PDA

Pogledaj punu verziju : Stonoga



Strane : [1] 2

Bifrost
16.02.06., 23:42
Da li neko zna da li kod nas mozda moze da ne nabavi neka od scolopendra sp.

http://markmlucas.com/images/invertabrates/amazon%20giant%205.jpg

kimo
17.02.06., 00:34
Neverujem da ih neko prodaje...da sam hteo da nabavim miliped-u,ali ne znam da li je neko nailazio na to?

Jel sve stonoge ovog roda imaju otrov?Koje je on jacine,kao kod vecine tarantula ili slabiji?

Bifrost
17.02.06., 00:45
"milipede" sam video u zoo vrtu na Palicu (Subotica) ali mi se ne svidjaju koliko "centipede". Da imaju otrov i malo je jaci od tarantule, a neke vrste su i smtronosne. Negde sam citao da je ujed (otriv) toliko bolan da ga ni morfijum ne moze ublaziti. Ali pored toga izgledaju veoma atraktivno.

kimo
17.02.06., 01:22
Pa kako onda sa njima da baratas ako su tako "zle" :twisted:
Ja bih ubacio milipede u vivarijum koji je u izradi,jer koliko sam procitao,jedu ostatke i sluze kao cistaci,jel sam u pravu?
Previse su mi opasne centipede i mislim da ih zbog toga i nema kod nas,ali mislim da vecina ima blazi otrov od smrtonosnog i moze da ti bude nesto samo ako si alergican...
Interesuje me da li je otrov isti kod nekih tarantula ili centipeda kao i od osa ili zolja,jer ih sa njima porede?

esdy_11192
17.02.06., 17:48
Pa barata velikim pincectama...

Inace "centiped" moze lako da pojede manjeg gustera, dok "miliped" zna da ispusta otrov [cini mi se ne smrtonosan]...

Mislim da ujed pojedinih "centiped" nije uopste naivan, npr. i jedna od Evropskih vrsta nije naivna. Od Scolopendra cingulata dobija se temperatura 39c, mucnina, ... i traje dva dana.


Ovo mozes da nadjes u Evropi
Scolopendra cingulata.
http://www.reptilis.org/cingul/3.jpg
Haplophilus subterraneus.
http://www.reptilis.org/Haplophilus/1.jpg
i ovo
SCHIZOPHYLLUM sabulosum
http://www.reptilis.org/schizophyllum/6.jpg
TACHYPODOIULUS albipes
http://www.reptilis.org/iule/3.jpg

itd...
Ali naravno ne treba ih uzimati iz prirode.. :wink:

kimo
17.02.06., 19:17
To sam i mislio,jel su one "tvrde" ?Milim moze ih donekle stisnuti sa pincetom da ti se neizmigolji?

To je rekao i Bifrost,da ima smrtonosnih,nego sam mislio na one koje drze hobisti,one nisu sigurno smrtonosne.Interesuje me da li su otrovi tih manje otrovnijih centipeda i tarantula slabijeg otrova isti(iste strukture,ili dejstva) sa otrovom zolje ili ose?jel neko zna?

Ona Giant black millipede mislim da neispusta otrov jer sam video da ih neki drze zajedno sa kornjacama kopnenim i sa gekonima(mislim "crested") ?

Evo jednog linka : www.petbugs.com

esdy_11192
17.02.06., 22:57
Evo kako to izgleda na slici:

http://www.nhm.ac.uk/about-us/news/2005/august/images/Giant-Centipede_08-370_6294_1.jpg

kimo
18.02.06., 13:22
Strava :shock:
Jel one zive godinu do dve dana ili sam ja pobrkao sa necim?

Bifrost
18.02.06., 15:22
Mislim da zive oko 6 - 7 godina.

ozzy osbourne
05.03.06., 11:44
ovo sto vi zelite kupiti koliko se ja razumijem u njih su strige a stonoga je ovo na slici crno, vise okruglog oblika tijela. i koliko znam predatori su pogotovo strige.

skorpac
05.03.06., 21:25
Moje preporuke su to ne uzimati..#####o su brze i #####o agrasivne, otrov od ugriza stvarno može dobro sjebati..verujte mi na rijeć...to vam doma ne treba.. :?

kimo
05.03.06., 22:12
Slazem se,nisu mi bas privlacne zbog agresivnosti, bas sam citao da seu zeznute...uzeo bih mozda neku od milipeda, jer one nisu opasne, a ne znam da li je istina da su milipede dobri cistaci terarijuma?Jel se one hrane otpadcima?

skorpac
06.03.06., 10:10
Ma menu su jako privlačne i lijepe....ali to nije za držati doma....jedino ako se ima neka izdvojena prostorija....ali ovako u stanu..ne baš.

esdy_11192
01.04.07., 05:32
Dizam temu iz mrtvih...

Uzivajte.. :D

http://www.youtube.com/watch?v=8CL2hetqpfg

Bluie
01.04.07., 19:46
Au boles'! Koliko cudo :shock:

esdy_11192
01.04.07., 21:52
brate odvratno mi je i ne svidjam ise u opste...
nikad ne bih cuvao to @#$%^


Siso ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A imas "te" tarantule i shohare... :lol: :lol: :lol:

;)

Bogica1985
01.04.07., 21:52
Ne bi voleo da sam mis!
jezivo! :shock:

kimo
01.04.07., 22:52
Takve su one, nema tu šta da se polemiše, to su sprave za ubijanje...interesantno zaista...zanimljivo je što još uvek ne znaju kako se razmnožavaju tačno, nema dovoljno informacija, nego se nekim srećkovićima zadesi da samo jedan dan vide jaja i posle par nedelja i male, ali to su uglavnom WC primerci.

Geni
02.04.07., 11:52
Jeli bre Mirko, šta bi sa tvojom Scolopendra subspinipes?

kimo
02.04.07., 15:09
Čekamo je ::D

Treba da stigne iz PM, pa zato...

ToPa 12.02.
13.04.07., 21:18
scolopendra sp.jel ste znali da ove stonoge jedu tarantule i ptice...cak sam i svojim ocima to gledao...tarantula joj nije nista mogla...stonoga je jako velika i extra izgleda...kod nas se jako tesko moze nabaviti(mozda cak i ne moze)... zivi po sumama i ljubicaste je boje... FENOMENALNA JE :evil: :icon_cyclops:

Geni
13.04.07., 22:48
SVE može da se nabavi. Međutim pitanje je kome, sem Mirka, to treba.

kimo
13.04.07., 22:55
Tačno Geni :D Stiže prva kod nas početkom maja tek...Mirko strpljenje se isplati...

ToPa 12.02.
14.04.07., 02:49
:shock: :shock: :shock: jujuju majkemi ste carevi,e kolko ce kostati,koja velicina ce doci...ko ce je uzimati...i ja sam zainteresovan... :D 8)

Bifrost
14.04.07., 02:57
Mirko strpljenje se isplati...

Naravno samo se treba strpeti :lol:

Pa i kimo je uzima ::D, Bas mi je cudno kako samo dvojcu zanima ???

kimo
14.04.07., 03:59
Ja ne znam da li ću uzeti jednu...polako sam počeo da rasprodajem sve sem gekona, a ostaviću nekoliko paukova sebi...videću...

zarko
14.04.07., 17:45
da daj be ocajne su.... mirko ja znam da si ti cudan...pa ajde ..ali kome to jos treba :)

kimo
14.04.07., 22:09
da daj be ocajne su.... mirko ja znam da si ti cudan...pa ajde ..ali kome to jos treba :)


Nemoj tako da pričaš...uopšte nisu očajne, jesu jako otrovne, ali i jako lepe i interesantne, impozantne i najbolje sprave za lov...nekome se to sviđa...ne može se o ukusima raspravljati - nekome su gekoni očajni, a ima 1 000 000 000 ljudi koji ih obožavaju :D

Bifrost
15.04.07., 00:48
da daj be ocajne su....


Goran je lepo rekao da na ovom forumu nema pljuvanja zivotinja :lol: . Ne zelim nikoga da nagovaram na nesto ali me bas zanima sta ti se ne svidja kod njih? :)


mirko ja znam da si ti cudan...pa ajde ..ali kome to jos treba :)
:lol: :lol: Sta to treba da zanci, ja sam cudan pa je uredu, a niko drugi ne treba da ih uzme :lol:

:@: Kimo: Kako si ih opisao jos vise ih zelim :D

zarko
15.04.07., 02:47
@bifrost: cim ti volis murinusi .... ljubav sa stonogama je jasna :)

@kimo nisu mi potrebne lekcije iz etike niti estetike, :) meni se ne svidjaju i to je....a to sto neko ne voli ono sto ja cuvam (ko sto se meni ne dopadaju neke stvari sto drugi cuvaju ) ,nemam problem ni sa tim, nek mrzi gekone onaj kom se ne svidjaju.
da li mislis da zbog toga necu moci da spavam ako su nekom moje zivotinje gnusne?
zabole me ...
ja ne cenim bifrosta manje zato sto on voli a ja prezirem centripide....kad se on i ja vidimo na glavnoj zeleznickoj lepo poijemo kaficu i ispricamo se,a i dalje mislim da su centripide sranje...

kimo
15.04.07., 03:07
MA razumem ja tebe, nego samo kažem...nije bitno da li se tebi sviđaju ili ne, nego je to tako, samo što kod nas ima toliko malo ljudi sa ovakvim životinjama da bi se bilo šta o tome govorilo..zasad bar.

zarko
15.04.07., 03:17
ja ih ne bi cuvao ..zelo bih da vidim.
naravno nikog ne bih kritikovao ko drzi ali ne bih spavao mirno da su tu u sobi :)

Geni
15.04.07., 03:23
Stvarno ljudi jedno je da ih vi ne biste držali, ali nemojte reći da su odvratne. Žarko dobacuje bifrostu koga lično zna i to je vrsta zezanja, ali ljudi koji ih ne poznaju i čitaju ove postove stiču pogrešan utisak da je u redu omalovažavati nečije ljubimce. Ako vam je nešto odvratno uzdržite se od komentara. Lepo vas molim. Ja sam izneo svoje mišljenje o kerovima na slobodnom delu foruma pa vidite na šta to liči. Hteo sam da karikiram ponašanje koje izgleda uzima maha.

