam ranije pisao, ali ponestaje im argumenata jer više ne mogu da se nađu čisti imperatori. Sve više je mišljenja da kolumbijski imperatori kao podvrsta ne postoje.


Samo treba malo pazljivije citati.
Principijelno gledano ovi parametri koje sam napisao vaze za obe podvrste. Podatak na koji sam naisao pre 10 minuta navodi jedinu matematicku razliku. To je brojanje ledjnih krljusti na stedini tela (mid-dorsal scales). Pravilo glasi da Boa c. imperator ima prosecno 30-ak krljusti vise of Boe c. constrictora. Naravno, dok se moja zmija ne presvuce ne mogu da proverim ovaj podatak. Takodje Boa c. constrictor ima u proseku 18 sedla, ali i broj od 22 je moguc, mada dosta redak

Boa constrictor longicauda nema u Srbiji. Naravno, kao i sve ostalo mogla bi da se nabavi, ali posto je i sama u Evropi dosta retka pretpostavljam da bi cena bila dosta visoka. Jedine boe koje imaju u Srbiji su ove o kojima trenutno raspravljamo, a po mome skromnom misljenju u pitanju je Kolumbijska Boa constrictor imperator. Jedina odgajivacnica Boa gde se cuvaju i razmnozavaju sve podvrste u Evropi za koju ja znam, nalazi se u Nemackoj

gava
26.09.08., 01:52
Upravo sam primio mail od odgaivaca iz Nemacke. Cena Surinam Pokigron true red tail boa je 1050 evra beba rodjena 30. jula 2008. Najmanja porudzbina mora biti 4000 evra bez uracunate postarine

http://img216.imageshack.us/img216/2899/suripoki2fx3.jpg
Savrseno

freepartyman
26.09.08., 03:40
Slazem se sa Gavom stoji da su jake zmije,ali isto tako dok ti zmija naraste da osetis kako moze da ti slomi ruku ti vise nisi pocetnik..;)
Gavo ja sam negde procitao da nevalja kad su zmije na nekom mestu gde cesto ljudi ''ukucani'' prolaze,kao to je stresno za zmiju.Jesu to tvoja licna iskustva pripitomljavanja ili..??

gava
26.09.08., 10:33
Da. To sam isto i ja citao za Loptaste pitone i verujem da je u njihovom slucaju tacno. Ja imam dva smuka i bou. Sve moje zmije stoje vidljive u mojoj sobi i nijednoj nisam obezbedio prostor za skrivanje. Sad kada covek pridje terarijima i prisloni ruku na staklo sve moje zmije sa posebnom radoznaloscu pridju da vide sta se to desava. Naravno, moj predlog nije bio da se zmija stavi u hodnik kuda marsira ko stigne, vec samo da se ne skriva od drugih ljudi.

Vidi ovako. Pocetnik kada kupuje bou u 90% slucajeva kupuje je zbog njene velicine i kada cuje da zmiji treba oko 5 godina da poraste na oko 2,00m on ce ili dodati vise kesa pa uzeti vecu bou ili ce uzeti nesto sto raste dosta brze (molurusa npr.). Pocetnik je obicno osoba koja je u najsvetlijim tinejdzerskim godinama. Retke su osobe koje pocinju da se bave teraristikom i zmijama u nekim zrelijim godinama. Recimo da bar polovina tih klinaca kupuje zmije zbog foliranja. Na ovom forumu smo takvih likova imali koliko hoces. Budu na forumu mesec dana, hoce ovu zmiju, hoce onu, neki traze i otrovnice i posle tih mesec dana ih vise ni ne cujes ni ne vidis. Evo i zasto ti ovo pisem. Boa posle godinu dana ce imati ozbiljnih 1,20m i bice debela kao flasica vode od 0,50l. Tada ce njen vlasnik uociti da njegova zmija postaje prevelika za njega i sa apetitom i prostorom koji ce zahtevati koji mozda prelazi njegove zelje i mogucnosti. Svi krenu sa pricon: "ma mogu ja to!" I zato s vremena na vreme nikne neki piton u nekom kontejneru. Zamisli terarijum od 1,20/1,00/0,60m. Pa zamisli kolika je fekalija boe koja staje u taj terarijum. Pa zamisli sebe kako sve to cistis. Pa zamisli da to treba zagrejati, i drzati zagrejanog cele godine (jer boa kao tropska zmija zahteva grejanje i leti). Pa zamisli hranu koju ta zmija treba na mesecnom nivou. Znas, kada neko kupi bou sa 20 godina i kad ta zmija odraste u njegovih 25 godina u Srbiji je taj obicno i dalje student koji zivi sa roditeljima ili kao podstanar. A to je dosta nezgodna situacija. Zato je po mom misljenju mala zmija jedina dobra zmija za pocetnika. Nece boa nigde pobeci

nenad
26.09.08., 12:17
Pa nisu samo klinci ti koji kupuju. Ima i onih batica, pishtoljasha :image065:, sa debelim kajlama, ja video ;) Mislim cak da ih oni najvise kupuju.

ikriss
26.09.08., 14:46
Jedina odgajivacnica Boa gde se cuvaju i razmnozavaju sve podvrste u Evropi za koju ja znam, nalazi se u Nemackoj


Nije jedina ali je najbolja, a onda su i cene u skladu sa tim. Uložili su ljudi dosta u ishranu, održavanje, nabavku "čistih" podvrsta, koštaju i dozvole, pregledi ... Koliko vidim svi ih po netu hvale, ali nisu jedini, ima još par manjih, nalazio sam po danskoj, UK itd. i tu su cene znatno pristupačnije, ali je problem transport, kad čuju da si iz non-EU ali su EU, prvo se začude, a onda krene izbegavanje. ;)

E, ako i uspeš da se nekako dogovoriš da ih pošalju (uglavnom traže da ih preuzmeš lično), problem je onda tu bou legalno uvesti kod nas, ali i ne toliki koliko sam mislio; jeste smaranje ali može se, uz fine troškove, ali može se. No pošto nije bilo zainteresovanih na ovom forumu da tu priču nekako zajednički pokrenemo ...




Nece boa nigde pobeci


Pošto sam i sam u finalnoj fazi odluke da li uzeti bou ili ne, ovo što si naveo je nešto što me užasno tera na "uzeti" stranu - kod nas boe vrlo lako mogu nestati! Problem je ponuda, nerazvijenost tržišta, neuređenost zakonodavstva, zatucana sredina i populacija kojoj ne smetaju masovni ratni zločini ali se uredno zavlače u podrume dok traje pomračenje sunca.

freepartyman
26.09.08., 14:55
Moja boa sad ima oko metar i 5 cm, tako da nije vise mala..i jednom prilikom kad sam je drzao nesto je istrazivala i zamalo pala,i tada me je stegla zadnjim delom tela za ruku i video sam koliko je jaka, a i sigurno joj to nije bio najaci stisak..Slazem se da masa klinaca kupuje bou jer zive za trenutak kad ce mu neka devojcica ili drugari reci kako je on mnogo cool,jer ima zmiju...A i verovatno ste gledali onu emisiju o pitonima koji su naselili everglejds na Floridi,kapiram da je piton bio mnogo sladak dok je imao samo metar ipo a kasnije...bacimo ga u mocvaru:)
Ja imam 21 godinu i ovo mi je prva zmija,jedini razlog sto sam je uzeo je sto stvarno obozavam zmije.Planirao sam da uzmem kukuruznog smuka,ali boa mi je ipak (pored burmanskog pitona) najlepsa zmija,pa sam se odlucio za nju..Ali sam se raspitao i malo istrazivao i znao sam sta uzimam;) A sto se tice mesta na kom je postavljen terarijum,ja terarijum drzim u sobi,tako da zmija snimi kad se ja krecem itd...Mada ima ''hide box'' ;) Ako nekog zanima,sliku terarijuma sam stavio na stranu 2 ove teme.

gava
27.09.08., 01:52
@freepartyman
Ovaj tvoj odgovor je bio kao da sam tebe licno napao, i zbog toga ti verovatno dugujem izvinjenje.
Mozda sam delovao malo rigidno, ali to je samo zato sto nasu nepromisljenost skupo placaju iskljucivo zmije. A to me nervira

@ikriss
Pa mi nemamo ni radnju u kojoj mozes da kupis najosnovniju opremu za terarijume, a kamo li nesto ozbiljnije. Teraristika u Srbiji se svela samo na teraristika.org i nista vise

Spana
27.09.08., 11:34
imao sam sinoc malu anegdotu sa boom.Doslo je vreme hranjenja i ja uzmem misa za rep i pocnem da joj masem isprd glave,tako par minuta.ona je samo pomirisala misa i nista,kao nesvidja joj se,ja reko jesce kasnije nema veze i krenem da stavim misa na kamen koji je oko 15 cm od nje i u tom momentu kad sam pomerio misa do kamena ona je munjevito(delic sekunde)skocila i otela mi misa iz ruke i obmotala se oko njega!ja sam premro od straha jer nisam ocekivao napad a i delovala je nezainteresovano!ne mogu da vam opisem koliko je to bilo brzo,nisam se uplasio da me ujede(bilo je par pokusaja i nije nista strasno)nego me je iscimala i to gadno ::D!moj zakljucak je da samo deluju mirne i spore ali...

dok je mala nije frka ali kad poraste to je druga prica!prvi moj kontakt sa boom kad sam je kupovao zavrsio se ugrizom za palac jer sam mahinalno mahao palcem ispred njene glave a nju je to iziritiralo verovatno.ugriz nije bio jak ali neka hvala vise :)

Damn
28.09.08., 15:21
boe su po rastu i naravi manje zahrevne od burmanskih pitona ali sto se zivotvog prostora i imuniteta tice ovesu obe zmije nesalomive i tesko ih je upropastiti :)Z moja burmanka kada je frka jede i hrcke ali oni znaju da se brane i da povrede zmiju , pogotovo ako nema dovoljno prostora da se lepo baci na njega....voli i pilice i zamorce i zeceve i kutiju od misa bi pojela ::)


ali zmije su zakon uz redovno druzenje naucis je da cim otvoris poklopac dodje do ruke da je izvuces.... a posle se satima seta po sobi ili spava na torbi...

dule87
28.09.08., 18:38
http://img140.imageshack.us/img140/9015/boacu8.jpg

evo i mog boana..hehe e gava bas sam brojao sedla, moj ih ima ravno 20, sta to znaci? :)

freepartyman
29.09.08., 03:02
Dule prelep ti je Boac,vidi se da su moj i tvoj burazeri,mada se razlikuju u boji malo..Mozes da postavis sliku terarijuma,bas me zanima kako si pricvrstio ove grane ;)?

dule87
29.09.08., 14:45
tnx..u biti sve ove boe se rezlikuku (sto moze biti jos jedan dokaz miksovanja raznih vrsta i gena), i ako su iz istog legla...evo na ovoj slici dolje, se fino vidi ocita razlika izmedju moje i ove boe, iz istog su legla, samo sto je ova dosta manje hranjena pa je ostala tako krzljava...
http://img517.imageshack.us/img517/5693/malaboaoi7.jpg
ovo je prije par dana slikano kod Pedje kad smo Nenad, Gava i ja bili kod njega...

A u vezi grana i terarijuma.., ### trenutno nemam slika, al na ovoj slici gore se vidi kako je pricvrsceno..-provukao sam bakarnu zicu, kroz granu i kroz "plafon" terarijuma...

freepartyman
29.09.08., 15:39
Aha,ewo snimio sam,samo sto je meni sav terarijum u staklu..smislicu vec nesto ;) Ja sam mog izabrao zato sto ima super kontrast boja na repu.Aj pa se mozda vidimo nekad kod Pedje.. pozz

Spana
03.10.08., 09:04
malo sam zabrinut oko moje boe!ona se presvlacila jedanput za cetiri meseca a smuk 3 puta a receno mi je da ce se presvlaciti svakih mesec dana!zanima me dal sam u problemu ili je to normalno?

ikriss
03.10.08., 10:16
malo sam zabrinut oko moje boe!ona se presvlacila jedanput za cetiri meseca a smuk 3 puta a receno mi je da ce se presvlaciti svakih mesec dana!zanima me dal sam u problemu ili je to normalno?


To je normalno, boe se presvlače mnogo ređe od smuka (smuk se presvlači na svakih mesec dana otprilike a boe na 3-4 meseca).

dule87
03.10.08., 11:14
nije tacno - zavisi od velicine boe, male boe bi trebale da se presvlace na svakih 1,5 - 2 mjeseca , ako se redovno hrane. Velike se rijedje presvlace jer i sporije rastu od malih..negdje sam procitao podatak koji mi je ostao - male boe u prvoj godini zivota uvecaju se za 300% a neke i vise.
@Spana, sad sve zavisi koliko je stara tvoja boa...

P.S. Gava mi je pricao, da je citao u nekoj svojoj knjizi, da se bas kod boa zna desiti da preskoce presvacenja, i da sledeci put "svuku" 2 koze...

ikriss
03.10.08., 11:37
nije tacno - zavisi od velicine boe, male boe bi trebale da se presvlace na svakih 1,5 - 2 mjeseca , ako se redovno hrane.


