PDA

Pogledaj punu verziju : sta se sve koristi za zivu hranu



gilezmaj
10.02.06., 13:13
spomenuli ste molce,cuo sam za rovce buba ruse,sta jos moze da se koristi za hranu za gustera

zarko
10.02.06., 18:37
staje to buba rus-e??????
moze superworms radim na tome da ih razmnozima ali ide jako tesko, moze tenebrija, muve, gliste, pinki misevi, voskasti moljac, i tako to

gilezmaj
10.02.06., 19:04
zanima me jer neko probao da da rovca,oni su puni proteina,krvavi su :twisted:

zarko
10.02.06., 19:33
vasija ih daje kameleonu

miljance
10.02.06., 22:01
Samo da se nadovezem, jako kvalitetna hrana su bubasvabe, uzgajane.
Takodje video sam da se neke manje vrste gustera (phelsume) hrane vocnim musicama. Ne znam sta je onaj earthworm? Gliste?
A za buba ruse sam samo negde nacuo ali samo da su ljudi par puta dali uhvacenog buba rusa, nista vise.
Zarko buba rus je ona buba sto se moze naci po podrumima i mracnim vlaznim mestim, ima obicaj da se sklupca u kuglicu kad se oseca ugrozenom.
Pricao mi Vasja kako je nahranio jednom leoparda sa rovcem, upisao sam se od smeha. Kaze delovalo je kao borba na zivot i smrt.
Rovac ima krv, jelte, i kaze da kad ga je uvatio (rovca) prasnula krv jos plus se rovac zakacio za kamen a leopard vuce i kamen i rovca. Horor scena. Kaze istripovao se da je leopard povredjen kad ono krv od rovca.
Elem mislim da nije preporucljivo za mlade gekone da se hrane rovcima.
Mislim veliki mogu da ga savladaju ali nije ni njima lako.

kimo
10.02.06., 22:54
Sto se tice toga svega,od hrane sto se moze uzgajati,imamo:
-Cvrcke(koji se polako sire i ja sam ih nabavio :lol: - hvala Miljane!)
-Tenebrije(koje pretpostavljam svi imaju...)
-Buba-svabe(zohare) koje je jako lako uzgajati,ali ih je tesko nabaviti,ima puno vrsta i nisu sve pogodne za sve vrste gustera i reptila...trudim se da nabavim blapticu dubaju,koja je izgleda po mom razmatranju najbolja za hranu... 1)dosta brzo se razmnozava , 2)ne penje se po glatkim povrsinama,ne leti tako da ne moze da pobegne, 3)dosta je velika(skoro kao madagaskarske-oko 6 cm), 4)nije brza toliko kao neke vrste(lateralis) pa je mogu uhvatiti sve vrste uglavnom,e sad mane : jedino sto ne valja je da su "tvrde" za neke vrste koje nemaju jake vilice,ali postoih ima uvek puno jer se brzo kote uvek ima onih belih koje su se tek presvukle pa onda njih dajemo,isto tako ako treba ima ih uvek raznih velicina.[moj favorit ishrane]
-Skakavci:citao sam da se mogu komotno gajiti i isto su dosta hranljivi,ali je malo teze od cvrcaka,a i treba jako dobra ventilacija i malo drugaciji terarijum za njih na dva nivo-a nesto komplikovanije(mislim da nema potrebe za njima kada imamo cvrcke)
-Beli misevi: mogu se uzgajati za davalje vecim gusterima.mesojedima,kao i zmijama svih vrsta...
-Superworms iliti Zoophobas su slicno tenebrijama samo 3-4 puta veci i imaju manje masti a vise proteina.Problem sto se moraju odvajiti da bi se odgajali,pa to moze biti zeznuto malo...(nabavicu ih po ceni od oko 6 din/kom-Zarko,ali tek kada budem isao u ZG ako ih bude tada....)
-Wax worms(voskasti crvi):daju se redje nego ostala hrana,kazu kao poslastica ili kada treba da se ugoji neka zivotinja,znaci izbegvati cesto hranjenje njima.

Mislim da nema nista vise sto se moglo gajiti-ima svaka hrana svojih prednosti i mana (ovo se cak i rimuje 8) ) moj favorit zohari,jer su hranljivi kao cvrci i brzo se ramnozavaju i ne cvrce,ali uvek vazi sto raznovrsnije to bolje...

Jednom sam sa mora iz Grcke doneo one skakavce od 6-7 cm i dao gusteru,to je bilo ludo...pojeo ih je u slast :D

miljance
10.02.06., 23:18
Da kimo, generalno to je to sto je najzastupljenije, lepo napisano.

zarko
11.02.06., 00:19
pogledaj vrstu bubasvaba lobster roach, one su jako jako dobre ... pogledaj na netu lak ose gaje ali gde da se nabave pitanje je

kimo
11.02.06., 01:38
Da ali one su od tih vrsta koje se penju po staklu i dosta su brze i tesko je hraniti odredjene vrste njima...moras ih ili ohladiti ili im odsecati svaki put vrhove nogu jedne strane da se nebi penjale po terarijumu i bile sporije...sta god da stavis imaces uvek nekih koje ce pobeci to mi je lose.A za nabavku nemam ni predstavu,jedino ako neko naidje na neke u inostranstvu da ih odma kupi pa da se razmnoze...

esdy_11192
11.02.06., 22:56
Pa pojedine vrste jedu i kisne gliste, gliste za pecanje, puzeve [kako golace tako i "sa kucicom"]...
gore navedeno jedu neki skinkovi, a golace jedu cak i nasi gusteri u divljini...

koliko sam ja provalio, skakavci su dosta osetljiviji od cvrchaka...
Jednom su mi cale i njnegov bivsi kolega hvatali crne [nase domace] cvrcke [ili popce, jer se i tako zovu]... Mnogo su agresivniji izmedju sebe od ovih sivih koje Zarko i ostali uzgajaju...

Dosta hranljiiv [masni] su i crvi za pecanje tj. larve muva. Ja im dajem veoma retko... Jeftino a lepo im dodje kao slatkish... Previse bi ih ugoilo i pogorsalo zdravlje...

Citao sam da su i pojedini pauci dobra hrana [nisam pokusavao], inac par puta sam im dao nocne leptire iliti moljce koje sam hvatao nocu [zanimljiva hrana]...

miljance
12.02.06., 00:30
Dosta hranljiiv [masni] su i crvi za pecanje tj. larve muva. Ja im dajem veoma retko... Jeftino a lepo im dodje kao slatkish... Previse bi ih ugoilo i pogorsalo zdravlje...

