PDA

Pogledaj punu verziju : Zatocenistvo...



kimo
07.03.06., 15:12
Evo da bi se lepo ispricali otvorio sam novu temu...pa izvolite ljudi pisite sta mislite o zivotinjama uzetim iz prirode i sve sto je vezano uz to...

Ja sam protivnik uzimanja zivotinja iz divljine, iz razloga sto mnogi ljudi uhvate nesku zivotinju i donesu je kuci, a ne znaju nista skoro o njoj i onda kada im ugine ponekad uhvate jos koju i to je bas lose...

E sada kao sto je esdy rekao da je pitanje da li su nekada one uzimane iz divljine da bi se razmnozile?Ja mislim da jesu, ustvari nevidim ni jedan drugi nacin, znaci da su oduvek postojale u teraristici WC(wild cought) zivotinje i da i dan danas postoje i jos duze vreme ce postojati, jer je ljudima koji trguju zivotinjama lakse da uzmu iz divljine pa koliko god da ugine ostatak prodaju, a ne da razmnozavaju pa tek onda prodaju...

miljance
08.03.06., 00:13
hehe, zanimljivo.
Misljenja ce uvek biti podeljena. Ja ne podrzavam bahato uzimanje zivotinja iz prirode. Moje misljenje je da je ipak vecini zivotinja bolje u prirodi nego u zatocenistvu, ali kada bi se time vodili teraristike ne bi ni bilo.
Ja bih zivotinju za koju znam da mogu o njoj da se staram i da nije ugrozena vrsta uzeo iz prirode ukoliko bih zeleo da je imam.
Mada to do sada nisam radio :) . Bolje je ukoliko je moguce uzeti CB naravno. Doduse i zivotinje iz zatocenistva moraju imati predake koji su iz divljine...

kimo
08.03.06., 10:39
To sam ja i rekao u onoj drugoj temi da je svaka vrsta nekada bila uzeta iz divljine da bi se razmnozila u zatocenistvu kako bi se manje narusavao prirodni balans.

miljance
08.03.06., 15:11
Ma ok, mada postujem i drugacija misljenja, npr. ako je neko protiv toga maksimalno. Cinjenica je da se uzimanje zivotinja iz prirode ne moze spreciti nikako... Nazalost to dovodi do onoga sto se danas desava a to je da 1/10 zivotinja iz prirode prezivi u zatocenistvu.

kimo
08.03.06., 16:16
Da, to se slazem i to sto usled transporta sto zbog slabog znanja o odredjenoj vrsti...steta, ali podrzavam uzimanje na kraci vremenski period ako nekako mozete time pomoci zivotinji, ukoliko je bolesna ili nesto slicno.

esdy_11192
08.03.06., 19:45
Nisu sve zivotinje odredjene za zivot. Zato postoji prirodna selekcija... Mora da ima i leseva za druge zivotinje... Osim ako je neka uggrozena vrsta [a ima ih sve vise] onda je svaka jedinka veoma bitna...

Sto se tice uzimanja iz prirode, NE nikako.

Tolerisao bi samo zivotinje koje nisu zasticenje niti da im je populacija ugrozena.... Dosta je covek napravio sranjja sa sjebavanjnem ekosistema i prirodne ravnoteze...

Ana
08.03.06., 21:10
Ni ja nisam za uzimanje zaštićenih vrsta iz prirode. Ali ako neko ima uslova i uzme, npr. zmiju iz prirode - nemam ništa protiv (pod uslovom da nije ugrožena vrsta). U svakom slučaju, kakva se panika i hajka diže protiv istih, više volim da ih vidim na sigurnom, nego izmasakrirane na putu.