Hoćeš da kažeš da ako se male boe (par meseci) hrane na svakih 4-5-6-7 dana, i presvlače se jednom u 3-4 meseca, da ili nešto nije ok sa njima, ili će onda presvući 2 kože?

dule87
03.10.08., 17:09
Pa tako nekako..po meni i nije bas normalno, da ih hranis tako cesto (na sedam dana - ne treba cesce od 7), a da se presvlace tako rijetko...ajd 3 i nekako al 4 mjeseca.., jbt moj se poskok (odrasli) presvlaci na 4 mjeseca..

gava
03.10.08., 19:26
Moja boa se nije presvukla nekih 3 meseca, a nije ni pokazala ambicije u tom pravcu. Dugacka je oko 60cm i stara oko pola godine. Medjutim redovno jede i kaki. Zasto i kako, ko zna. Uslovi u kojima je drzim su kao u knjizi. Da nisu odbijala bi da jede ili bi joj varenje bilo problematicno.

Postoji taj fenomen da Boa preskoci presvlacenje, ali prethodno mora da ima simptome (zamucene oci, tamnija boja koze, duga mirovanja i odbijanje hrane). Moja nije imala ni jedan jedini simptom... osim mozda sto je mirnija nego obicno. U ovakvim slucajevima zmija ce imati ponovljene simptome i presvuci ce obe koze odjednom. Niko ne zna zasto se ovaj fenomen dogadja.

Spana
03.10.08., 22:09
moja je stara oko 4 meseca mozda malo vise,presvlacila se u avgustu sto joj je bio drugi mesec od prvog presvlacenja kako se rodila,tako da bi trebala ovih dana ako idem po toj nekoj logici ali nebitno,videcu pa cu javiti.bitno je da je ona ok i da je to ipak normalno ;)

Spana
29.10.08., 08:41
Procitao sam u nekoj knjizici da boa zahteva dosta vlazan ter. od prilike 70-80% vlaznost vazduha,da treba da se redovno prska vodom,i ako ima posudu sa vodom.Da li moram da dodatno kvasim ter ili ne moram?I zanima me ako neko moze da napise nesto o nekim oboljenjima(bolestima) zmija koja se najcesce dogadjaju,cisto preventivno da znam sta moze da se desi i kako spreciti!u naperd hvala

dule87
29.10.08., 12:14
Sto se tice vlage, ako imas dovoljno veliku posudu sa vodom u terarijumu, dodatno vlazenje ti nije potrebno. Osim kad se treba presvuci, kad joj se oci zamute, tada dizes vlagu sto je vise moguce, da se lakse presvuce..

nenad
29.10.08., 12:20
Pa, recimo ako povecas vlaznost terarijuma previse, moze da se desi da ti se zmija prehladi. Desavalo se to ljudima. Onda im se pojaca temperatura
i chisti tecnost koja im se pojavi oko usta. Ako od toga ne prodje, moras da je vodis kod veterinara. Sto e tice nekih ostalih problema, apscesi su
cesti, to izgleda kao chvoruga na zmiji ::D Njih je potrebno operisati. Ali, ako drzis zmije u dobrim uslovima, nece se tako lako razboleti.

gava
30.10.08., 18:52
Divlji srodnici nasih Boa zive u tropskim sumama koje su karakteristicne po obilnim kisama. Iz tog razloga terarijume i zmije povremeno treba orosavati.
Citao sam da podni grejaci dosta brzo isusuju vazduh pri tlu na kome zmije provode najvise vremena i da pri koriscenju takvih grejaca prskanje terarijuma je svakodnevna obaveza. Ako se za grejanje koristi sijalica onda je posuda sa vodom sasvim dovoljna, ali orosavanje bar 2 puta nedeljno je preporucljivo.
Posuda sa vodom se nikada ne stavlja iznad ili ispod grejaca. To je najbolji nacin za stvaranje bakterija u terarijumu

freepartyman
05.11.08., 02:08
JA moju posudu sa vodom drzim na hladnoj strani terarijuma,nikad nisam dodatno prskao terarijum..Cak ni tokom presvlacenja...;)

Spana
07.11.08., 08:46
Konacno je pokazala simptome presvlacenja :),trebalo joj je skoro 4 meseca ali nema veze bitno da je resila.samo mnogo se ugojila a nije nesto porasla u duzinu dok smuk ide dosta u duzinu a i dalje je kao glista(manje-vise).

spiderboy
07.11.08., 10:01
pa ne možeš da uporediš bou sa smukom kad je to sasvim drugi rod,samim tim životinje se razlikuju u fizičkom izgledu,smuk nikad neće imati obim tela kao boa,o dužini da i ne govorimo..

nenad
07.11.08., 11:12
Ne samo drugi rod, nego druga porodica ;)

gava
07.11.08., 18:52
Ako koristis podni grejac izmeri vlaznost vazduha pri podlozi gde zmija provodi najvise vremena. Treba da bude 70% ili bar 60%. Kako tvrde uceni ljudi nece biti vise od 30%. U tom slucaju imas problem. Zmiji to ne smeta i ona ce jesti normalno i presvlacice se, ali umesto da zivi 15-20 godina, zivece nekih 10-12. E o tome sam pricao. Ponavljam, ja ovo nisam probao i ne tvrdim da je tacno sve sto sam napisao. Ali ove informacije su potvrdili ljudi koji odgajaju boe vise od 20 godina i mislim da imaju neki kredibilitet.

Chobi
03.12.08., 01:05
Pozdrav svima, ja sam Boban i ponosni sam vlasnik jednogodisnje zenke boe. Sve pohvale za sajt, iscitao sam dosta toga, za ono sto mi je promaklo nadam se de cete mi izaci u susret sa svojim znanjem i iskustvima...
Pozz ;)

Spana
03.12.08., 08:23
sinoc sam hranio bou iz ruke prvi put,radio sam sasmukom to ali sa boom ne.moram priznati da je osecaj odlican mada nisam ocekivao da ce mi jesti tako

nenad
03.12.08., 11:51
Uglavnom jedu. Meni je jedino triangulum prestao da jede iz ruke. Getula,
npr. mi samo iz ruke jede.

dule87
03.12.08., 14:04
Ja bou ovijek hranim iz ruke, pogotovo ako je pacov ziv, pa ga drzim za rep, da ga zmija moze ugristi za glavu.., u tom slucaju mogucnost od povreda (koje joj moze nanijeti pacov) je minimalna.

gava
03.12.08., 21:45
Mene moja boa uzasno nervira kad je hrana u pitanju. Ili moram misa da mu vrtim iznad glave ili moram da ga stavum bilo gde na nju. Ako ga, ne daj boze, ostavim negde u terarijumu samo ce prici i onjusiti ga i nista... ni da ga pipne.

dule87
03.12.08., 21:48
Zasto ne probas sa malim pacovima, mozda bude vise zainteresovana, a i bolja su hrana od miseva...

gava
03.12.08., 22:01
Pa sad da li su bolja ili nisu to ne znam, ali moja boa je jako mala, dugacka je oko 70cm. A i kad vec uzimam mise za smukove onda sve uzmem u paketu. Mada kad si vec spomenuo verovatno cu da probam sledeci put. Ipak treba imati na umu da nije nikada jeo pacove. Jednom sam probao smukove da hranim pacovima i nisu hteli ni da ih pogledaju

dule87
03.12.08., 22:03
Vrijedi probat, moja boa je u nedostatku hrane jela i piletinu.. :)

Spana
03.12.08., 23:02
sto se tice tog mahanja ispred njene glave,devojka moja je imala lose iskustvo sa tim.mahala je i boa je ugrizla za prst,sreca sto je boa jos mala ali ostali su ujedi na prsu,ravno 7 tackica ugriza.definitivno je nece vise hraniti tako!isto tako je htela da pomeri misa olovkom i boa je ugrizla olovku.cini mi se da je jako osetljiva na hranu i zato mi je bila mala frka da je hranim iz ruke ali dok joj nediras plen ona je ok!

gava
03.12.08., 23:10
Pa ja jos uvek nisam imao toliko losih iskustava, ali upravo zbog njih me ta moja zmija nervira. Sada je sve ok, ali kad malo poraste nesto mi se cini da nece biti smesno. Ja koristim dugacku pincetu, ne drzim misa prstima. Mada, ako ga drzis za vrh repa mislim da su sanse da te ujede male, ipak, eto desava se i najgore

Spana
03.12.08., 23:20
kazem ti da je sreca sto je mala inace nezelim da znam sta bi bilo da je velika!?sada joj samo ostavim i ona ga pojede i to je to bez nekog cimanja i zezanja zmije jer izgleda da neshvata salu!

crow
04.12.08., 00:59
Moj savet vam je da za prvi kontakt sa zmijom koristite rukavicu.Ja je uvek koristim kad diram moju bou i pitona posto sam primetio sam da ugrizu refleksno ako ne skontaju da sam to ja i cim skontaju ja skinem rukavicu i nemam nikakvih problema.

dule87
04.12.08., 03:22
To da, ali samo kad su puno gladne, bar bi moja tako reagovala..U tom slucaju, nikad ne prilazim zmiji prema glavi, uvjek je hvatam blize repu, i nema problema. Nije mi se desavalo da pokusa mene ugristi, al se znao omaci da ugrize posudu sa vodom, panj..itd hehe al ponavljam samo kad je izrazito gladna (znaci na dan hranjenja) :)

nenad
04.12.08., 03:35
Mislim da je dobra ideja sa rukavicama. Često se one zbune.

Spana
04.12.08., 08:57
Znaci generalno su sve boe takve,ja sam mislio da samo moja hoce da ugrize i da je jako agresivna.To sa rukavicom mi se svidja,u tom slucaju moze da grize koliko hoce.

freepartyman
04.12.08., 18:35
Naprimer ja sa mojom nisam imao nikakav slucaj agresije..Cak ni kad je hranjenje u pitanju.;)
A uzeo sam je kad je imala godinu dana,i nije imala kontakta sa ljudima,neverovatno mirno stvorenje:D
I ja je hranim iz ruke samo sto koristim rukavicu,to mi je brze nego da ubacim miseve/pacove pa da cekam sat vremena dokm ih pojede,ovako sve gotovo za deset minuta;)
Koliko je stara tvoja boa Gavo?

Chobi
04.12.08., 22:24
Moja boa je duga oko 80-85 cm, koliko moze biti stara?

Da li neko zna jel OK osvetljavati i grejati terarijum sa IC lampom bele boje, ona je 250W ali regulisem joj jacinu (28 stepeni) dimerom?
DA, i u koje vreme paliti a u koje gasiti svetlo? Mislim, koliko sati dnevno da bude ukljuc.svetlo?

gava
04.12.08., 23:11
Moja boa ima oko 70cm i stara je nekih 6 meseci. Definitivno je najmirnije stvorenje sa kojim sam imao kontakt. Ma koliko da je gladna mozes je cimati, dirati po glavi, ja je cesto skupim u klupko obema rukama da bi je lakse vratio u terarijum... nista. Zato je i volim.
Dokle god zmija ne moze da je dohvati i opece se na nju, lampa je ok. Cak sam ranije pisao da su po nekim odgajivacima lampe bolje od podnih grejaca. Ono sto je meni sporno je temperatura. Boe su tropske zmije i u hladnijem delu terarijuma treba odrzavati oko 28C, a u toplijem oko 32C. To oko temperatura proveri.
Sto se vremena tice, trebalo bi da pratis kako je napolju. Mada, ako ukljucis sijalicu kad se probudis ujutro, a iskljucis je kad uvece pada mrak, to ce biti ok. Nadam se samo da se budis oko 8h, a ne oko 15h. Ja ne koristim sijalice pa ne znam, mada kad je hladnije vreme moji grejaci rade non-stop. Soba mi je dosta svetla tako da su i terarijumi lepo osvetljeni

Chobi
04.12.08., 23:28
Uh, pa moze da je dohvati naravno, al se nadam da nije luda da ide na nju i opece se. Pazi, sto se tice svetla, palim joj postepeno oko 7 ujutru a gasim izmedju 9 i 10 uvece. Mislio sam da je to ok, 14 h dan/ 10 h noc. Mada mi se cesto zavlaci cela u piljevinu tako da i ne primecuje kad joj palim/gasim. Inace zmiju sam nabavio od Pedje, rece da je god dana stara

Spana
04.12.08., 23:46
meni grana drveta prolazi blizu sujalice i zmija nikada nije ni prisla kada je upaljena a kada je ugasena hoce da se obmota oko sijalicnog grla.sad ne znam dal oseca toplotu i da ce se opeci ali nisam imao problema do sada.
a palim samo kada mi je u sobi ispod 22 stepena,sto je jako retko.

Chobi
04.12.08., 23:51
Video sam na nekom sajtu "ogradjene sijalice" u nekom kavezu, uz to i neke sprzene zmije, pa sam se zabrinuo sad ###...
Spano jesi li skidao koru na toj grani drveta?

gava
04.12.08., 23:52
I ima izbacenu donju vilicu? Meni je ta zmija bila vrhunska, jako je mirna, prava dobrica.

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3387
Pogledaj ovo pa onda reci da li je luda ili nije. Nisu zmije bas tako pametne. Ako budes malo vise istrazivao videces da ljudi koji koriste sijalice kao grejna tela oko njih stavljaju zicane mreze kao zastitu.

To oko svetla je skroz ok. I moja boa se cesto zakopava, to je normalno

Naravno da osecaju topotu, ali kao sto se ti nekada opeces tako i zmija

Chobi
05.12.08., 00:14
Video sam sliku, i jos neke. Pa jel koristis i ti zastitu za sijalicu?
Zanima me jos i da li se voda menja svakodnevno i da li ju je potrebno zagrevati na odredjenu temperaturu?

gava
05.12.08., 00:24
Ne grejes vodu, a pozeljno je menjati je svaki dan. Ja koristim podni grejac

nenad
05.12.08., 00:32
Ne mora svaki dan, ne preteruj. Jednom-dva puta nedeljno je dovoljno.