Koliko je meni Zarko rekao larve muva su prilicno toksicne i nisu dobre za ishranu gustera.
Ako je istina da u njima ima botulina makar i u tragovima, to je meni dovoljno da ih nikad ne dam gusterima.
To je jedan mnooooogo opasan otrov.

zarko
12.02.06., 04:32
nema u njima botulina pogresno si me shvatio :lol: ali one se hrane na raspalom mesu koje je puno botulina.. .to crv i samo stomak lesinara mogu da podnesu....koliko je meni poznato :P
zato kazem da crvi ne valjaju inace i vrednost hranljiva apsolutno 0 .
jer se za ribe crvi gaje razlicito od onih crva koji se gaje na farmama za hranu reptila ...ili home breed

esdy_11192
12.02.06., 04:39
Pa ovi srvi ne jedu meso, nego neku smesu kukuruza...
Inace hranljivi su u smislu da "goje", zato to i nazivam slatkisima...

kimo
12.02.06., 12:59
Pa mogu se uporediti sa waxworms(voskastim crvima) ,jer su i oni kao slatkisi,za tovljenje :lol:

A za puzeve si upravu njih sam zaboravio,jer ih nikada jos nisam davao,kazu da su odlicna hrana pogotovo ako guster ima jake celjusti kao vecina skinkova,pa moze da zdrobi ljusku,ali se ipak nisam usudjivao dati mu jer ne znam sta ce biti ako ga samo proguta ili tako nesto,ne zdrobi ga dovoljno?

miljance
12.02.06., 15:29
Znaci nemaju botulina osim onog sto je tek 'usao' u zeludac. :oops:
Opet mi je to malo...
Ja isto znam da te za pecanje razmnozavaju na mesu, nisam znao da moze i na kukuruzu...

zarko
12.02.06., 16:53
razmnozavaju se .odnosno muve polazu jaja na jetri krave, naravno izvadjena jetra, i tu se hrane posle ih prebace u neku smesu ,valjda... ovi kupovni nemaju ni trunke botulina ali ako neka zivotinja moze da podnosi to i inace se hrani takvim g###### onda ja to ne dajem gusterima...
to je moja logika inace ako nema nista od hrane i oni su "super" :lol:

gilezmaj
13.02.06., 11:52
sto se tice crva za pecanje oni se ne preporucuju gekonima jer omaju jaku kozu i moze se desitu da ih guster proguta a onda ,######,plen postane lovac

esdy_11192
13.02.06., 23:36
Da li si nekad drzao crva za pecanje ???

Verujem da jesi.

Nemozes reci da mu tvrda kozaz jer je sigurno meksa od koze tenebrija na primer...

miljance
13.02.06., 23:55
Slazem se sa esdy-jem, tenebrije imaju hitinski pokrivac, dok larve muva nemaju ni to ja mislim...
Ja sam mislio da su toksicne ali izgleda da nisu ni to...
samo su masne :) i nehranljive.

esdy_11192
14.02.06., 02:18
Pa ih zato i dajem veoma retko, kao sto sam rekao, to im dodje kao "slatkis"... :D

zarko
14.02.06., 04:15
hitin lako pukne i tenebrija i ako je cela progutana brzo ugine . dok crv prvo je sav ljigav lako se provuce neozledjen do zeludca, drugo njegove mandibule i kukice kojima se krece(na vrhu usnog otvora ima 2 kukice kojia se zakaci pa se protegne pa se zakaci pa se protegne) moze da ozledi zid zeludca. a tenebrija se krece nozicama koje su na telu....
kad ides na pecanje i posle pola sata crv na udici je ziv dok tenebrija moze da ugine i u kapi vode....probaj da vidis ko je izdrzljiviji,
i kao treci argument na borneu na pijacama se prodaje tenebrija kao hrana dok niko na celom svetu ne jede crve....to je najaci argument:) :shock: :lol:

esdy_11192
14.02.06., 14:19
Naravno da se prze tenebrije, ali se zao crvi koriste u medicini... :lol:

gilezmaj
14.02.06., 14:39
tako sto jede mrtvo meso(gangrena) i razlika je u tome sto se oni hrane mesom a tenebrije nemozes da vidis na nekoj lesini.
tako da lako moze i guster koji ima slabiju vilicu i stomacnu kiselinu da postane les

kimo
14.02.06., 15:07
Sve sto ste naveli je tacno, svi se slazemo da su tenebrije bolje 8)

Usput, procitao sam da ljudi neke vrste gustera uspesno odgajaju i pare samo na tenebrijama koje su "gut loaded" sa vitaminima i kalcijumom,tako da ne brinete kada nemate cvrcaka ili druge hrane,svakako leti mozete da lovite skakavce i neke leptirice da prosirite ishranu kao i pinki misem ponekad.

esdy_11192
14.02.06., 20:44
Sve sto ste naveli je tacno, svi se slazemo da su tenebrije bolje 8)

Usput, procitao sam da ljudi neke vrste gustera uspesno odgajaju i pare samo na tenebrijama koje su "gut loaded" sa vitaminima i kalcijumom,tako da ne brinete kada nemate cvrcaka ili druge hrane,svakako leti mozete da lovite skakavce i neke leptirice da prosirite ishranu kao i pinki misem ponekad.

Naravno, sve je to tacno...

U zadnjoj poruci sam stavio smajlija [obratita i na to paznju] :lol:

zarko
14.02.06., 21:46
ma lagano, ne znma da li je neko smeo dovoljno da proba da razmnozava skakavce?
ja sam probao ali slabo, toad jos nisma ni cvrcke uspeo....
ali planiram ove godine .
da li neko zna da li je locust migrata(oni sto prave ogromne rojeve po africi) isti onaj koji ima i kod nas?
u enciklopediji tako kaze.....

esdy_11192
14.02.06., 23:26
Pazi ovako,

prvo tacan latinski naziv je Locusta migratoria (Linneus, 1758)

Drugo evo mape rasprostranjnenja vrste:
http://locust.cirad.fr/principales_especes/omm/fig11.jpg

Trece: postoje 12tak podvrsta koje se medjusobno razlikuju, tako da se "nase" ne roje kao Africke... Kod njih ima vise generacije itd... Ona "poznata" podvrsta je Locusta migratoria migratorioides

Cetvrto, evo slike sa velicinom:
http://locust.cirad.fr/principales_especes/omm/fig9.jpg

Muski od 42 do 55 mm, zenski od 54 do 72 mm

esdy_11192
14.02.06., 23:28
Mada ni ove vrste nisu naivne:

Schistocerca gregaria (Forskål, 1775)
Nomadacris septemfasciata (Serville, 1838)
Anacridium spp. [znaci ceo rod]

Ove vrste zive, uglavnom, u Africi...

kimo
15.02.06., 01:10
Ja sam hteo da ih navatam pa probam da dryim na leto,ali cu jos da razmislim,oni su bolji kao hrana iz tog razloga zato sto se nesakrivaju kao cvrci nego cekaju da budu pojedeni :D Mislim da su po hranljivosti skoro isti,zar ne?

zarko
15.02.06., 03:01
interesuje me da li mozes da pogledas da li se nas skakavac usled konstantnog drazenja presvlaci u onu formu prozdrljivca kao africka varijanta.
inace oni su individualci a kad se naroje postanu solitarni postanu masine zajedenje i rastu ogromni(africki) pa me zanima da li i nasi umeju to da rade............

esdy_11192
15.02.06., 21:02
Nasa se podvrsta ne roji, koliko sam skapirao...

A i napisao sam to isto gore, nije valjda bilo nejasno... :D

Fauna
22.02.06., 13:44
Crvici koji se kupuju za pecanje po ribolovackim radnjama ,vecinom stizu iz Italije sa tamosnjih farmi. Da bi ste bili sigurni da li su ti crvi sa farme ili ne , prepoznacete na taj nacin ako primetite u kupljenoj kolicini crva i neke obojene crve ( zuti, crveni, pink). To su vestacke boje koje sa daju crvima dok su u razvoju i sluze kao mamac za neke poseben vrste riba. E sada da vam kazem najbitnije... Nasi trgovci kada kupuju crvice kupuju te crve van klase i dobijaju tako izmesane crvice sa razlicitim bojama jer je to najjeftinija varijanta.