zarko
09.03.06., 05:54
abe uzimanje iz prirode je zabranjeno i propaganda koja se oko toga vrti jeste jer su zivotinje ugrozene. broj im je mali. a sa druge strane se kontrolise cirkulacija CB da bi se znalo da li treba da se u posebnim ovlascvenim odgajivacnicama poveca br WC kakoa bi bilo vise za trgovinu.
zanci nije pitanje da li treba ili ne treba vec zabranjeno je uzimati ugrozene... sve je jedno da li znas ili ne znas da je cuvas to je pitanje principa i morala . darvin je seko pecinske golubove da bi ih uporedjivao za svoja istrazivanja sad su oni ugrozeni i niko ne kaze da je on stoka sto ih je poklao ko stetne ...a sa druge strane sad kad pogledas njegov taj eksperiment i ako jei so u prilog njegovoj T nije ustvari bio tacan bio je duplo negativan.. u zavozao sam se..
ali u sustini problem ovog je problem savesti a ne problem ekologije i zastite...
ak ouzmete macakline iz kotora i imate 4 para razmnozite 40 malecka za sezonu i kroz godinu dana ih pustite u kotor imacete za 95 % bolju prezivelost nego da ste pustili i niste se umesali tako da eto ako zelite da zastitite male gustere...
mi ih cuvamo zato sto nam se svidjaju i ne cinimo im zlo , zive zdravo i duze nego u prirodi a da li se njima svidja??ha nema razgovoroa oni toga nisu ni svesni.
samo jedna mala napomena... biti svestan je jedno jako #####ano i tesko zamislivo stanje koje apsolutno me mozemo da zamislimo (osim par nesrecnih ljudi koji usled povrede glave navodno ne vide na jedno oko .ali kad im normalno oko pokrijete i zadate sliku da gledaju "cortavim okom: i zatim sklonite sliku i trazite da vam kazu sta su videli.. reci ce nista mrak .. a onda im opet zatvorite oko i trazite da nacrtaju to sto vide coravim oni to mogu da izvedu.. to znaci biti nesvestan ne videti nista a radityi sta treba) tako da osnovni instinkti parenja hranjenja i sl. mogu da se izvedu nesvesno sto znaci da nema potrebe za ekstrapolaciju njihove situacije .oni nisu ljudi i nista ne osecaju od tog ma kakve argumente lak izneo suvise je subjektivno da bi se u opste raspravljao oko ovog

zato kazem da nije pitanje nihovog Well beeing-a vec ljuckih principa
a evolucija ce ih sve eliminisati kad tad :D

to je moja tuzna prica naseg hobija

miljance
09.03.06., 12:10
@zarko
Imas dobro obrazlozene argumente :) Vidi se sta studiras.
Ok priznajem, pitanje Well being-a je ipak tesko razgraniciti.

@esdy & all
Samo da nesto dodam , ima i zasticenih vrsta ciji broj i nije toliko mali vec su zasticene jer ih ljudi preterano love...

@esdy & all
Konkretno tih gatalinki i nema bas malo u Srbiji iako su zasticene, ali nije moje da sudim ili branim... Sto kaze Ana ima ljudi koji ubijaju zmije kad ih vide, a iz licnog iskustva znam da ima ljudi koji love fazane kada im nije sezona lova, tj. zasticene su vrste...

@esdy & all
Ponavljam ukoliko na bilo koji nacin narusavam ekosistem ili ugrozavam ugrozenu vrstu ne bih uzimao zivotinje iz prirode ukoliko ih uzimam zato sto mi se svidjaju. Ali ma koliko mi negirali mi smo ipak ljudi i cinimo mnoge stvari koje narusavaju ceo nas svet- jedemo meso, vozimo se prevozom koji pokrecu SUS motori, crpimo plastiku , metal i druge sirovine, i pravimo djubre koje nema gde da ode vec se negde gomila, itd... I sad mi vi recite da ima neko od vas koji na neki nacin ne doprinosi unistavanju planete? Ja necu biti licemeran i priznacu da sve ovo radim u meri kao i drugi ljudi i naravno da se mora nesto preduzeti ali sitna sam ja riba, i nazalost mislim da se to nece moci zaustaviti dok svi ne naj**emo.