Bifrost
15.04.07., 04:59
U bre nisam primetio da ovo ide u prepirku, bas smo normalno razgovarali :). Nije Zarko omalozavao samo je izneo svoje misljenje sto je rekao i odmah na pocetku ove teme (mada cim je rekao da bi voleo da ih vidi ko zna :lol:).

Bilo kako bilo, za koju godinu ja i moja horda centipeda ce vladati svetom muhahaha :lol:

zarko
15.04.07., 17:35
:) nadma se da cu dotle poceti da gajim simpatije...
npr... one africke centripide ako sam lepo reko, one crne sto ih ima goran kimo i ne znam ko jos ..pocele su da mi budu simpaticne :)
tkao da ko zna :)

Geni
15.04.07., 22:28
To su milipede.

Bifrost
18.05.07., 03:28
Evo osvezim temu sa slikicom, malo losijom ali... Jos je mala za slikanje oko 3cm

scolopendra subspinipes
http://img204.imageshack.us/img204/8896/dsc00145dc4.jpg

Geni
18.05.07., 08:32
Dobio si je :D? Odlično. Znam da si je dugo čekao. Napiši malo kakva je.

zarko
18.05.07., 16:58
svaka cast sad si jedini LUDAK u srbiji koji ima to...
ajde ako sitgnes posalji kvalitetniju sliku ili cu ti ja kupiti fotoaparat kad se viimo sledeci put :)

srecno sa njom cuvaj je lepo i nemoj da joj dajes zive miseve

kimo
18.05.07., 17:04
Evo link da pogledate svi da nisu toliko opasne te stonoge...

http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=63939 pogledajte svi kratki su i mali filmići.

ToPa 12.02.
18.05.07., 20:10
e bifrost jesi ji je negde premestio ili je i dalje drzis u onoj kutijici... :D e a koliki njoj treba terarijum kad je odrasla i u punoj velicini???

p.s.brzo ce ona porasti :D ;)

Bifrost
18.05.07., 23:11
Da jos uvek je drzim u onoj kutijci, samo sam promenio treset i stavio kokosov :lol:. Opisacu vrstu malo kasnije kad je i ja malo bolje upoznam, za sad znam da joj treba vlaga 75% - 80%, i terarijum duplo duzi i siri od njene duzine i da nije potrebna dekoracija (koju cu ipak da stavim), nije jos jela kod mene verovatno sto sam promenio okruzenje. Toliko za sada. Skroz mi se svidja ocu jos neku vrstu, kimo da li znas koliko se krecu cene odraslih jedinki?

kimo
19.05.07., 01:56
zavisi, ako naletim na neke WC onda to ide oko 30-40 eur, sve zavisi koja...ali to su WC, a to nikome nebi preporučio,sem ako neće da osveži genetski materijal...jer se meni npr. od 40 guštera do sada nije ni jedan pokazao loše, a kada sam uzeo nekoliko WC svi su uginuli posle nekog vremena...to ne mora da bude znak ali je često tako...ovo je bila čista sreća što sam naišao na to CB i to samo zato što je i taj neki lik imao sreće da kupi već oplođenu ženku, naravno iz prirode...inače su super, ima ih stvarno raznih boja :D

zarko
19.05.07., 02:40
kazu da cak i 3% WC prezivi ..ja mislim da je to ipak previse ali 10% kao prezivi to je dobro...pogotovu ove pipavije vrste...kameleoni sitini gekoni .itd

Ig0r
19.05.07., 16:13
Nisam dosad pratio ovu raspravu, ali neki dan sam gledao emisiju "sasvim prirodno". Ekipa je bila sastavljena od nekih herpetologa ako sam dobra skontao. Naravno predvodio ih je onaj majstor.
U svakom sluchaju sreli su se i sa nekom scolopendrom, ali ne znam tachno kojom. Sve se deshavalo negde u juzhnoj Srbij na nekoj planinchini koja izgleda poprilichno pusta. Sreli su i neke turke...
Izgleda da ih ima i kod nas... :D

Bifrost
19.05.07., 16:41
Da li si siguran da je scolopendra u pitanju verovatno su nasli obicnu domacu cenipedu, kojih inace ima svugde. Koliko je bila velika?

nenad
19.05.07., 17:38
Kod nas se mogu naci velike stonoge. Dovoljno je da odes u sumu i podignes neki panj, pa ces videti. Nisu opasne, a ni puno velike kao ove tropske. Inace, gledao sam u enciklopediji, sve su otrovne, i mesojedi su, dok su zmijski cesljevi
milipede, neotrovni. Kod nas ima i relativno velikih milipeda.Tako da mislim da je i nepravilno njih nazivati stonogama. Na nasem jeziku naziv je zmijski ili gujin cesalj.

Bifrost
19.05.07., 20:37
Koliko velike? A kako se kod nas zovu centipede? I koje si rodove gledao u enciklopediji?

nenad
19.05.07., 21:16
Nema bas puno texta o njima, evo sad gledam sta pise, ali nema prica o velicini manjih primeraka. Mislim da te kojih ima kod nas mogu da dostignu desetak cm i vise. Meni su povremeno ulazile u kucu, na Vozdovcu, iz baste, i bile su jako brze i velike. Na moru sam vidjao dosta vece.
Koliko ja kapiram centipede se kod nas zovu stonoge. Evo jedan citat iz enciklopedije Sve zivotinje sveta:

"Karakteristicno za stonoge je da imaju samo jedan par nozica na svakom segmentu (dok gujini cesljevi imaju po dva para) i imaju uglavnom ukupno od petnaest do dvadest i tri para nogu; no stonoga Geophilomorpha ima 173 para. Stonoge su mesozderi i dodaci koje imaju na prvom segmentu tela pretvoreni su u kandzice sa otrovnim zlezdama kojima stonoge ubijaju svoj plen. Mogu da se hrane zglavkarima, crvima i malim kicmenjacima"...

"Najpoznatiji predstavnik grupe Anamorpha je lithobius, obicna stonoga umerenog i tropskog pojasa koju nalazimo pod kamenjem i korom mrtvog drveca. Telo joj se sastoji od petnaest segmenata, a svaki nosi po jedan par nozica. Prvi par nozica preobrazen je u snazne kandzice. Stonoga ima zlezde koje izlucuju otrov, a izvacuje ga kroz otvore na vrhu kandzica. Stonoge hvataju i usmrcuju plen kandzicama, a pre no sto ga ubace u usta, raseku ga celjustima"...

Eto, to mi je bilo najzanimljivije. Inace meni nase stonoge i zmijski cesljevi izgledaju isto kao ovi tropski, samo sto su dosta manji.

Bifrost
19.05.07., 22:06
Hvala Nenade :D. A da li neko zna koje mi rodove stonoga imamo ovde, bas me zanima kako izgledaju, ja sam vidjao one obicne zute i nisu nikad bile vece od 3cm?

Ig0r
19.05.07., 22:50
Scolopendra sigurno i rekli su da je poprilicno otrovna. Izgleda bash kao one sa neta agresivne, mozda malo svetlije boje. ne razumem se ali chak je i pisalo da je scolopendra...

Bifrost
19.05.07., 23:13
Hmmmm, nisam znao da imamo domace centipede iz roda scolopendra.

nenad
19.05.07., 23:57
Evo sajt sa distribucijom
www.scolopendra.be/scolopendra.php

Bifrost
20.05.07., 01:16
Da Kimo mi je dao ovaj saj nisam obratio paznju na ovaj deo do sad. Nasao sam dve potencialno domace vrste:

Scolopendra dalmatica
(C.L. Koch, 1847)
Type locality:
Croatia, Dalmatia

Scolopendra cingulata
(Latreille, 1829)
Type locality:
Mediterrean

Bifrost
22.05.07., 19:41
Evo malo bolje slike sa mog novog telefona :D imam na njemu makro rezim
http://img174.imageshack.us/img174/8589/dsc00075nq9.jpg

ToPa 12.02.
22.05.07., 19:58
uuuuuuuuuu... odlicna je
jos kad poraste bice extra
@bifrost jel planiras da uzimas jos koju(neku drugu vrstu)ili ces za ppocetak da sacekas da ova poraste pa da vidis kakose ponasa i ostalo

meni je lepa i ona roza(ne znam tacno naziv)

Bifrost
22.05.07., 20:17
Ne znam, hteo bih jos jednu ovu da imam par, ali zelim i druge ali se nesto tesko nabavljaju, a malo me i finansije sprecavaju :)

zarko
23.05.07., 01:21
jupi bifrost da znas da nisma srecan ni za kog visenego za tebe....znam koliko zelis i volis te zivuljke srecno ....