Spana
05.12.08., 08:17
One opekotine nije mogla sijalica ili lampa da napravi,to mogu da garantujem!ako stavim zicanu mrezu oko sijalice i ona ce da se zagreje,verovatno,i opet bi mogla da se opece!

Nisam skidao koru sa grane jel je vestacko drvo ali da nije skinuo bih.

Chobi
05.12.08., 22:01
Znaci, da skidam koru, menjam raspored zbog lakseg vadjenja posude s vodom i da se nadam da nece na sijalicu. OK

Spana
05.12.08., 22:54
i obavezno operes i ako je moguce prokuvas sve sto stavljas u ter a pogotovo ako si nesto nasao(kamen,drvo...) u prirodi ili negde gde i nije bas najcistija sredina.jer nezelis da ti se ljubimac nedaj boze razboli nekim parazitima ili ne znam sta;).A za sijalicu mislim da neces imati problema,uvek mozes da je izvadis ako zato mislis da ima potrebe,videces dal zmija ide na nju ili je neinteresuje.
To je bilo moje neko misljenje:)

gava
07.12.08., 23:43
http://www.boa-constrictors.com/com/Haltung/Terrarium.htm

Evo, samo da vidite da ne bude posle da panicim bez razloga

A i na ovom sajtu ima dosta korisnih informacija

Spana
08.12.08., 08:59
Engleski mi je slabija strana ali slike su uzas,ne znam kako moze tako da se sprze!i kakav je to uredjaj kad ima temperaturu od 510 stepeni,ko uopste moze da stavi u ter tako nesto a da nije zasticeno!?Obicna sijalica neverujem da moze da izazove takve opekotine i smrt.Ispravite me ako gresim ali ove slike nisu od obicne sijalice od 25w-40w kao sto npr ja drzim u ter.

Chobi
08.12.08., 10:57
Da, ko zna... ma nase zmije su pametnije :) Ja sam u pocetku stavio sijalicu od 250w, ali sam joj regulisao jacinu prekidacem s potenciometrom, ona jeste malo veca, ali zato greje extra (Infrared bezbojna,tj.mlecna), pa sam se kasnije prebacio na 100w, koja nekako manje greje a jace svetli, i sada koristim od 40w pojacanu skroz. Ta polovina terarijuma je osvetljena super i temperatura ispod nje je 28-29 stepeni, mada se zmija i dalje zavlaci u piljevinu. To me malo nervira, al nema veze. Inace juce je prvi put jela kod mene. Dao sam joj misa, zivog. Citao sam na ovom forumu da ste imali problema s gutanjem piljevine, pa sam resio da je nahranim na grani. Bilo je extra uzbudljivo iskustvo za mene :D Bukvalno ga je saterala do kraja grane, sacekala ga da se okrene ka njoj, i scepala ga iza glave. Drzala ga je par minuta, i zgutala za jos 3-4. Nisam znao da moze onako da rasiri usta :) Jeeee... kul.
Jos nesto. Nasao sam u piljevini pre par dana, inace nekih 5-6 posle prethodnog hranjenja, neku vrstu meke grudvice :) pretpostavljam da je to krzno prethodnog misa.
Da li je to njen ispljuvak ili izmet??

gordond
08.12.08., 12:10
Moguce da je izmet, posebno ako je bele boje...

Chobi
08.12.08., 13:12
Ma ne. Sivo, mekano, kao krzno.
Imam problem, usmrdeo mi se ter. zesce, dal od toga, pa se zadrzao smrad u piljevini ili....

dule87
08.12.08., 14:43
Vjerovatno se pokenjala, a normalno je vnoGo smrdi.. :) hehe
Prerovi malo piljevinu, vjerovatno ces naci nesto...

ikriss
08.12.08., 14:50
Ma ne. Sivo, mekano, kao krzno.
Imam problem, usmrdeo mi se ter. zesce, dal od toga, pa se zadrzao smrad u piljevini ili....

Prvo što si napisao - liči kao da je povratila nesvaren deo?

Boe generalno imaju veoma jak "miris" urina i fecesa, koji nestaje kada se "krivac" ukloni sa okolnim supstratom; problem je što na neki način to umeju dobro da zamaskiraju. ;)

Povremeno treba kontrolisati i posudicu sa vodom, jer tu posebno vole da "obeleže teritoriju" urinom.

gava
08.12.08., 19:09
Engleski mi je slabija strana ali slike su uzas,ne znam kako moze tako da se sprze!i kakav je to uredjaj kad ima temperaturu od 510 stepeni,ko uopste moze da stavi u ter tako nesto a da nije zasticeno!?Obicna sijalica neverujem da moze da izazove takve opekotine i smrt.Ispravite me ako gresim ali ove slike nisu od obicne sijalice od 25w-40w kao sto npr ja drzim u ter.

U pitanju je bio keramicki grejac. Naravno da sijalica ne moze da nanese takve opekotine, ali u tvom interesu je da tvoja zmija ne dozivi bilo kakve opekotine, pa i one najslabije. Ako malo pregledate forum ovde se vodila rasprava da li hraniti zmije zivim ili mrtvim plenom, bas iz razloga da svoju zmiju zastitis od povreda koje mis moze da joj nanese. Mozda je ovo i poruka za Chobia. Naravno izbor je na vama, ovo ja samo razmisljam naglas:D. Grejna tela treba da se isto tretiraju.
Nije u pitanju izbljuvak vec fekalna masa. Kod svih mojih zmija se vide ostaci krzna. Verujem ti da toliko smrdi. Iz tog razloga ja cistim terarijum svaki put kad se uneredi. Ili to ili gas maska

Chobi
10.12.08., 23:46
Bas tako... danas se malo umirila, nisam siguran dal ce da se presvlaci, oci joj jesu na trenutke nekako sivkaste.
Nego, razmisljam o odgoju belih miseva. Zna li neko da mi kaze nesto o tome, ili postoji vec negde na forumu prica o tome?

gordond
11.12.08., 01:06
Ako razmisljas o odgoju belih miseva, tek onda budi spreman na smrad posto i jedan dovoljno smrdi:D

gava
11.12.08., 11:41
Samo ako imas podrum ili neku izolovanu prostoriju. Smrde kao sam Pakao. I nepotrebno ako imas jednu ili dve zmije. Suvise se brzo razmnozavaju. Takodje i prodaja ti je malo nesigurna. Moras da izracunas sta te vise kosta. Kupovina ili uzgoj

gordond
11.12.08., 16:09
Moja ti je preporuka da se dobro raspitas, verovatno ima neko u okolini ko te moze snabdevati misevima, ili ako nista drugo ima ljudi na forumu koji imaju ponude tako da ti mogu busom slati. Ako nisi bio u nekoj prostoriji u kojoj se gaje misevi, ne mozes ni da predpostavis kakav je to smrad:P

Stufy
11.12.08., 18:25
Sve gore napisano za smrad stoji, kao i za odvojenu prostoriju itd. Ali kada gajis svoje miseve male su sanse da ti zmije budu gladne. Kada ih nabavljas od nekog uvek zavisis od trenutne ponude i potraznja. Nemoj pogresno da me razumes uvek ces naci misa za 200 din u pet sopu, ali ako imas 5 ili vise zmija to je vec izdatak... Ja ih nikada nisam gajio, ali je bilo vremena kada je ponuda kod meni poznatih odgajivaca bila mala pa sam moramo da uzimam iz pet sopa, pa ti vidi, 7 zmija znaci 7 miseva nedeljno. Nije to mala cifra. Izracunaj koliko te kosta goriva, vremena, cimanja da ih uzimas od nekog drugog. Moj savet ti je ako se kao i ja odlucis da ih kupujes a ne odgajas da ih zamrzavas. Izracunas koliko ti treba za mesec dana pa zamrznes. Pod uslovom da ti zmije ne odbijaju mrtav plen.

Chobi
11.12.08., 23:47
Imam prostoriju. Trenutno imam 5 zenkica "u steku" za jednu zmiju,koju hranim na 10-ak dana, pa sam razmisljao da nabavim jos 2 muzjaka i odvojim ih u 2 "akvarijuma od po 15-ak L zapremine pa sta bude... A inace, sto se smrada tice negde sam procitao da muzjaci jace smrde. Mada i ovih 5 udruzenih...

nenad
12.12.08., 01:17
Sve jedno ti je ko više smrdi, dovoljno smrde i mužjaci i ženke ;) Drži ih na posipu za mačke da upija miris, a kad ženke dobiju mladunce nemoj da im čistiš ni da ih uzmeniravaš dok ne prestanu da doje.

gava
12.12.08., 09:05
I posto je ovo tema o Boama, ako drzis Boe onda je pitanje koliko dugo ce ti trebati misevi, tj. kada ce tvoje zmije preci na nesto drugo.
Stefan je u pravu, ali on ima 7 zmija i on ima racun da gaji miseve, ali za jednu ili dve... nisam siguran da se isplati

nenad
12.12.08., 11:17
Bolje je gajiti pacove. Koliko sam ja čuo, brže se razmnožavaju od miševa, više mladunaca proizvode, i manje smrde. Praktično nikad se ne desi da ubijaju mladunce. A za bou su ti potrebniji.

Stufy
12.12.08., 11:36
@ Nenad Jesi ih ti drzao na mirisnom posipu ili na neutralnom? U svakom slucaju posip je mozda bio kriv sto ti je zenka jela male. On je takvog sastava da upija miris a ona po mirisu zna da su njeni.

Jel ih jos neko drzao na posipu?

@ Chobi Ako imas prostoriju i volje da ih gajis samo napred. Ja se samo kao i Gava pitam da li ti se isplati, mada uvek mozes da ih prodajes drugim teraristima u tvom gradu. Samo ti je moj savet da odes kod nekoga ko ih gaji prvo, da se upoznas sa smradom i sa tim sta i je sve potrebno. I u pravu je Nenad za pacove. A ja bi ih mozda i gajio da imam odvojenu prostoriju u dvoristu i za njih, ali u okviru stambenog prostora ne.

nenad
12.12.08., 11:51
Pa, ne znam da li je posip bio u pitanju. Jer nije svaki put jela mladunce. Ma, ne znam, nije moj fah ;)

dule87
12.12.08., 16:15
Ovo vezano za pacove je 100% tacno. Ja sam cak testirao, i uzimao malog pinky pacova u ruku, nakon cega sam ga davao zenki, koja ga je vracala u "gnijezdo".., sto sa misevima nikako nije slucaj, oni cim se malo uznemire, pojedu nekoliko mladunaca, i ako je zenka sama (odvojena od ostalih miseva). Tako da ako imas uslove, pocni sa pacovima, jer su laksi za cuvanje, pitomiji, daleko manje smrde, (da ne kazem nikako), a i daleko su bolja hrana za bou.

Chobi
12.12.08., 17:53
Pa boa mi je jos uvek "mala" (80-85cm). Jedino da joj dajem mladje/manje pacove...

dule87
12.12.08., 19:12
Pa naravno, dajes joj pacove koji tek dobiju krzno, ili malo vece..
Boa da bi jela odrasle pacove otprilike bi trebala biti minimalno 1.50m.

gava
12.12.08., 19:46
I moja boa je odprilike tolika, ali ja necu jos da je hranim pacovima. Posto imam jos 2 smuka, jednostavnije mi je da im svima nabavljam hranu odjednom, da nista ne mesam.

Chobi
14.12.08., 13:38
A negde sam procitao davno da ne valja prskati po terarijumu zbog bakterija...zna li neko nesto o tome? Mada sam ja vec odradio prskanje...

nenad
14.12.08., 13:40
Nije nikakav problem. Nemoj baš da praviš blato, ali kod boa treba da bude nešto vlažnije nego obično.

Chobi
14.12.08., 15:05
Pa ja sam par puta poprskao po piljevini. Znaci nisam mnogo, mozda je do sada i isparilo, da ne prskam staklo, granu?
I koliko cesto treba da joj prskam ter?

nenad
14.12.08., 15:07
Ne znam, vidi sa Gavom, ja ne čuvam boe. Po staklu nemoj da prskaš vodu, jer će ti ostati fleke kako se voda bude sušila.

gava
15.12.08., 12:27
Evo sta ja radim:
Svakog vikenda, subotom ili nedeljom, ili prskam terarijum ili kupam zmiju. Prskam samo jednu polovinu terarijuma u kojoj zmija provodi vise vremena. Ostalim danima je ne diram po ovom pitanju. Zmije ne vole da ih prskate, ali veoma kratko i malo nece im skoditi. Voda u prskalici je uvk vrela. Kada ih kupam onda ili napunim posudu koja je dovoljno velika za moju bou mlakom vodom, ili drzeci zmiju u ruci stavim je pod slab mlaz mlake vode. Kupanje u posudi ne bi trebalo da traje vise od pola sata, ali u nasem slucaju ne traje duze od 15min. U posudi ne treba da bude vise vode od pola zmijinog obima.
Ako je polivate onda to ne traje vise od par minuta, a primetio sam da to najvise voli.
Kad dodje do presvlacenja onda od dana kad joj se zamute oci pa do samog presvlacenja prskam terarijum svakog dana (svake veceri, tacnije)...