@zarko & all
Ti imas nekih WC zivotinja zar ne? I znao si kada si ih uzimao da je tesko nabaviti CB iako si se tome nadao... Mislim nisi ti kriv, tako su ti prodali ali samo kazem. Ko god kupuje nekog reptila postoji sansa da je zivotinja iz WC i vrlo cesto ne mozes da znas da li jeste ili nije dok je ne dobijes i dok ne 'upadne' u brumaciju. Da li zbog toga treba zabraniti teraristiku? Naravno da ne, i naravno da treba UVEK teziti ka tome da je zivotinja CB i svim sredstvima se boriti protiv uzimanja iz prirode, ali nece uvek biti tako. :)

Sto se principa i morala tice, uvek kad vidim gustere i kako beze od mene zapitam se da li sam ja moralan covek i da li bi oni mene najradije ubili kad bi mogli jer u meni vide neprijatelja, i da li bilo koju zivotinju treba zatvarati u uslovima koji donekle reprodukuju prirodu...
Priznacu vam jos nesto, posto cesto imam prilike da budem nasamo sa svojim mozgom :) .Prvo ja ne verujem u boga, ali cesto razmisljam, sta kad bi jos neka vrsta evoluirala dovoljno da bude pametnija i dominantnija od nas? I sta ako bi ona sad resila da je ljudsko bice zanimljiv kucni ljubimac, kako bi se ja osecao u slucaju da imam mali mozak kao guster, da li bi isto bio tako nesvestan, itd...Nastavak naslucujete. Pa ti onda dovedu 'zenku' na parenje koja btw moze biti ruzna kao grob... :) To je moja tuzna prica naseg hobija. Elem, poenta moje price je da je sve tako relativno i nema prave istine vec je ona takva kakvom je mi prikazemo, mi se samo mozemo truditi da zdravim razumom razlucimo sta je po nama ispravno.

Eto to je moje misljenje, nemojte se ljutiti na mene zbog toga.
Znaci u najvecem delu se sa esdy-jem , anom i zarkom slazem ali je ne bih rekao:
zivotinje iz prirode - NIKAD
U vecini slucajeva - ne ali ako se poklopi neophodan broj faktora - mozda.

A sto se tice toga da je nesto zabranjeno - heh. Nekako je to u ovoj zemlji izvrnuto, oni koji rade zabranjene stvari bolje prodju, a i sam mislim da ima besmislenih zabranjenih stvari. Mada zabrana uzimanja zasticenih vrsta iz prirode nije besmislena naravno, ali siguran sam iako nisam upucen da i tu ima 'rupa' 'besmislica' i 'nepravilnosti'.

Btw. gledali ste na animal planetu da u USA da imaju policiju za kucne ljubimce? Oni primaju prijave za zlostavljanje zivotinja i mogu da uhapse coveka.

Btw. #2 pop*z*eo sam danas dok sam pokusavao da izvadim vizu u Beogradu. Verovatno cu je izvaditi u Subotici...

zarko
09.03.06., 17:05
@miljance
jedino sto se tice parenja ja imam 3 zenke i muzijak ih sve juri i ne pravi razliku samo koja se da tako da ponavljam nema potrebe za ekstrapolaciom(pripisivanje ljucikih osobina zivotinjama) pogotovu nizim kao sto su gusteri...

miljance
09.03.06., 21:49
Istina, u pravu si, to je bila sala, pa ima i smilie... :)
Mada kod nekih vrsta, doduse ne kod vecine reptila, postoji udvaranje i sepurenje...
Inace u pravu si preterao sam sa 'ekstrapolacijom' ;) . To je bilo u delu kada sam nasamo sa mojim mozgom. :D
Hvala sto si nam objasnio sta je ekstrapolacija, to me je kopkalo... :)

kimo
10.03.06., 00:03
Ali kada pogledate, nikada nije dovoljno mesta za nekog kucnog ljubimca u odnosu na onoliko mesta koliko ima u prirodi...tako da o tome ne treba raspravljati, zna se koliko ljudi za odredjenu vrstu mogu da "pripisu" potrebnog mesta da zivi normalno i to je to,zar ne?

Sto se tice osecanja ljubimaca gusteri i ostali reptili su ispod sisara kao sto su psi i macke tako da se oni nikako ne mogu pripitomiti ili nesto slicno(naviknuti na gazdu), mogu samo do odredjene mere tolerisati nas gazde...