Vi mozete izdvojiti neobojene crvice i slobodno davati vasim gusterima , bez obzira koje je boje ti crvici su bakterioloski 100% ispravni , znaci na tim farmama se vrsi stroga kontrola i sve se laboratoriski kontrolise , maticne muve se drze izdvojene uz strogu kontrolu i 100% dezinfikovane bez bakterija.

Ovo sto vam pricam, delom sam gledao na jednom SAT programu , a drugim delom znam odakle stizu ti crvici jer imam prijetelje koji su radili sa takvim poslom ( uvozili crvice iz Italije).

kimo
22.02.06., 16:25
Da li je neko drzao nekada ili zna kako se drze one vocne musice?Gde se mogu naci?

esdy_11192
22.02.06., 19:14
Crvici koji se kupuju za pecanje po ribolovackim radnjama ,vecinom stizu iz Italije sa tamosnjih farmi. Da bi ste bili sigurni da li su ti crvi sa farme ili ne , prepoznacete na taj nacin ako primetite u kupljenoj kolicini crva i neke obojene crve ( zuti, crveni, pink). To su vestacke boje koje sa daju crvima dok su u razvoju i sluze kao mamac za neke poseben vrste riba. E sada da vam kazem najbitnije... Nasi trgovci kada kupuju crvice kupuju te crve van klase i dobijaju tako izmesane crvice sa razlicitim bojama jer je to najjeftinija varijanta.

Vi mozete izdvojiti neobojene crvice i slobodno davati vasim gusterima , bez obzira koje je boje ti crvici su bakterioloski 100% ispravni , znaci na tim farmama se vrsi stroga kontrola i sve se laboratoriski kontrolise , maticne muve se drze izdvojene uz strogu kontrolu i 100% dezinfikovane bez bakterija.

Ovo sto vam pricam, delom sam gledao na jednom SAT programu , a drugim delom znam odakle stizu ti crvici jer imam prijetelje koji su radili sa takvim poslom ( uvozili crvice iz Italije).

Hvala na informaciji...

skorpac
23.02.06., 11:25
Evo jedan link ( Nije reklama), gdje smo opisali nešto o uzgoju hrane i prehrani gmazova.
http://www.akvarij.net/default.asp?id=62&mnu=62

zarko
23.02.06., 17:40
ma jasno je kako se hrani :P nego niko ziv nema prostor ja gajim cvrcke (oko njih 1000) u sobi gde uvcim i spavam tako da ne mogu da se sirim ... ako je neko spreman da napuni podrum pa da svi kupujemo kod nejga bilo bi mnogo lakse nego da svako cuva po malo

skorpac
23.02.06., 17:52
Eto vidiš ja sad radim na tome...prostor imam, samo čekam da malo zatopli da mogu krenuti u uređivanje prostora, uvađanje struje...slaganje jeftinih grijaća :))

kimo
23.02.06., 18:22
Blago tebi, videcemo mozda ja nabudzim nesto ako se stanari nebi bunili...

Da li neko zna koje sububice Spring tails, neke male bele?I koko nabaviti one fruit flies ?

zarko
23.02.06., 19:34
moze da se desi da mogu ja da nabavim froot dlys
pazi mozes preko leta da ih nahvatas ali ima i neke sto ne lete... ne znam koje su u ponudi ali videcu ak obudem mogao nesto da uradim to ce biti tokom marta

miljance
23.02.06., 20:24
Evo jedan link ( Nije reklama), gdje smo opisali nešto o uzgoju hrane i prehrani gmazova.
http://www.akvarij.net/default.asp?id=62&mnu=62
Ne smeta nama ni da se neko reklamira...
btw. ovaj link sam ja vec ovde okacio i pohvalio ga:
http://www.armleg.com/forum/viewtopic.php?t=6&mforum=gekoni

kimo
24.02.06., 10:28
moze da se desi da mogu ja da nabavim froot dlys
pazi mozes preko leta da ih nahvatas ali ima i neke sto ne lete... ne znam koje su u ponudi ali videcu ak obudem mogao nesto da uradim to ce biti tokom marta

Meni i trebaju te sto ne lete, one sto lete su problem za odrzavanje...ne znam jel si ti mislio na te sto lete ili si se zez?Ako nabavis znas moj broj :)

zarko
24.02.06., 16:11
pa videcemo sta bude javicu ti

Ana
24.02.06., 17:20
Pitanje za beograđane (a nadam se da ih ima) :roll:
Gde se kupuje hrana?
Pitala sam, mislim u svakom pet shopu na koji sam naišla ali ljudi su me samo bledo gledali...

skorpac
24.02.06., 17:29
:lol: a što si tražila?

.....šalim se... :lol: :wink:

esdy_11192
24.02.06., 19:12
Ja sam iz Bga, do sada sam uzimao iz Nisa :lol:

Inace tu je Pedja, ali .... [ima tema o njemu]...

Ana
24.02.06., 21:03
Hvala. Javio se Gilezmaj i spasio me :D
Bar što se tiče tenebrije i cvrčaka...
Ali sad mi treba fobas. Preostaje mi još da pogledam u Cvijićevoj (čim saznam tačnu adresu)

kimo
24.02.06., 23:41
Fobase ces generalno tesko naci kod nas a i ako ih nadjes u radnji bice jako skupi...ako bude srece kada odem(nadam se uskoro) za Zagreb donecu ih i pokusati ramnoziti...

miljance
25.02.06., 04:04
hehe, definitivno kod nas NIGDE neces naci fobase, osim ako ne ukrades koji zarku... On trenutno pokusava da ih razmnozi...narocito ih neces naci u radnji u Cvijicevoj... jer ona vise ne postoji... a i nikad nije raspolagala sa tako necim... u najboljem slucaju su imali tenebrije.
http://www.armleg.com/forum/viewtopic.php?t=18&mforum=gekoni

Ana
25.02.06., 12:18
Nije valjda :evil: Baš šteta.
Nego, mogu li da dobijem adresu tog pet shopa. Da pokušam nešto.
I zna li se ko je vlasnik

Žao mi životinja...

gilezmaj
25.02.06., 12:49
ana,pogledaj temu maltretiranje u kaficu,pa razmisli jos jednom

zarko
25.02.06., 17:30
mogu ja da nabavim fobase al iima problem jako slupi i ne moze mala kolicina jer jeli nabavljacu se ne isplati :roll:
ako nekog zanima mogu da mu narucim ali minimum 50 kom a cena je :lol:
sramota me da pisem ako nekog zanima na pp

skorpac
25.02.06., 21:54
Ajd reci mene živo zanima.....

Ana
10.03.06., 14:12
Evo, ja bih uzela ali mnogo mi je 50 kom.
Ali 25 mi se čini taman :D
Da li je možda neko raspoložen da podelimo?