Naravno, nista od ovoga ne mora da se radi, ali posto boe generalno zahtevaju vecu vlagu od npr. smukova, a ovakav rezim preporucuju odgajivaci, ja sam odlucio da ipak kvasim povremeno terarijum. Problem je sto grejna tela koja se koriste u terarijumima suvise brzo isusuju vazduh u njima... podni grejaci vazduh pri tlu gde zmije najvise vremena provode, a sijalice u celom terarijumu ali dosta sporije pri tlu. Iz tog razloga ih neki odgajivaci preporucuju pre podnih. Ovu razliku u vlaznosti zmije osecaju, ali im ne smeta da ne mogu da disu ili funkcionisu, ali smatra se da im skracuje zivot za nekoliko godina

Spana
15.12.08., 22:19
ako sam lepo razumeo vlaznost vazduha u ter. nije adekvatna moze da utice na zivotni vek zmije?

gava
15.12.08., 23:55
Upravo tako, ali da ja vise ne bih pametovao evo vam link pa sami citajte

http://www.boa-constrictors.com/com/Haltung/Terrarium.htm

Taj deo o vlaznosti vazduha je pod Heating Source

gava
16.12.08., 09:04
We strongly discourage people from using ground heaters, especially those with a high wattage, because the snakes lay on them and dry out. We have received several calls from people seeking advice, because their python was having a bad shed and looking very wrinkled. These people swear that the humidity lies above 60%. Right, but not immediately on the ground heater! Measure that spot sometime, and you will be very surprised: 35% or less are no rarity. Unfortunately, the snakes love these spots, because they are nice and warm. They are simply too stupid to realize that resting on a strong heat pad or heating cable is slowly but surely killing them.

Evo i prevoda:
Trudimo se da ne ohrabrujemo ljude pri koriscenju podnih grejaca, posebno onih sa visokom voltazom, jer zmije leze na njima i "isusuju se". Dobili smo nekoliko poziva od ljudi koji traze savete, jer im se piton lose presvukao i izgleda naborano. Ovi ljudi tvrde da je nivo vlaznosti iznad 60%. Tacno, ali ne direktno iznad podnog grejaca. Nekada izmerite vlaznost i na tom mestu, i bicete veoma iznenadjeni: 35% ili manje nije retkost. Nazalost, zmije vole ta mesta, jer su lepa i topla. A jednostavno su dovoljno glupe da bi shvatile da ih odmor na jakom podnom grejacu polako, ali sigurno, ubija.
Ako neko nadje greske u prevodu, slobodno neka reaguje

nenad
16.12.08., 10:42
Ovo su vrlo značajni podaci, jer većina ljudi koristi podne grejače. Dobro je što si to preveo Gavo. Samo, koja je alternativa, onda? Lampa van terarijuma?

ikriss
16.12.08., 11:58
Ovo su vrlo značajni podaci, jer većina ljudi koristi podne grejače. Dobro je što si to preveo Gavo. Samo, koja je alternativa, onda? Lampa van terarijuma?

Meni iz teksta samo nije jasno da li je problem u poziciji grejnog tela, tj. da li je bolje staviti kabl grejač na bočnu stranu terarijuma (ili u ugao, pri čemu bi se grejali deo poda i deo strane) ili baš u samom kabl grejaču? Takođe, ne pišu da li ima razlike kada je grejač u terarijumu i van njega, kao i razlika pri grejanju stakla i drveta? Ako je bolje da temperatura dolazi sa višeg mesta, da li je onda OK da se kabl grejač "ugradi" u skrovište, ali tako da greje odozgo?

Alternativa je svakako spot sijalica, ali na istom sajtu piše da je preporuka da se noću svetlo gasi ? Ove IC sijalice koje preporučuju nisam našao kod nas, mada nisam ni posebno tražio ... ako neko zna gde ih ima neka javi.

P.S. Mala korekcija prevoda - "posebno onih sa visokom voltazom" treba prepraviti u "posebno onih sa velikom snagom (u vatima)" ("wattage"). E sad, pošto nisu napisali šta je to "velika snaga", ostaje nedoumica da li se grejači dostupni kod nas (recimo oni od 50W+) smatraju "snažnim".

P.S.2. Emitovanu toplotu kabl grejača lako možete kontrolisati običnim dimerom za svetlo, što je alternativa dobrom termostatu; preporučljivo je samo da imate što precizniji termometar (ja koristim neki digitalni koji prikazuje u koracima od 0.1C). Na ovaj način se izbegavaju "šokovi" (pali/gasi) koji skraćuju životni vek kabla, ali se zahteva veća disciplina i stalna kontrola temperature, da ne bi došlo do velikih oscilacija.

nenad
16.12.08., 12:07
Eh, Ikrise, nisam ni sumnjao da češ se pojaviti sa dodatnim pitanjima i razrađivanjem teme. Kada se koristi grejač, sijalica i slično, potrebno ih je noću gasiti, naravno. Zmijama treba dnevna i noćna temperatura, koje se razlikuju. Posebno je bitno noću gasiti sijalicu, kako zmije ne bi bile izložene svetlu 24h dnevno. Kod nas mogu da se nađu keramički grejači, koji su oblika sijalice, i stavljaju se u obično grlo. Ima ih u Pet-centru.
Ovo što je Gava pisao važi za boe, ovo je tema o boama. Ne traže sve zmije povećanu vlažnost, tako da vrstama koje žive u suvljim predelima, pretpostavljam da ne smeta i malo suvlji terarijum. Ukoliko bi nastavili ovu prepisku, bilo bi ok da se otvori posebna tema, da ne bi pravili oftopike.

ikriss
16.12.08., 12:18
Eh, Ikrise, nisam ni sumnjao da češ se pojaviti sa dodatnim pitanjima i razrađivanjem teme. Kada se koristi grejač, sijalica i slično, potrebno ih je noću gasiti, naravno. Zmijama treba dnevna i noćna temperatura, koje se razlikuju. Posebno je bitno noću gasiti sijalicu, kako zmije ne bi bile izložene svetlu 24h dnevno. Kod nas mogu da se nađu keramički grejači, koji su oblika sijalice, i stavljaju se u obično grlo. Ima ih u Pet-centru.
Ovo što je Gava pisao važi za boe, ovo je tema o boama. Ne traže sve zmije povećanu vlažnost, tako da vrstama koje žive u suvljim predelima, pretpostavljam da ne smeta i malo suvlji terarijum. Ukoliko bi nastavili ovu prepisku, bilo bi ok da se otvori posebna tema, da ne bi pravili oftopike.

Eh, pa od viška informacija ne mere nam loše ... na boe sam i ja mislio i pokušavam da pronađem najbolje moguće rešenje - to nam je valjda cilj? Po mom mišljenju, sve osim IC sijalica (pa i one u nekoj meri, ali manjoj) isušuju vazduh, pa "naglas" razmišljam da li je "nepreporučeni" kabl grejači mogu da se upotrebe na bilo koji način, tako da što manje isušuju okolinu. Pa ukoliko nešto izmozgamo, super, još jedna alternativa više.

Inače, moje iskustvo sa boama je da vole da su u toploj vodi, koja se greje na kabl grejaču, kao i da provode vreme blizu posude (gde i vlažnost veća), ali dugo već razmatram druge (bolje) varijante jer je topla voda, kao što se i kaže na sajtu, raj za bakterije koje se veoma brzo mogu namnožiti.

nenad
16.12.08., 12:26
Pa, rešenje može da bude fajtanje podloge terarijuma, redovno, ili svakodnevno menjanje vode, ukoliko stoji na grejaču.

ikriss
16.12.08., 12:42
Pa, rešenje može da bude fajtanje podloge terarijuma, redovno, ili svakodnevno menjanje vode, ukoliko stoji na grejaču.

Super, to i radim (oba), što znači da vlažnost održavam koliko-toliko OK. Evo kako izgleda konfiguracija terarijuma (dve posude sa vodom, dva skrovišta):

http://img206.imageshack.us/img206/7455/konfiguracijarf2.th.png (http://img206.imageshack.us/my.php?image=konfiguracijarf2.png)

gava
16.12.08., 14:04
Ako odete na sajt za koji sam vam dao link mozete da procitate da se insistira na sijalicama ili radije keramickim grejacima, ali nikako podnim. Naravno ovo je sve stvar izbora. Moj izbor je da pratim sugestije koje su preporucene na sajtu. Takodje moram napisati da se ne slazem sa drzanjem tople vode ili grejanjem vode u terarijumu. Razlog je jednostavan, takva voda se ne moze naci u prirodi gde ce boe moci da se kupaju u njima. Naci cete mlaku, a ne toplu vodu. Kasnije cu i napisati koja temp vode je po meni mlaka, i kakvu vodu ja koristim za kupanje moje zmije. Voda koju drzim u terarijumu je predvidjena najpre za pice.
Mislim da grejanje strana ne daje zeljene rezultate jer zmije vole topao pod, a ne vazduh. I iz tog razloga one, u prirodi, leze direktno izlozene suncu, a ne u hladu gde je vazduh takodje topao. Grejanje vertikalne povrsine ce samo naterati zmije da se priljube uz njih u potpuno neprirodnom polozaju. Dakle, moj zakljucak bi bio da bi grejanje terarijuma sa grejnim telom u vrhu terarijuma bilo prirodnije za zmije nego podno. Takodje ono ce dovesti do isusivanja vazduha u gornjim delovima terarijuma, gde zmije provode manje vremana.
Posto je njihov prirodni habitat kisne sume, koje se tako zovu zbog velike kolicine kise, onda je logicno i povremeno im obezbediti vestacku kisu. Takodje u toplim terarijumima kakve boe zahtevaju, fajtanje omogucava period visoke vlaznosti bez bojazni da ce se razviti bakterije, sto mislim da nije slucaj sa grejanjem posuda sa vodom. Zbog cega sebe maltretirati obavezom da im svakodnevno obezbedjujemo cistu vodu, kada orosavanje stvara prirodniji ambijent za nase zmije?
Da li podni grejaci isusuju vise vazduh u drvenim ili staklenim terarijumima? Pa ne znam sta bih rekao na ovo. Svako ko poznaje fiziku bar i malo moze veoma lako da odgovori. ISTO. Drvo se sporije zagreva, ali duze drzi toplotu, ali kad se jednom zagreje, sve je isto kao kod stakla. Drveni terarijumi su prakticniji kod ovako velikih zmija, sto zbog ciscenja, sto zbog grejanja. Drveni terarijumi se lakse zagrevaju bas iz razloga sto drvo duze drzi toplotu, ai potrebna su slabija grejna tela. I kod ciscenja i pomeranja pokazace se kao bolji izbir, prosto zato sto su sigurniji po pitanju ostecenja. Drvene terarijume je bolje zagrevati iznutre, pre nego spolja, i tu se opet vracam na sijalice ili keramiku.
Ovaj post je predug, ajde da cujem neke komentare pa da nastavimo da razvijamo ovu temu!

dule87
16.12.08., 15:49
Sve to stoji, al mislim da malo previse komplikujete stvari... Ako se vodimo cinjenicom, da u terarijumu drzino dovoljno veliku posudu, u koju moze da stane zmija i da se okupa..,, mislim da ce takva posuda praviti sasvim dovoljno vlaznosti, za normalan zivot. Samo je stvar podizanja vlage pred presvlacenje, i to je to.
A sto se tice toga, da je zrak suvlji na dijelu gdje je grijac, mozda, al u terarijumima u kojima nije dobra cirkulacija zraka.., u ter. gdje je cirkulacija zraka dobro rijesena (dijagonalana), sumnjam da ce razlika u vlaznosti biti puno veca.
Znaci da sumiram, ja mislim da je najbolja kombinacija, preko dana da grija sijalica, a nocu, ako ima potrebe, grije grijac..

gava
16.12.08., 18:14
Ono sto mene jedino interesuje, jeste zdravlje zmija, a ne koliko ce cimanje imati njihovi vlasnici ili kolko ce im to komplikovati zivot. Ako nisi spreman da se cimas oko njih ili izlozis trosku, ili da im posvetis vreme, onda mozda nisi trebao da se bavis teraristikom i boama.

Treba da u svakom trenutku nastojimo da uslove u kojim drzimo zmije razvijamo i unapredjujemo. Zato valjda i pisemo ovo sto pisemo. Ali svako mora da izvaga za sebe sta mu je najbolje raditi

Temperatura vode kojom ja kupam svoju bou je oko 28C

Spana
16.12.08., 18:56
auuu,al se ovde zakuvava polako.svaka cast momci,stvarno ima velikih poznavalaca medju vama,moram priznati :)
ja mojoj boi obavezno prskam ter pred presvlacenje mada i ona sama odlazi da se kupa kada je u periodu presvlacenja tako da nemam neki problem oko te vlaznosti.ne znam koliki mi je procenat vlaznosti ali nisam imao problema do sada.Sijalica mi je preko dana upaljena uvek a nocu je gasim i temeratura mi padne na oko 21-21 stepena.