Bifrost
23.05.07., 01:51
Hvala, trebao bi i ti da uzmes jednu to ti ne dostaje u kolekciji ::D polako cu ja sve vas da probratim u velike ljubitelje stonoga :lol: samo malo da poraste necete moci da odolite :D

kimo
23.05.07., 02:20
Hvala, trebao bi i ti da uzmes jednu to ti ne dostaje u kolekciji ::D polako cu ja sve vas da probratim u velike ljubitelje stonoga :lol: samo malo da poraste necete moci da odolite :D


Hahaha, videćeš slike za par nedelja, samo se strpi :P
Nema koga da preobraćuješ, volela bi većina da ih ima,samo da nije ta najotrovnija i najagresivnija vrsta...biće i ovih bezbolnijih, samo mi treba vremena...ne brini se ti Mirko ništa...ti ćeš čuvati posle male? ;)

miljance
23.05.07., 14:02
Sad sam izvalio, kad sam bio prosle godine u Splitu na Akter-u Matija je navatao jednu istu ovakvu stonogu na plazi.
;)

kimo
23.05.07., 15:49
Dosta njih liči dok su male...ovu nije sigurno navatao :) Ova je najotrovnija i najopasnija od svih koje su do sada otkrivene, eventualno je opasnija neka druga varijacija sa drugog lokaliteta iste ove vrste...mada ima njih, ali ovav će biti i jedna od najvećih...

Bifrost
23.05.07., 16:44
Pa ova i ne lici na moju, a ne znas koja je ovo vrsta? Rekao si "navatao" pa pretpostavljam da je neka domaca vrsta (mozda dalmatica, a mozda i nije scolopendra ko zna). Svejedno lepa je :D

miljance
23.05.07., 16:51
Ma verujem ti, meni je samo vizuelna slicnost prilicno jaka. Jos je moja fotka napravljena na suncu posto se sve to desavalo na plazi, inace je ta stonoga bila dosta svetlija, prilicno slicnih boja kao bifrostova. Isto je Matija spomenuo da je ova sto je uvatio na plazi jedna od prilicno otrovnih. Mislim da je takodje neka scolopendra u pitanju.

Bifrost
24.05.07., 14:30
Presvukla se danas tj. jos uvek se presvlaci tu je pri kraju. Eto razlog zbog kojeg nije htela da jede.

Bifrost
27.05.07., 21:28
Pocela da jede :D jbt koji prozdrljivac :lol: tarantule su mi nekako standardne naviko sam na to, ali ovo mi je nesto novo da vidim :D uzmite stonogu, uzmite stonogu... :lol:

Bifrost
27.05.07., 23:32
Ajde i ja malo da davim sa slikama :D

http://img168.imageshack.us/img168/1175/dsc00111ih4.jpg

http://img168.imageshack.us/img168/7536/dsc00132bm5.jpg

http://img168.imageshack.us/img168/710/dsc00133pw1.jpg

http://img143.imageshack.us/img143/3653/dsc00135qu6.jpg

Super je to sto brzo jede pa mozes da vidis kako buba nestaje :)

ToPa 12.02.
28.05.07., 00:28
e bifrost...svaki dan me sve vise i vise odusevljavas sa slikama...scolopendra ti je EXTRA...koliko sam se napalio mozda cu je i ja nabaviti... :D 8)

Bifrost
28.05.07., 01:05
Hehehe i ja hocu jos jednu da imam potencijalni par, samo da malo dodjem do para :). Kimo koliko ih je jos tamo ostalo dajte bre ljudi da pokupujemo sve to :lol: ko zna kad ce ponovo moci da se nabave. Bice ono ko uzme kajace se, ko ne uzme kajace se :lol:

kimo
28.05.07., 02:26
Ne znam dali ih ima još, ali nisu one toliko retke, koliko su retke bebe...
Koliko je narasla i da li je jela odmah sutradan od presvlačenja?

Bifrost
28.05.07., 02:31
Porasla je za skoro 1cm i podosta u sirinu. Ponudio sam joj da jede danas i jela je nekoliko puta :lol: citao sam da moze da se hrani vec 2 dana nakon presvlacenja.

Filip
28.05.07., 22:53
Bifrost, vidji sta imam za tebe 8) :D
Ako hoces moze neka trampa :D
Pozzzz
Filip

Bifrost
03.06.07., 22:26
E Filipe htedoh jos nesto da te pitam. Da li je to boja odrasle jedinke?

Filip
04.06.07., 00:06
Jeste, imaju tu cudnu plavicastu boju, jako zanimljivo izgledaju...
Pozzzz
F.

Bifrost
28.06.07., 19:16
Juce se ponovo presvukala. Bas je dosta otisla u sirinu i porasla za jos ~1cm. Jedva cekam adult boje :D

http://img255.imageshack.us/img255/8310/dsc00345adk2.jpg

ToPa 12.02.
28.06.07., 19:59
@bifrost posle koliko vremena joj dajes da jede...od kako se presvuce... ???

Bifrost
28.06.07., 20:03
2-3 dana ne treba joj dugo. Trebalo joj je samo mesec dana da se ponovo presvuce. Ti si mi ovde najzainteresovaniji, pa kad je uzimas?

ToPa 12.02.
28.06.07., 23:59
aha...nisam se cuo dugo sa kimo...pa kad se budemo videli pitacu ga kad bi mogao da mi nabavi...posto je rekao da su bebe retke...a ja bi uzimao bebu...pa cu morati da jos malo sacekam...

e a u cemu je drzis trenutno...

Bifrost
23.07.07., 13:24
Opet ja i moja stonoga :lol: Novo presvlacenje.

Evo dadumi presvlacenja od kako je kod mene:

Presvlacenje 24. Maj 2007.
Presvlacenje 27. Jun 2007.
Presvlacenje 21. Jul 2007.

http://img444.imageshack.us/img444/5993/abcd0005hx5.jpg

Radim anatomiju u flash-u ako neko mozda ima sliku unutrasnje gradje iz neke knjige iz biologije, bilo bi lepo da mi dostavi, Filipe? Ne mogu da nadjem nigde na internetu kao da je tajna, nista ako ne nadjem seciranje :lol:

kimo
23.07.07., 15:54
Uuuu, ekstra su boje...stvarno brzo napreduje...za anatomiju ćeš se pomučiti jer ima vrlo malo informacija o njima u globalu...

Bifrost
24.07.07., 15:53
To su svezije boje sad je tamnija i bolje izgleda. Noge su sad vise narandzaste postavicu sliku malo kasnije :) . Da bas brzo napreduje ja sam citao da se presvlace jednom u dva meseca, nije slucaj kod moje :D .

kimo
25.07.07., 13:11
Tvoja nije original :) Salu na stranu, to je mozda zbog visokih temperatura u ovom delu godine i verovatno zbog domacih zohusa

Bifrost
25.07.07., 19:26
Tvoja nije original :)


:lol: Jeste original, sad sto ima etiketu made in china, to je isto original samo je fabrika iz kine... :lol:

Ig0r
26.07.07., 16:24
Radim anatomiju u flash-u ako neko mozda ima sliku unutrasnje gradje iz neke knjige iz biologije, bilo bi lepo da mi dostavi, Filipe? Ne mogu da nadjem nigde na internetu kao da je tajna, nista ako ne nadjem seciranje :lol:


Nadam se da ovo koliko toliko pomaze. ;)

http://www.scolopendra.be/anatomy.php

Bifrost
27.07.07., 01:35
Pa ne bas, trazio sam unutrasnju gradju. Hvala ti za trud :D . Znam za ovaj sajt bas su se stedelu u flash-u moje ce biti bolje :D

Ig0r
27.07.07., 01:38
Pa nisam ni mislio da cesh napraviti takvo srnje!!!
Nisam bash previshe upucen u tematiku, ali sluchajno sam naleteo pa eto...
Pozdrav

Bifrost
27.07.07., 18:46
Jos malo slika :D

http://img248.imageshack.us/img248/6821/dsc00512rr1.jpg

http://img76.imageshack.us/img76/5867/dsc00518xb7.jpg

http://img252.imageshack.us/img252/3912/dsc00527xs7.jpg

http://img230.imageshack.us/img230/3806/dsc00528qo8.jpg

http://img523.imageshack.us/img523/1632/dsc00530xh3.jpg

kimo
27.07.07., 19:20
Nemoj da zaboraviš da joj vlažiš zemlju...deluje mi suvo, mada je možda samo na suvljm delu :)

Bifrost
27.07.07., 20:06
Jeste suvo je bilo :shy: brzo se isusi na ovu vrucinu vlazim skoro svaki dan :D Previse ventilacije, bio sam po###### zbog budji pa sam napravio dosta rupa.... Trebam sad da je prebacim u nesto vece.

marko
27.07.07., 22:33
Kakav bug, učita mi prvu sliku samo do pola, ostale su ok?
Što se tiče stonoge, samo pohvale!
Bif, hoćeš li je rukom prebaciti :D

Bifrost
27.07.07., 23:35
Pa normalno, uvatim za one zadnje noge i prebacim :lol: Bio sam danas u Novom Sadu i zaboravih da svratim u onu radnju sa plastikom da uzmem nesto sto bi mi odgovaralo. Nemam nista sto mi zadovoljava kriterijume u kuci.

