PDA

Pogledaj punu verziju : bradata agama utihnula



zarko
13.02.06., 17:47
evo cisto da kazem
cekam malu agamu da defecira da mogu da odnesem na analizu ..
nesto mi tu smrdljivo , ne mogu da provalim da li je brumacija ili bolestija neka, agilna je ali se malo krece ne jede po 2 dana a i kad pojede cvrcka nece vise od jednog i tako ....
samo niako da se izkaka ...inace za divno cudo ima kod nas na vet. institutu.
recicu vam sta je bilo kad budem to odradio..
nadam se da je sve ok
i da vidimo koliko to "zadovoljstvo testiranja" kosta pa da znate

poz

kimo
13.02.06., 19:05
U hrvatskoj na univerzitetu za veterinu uzimaju oko 600 dinara kako sam cuo...eto ti orjentir.

Sto se tice tvog problema,slican je mom,moj skink je jeo pre 12 dana i od tada sam mu nudio 3 puta tenebrije i nije ih fermao ni 2 % kao da je sit ili da posti ili drzi dijetu :lol: poslednji put sam mu nudio danas uvece.

Inace je kakao nekoliko puta(normalno) u tom periodu i to bez problema,nema nikakvih promena na njemu i normalno se krece i kopa i sunca kao inace po ceo dan.

Moguce je da je to povezano sa zimom a ne nekom bolesti,bar se nadam da je tako...

Koliko tvoj brada nije jeo i da li je kakao od kada je prestao da jede,jel ih drzis zajedno ili odvojeno?

zarko
13.02.06., 22:24
vec mesec ipo cini mi se madaje u pocetku jeo vise za nijansu.
odvojeno ih drzim od pocetka

kimo
14.02.06., 01:30
Vec mesec ipo ne jede?Moj je polako smanjivao i sada odbija da jede tenebrije,ali cim kaka i seta kontam da je ok,mada je kod tvog mesec ipo je previse bez hrane,da li je kako za to vreme i koliko puta?... javi sta se desilo.

zarko
14.02.06., 03:56
ma ne mesec ipo traje ovo da nejede 2 dana pa pojede cvrcka jednog. evo danas je pojeo jednog ili 2 ne znam tacno ...
videcemo
javicu sta je bilo kod vet

zarko
16.02.06., 12:47
neam pojma ........ odlepi cu
juce je bio rok za nosenje fecesa ali bio praznik poa nisu radili a sad je suvise stara da nosim.... mnogo lose izgleda u zadnja 2 dana ...
nema mu ima da rikne osecam :cry: :cry: :cry:
nije uopste dobro
videcu sad da se posavetujem jos malo sa vet. pa cu da vidim sta da radim
beda

kimo
16.02.06., 17:27
Nemoj zezati :shock: Koji shit...
Kako je uopste i zbog cega doslo do toga svega,jel imas neku predstavu?

zarko
16.02.06., 19:24
ne u tome je i fora mislio sam da je brumacia ali ... vidis nije dajem mu lekove ali ne verujem da ce da se izvuce

kimo
16.02.06., 19:50
Mislis da nije impakcija?Sta bi moglo biti,kako znas koje lekove da mu dajes?

zarko
16.02.06., 19:53
:lol: pa porazgovaram sa veterinarom ja pretpostavim stam oze da bude on pogleda koje lekove moze dada 50/50 rad :lol:
#### ga ....moze svasta da bude imam neke ideje ali stvarno nisam raspolozen ad da ih kucam jer pizdim koliko senerviram :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

zarko
19.02.06., 17:53
nije uspeo :cry:
kraj

esdy_11192
19.02.06., 19:02
Bedak,

Nosi ga na analize, da videe od ceega je umro [ozbiljno]...

kimo
19.02.06., 20:15
...da bas bedak...
Sta mislis da mu je bilo?

zarko
19.02.06., 20:28
hocu
nosim ga sutra

NIHILUS
15.03.07., 04:53
I sta je na kraju sa svim ovim bilo??? tek sam sada naleteo na temu... ??? ???

zarko
15.03.07., 14:04
ako se to radi o mojoj agami ona je sad ok.
to je bila ili lazna uzbuna u sklopu brumacije....ili je proslo samo od sebe

vladao je pticiji grp i niko nije hteo da prihvati. kod mene na institutu ne zele da rade to jer ne znaju sta da traze a u bg u su rekli da nemaju vreme i da to niko ne radi jer je neprofitabilna oblast

ja sma sam radio neke analize ..bris i lotaciju i nisma naso nista...
saj je sve ok :)

Damn
30.09.08., 15:54
Ja sam imao slican problem sa loptastim pitonom imao je zakreceno govance. I nakon nade da ce projesti i da ce imati sta da izbaci>>>>nije bilo pomoci dok nije proveo pola godine kod veterinara u subotici do kog sam dosao od lasla iz vrta u palicu (oboica su jako fini i ljubazni <podrazumeva se da vole i poznaju zivuljke),
pa sad je Lepi ko nov klopa raste (cenzurisano) pije vodu miran je u rukama nije u odbranbenoj lopta pozi....


HVALA LASLO

EDIT: Ispravljena sva velika slova

Proka
30.09.08., 22:53
heheh joj brate ti ocesh da geni poludi zbog ovoliko "ozivljavanja" starih tema ? ;)

Geni
30.09.08., 23:10
Ma ja već ludim od hosta, softvera, prebacivanje, testiranja i tako to...

A veterinar je naravno Jožef?