Chobi
16.12.08., 19:27
LJUDI! Presvlaci se! :icon_cheers:

Dosla je do staklene pregrade na pola terarijuma i blago se trljajuci o nju skida kozu

Bila mi je frka oko tog prskanja...i bakterija. Vec sam 2 veceri prskao preko dana za vreme rada sijalice, pomislio sam da gresim i da je trebalo da prskam nakon gasenja sijalice.
Inace videcu sta je skinula ujutru, sada necu da je uznemiravam. Primetio sam samo da je pocepala skinutu kozu u jednom delu. Citao sam na gore pomenutom sajtu da treba da skine iscela kozu, ono bukvalno druga zmija pored, s ocima, glavom, i to...
Pomenuli ste i neke IC sijalice...Ja sam u Pozarevcu nabavio i jedno vreme koristio (mlecnu,tj.bezbojnu, a ne crvenu) Infrared od 250W koju sam regulisao potenciometrom, ali za razliku od obicne spot od 100w koju sada koristim, ona IC je puno grejala a slabu svetlost davala. Ja sam hteo da ispod nje odrzavam 30 stepeni ali to je bilo nedovoljno svetla. Zanima me da li Boama, kao npr. Iguanama, ne smeta crveno svetlo IC sijalice??
Inace, sto se tice izvora toplote, na puno mesta sam i ja procitao da se izbegavaju podni grejaci bilo kog tipa a koriste samo "plafonski".
I, jos nesto sto me interesuje, da li postoji neki problem ako ne skine kozu potpuno,tj. ako negde neprimetno ili primetno ostane na njoj????
I oko toga sam negde procitao da ce, ili da spadne prilikom sledeceg presvlacenja, koje ce kao da nastupi u skorije vreme, ili, ce da zagnoji :(

gava
17.12.08., 00:07
Ukoliko se nije presvukla potpuno treba da je stavis u posudu sa mlakom vodom, jedno pola sata dok ta neskinuta koza ne omeksa. Onda treba da je sam odvojis od zmije. Nije to nista strasno, obicno koza pocne sama da se odvaja... Ali ne bi trebao da cekas sledece presvlacenje.
Takodje, dobro je znati da nepotpuno presvlacenje je rezultat manjka vlaznosti u terarijumu ;)

ikriss
17.12.08., 10:38
LJUDI! Presvlaci se! :icon_cheers:
I oko toga sam negde procitao da ce, ili da spadne prilikom sledeceg presvlacenja, koje ce kao da nastupi u skorije vreme, ili, ce da zagnoji :(

Čestitamo. :)

Nakon presvlačenja potrebno je da pažljivo proveriš da li je koža cela, i da li su tu svi delovi. Najviše obrati pažnju na vrh (kraj?) repa, tu najčešće ume da ostane deo stare kože, i onda mogu da se stvore potencijalni problemi (razviju bakterije). Ukoliko deo kože ostane, gava ti je dao savet sa kojim se i ja slažem - ostavi zmiju u mlakoj (*) vodi neko vreme (pola sata, ukoliko izdrži :), i onda lagano, ukoliko koža sama ne otpadne, probaj da je skineš ti.

Pošto je sve prošlo OK ovaj put, neka ovi hint-ovi ostanu negde napisani, pa kome zatreba.

Jedino što ni sam ne znam je šta raditi ako koža ostane preko očiju, jer to je kritično mesto br.2 - da li je neko imao ovo iskustvo?

(*) - moramo da nekako odredimo šta je mlaka a šta topla voda, u stepenima, jer verovatno mislimo na isti temperaturni opseg, ali se drugačije izražavamo. Meni je mlaka voda oko 30 stepeni, a topla preko 35.


Sijalica mi je preko dana upaljena uvek a nocu je gasim i temeratura mi padne na oko 21-21 stepena.

Ja mislim da je ovo nisko. Evo šta kaže jedan sajt:

http://www.redtailboas.com/general_care/general_care.html#heattemp

Please pay very close attention to this section. This is the MOST important requirement for the long term health of your boa. Enclosure temperatures. These are tropical animals and should be maintained within a tropical temperature range of 80 - 92F. My enclosures are maintained at an ambient temperature of 82 ° F. A basking area with temps in the low 90's is also always available. This allows the boa constrictor to thermoregulate, and control it's own body temp. It must have a place where it can go to "warm" up and a place to go where it can "cool" down.

Slobodan prevod:

Molim vas obratite posebnu pažnju na ovu sekciju. Ovo je NAJVAŽANIJI uslov za dugoročno zdravlje vaše boe. Temperatura okruženja. To su tropske životinje kojima treba obezbediti tropske temperature u opsegu od 80 - 92F (80F = 26.7C i 92F = 33.3C). Moji terarijumi se održavaju na ambijetalnoj temperaturi od 26.7C. Prostor za grejanje (i izležavanje, jer ne mogu da napišem - sunčanje :) sa najnižom temperaturom od oko 32C je uvek prisutan. Ovo omogućava boi constrictor da se termoregulira (jel se tako kaže?) i kontrolipšte telesnu temperaturu. Mora postojati mesto na kome će se "zagrejati" i mesto na kome može da se "rashladi".

Znači noću - minimum 25C.

Chobi
21.12.08., 19:44
Koliko je boama potrebno mesto za skrivanje? Sta je najbolje za tu svrhu, tj. sta vi koristite (ako koristite)? ....za zmiju velicine oko 80 cm...

Spana
21.12.08., 21:58
ja sam stavio dva kamena i preko njih jedan poprecno i tako sam dobio "pecinicu" gde se ona redovno zavlaci.nema pravila bilo sta gde moze da se zavuce i sakrije.

Chobi
21.12.08., 22:54
OK, a sta koristite za dezinfekciju i ciscenje terarijuma iznutra?

gordond
22.12.08., 13:35
Mislim da je Nenad vec negde napisao da treset prvo ispece u rerni na 200 stepeni i da sve sto se stavlja u terarijum trebas da prokuvas ili bar isperes vrelom vodom...
Sto se tice ciscenja terarijuma, ja za staklo koristim obicnu tecnost za brisanje stakla a fekalije samo izvadim...
A sto se tice onog dela kad zmiji ostane stara kozica na ocima, gledao sam pre par dana emisiju o kraljevskim kobrama i bas je to bio slucaj. Lik je samo naprskao oko nekom tecnoscu (ne bih znao kojom, ali kontam da moze biti neki alkohol) i lagno skinuo kozicu pincetom...

Stufy
22.12.08., 13:39
Ja koristim samo vrelu vodu, ne upotrebljavam detrdzente. Stare navike iz akvaristike :) A mozes da ga obrises alkoholom. To ce ga sterilisati takodje. Imas u apotekama 96 % se prodaje na litar. Sacekaj samo da ispari i onda isperi vodom.

gava
22.12.08., 22:59
Mesta za skrivanje sluze da stvore kod zmije osecaj sigurnosti, sto znaci da mesta za skrivanje mogu biti transparentna. Ja koristim najobicniju granu ispod koje se zmija avuce. Vidim ja nju, a vidi i ona mene, ali njoj je to ok. A to znam tako sto se ranije ukopavala, ali od kad je grana tu, vise ne. Obicno stavis neku kutiju sa rupom ili lavor (ako je boa velika) ili sl. Ali kao sto sam vec napisao, samo treba da se stvori osecaj sigurnosti... inace mesta za skrivanje u mom iskustvu nisu neophodna. Posebno ako su terarijumi na mestima gde ne prolazi veliki broj ljudi.
Za ciscenje terarijuma su vrela voda i cist sunjdjer sasvim dovoljni. Ako se desi da se zmija pokaki uz staklo pa se to tewze cisti samo vodom, moze se (kao sto je Stefan napisao) koristist i alkohol, ali nije neophodan. Deterdzente treba izbegavati jer su toksicni, a i nikada niste sigurni da li ste ih lepo sprali. Posebno u velikim terarijumima.
Koliko ja znam, Nenad nabavlja prociscene tresete koje ne treba peci u rerni. Mislim da se to odnosilo na sve predmete koji nisu od plastike, a doneti su iz prirode (kamenje, grane, kore od drveta), koji se takodje mogu i tusirati vrelom vodom pre nego sto se stave u terarijum, ali je pecenje sigurnije. Proverite, ali ja jos nisam cuo da je potrebno treset peci u rerni. Ko zna, mozda gresim...

Definitivno gresim. Sada sam procitao da ON pece treset pre stavljanja u terarijum. Verovatno da tako treba. Ja koristim piljevinu i nemam iskustva sa tresetom kod zmija.

nenad
23.12.08., 12:46
Pa, ne kažem da tako treba, i verovatno preterujem, ali nije mi neko cimanje da to uradim. Onda sam 100% siguran da je sve ok. A i pomaže pri isušivanju treseta, jer svako ko je potapao kocku u vodu, zna koliko joj treba vremena da se osuši ;)
Što se tiče dezinfekcije, slažem se sa Gavom, i dodao bih da je bolje koristiti so za pranje terarijuma, nego deterdžente. Naravno, i alkohol je skroz ok.
Prskanje očiju koje nisu presvučene se ne radi alkoholom, nikako :D Več zamišljam kako bi lepo bilo jutarnje umivanje alkoholom :D Malo peče i to je to. Zezam se, zmije su posebno osetljive na alkohol, ne treba ga koristiti u njihovoj blizini. Kad se terarijum steriliše alkoholom, potrebno je da se posle isuši dok ne izvetri, a čak je dobro posle ga prebrisati mokrim sunđerom, da bi se isprali svi tragovi alkohola.

Stufy
23.12.08., 13:20
Sam tek videp post iznad. Moj odgovor se odnosio samo na pitanje koje je postavio Chobi. NIsam mislio da prskate zmije alkoholom. :) Pa da postanu alkoholicari... :) Inace ja mislim da je bas na ovom forumu bilo reci o tome kako alkohol nagriza silkon i slabi veze izmedju stakala ako se koristi za sterilizaciju ter. Nije tacno.

gordond
23.12.08., 14:57
Lik je samo naprskao oko nekom tecnoscu (ne bih znao kojom, ali kontam da moze biti neki alkohol) i lagno skinuo kozicu pincetom...



Prskanje očiju koje nisu presvučene se ne radi alkoholom, nikako :D Več zamišljam kako bi lepo bilo jutarnje umivanje alkoholom :D

Pa ne znam da li je to bio alkohol, znam samo da nije obicna mlaka voda, a za alkohol sam predpostavio;) I naravno nisam ni predpostavljao da je to neki 96% alkohol :D

nenad
23.12.08., 15:50
Koji god, mislim da to nije dobro. Iz mog iskustva, mlaka voda radi posao.

gordond
23.12.08., 16:17
Ma ok, samo sam rekao sta sam gledao da je covek uradio kad je imao problema sa zaostalom kozom na kapcima pa sam otprilike pomislio koja bi to mogla biti tecnost ;)
Vidis, mozda bi ti mogao znati pa da skratis ove muke sa alkoholom:D

Chobi
25.12.08., 14:38
Video sam u Zajac-ovom katalogu neku tecnost, mislim da se zove "Sheding-aid"...
Nego recite vi meni, koliko "brzo" boe rastu? Tj. u proseku, koliko cm za godinu dana?
I jos nesto, primetio sam na donjoj strani svoje boe nekakvo crvenilo, u predelu od kloake nekih 15 cm ka sredini... sta bi to moglo da bude??

gava
25.12.08., 14:49
Brzina rasta zavisi od ishrane, temperature, podvrste, jedinke...........
Najbrze rastu u prvih godinu dana. Tada treba da porastu na 120 do 150cm. U sledece 2 godine treba da dobiji jos oko 50cm. Posle toga nastavljaju da rastu tokom celog zivota, ali dosta sporije i manje.
Nemoj ovaj podatak shvatiti kao pravilo

Chobi
27.12.08., 22:07
Jel zna neko sta bi moglo da bude zmiji koja na donjem delu tela, pocev od kloake pa ka sredini ima crvenilo,tacnije je roze boje, zastupljeno jace kod kloake a ka sredini sve bledje, cak i na glavi, iza usta, tj ispod oka (na obrazima) ima blago roze obojeno???
Kako izgleda kad ima grinje??
nije mi tu aparat a kad slikam telefonom ne vidi se bas najbolje, moracu da izbacim sliku sto pre, a dotle, ako neko zna sta je ovo...PLEASE HELP!

zarko
28.12.08., 00:11
zmija ne moze da zapati grinje..
smao fungal growt moze da bude ali ne lici...
da li je 3D ili u nivou koze? ak oje u nivou depigmentacija najverovatnije ako nije i normalno

Chobi
28.12.08., 00:19
zmija ne moze da zapati grinje..
smao fungal growt moze da bude ali ne lici...
da li je 3D ili u nivou koze? ak oje u nivou depigmentacija najverovatnije ako nije i normalno

Nisam siguran da je bilo ranije, na glavi nije sigurno.
Nema nikakvu izraslinu, samo kao pigment na krljustima odozdo. kao da je presla preko neke...krvi recimo (ovo mi je prvo palo na pamet) pa joj se vremeno skoro izbrisalo.... a nije ustvari. Sutra cu da je slikam.
A sta su to "mites" kod zmija?....citao sam o tome nesto al nisam bas ukapirao, trebalo bi da su grinje u prevodu, ili tako nesto...

freepartyman
28.12.08., 01:57
Mites su ti pipari,kao sitne bubice koje mozes da primetis ujutru kad se upale svetla kako idu po zmiji;)

zarko
28.12.08., 04:49
mites u prevodu kod nas ,da li dodje GRINJA? nekako glupo
mites and ticks !! aj sad ...ojsa pa prevedite

Chobi
04.01.09., 12:19
Isao sam paralelno s ovim (nasim) i na forum sajta http://www.redtailboas.com/forum/ i od onih amera saznao da nije nista strasno sa zmijom, da je kao normalno da pocrveni stomak ponekad, ili pred presvlacenje ili inace,tokom zivota. De znam...valjda je OK. Ipak cu da joj pratim izgled stomaka, da se ne razvije u nesto, ne-daj-Boze...a i kontaktiracu od ponedeljka vet.fakultet da probam da se cujem s vet-om kog mi je Nenad preporucio.
Hteo sam jos da vas pitam...Na koliko dana bi trebalo da zmija kaki, tj. ispljune nesvareno posle jela? Moja je jela pre 8 dana, i danas bi je hranio ali u medjuvremenu nije vrsila nikakvu nuzdu...?