Filip
26.05.07., 02:21
Samo da se nadovezem, jako kvalitetna hrana su bubasvabe, uzgajane.
Takodje video sam da se neke manje vrste gustera (phelsume) hrane vocnim musicama. Ne znam sta je onaj earthworm? Gliste?
A za buba ruse sam samo negde nacuo ali samo da su ljudi par puta dali uhvacenog buba rusa, nista vise.
Zarko buba rus je ona buba sto se moze naci po podrumima i mracnim vlaznim mestim, ima obicaj da se sklupca u kuglicu kad se oseca ugrozenom.
Pricao mi Vasja kako je nahranio jednom leoparda sa rovcem, upisao sam se od smeha. Kaze delovalo je kao borba na zivot i smrt.
Rovac ima krv, jelte, i kaze da kad ga je uvatio (rovca) prasnula krv jos plus se rovac zakacio za kamen a leopard vuce i kamen i rovca. Horor scena. Kaze istripovao se da je leopard povredjen kad ono krv od rovca.
Elem mislim da nije preporucljivo za mlade gekone da se hrane rovcima.
Mislim veliki mogu da ga savladaju ali nije ni njima lako.


Hehe, zanimljiva tema. Cudno da niko nije cuo za bubaruse...to je neka manja vrsta bubasvabe ili mozda samo bubasvaba u mladjem stadijumu...provericu...
Ipak, to nisu one "bube" sto se sklupcavaju, Miljan je verovatno mislio na Oniscus-e, ima jako puno narodnih naziva, i to nisu insekti vec su u srodstvu sa rakovima...amerikanci ih zovu "pillbug" ili "sowbug" i koriste ih u ciscenju terarijumima posto se hrane detrituson i raspalom organskom materijom. Ja ih nikada nisam drzao kao cistace, ali cu mozda probati, ipak, potrebno im je jako puno vlaznosti jer disu na skrge...
Sto se rovaca tice, njih sam dugo koristio kao hranu za tarantule, super su i mogu ih i tarantule srednje velicine savladati, ali su ipak dosta jaki i zilavi insekti, pogotovo imaju jak prednji par nogu i mogli bi ozlediti gekone, mada zamenjuju sigurno 5-6 cvrcaka! Nemaj bas pravu krv vec hemolinfu...
Pozzzz
Filip

nenad
26.05.07., 11:35
Da, bubaruse ili bubarusi su ona kucna vrsta zohara (da ne kazem bubasvaba), koja se penje po zidovima, manja je, i cesto se vidja u gomilama. Dok su svabe vece i mislim da ne mogu da se penju po zidovima, ili bar to retko rade. U svakom slucaju ne volim kad mi se pojave u kuci, iako cuvam dve vrste zohara za hranjenje gustera. Nista mi ne smeta dok je dobro zatvoreno, cim nesto pocne da se sheta slobodno, onda ne valja. :D

kimo
26.05.07., 12:08
Te kućne su Blatta germanica i te su sposobne da se penju po glatkim površinama, što naravno ne valja ako pobegne, a i za guštere koji se ne penju nisu baš zgodne. Inače B.dubia i B.lateralis su idealna i ujedno najbolja kombinacija hrane za sve vrste životinja. LAteralisi su za manje, a dubije za veće. Imaju mnogo dobar odnos oklopa i "mesa" i najhranljivije su ubedljivo...2-3 dubije odgovarajuće veličine su odličan obrok i više nego dovoljan za bilo kod guštera...a da ne pričamo kako se lako uhrani i dobije na masi ako se one koriste :)

Geni
26.05.07., 15:41
Jedino što se kod nas pogrešno zovu t.j. pomešane su te dve vrste. Naime Blattela germanica je ona manja braonkasta a Blatta orientalis je ta velika crna koju svi zovu buba švaba. Mada ako im naziv buba švaba nije proistekao iz latinskog imena onda i nije greška.

Evo i uporedne slike: http://www.alergovirtual.org.ar/trabajoslibres/6/neumoalergenos_archivos/image009.jpg
Ovo su 3 najzastupljenije (naravno americana nije zastupljena kod nas).

zarko
26.05.07., 17:38
odnos hitina i "mesa" kod zohara je stvarno dobar.
ali koliko kalorija dolazi is proteina a koliko iz masti to je kljucno pitanje koje, koliko sma ja upucen ,jos niko ne zna.
tako da je zbog toga besmisleno pricati da su najkvalitetniji ...jer nema podataka.
iskustvo kaze da su jako dobri i tu nema sunje.
ali dok se ne dodje do info nista ne moze da se od tog stavi na papir...
a 2-3 dubije to i nije mnogo za pogonu kameleona itd...
moje agame jedu i do 15 cvrcaka dnevno....
ali generalno dubije su superiska ...

Geni
26.05.07., 17:59
Žarko pogledaj ovo: http://www.doubleds.org/contactus.html na dnu strane.

zarko
26.05.07., 19:33
u stravaaaaaaaaaaaa....
fala to trazim godinama...
ali to nije kompletna analiza...bitno je koliko kaloija dolazi iz proteina a koliko iz masti.
to su jako skupi testovi i analize...imam ih za cvrcke tenebriju i jos neke vrste al za bilo koju vrstu bubasvabe neam...
pitao sma ljude sa E-zinea i oni kazu da te info jos nema na netu...koliko oni znaju i da ljudi nude dosta para samo za informaciju.
jer proteini nisu isti kod svih tako da energetska v je razlicita..mada po ovim sam jos blizi konacnoj tabeli....sad verovatno moze da se povuce paralela sa cvrcima ida se zakljuci da su bolji :)
uskro ,boze zdravlje ako nadjem nekog ko zna da pravi programe, ce se isplatiti ovo traganje koej radim zadnje 2 godine ...
fala jos jednom vredne su to info.

nenad
27.05.07., 00:25
Mnogo tupite !!! Pustite izucavanja i hranite zivotinje tim insektima koje cuvate, i sve ce biti u redu. Gusteri u prirodi svasta jedu - gliste koje se hrane zemljom i mogu cesto da budu zatrovane, rovci za koje isto vazi da zive i u otpacima i djubrivu (hvala Geni na informaciji), raznim insektima i crvima koji nisu uopste hranljivi, ili koji mogu da povrede zivotinju - licno sam gledao kako gusteri jedu ose i leptire, ili cak svoje mladunce. Ja mislim da ih treba hraniti sa, recimo, 3 vrste zive hrane, i sve ce biti ok, ako se tome dodaju i vitamini i kalcijum. Sto se teraristika razvija u svetu, to ljudi vise preteruju. Pre neki dan mi Kimo rece da ljudi polako izbacuju i fobase iz dijete za gustere, u inostranstvu. Meni je cela ta prica preterana. Kladim se da ni o svojoj deci ne vode toliko racuna.

kimo
27.05.07., 15:44
@Nenad: Ne slažem se sa tobom oko preterivanja, ali znaš šta je fazon ustvari...ljudi koji se ozbiljnije bave ovime i koji imaju mnogo više primeraka nego bilo ko od nas, imaju i jedan problem, a to je hrana...jer zamisli koliko hrane treba za recimo 100 guštera i koliko ti treba različitih veličina hrane kada ih ti razmnožavaš i u svakom momentu imaš životinje raznih veličina. O vremenu koje ti treba za to neću ni govoriti, ali cilj svakog od tih ljudi je da nađe hranu koju će gajiti i koja će odgovarati svakoj životinji kako bi oni smanjili vreme utrošeno za gajenje i timarenje drugih insekata, zato ljudi retko koriste cvrčke naprimer, jer su kanibali jer ih treba prebacivati jer ovo, jer ono, a tu je ustvari najveća prednost žohara, pored toga što su hranljiviji.