Calyptratus
07.12.09., 23:29
Evo da ne bih otvarao novu temu,a radi se o slicnome nadovezacu se na ovu.
Dakle,uginula mi je danas Bradata,evo veceras sam video kada sam dosao sa faxa. Bila je stara 4 godine i do danas nije imala nikakvih problema sto se tice zdravlja,terarijuma i slc dok je bila kod mene. Kupio sam je sa iskrivljenom nogom ali to joj nije smetalo da hoda,trci i obavlja bilo kakve funkcije,samo je lose izgledalo jer je i tako krvo zaraslo.
Video sam je da lezi na panju otvorenih usta.Usta su joj jako crvena,mislim da ima i krvi,kao i nekih ranica na nepcetu.Jako ruzno izgleda. Oci su joj ubacene u lobanji.Kazu ukucani da je bila duze vreme u takvom stanju ,posto sam ja tek veceras dosao.
Nije jela nekih 3-4 dana i mislio sam da je to zbog burmacije.Primetio sam da joj je rep osuseniji nego pre (ima u ovoj temi slike http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=7340) i mislim da se to poprilicno brzo izdesavalo,mozda malo vise od nedelju dana pre nego sto je pocela da nejede. Zaista me zanima sta je moglo da bude u pitanju. Sigurno su ili neki paraziti ili nekakva bolest. Evo i slika,koliko sam mogao da uhvatim,mada grozno izgleda:http://img13.imageshack.us/gal.php?g=dsc04456m.jpg

Miroslav
07.12.09., 23:46
Nisu paraziti sigurno. Nebi usna duplja bila tako crvena da su oni u pitanju. Najverovatnije se agama inficirala nekom bakterijom, a možda i virusom.

Stufy
08.12.09., 01:40
Zao mi je sto je guster uginuo. Sto se tice otvaranja nove teme mislim da je to najpogodnije pa cu izdvojiti u zasebnu kasnije.

@ Miroslav Definicija parazitizma ne iskljucuje bakterije i viruse. Nisu paraziti samo clankoviti crvi, valjkasti crvi itd. Po cemu zaklucujes da su u pitanju virusi ili bakterije na osnovu usne duplje? Bris bi po meni bio najprakticnije resenje za odredjivanje uzroka smrti, ako to i ima smisla jer je zivotinja na zalost uginula.

Miroslav
08.12.09., 03:04
Paraziti ne mogu izazvati takve promene u usnoj duplji. Čak ni jednoćelijski paraziti ne izazivaju takve promene. Ne isključuje se da su paraziti mogli dovesti do pada imuniteta i onda su bakterije ili virusi napravili haos.

spiderboy
08.12.09., 09:44
najverovatnije se radi o "mouth rot",može biti bakteriološka,virusna ili fungalna infekcija,neka neko stručniji objasni o čemu se radi ali nažalost za guštera je već kasno

Igor Velevski
08.12.09., 14:07
Ako se ovo ne prenese na nijednoj drugoj agami, onda bolest nije kontagiozna i malo je verovatno da se radi o virusima, pa i o patogenim bakterijama koje izazivaju odredjenu bolest! Najverovatnije se radi o pada imuniteta (kao rezultat stres, parazite, individualne sklonosti organizma ili se nesto dogodilo u organizmu) gde dolazi do bujanja i kao rezultat na to bujanje uslovno patogenih bakterija i ubikvitarnih bakterija koje i normalno se nalaze u organskih sistema koje komuniciraju sa vanjskom sredinom, naseljavaju se u razlicite vitalne organe i ostecuju ih! Sve je ovo nagadjanje, kazem sta bi moglo da bude najverovatnije, samo bris i obdukcija mogu da kazu sta je bilo u pitanju!

Stufy
08.12.09., 17:51
Slazem se. Samo sa brisom mozes biti siguran i kada je vec kasno obdukcijom. Radio sam obdukcije i vidjao ovakve stvari i kod toplokrvnih i kod haldnokrvnih ako je les vec usao u proces truljenja. Promene koje nastaju usled prestanka cirkulacije mogu da izazovu modrice koje se nece videti na kozi reptila zbog krljusti, ali ce u usnoj duplji biti mnog primetljivije. Na slikama u predelu gornjeg nepca vide se dve fleke sivkaste boje koje vrlo lako mogu biti pocetci truljenja zbog toga sto je u tom predelu samo meko tkivo koje brzo truli a ne tkivo iza koga je odmah kost. Ove dve supljine na lobanji cesto ovako promene boju posle smrti zivotinje. Drugi znak da je ova jedinka bila vec neko vreme mrtva ili da je uginula na grejacu koji bi ubrzao proces truljenja su upale isusene oci. Tako da ne mora da znaci da je bio problem u samoj usnoj duplji jer ovakvo stanje moze biti i posledica smrti. Ono sto ukazuje na neku vrstu parazita (jednocelijskog, viseceljijskog) je stanje u koje je zivotinja zapala neposredno pred smrt, ono naglo gubljenje tezine. A gde je parazit napao moze reci samo obdukcija i testovi. Ono sto mene zanima je zasto je jvrh jezika ovakav. Pomoglo bi da je taj deo u fokusu. Ovako ne fokusirano lici na neki polip ali nisam siguran pa ne bih da nagadjam.

zarko
08.12.09., 18:38
to je kataatrofalan mouth rot!
kako si dozvolio da do toga dodje toliko?
verovanto je nesto tipa eserihija ili sl.

LARYBG
16.02.10., 19:51
nisam znao gde da pitam, a da ne otvori m nvu temu, pa cu pitam ovde.
dao sam albolabrisu pinkija i on ga je ujeo ali ga nije pojeo niti planira da ga pokede,pa me interesuje jel mogu tog pinkija da dam bradonji s obzirom da je ujeden??

nenad
17.02.10., 00:31
Pravo mesto za to pitanje.... NOT :D
Ne bih to radio, bolje baci pinkija, nego da rizikuješ.

LARYBG
17.02.10., 00:38
### nisam znao gde da pitam.

bacio! hvala pozz