A uzimanje iz prirode i to sve sto ste u vezi sa tim pisali je ustvari ono sto sam ja hteo da kazem da su skoro sve zivotinje imali WC pretke i to je to, podrzavam uzimanje iz prirode na neki kraci period kako bi se pomoglo zivotinji i to je to, koliko mi se cini svi se slazu oko toga :D

zarko
10.03.06., 03:44
jasno

esdy_11192
10.03.06., 04:40
@esdy & all
Samo da nesto dodam , ima i zasticenih vrsta ciji broj i nije toliko mali vec su zasticene jer ih ljudi preterano love...

To sto si napisao nema smisla, jer samim lovom im se broj smanjuje. Da kazem jos da lov nije jedini problem, ali o tome u nkeoj drugoj temi.... I ne odredjuje se na osnovu samo LOVA neciji status...


@esdy & all
Konkretno tih gatalinki i nema bas malo u Srbiji iako su zasticene, ali nije moje da sudim ili branim... Sto kaze Ana ima ljudi koji ubijaju zmije kad ih vide, a iz licnog iskustva znam da ima ljudi koji love fazane kada im nije sezona lova, tj. zasticene su vrste...

Ocigledno da nisi u toku... Sta treba broj da im se smanji na nekih 1000 jedinki na jednom vlaznom lokalitetu pa ces ondfa reci da ih ima u alarmantno malom broj ??? :? SItuacija gatalinke u celoj Evropi je teska, iz godine u godinu im se smanjuje populacija, gubljenjjem vodenih stanista, promenom klime i ostali sra*ima koja se, nazalost, desavaju....

Trend populacije je u opadanju i zasticecne su zakonom,sto je vise nego dovoljan razlog da se ostave na miru...

miljance
10.03.06., 09:23
Niko nije rekao da je ceo problem u lovu...
Sto se tice gatalinki, nije to bas tako crno, po meni, ali jesu zasticene... i smanjuje im se broj iz godine u godinu kao sto si rekao... a ima ih ipak daleko vise od 1000...
Ali ok, nisu zasticene bez razloga... Samo ja ovo ne dozivljavam toliko tragicno.

esdy_11192
10.03.06., 19:29
1000 gatalinki moze da se nalazi na vrlo malom prostoru , par kilometra kvadratnih. To nije nista, ako je tebi brojka od hiljadu referenca za dovoljan borj SVAKA CAST ....

Ne dozivljavas tragicno, pa dobro to je tvoj slobodan izbor..... Tu ja tesko sta mogu da promenim....

kimo
10.03.06., 19:50
Upravu si esdy skroz 1000 jedinki je jako malo pogotovo tako malih zivotinja koje mogu biti nastanjenje na malom mestu i taj prostor lako moze covek da unisti a samim tim i njih kao vrstu...mada ni Miljan nije rekao da mu je 1000 njih dovoljno nego je rekao da ih ima daleko vise od 1000...

zarko
11.03.06., 02:32
sta ste se uvatili za 1000
ja ne bih licno imao nista protiv daneko ima 5 gatalinki i da godisnje izvede 200 i da ih kako subadulte pusti u prirodu gde je naso rditelje..
to je ok i nema zlo...
to je moj neki stav jersto se tice nasih zakona i uopste, sve je to relativno ...
mislim ima dobrih ima i glupih.
u usa kad neka zver povredi coveka egzekucija (humanly utanise) koj k**** humano kad si ga ubio..

esdy_11192
11.03.06., 07:06
Zarko pitanje je da li cee da ih pusti i da li ce moci da ih razmnozi... I samim uzimanjm 5 komada ti poremetis prirodni balans....

Zasto umesto "uzimanja" gatalinki covek ne bi uzeo da ocisti i sredi prirodno staniste gatalinki kako bi se lakse razmnozile ???? Ne nego lepo uzmes gatalinku, pokazujes je ortacima, kao cool zivotinjka i slicno... [mozda ovo zaadnje nije bas tako, ali ######...].


Zasto covek mora da se mesa u normalan zivotni tok prirode, postoji i prirodna selekcija... Te ne znaci da svo potomstvo gatalinki mora da prezivi, recimo navedenih 200... Ipak su one pri dnu lanca ishrane...