Spana
04.01.09., 12:55
Verovatno jeste ali nisi nasao "minuli rad".obicno treba da obavi nuzdu dva-tri dana nakon hranjenja jer joj uglavnom toliko treba da svari hranu.Meni se dosta puta desilo da nevidim ali se zato oseca i to zesce!

Chobi
04.01.09., 13:14
Ma ne, nema niceg. Na papiru je

nenad
04.01.09., 13:43
Dešava se da neće redovno da izbacuju izmet. Trebalo bi par dana posle jela, kako ti je Spana rekao. Nahrani je sad, moguće da će posle obroka da izbaci. Ako ne, onda par dana posle hranjenja je stavi u mlaku vodu, i drži je unutra dok se ne ukaki. Imam sličan problem sa jednom viperom.

Chobi
04.01.09., 14:22
Jel ovo ozbiljan problem? Mislim da sam za mesec dana samo jednom video jedan, ali vredan izmet. Ostalih 3-4 sitnijih su bili "uprljani" piljevinom pa se nije moglo razaznati sta je, izmet ili ispljuvak. I da jedan od tih 3-4 je bio prepoznatljiv krupan ispljuvak. Jel ovo normalno, mislim jel se ovo moze nazvati redovnom stolicom? Sad kada je na papiru mogu jesno da utvrdim sta i koliko cesto izbacuje, ali, kao sto kazem, za sad nista...:S

kimo
04.01.09., 14:29
Ja sam video da je moja E.radiata vršila nuždu u posudu sa vodom. Znam da to rade zmije često, pa reko da vidim da li je tvoja nekad tamo izbacila? Kod reptila generalno se može raditi to kupanje u toploj vodi povremeno, pogotovo kada imaju problem sa stolicom. Najbolje bi bilo da je recimo 1 nedeljno staviš u toplu vodu i malo masiraš, to ne može da joj škodi, a može da koristi nekada.

nenad
04.01.09., 14:35
Kod zmija koje jedu miševe ne bi trebalo da bude nikakvog ispljuvka. Ako zmija povraća hranu to nikako nije dobro. Posebno ako povraća par dana posle hranjenja. U pitanju je najverovatnije izmet, koji može različito da izgleda. Mislim da ne bi trebalo da se brineš. Ako je kupaš, vodi računa o sušenju, jer ni bi valjalo da mokra ide na hladno ;)

Chobi
04.01.09., 14:52
hmm...ono jednom jeste izgledalo kao ispljuvak, ili je iskenjala nesto mekano/pufnasto, pa sam pomislio da je koza misa koju pljuje. Da li da je kupam u njenoj posudi s vodom ili pod slavinom?

nenad
04.01.09., 15:16
Zmije ne pljuju kožu miševa. Kimo je skoro isto pomislio da mu je zmija povraćala, ali to je samo izmet koji izgleda malo čudnije od uobičajenog. Nije razlog za brigu.
Ako je kupaš pod slavinom, nećeš ništa uraditi, poenta je da ona bude potopljena u mlaku vodu, da joj voda uđe u kloaku i pomogne da isprazni creva.

kimo
04.01.09., 15:30
Uzmeš lavor i tu je okupaš. Malo je maziš i masiraš nekih 10-15 minuta i to možeš raditi par dana zaredom dok ne izbaci izmet. Naravno kao što kaže Nenad, obavezno je stavi na toplo, a ne sme da bude nikako na promaji.

nenad
04.01.09., 15:36
Ne moraš čak ni da je masiraš. Dovoljno je da bude dovoljno dugo u vodi pa da izbaci sve. Obično vrlo brzo izbace urin (onaj žuti deo izmeta), a izmet nešto kasnije, mada ne mora tako da bude. Ako ne izbaci odmah drži je u vodi pola sata, ali pazi da se voda ne ohladi puno. Neka bude oko 30 stepeni. Može da se desi da je dobila zatvor zbog nedovoljne vlažnosti u terarijumu.

Chobi
04.01.09., 17:38
###, ja je drzao 5 min, i nista. Unervozila se cim je dodirnula vodu. drzao sam joj zadnju trecinu tela u vodi i malo je mazio. Nisam imao cime da izmerim temp, ali bila je onako,topla... Pre nego sto sam je izvadio iz ter, nasao sam 2-3 manja izmeta (oko 1,5x1 cm) pa reko aj da je ne maltretiram dugo u vodi. Jel sam se #######? Sta da radim?

nenad
04.01.09., 18:53
Pazi, kupanje na silu nije potrebno ako je ona izbacila izmet. Dakle, ako si našao izmet, onda ti je životinja ok, i ne moraš da je kupaš ;) Inače, ako ima zatvor, ono što ti rekoh, da posle dva hranjenja ne izbacuje ništa, onda je staviš u mlaku vodu, recimo oko 30 stepeni, ili malo manje, u plitku vodu, da ne pliva, nego stoji na dnu, ali da joj kloaka bude potopljena. Najbolje da je tako i zatvoriš. Ona će da divlja dok se ne umori, a onda će da se smiri u vodi. Bitno je da ne bude duboka voda, nego samo dva prsta dubine, recimo, i to je to.

Chobi
04.01.09., 21:39
http://www.youtube.com/watch?v=mSukbwt_O24

nenad
04.01.09., 21:48
ChobiVanKenobee? Čestitam za ovaj nadimak, super je ;)
Nego, već smo pisali o živom plenu. Navikavaj je na mrtve miševe, nije dobro hraniti ih živim plenom.

Chobi
04.01.09., 22:59
:) nema nasta, tako me neko nazvao na nekoj svirci (dok sam "lupao" bubnjeve), i ne secam se sto, pa sam se setio eto tad.
A sto preferiras mrtav plen, zbog moguceg povredjivanja zmije?
Pa mislio sam dok jede miseve da ih njupa zive, a da je vremenom pred prelazak na pacove, polako prebacim na mrtve...

A sta mislis da se desilo prilikom prvog napada?

nenad
04.01.09., 23:21
Pisali smo dosta o tome, pogledaj u temi Python molurus, da se ne ponavljam. U kratkim crtama, povrede, paraziti, izmet po terarijumu, itd. Ako je dugo hraniš živim plenom, teško ćeš je navići na mrtav. Bolje početi što pre.

dule87
05.01.09., 01:35
Kad vec dajes zivo, najbolje je da si joj dao iz ruke, kako si ga i drzao za rep.., tako ce ga sigurno ugristi za glavu i nema frke...
A prilikom prvog napada, desio se promasaj..hehe desava se i najboljim ;)

nenad
05.01.09., 16:00
Nemoj da ga slušaš, vidiš da je pomahnitao :D Čuo sam da boe gadno grizu ;) Daj joj mrtvog miša, možeš da uzmeš neku dugačku pincetu, metalnu ili drvenu, kakvu nađeš, pa joj mašeš mišem iznad glave. Trebalo bi da ga pojede. Ako neće, onda budeš uporan. Ili možeš da joj daš živog miša, pa kad ga pojede, odmah joj ponudiš i mrtvog, zmije su obično posle prvog pojedenog miša najgladnije ;) .

Chobi
05.01.09., 17:17
Ma prebacicu je ja na mrtve sigurno,zahvaljujuci vama, iscitao sam svasta, siguran sam da ima nacina.
Pozz

Spana
05.01.09., 17:44
Nenad je u pravu da znaju da ugrizu!ja ti to tvrdim iz prve ruke,imao sam "blizak susret" sa mojom ali opet joj dajem iz ruke,jednostavno necu se opametiti.ali uvek mozes pincetom da joj dajes ili nekom rikavicom da ne bi dolazilo do ugriza.dok je mala nije frka ali kad je odrasla...Ne bih se zezao!!!

Chobi
06.01.09., 23:21
Evo par slika nase Stele...
http://img142.imageshack.us/img142/6665/dec08dg0.jpg
http://img254.imageshack.us/img254/5808/dec08ue4.jpg
http://img101.imageshack.us/img101/8464/dec08yh2.jpg
I evo naseg neizostavnog Bubuja
http://img26.picoodle.com/img/img26/3/1/6/f_boobyel4m_bee001b.jpg

Chobi
07.01.09., 00:26
Evo jos nekoliko...
http://img228.imageshack.us/img228/9176/jan09qq0.jpg
http://img99.imageshack.us/img99/2805/jan09hy9.jpg
http://img99.imageshack.us/img99/3407/nov08xi9.jpg
http://img167.imageshack.us/img167/9351/nov08ge2.jpg
http://img56.imageshack.us/img56/9741/novdec08bp3.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/3228/ovakojebilonekadyd0.jpg
http://img84.imageshack.us/img84/9445/quarantinesetup1xa5.jpg

Damn
18.01.09., 13:55
Boa je odlicna zmija i voli da jede moze da pojede Veliko morsko prase pa i vece, kod hrcaka je problem sto nisu DEBILI ko misevi ne go znaju i da se brane ...
Znam zmiju Piton regius *loptasti* kojeg je hrcak ishefto ko carapu i ostao ziv

nenad
18.01.09., 18:19
Pa ZATO zmiji treba uvek davati mrtav plen. Takve stvari se stalno dešavaju. Hrčak grozno ujeda, kako sam čuo. Gore od miša.

Chobi
29.01.09., 13:13
Juce sam je hranio prvim smrznutim/odmrznutim misem. Bez problema ga je scepala kad sam ga prineo ispred njene glave. Jedino ga je duze nego inace drzala "u zagrljaju" pre gutanja, i ako sam ga na kratko cimao za rep dok ga je davila.

freepartyman
29.01.09., 14:38
Nemas potreba da ga cimas,kad krene da ga davi..Postoji fazon ako zmija nece da jede mrtav plen(koji se nekrece)..klatis joj jednog misa iznad glave,cim ga scepa i krene da davi,ti uzmes drugog i stavis u terarijum..Kad pojede prvog nema sanse da odbije drugog;)
Tako par puta i trebalo bi da krene da jede i ono sto se nekrece;)
To je bolje kod vecih zmija(boe,burmanci) jer smanjujes mogucnost da budes ujeden.. na taj nacin zmiju odvikavas da lovi na pokret;)

nenad
29.01.09., 15:21
Taj metod nažalost ne funkcioniše kod svih zmija. Mlatim zmiji mišem iznad glave, ona pomisli da je živ, i pojede ga, onda dok traži drugog miša (što svi znamo da rade posle prvog pojedenog :D ), ja joj stavim drugog mrtvog miša, ali desi se da neke uopšte neće da ga pojedu. To je individualno.

Druga stvar, neke moje zmije jedu mrtav plen koji im ostavim u terarijum. Dakle, nema nikakvog pokreta. A, opet, kada im gurnem ruku u terarijum, pokret prstiju ih zainteresuje, pa hoće da ujedu. I to je vrlo individualna stvar.

freepartyman
29.01.09., 18:42
To stoji kad jedu ujedaju sve zivo..Ali pri svakodnevnom vadjenju,se primeti razlika,kad se hrani bez pokreta,to su bar moja iskustva vezana za boe;)
Zmije jesu primitivna bica ali mogu se usloviti na rutine kad je hranjenje i vadjenje iz terarijuma u pitanju..:) Ako naprimer svaki put kad hranimo zmiju pre nego sto ubacimo misa kucnemo dva tri puta u terarijum, posle par puta zmija ce se usloviti da posle kucanja dolazi hrana.. Posle toga cak i kad nemamo misa, ako na isti nacin kucnemo u terarijum videcemo zmiju spremnu za dolazak hrane:)To su fore koje se koriste za zmije koje su opasne po coveka,i sa kojima ima najvise ujeda i nezgoda bas pri hranjenju.

nenad
30.01.09., 01:36
Prvi put to čujem za kucanje, otkud ti to? Ne poznajem dovoljno fiziku da mogu da kažem kako se vibracije prenose kroz terarijum kad se kucka po staklu, pa ne znam da li zmije mogu da osete. Ali, svakako ne mogu da čuju.

gordond
30.01.09., 02:44
Predpostavljam da je to ona prica o uslovnom ponasanju kod zivotinja i onom eksperimentu sa psom i zvonom.
Ukratko za one koji ne znaju o cemu se radi: Jedan psiholog je pre svakog hranjenja psa zvonio zvonom par puta i odmah nakon toga mu je davao hranu. Posle odredjenog vremena, pas je na zvuk zvona poceo da luci pljuvacku i trazi hranu.
Ne znam bas koliko se sve to moze primeniti na reptile posto su oni na dosta nizem razvojnom stupnju od pasa (sisara).
A sto se tice vibracija, mislim da se sasvim dovoljno dobro prenose da zmija to oseti. Bar se ova moja uvek trza na lupkanje.