Bifrost
10.08.07., 18:20
Reklama. :lol:
Kao sto ste videli Kimo ih ima u ponudi, ne propustite ovu jedninstvenu priliku :D

http://img442.imageshack.us/img442/541/dsc00597ql5.jpg

marko
10.08.07., 19:43
Shame on you Bifrost, pitam se koliki ti je procenat obećao Kimo :lol:
Šalim se naravno, super je stonoga stvarno, pazi narandžaste noge, zeleno telo, super!
:th_clap:

zarko
10.08.07., 20:26
necu da pljujem po zivotinji i ako mi se ne svidja.
ali sad znam kako se moja keva oseca kad donesem zmiju...
problem je u tome sto je mene strah od nje....izgleda mi podlo i opako ne znas de jerep a gde glava...
inace mora da je opak lovac....

Bifrost
10.08.07., 21:07
Shame on you Bifrost, pitam se koliki ti je procenat obećao Kimo :lol:


Ma 15-tak procenta, nije nesto, ali ce te vi dobiti savrsenog mezimca ::D

@Zarko: Pa pritisnes je za glavu pa ako te ujede sa druge strane onda si pogresio, u suprotnom bio si u pravu :lol:. Sala naravno, inace stvarno opak lovac moracu da postavim snimak :)

ToPa 12.02.
11.08.07., 00:34
@bif samo da ti se pohvalim...porucio sam od kima scolopendru...
isto kao tvoju CB 5cm...(konacno)

HVALA KIMO

Bifrost
11.08.07., 00:39
Najzad jos neko :D, pa da potencijalno moze da padne neko parenje za koju godinu :D. Razmisljam mozda i ja uzmem jos jednu :)

ToPa 12.02.
11.08.07., 00:53
e sa kolko su one zrele za parenje???

Bifrost
11.08.07., 02:26
Uf, stvarno ne bih znao da ti odgovorim (ima jako malo informacija o njima), prema nekim mojim procenama trebalo bi joj oko 1.5 god. To sam procitao "Growth - Fast speed" kad to pise kod tarantule obicno se odnosi na oko 1.5-2god.

Bifrost
13.08.07., 00:11
Evo sam odje postavio pitanje pa nam valjda neko odgovori :) http://venomlist.com/forums/index.php?showtopic=17812 mislim da sam im dobro objasnio :lol:

kimo
29.08.07., 13:57
Evo slike moje sveže presvučene scolopendre subspinipes...stvarno su super

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/scolopendrasubspinipes.jpg

Biće i slika klopanja za koji dan...

ToPa 12.02.
29.08.07., 16:29
@kimo
moja se bas povecala od kako se presvukla...
jel tvoja pojela celu kosuljicu?

kimo
29.08.07., 17:10
Pa naravno, mnogo rastu...i boje su promenile dosta dok su male...

Bifrost
29.08.07., 19:43
E Kimo iste su nam velicine, a ti premeri tvoju kad se skroz ispruzi videces da ima 8+. Aj postavi sliku terminalnih nogu, hocu nesto da pogledam :D.

kimo
29.08.07., 21:19
Da nisi provalio polove da gledaš :P

Evo ti slika:

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/scolopendraterminallegs.jpg

ToPa 12.02.
29.08.07., 21:30
@bif ja sam merio moju i ima ~8cm

p.s.uskoro i ja saljem moje slike :lol:

Bifrost
29.08.07., 22:45
Da nisi provalio polove da gledaš :P

Nisam nasao nigde za nasu vrstu kako saznati pol, ali posto tvoj primerak ima vec narandzaste antene, pretpostavio sam da imaju neke razlike. Pa ono pravilo da su zenke deblje i da imaju krace terminalne noge. Evo uporedio sam, mala je razlika (i uopste ne mora da znaci) ali ipak postoji, mislim da je tvoja zenka :D.

http://img130.imageshack.us/img130/1499/razlika2ln3.jpg

@Topa: Da li i tvoja ima narandzaste antene?

kimo
30.08.07., 01:13
Pa vidi se razlika, ali s'obzirom da su još male, mislim da će razlika biti očiglednija ako je ima uopšte, kada porastu za par meseci...

P.s.Upravo sam se čuo sa drugom, zna dva čoveka koji redovno prodaju centipede i millipede u Češkoj i Nemačkoj i Austriji, tako da imamo ogromne šanse za nove vrste...spremite se, uzbuđenju nikad kraja :D

ToPa 12.02.
31.08.07., 00:59
@bif ne nema...ima zelemo-braon...

Bifrost
31.08.07., 01:23
Pa ako su nasi muzijaci (kako ja mislim) kod Kima cemo ih na parenje :D, iz dva puta mora da uspe :D pa cemo napokon imati hordu :D

Bifrost
31.08.07., 18:55
E jel vam jedu stonoge? Moja nesto nije zainteresovana za leteralise, sad sam probo sa njemackom i bez problema. Juce je pojela jednog lateralisa, ali ne odmah ostavio sam ih zajedno pa ga nema vise. Aj videcu kasnije opet da joj ponudim lateralisa, pa ako nece da probam sa nemicom pa onda da se cudimo koja je razilika :lol:.

kimo
31.08.07., 19:01
Juče joj dam lateralisa i nije htela da pojede, ja izvadio i reko sutra ću probati, kada ono danas pojela dve, jednu za drugom i to ni noge nije ostavila...strašne su, onako nešto nisam još doživeo...kako je brza :shock: Kada sam joj ubacio došao lateralis do njenih nogu i kako je dotakao odmah je raširila noge stonoga i sledeći put kada se približio lateralis odmah krenula da juri za njim i u roku od milisekunde je bilo gotov...onaj prizor je strašan, uhvati ga nogama i nema kuda i onda ka klopa i to veoma brzo, a lateralis je bio veličine otprilike 1+cm ali je bio skoro duplo širi od nje i 2 je pojela, sutra ću probati opet, pa taman i da snimam...

Bifrost
31.08.07., 19:07
E a jesi video kako brzo rikne, kada dam taranutli ona jede bubu i buba jos neko vreme mase antenama, a kad dam stonogi, buba prestne da mase antenama za oko minitu :D. To najvise volim kada vija bubu onako da je trazi 8) aj probam ponovo sa lateralisom :D

ToPa 12.02.
31.08.07., 19:17
E jel vam jedu stonoge? Moja nesto nije zainteresovana za leteralise, sad sam probo sa njemackom i bez problema. Juce je pojela jednog lateralisa, ali ne odmah ostavio sam ih zajedno pa ga nema vise. Aj videcu kasnije opet da joj ponudim lateralisa, pa ako nece da probam sa nemicom pa onda da se cudimo koja je razilika :lol:.

ja sam mojoj dao danas lateralisa i nije htela da ga jede !!!
probacu sutra pa vam javljam...

ToPa 12.02.
31.08.07., 21:44
evo i slike
poslacu bolje za koji dan

Bifrost
02.09.07., 04:36
E je, moja nesto bas odbija lateralise, mislim pojede ga kasnije, nije to to, necu sad da probavam sa nemicama posto je mama prskala rajdom :lol:

ToPa 12.02.
04.09.07., 20:48
e moja je pocela da jede...pojela je latelarisa...i kad sam joj drugu put ponudio odbila je...
mozda joj nesto smeta...

ToPa 12.02.
05.09.07., 00:06
@bif jel se tvoja nekad zakopava???

Bifrost
05.09.07., 01:59
Pa ponekad sa strane malo, ali maltene je uvek na otvorenom, bila je jednom duze vreme bas na dnu... Hoce ponekad :D

ToPa 12.02.
05.09.07., 21:05
i moja je malo kopala...pa reko da pitam i tebe da li i tvoja...
sad sam joj ubacio neko parce kore i non-stop je ispod njega...

Bifrost
15.09.07., 17:31
evo malo slika :D

http://img116.imageshack.us/img116/2893/dsc00527lc3.jpg

http://img529.imageshack.us/img529/5923/dsc00656ed3.jpg

ToPa 12.02.
16.09.07., 20:07
naraste ~20cm

Bifrost
16.09.07., 22:06
Evo i malo snimka :D.

@ludak: trebas da budes u nekoj kategoriji, ne u topicu da bi postavio npr: http://www.teraristika.org/forum/index.php/board,13.0.html tamo gore imas dugme new topic :D

http://www.youtube.com/v/L05jsFNqKFg

kimo
19.09.07., 01:46
Ja sam moju hteo da snimim, ali nisam stigao da stisnem REC dugme, već je ulovila...uskoro se širi kolekcija nadam se ;)

kimo
19.09.07., 10:51
Moja se izgleda presvukla sinoć ponovo...vidim da je svetlija boja nogu, a i čisti se nešto od jutros...ima kod vas dva nekoh dešavanja?

Bifrost
19.09.07., 20:16
Ne kod mene, mozes da znas da li se presvukla ako joj je glava malo uvucena ;).

kimo
19.09.07., 20:22
Gde uvučena?? Objasni malo na šta misliš...skoro sam siguran da se presvukla jer su joj sada noge svetlije...a i video sam da se čisti ili šta već, možda to rade posle presvlačenja?

Bifrost
19.09.07., 20:50
Nije nemoguce da se presvuka. Na glavi ima ulegnuce par dana posto se presvuce :D

kimo
19.09.07., 22:34
Nisam primetio i ne znam na šta ti tačno mislip, obasjnićeš mi kada se vidimo...

Bifrost
20.09.07., 01:20
http://img223.imageshack.us/img223/1372/dsc00651cf3.jpg

kimo
20.09.07., 14:09
Aha, sada mi je jasno, kada se to povuče?

ToPa 12.02.
20.09.07., 21:29
pa trebalo bi posle dan dva...valjda...bifroste?