Zakon je zakon i on treba da se postuje, ne bi da vlada anarhija....Licno mislim da NE treba dirati zasticeene vrte osim ako za to covek ima dozvolu [naucni rad i slicno]....

zarko
11.03.06., 23:07
pazi i mi smo deo evolucije i prirode , tako da je i mi menjamo a bas da pocnes od gatalinke neces napraviti nikakvu promenu... covek inace tezi nekom smislu ali nazalost nema smisla u prirodi, svei de svoim tokom .mi smo ocigledno isto deo tog toka i cinimo sve kao bi se ostvarili , ato neminovno znaci unistavanje drugih stvari. mada to sto ja kazem unistavanje ne znaci unistavanje vec prelazenje jednog oblika u drugi a nas je problem sto mi mnogo cenimo Zivot kao takav. nistamanje nije vredna gatalinka od wc solje , lai mi smo ti koji imamo subjektivnu poziciju i procenjujemo danam je zivot drazi jer on moze da se unisti a pri tom empatija nas tera da se lose osecamo. mi se prosto saosecam sa zivim bicima....zato je mnogo manje ljudi koji se bune oko unistavanja geloskih formacija nego zivotinja(generalno)
nemoj da mislis da se ne slazem sa tobom ali sa prakticne strane(ako neko uspe da razmnozi gataline) i ciscenje i razmnozavanje pa ponovo vracane je jedno isto odrzati gatalinke u prirodi. sad ako nekom ide bolje ciscenje nek radi to a nekom razmonozavanje.. .a 99.99% nista ne radi nego jeede zablje bataka pored nisave
to je sranje

miljance
12.03.06., 20:51
1000 gatalinki moze da se nalazi na vrlo malom prostoru , par kilometra kvadratnih. To nije nista, ako je tebi brojka od hiljadu referenca za dovoljan borj SVAKA CAST ....
to je bila tvoja referenca, ali nebitno... takodje ne znam ko je rekao da je to dovoljan broj... tako da SVAKA CAST tebi... :) ne znam sta ja to sada treba da ispadnem...



Ne dozivljavas tragicno, pa dobro to je tvoj slobodan izbor..... Tu ja tesko sta mogu da promenim....
Tacno, ne mozes bas nista tu da promenis, mozda bi trebalo da napadas nekoga ko stvarno unistava gatalinke.

Jel cistis ti trenutno prirodno staniste bilo koje zivotinje ili si to nekad radio? Mislim jedva cekam da vidim u novinama da si bas ti resio da napravis prekretnicu u zastiti prirode i najzad ucinis nesto konkretno osim sto si resio da napadas nekoga ko je za to najmanje kriv na mestu gde te samo par ljudi 'cuje'. Onda cu ti cestitati i ako treba bicu na raspolaganju da fizicki pomognem u programu koji ti budes kreirao.
Ali STVARNO cu biti na raspolaganju!!! Tek onda.

kimo
12.03.06., 22:18
Nema potrebe za tako grubim tonom...ovo je tema za diskusiju a ne napadanje,esdy je ostro reagovao na ovo a i ti Miljane nemoj da se osecas napadnutim jer esdy to sigurno nije tako mislio...inace trebalo bi da se zalazemo za ocuvanje okolisa i prirode tako da kada nas se malo vise skupi mogli bi osnovati udruzenje i praviti sastanke pa cemo tamo to da diskutujem uzivo :) za sada samo opusteno!I bez ovakvih grubih reci :wink:

miljance
12.03.06., 23:22
Trebalo bi da se zalazemo za ocuvanje okolisa - jasno.
Sto se mene tice nema potrebe za grubim recima. Ja sam uvek otvoren za diskusiju, i svako me moze ubediti u nesto odgovarajucim validnim argumentima. Na kraju krajeva ako se oko necega i ne mozemo sloziti ne vidim zasto je potrebno podizati ton.

gilezmaj
13.03.06., 11:49
to za ocuvavanje prirode je super.
vec vidim sebe ispred neke naftne platforme u gumenom camcu kako spremam diverziju :twisted:

kimo
13.03.06., 12:37
:lol: I onako maskirani u gekone napadamo naftnu platformu i gledamo iz camca kako gori :twisted: Inace ko je za neko okupljnje?Mozda nas je jos malo...

skorpac
13.03.06., 13:30
Zarko pitanje je da li cee da ih pusti i da li ce moci da ih razmnozi... I samim uzimanjm 5 komada ti poremetis prirodni balans....