@Žarko: To da su kvalitetniji mislim generalno, jer sam primetio to i sa svojim životinjama, od kad ih hranim dubijama ekstra lepo napreduju i mnogo brze su dobili masu, a eto ti i tabela, koju su ljudi postavili pa vidi, a to šta i gde se vezuje i poreklo, to mislim da je suvišno, tj. nije toliko važno, a i to su mnogo ozbiljniji podaci.Većina ljudi koristi njih u ishrani i skroz su zapostavili cvrčke. E sada, naravno da ima onih koji koriste cvrčke i dalje ali to zato što su oni inače u svetu jeftini mnogo, a ne kao kod nas 6 dinara komad, inače u svetu ti kupiš za 10 eur litru i dobiješ nekih 1000 komada raznih veličina i naravno da im se onda ne isplati da ih gaje kada ih imaju tako jeftino. Naravno da nije dovoljno za bradatu, mada kada bi dao 3-4 najveće nimfe sigurno bi bilo dovoljno, jer po nekoj mojoj proceni u jednu veliku nimfu dubije stane 3-4 cvrčka, zapreminski :)

Ja sam probao sve vrste hrane koje sam imao priliku da nabavim i tvrdim da su najbolji žohari, ako neko hoće da proba uveriće se u tu vrlo brzo, jedini problem kod npr. dubia je što se zakopavaju i prave mrtve, ali zato ima lateralisa i drugih vrsta koje taj problem rešavaju.

zarko
27.05.07., 21:27
@nenade-vidim da se ne sekiras mnogo oko kvaliteta hrane ali tvoje neznanje nije opravdanje.
kvalitet hrane je apsolutno najbitnija stavka pored uslova u kojima cuvas i stoji uz istu rame uz rame.
3 pa i 10 vrsta hrane nece ti pomoci ako ih ne gutloadujes...
vit A
jod
vit D
ca
sve us to zebancije i na koje mora da se obrati paznja.
u 5ak je doneo lik piktusa kojeg je ubio i s#### samo ishranom....a da je obratio malo paznju bilo bi ok. suplementi i kalcijum jesu resenje ali opet neko se debelo bavio tim stvarima da bi ti sma mogo da kazes :e 3 put nedeljno prasis...
i debilno je da kazes da neko tupi samo zato sto tebe briga i nemas kapacitet da se udubis u problem.

@kimo-da ,vidim da je prcenat proteina dobar ali bas je suplja info bez ovih stvari koliko se vezuje jer bez toga i kalorija ne mozes da znas koliko je zivotinji potrebno.
mozda tebi to sad nije vazno jer vidis da dobro napreduju zivuljke. sot se tice zapostavljenja ...pa meni je bitno da imam bar 3 vrst. hrane...ima to svoje razloge.
jer npr gutload cistog kalcijuma moze da se sa 01 poveca na 08 jedinaica kod cvrcaka a kod tenebrije ne moze da se pomakne ni 01 jedinucu..ako je tkao kod bubasvaba onda je to katastrofa lai i tu info ne mogu da nadjem jer su bubasvabe kao hrana mlade ...
ali definitivno bubasvabe u najmanju ruku su kvalitetne kao cvrci sot je samo po sebi + za njih...

zakljucak :slazem se da bubasvabe mogu da budu top feeder za gustere...

kimo
27.05.07., 22:06
Lepo si to sve rekao i slažem se ja ću isto držati 3 vrste hrane...misliš kako se hvata calcium za njih ili nešto drugo? Ovi vitamini koje ja koristim su baš ekstra lepljivi, pa se lepo nahvata. Ja sam generalno mnogo zadovoljan žoharima.

civi
28.05.07., 00:28
Što mislite jesu li skakavci kvalitetniji od cvrcaka?

zarko
28.05.07., 05:21
ne znma za skakavce

@kimo ne nego kad stavis cvrcka u gutload(kvlaitetan dovoljno) i on krka poveca se nivo kalcijuma....e pa ljudi se pitali i onda radili eksperimente i zakljucili da se cvrcima poboljsava nivo a tenebriji varira tako da ne moze da se tvrdi za njih da gutload povecava nivo Ca... ali to je samo za Ca radjeno ...

Geni
28.05.07., 09:57
Nenade naravno da životinje u prirodi jedu šta stignu, ali to ne znači da im ne treba obezbediti najbolje što možemo ako ih već držimo. Nije poenta u preterivanju već se ljudi preorijentišu na ono što je bolje. Zašto se mučiti sa gajenjem fobasa kada možemo sa isto napora da držimo lateralise koji su hranljiviji. Sama činjenica da se kao jedna od osnovnih prednosti dubija i lateralisa (ovo znaš i sam) ističe lakoća njihovog gajenja potire pretpostavku da ljudi preteruju u pogledu kvaliteta hrane. Jednostavno - ako gajiš fobase i otkriješ da su lateralisi em lakši za gajenje em bolji kao hrana naravno da ćeš se prebaciti na njih. To je i tema svih ovih rasprava - prikupiti što više informacija da bi se ljudi odlučili za (njima) najbolju varijantu. U tu svrhu svaka informacija je dobrodošla.

Žarko, mi koji te poznajemo znamo da si ok lik i ove tvoje postove ne vidimo preterano grube. Ti jednostavno tako pišeš, ali ljudi koji te ne poznaju mogu da steknu pogrešan utisak.



@nenade-vidim da se ne sekiras mnogo oko kvaliteta hrane ali tvoje neznanje nije opravdanje.


A znaš vrlo dobro koliko ste se ti i Nenad dopisivali oko hranjenja njegove bradate agame kada je imala proliv i koliko se on trudio da varijacijama u ishrani koriguje njeno stanje. Niako ne možeš da tvrdiš da ga kvalitet hrane ne interesuje i da ne zna ništa o tome.

Da se vratimo na temu i da iznesem moje mišljenje o hrani. Lateralisi, dubije, cinerea i tenebrija. Sasvim dovoljno da pokrije sve potrebe. Cinerea mi treba zbog avicularia a tenebrija jer mi je za male tarantule najlakše uhvatiti male tenebrije.

nenad
28.05.07., 17:59
Nema ljutnje, bar sa moje strane. Ja samo vidim da su moje zivotinje, a imam ih 9, sto nije bas ni malo, sasvim ok i da im nista ne fali. Imam trenutno 5 vrsta zive hrane, tako da niko nema pravo da kaze da se ne trudim. Guster mi je dobio parazite verovatno od glisti koje sam mu davao, ili ih je imao i ranije. Ja sam onda otisao jednom do Palica da odnesem uzorak izmeta jedinom veterinaru koji nesto zna, i posle par dana opet u Suboticu da uzmem lek za gustera. Dakle, kad odes u Suboticu na pola sata, iz Beograda, vozom i autobusom, ne moze se bas reci da te nije briga za zivotinje. A, naravno da ih gatloudujem, mozda ne bas najsavrsenije, i najizbalansiranije, ali mislim da im nista ne fali.
Ono pismo sam napisao (i verovatno preterao sa kritikama) jer nisam hteo da se novi ljudi u teraristici, koji to procitaju, preplase i pomisle da je teraristika preteska za njih.