Bifrost
21.09.07., 01:08
Ela, posle dan dva :D

edit: samo da postavim datume presvlacenja od kako je kod mene :D

Presvlacenje 24. Maj 2007. sa 3cm na 4cm
Presvlacenje 27. Jun 2007. sa 4cm na ~
Presvlacenje 21. Jul 2007. 2:50h sa 5cm na
Presvlacenje 27. Avgust 2007. sa 7+cm na ~

Bifrost
06.10.07., 02:23
moja je prestala da jede :D.

Bifrost
10.10.07., 20:05
Nesto sam malo radio unutrasnju anatomiju... evo kako izgleda http://www.tarantule.netfirms.com/unutrasnaanatomija.swf

sta mislite? ovo je samo skica :D tako da su neki delovi spojeni iako ne treba tako :)

marko
10.10.07., 20:27
Mislim da je odlično odrađeno (samo mi nije jasno kako to da si stavio belu pozadinu :D).
Samo tako nastavi, polako se pretvaraš u pravog web dizajnera. Zar se nekad ne zapitaš da si promašio profesiju? (mislim na mašinstvo ::D)

Bogica1985
10.10.07., 20:48
U pa ovo je stvarno dobro, svaka čast! :icon_thumright:
Promašio je 100%!!!

kimo
10.10.07., 21:12
Super je, svaka čast!

zarko
10.10.07., 22:14
ekstra care...
jako je dobro i nesto sto ne moze da se nadje na netu. na taj nacin prezentovano fenomenalno.
poput dobre knjige pa animirano :)
ekstra

Bifrost
17.10.07., 21:30
Zakopava se, videcu da je sliknem :D, i plus nesto su jako osetljive na svetlo odma se krecu.... cu probam :D

ToPa 12.02.
18.10.07., 19:44
da da to sam i ja sam skontao...cim dodje u neki dodir sa svetlom odma bezi i zakopava se...
e bif nisi se ni hvalio...morao sam da saznam preko kime :D

kimo
28.10.07., 13:25
Samo da javim imam mlade S.gigantea-e i nedam ih nikome :P

Ko hoće može doći da vidi, ali su još uvek jako male, tek 3-4cm...

P.s. Zašto imam osećaj da će Mirko i Topa da dođu kod mene ::)

kimo
31.10.07., 10:43
@Bifrost: Jel se presvukla konačno?

Jedno upozorenje za sve koji drže ili će držati centipede...sinoć sam video da mi je mala, baš mala S.gigas pobegla...i to tako što je progrizla rupu savršenog oblika u plastici i nestala :( Rupa je postojala za vazduh, ali jako, jako sitna, izbušena nekom iglicom, ona je tu nastavila i napravila veću oko 4mm prečnik i nestala. Tako da pazite da ih ne ostavljate tako i da rupe bušite samo tamo gde ne mogu nikako da dohvate.

huana
31.10.07., 11:04
i sad ti se seta po sobi negde???? inace ja sam pricala sa jednim likom iz madjarske koji ima brdo centipeda i on mi je rekao da one jako cesto pokusavaju da pobegnu i da ih nikako ne treba drzati u plasticnim kutijama, isto da mogu da otvore poklopac ako nema bravu vec je samo naslonjen na terarijum, da ako im je plitka posuda mogu da domile do vrha sakriju se negde i bukvalno cim otvori da hose da smugnu... e sad ja ne znam koliko je to istina posto ih nemam (jos uvek) ali ja bih preuzela mere predrastroznosti...:)

nenad
31.10.07., 11:45
Kimo, pretpostavljam da nepostoji sansa da je nadjes?

kimo
31.10.07., 12:32
Pa da li mi šeta po sobi ili je nešto pojelo ili je negde izašla nemam pojma, jer su te koje imam S.gigas jako male i mlade, bebice, tako da su jedva 3-4mm sa nogama široke, a 2.5-3cm dugačke sa sve antenama. Kako svi znamo kako se sakrivaju i sklupčaju i ostalo, pretpostvljam da je neću nikada naći, sem ako ne preživi baš duže vreme i poraste nekih 10cm za koji mesec :) Sumnjam da će opstati u sobi, mada nema tako loše šanse, jer pobegne često neki insekt ali su preveliki i uginu brzo, tako da jedino da klopa neke kućne bubice, recimo mrave, koji su joj pretpostavljam jako mali i ne jede ih, neke paukove, koji bi mogli pojesti možda i nju, a i visoko su, one se ne penju po glatkom zidu. Ne znam stvarno šta će biti, a i njima ne treba visoka temperatura, tek oko 20 stepeni, ne znam koliko nisku tolerišu, mada meni u sobi nije nikada ispod 20 stepeni...možda kada bude baš hladno nekih -20...videćemo, a da ne govorim o vlazi, jer ne znam koliko njoj odgovara vlaga u mojoj sobi. Ne verujem da će naći vode da pije...šteta baš :(

U principu su one jako dobri begunci i treba paziti, ali nije problem ih držati tako male u plastičnim, nego se ovaj što mi je prodao zeznuo i bušio rupice iglom sa strane posude, pa je lako došla do nje i pošto je bila rupica, ona je mogla da gricka dalje i napravi rupicu, tako su mi i tenebrije izgrizle dosta deblju plastiku...ne mogu da izgrizu plastiku, ako nemaju započetu rupu...kada držiš velike, treba ih staviti u nešto visoko i dobro zatvoreno, jer one mogu da pobegnu ako je poklopac dovoljno nisko da se one podupru, kao i tarantule i škorpije...

Sinoć sam to skontao i tražio sam je uzalud do 3h ujutru...neverujem da je pala sa sprata kod mene u sobi, mada i da jeste, neverujem da bi joj nešto bilo jer je jako mala i laka, možda je pala na mene dok sam spavao :) pa otišla dalje...možda sam je ja i progutao slučajno :lol:

nenad
31.10.07., 12:41
Pa, svi znamo kakav si zderonja. Sigurno si je pojeo. Shalu na stranu, nikad ne bih rekao da mogu da progrizu plastiku. Posebno tako male.

kimo
31.10.07., 13:08
Pa ni ja nisam mislio dok nisam skontao i to slučajno, ne možeš da veruješ kako te živuljke precizno iseku plastiku...krug je gotovo perfektan. Strava je, baš mi je žao nje...jako je mala, bilo bi super da za nekih mesec-dva nađem nju sa nekih 5cm :) mada sumnjam...taman sam je uzeo u nedelju i nisu bile gladne uopšte, moguće da će se presvlačiti, kad ona pojede plastiku :(

nenad
31.10.07., 13:26
Ostavi neke posudice sa vodom u sobi. Mozda moze da udje i pije. Bilo bi lepo da opstane, ko zna, mozda i uspe.

kimo
31.10.07., 14:17
Pa ne vredi da stavim posudice sa vodom ona je jako mala i nema šanse da nađem nešto tako malo...jedino da stavim gomile vlažnog treseta po sobi, što će reći mojim ukućanima da je nešto pobeglo i biće opšta frka...tako da ako uspe super, ako ne nova lekcija za sve nas...ali na teži način :(

ToPa 12.02.
31.10.07., 15:21
pa to ti se desilo zato sto si nabavio samo za sebe :lol: da si nabavio i meni i bifu...ne bi ti pobegla... :D

e bas steta...e jesi dobro pogledao tamo kod tebe gore...bas mi ne ide nesto u glavu da je mogla da sidje ili da je skocila...kontam da se negde zavukla i da cuti...npr.izmedju onih dasaka kod tebe gore ili ispod nekih kutija ili ter.
a to sto kazes da je pojela plastiku...jel si je drzao u onoj plasticnoj kutijuci sto drzis sve kad doneses ili...pitam posto sam bas pre bio razmisljao o tome...da je ta plastika bas,bas tanka i mekana i da je moze bilo sta pregristi...
ja ovu moju drzim u plasticnoj kutiji a li je debela i kruta platika i "ne moze" je pregristi...
probaj jos jednom da sve pretrazis tamo gore...mora da je tu negde...

kimo
31.10.07., 15:43
Nema šanse, dođi ako hoćeš sutra pa ćeš ih videti i možemo pogledati, ali ona kada se zavuče, mislim da je ne možeš skontati, jer bi se ona cimala kada god se treset galerija, tj. kada god se neko penje, a ja to uradim 5 puta dnevno...aj svrati sutra pre 15.30h pa ćemo potražiti.

nenad
31.10.07., 16:06
Ma, nema sanse da se to nadje. Ja znam da sam ganjao stalno stonoge po kuci dok sam ziveo na Vozdovcu. Ne znam da li su ulazile iz baste ili su bas
zivele u kuci, ali znam da su mogle da se zavuku bilo gde, a bile su dosta velike. Tebi je tamo veliki prostor pa ne verujem da ces uspeti nesto da
uradis, jedino ako je slucajno vidis. Lepo je sto ljudi uce na tvojim a ne na svojim greskama ;)

zarko
31.10.07., 17:16
ja bih odlepio da mi pobegne... postao bih paranoican,...ne zbog same zivuljke vec sta bi bilo da je veca...?
male su ok ..probably ce rikne

ToPa 12.02.
31.10.07., 18:49
da ali ne moze ona da odjednom ispari...nije sigurno cim je izasla da je krenula ka stepenicama ili da je skocila i nastavila do nekih vrata ili prozora...ona kad je izasla prvo se muvala naokolo (jedno duze vreme) i skocila(sisla) i opet je nastavila da se muva...ja mislim da treba sve detaljno(ali bas sve) da se pregleda vise puta jel je jako mala i moze da se zavuce bilo gde...(pogotovo tamo gore)...ja bi trazio jos koji dan...dok verovatno ne ugine...

