PDA

Pogledaj punu verziju : Brachypelma smithi



Ana
24.02.06., 13:40
Potiče iz Meksika i Paname gde živi u polu-pustinjskim uslovima.

Ovo je odlična tarantula za početnike, zbog svoje "opraštajuće" prirode i izuzetnog temperamenta. Relativno je mirna, držanje u rukama je moguće, mada ne i preporučljivo zbog iritirajućih dlaka.

Uslovi držanja u zatočeništvu:

Terarijum: mora imati bazu barem 40x30x30 (visina zavisi od toga koliko podloge će biti prisutno u terarijumu)

Vlažnost: oko 65%

Obzirom da ovi paukovi žive u šikari, neophodno je u terarijum ubaciti nekakvo sklonište, npr. parče saksije ili koru drveta.

Substrat: mora biti mešavina treseta i vermikulita :?: najmanje 9 cm dubine.

Otvoreni sud sa vodom je neophodan, vlažnost ne sme pasti ispod 55%!

Ishrana: mali cvrčci, fobas, tenebrija, žohari, skakavci

Tip: Terestrialni

Temperatura: 23-24C (ne sme preći preko 28C ni pasti ispod 20C)

Životni vek: 10 (mužjaci) - 25 (ženke)

Unutar terarijuma - debeo sloj treseta (od 6-9cm) je odlična podloga. Potrebno je ubaciti nekakav zaklon i plitku činiju sa vodom (bez vate i sl. unutar iste, obzirom da vrlo lako može doći do zagađenja bakterijama). Izbegavajte ukrašavanje terarijuma kamenjem i ukrasnim stenama, ponekad se smithi šeta po staklu i ako padne na tako oštre predmete može se povrediti ili uginuti. Ivice terarijuma treba prskati lagano jednom nedeljno, češće ako se bliži presvlačenje.

Ishrana - je bazirana na insektima kao npr. cvrčci, žohari, skakavci...
Veličina plena mora biti srazmerna veličini pauka. Bebe (spiderlings) mogu biti hranjene sa malim, tek izleglim cvrčcima, ili sa jednim većim, prethodno ubijenim cvrčkom (ukoliko se ne može doći do onih malih).
Odrasle tarantule se hrane 1-2 puta nedeljno, spiderlings malo češće. Ako pauk odbije ponuđenu hranu, moguće je da se priprema za presvlačenje, manji pauci odbijaju hranu nedelju hrana pre presvlačenja, a veći dve nedelje ili više. Sve dok abdomen izgleda okruglo i zdravo, nema razloga za brigu.
Ako su spiderlings redovno hranjene, i pri tom držane na toplom mestu, mogu dosegnuti zrelost za 4-5 godina, ženke nešto kasnije

Znakovi koji ukazuju da se vaš ljubimac ne ponaša normalno su gubitak apetita, letargija, preterana mršavost, ležanje na leđima kao da je mrtav ili neprestano i nervozno hodanje.


Ovo su neke informacije koje sam iskopala sa interneta (obzirom da kod nas i nema neke literature) - možda će nekome koristiti. Ako neke reči zazvuče čudno, to samo znači da ih nisam dobro prevela :roll:
Obzirom da je ovo moj omiljeni pauk, i ujedno prvi kojeg ću kupiti, bilo bi dobro ako bi neko dodao još nešto.

I, kad sam već tu htela bih da pitam za broj nekog odgajivača (koji nije Pedja) jer želim da uzmem bebu od oko 1 cm, a ono na šta sam do sada nalazila su sve sami odrasli pauci i (treba li da napomenem) preskupi.

kimo
24.02.06., 15:44
Ovo sto si napisala je super,a i sasvim dovoljno, mislim da nema nesto posebno da se doda.Kupi ga i onda ces saznati sve ostalo :P
p.s.Tarantule cemo nabaviti kada Zarko bude nabavljao i to ce biti bas tako kako zelis(1-2cm)

Ana
24.02.06., 15:50
Super.
Nego sam ja malo nestrpljiva :D
Javi mi obavezno.