freepartyman
30.01.09., 02:55
Kuckanje osete kao vibracije.
Zmije se veoma lako uslovljavaju na rutinu..bilo to hranjenje ili vadjenje iz terarijuma;)
U kontaktu sam sa jednim od odgajivaca u SAD-u i on mi je pisao dosta o tome..Preciznije pisao mi je to u slucaju burmanskih pitona..kontam da deluje i na ostale zmije:) Na bou je delovalo:)

nenad
30.01.09., 03:17
Zanimljivo. Koliko ti je odokativno puta trebalo da je naučiš na tako nešto? Zanima me koliko brzo mogu da uče, obzirom na to da nisu baš najinteligentnije životinje. Imam par zmija koje su uvek gladne, njima kuckanje verovatno ništa ne bi značilo, jer čim vide neko pomeranje ispred terarijuma dolaze da vide da li ima hrane, kuckao im ja ili ne :D

Što se tiče ovog drugog da se zmije lako navikavaju na vađenje iz terarijuma, to jako zavisi od vrste i jedinke. Ako čuvaš uobičajene Boide koje se čuvaju, onda možeš da stekneš takav utisak. Kod Colubrida može da bude baš dosta drugačije, da uporno neku jedinku vadiš iz terarijuma, i da je svaki put nemirna. Nikako da se navikne na uzimanje u ruke. A da ne pominjem mog Agkistrodon contortrixa koji prezire svako vađenje iz terarijuma, i nikako se na to ne navikava.

freepartyman
30.01.09., 03:52
On je tu foru oko kuckanja potencirao na boidama..Ne znam da li deluje na kolubride..Napisao mi je da to sve zavisi od jedinke, moja boa se uslovila posle tri,cetiri hranjenja otprilike:) Kad sam napisao o uslovljavanju o vadjenju iz terarijuma mislio sam na boide,jer nikad nisam drzao kolubride pa neznam..A najverovatno uzimam loptastog pitona ,tako da necu uskoro saznati..:) Nemogu da tvrdim da tehnika vazi za sve zmije,jer sam samo na boi probao..trenutno je isprobavam na burmancu;)

Chobi
05.02.09., 01:15
Kako bese, posle koliko dana od poslednjeg zmijinog vrsenja nuzde da se zabrinem??
Kenjala je pre oko 12 dana, a od tad je jela 2 puta....

terarista
05.02.09., 10:20
Kako bese, posle koliko dana od poslednjeg zmijinog vrsenja nuzde da se zabrinem??
Kenjala je pre oko 12 dana, a od tad je jela 2 puta....

Pozdrav! :)

Kada su boe u pitanju, termin "potpuno neregularno" najbolji je odgovor na pitanje koliko često izbacuju feces i urin (naravno, u "čvrstom" stanju). Moja boa, stara oko 10 meseci, je u jednom trenutku izbacila feces posle 4 obroka (odrasli miševi), odnosno posle više od mesec mesec dana, praktično bez posledica (ne deluje da joj ne "nešto"). Ipak, posle dve nedelje bi možda mogao da pokušaš da je potpiš u mlaku / toplu vodu BEZ MASIRANJA (za taj prvi put), ali ako i to bude bez uspeha, i to je OK - pokušaj ponovo za nedelju dana, ako se već u međuvremenu ne olakša. Ono gde nema pomoći je zabrinutost - znam kako ti je, jer sam prošao kroz istu situaciju, i nije ni malo prijatno! Pri tom sam je, posle dve nedelje bez fecesa čak dva puta potapao u toplu vodu na po pola sata i - ništa. Na kraju je sama "proradila", a prizor je bio ... pa recimo samo da sam se i ja osećao lakše, sve ostalo se ne bi moglo baš tako opisati. :)

Srećno i obavesti nas kako se završilo! :)

Chobi
05.02.09., 21:26
Hvala. Hocu. Vec sam je potapao jednom, ali ona mrzi vodu...znaci, poludi i svom snagom pokusava da shturne

dule87
05.02.09., 22:35
Probaj da je potapas u "plitku" vodu, tako da zmija osjeti dno pod sobom, tu je bitno da se zmija malo raskiseli :) i da joj udje voda u org. kroz kloaku...

Duleslash
05.02.09., 23:46
Pa ZATO zmiji treba uvek davati mrtav plen. Takve stvari se stalno dešavaju. Hrčak grozno ujeda, kako sam čuo. Gore od miša.
da, grozno... lichno sam osetio... :/
gajio sam dosta hrchkova... josh ni jedan nije bio miran , koliko toliko... morsko prase dodushe dosta je brzo
(iako drugi ljudi tvrde suprotno, a ja ovo moje od pola kile jurim vechito po sobi kad se posvadjamo)
ali nije agresivno... mislim da ne bi morsko prase poredilo zmiju...

gava
06.02.09., 10:05
Probaj da je potapas u "plitku" vodu, tako da zmija osjeti dno pod sobom, tu je bitno da se zmija malo raskiseli :) i da joj udje voda u org. kroz kloaku...

Da, i ja sam imao sličnih problema sa svojom boom. Voda mora biti plitka. Ne dublja od pola debljine zmije. Naravno da hoće da izađe, ali moraš je zadržati unutra. Staviš neki poklopac. Ja imam posebnu posudu sa poklopcem samo za kupanje. U literaturi piše da je ne treba držati u vodi duže od pola sata pošto se voda brzo hladi. Pokušavao sam svaki dan tako, jedno nedelju dana i ništa. Tada mi je nenad rekao da zaboravim to na po pola sata. Stavi je u vodu, pa na radijator, pa dok se ne olakša. Odprilike joj treba sat vremena. Hranim je dva puta između vršenja nužde. Ako se u tom periodu sama ne olakša onda ide u vodu i ne hranim je ponovo dok ne odradi šta treba.

Chobi
14.02.09., 18:37
KONACNO!!! Iskenjala se danas. I Boga mi, sto rece buraz ima ga...kao da nije kenjala mesec dana :D

Celav
16.03.09., 16:37
Jedno pitanje. Jel dovoljan terarijum 180cm duzina, 100cm visina i 80cm sirina za bou?

freepartyman
16.03.09., 16:52
Sve zavisi koliku bou imas;) Mada to jeste dovoljno:)
Ako je jos mlada stavi je u manji terarijum,jer ce tako da se oseca sigurnije;)

NecrovoX
23.03.09., 17:37
Moj cale ima gomilu golubova...Pa bih mogao kojeg da zrtvujem i za bou..
Koliko je dobro njoj davati to? I naravno to tek kada poraste...
a i kod goluba nema opasnosti da ce je ujesti itd.. :) samo da je kljuca do smrti! :)

nenad
23.03.09., 17:48
Preporučio bih ti da zamrzneš prethodno goluba, zbog parazita.

NecrovoX
23.03.09., 19:29
E,a i kada se vec pominje to kuckanje kao vibracije...
Ja moju nameravam drzati u svojoj sobi.. A tamo mi se nalaze i 5.1 zvucnici koje bas ne zalim.Koliko bi njoj smetale te vibracije? Kontam da dosta...Ili bi se mozda navikla na to? Pa pustila kosu i postala metalac,posto samo to zlo izlazi iz mojih zvucnika ;)
##### li ga,valjda mi nece uvaliti neku folk zmiju :)

freepartyman
23.03.09., 19:50
To sto sam napisao u vezi kuckanja su samo iskustva pojedinaca tako da ih netreba uzeti za 100%;)
Ako je blizu zvucnika terarijum nevalja,mada zmije osete vibracije u slucaju zvucnika baseve,tako da mozes samo da smanjis bas;)

gordond
24.03.09., 12:31
Ja iz licnog iskustva mogu da ti kazem da osete. Bilo da pustim jace muziku ili malo vise pojacam pocajcalo dok sviram gitaru, one odmah izlaze i proveravaju sta se dogadja;)

NecrovoX
24.03.09., 16:31
E sad samo ostaje pitanje koliko njih to nervira i ako da,da li njim i smeta?
Ne mislim da ce umreti od toga,ali da ne postane nervozna,pa da je posle tesko sa njom..

Jos jedno od mojih mnogih pitanja je...Kakvu vodu da joj dajem? El moze pravo iz cesme ili bi trebalo kao za akvarijum da malo odstoji ili nesto,cisto zbog hlora itd..

nenad
24.03.09., 21:29
Ja obično zmijama dajem vodu iz česme. Mislim da je sve jedno. U svakom slučaju će bar deo hlora ispariti, jer neće zmija momentalno doći i piti vodu kad joj stavim posudu ;)

dule87
24.03.09., 22:40
E sad samo ostaje pitanje koliko njih to nervira i ako da,da li njim i smeta?
Ne mislim da ce umreti od toga,ali da ne postane nervozna,pa da je posle tesko sa njom..
Ma opusti se, zmije ne cuju jer su gluve, samo osjete vibracije.. Ako nema vibracija (basa), nema ni problema..

Chobi
10.04.09., 15:12
Malo smo se ugojili cini mi se....
http://img139.imageshack.us/my.php?image=p4100015555555555555555.jpg
http://img134.imageshack.us/my.php?image=p32300100000000000000.jpg

Sta vi mislite? Da li je malo sira u telu nego sto bi trebalo? Inace, duga je oko 95 cm, a u precniku sredine tela ima oko 4,5 cm. Hranim je jednim misem nedeljno. Da li da proredim na 10 dana? Stara je oko 1 i po-2 god.
Postoji li pisano "pravilo" koliko bi trebalo da bude siroka u odnosu na duzinu tela?

dule87
10.04.09., 15:40
Ako je zenka onda je cak i mrsava.. :)
Moj prijedlog ti je da je hranis na 15 dana, sa jednim manjim pacovom..
Ja tako svoju hranim, a svaki put dan prije hranjenja vrsi nuzdu, tako da je sve po PS-u...

Chobi
10.04.09., 21:06
Ok, mrsava za uzrast ili mrsava u odnosu na duzinu? Pa nije ball python.
Deluje mi zdepasto, nesrazmerno. Kolika je tvoja? Koliko stara, duga, siroka???
Imam zalihu miseva (33), da se ne baci... Jedino da joj dajem po dva odjednom na dve nedelje,a? Mislim da nema glavu za gutanje iceg veceg od misa jos uvek... prosli put se sat vremena mucila s gutanjem misa od pozadi.
Kako uspevate to sa kenjanjem pred hranjenje? Sama ili je stavljas u toplu vodu pa prisilno kenja?

dule87
11.04.09., 11:57
Pa naravno da neces da bacis te miseve.. Iskoristi ih, pa tek onda predji na pacove, jer ce taman do tada dovoljno da poreste.. (s obzirom koliko ih imas)
A sto se tice vrsenja nuzde, to ide normalno tako, jer je hranis rijedje, tako da sve uspije da svari, i izbaci prije novog obroka..

Chobi
11.04.09., 15:01
nisi mi odgovorio na sva pitanja Dule

freepartyman
11.04.09., 15:02
Ja bi poceo cesce da je hranim,za njen uzrast je dovoljno dva misa na nedelju dana,tako sam ja svoju hranio...;)

dule87
11.04.09., 15:40
Ok, mrsava za uzrast ili mrsava u odnosu na duzinu? Pa nije ball python.
Deluje mi zdepasto, nesrazmerno. Kolika je tvoja? Koliko stara, duga, siroka???
Imam zalihu miseva (33), da se ne baci... Jedino da joj dajem po dva odjednom na dve nedelje,a? Mislim da nema glavu za gutanje iceg veceg od misa jos uvek... prosli put se sat vremena mucila s gutanjem misa od pozadi.
Kako uspevate to sa kenjanjem pred hranjenje? Sama ili je stavljas u toplu vodu pa prisilno kenja? Ma kakva mrsava, ja sam se salio.., pogledaj koliko malu glavu ima sprav tijela..
Moj je muzjak, star malo manje od 2 god, dug oko 1,5m, obim nisam mjerio, al nije tanak..
A sto se tice hranjanje, najbolje ti je da je nahranis sa dva misa, i da pratis kad izvrsi nuzdu, tada je ponovo hrani.. Mislim da nema potrebe da hranis tako cesto, pogotovo sa dva misa na 7 dana, jer to nije vise mala zmija (95cm)...

Chobi
11.04.09., 20:23
Ali ona vrsi nuzdu na po mesec dana, bar je tako poslednjih 3 puta. I to samo kad je stavljam u toplu vodu da bi kenjala.
U poslednje vreme je krenula mnogo da se goji, mislim da ce biti previse 2 misa na nedelju dana. Mozda 2 odjednom na dve nedelje, ali ne znam koliko i zasto je to bolje u odnosu na 1/nedeljno??? I kako da joj dajem drugog? Cim proguta prvog ili?
Za ovih 4 meseca koliko je kod mene porasla je 10 cm, ali se kao sto kazem drasticno udebljala, postace zdepasta ovim tempom 1/nedeljno

varan
27.04.09., 10:29
Jel bi znao neko da mi kaze kako da odredim pol boama,imam par iz istog legla,stare su oko 2,2.5 godine

Nebojsa
27.04.09., 16:23
Pisalo se o ovome

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=4863

varan
27.04.09., 23:35
ali ne odredjuje se svim zmijama pol na isti nacin sine,a ovde sam video samo nesto o smukovima cini mi se ili nesto sl.a o odredjivanju pola kod boa nema nista...zanima me neka metoda koja se ne svodi na stiskanje analnog otvora sto je jako traumaticno za zmiju

dule87
27.04.09., 23:39
Pa pored istiskivanja, imas i opipavanje hemipenisa u repu..,al za to ti treba malo vise iskustva..
Sondiranje. Kod muzjaka je rep duzi i na njemu imam kuke (zakrzljele noge), koje su kod zenki dosta manje izrazene.. Muzjaci kad vrse nuzdu djelimicno im izadju hemipenisi, na dvije strane iz kloake.. Eto, jel ti dosta?