@kimo ok docicu (javicu ti se ja jos sutra)

kimo
01.11.07., 00:45
Pa i ja bi postao da je veća...dobro je da nije vijetnamska...to bi bila baš frka...ova je jako mala, bebica, ne bi mogla ni da ubije kućnog pauka lako...možda bi je on pojeo. Mislim da je njoj najveći problem ustvari voda za piće, jer će dehidrirati, one vole oko 21-26 stepeni a kod mene je baš toplo, još nema vlage tj. vodfe da pije, a ne može da nahvata nešto baš malo, jer ako mi pobegne bude uvek nešto veće malo od klope...videćemo sutra još malo da potražimo.

marko
01.11.07., 20:00
Znači ne pišu džabe po netu o raznim scolopendraproof posudama.
Čitao sam da mogu da progrizu plastiku ali nisam znao da mogu dok su tako male.
Video sam te stonoge kod tebe Kimo i mislim da nema šanse da je pronađeš.
Nije da baksuziram ali stvarno tolika stonoga i toliko mesta za sakrivanje u tvojoj sobi, teško...
Sa srećom, šta drugo da ti kažem.

Kako si sa ostalim stonogama postupio po tom pitanju? Jesi li ih prebacio u nešto drugo?

kimo
01.11.07., 20:22
Pa sve su scoloproof,ali su u dve posude za svaki slučaj, dok ne napravim baš terarijume za njih, sa knap poklopcima...inače ne bi ona izašla da taj lik što ih prodaje nije izbušio rupe za vazduh sa strane i to iglom, ništa ne znači, samo mogućnost za beg...

huana
21.11.07., 13:03
e pa kako kimo rice i meni ce danas stici moja scolopendra :)))))))

pa cu oma da je fotkam:)

Bifrost
21.11.07., 14:30
Ooooo, imamo jos jednog clana u klubu :D

huana
21.11.07., 18:38
stigla mi scolopendra...PRELEPA JE....mislila sam da ce se smrznuti u transportu od kima do mene ali za sad je ok...eo je gmize po ovoj kutiji:)

nego...sad mi treba par saveta...koliko cesto hrana, kolika vlaga....temperatura...itd.....

Bifrost
21.11.07., 19:54
kad nemas problema sa paukovima neces ni sa stonogom. malo samo vise obrati paznju da ima vodu za pice i to je to. to za vodu nije iz licnog iskustva nego sam procitao negde i ne zelim da vidim sta ako :). ja moje hranim skoro svaki dan, pa ka se bas ugoje smanjujem. inace, ne znam sigurno zasto, ali ugojenost im stvara probleme kod presvlacena...

huana
21.11.07., 20:38
a jel dovoljno da joj treset bude vlazan ili bas mora da ima vodu u nekoj posudici...malo pre sam je prebacila u vecu kutiju kak sad da turam ruku tamo bre???!!!:)

ToPa 12.02.
21.11.07., 22:24
ja mojoj ne drzim posudu za vodu...ali sam skontao da voli vecu vlaznost...bif nemoj je puno hraniti moze se prejesti...a sto je deblja to ce presvlacenje odlagati duze...i nece se presvlaciti kad treba...ja moju hranim na svaka 3 dana otprilike...
@huana ma bre gledaj da ti bude visoka posuda...da je treset vlazan...da ima neko mesto da se sakriva...posto joj smeta svetlost...i voli da se sakriva...i da kopa...ja bi ti preporucio da je hranis na svaka 2 dana...i kad se bas ugoji...onda sve redje...ako te jos nesto zanima slobodno pitaj ::D

Bifrost
22.11.07., 01:13
ma ne treba ti posuda za vodu samo kad prskas prskaj i po kojoj stranici.
@topa: gde si nasao to da ugojenost produzuje vreme presvlacenja? znas da se moja presvukla nedelju+ posle tvoje i kimove nisam konto da je do toga, a moguce jer sam je bas pregoijo cak sam mislio da nece uspeti da se presvuce.

huana
22.11.07., 01:39
a kako da skontam da se ugojila bre?? postane sira nego sto jeste jel??i koliko se cesto presvlaci??

kimo
22.11.07., 11:10
Ne postane šira nego bude viša :) Proširi joj se telo ali u visinu...nema potrebe da je hraniš svaka 2-3 dana, nego kao i pauk, kada se presvuče daješ joj češće neko vreme i onda posle je ostaviš na miru...mogu skoro uvek da jedu, ali ne valja...ova tvoja može da jede opušteno i to još jedno 6-7 obroka pristojne veličine, recimo skoro odrasli lateralis i onda presvlačenje...

huana
22.11.07., 12:05
http://img204.imageshack.us/img204/55/dsc01151jh8.jpg


eo je....:)
sinoc je klopala...bilo je extra gledati je kad uhvati lateralisa onim njenim nozicama i onda ga njam njam njam:)

zarko
22.11.07., 12:56
brate... :)

ToPa 12.02.
22.11.07., 22:47
@bifrost ne mogu tacno da se setim (mozda na arachnoboards-u)...ili na nekom drugom stranom sajtu...jos pre sam to citao...
i moja se presvukla par dana posle kimove...
@zarko zar nije slatka ::D :lol:

huana
25.11.07., 17:41
jel mozete da mi date neke dobre sajtove na kojima mogu da procitam nesto o scolopendrama???

ToPa 12.02.
25.11.07., 18:51
www.arachnoboards.com
www.scolopendra.be

kimo
01.12.07., 20:21
Samo da obavestim fanove scolopendri da se moja Scolopendra subspinipes opet presvukla :D Strava je koliko je nandžarasta sada :D

P.s. Mirko jel tvoja još uvek na stand-by - u :P

ToPa 12.02.
01.12.07., 20:45
@kimo tvoja se uvek prva presvuce. :shock:...ja sam moju prestao da hranim...jako je debela ::D verovatno ce se i moja uskoro presvuci...javljam cim dodje do toga.... :D
mirko sta se sa tvojoj desava?huana?

huana
02.12.07., 19:17
moja se jos ne presvlaci...hranim je na svaka tri dana da se ne bi ugojila....valjda ce se presvuci...a koliko se cesto presvlace???

ToPa 12.02.
02.12.07., 19:20
pa prvo na mesec dana...pa posle na dva...i tako...sto su vece to redje...kao kod tarantule 8)
ja sam mojoj zapisivao datume kad se presvukla...

Bifrost
03.12.07., 11:47
ma laze Kimo uzeo je novu :lol: ne mogu da verujem kako? :D Moja je jos stand bay jos jedu i jedna i druga.

kimo
03.12.07., 12:07
Pa nemam pojma kako, ali se presvukla sada je bas fina i veca, samo sto je izgubila onu zelenkastu boju sto je imala, vise je braon svetlo i narandzasta, ali ne smeta mi ni takva :D A ova blue ring klopa i dalje, ali se ne presvlaci...mada je sada Scolopendra iste velicina kao i ova velika...bas brzo raste, mislim da se presvukla za manje od 2 meseca ovaj put, mozda 1.5 mesec. Jela je recimo 10 lateralisa i to je to...bitan je kvalitet hrane :P

zarko
03.12.07., 13:11
moguce je da je kod tebe toplije ato sto imas puno zivotinja...
i moje T se presvlace u glavnom brze od komsijskih T

kimo
03.12.07., 14:04
To je jasno...viša temp. brži metabolizam i kraj, nego nije kod mene sada toplo jer je sve na hlađenju zbog gekona za parenje sledeće godine...tako da je temp sada u ovim toplim danima oko 23-24 dnevna i noćna možda 22-23, biće još malo hladnije kada zahladi i za nekih 2 nedelje će se opet grejati i onda ima da raste kao šašava :D

ToPa 12.02.
03.12.07., 14:26
ju,ja kontam da ce se moja presvuci tek za novu godinu :lol:...a drzim je na sobnoj temperaturi...njima odgovara malo niza temperatura oko 24-25c je ok...

@bif probaj da tvojoj povecas temperaturu na nekih 27-28c i neka bude veca vlaznost...???kontam da ce se brze presvuci...
ja kad moju uskoro prebacim u vecu kutiju pocecu bukvalno sve da zapisujem (kad je jela,koliko,kad se presvlaci,kakva joj temp. odgovara,vlaznost,koliko brzo raste) hocu bas sve da zapisujem...pa cu posle par meseci da otvorim novu temu i da tamo pisem sve sto sam radio i kako napreduje... ::D

pozz!!!

kimo
03.12.07., 15:56
Nema ti od toga neke vajde,ali ako ti je dosadno dođi da pišeš kod mene sve to za životinje :)

huana
03.12.07., 19:02
jel se seckaju vase stonoge po danu?? ja moju skoro da i ne vidjam...stalno je u kucici...jedino kad ugasim svetlo onda izadje ali tad je nesto i ne vidim jel je mrak:)

ToPa 12.02.
03.12.07., 19:21
njima smeta svetlost...tako da...moja se seta i kad ima malo svetlosti...ali uglavnom je ispod drveta...

huana
14.12.07., 15:34
da li i scolopendra nece da jede pre presvlacenja ili ne??
skontala sam da necu ni znati kad se presvuce jer je kao sto sam rekla retko vidjam a koliko sam skontala ona svoju kosuljicu njam njam...:)

kimo
14.12.07., 19:21
Da, poješće je i nećeš skontati baš lako...a i da prestane da jede pred presvlačenje neko vreme...posle ne jede nekoliko dana recimo 5...