zarko
28.05.07., 19:06
@geni - jasno je to ali ako udjes malo dublje u problematiku (i procitas misljenja ozbiljnih ljudi ...da ne navodim mrzi me ) onda ce ti biti jasno da 90% problema jesu posledica lose nutricije...

jos nisam zavrsio ideju na kojoj radim(i to 99% ljdui nezna jer nisma ni pricao) ali me ljuti kad neko kaze da je nutricija S#$$%^ a ja trosim 2 h dnevno, gomilu para i napor (prvi deo moje ideje o nutriciji je text o nutriciji iguane)..a onda mi neko kaze da sam budala i da se to resava tako sto imas 3 vrste hrane....nije tacno. bez gutloada nema nista,pogotovu sto se tice gustera i to mi je sve jasnije kako vreme i problematicni gusteri dolaze..
nadma se da ce trud i napor moj da se isplate na kraju ato znaci da cu uspetyi da napravim ekonomican i super hranljiv gutload, a ocena ce biti kako se budu ponasali gusteri, pare i sl ...

drugo ,nema sta da se plasi neko gustera i teskoca koje dolaze s njima..hrnajenje cuvanje itd...
ja jos uvek dobijam svakodnevne pozive iz cele srbije koji kazu (da ne prozivam sad) :meni je osoba koja mi je prodala leoparda rekla da se oni naviknu na tenebrije i da smao to hoce da jedu..
ili iguana jede 3 listasalate malo jabuke jagode i sl..onda meni oteknu usta i ne mogu dase sastavim nakon 3 razgovora.hocu to da se promeni...gusteru moze da bude dobor sa nekom hranom a moze da mu bude i bolje ..mene zanima samo bolje
ja radim ovo jer mi je cilj da sto boljo upoznam problematiku i daje resim na sto bolji nacin. e onda napisem nesto istavim na sajt.
i tu je moja satisfakcija.sve pohvale (a nisam se nadao da ce biti toliko) su sve cisto zadovoljstvo .
a gutloada neces verovati koliko tu ima propusta i koliko treba da se radi na tome.uravnotezeni gutload je sveti gral teraristike i jako ga je tekso napraviti jer su info retke i grube.
zato se debelo placa, dugo moli i tesko izvlace informacije po tom pitanju.
nadma se da do kraja godine cu napraviti svoj gutload..koji opet ce biti testiran samo vremenom..i tu nema nikakvih garancija.
a pogledajtecene gutloada na netu,...provereno dobir gutload na cricketfood.com i sastojke...jeste reklama i mozda malo preuvelicavaju ali to je istina sto pricaju ...dobra hrana 90% problema reseni

a ja se izvinjavam za moj prek jezik i nadam se da nikog nisam naljtuio

nenad
28.05.07., 19:24
Ja nisam protiv gatloada, mislim takodje da je neophodan. Kad sam pomenuo tri vrste hrane, mislio sam na tri gatlodovane vrste hrane. Jedino sto nam se predstave o gatloudu razlikuju. Za mene je to kostano brasno, koncentrat za pilice, hrana za macke, kalcijum u prahu, vitamini za reptile i slicno. Kapiram da to ima svojih mana, ali ja cu na tome ostati, jer mislim da je dovoljno. Naravno da moze i bolje, ali ja cu ostati na tome, kako rekoh i ne mislim da gresim zbog toga.

zarko
28.05.07., 21:52
kostano brasno je katastrofa(i ako sam ja negde na sajtu to spomenuo,ako nisam ispravio cim naletim ucinicu) jer je to najnizi kvlaitet za stoku...drugo iznad 8% Ca je smrtonosno za cvrcke a to se lako prebaci.
hrana za pilice za koke nosilje za prehranu samo prolazi jer je ono taman 8% i manje ima masti...
hrana za pse i macke ima suvise zitarica usebi i tu upada kategorija koja ne prodje kriterijume koji su postavljeni za ljude...tako da ima suvise ulja i masti..i kao je bogada proteinima.
masti i ulja dovode do problema s varenjem.takodje problem sa ovim proteinima jeste sto se raygradjivanjem dobija urick acid i to dovodi do gout -ak ose ne varam to je reuma ili oticanje zglobova ...ne znam tacan prevod...jer sva moaj literatura je na engleskom pa se i tkao snalazim :)
tako da sve ima svoje prednosti i mane ...evo najosnovniji moji savet..a bice jasan recept po zavrsetku posla...mesaj koncentrat za pilice za kokoe nosilje 8% Ca i alfa alfa brasno...za sad toliko za ostale stvari bice uskoro ..treba da se uravnotezi gutload pa cu onda detaljno dati recept.
eto ukratko, ja se slazem da si uradio dosta,da se trudis i da si posvecen maleckom.ali to ne znaci da si umanjio problem....koji izlazi iz tog sot se insekti hrane neadekvatnom hranom...

poz

Bluie
28.05.07., 22:07
Dobro,ajde budi dobar,pa reci gde mogu da se pronadju te sirovine za mix...u poljoprivrednim apotekama ili? Kako se krecu cene?

zarko
29.05.07., 03:12
jos se nisma raspitivao ..kod mene ima u nisu ...ali nije da se lako nalaze prodavnice...sve zaviis i od proiuzvodjaca...kod mene sam alfa alfa nasop samo u jendoj firmi ...bioluksd tkao nesto glupo...a koncentr je iz pr. za poljoprivredu
recicu vam sve ....ako budem odlucio da objavim ...jer besmisleno je da nesto stavim i da bude onako bezveze ili prilicno dobor. ako se uverim da je strava onda ce ga biti ako ne onda ce to ostati moj recept ....cisto kucna varijanta...videce mo

Geni
29.05.07., 09:21
a ja se izvinjavam za moj prek jezik i nadam se da nikog nisam naljtuio


Samo sam o ovome i pričao. Naravno da tvoja iskustva trebaš da izneseš, ali nemoj da napišeš da neko ne razmišlja ili da nema pojma. To je cela poenta. Ovaj forum i služi za razmenu iskustava. Glupo bi bilo kada bi svi imali isto mišljenje :D.



@geni - jasno je to ali ako udjes malo dublje u problematiku (i procitas misljenja ozbiljnih ljudi ...da ne navodim mrzi me ) onda ce ti biti jasno da 90% problema jesu posledica lose nutricije...


Ali kakve loše nutricije? Oćeš da kažeš da 90% ljudi koji ne pripremaju gutload 2 sata dnevno imaju bolesne životinje? Znam kakve sve probleme nepravilna ishrana može da napravi ali napiši kakva nepravilna ishrana. Hranjenje gekona tenebrijama kojima već godinu dana nije dodat supstrat i takve priče...

Treba reći konkretno koji su to problemi bili i kod kojih životinja. Da možemo lepo iz primera da vidimo šta valja a šta ne valja. Ovako ispada da sve manje od doktorske disertacije i miligramskog doziranja sastojaka može nepovratno da upropasti životinju koju hranimo.