kimo
24.02.06., 16:03
Naravno, to ce biti cim otopli znaci u roku od mesec dana po mom misljenju, jel imas vec gotov terarijum?Ako nemas polako ga sredi i testiraj temp i vlaznost.

zarko
24.02.06., 16:20
pazi spomenuo si narucivanje...
hocu da se cujem sa likom ko mi je dao cenovnik da vidim da li to jos stoji da li ima tih tareantula.....
ako hocete mogu to da odradim za neki dan nije frka, ali nisam siguran da je ista ponuda....to dodje pa ode :(
inace ajde na pp mi javite kog sta zanima od tarantula i ja cu da se rapitam .... moze sad da se uzima nije mnogo hladno ....

Anonymous
05.03.06., 11:13
bok evo me novi sam ovdje joj tko je stavio crnu poglogu oslijepio sam:). nego, da smithi je izuzetno lijep pauk, ja ga imam oko 1cm malo vise i super napreduje. a imam i brachypelmu klaasi nevjerojatno miran pauk moze ga se dirati prstima po nogama i abdomenu jedva da se makne. inace je zdrav jede i sve. mislim da je zenka.

sto se tice zaklona, spomenut cu vam foru sa foruma na kojem sam svaki dan (www.akvarij.net/forum moram malo reklamirati hehe inace to je ja mislim baza najvecih frikova morske i slatkovodne akvaristike i teraristike).
kao zaklon mojim pandinusima (africkim skorpionima) ja sma stavio crijeo. odlomio sam onaj okrugli dio lijepo ga oblikovao gornji dio premazao silikonom i uvaljao u zemlju. pustio da se sasusi i savrseno izgleda. eto jedna mala forica.

kimo
05.03.06., 12:00
Desi Ozzy 8) Dobro si rekao da je akvarij.net odlicna baza i ja sam tamo svaki dan :P (Fronsoa mi je nick tamo)
To je super fora...
Sa silikonom i ostalim stvarima mozes pomocu maste da napravis sta ti padne napamet.

oto
15.03.06., 20:00
Cao svima, ako smem da kazem neke stvari u vezi vasih pisama.Setanje po staklu to moze skoro svaki pauk ne samo smiti znaci ostre grane kamenje treba izbegavat kao dekoracija,agresivnost pauka zavisi od puno toga naprimer pauk koji nonstop uznemiravan i diran normalno pamti vlasnika kao nesto lose i cim se priblizimo terariumu vec zauzima stav napada.Muzjak smitija da zivi 10 godina,nebi reko skoro svaki muzjak zivi 4-6 godina cak i manje ,lep pauk to tesko odredit svaki ima nesto interesantno ja nisam jos video ruznog pauka narocito kad dostignu punu velicinu.Sa ovim nisam mislio nikog uvredit to su maja iskustva i cekam replike

kimo
15.03.06., 20:51
Meni se svidjaju isto svi, ali jos nikada nisam imao tarantulu tako da nebih uzeo neku za koju se zna da je temperamentna i agresivna.A i nema sada nekog izbora kod nas , pa kada se ukaze prilika videcemo...Odakle si i sta imas od zivotinja, ako nije problem posalji nam neke slike i registruj se ako hoces :wink: usput DOBRODOSAO!

esdy_11192
16.03.06., 02:21
@oto

Sto se ne bi registrovao u ovaj skromni forum ???

oto
17.03.06., 21:30
Ne mogu da se regisrujem jer nemogu da se snadjem sa engleskim sam slab.Citam na drugimmestima za cene nemogu da verujem mislim da sve ima granice 1 cm pauk 50 eur pa to nema nigde toje kao loto dobitak.Za tu cenu smitija oko 10 cm mozes kupit nije ni cudo sto nikog neinteresuje teraristika misli da je skup hobi,treba napravit berzu po gradovima pa da rusimo te besramne.Jos sam uvek sokiran nemogu da verujem.

miljance
17.03.06., 23:15
http://www.armleg.com/forum/profile.php?mode=register&agreed=true&mforum=gekoni

Ovde ti je registracija. Sve sto treba da uradis to je da napises username, mail adresu i sifru koju moras da ponovis.
Posle toga samo kliknes na submit u dnu stranice.