Bifrost
15.12.07., 19:29
Vidim da ste naveli tamo par linkova pa da dodam jos jedan www.scolopendromorpha.com odlican je, verovatno ste vec pronasli ali neskodi :)

ToPa 12.02.
18.12.07., 16:26
da,da... taj sam zaboravio,nisam bas bio dugo na njemu...
bif. sta radi tvoja,jel planira ona da se presvuce ili je na stand by :lol:

Bifrost
19.12.07., 00:12
stand by

ToPa 12.02.
24.12.07., 17:06
samo da javim da je moja prestala da jede.........javljam cim se persvuce....

kimo
24.12.07., 18:29
Pa moja će se presvući ponovo,dok se vaš ne presvuku :) Kako ih to hranite? Moja pojede nekih 10-15 nimfi lateralisa i to je kraj...do sledećeg presvlačenja.

ToPa 12.02.
24.12.07., 18:40
ma nam pojma...ja je hranim latelarisima i to svaki 3 dan,a posle je hranim na nedelju dana...
tvoja je sigurno drugog pola od moje i bifrostove...valjda...

Bifrost
24.12.07., 20:48
mozda je do nimfi?

ToPa 12.02.
29.12.07., 16:41
moguce je...mada opet je to relativno,one su jako cudne ::D nikad ne znas sta im je...
moja jos uvek ne jede,sad sam je premestio na malo toplije mesto nego obicno,pa cu da vidim sta ce biti...

ToPa 12.02.
31.12.07., 11:41
samo da javim da sam sinoc po drugi put gledao kako se scolopendra presvlaci...na zalost trenutno mi nije tu foto-aparat :( pa da posaljem slike (saljem ih za koji dan)
eto moja se presvukla konacno... ::D

Bifrost
02.01.08., 22:09
Moja opet zadnja :lol: Huana?

huana
08.01.08., 20:10
ja ne znam sta je sa mojom posto je ne vidjam...pre neki dan sam je isterala iz kucice i cini mi se da je veca nego inace ali je nisam videla da se presvlaci:(

kimo
08.01.08., 21:17
ja ne znam sta je sa mojom posto je ne vidjam...pre neki dan sam je isterala iz kucice i cini mi se da je veca nego inace ali je nisam videla da se presvlaci:(


Teško da ćeš je i videti idak da se presvlači...one to odrade relativno brzo i ne primetno...samo neka je živa i zdrava...

ToPa 12.02.
09.01.08., 14:33
ja sam 2-3 puta gledao kako se moja presvlaci ::D
@bifrost nemam komentar :lol:

ToPa 12.02.
31.01.08., 15:05
e ovako,juce sam mojoj scolopendri dao malo jabuke, i danas kad sam pogledao video sam kao je otkinula malo parcence i pojela...
hoce one ponekad da jedu voce ali retko i malo...

huana
31.01.08., 15:08
e ja mislim da se moja presvukla...nije jela jedno desetak dana i danas kad sam je videla deluje mi mnogo veca...veceras kasd izadje iz kucice pogledacu je malo bolje

ToPa 12.02.
31.01.08., 15:18
pogledaj jel ima neko udubljenje na glavi... to ima sam par dana posle presvlacenja...

Bifrost
31.01.08., 16:26
Moja jos nije obavila svetu duznost :(

ToPa 12.02.
31.01.08., 16:31
aaaaaaaaaaaa da...
pa jel je ti hranis necim... :lol:

Bifrost
01.02.08., 03:00
aaaaaaaaaaaa da...
pa jel je ti hranis necim... :lol:


Hhehehe, sto? jel ti se na slikama cini mrsava :lol: to oduzivanje je verovatno bas zbog pregojenosti :D

ToPa 12.02.
01.02.08., 14:58
ma znam...shalim se!!!
ma znam da hoce da kad su pregojene da odugovlace presvlacenje...ali tvoja je bas...!
na kojoj je temperaturi drzis?

Bifrost
01.02.08., 23:48
Nekih 24C :)

ToPa 12.02.
02.02.08., 10:23
tako njima i odgovara malo niza...ali slobodno povecaj temperaturu i ne moj da je hranis vise..tako sam ja mojoj i brzi se presvukla posle toga...

Bifrost
07.02.08., 11:06
E je napokon se presvlaci :D, juce mi je delovala kao u nekoj cudnoj pozi pa sam mislio da ce juce, al eto tek danas. I video sam da joj je oko "vrata" nekako kao da ce da se odvoji o opet nestigoh da vidim kako pocinje presvlacenje :(. Hehehe, odo da gledm :D ::D

Bifrost
07.02.08., 15:19
Evo i slika, malo su losije posto nisam hteo da plaim blic :).

http://img87.imageshack.us/img87/7247/dsc01155cv0.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc01155cv0.jpg)

http://img87.imageshack.us/img87/6540/dsc01160am9.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc01160am9.jpg)

http://img87.imageshack.us/img87/9268/dsc01162si8.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc01162si8.jpg)

http://img526.imageshack.us/img526/8895/dsc01176pu9.th.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=dsc01176pu9.jpg)
http://img81.imageshack.us/img81/1932/dsc01163nq3.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc01163nq3.jpg)

http://img87.imageshack.us/img87/6010/dsc01164of7.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc01164of7.jpg)

http://img444.imageshack.us/img444/8837/dsc01165nj3.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc01165nj3.jpg)

http://img526.imageshack.us/img526/8895/dsc01176pu9.th.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=dsc01176pu9.jpg)
http://img87.imageshack.us/img87/2208/dsc01166lq8.th.jpg (http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc01166lq8.jpg)

http://img81.imageshack.us/img81/684/dsc01167rv8.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc01167rv8.jpg)

http://img206.imageshack.us/img206/8495/dsc01169qk9.th.jpg (http://img206.imageshack.us/my.php?image=dsc01169qk9.jpg)

http://img444.imageshack.us/img444/3503/dsc01182uq9.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc01182uq9.jpg)
http://img81.imageshack.us/img81/6443/dsc01170he4.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc01170he4.jpg)

http://img81.imageshack.us/img81/2927/dsc01171ua0.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc01171ua0.jpg)

http://img444.imageshack.us/img444/5052/dsc01172ya8.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc01172ya8.jpg)

http://img444.imageshack.us/img444/5606/dsc01183el4.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc01183el4.jpg)
http://img444.imageshack.us/img444/7017/dsc01174id3.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc01174id3.jpg)

http://img81.imageshack.us/img81/9208/dsc01178sa1.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc01178sa1.jpg)

http://img444.imageshack.us/img444/834/dsc01180hg1.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=dsc01180hg1.jpg)

http://img112.imageshack.us/img112/1619/dsc01190fx2.th.jpg (http://img112.imageshack.us/my.php?image=dsc01190fx2.jpg) I najzad Gotovo :D

kimo
07.02.08., 17:47
Pa šta ti reče da su tvojoj tamnije antene, da nisu narandžaste kao kod moje? Ovde mi na slikama deluju isto, jedino što su kod moje noge drugačije boje, prvih nekoliko i poslednjih nekoliko pari se razlikuje od ostalih, možda i kod tvoje bude tako kada se prosuši malo :)

Bifrost
07.02.08., 18:10
Nisam jos obracao paznju sad su se ponarandzastile :D evo ovde kako su bile http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2000.0.html video si to vec to je bas sad pre nego sto se presvukla. Par dana pre nego sto se presvukla i meni su delovale kao da su svetlije u boji videcemo kako ce da bude kad se malo osusi :D. I kod tvoje su bile koliko se secam noge narandzaste do pola mojoj su bile malo vise sad su i mojoj do pola :(

ToPa 12.02.
13.04.08., 18:31
evo ovako malo novosti, moja se danas presvukla, slike cu poslati za koji dan...pa eto samo da javim ;)

Bifrost
15.04.08., 21:55
Noooooooooooooooooooooooooooooooooo :lol: moja jos ne pokazuje znake jesi provalio da dosta vuce na zutu pre presvlacenja, bas primetno....

ToPa 12.02.
15.04.08., 22:07
meni vise lici na narandzasto-braon tako neka boja...
pokusacu ovih dana da je uslikam...danas sam pokusao i nesto mi ne ide... :confused2:

kimo
15.04.08., 22:46
Zaboravio sam da kažem da se i moja presvukla i da nije puno narasla sem što je duplo šira sada :)

Bifrost
29.06.08., 21:52
Eo da kazem samo da se i moje presvukla :shy: :lol: Moja i danje nema nista sto lici na crvene noge.... Slika malo kasnije..