Da be budem pogrešno shvaćen - i ja pokušavam da nađem savršen recept za hranu za bubašvabe. Trenutno koristim hranu za mačke, koncentrat za piliće i voće i povrće (i ništa im ne fali a naročito ne životinjama kojima ih dajem za hranu). Čim nađem neki dobar recept koji se lako pravi i kome se lako nabavljaju sastojci počeću da ga primenjujem.

zarko
30.05.07., 02:52
pa reko ti radim na tome i ne mogu da pisem sva razmisljanja..kad se slegne napisacu...
za iguane sam napisao i na sajtu je za sve one koji zele da vide...

a kazem 90% + problema i bolesti mogu da se povezu sa losom nutricijom...citirano iz reptiles medicine and surgery afa i omega za veterinu i reptile...to me je i navelo da radim na ovom.
a ne kazem los gutload nego losa ishrana , negutloadovana hrana...cvrci hranjeni samo koncentratom (to sam radio godinama ali sad menjam jer to niej resenje niti je dobor...)
evo info jednog cisto van konteksta sto ja nisam zano do skora...hrana koja ima vise od 8% ca je smrtonosna za cvrcke ..sto ne vazi za bubasvabe sto znaci da gutload za cvrcke ne sme da ima vise od 8% Ca ...zar to nije korisno da se zna i zar nije lako primenljivo?

Geni
30.05.07., 03:13
a kazem 90% + problema i bolesti mogu da se povezu sa losom nutricijom...


Naravno. Samo kažem da tih 90% problema nije izazvala blago nebalansirana ishrana cvrčaka kojima su ljudi hranili te životinje nego potpuno omašena ishrana ili otrovana živa hrana. Ovde ću zanemariti biljnu hranu jer je naslov "sta se sve koristi za zivu hranu". Kažem sledeće: sama činjenica da su cvrčci uspešno odgajani govori da su dovoljno zdravi da se daju kao hrana životinji i da neki isključivi mesojed kao na primer leopard gekon neće imati nikakvih problema sa takvom ishranom (uz dodatak vitamina naravno). Znaš i sam koliko su cvrčci osetljivi.

zarko
30.05.07., 19:18
da to vazi za leo..ali apsolutno ne vazi za agamnu kameleone piktuse i sl...nisu svi hardy kao leo ..o tome se radi

Geni
31.05.07., 13:08
Mislio sam ja i na agamu. Cvrčci hranjeni na primer samo koncentratom za piliće možda neće biti tako zdravi i sočni kao cvrčci hranjeni dobro izbalansiranom hranom ali sami po sebi neće napraviti nikakve posledice po zdravlje te agame. Ako joj pravilno daješ povrće koje treba da jede i ako daješ odgovarajuće vitamine, naravno.

Želim da kažem da niko nije napravio ozbiljnu studiju o tome koliko bolja ishrana cvrčaka ili bubašvaba poboljšava zdravlje guštera koji ih jedu. Naravno da su se ljudi ozbiljno bavili potrebama guštera ali su to zadovoljavali vitaminskim praškovima i pravilnim odabirom povrća. Kao što si video iz onih tabela čak je i razlika između različitih vrsta žive hrane prilično mala a niko nije pokušao da izmeri razliku između dobro i loše hranjenog primerka iste vrste. Ta razlika bi najverovatnije bila još manja.

Sve je u nijansama. Slažem se da loša ishrana može da upropasti guštera, ali pričamo o veoma lošoj ishrani.

zarko
31.05.07., 15:11
veruj mi nisi u pravu to sto pricas...
prvo ako budes hranio cvrcke koncentratom ....a uzmes los nece biti tu dovoljno Ca i mnogo masti....drugo ako imas agamu i kameleona ne odgovaraju im isti cvrci .....kamelon i agama su na razlicitim krajevima skale sto se tice vit A.u konc nema dovoljno proteina i nema dovoljno minerala (i ako pise u sastavu to jenamenjeno za stoku i to je jako nizak kvalitet hrane ...)a ne zelim da hranim gustere od bede....
jasno je da neko nece pogresiti ako bude hranio konc i povrce ...cvrcke (pa posle i agamu ) ali nije to 100% .drugo agamu ako hranis kvalitetno povrcem to znaci da se dobor isplaniran obork i treba dase malo potrudis dasve to napravis...nije to samo bacis salatu i sargarepu(koja se daje 1 u 7 dana) a to ljudi rade.to se slazem ...ali ja pricam samo o fider insektima sad.
za zdravlje i kval cvrcaka opet nisi u pravu..odi na Ezine caspois o kamelonima upoznaj tmao likove ida vidis sta rade i cime se bave....koliko truda (i debele pare za analize fider insekata) ulazu i sta je sve zakljuceno....to je tkao jer su kameleoni najosetljiviji sto se toga tice (generalno uzeto ).

a sto se tice tabela one idu 5% gore dole jer se to radi na 1g...pa tkao razlicite laboratorije ili ista lab u drugom testiranju dobija za nijansu razlicite rezultate...ali opet to ej jasno...
besmislleno je reci lateralis je bolji od dubije ...u slucaj one tabele jer je razlika u 1% ..i opet se nezna koliko kalorija dolazi iz masti a koliko iz proteina...(3X vise kal dolazi iz 1g masti nego li iz 1g proteina ali opet koja je to kolicina ?)
minerali i vitamini sluze da se doda Ca,A,caroten, provitamin A, B kompleksi ,tiamin i trace minerals tako da to nije dovoljno da bi hrana bila ok.
ope na Ezine u imas clanak o proteinima gde ima slika dva camelo dilepsisa (mislim) jedan je hranjen jako kvalitetno proteinskom uravnotezenom hranom a drugi je dobio slabije uravnotezenu (znaci klasika ko sto svi mi radimo) i posle 5-8 meseci razlika u velicini boji misicnoj masi je evidentna.....
na veoma losu ishranu ide verovatno i vise od pola od ovih 90% mozda i 2/3 ali ima onaj deo je ishrana po "pravilima" ali potrebe jedinke su vece nego sto hrana moze da obezbedi jer su hranjeni siromasnom hranom,hranom koja ima los balans previse masti previse celuloze, premalo durgih stvari.konc je rpavljen za pilice a ne za cvrcke i gustere...zato trebada se promesa sa drugim stvarima kako bi bilo 100X bolje ...
ZAKLJUCAK moj:hranjenje klasicno samo koncentratom i hranjenje jako kvalitetnom hranom jesu dva ralzicita oblika hranjenja. i da je neuporedivo bolje hraniti gustere uravnotezenom formulom.i ako je sigurno razlika u ceni evidentna(prepostavljam cak i 3 puta skuplja od koncentrata) i jos rad majanje...ali vredi da se to radi jer posotji razlika u kvalitetu zivota i to je cela poenta. treba da se to radi, treba da se kaze ljudima da koncentrat nije najbolje resenje, treba da se to promeni.

kao sto svi ovdepricaju da ne treba da se drze T u rukama a opet svaki pocetnik bi zeleo da ima T od 40cm na ramenu i da udje u bus i da bude u centru paznje ,tako i ja zelim da me skapirate da treba da se menja ishrana nasih fider insekata....to je kako stoje stvari. ozbiljne knjige pisu o tome i zato sma ja i promenio miseljnje tkao radikalno .jer sam procitao sta ljudi pisu koji se bave ovim stvarima sa naucne strane ..a ne odgaivaci koji mogu da pricaju i ovo i ono..

Geni
31.05.07., 15:45
Ezine caspois o kamelonima upoznaj tmao likove ida vidis sta rade i cime se bave....koliko truda (i debele pare za analize fider insekata) ulazu i sta je sve zakljuceno....to je tkao jer su kameleoni najosetljiviji sto se toga tice (generalno uzeto ).