Zasto umesto "uzimanja" gatalinki covek ne bi uzeo da ocisti i sredi prirodno staniste gatalinki kako bi se lakse razmnozile ????

bravo majstore :21n:

esdy_11192
14.03.06., 21:01
Nikoga nisam napadao, naprotiv....

Pokusavao sam da vodim konstruktivan dijalog...


Sto se tice stanista, da, pazim da ga postujem maksimalno... Tako sam i vaspitan...


Gatalinke nisam uzeo ja iz prirode, a zna se da je to kaznjivo... Mozda bi da sam dosta mladji i razmisljao da uzmem zivotinju iz divljine... [kao osnovac hteo da "gajim" slepica kojeg sam navatao u kraju]...
Kada bi ljudi malo vise postovali prirodu, zakone, uredbe i slicno mozda bi bilo lakse prirodi... [ne mislim na tebe kada pisem ovo, veruj mi. Ovo je uopsteno].

Ja sam pomenuo 1000 jedinki na jednom lokalitetu, ocigledno si me pogresno razumeo i pomislio da je lokalitet cela drzava. Lokaltitet moze da bude neka mala bara u Vojvodini...

Sto se tice udruzenja, ja imam u planu sa nekim ljudima [studentima biologije] iz NS osnivanje drustva koji bi se bavio herpetologijom [ne teraristikom]... Taj sam kim sam se dogovarao oko toga je trenutno veoma zauzet [kao i ja], pa je ideja na ledu... Imamo u planu da odradimo nesto sto je odradjeno za ornitologiju sa "Ligom za ornitolosku akciju" [u koju nikako ne stizem da se uclanim] iz BGa i "DZZPV" iz NS [u planu je fuzija ova dva drustva], tj. da se okupe svi koji se bave profesionalno i amaterski herpetologijom u zemlji u jednu organizaciju...

U svakom slucaju bicete obavesteni ako bude necega...

Bifrost
14.03.06., 22:20
Ja sam isto protiv uzimanja zivotinja sa njihovog prirodnog stanista, mada sam sklon tom diabolicnom cinu, zivotinje koje uzimam imaju prirodno staniste u mom stanu (radi se o kucnim bubama koje se povremeno nadju u pogrsno vreme na pogresnom mestu, one zavrse kao hrana za tarantule :roll: ). Mada one i nisu ugrozena vrsta (pokusavam da se opravdam).

miljance
15.03.06., 00:09
Ok, eto desilo se da sam se ja osetio prozvan... Ali necu dalje raspirivati raspravu. :) Naravno ukoliko je sve stvarno islo u cilju vodjenja konstruktivnog dijaloga. ;)
Eto, ja se izvinjavam ako sam nekoga uvredio.

Evidentno je da po pitanju herpetologije znas daleko vise od mene (po onome sto sam ja video), samo je moje misljenje da treba upotrebiti drugaciji pristup i prema drugim pocetnicima...

esdy_11192
15.03.06., 13:14
Mada one i nisu ugrozena vrsta (pokusavam da se opravdam).

Jel to sarkazam ili se samo meni cini... :?

esdy_11192
15.03.06., 13:24
Ok, eto desilo se da sam se ja osetio prozvan... Ali necu dalje raspirivati raspravu. :) Naravno ukoliko je sve stvarno islo u cilju vodjenja konstruktivnog dijaloga. ;)
Eto, ja se izvinjavam ako sam nekoga uvredio.
Ma opusteno... Samo razgovor....



Evidentno je da po pitanju herpetologije znas daleko vise od mene (po onome sto sam ja video), samo je moje misljenje da treba upotrebiti drugaciji pristup i prema drugim pocetnicima...

Da li znam, ja necu da sudim o tome... Da me zanima, to da.... Imam dosta rupa koje bi mi dobo dosle u poznavanju evolucije i rasprostranjenosti pojedinih grupa....