Malacrass
27.04.09., 23:50
Pozdrav...
Evo i mene u svijetu zmija.
Dobio sam priliku da kupim [epicrates cenchria cenchria] duginu bou kako mi je reko. Također mi je ponudio [morelia spilota harrisoni] al bit će boa. Zmijica je došla na svijet nedavno tako da je još mala. Moći ću je i naviknut na držanje, kupanje i sve ostalo
Tuda po forumu sam čito o boama i po onih par linkova što su bili navedeni.

Što se tiće hrane ona mi je sigurna jer mi treba 60 km do tog dečka koji ima hrane, a i imam dosta prijatelja koji idu u taj grad na studij pa kad se vraćaju mogu ponesti do mene. Kako bude rasla prostor za veći terarij ima sigurno

- Čitam da ovdje neki kao podlogu koriste treset, neki piljevinu! Šta da koristim kao podlogu i koliko debelo da stavim?

- Neki su pisalo da su koristili žarulju od 250w a kasnije prešli na 40w, a neki koriste IC. koju da stavim na kraju ?

- Dal može netko dati slika od terarija od stakla i/ili drveta da vidim kako izgledaju. I slika kako su raspodjelili ventilaciju, grijač/e, rasvjetu i granje =)

I naravno što više savjeta ako može.
Hvala

varan
27.04.09., 23:58
pa ako je to sve onda je dosta:)hvala dule,pokusacu onda da primenim neku od metoda

varan
29.04.09., 15:14
I ja cenim da im cesmovaca ne smeta,kao sto Nenad rece dok ona udje u vodu ili pocne da pije veliki deo hlora ce ispariti.A sto se tice toga da li vole ili ne vole vodu,ja sam primetio da moja zenka cesto ulazi u posudu s vodom i tu zna da ostane i po 2 dana neprestano,cesto i glavu zagnjuri pa sam par puta pomislio da je uginula...a muzjaka recimo nikada nisam video u vodi,tako da je to izgleda individualno,nekoj kupanje prija nekoj ne,kao sto je slucaj sa iguanama....a i sa ljudima:)

burmanac
30.04.09., 18:19
Cestitke za duginu bou,posto vidim da si iz HR predpostavljam da je boa od Matije i ako je najbolje da se snjim posavjetujes,a sto se tice terarija mislim da ti nece trebati preveliki jer dugine rastu plafon do 2m ali su prelijepe.

Malacrass
30.04.09., 19:05
Nije od matije al je od dečka koji surađuje s njime i tak to.
Ter ć biti 70x40x50 za početak.
Kasnije će dobit veći jel imam mjesta u sobi

Celav
08.05.09., 21:25
Jedno pitanje: imam bou jedno 2meseca, i do sad se normalno kretala,visila po granama, a sad je pocela da se ukopava. I tako vec nedelju dana. Nisam video da je neko spominjao ukopavanje boa ali me interesuje sta to znaci?

Vlaznost je 60-70%, temperatura 32-33c a u hladnijem delu 24-25c, jede redovno i ne odbija hranu. Terarijum mi je 125*62*62.

NecrovoX
09.05.09., 07:52
Jedno pitanje: imam bou jedno 2meseca, i do sad se normalno kretala,visila po granama, a sad je pocela da se ukopava. I tako vec nedelju dana. Nisam video da je neko spominjao ukopavanje boa ali me interesuje sta to znaci?

Vlaznost je 60-70%, temperatura 32-33c a u hladnijem delu 24-25c, jede redovno i ne odbija hranu. Terarijum mi je 125*62*62.


Hoce i moja tako ponekad..A ja je imam svega mesec dana i primetio sam da se ponekad ukopa.Mislim da to nije razlog za brigu..

dule87
09.05.09., 11:18
Naravno da je normalno, jer boe su polu-arborealne zmije.. I u prirodi ne vise stalno po drvecu nego se cesto zakopavaju u zemlju i lisce...
Ako hoces da je vidjas stalno stavi manje treseta, pa se nece moci zakopavati.

Celav
09.05.09., 16:23
Ok, hvala! ...ja sam mislio da joj nesto ne odgovara,sad cu da stavim slike terarijuma :D

Celav
10.05.09., 12:52
[/IMG]

http://www.dodaj.rs/f/O/ym/137oCNn0/image084.jpg[/IMG]

http://www.dodaj.rs/f/2r/sw/4TH99ddA/image080.jpg[/IMG]

http://www.dodaj.rs/f/2E/1d/3vXPc2R5/1/dsc00609.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1v/jv/1Xh9aiZT/image075.jpg[/IMG]

Celav
10.05.09., 13:18
nije bas neki kvalitet slike,slikano je mobilnim:D

NecrovoX
10.05.09., 13:39
Jako ti je lep i zelen terarijum,mnogo je cool sa svim tim granama i zelenisem..
Haj ga slikaj celog da vidimo kako to sve izgleda.

NecrovoX
11.07.09., 10:59
Ova moja danas me bas iscimala..Naime pokusao sam je izvaditi iz terarijuma,i onda se brze bolje ustekala u skroviste,pa sada da ne pomeram sve i vadim je iz skrovista samo sam je ostavio na miru.
I posle pridjem terarijumu,a ona viri iz sklonista,i kako sam prisao blize tako je krenula da me ujede,naravno opicila se na staklo! I tako tri puta!! Samo je udara u zid terarijuma! Vec sam se usra0 da ce se povrediti,pa sam se sklonio da ne pizdi..Koji joj je?! Mislim znam da je mozda sve to iznerviralo,ali gde bas tako do jednom da nasrce?

dule87
11.07.09., 11:07
Sve zmije se osjecaju dosta sigurnije i slobodnije kad su na svom terenu, tj. u svom skrovistu..
Ocito si je malo iscimao, a mozda je jos pored toga i gladna, pa je tako reagovala...

NecrovoX
23.07.09., 18:08
Kada zenka boe postane polno zrela,da li cu imati nekih problema oko toga sto ne zelim da je parim? Mislim da znam kada je ovulacija da je ne diram neko vreme,i da li ce i tada posle nekog vremena da izadju ona zuta neoplodjena jaja?
Ili ako ne bude parenja i ne bude blizu muzijaka nece ni biti prozivodnje tih jaja?
Zanima me cisto da znam sta me ceka kada dodje do toga,na sta cu tada morati da pazim,da li ce jesti itd.Posto ne vidim nigde nesto sto bi mi zadovoljilo znatizelju u vezi ovog pitanja resio sam da to pitam tu.
Hvala unapred na odgovorima!

NecrovoX
29.07.09., 17:41
Niko nista ne zna? :)

gava
30.07.09., 14:03
Koliko ja znam Boe ne lude ako im se uskrati sex. Nemaju ono klasično teranje. Za ostale ne mogu da tvrdim.
Ono što tebe sigurno čeka je veeeelika zmija. Zašto ne želiš da je pariš? Bebe mogu da se poklone ili jeftino prodaju.
Nije poznato da su neparene Boe izbacivale neoplođena jaja, mada to bi ti bolje odgovorio neko ko ima ženku :-)

nenad
30.07.09., 15:30
Kakva neoplođena jaja? Pa boe su živorodne. Ne legu se iz jaja.

NecrovoX
30.07.09., 16:20
Da,ne legu jaja,ali pri porodjaju znaju da izadju i neka zuta "jajasca" koja su kao nerazvijene jedinke.Tj neoplodjene jajne celije,... Pa me zanima da li mozda ako ne dodje do parenja posle nekog vremena izadju samo te stvarcice ili prosto ne bude nista.
Gde god sam citao svugde pise sta preduzeti kod parenja i vodjenja trudnoce i samog porodjaja,..Ali nigde nista konkretno o tome sta ako ne bude parenja! I o tome kako se ponasati sa zmijom koja je u tom ovularnom periodu.

Pa generalno ne znam gde bih mogao da drzim sve te malene dok ih ne prodam ili poklonim.ako bude nekih promena (tipa da imam vise mesta za njih) dok dodje do toga,onda bi mozda i probao,ali generalno ne planiram odgajivati gomilu zmijica,samo zato sto verujem da ih je tesko prodati,pa cak i da ih poklanjas tesko bi ih bilo sve udomiti,a da to nije cirkus,zoo vrt,...
A i kada posedujes jednu jedinku to je apsolutna ljubav ka njoj,a kada ih imas brdo koje razmnozavas i prodajes,to je vec biznis! Ne kazem da tamo nema ljubavi,ali nije isto..

Chobi
31.07.09., 00:02
Sto se tih zutih stvarcica tice, zuvu ih "slugs"-puzevi... i skoro da sam siguran da neoplodjena zenka ne moze da ih izbaci, ni poseduje.
Kako sam ja cuo/citao to su "neuspele"-neformirane zmijice....ma daj, morao si to negde da nadjes do sad?
A sto se buducnosti tice, ni ja jos ne znam sta bi s "mojom"...

gava
31.07.09., 13:19
Boe jesu živorodne, ali pri trudnoći one inkubiraju "jaja" u sebi. Neka jaja bivaju neoplođena, a pri porođaju ženka izbaci i njih napolje. Izgledaju kao puževi golaći, pa se zato i zovu slugs, i žute su boje. Boina jaja su providna i mekana baš zato što se inkubacija vrži u materici, ali pri porođaju ženka izbaci mlade koji su i dalje u tim jajima. To je ona opna u kojoj su neposredno po rođenju.
http://img187.imageshack.us/img187/8927/slugphoto2.jpg (http://img187.imageshack.us/i/slugphoto2.jpg/)
Slika je uzeta sa www.redtailboas.com
Takođe sam malo još čitkao sinoć o ovome. Boe ne odbacuju jaja ako nisu parene. Da bi to radila treba da počne sa porođajem. Da bi počela sa porođajem potrebno je da bude trudna. Da bi bila trudna...
Možda će za vreme ovulacije biti malo nervozna i tražiće mužijaka, ali ne očekujem veće probleme

gava
31.07.09., 13:51
A evo i slike beba odmah po rođenju. Vide se neke koje su i dalje u tim "jajima"
http://img187.imageshack.us/img187/9123/livebirth3d.jpg (http://img187.imageshack.us/i/livebirth3d.jpg/)
Fotka je sa istog sajta

NecrovoX
31.07.09., 15:48
Pomislio sam samo zato sto su to ipak jajne celije,da mozda na neki nacin ili u nekom vidu moraju da izadju napolje,makar i kao neoplodjene.U sustini nisam ni mislio da ce izaci bas toliko tih zutis "puzeva" ali da ne bude nesto slicno..Mislim i ptice snesu prazna,neoplodjena jaja,..Kod sisara ako nema trudnoce nema nicega,e sada nisam znao sta je sa reptilima,posto su oni ipak blizi pticama.Ali sada znam :)
Znaci manje vise bez nekih problema,osim mozda blage nervoze itd..KOntam da ako primetim to,onda cu da je ostavim na miru malo i gotovo..

gava
31.07.09., 16:14
Samo da se ispravim pošto link nije dobar
http://www.redtailboas.com/general_care/general_care.html
odavde su fotke a ima i par interesantnih ingormacija za pročitati

Chobi
18.12.10., 16:50
Da ne nacinjem novu temu, imam samo jedno pitanje vezano za defekaciju boe.

Vec nekoliko meseci unazad boa prvu urinira pa teko posle nekoliko dana izbaci i izmet. Evo sada je proslo 4 dana kako je izbacila "beli deo" a onaj "braon" jos nije. Ranije je to radila odjednom, zajedno.

Jel se jos nekom zmija ovako ponasa??

NecrovoX
18.12.10., 22:02
Ma to ti nije nikakva frka, ako je nešto prošlo znači da nema začepljenje i da je sve ok, a to što nije sve "po propisu" nije nikakva frka, najčešći opis pravila učestalosti i načinu defekacije Boe c. je da nema pravila. Svugde piše da često to čine u posudi za vodu, a moja ni jednom za evo dve godine to nije učinila u posudi za vodu. Eto tvoja je sada urinirala, ne mora odmah i da vrši ono drugo, biće i to, nemaš za šta da se brineš.
Moja isto ponekad sve odradi odjednom, nekada zasebno u roku od par dana, nekada taj razmak bude i nedelju dana.Kako kad,... Sve to spada u normalno ponašanje.

Chobi
19.12.10., 10:40
Ma to ti nije nikakva frka, ako je nešto prošlo znači da nema začepljenje i da je sve ok, a to što nije sve "po propisu" nije nikakva frka, najčešći opis pravila učestalosti i načinu defekacije Boe c. je da nema pravila. Svugde piše da često to čine u posudi za vodu, a moja ni jednom za evo dve godine to nije učinila u posudi za vodu. Eto tvoja je sada urinirala, ne mora odmah i da vrši ono drugo, biće i to, nemaš za šta da se brineš.
Moja isto ponekad sve odradi odjednom, nekada zasebno u roku od par dana, nekada taj razmak bude i nedelju dana.Kako kad,... Sve to spada u normalno ponašanje.

Pa kad su sestre :)

Lakse mi je kad cujem jos necije iskustvo, hvala ;)