Bifrost
29.06.08., 23:59
e i ti ces isto :D

Edit: Ali jos danas :D
Pre presvlacenja da ako nekog interesuje rzalika u boji posto se vidi da treba da se presvuce:
http://img186.imageshack.us/img186/5149/dsc01473dl8.th.jpg (http://img186.imageshack.us/my.php?image=dsc01473dl8.jpg)


http://img112.imageshack.us/img112/2011/dsc01475zh5.th.jpg (http://img112.imageshack.us/my.php?image=dsc01475zh5.jpg)

I glanc nova cent :D:
http://img74.imageshack.us/img74/9578/dsc01478bf5.th.jpg (http://img74.imageshack.us/my.php?image=dsc01478bf5.jpg)

http://img174.imageshack.us/img174/900/dsc01482vl0.th.jpg (http://img174.imageshack.us/my.php?image=dsc01482vl0.jpg)

http://img92.imageshack.us/img92/4728/dsc01484cz3.th.jpg (http://img92.imageshack.us/my.php?image=dsc01484cz3.jpg)

http://img174.imageshack.us/img174/4905/dsc01486pn9.th.jpg (http://img174.imageshack.us/my.php?image=dsc01486pn9.jpg)

http://img80.imageshack.us/img80/2874/dsc01489lc3.th.jpg (http://img80.imageshack.us/my.php?image=dsc01489lc3.jpg)

http://img110.imageshack.us/img110/1581/dsc01490bj7.th.jpg (http://img110.imageshack.us/my.php?image=dsc01490bj7.jpg)

http://img80.imageshack.us/img80/5928/dsc01491uz7.th.jpg (http://img80.imageshack.us/my.php?image=dsc01491uz7.jpg)

ToPa 12.02.
01.07.08., 03:39
super ti scolopendra bif svaka cast, vidi se da je pazis ::D
p.s. slike tek za koji dan ;)

Bifrost
13.07.08., 19:15
Jos malo da vas davim sa slikama ::D. Danas sam hteo da vidim kako ce se snaci za vise lateralisa pa sam joj bacio dva odjednom, jednog je odmah scepala, a drugog kad joj je nadosao uhvatila nogama i drzala tako dok nije pojela prvog, u medjuvremenu sam joj ubacio i treceg ali nije bila zainteresovana za njega...

http://img395.imageshack.us/img395/9571/dsc01525aee8.jpg

http://img523.imageshack.us/img523/9927/dsc01529ats9.jpg

http://img523.imageshack.us/img523/4227/dsc01536abc6.jpg

http://img523.imageshack.us/img523/2762/dsc01535auf0.jpg

ToPa 12.02.
22.11.08., 20:33
evo slika moje "gigant-ee" mada nisam siguran da je ta vrsta, videcemo kad jos poraste inace ima oko 10cm

http://img37.picoodle.com/img/img37/3/11/22/f_DSCF4623m_4cf0f59.jpg

http://img33.picoodle.com/img/img33/3/11/22/f_DSCF4622m_eb4cb35.jpg

http://img34.picoodle.com/img/img34/3/11/22/f_DSCF4626m_890760f.jpg

http://img26.picoodle.com/img/img26/3/11/22/f_DSCF4629m_8cc4b3e.jpg

http://img32.picoodle.com/img/img32/3/11/22/f_DSCF4631m_85eda6d.jpg

Bifrost
22.11.08., 21:44
Ovo nije scolopendra uopsete... pogledaj na kojim su segmentima spiracele... Nemogu sad da se setim ali ima to negde kako se odredjuje moj otostigmus/risyda je imao takvu spiracelu na 3-cem segmentu... scolopenda ima sve iste...

ToPa 12.02.
22.11.08., 22:53
hmmm moguce je da je to rhysida... ajd pokusacu ovih dana da uslikam spiracle# kod svih centipeda, mada kod ove ce biti malo teze jer je mala! jer si siguran da je rhysida? scolopendra nije, mada moguce je da je i Otostigmus!?

edit: evo sad sam pogledao ipak je rhysida! na prvoj slici se vidi kad zumiras!

Bifrost
23.11.08., 01:15
Mada rhysida ima duze terminalne noge ja mislim... neka jos malo porastu a nemoj da slikas samo reci na kojim segmentima su... A ne verujem da je scolopendra zabog drugacije spiracele na 3-cem segmentu... Moze biti i neki otostigmus a i ethmostigmus takodje ima drugaciju spiracelu na 3-cem segmentu

ToPa 12.02.
28.11.08., 16:31
3,5,7,8,10,12,14,16,18,20 evo na ovim segmentima su spiracle !!!

DozyNoiseEcocamp
24.04.09., 15:13
Posto nisam dosao ranije a vidim da ovde ima dosta stranica,hteo bih da dodam na neke od prvih 3 str. da je mene jednom ujela uobicajna centepid. iz dvorista i utrnuo mi je prst na nekih pola sata :S
a nije bila mnogo velika nekih 4cm.

LARYBG
24.04.09., 15:26
evo kad je vec ozivljena stara tema ja bih postavio jedno pitanje.Posto ne vidim da iko u ponudi ima centipede( ispravite me ako sam pogresno napisao) a mnogi ih imaju kao ljubimce,jel mogu da se nabave kod nas?

Soulfly
24.04.09., 15:49
Mogu, stani u red iza mene :halo:

kimo
25.04.09., 02:06
Ja sam nabavljao nekoliko puta ali samo dugarima :) U principu nije bilo interesovanja ranije,ali vidim da sada ima, tako da ću ih opet nabaviti samo je pitanje momenta. Problem je što su mahom WC i već poveće, mada sam samo par puta imao CB, a to je poenta.

Inače ih nema puno ljudi...uskoro će nadam se Sale iz Palanke imati malde jer mu WC ženka leži na jajima,u pitanju je Blue ring leg tj. Ethmostigmus...

LARYBG
25.04.09., 13:45
bas bi bilo fino da ih bude u ponudi, meni su bas zanimljive i lepe.

Bifrost
25.04.09., 14:10
Pa svako ko ih bude uzeo ce tek videti koliko su zanimljive... Nego ne znam sta je sa ljudima... Nenadu se eto nisu svidele ali ajd njega razumem hehe

kimo
25.04.09., 14:16
Zašto njega razumeš :)

Bifrost
25.04.09., 16:04
Pa on je cudan malo hahaha

mariom
08.09.09., 02:42
mene je ujela pre sat vremena i malo mi je utrnula noga.
Inace je u pitanju primerak od 10 cm.
Posto sam u dubrovniku, verovatno je ova dalmatinka :)

budite obazrivi.

Bifrost
08.09.09., 02:49
Moze neka bolja slika? :D Znam kako izgleda ali bih voleo bas ovu da vidim xD odnosno nisam je odavno vido na slici, a nisam ni uzivo :(...

mariom
08.09.09., 03:06
Evo, ne znam kako bolje da snimim po mraku nego sa baterijskom :)
cela noga mi bridi

mariom
08.09.09., 03:08
pored nje je uloz pa se vidi srazmera. Sedim u fotelji i ona me kokne...

mariom
08.09.09., 12:35
Eo po danu fotke:

Inache mi stopalo bridi josh uvek pa vodite racuna dok radite sa ovim gmazom :)

marko
08.09.09., 12:38
^ Ova centipeda nije među živima?

Bifrost
08.09.09., 13:35
Nije :( hehe mora da je bila osveta zbog noge hehe

mariom
10.09.09., 19:34
Odvalio sam je papuchom :icon_cheers: i moram da priznam da je jako izdrzljiva :club:
ima toga ovde koliko vam dusha iste, ima i vecih. Uopste mi nije jasno zasto me ujela za prst na nozi dok sam sedeo na krevetu i kuckao na lapu... stvarno je agresivna. Verujte, jezivo iskustvo kada vas nesto u polumraku ugrize kao zmaj.

Dan kasnije sam osecao bol u nozi ali je treci dan prestalo.

PS: Ima i crnih udovica sa kojima sam se obrachunavao usisivachem :)
Skoro sam u garazi naleteo na leglo.

Ima i onih ogromnih poljskih paukova mislim kao dlan koji se okrenu prema vama i prskaju nesto.

markozmaj
10.09.09., 21:17
Ma bre mene je ujela proslo leto ova domaca stonoga zuta. bolelo je dva dana ....

Bifrost
23.11.09., 15:24
Uploadovao sam isecke iz dva Dokumentarca vezano za centipede, pa uzivajte :)

http://www.youtube.com/watch?v=SXUG7SfnDPQ

http://www.youtube.com/watch?v=JP_c1Gzbcro

zarko
23.11.09., 19:36
ne verujem da kad bubasvaba odbaci ooteku da ce izaci bilo sta iz njih...ko sto kaze lik na kraju snimka

Miroslav
23.11.09., 20:09
Koji je latinski naziv centipede sa isečka iz emisije 'Rudove bubice'?
Baš je ogromna :D

Bifrost
23.11.09., 20:19
Stonogama su jako zeznuti ti nazivi.... Al probaj ovako Scolopendra s. subspinipes “Chinese Giant Tiger Leg”

Miroslav
23.11.09., 20:23
Jeste to je ta, barem po slikama. Hvala!

Bifrost
23.11.09., 20:26
Po meni ih bas nisu lepo razvrstali... Tesko se snaci...

Miroslav
23.11.09., 20:28
Ma ja se u njih uopšte ne razumem, niti znam podele. Znam samo da imaju centipede i milipede i njih je lako razlikovati. Ali tačan latinski naziv ne znam ni za jednu ::D

scolopendra
05.01.10., 13:02
klasa Chilopoda (centipede) ukljucuje 5 redova: Scutigeromorpha, Lithobiomorpha, Craterostigomorpha, Scolopendromorpha i Geophilomorpha.
Kod nas u Srbiji zivi oko 50 vrsta iz 4 reda, bez kraterostigmusa.
Iz reda Scolopendromorpha kod nas zive ( za sada smo pronasli) 4 vrste: Cryptops anomalans, C. hortensis, C. croaticus i najveca medju njima Scolopendra cingulata (do 17 cm, ja sam nalazio do 12).
Scolopendra dalmatica kod nas nije zabelezena, ali je ima u CG, Bosni, Hrvatskoj. Takodje, u ovim drzavama zivi i Theatops erythrocephalus, vrsta koju cesto gaje teratisti.
Ako vas interesuju jos neki rodovi pitajte.