To me i interesuje - šta je zaključeno? Već dosta dugo tražim razliku između loše hranjenih cvrčaka i dobro hranjenih cvrčaka i nisam našao da je iko to testirao.

I koja je tačno razlika u ishrani bila između ishrane ta dva kameleona? Da li su hranjeni na primer dubijama koje su imale različite dijete ili je jedan bio hranjen dubijama a drugi samo tenebrijom?

kimo
31.05.07., 16:22
Ajde baš daj linkove na te sve artikle da svi pročitamo, mene baš interesuje.

zarko
01.06.07., 21:39
@geni ima opet u e zineu dnevne potrebe kalorija i Ca kod dermensisa :
"These juvenile Chamaeleo deremensis are growing at different rates. The different growth rates reflect differences in daily calorie needs and metabolic rates. As a result, their calcium needs vary also. The larger chameleon on the left will eat more calories and need more calcium than the smaller chameleon on the right."
nutricijske potrebe ..koliko cega sve pise....ali malo teze primeniti...
@kimo - internet nije izvor znanja za ovakve stvari..to us mahom artikli pa sve beres ...
imam preko 50 artikla ali ne znam tacne linkove jer kad ga sejvujes na kompu on nema adresu (ili ja neumem da nadjem).to je sve tipa E-zine , i sajtovi slicni onom sto je poslao geni...pa probiras.
e onda imam reptiles medicine and surgery -mader to je najveci izvor svih informacija o reptiulima do sad napisan.apsolutno alfa i omenga...i tu lepo pise da su podaci retki, ili ih uopste nema..tako da je mnogo po principu saznas sto vise mozes + iskustvo=i naravis nesto. onda tu stvar (konkretno gutload) tewstiras godinu dana vidis kakoa ide i izvuces zakljucak..e ja sma u fazi da sakupljam info i pocinjem da radim sa nutricionistima, biohemicarima +burolozima i da pokusam da napravim svoj gutload...
tako da ako te interesuje pocni da trazis na googlu ...puno info imas i na forumima o beraded dragonima +chameleo zato sto se o njima dosta zna (relativno) pa ljudi us tu vise usresredjeni i vise para iam tu pa se ljudi i ozbiljnije bave tim stvarima...

@geni- uporedne te zebancie sto pitas....to su ljudi radili na kornjacama irade dota...zasto ne znam.predpostavljam da je taj deo ter. najrazvijeniji.....ali na kameleonima i gusterima ne znam nisam nista eksplicitno naiso...ali moze da se zakljuci...
imas na mnogim sajtovima utiske konzumera...gde kazu da gekoni koji su davali sugavo potomstvo godinama poceli su da daju prfektne mlade nakon sto je lik preso na tu i tu kupovnu hranu (cricket food npr). i slicna iskustva..to je nesto najblize tvom pitanju. drugo jod i A i Ca su toliko cesto isuficientni u ishrani jer cvrci tenebrija i bubasvabe toliko malo nose Ca ,jos 0 a vit a nema ako nema preformed vit A ili carotenoida ...tako da i to mora da se unese preko hrane...

moaj neka ideja je da uspem preko mog gutloadada unesem bar min. potrebne kolicine J,Ca i A tako da suplementi ne treba da se daju cesce od jednom u 10 dana...pogotovu se to odnosi na A i jod...Ca moze da se prase insekti pa se resi taj problem...
a dnevne doze vit A su nepoznate kod chelonilaa...
jod takodje ali zna se doze pri pojavi simptoma pa se ide odatle...j@#$#$%^ ga vise
videce mo ...jos uvek je smao konstrukcija ...

nenad
02.06.07., 11:26
Sta ti tacno znaci chelonila? Nije mi jasno na sta se to odnosi?

zarko
02.06.07., 22:10
tedo reci dnevne doze su poznate kod chelonia -0order testudinata turtles and tortoises kornjce :)

nenad
03.06.07., 01:15
I pomislio sam da pricas o kornjacama, Chelonia je red kornjaca, ali napisao si chelonila, pa nisam bio siguran da li su neki insekti mozda u pitanju.
Kornjace ovde na forumu retko ko cuva inace. Ja sam ih cuvao dugo godina i cvrenouhe i evropsku barsku i sumsku (Emys orbicularis i Eurotestudo hermanni), ali ih nisam hranio insektima. Ove vodene jedu meso, ribu najvise, iznutrice, posebno im treba davati jetru s vremena na vreme, zbog A vitamina. Davao sam im i sir i sipinu kost zbog Ca, i poneko povrce koje su htele da jedu. Ali, za njih moze da se kupi i dobra vitaminska hrana, susena,
pa u kombinaciji sa svim ovim i UV lampom, dobijes zdrave kornjace, tako da su mnogo lakse za pravilno hranjenje od gustera, i ne moras da se bakces sa insektima i gatloadom.

nenad
04.06.07., 19:23
Ubacio sam sipinu kost fobasima u kanticu, i primetio sam da je jedu, i to bas dosta. Mozda nije losa ideja davati im je cesto, da bi se obogatili kalcijumom.

kimo
04.06.07., 22:29
Što da ne, ako jedu nema problema, mada su ti fobasi vodenasti dosta...:)

zarko
05.06.07., 03:25
sta ti znaci vodenasrti?
cvrcak ima u WM 69% vode mladi imaju 77% (naravno +-)
a supercrvi iumaju WM 58% tako da su oni suvi u odnosu na ostale ,cak su suvlji i od tenebrije koja ima 62% vode ...
ne znam sta si mislio...
@nenad paiz se da ih ne otrujes Ca.nezna se koliko je opasno za sueprcrve ali cvrci vise od 8% ca u ishrani i riknjavaju jer dolazi do zgrusavanja i zacepljenja creva...pazi se ..mada ako ih dajes pred samo hranjenje (nekoliko sati pre obroka gustera) onda nema frke...oni nece postati otrovni ako se prekrkaju Ca
:)

i evo cisto da se ukljucite uproblematiku ..
da ne bude zarko drzi sve za sebe i nece kaze...
regularnom gusteru je potrebno 1-2% Ca po 1g..a cvrcak i sl insekti nose 0,1 -0,2% Ca ...a uz put imaju visok procenat fosfora ...a treba da dodje na 2:1 :)
ajde nadjite matematiku

i da, ne znam resenje :) tako da je otvoreno pitanje.

jaza
07.10.07., 22:15
ja imam dosta buba rusa u kuci da libih mogao da ih dajem tarantuli ? :th_ask:

marko
08.10.07., 02:20
ja imam dosta buba rusa u kuci da libih mogao da ih dajem tarantuli ? :th_ask:
Ima već tema o ovome, "Domaće bubašvabe kao hrana", evo linka pa pročitaj mišljenja : http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,987.0.html

yowandbm
30.07.11., 12:13
Da li je potrebno gutload-ovati dubije kojima se hrane tarantule? Pročitao sam celu temu ali ne piše ništa o tome. I ako jeste u čemu se sastoji taj gutload, ako bi nekko rekao..?

Muffy
30.07.11., 13:08
Nije potrebno za tarantule...

yowandbm
30.07.11., 14:36
Pa i ja mislim tako...